GUSTAV MAHLERS TIENDE „VOLTOOID" Rockvuurwerk van Equals Heerlijk relaxen met de gitarist Wim Overgaauw The Duke te gast Ron Colliers orkest bij NNE MARIE AVID: FIJN [TEMMETJE Vakmanschap kenmerk van "Potliquor" Muddy Waters at Newportis een voortreffelijke langspeler Grateful Dead: sterk wisselende kwaliteit „Zo leren kijken": Herman van Veens misser Burbank Rocks Drieentwintig goeie nummers van wijlen Buffalo Springfield STAR TREFF '74 V erzameling schlagers üDERDAG 27 DECEMBER 1973 De schetsen van Mahler's 10de symfonie, gecompleteerd en geor kestreerd door Deryke Cooke (door de New Philharmonia Or chestra o.l.v. Wyn Morris; Phi lips, 6500606 en 6500607, Philips Stereo). Gustav Mahler's Tiende sym fonie is onvoltooid gebleven. Hal verwege tussen de schetsen en de orkestrering in. overleed de uit geputte componist in Wenen. Het gaat dus om een ander soort "onvoltooid" zijn dan bij de po pulaire symfonie van Franz Schubert: die „zevende" van Schubert miste een deel volgens de toen gebruikelijke symfonie- structuur, maar verder was het stuk helemaal klaar. Bij Mahler stak de compositie zelfs nog niet in de grondverf. Alleen het eerste deel het Ada gio, was redelijk aan georkes treerd. Dat geldt ook voor het derde, Purgatorio. tot de 28ste maat. Toen stierf de componist. Van de finale vónd ik ergens een op de piano naspeelbaar frag ment. De Engelse musicoloog en Mah- lertoeiniroer Deiryck Cooke besteedt al jaren aan de voltooiing van de partituur. Een hachelijke zaak, die al tot verschillende versies heeft geleid. Zijn primaire doel omschrijft Cooke als het bena deren van de „Mahler-klank". Hij geeft meteen aan dat Mahler zijn symfonie waarschijnlijk heel anders zou hebben gecompleteerd en hij neemt tevoren aan dat al len. Het New Philhairmoniia Orchestra geeft onder leiding van de erken de Mahler-vertolker Wyn Morris, een uitvoering van deze klaar gestoomde, gewassen en gestreken Tiende symfonie. Het resultaat Is vrij langdurige verveling. Het is dubbel triest, omdat ik aan de Integriteit van Cooke niet twijfel. Het lijkt op de openbaarmaking van een veronderstelde laatste wilsbeschikking door een al te overijverige executeur-testemen- tair, vol ontzag, vol discretie. De Scherzi zelfs lijken op een som ber binnensmonds praten. Van de eenvoud en de directe, recht lijnige klank weelde, zo kenmer kend voor Mahlers laatste pe riode („Das Lied von der Erde"!) is in deze opzet van Cooke niet veel te merken; geen bijna Oos- ierse glimlach van berusting en aanstaande ijle verten, maar zware, sombere volumes. Dit soort voltooiingsarbeid moet men eigenlijk maar niet doen. Het pogen van een vluchtige schets van Rembrandt een schil derij te maken is ook tot misluk- sen gedoemd. Het is geen Mahler n waarschijnlijk evenmin Coo- ie. Dergelijke probeersels dienen we over te laten aan die Juffrouw dit Londen, die keer on keer stemmen krijgt van toondichters dit dat eeuwige land van over de blauwe bergen. H.M. Marie David reo 65765. lot wmnmede liedje van "t Euro- f Songfestival is altijd, goed voor een paar gouden en in verschillende landen, ir als dat effect is uitgewerkt t de winnaar of winnares, de moeilijke opgave om voor "follow up" te zorgen die de mgstelling levendig moet hou- at is lang niet iedereen gelukt, we even een paar winnaars, de laatste jaren bij de kop ne- is dat duidelijk. Gigliola Cin- jggkti viel terug in het armzali- groepje San Remo-crooners en Ierse meisje Dana had ook r