Meesterresultaat in iet Hoogoventoernooi „IK WIL NIET WORDEN UITGELACHEN VELDHUIS HAD VULTINK BIJNA TE PAKKEN TWEE OGEN ZO BLAUW L eest voor Sosonko na remise tegen Donner FINANCIËLE ZORGEN NAC EN VITESSE Cock van der Hulst stopt AUGUSTSSON AL WEG BIJ FC DEN HAAG SIJDAG 1 FEBRUARI 1974 SPORT PAGINA 17 Een particulier statistisch on derzoek heeft uitgewezen dat 10 procent van de Nederlanders dinsdagmorgen om half vier naar de boksmatch tussen Mohammed Ali en Joe Frazier heeft gekeken. Van de 72 flats in het flatgebouw tegenover me, brandden op dat tijdstip namelijk de lichten in ze ven flats, waarmee het gestelde bewezen is. Door Nico Scheepmaker Ik persoonlijk ga er prat op dat ik nog nooit een historische ge beurtenis op de televisie heb ge mist. Er zijn al zoveel historische gebeurtenissen die ik door stom toeval heb moeten missen (eerste wereldoorlog, brand van Paleis van Volksvlijt, palingoproer, het vijfde doelpunt uit een vrije schop van Henk Groot tegen Li verpool omdat het mistte), dat ik vastbesloten ben alle maanlandin gen, marathonuitzendingen voor Open Het Dorp en boksmatches van de eeuw te bekijken, ook al kost mij dat nog zoveel slaaprust. Nachtslaap, Rustnacht. U merkt het wel, oververmoeid heid belet me de Juiste woorden te vinden, maar niemand kan mij afstrijden dat ik het gezien heb: „Smoking Joe" in de lange korte broek anno 1912 die hem kennelijk overeind moest houden als Ali tegen hem duwde, en Mo hammed Ali wiens Ali-schuifel per ronde minder flitsend werd. Gelukkig heb ik geen verstand van boksen, evenmin als Ruud ter Weijden, want die vermoedde na afloop dat de Jury-uitspraak zolang op zich liet wachten omdat het wel eens remise (of dead heat, of gelijkspel, hoe heet dat bij boksen) kon zijn geworden. In werkelijkheid won Mohammet Ali met algemene stemmen van de jury, en kreeg Frazier maar vier van de twaalf ronden toegekend. Achteraf vermoed ik dat zo'n jury zijn mensen er gewoon op aan kijkt voordat zij een beslissing neemt. De Duitse televisie gaf vooraf als extra service alle ma ten van de boksers, waaruit niet alleen bleek dat Ali's reikwijde 22 cm groter was dan die van Fra zier, maar waardoor we bovendien de borstwijdte en dat soort veemarktcijfers konden noteren. Ik denk dat de jury na de laat ste grondslag bij de boksers ook de hoofdomvang, de lipdikte, de oogblauwte en de wangbreedte heeft opgemeten, en daaruit de conclusie heeft getrokken dat Frazier de verliezer moest zijn. De foto's van beide vuistvechters, na afloop van de match genomen, toonden de juistheid van deze ju rybeslissing aan. U hebt hoop ik ook de tv- match van de eeuw gezien tus sen Frazier en Mohammed Ali in Avro's sportpanorama. Links zat Ali, rechts zat Frazier, tus sen hen in zat de vedergewicht Dick Cavett. Blijkbaar vond Dick Cavett zichzelf als wand tussen beide zwaargewichten te dun, want hij had aan zijn rech terzijde als extra versterking nog Michael Parkinson, de Engelse sportjournalist van the Sunday Times. Niet dat het veel baatte, want Frazier en vooral Ali gin gen toch hun eigen gang, met als visueel hoogtepunt het moment waarop Mohammed Ali Frezier voorstelde hun onderlinge vetes even te vergeten om gezamenlijk het blanke gevaar zoals dat in Cavett verpersoonlijkt was, te bezweren. Zij stonden op en til den Cavett rechtstandig omhoog als een speenvarken, waarbij Dick Cavett erin slaagde te blij ven kijken als iemand die na het behalen van een overwinning wordt gefeliciteerd door zijn ploegmakkers, hoewel het toch duidelijk te zien was dat Frazier hem niet alleen onder de schou der maar ook in het kruis had beetgepakt om het tillen te ver gemakkelijken. Michael Parkinson bleef een dergelijke huldiging bespaard. Hij schrijft