83Q1Q9 Ik moet maar zien dat ik ton krijg voor een nieuwe zo'n halve veerpont Juf Wille beloond met goud voor jarenlange trouw Het Nut: aquaduct onder de omgelegde expositie Oude Rijn oud katwijk had succes sjjo-kampen oegstgeest PAGINA 4 VRIJDAG 1 FEBRUARI ir?4 ALPHEN AAN DEN RIJN Onderwijzeres C. Wille heeft gistermiddag van burgemeester Gallas de gouden ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, ontvangen. De op spelding vond plaats in zaal Nabij, waar tijdens een receptie afscheid van mej. Wille werd genomen in verband met haar bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De Alphense onderwijzeres werkte vanaf 1 januari '46 aan de Ko ningin Emmaschool. De afde ling waair zij werkte, die aain de Jongkindt Coninckstraat, kreeg later de naam Zonnebloemschool. De op 6 januri 1909 geboren mej. Wille was daarvóór van 1929 tot half 1930 als kwekeling met akte ver bonden aan de christelijk nationale school te Hazerswoude. Hier kreeg zij een aanstelling als onderwijzeres NOORDWIJK Voor het eerst zul len er in de Leidse schaakbond mas saal examens worden afgenomen voor de z.g. pionnendiploma's van de KNSB. Maar liefst 85 jeugdige scha- kertjes zullen zaterdag hun uiterste best doen om dit examen zo succes vol mogelijk af te leggen. Dit alles zal zaterdagmorgen om half elf be ginnen in sporthal "De Kuip" te Noordwijk. Deze primeur in de Leidse schaak bond is gerealiseerd dankzij het vele werk van een van de kopstukken van de schaakclub Noordwijk, de heer A. Passohier, die ooL de leiding zal hebben tijdens het afleggen van de examens. Deze pionnendiploma's be tekenen een eerste graad van speel- sterkte voor aankomende Jeugdspe lers. De opening zal o.a. bijgewoond worden door de burgemeester van Noordwijk, mr. J. M. Bonnike. in tijdelijke dienst. Op 1 Juli 1930 werd zij in vaste dienst benoemd tot onderwijzeres aan de Van Heemstraschool in Hattem. In 1946 kwam zij naar Alphen bij de chris telijke school voor buitengewoon on- i derwijs, de Koningin Emmaschool. Ondanks een vrij zwakke gezond heid, die haar vooral de laatste Jaren parten speelde, staat mej. Wille be- kend als een onderwijzeres die haar taak met opgewektheid verrichtte. In haar werk zag zij haar levens vervulling. Veel vrije tijd werd op geofferd om haar moeilijk lerende I kinderen ook buiten de schooluren te ondersteunen. KATWIJK Gisteravond gingen voor het laatst de deuren dicht van de expositie van Oud-Katwijk. Deze expositie die als een experiment gold en in december verleden jaar werd geopend, heeft aan de verwachtingen voldaan. Veel belangstelling op deze expo sitie kreeg het diorama, waar vooral de klederdracht de bezoekers aan trok. Zelfs ver buiten Katwijk geniet het genootschap Oud Katwijk veel be kendheid. Dat blijkt uit de vele uitnodigingen die geregeld binnenko men. Plannen voor de toekomst zijn er volop, vele evenementen zoals ex positie en voordrachten zullen deze "Kijk" gaan op volgen. KATWIJK AAN ZEE Veel aan- wezigen op de "Suriname-avond" in Katwijk gehouden op 25 januari, dringen er bij de regering-Den üyl op aan om: De gelden van de ontwikkelings hulp slechts aan die basisorganisa ties te sturen die de belangen van de gehele Surinaamse bevolking daadwerkelijk behartigen. Onder de ze organisaties verstaan zij voorna melijk vakorganisaties. Zo snel mogelijk het Statuut op te zeggen en Suriname onafhankelijk heid te verlenen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense departement van de I "Maatschappij tot nut van het alge- i meen" vindt dat als de Oude Rijn langs de Planetensingel wordt omge leid, het verkeer over de President Kennedylaan via een aquaduct on der de vaarroute door zou moeten worden geleid. Tijdens de algemene