weinig over toen haar: ffodils" waren uitgewerkt, faartegenover staat een Vickey ndros, die het wel wist te i nieuwe successen behaalde haar hit "Après toi". Anne rie David dreigt het voorbeeld Gigliola en Dana te volgen. Nederland horen we nog maar g van haar. En dat is erg ïer want ze beschikt zeker, voldoende kwaliteiten om 'n itsje te veroveren in de inter- ionale rij van gewaardeerde esten. Ze heeft een stemmetje, wat volume en bereik betreft ruime voldoende zou krijgen het repertoire dat ze op haar gspeler ten gehore brengt, is aanvaardbaar. Num- "Pour Oublier", "Qui "Un peu ïtique" verdienen het niet in de vergetelheid te raken. B.V.L. Duke Ellington with the Ron Col lier Orchestra. Collages. BASF 2121704—3. Bandleider-componist-arrangeur pianist Duke Ellington doet de verwachtingen hoog spannen ineer hij op de hoes van deze plaat met een nobele blik in de ogen iets onzichtbaars gadeslaat dat zich in de linkerbovenhoek, moet bevinden. Bij oppervlakki ge beschouwing verkeer je dan op z'n minst in de veronderstelling, dat The Duke de leiding over het Canadese orkest van de even Ca nadese orkestleider-arrangeur - componist Ron Collier heeft over genomen en dan nu wel even zal laten horen hoe het wel moet. Het eigenaardige is nu evenwel dat Duke Ellington wat de leiding i het orkest betreft helemaal niets in de melk heeft te brokke len, terwijl je nochtans het or kest echt hoort aangeven hoe het moet. Hieruit kan dus niet an ders dan geconcludeerd worden, Ron Collier een goed orkest leider en zijn orkest een goed or kest is. Duke Ellington vervult op de plaat "Collages" niet veel meer dan een gastrol, die zich beperkt tot de piano. Zijn leiderscapaci teiten en arrangementen die hem tenslotte beroemd hebben gemaakt komen er niet aan te pas. Dat maakt The Duke op de- plaat niet zo'n aantrekkelijke figuur, maar dat doet ook geens zins afbreuk aan de plaat zelf. Voor wie wel eens in de late avonduren zijn oor te luisteren legt bij. het programma "Metro Midnight Music" van Michiel de Ruyter ligt op de plaat "Colla ges" een duidelijk brokje herken ning. Want ook hier heerst de heerlijke combinatie van zoetge vooisde strijkers en rusteloos ronddwalend koper, vertolkt door een uitstekend orkest op de mu ziek van drie voortreffelijke com ponisten. Met daar af en toe een solo tussendoor van The Duke himself. Maar ach, zo erg is dat nou ook weer niet. W.W. "Louisiana rock and roll" Potliquor Janus Records ILS 3036. De groep Potliquor schijnt al ge ruime tijd te bestaan. In 1969 trad zij op tijdens een groot popfesti val in New Orleans, en sindsdien is Potliquor rond New Orleans 'n bekende naam. De waardering die de groep daar ten deel valt moet voornamelijk te danken zijn aan het vakman schap van de leden. Op de LP "Louisiana rock and roll" is dat In elk geval verreweg het meest opmerkelijke ingrediënt in Potli- quors muziek. Voor de rest is er vrij weinig nieuws onder de zon. Er wordt voornamelijk blues-ach- tige muziek gespeeld, vaak omge werkt tot potige, maar niet van grote originaliteit getuigende, rock. Er is van dit soort pop in de loop der Jaren aardig wat op de markt gebracht, wat maakt, dat je nou niet zit te springen om een plaat als "Louisiana rock and roll". Al moet er nogmaals gezegd worden dat Potliquor een aardig deel van de concur rentie klopt op vakmanschap. Uit springer op deze plaat: "H" dat wat Crosby, Stills, Nash-achtig aandoet. BVD Het is lange tijd stil geweest, rond