in the Sunday Times van afgelopen week: "Er zit niets stichtends in het gadeslaan van 'n man die, gezegend met een snelle geest en 'n gevorkte tong, 'n an der beschimpt die, in vergelijking met hem, een analfabeet lijkt. Het schouwspel wordt er ook niet be ter op als het plaats vindt op een toneel waarop Ali domineert en trots als een pauw heen en weer stapt als de geboren acteur die hij is, terwijl Joe Frazier hulpeloos rondploetert als een op het strand geworpen zeemonster. Het enige wat Ali in zulke situaties redt, is zijn eigen instinct om 'n mogelij ke tragedie op slag te veranderen in een grote klucht, plus de zekere wetenschap dat hij, ondanks alles wat hij zegt, niet in staat is iets of iemand te haten". Michael Parkinson geeft ook nog een voorbeeld van Ali's to neelspelerstalent. Tijdens een „commercial break", een onder breking van het programma voor een reclameboodschap had Mo hammed Ali zijn Jasje uitgetrok ken, hij begon heen en weer te dansen vlak voor Fraziers stoel en deelde plaagstoten uit met zijn linkerhand waarbij hij de kin van Frazier op slechts enkele centime ters miste. „Zijn ogen begonnen te rollen, het zweet parelde op zijn voorhoofd, zijn stem kreeg een hoge en opgewonden blank. Het leek erop alsof hij bezig was de controle over zichzelf te ver liezen. Frazier keek verontrust en stond op om zichzelf te kunnen verdedigen. De floormanager be gon ons terug te tellen in het pro gramma. Met nog 5 seconden te gaan voordat het programma weer hervat zou worden, stopte Ali even plotseling als hij begonnen was en ging in zijn stoel zitten. Zo kalm als een man die zojuist een verfrissend hazeslaapje had genoten. Hij keek ons drieën aan, die er opgewonden en ge alarmeerd bij zaten, en glimlach te ons tegelijk veelbetekenend en spottend toe WIJK AAN ZEE De veertiende en voorlaatste ronde van iet Hoogovenschaaktoernooi was nog maar nauwelijks een uur ud, of Donner zei: „Hoe moeten we die jongens ooit schaken ;ren? Ze weten toch wel dat ze in de opening niet met de ame moeten spelen?". Hij doelde met deze opmerking op de ebeurtenissen in de partij Browne-Quinteros» waarin zwart ijn dame onbekommerd op pionnenroof had uitgestuurd en de est van zijn stukken pas op de plaats liet maken. Toch was jet allemaal nog niet zo duidelijk, totdat de Argentijn in het roege middenspel ernstig mistastte en, zoals dat ook hoort in ergelijke posities, per stukoffer van het het bord geveegd. Popov heeft al gezegd op winst te zullen spelen, dus zaterdag, als er om 10 uur 's ochtends voor de laat ste keer in het hotel Kennemerduin wordt aangetreden, vloeit er in ieder geval in de meestergroep nog rijke lijk "bloed". Grootmecstergroep 14e ronde Mutalovic (Z.S1.)Hecht (W. Did.) afgebr., Planinc (Z.S1.)Langeweg (Ned.) 0-1, Timman (Ned.)Radu- lov (Bülg.) afgebr. Forintos (Hong.) Ree (Ned.) 1-0, Ghitescu (Roem.) Adorjan (Hong) Vt-V», Browne (V. S.)Quinteros (Arg.) 1-0, Enklaar (Ned) Pomar (Sp) 01; Sosonko (Ned) Donner (Ned) Vz- oor Iexander Münninghoff kortste overwinning van Browne dit toernooi, maar tevens 'n dis- tabèle. de analyse achteraf laaiden de loties hoog op, omdat een geirri- ïrde Quinteros zijn gelijk wilde wijzen en daar zelfs nog gedeelte- slaagde ook. De Argentijn een gegeven moment zó ze- zijn zaak, dat hij zijn stel- g met luide stem als „zeker ge- nnen" aanprees. Browne beet i toen toe: „Alleen al het feit je zegt zeker te zijn is fout. Als een goede speler wilt worden, Det je bescheiden zijn", met al is Browne nu zeker van eindoverwinning, want waar nie mand op gerekend had gebeurde: .ngeweg brak tegen de enige an- kanshebber, Planinc, af in ge ien stand, est in de grootmeestergroep voor na Sosonko, die middels een re- uit