ledenvergadering bleek een meer- derheid deze verkeersoplossing te prefereren boven een brug halverwe ge de Pres. Kennedylaan. De moei lijkheden die het verkeer nu onder vindt in het Alphense dorpscentrum, met het openstaan van de bruggen, zouden anders alleen maar worden verlegd naar Ridderveld. Politie Boskoop kampt met personeeltekort BOSKOOP Uit het jaarverslag 1973 van de gemeente Boskoop blijkt een ernstig personeelstekort bij de politie oorzaak van liefst 1700 over- j uren. Deze over-uren zijn gemaakt door de elf man personeel die de i rijkspolitie Boskoop telt, terwijl er volgens de geldende normen zeven tien mensen beschikbaar zouden moeten zijn. Daarbij moet de politie van Boskoop ook nog assistentie verlenen aan an- OEGSTGEEST De werkgroep kam pen van de S.J.J.O. zet de traditie voort van de kampen. Tot dusver werden de kampen georganiseerd door de Gereformeerd-Hervormde Jeugdraad, maar deze raad heeft nu de kampen ondergebracht bij de nieuwe Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest. Overigens is de samenstelling van de voorbereiden de werkgroep nauwelijks veranderd en zo zal ook de werkwijze en de in houd van de kampen nauwelijks ver anderen. Er zal in plaats van een Jeugdkamp dit jaar een buitenlands kamp geor ganiseerd worden voor jongens en meisjes van 15-17 jaar. Dit kamp zal niet worden gehouden op de datum die in de folder staat (13-20 Juli), maar van 20 tot 27 Juli in Deden- Born aan de Ruhr. Elke vrijdag avond van 7.00-8.00 uur wordt er in het Gemeentecentrum kampspreek uur gehouden. Daar kan iedereen inlichtingen krijgen of zich voor deelname opgeven. Dit jaar zijn er dus tenminste vijf en misschien zes kampen. Boerderijkamp in Lisse van 8 Juli tot 11 Juli voor Jongens en meis jes van 8 tot 10 Jaar. Kosten f 35,- (inclusief reis). Tentenkamp 2. in Ermelo van 13 tot 20 Juli voor jongens en meis jes van 10 tot 12 Jaar. Kosten f 67,50 (inclusief reis). Tentenkamp 3. in Beekbergen van 29 juni tot 6 Juli voor Jongens en meisjes van 12 tot 14 jaar. Kosten f 67,50 (inclusief reis). Jeugdkamp in Dedenborn van 20 tot 27 Juli voor jongens en meis jes van 15, 16 en 17 jaar. Kosten f 120,- {inclusief reis).. Tentenkamp 1. in Ermelo van 6 tot 13 juli voor jongens en meisjes van 8 tot 10 jaar. Kosten f 67,50 (in clusief reis). Rechtsboven: water hozen. Met een houten dek kan het inderdaad wel eens gebeurendat er in het ondiepe ruim water stroomt. Linksboven: een reddingsboei voor het geval er eens iemand overboord zou slaan., Linksonder: Heen en weerDe hele dag van 's morgens zeven tot 's avonds zeven uur. Zo mers worden er nog eens een kleine drie uur aan toegevoegd. OUDE WETERING „Ja, die mooie meneren in Den Haaig hebben prachtig praten. Zij hoeven alleen maar beve len te geven en dan heb je die maar uit te voeren. Maar ze vragen zich geen moment af of dat nou allemaal wel een haalbare kaart is. Neem nou mijn geval. Er is gesteld, dat m'n pont (tussen Oude Wetering en Rijnsaterwoude) niet meer aan de gestelde eisen voldoet. Dus, wordt er gezegd, er moet een nieuwe komen andiers stop je er maar mee. Over geld wordt met geen woord gerept. Voorlopig moet ik maar zien, dat ik vijftigduizend gulden ergens vandaan haal om die nieuwe schuit te betalen". Door Jan Westerlaken Foto's Wim Dijkman Veerman Borst, gekleed in een groene boerenkiel en hevig sabbelend aan een peuk sigaar, vindt dat alle maal maar een vreemde zaak. Hij neemt nog enkele trekken van het stompje rookgenot en schiet het dan met een sierlijke boog in het watertje de Oude Wetering. Even later haalt hij fel uit: "Maar je moet eens om subsidie komen. Dan klapt iedereen dicht en is er geen mens meer thuis. Ik heb aan drie ge meenten (Leimuiden, Rijnsaterwou