jloedige oorlog van groepen Joegoslaven 'Samen van nood 'n deugd maken' JORRINK VOELT VOOR EN 'LAWAAIPOLITIE' Schilderijenroof Haarlem opgelost Iffv Mi! mossel versteege Twee doden en vier gewonden in hoofdstad Tijdens de kerst erg rustig op onze wegen Uit in de Randstad SDERDAG 27 DECEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 Schietpartijen op drie plaatsen in de hoofdstad kostten dinsdagavond twee personen het leven, vier anderen werden gewond. Op het Wetering circuit kwam een 32-jarige Joegoslaaf om het Ze- De politie onderzoekt hier de plaats waar de neergeschoten man werd gevonden. Naast hem verd een eveneens 32-jarige Joegoslaaf gevonden met een zeer ernstige schotwond in de rug. HAAG De aanstelling van peciale lawaaipolitie vindt mi- Vorrink van Volksgezondheid tfilieu-hygiëne het overwegen gu L In elk geval streeft zij in over al iet haar collega's van justitie Vienlandse zaken naar een zo int mogelijk controleapparaat strijding van geluidshinder. dat er wordt gezocht naar wette lijke mogelijkheden om het vracht verkeer in bebouwde kommen verder te beperken door het instellen van omleidingsroutes en het instellen, van een nachtverbod voor zwaar, vrachtverkeer; dat gemeente- en rijkspolitie antwoord op vragen uit de geveer 150 geluidsmeters ter beschik- gehoor te laten beoordelen of AMSTERDAM De oorzaak van de bloedige oorlog die op de avond van de eerste kerstdag tus sen Joegoslaven in Amsterdam is gevoerd is nog steeds duister: werden er tientallen schoten ge lost door naijver tussen in de on derwereld opererende groepjes Joegoslaven of vonden de vuur gevechten uit politieke motieven plaats, zoals de hoofddader, de 25-jarige in Amsterdam wonende S M. blijft volhouden? De lu gubere balans van drie schietpar tijen: twee doden en vier gewon den, waarvan één zeer ernstig. S.M. bleef op de eerste dag van het onderzoek volhouden zich alleen te hebben willen wreken op landge noten die naar zijn mening "commu nistische agitatoren" zouden zijn. Volgens de politie wordt langzamer hand ook rekening gehouden met de mogelijkheid, dat er een vrouw in het spel is geweest. De schietpartij begon tegen negen uur 's avonds in een café aan de Ge'rard Dousfcraat, al moet het een uitbarsting na een eerder treffen zijn geweest: de avond tevoren werd op het Weteringplantsoen een salvo uit een machinepistool afge vuurd. S. M. beweert dat die schoten voor hem bestemd waren. S. M. was in het café aan de Ge rard Dousbraat bezig met een gok automaat, maar stopte zijn spel toen de 18-jarige S. Miodrag uit Belgrado binnenkwam. Hij sloeg de jongeman met een pistool op het hoofd, en schoot hem koelbloedig dood. De dader verliet met zijn twee vrienden de zaak, maar keerde even later terug om de 26-jarige als pros tituee bekend staande Slavische R. Krivokadic een kogel door het hoofd te jagen. Ze raakte niet ernstig ge wond. Volgens een niet bevestigde verkla ring werd de hoofddader met zijn vrienden vervolgens zelf buiten het café onder vuur genomen, toen ze naar hun wagen gingen. Op weg naar de Weteringschans, waar nog een druk door Joegoslaven bezocht café is gevestigd werd hij naast een Volkswagen een nieuw den geschonken aan de mogelijkheid slachtoffer gewaar: een landgenoot de controlerende ambtenaar op het die ook door hem werd gekwalifi- ADVERTENTIE Naast een komplete Bauknecht keuken t.w.v. 5.000.- als eindhoofdprijs voor de Aktie Naiuur-puzzel. stelt Bauknecht ook graag deze kompakte, praktische Minor-keuken voor appartementen, kantoren, vakantiehuisjes, etc. t.w.v. 2.000.- als extra Kerstprijs beschikbaar. Wordt de minor-keuken gebruikt, dan ziet ze eruit als een heldere, vriendelijke keuken waarin alles binnen arm bereik. Is men klaar met koken, dan sluit men eenvoudig de twee openslaande deuren en de keuken is een kast geworden, waarvan niemand vermoedt, dat hij een hele keuken verbergt. Bovendien wordt gelijktijdig dooreenmikro-schakelaardestroomvoorhetkookgedeelteautomatisch uitgeschakeld (veilig, vooral voor vergeetachtigen). Doe mee met de Kerstouzzel van de Aktie Natuur in deze krant! Drs. Van Thijn in Tel Aviv TEL AVIV De fractieleider van de Party van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. Ed. van Thijn, heeft woensdagavond bij zijn aankomst op de luchthaven Lydda van Tel Aviv, gezegd dat Nederland te zijner tijd aan de energiecrisis het hoofd zou kunnen bieden door ontwikkeling van zij-n aardgasbronnen. Drs. van Thijn staat aan