betere positie tegen Don- Mie overigens zelf met zijn spel t citaat aan het begin van dit rslag weersprak, want hij nam in n aangenomen damegambiet een i met zijn dame, maar zo erg bij Quinteros was het ook weer ;t) het begeerde meesterresultaat zijn naam bracht. Als hij er een lgende keer in slaagt deze presta- te herhalen, is Nederland weer schaaktitelhouder rijker. j. wie weet, misschien levert dit iogoventoernooi toch nog een gro- verrassing op: Jan Timman jkt in de laatste ronden haast opgemerkt zoveel punten ver- ard te hebben, dat een groot- :esteiTesultaat nog steeds tot de Dgelijkheden behoort. Daarvoor :nt hij zijn knap gespeelde partij jen Radulov in tweede zitting te rzilveren (kansen genoeg, want mman heeft een pluspion bij be- re stelling) en vervolgens in de atste ronde van Langeweg te win- in. de meestergroep was Hartoch al iel klaar tegen de Bulgaar Popov, imise op voorstel van Popov, die armee de kansen in eigen hand 1 houden, want in de laatste ron- moet hij tegen koploper Kuraji- die een vol punt voorstaat. Tennis Betty Stöve is in de htste finales van het prof toernooi or dames in Fairfax uitgeschakeld )or Francoise Dürr, die met '■wee Jer 6—4 won. Zeilen De Deen Paul Elveström ^eft met zijn schip „Best" ook de •de wedstrijd om het wereldkam- •enschap soling gewonnen. Deze werd gehouden in de buurt van dney. Op de tweede plaats in het klassement staat de Noor NargAM*. Stand 1. Browne 11, 2/3. Planinc, Don ner 9, 4. Hecht 8 plus 1 afgebr., 5. Mutalovic l\z en 2 afgebr., 6. Soson ko 7 y2, 7. Timman 7 en 1 afgeür., 8. Pomar 7, 9. Radulov 6Vz en 1 af gebroken, 10/11. Forintos, Quinteros 6^, 12. Enklaar 5 en 1 afgebr., 13. Adorjan 5.14/15/16. Ghitescu, Ree, Langeweg 4Vz. Meestergroep 14e ronde: Garcia (Cuba) Mohrlok (West- Dld.) Vz-Vz, Pytel (Polen)—Eising (W. Did.) la-ïA, Ciocaltea (Roem.) Kuijpers (Ned.) 0-1, Keene (Eng.) Bachtiar (Ind.) V2-V2Tarjan (V. S.)Antunac (Z. SI.) V2-V2, Dieks (Ned.)— V. Scheltinga (Ned.) 1-0, Hartoch (Ned.) —Popov (Polen) V2- Vz, Kurajica (Z. SI.)Baljon (Ned.); 1-0. 1. Kurajica 10, 2. Popov 9, 3/6. Ciocaltea, Keene, Tarjan, Kuijpers 8J/&, 7. Antunac 8, 8. Mohrlok 7%, 9. Hartoch 7, 10/13. Pytel, Dieks, Eising, Garcia 6, 14. V. Scheltinga 5Ï&, 15. Bachtiar 4V2,16. Baljon 2Vz Damesgroep 10e ronde: Reicher (Roem)Kalchbrenner (Z. SI.) afgebr., Bruinenberg (Ned) Laakmann (W. Did.) afgebr., vd Giessen (Ned)—Ferrer (Sp) V2—V2, Genna Sosonko: meesterresultaat. Timmer (Ned)Litmanowicz (Pol); gebr., 3. Karkas 6, 4/5. Vokralova, afgebr., Nicolau (Roem)—Karakas Litmanowicz 5 en 1 afgebr., 6/8 (Hong) 10, Vokralova (Tsj. SI.)Timmer, Laakman, Kalchbrenner Ivanka (Hong) afgebr. 4VL> en 1 afgebr., 9/10. Bruinenberg, STAND Reicher 3Vz en 1 afgebr., Ferrer 2! 1. Nicolau 8, 2. Ivanka 7 en 1 af- Jan Janssen, die zelf vijf maal de Gerrit Schuitetrofee heeft gewonnen, betrekt na het overhandi gen van de beker aan Joop Zoetemelk diens echtgenote Francoise gaarne in de hulde. De prijs werd gistermiddag in het restaurant van stadion De Vliert in Den Bosch uitgereikt. De Toboga- beker kwam toe aan Kees Bal. BREDA Sinds de buitenge wone algemene ledenvergadering van donderdag ds de onderaan- staande Bredase eredivisieclub NAC zonder bestuur. De rappor ten van de financiële commissie en de structuurcommissie bleken zo weinig rooskleurig dat het be stuur aftrad. Het zal de lopende zaken afhandelen. De financiële commissie constateerde bü NAC een liquiditeitstekort van 5 ton. Dat tekort zal tegen het einde van het seizoen waarschijnlijk tot zeven en een kwart ton. Tijdens de vergadering werd een commissie van goede dien sten benoemd. Het huidige toeschouwers aantal (gemiddeld 4500) baart de Arnhemse eerste divisieclub Vitesse