de en Alkemade) een bijdrage be vraagd. En ook heb ik aangeklopt bij de provincie. Niemand was bereid om een cent bij te dragen. Het argument, dat wordt aangeroerd is, dat ze alle geen belang hebben bij het pontje. En daarmee was de kous af." Toeterend Luid toeterend kondigt zich enkele minuten later een automobilist aan, die met een vrachtje hooi wil worden overgezet. Het water is echter nogal woelig en de chauffeur van de wa gen neemt geen enkel risico. Hij pro beert het aanhangwagentje met hooi, door er zijn schouders onder te plaat sen, niet al te sterk te laten slinge ren. Het lukt hem "heelhuids" over te komen maar het kost moeite. Hierna komt er weer even wat rust voor de veerman, die deze tijd benut- water uit het ondiepe ruim te hozen. Dit gebeurt met de hand. "Tja, we hebben een houten dek," zegt hij ter verduidelijking, "dus kan het voor komen dat er door de naden water naar binnenkomt. Dat is maar een kleinigheid hoor," voegt hij er ter geruststelling snel aan toe. Maar is het dan toch wel verant woord om met deze pont te blijven varen? Dit zou een reden voor de provincie kunnen zijn geweest om een nieuw vaartuig te laten inzetten. "Ach welnee. Er is geen enkel ge vaar. Dat pontje kan nog Jaren mee. Heft is helemaal miiet nodig dat er 'n nieuw veer komt. Ze Jagen Je voor niets op zeer hoge kosten. Ik blijf er bijdit is een beste boot." Heen en weer Inmiddels zijn we al zo'n zes keer heen en weer geweest. "Ja," grapt de veerman, "dat liedje "Heen en weer" van drs. P. is speciaal voor mij gemaakt." Dan vervolgt hij: "Veel rust heb Je niet. In de wintermaan den vaar ik van 's morgens zeven tot 's avonds zeven uur. En dat gaat aan één stuk door. Ik laat de mensen niet wachten. Zomers plak ik er nog eens twee-en-een-half uur aan. Ze ven dagen per week ben ik in de Maar gaat Borst dan nooit met va kantie? "Ik geloof, dat ik in 1962 voor het laatst ben geweest. Je kunt hier al leen weg als het hard heeft gevro ren en je over het ijs naar de ande re kant kunt lopen. In de zomer maanden hoef ik niet aan vakantie te denken. Want dan is het ver schrikkelijk druk. Er zijn veel toeris ten, die moeten worden overgezet en een vervanger heb ik niet." Kan hij rondkomen van het pont- geld? "Een vetpot is het zeker niet," vertelt de veerman terwijl hij afrekent met een moeder, die met twee kindertjes is overgezet. "In het seizoen vang je wel wat. Ach, ik maak wel eens een palingfuik of een schepnet. Zo kan ik aardig m'n hoofd boven water hou den." Maand'klanten Betalen alle mensen braaf het ge vraagde tarief? "Nooit geen moeilijkheden," zegt Borst en start de motor omdat zich opnieuw een aantal mensen heeft aangekondigd. "Ik zet iedere dag zes tig schoolkinderen tweemaal over. Die hebben een weekkaart van een knaak. Een bromfietser betaalt' één gulden meer. Ook die tarieven wor den door hogerhand vastgesteld. Daarin heb ik geen enkele zeggen schap. En dan heb ik natuurlijk m'n maandklanten. Daar moet ik een heel boekwerk voor bijhouden, 't Is een rompslomp. Voor mij hoeft het niet. Die mensen worden zo vaak overgezet, dat ze deze manier van be talen gemakkelijker vinden. Dus doe ik er maar niet moeilijk over." Hoe lang denkt Borst hiermee nog door te gaan? "Weet ik veel," roept hij noncha lant uit. „Als ik dat spul voor een goed prijsje kan verkopen als ik een jaar of vijftig ben, stop ik er acuut mee," en opnieuw wordt de motor in beweging gebracht om de zoveelste klant in virij korte tijd over fce zet ten. Nu nog met het oude poeltje. Over een maand ligt er een spik splinternieuwe boot. Een stuk breder en ook wat langer. Maar daarvoor heeft Borst wel erg diep in zijn bui del moeten tasten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4