de Equals, die in de laat zes tiger jaren zo'n succes hadden. Nu dan echter is de groep weer hoorbaar terug. En op een goed gekozen ogenblik ook —juist in de periode, waar de oude rock weer stevig in de belangstelling staat brengen The Equals een LP vol roek-vuurwerk voor de ware liefhebbers. En daarvan zijn er veel: de twee Equals con certen in Amsterdam en Rotter dam (gegeven in november) wa ren uitverkocht. The Equals zijn dus niet vergeten, de groep zelf, heeft de oude rockers niet ver geten. Lucille, Long Tall Sally, Johnny B. Goode en vanzelfsprekend: Rock Around The Clock (het lijf- lied van iedere echte rocker), swingen de boxen uit. Daarmee herleeft op de B-kant van de plaat een brok herinnering voor de roek-liefhebber (op de A-kant, vooral met Diversion, Shotgun Sally, Friday Night en Honey Bee al stevig in de stemming ge bracht), die nu al uit zal kijken naar de single die The Equals uit gaan brengen voordat de LP "On the border" in februari van de persen gaat rollen. P.d.T. Wim Overgaauw-Rogier van Ot- terloo "Nuages" CBS S 65112. Wij, Nederlanders leven nog al tijd met een chronisch minder waardigheidscomplex als het gaat om muziek. Wat uit het buiten land komt is voor ons gevoel al tijd beter. Toch moeten we nu langzamerhand maar eens af, van dat odium, want ze is volko men misplaatst. We beschikken wel degelijk over mensen, die in ternationaal beslist mee kunnen komen in de top. Een van die mensen is zonder twijfel gitarist Wim Overgaauw. Een man die al een imponerende staat van Muddy Waters at Newport, hecker 6467306. Muddy Waters. get no grindin'. Chess 023. De plaat, die folksbluesEanger uddy Waters iin 1960 maakte een concert op het New- )rt Jazz Festival heeft hem ïrmoedelij'k een eind de sterren smei doen inschieten. Enkele iren voordat deze gebeurtenis aatsgrijpen, werd Muddy in de zg. witte wereld en me in Engeland nog gron- g verguisd toen hij de "hard- an" van Chicago even »am vertellen dat de zacht- irdige beleving van de blues een rompslomploze zakelijk- sid zou moeten worden verdron- sa. Maar de "white ears", nog ïigszins natrillend van Big Bill roonzy's stemgeluid, namen op sen enkele mani et de hard-blues et paard gaande act van freewhee- ag ledematen. En dus toomde luddy Waters in. Na Carnegie Hah in 1959, zoals stend uitsluitend weggelegd de allergrootsten kwam 't ewport Jazz Festival in 1960 de opnamen werden ge laakt voor de plaat "Muddy Wa- at Newport". En met deze ^at bewijst Muddy Waters het te anders te kunnen. Met o.a. «nes Cotton op mondharmoni- an Otis Spamn op plano brengt nummers als "1 got my brand you", "I'm your hoochie-coo- itie man" en "I feel so good" zo iepel, zo eenvoudig en tegelijk, diepgaand dat de kwalificatie 'Oortreffelijk" voor deze plaat iet anders dan een logische ho norering kan zijn. In een heel ander licht staat de plaat "Can't get no grindin' die duidelijk een flink aantal Jaren later tot stand is gekomen. Niet alleen zijn hier de (studio)- opnamen beter en is het electro- nische aspect van de blues muziek wat me maar heeft ook de stem Muddy Waters een andere klank, iets voller misschien, en in elk geval genuanceerder. Het totale geluid van deze plaat lijkt opper vlakkiger dan dat van "Muddy Waters at Newport", en mis schien ook iets killer. Maar ten slotte kun Je daar bdj een zanger als Muddy Waters erg gemakke lijk aan voorbijgaan. W.W. dienst heeft en wiens talent in 1972 werd beloond met een Edi son op het