ernstige financiële zor gen. Men verwacht aan het eind van het seizoen een groot tekort nu bij de thuiswedstrijden ge middeld 8000 gulden minder aan recettes wordt ontvangen dan was begroot. Vitesse, dat binnen, kort bij de gemeente Arnhem zal aankloppen maakt zich even eens zorgen over het uitdunnen van de eerste divisie nu de Vo- lewij okers en mogelijk ook For- tuna Vlaardingen uit het be haalde voetbal wegvallen. Er be hoeft volgens het bestuur van de Arnhemse vereniging weinig meer te gebeuren of het spelen in de eerste divisie is voor geen club meer financieel haalbaar. Bij Vitesse is men daarom voor stander om amateurclubs, bij voorbeeld de kampioen van de toekomstige hoofdklasse, toe te laten tot het betaalde voetbal, bij wijze van doorstroming. Zoeterwoude Cock van der Hulst kapt er mee. De markante veldrij der uit Zoeterwoude laat zondag verstek gaan bij het cycle-cross- kampioenschap dat in Valkenswaard wordt gehouden. Maar ook in de toekomst zal hij geen deel meer uitmaken van die bonte wereld van cyclecrossers waarin hij o.a. vier nationale titels veroverde. Doorr Hans Coo'Iegem Het ls een zware beslissing voor de 31-jarige Cock van der Hulst. Een beslissing noodgedwongen genomen na een zware oorontsteking en een stevige valpartij in Luxemburg. Cock van der Hulst: „In wezen ben ik nog veel te eerzuchtig om nu al les al op te geven. Maar door al die tegenslagen heb ik nauwelijks kun nen trainen. Dat betekent dat ik weinig kans heb op de titel. Geen titel, dan ook geen buitenlandse wedstrijden en in eigen land is er helaas onvoldoende gelegenheid te rijden.** Eerlijk d. Giessen 2. Den Haag FC Den Haag en Bo Augustsson hebben gisteravond vrij onverwacht van elkaar afscheid ge nomen. De Zweed is na onderling overleg per 1 februari, dus voortij dig, van zijn contractuele verplich tingen ontheven. Augustsson is voornemens begin april, wanneer de Zweedse competitie begint, weer voor zijn oude club Atvidaberg te gaan spelen. Hij had bij FC Den Haag een 2-Ja- rige verbintenis, die per 1 Juni zou aflopen. Het contract zou niet wor den verlengd „omdat", aldus sec tie-voorzitter Choufoer, „deze perio de zowel voor ons als hemzelf niet is verlopen zoals wij hadden ge hoopt". Augustsson keert in de loop van volgende week al naar zijn vader land terug. Zijn vrouw bevindt zich er al om zich op medische indicatie in alle rust voor te bereiden op een naar wordt gehoopt blijde gebeurte- Cock van der Hulst komt er rond voor uit: Ard Schenk is voor hem een duidelijk voorbeeld van hoe het niet moet. „Ik wil niet worden uit gelachen als het minder gaat. Dat gebeurt zo gauw en daar pas ik voor." De boomlange bouwvakker kwam niet gemakkelijk aan zijn succesen indertijd. Moest geduchte tegen standers als Huub Haringa en Cor Rutgers de baas blijven. Later kwa men Gerrit Scheffer en Gertie Wil- deboer stevig opzetten. Hij wil zich niet helemaal terug trekken uit zijn sport. Hoort in zijn achterhoofd nog steeds de woorden van Unie-voorzitter mr. Van Balle- goijen de Jong die hem enkele Ja ren terug eens polste om coach van de veldrijders te worden. Die baan is nog vacant momenteel omdat de man die de crossers Ja renlang begeleidde, Sally Katan, aan het begin van dit seizoen een bedankbriefje kreeg voor al zijn goede diensten. Het is een publiek geheim dat sportcommissie voorzit- Boksen Fighting Mack zal op maandag 18 februari de hoofdpartij boksen van het internationale pro gramma in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam. De Antilliaan komt uit in een partij over tóen ronden tegen de Amerikaanse middengewicht Manuel Gonzalez. Cock van der Hulst ter Zwieedijk die het veld rijden als een persoonlijke hobby be schouwt graag de vrij onbekende Henk van der Spreng op deze post ziet. Een beslissing door het hoofd bestuur is echter nog niet genomen. Cock van der Hulst komt er eerlijk voor uit dat hij zijn grote interna tionale ervaring zou willen gebrui- ken om als bondscoach het jeugdig talent te begeleiden. Hij weet dat Zweedijk zich eens tegen zijn be noeming heeft verzet. Hij meent echter dat als er goed vooroverleg is en er duidelijke afspraken wor den gemaakt, er een samenwerking mogeüjk is. Van der Hulst: „Ver geet één ding niet. We dreigen weg te zakken in een diep moeras. De basis moet versterkt worden anders komt het einde van het veldrijden in zicht. We hebben momenteel nie mand die er internationaal uit-< springt." De financiële hulp die de KNWU dit seizoen voor het eerst biedt, is in zijn ogen slechts een klein begin. „Voor de crossers zou er een budget moeten komen, net zoals voor baan- en wegrenners. Ik wil niet pochen maar als dat gebeurt en we kunnen in trainingskamp gaan en aan bui tenlandse wedstrijden deelnemen* dan lever ik binnen twee Jaar een wereldkampioen." Nederlands kampioenschap bandstoten WINKEL Hetzelfde kwartet dat voriig jaar het nationale kampioen schap bandstoten beheerste, heeft zich ook nu in het Noordhollandse dorpje Winkel weer duidelijk van de rest afgescheiden: titelverdediger Christ van der Smissen, Hans Vul- tinik, Henk de Kleine en Jean Bea- sems. Zij wonnen gisteren in de prachtige accommodatie van „De Boerderij" him partijen in de eerste en tweede ronde, zodat er voor de overige vier deelnemers aan de titel strijd nog weinig hoop meer overbleef voor een hoge klassering. £Let best kwam kaderkamjnoen Hans Vultink voor de dag, die eerst een grote achterstand; tegen de ver rassend sterk startende, bijna twee meter lang Oldenzaler Bennie Veld huis wegwerkte, die ontmoeting in vijftien beurten won en vervolgens in twintig beurten na een slecht begin ook Piet Dekker versloeg. Vultink, die steeds vaker pas goed begint te bil jarten als hij tegen een achterstand opkijkt, leidde na de eerste dag dan ook, ondanks voor zijn doen matig spel (een hoogste serie van 52 is voor hem geen uitschieter) met het fraaie gemiddelde van 11.42 vóór Van der Smissen met 7.54, De Kleine met 5.33 en Bessems met 4.87. Absolute topper was wel de ontmoeting tussen Veld huis en Vultink. De lange, 28-jarige verzekeringsagent uit Oldenzaal, vaste trainingspartner van Vultink, is dit seizoen in alle spelsoorten een stuk sterker gaan spelen. Voornamelijk door de extra lessen van René Vin- gerhoedt en Tonny Schrauwen op Papendal en uiteraard ook door het „afkijken" van de kunst van Vultink in de trainingspartijtjes. Toch had men hem nog niet in staat geacht om Vultink, die immers in het bandstoten tot de pure specia listen behoort, te kunnen bedreigen. Toen Veldhuis echter via series van 52 en 38 in vier beurten naar een fikse voorsprong wegliep (10029) leken er voor hem reële winstkansen te zijn ontstaan. Vultink echter kwam nu pas op dreef. Series van 46 en 23 brachten hem dichterbij en met een reeks van 52 ging hij in de dertiende beurt Veldhuis zelfs voor bij: 148168. Nog gaf Veldhuis zich niet gewonnen. Hij antwoordde met 17 en 12, maar liet toen zo'n fraaie positie achter dat Vultink met 32 uit kon gaan. Uitslagen Dekker 197 De Kleine 200 Van Bracht 157 V d Smissen 200 Ligthart 155 Veldhuis 177 Vultink 200 31 541 Stand na de eerste dag: 32 6,25 m.p. h£. a 20 4,71 1. Vultink 4 52 52 11,80 2- Van der Smissen 4 48 52 13,33 3- De Kleine 4 27 or r or 4- Bessems 4 29 00 lin 5- Veldhuis 0 52 zs Q Vain Bracht 0 31 21 6,00 7. Ligthart 0 25 48 9,52 8. Dekker 0 39 S- gem. 11,42 7,54 5.33 4,87 7,08 5,66 4,44 4,00

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17