Grand Gala du Disque Populaire. Het was voor zijn eer ste CBS-elpee "Don't Disturb". Inmiddels is er al een tweede verschenen die als titel "Sagitta rius" meekreeg en Juist dezer da gen rolde de derde langspeler van de persen. Het werd "Nua ges", naar de compositie van een onverbiddelijke grootheid als het om gitaarmuziek gaat: gitarist Django Reinhardt. Het is een van de tien stukken waarop deze oud gitarist van het trio Pim Jacobs zijn virtuoze beheersing van het instrument etaleert. Evenals bij de platen van een Thijs van Leer en Louis Van Dijk leverde orkestleider-arrangeur- componist Rogier van Otterloo, weer een belangrijke bijdrage aan het succes van deze plaat. Be roemde composities als Days of wine and roses, The more I see you en A time for love worden met veel raffinement vertolkt, en dat maakte, dat het een lang speler werd die kwalitatief ver bo ven de middelmaat uitsteekt, en waarbij het heerlijk relaxen is. B.v.L. „Wake of the flood" Grate ful Dead Grateful Dead Re cords GD 49 301 (GD -01). The Grateful Dead is een groep die al weer de nodige jaar tjes meeloopt in het popwezen. Van het begin af aan hebben Jerry Garcia en zijn mannen kans gezien wondermooie compo sities en vrij tamme en zwakke wijsjes op elkaar te laten vol gen. Waarschijnlijk daardoor is de Grateful Dead er ook nooit in geslaagd zich bij de allergrootste toppers in de pop te voegen. De nieuwste langspeler van de groep „Weak of the flood" gaat aan het oude euvel weer duide lijk mank. De plaat bevat een schitterende Hunter- Garcia- compositie als „Here comes sun shine", waarin uiterst geraffi neerd en fraai meerstemmig ge zongen wordt, naast een zeer matig nummer als „Eyes of the world". Een instrumentaal knap stuk werk als „Weather report suite" lijdt onder een matige zangpartij in het eerste gedeel te. In het tweede deel knapt dat aanzienlijk op, maar het is niet vottdoenide voor het hele nummer. „Let me sing your blues away" is aairdiig, maar geen topklasse, en datzelfde geldt "Row Jimmy", en in nog sterkere mate voor „Stella Blue". Als Je het allemaal bij el kaar optelt moet je vaststellen dat de Grateful Dead zijn grote mogelijkheden alleen in ..Here comes sunshine" en een beetje In het tweede deel van ..Weather report suite" volledig demonstreert. Dat is te weinig om „Wake of the flood" tot een su perieure plaat uit te roepen, maar net weer teveel om een volgend album van de groep niet weer met vrij hooggestemde verwach tingen af te wachten. Eens moet die plaat zonder zwakke punten toch komenBVD. Hermau van Veen "Zo le ren kijken" (Carré Amsterdam) Harlekijn Holland 2441 501. Als Herman doorgaat op de weg die hij met "Zo leren kijken" heeft Ingeslagen, dan zal zijn populari teit weer even snel verdwenen zijn als zij is gekomen. Van Veen slaagde er in enkele jaren in zich op te werken van theaters w nauwelijks tien plaatsen wa bezet tot een tot de nok toe ge vuld Carré in Amsterdam. Die grote populariteit was v het overgrote deel te danken i zijn gevoelige liedjes met uitste kende teksten zoals Suzanne. Fiets, Helden, Cirkels. Rozegeur en Alles. Een uitstekende timing en een fenomenale instrumentale begeleiding door mensen als Lau rens van Rooyen en Erik van Wurff maakten van deze liedjes waren meesterstukjes Verfijnd amusement van grote klasse. De woordgrapjes, muzikale ef fecten maakten toen van zijn pro gramma slechts een ondergeschikt onderdeel uit. En dat was om dat ze lang niet allemaal even sterk waren ook maar beter. Wie echter de nieuwe langspeler van Van Veen beluistert komt tot de ontdekking dat het romantisch stemgeluid vrijwel volledig heeft plaatsgemaakt voor een aaneen schakeling van hard geschreeuw, muziek dat door een bepaalde tegorie waarschijnlijk progressief genoemd zal worden, maar dat niet meer is dan wat ongecontro leerd gehark op een viool, wat gedreun op een drum of een pia no en een stel zouteloze grappen. Dat hij tot beter in staat moet zijn bewijzen bepaalde fragmen ten van deze elpee, maar ze w den volledig overschaduwd, door de ongein en het pseudo-experi- mentele. Kortom een plaat om snel te vergeten. B.V.L. Bert van Dommelen Han Mulder Wim Wirtz Eindredactie en layout Bram van Leeuwen Burbank Rocks. Diverse uit voerenden WB 26017. Onder de naam Burbank Rocks heeft Warner Bros (gevestigd in Burbank, Californië) "veertien, super hit sounds" op een LP ver zameld. Met het "superieure" valt het echter allemaal wel mee. Er zijn sommige groepen die inderdaad aan de weg timmeren (zoals de haas met de guitaar op de hoes doet), maar er zijn er ook die in Nederland nog met de regels "Van mij is niets te vrezen, ik moest hier even wezen", door 't muzikale leven gaan. Dat geldt bijvoorbeeld voor Little Feat en Foghat, groepen die in Neder land niet erg veel deden, maar die wel op deze lamgduurder, staan. Hoogtepunten van de LP, zijn de openingsnummers Listen to the music van The Doobie Brothers en School's out van Ali ce Cooper. Verder wordt het bes te hitwerk geleverd door Fleet wood Mac (Dissatisfied). Fami ly (Burlesque). Faces (Cindy In cidentally) en Todd Rundgren (I saw the Light). P.d.T. Star Treff '74 Diverse uitvoe renden BASF 10.21.877—5. Het is in Duitsland bijna tradi tie geworden dat jaarlijks een LP Star Treff op de markt wordt gebracht. De opbrengst van die plaat (de artiesten werken belan geloos mee) gaat naar de organi satie Deutsche Altershilfe. Hoe wel Je je kunt afvragen wat Hol landers dan wel met die organi satie te maken hebben, kan Star Treff '74 toch best gekocht wor den voor een goed doel. Schla ger-liefhebbers dienen er zichzelf mee, want op de LP is een aan tal artiesen samengebracht dat er best mag zijn: Cindy en Bert (Ich komm bald wieder) Fred dy Beck en Udo Jürgens om er een paar van de veertien te noe men. De medewerkenden zingen niet altijd hun bekendste num mers, maar schlager-fans komen best aan hun trekken. Pxi.T. "Buffalo Springfield"Buf falo Springfield Atlantic ATL 70 001. Soms kunnen verzamel-LP's erg zinvol zijn. De dodo- Atlantic op de markt gebrachte dubbe- laar die 23 goeie nummers van wijlen Buffalo Springfield bevat is daarvan een voorbeeld. De legendarische groep, die men sen als Steve Stills, Neil Young, Jim Messina en Richie Furay voortbracht, heeft zijn oeuvre na melijk over drie platen verdeeld, die Je eigenlijk allemaal zou moe ten aanschaffen om ...e je graag wilt hebben oijeen te crljgen. Een tijdje geleden ver scheen er een verzamelplaat, waarop wel "A child's olaim to fame", "Nowadays Clancy" en "For what its worth" prijkten, maar uitgerekend niet het schit terende „Especting to fly" en ook niet de fraaie Neil Young-com- jositie "I am a child". Op de LP Buffalo Springfield" die Atlantic heeft uitgebracht staan deze m andere werkjes wel, en daar- ioor geeft de plaat een vrij oom- oleet overzicht van wat deae groep zoal gepresteerd heeft. BVD

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9