het hoofd van een pa'rtij-afvaardiging die op uitnodiging van de Israëlische Arbei derspartij de verkiezingen van vol gende week dinsdag meemaakt. oordeling geleid door de kantonrech ter) dat de meetmethode bij bromfiet sen technische problemen oplevert, als hij wordt toegepast bij motor fietsen en auto's; aandacht moet wor king hebben om het lawaai bromfietsen te meten (in enkele ge vallen heeft deze meting al tot ver- ceerd als voertuig teveel geluid produceert, t -..tor". S. M. UY SLAAT INSTAANDE tUID DOOD (ELEN Tijdens een hevige heeft de 30-jarige los arbeider Tegelen in hun woning aan inmaplein zijn 26-jarige ver- Elisa Gramme uit Venlo, met samenwoonde en waarmee hij januari in het huwelijk zou met een stoel zodanig toe- ld dat de vrouw ter plaatse is len. half vijf zondagmorgen ging naar het politiebureau waar ledeelde dat zijn vrouw dood >e dader was de middag tevoren iet zijn verloofde gaan winkelen bruidsjapon te kopen. Z a/ter- nd heeft het tweetal verschei- eafé's bezocht waarbij stevig is >n. De man was tevoren enkele eafé's geweest, treeks één uur in de nacht beiden by het sluiten van de huiswaarts. Op weg naar huis reeds onenigheid tussen 't waarbij de jonge vrouw werd en geslagen. Na thuiskomst de strijd zo hoog op dat de w met een stalen stoel ging en deze op het slacht- d'iggelen sloeg. De vrouw lierbij ernstig verminkt en is overleden. heeft een bekentenis af- en verklaard uit jalouzie te gehandeld omdat hy meende, 1 vrouw avances met een an te had. DEN HAAG Het is de afgelo pen kerstdagen bijzonder rustig ge weest op de Nederlandse wegen. "Zelfs stiller dan op normale zonda gen voor het rijverbod werd inge steld", aldus een woordvoerder van de verkeerscentrale in Driebergen. Er heeft zich slechts één dodelijk ongeluk voorgedaan en het verkeer heeft nergens stagnatie ondervon den. De rijkspolitie had trouwens ook niet op grote drukte gerekend, nu veel automobilisten na acht auto loze zondagen eindelijk weer eens de kans hadden van hun vrije dagen al rijdend gebruik te maken. "Het lijkt erop, dat de energiecrisis toch wel heeft aangeslagen", aldus de rijks politie. De rust op de wegen was vooral op eerste kerstdag het geval. De politie ontving dinsdagmorgen, met name in het noorden van het land, veel te lefoontjes van mensen die door de stilte op de wegen aan het twijfelen waren gebracht of er nu wel op niet een rijverbod van kracht was. Op tweede kerstdag was het ook rustig. Pas tegen de avond werd het iets drukker, aldus de rijkspolitie. "Dat was echter snel weer voorbij". Op de E-10 onder de gemeente Zeevang (tussen Edam en Hoorn) is in de nacht van dinsdag op woens dag de 55-jarige W. J. van Vrouwerf uit Amsterdam door een auto ge schept toen hij bezig was een band te verwisselen van zijn auto die hij half op de rijweg en half op de vluchtstrook had geparkeerd. De man werd een tiental meters mee gesleurd. Hij overleed in een zieken huis in Purmerend. een kogel door het Mjf. Het tweede slachtoffer: de 32-jarige M. Radovic uit Kïuseric. De hoofddader schoot ook op de in zittenden van de wagen. Eén kreeg een kogel door de rug, een ander, de 30-jarige in Amsterdam wonende A. Grizely die een verhouding had met de eerder op de avond neerge schoten vrouw kreeg een schot, door de kin. Grizely ploegde in paniek dwars door het Weteringcircuit tot hij in de modder bleef steken. Op het Museumplein werden de da ders klemgereden door twee agenten in burger, die in een privé-auto op weg waren naar huis. Na een schiet partij, waarbij S. M. een kogel door de pols kreeg, gaven de daders zich Koningin over energiecrisis: Voor als de klok twaalf slaat TEENAGERWINE knalt als champagne per fles f 2,4-5 DEUTSCHER SEKT bijzonder goed, per fles f5,95 RUM EN CITROEN PUNCH uit grootmoeders tyd, per fles f 10,15 JONGE JENEVER extra zacht, per liter f9,55 VIEUX SUPERIEUR mild en zacht, per liter f9.95 Als klap op de vuurpijl ORIGINELE CHAMPAGNE rechtstreekse import, per fles f 19,95 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611 DP MAANDAG 31 DECEMBER ZIJN ONZE ZAKEN GEOPEND. AMSTERDAM Concertgebouw: 29 dec. 15.00 The King's Singers; 30 dec. 14.15 uur Internationaal Concert Administratie Shaffytheater: 28 dec. 14 30 uur Tombola, Tom de Graaf; 20.30 uur Baal, Toneelgroep Baal; 29 dec. 14.30 uur Klauns kinderen: 20.30 uur Baal, Toneelgroep Baal: 31 dec. 14.30 uur Tombola, Tom de Graaf; Stadsschouwburg: 28 dec. 20.00 uur Rigoletto. Ned. Operastich ting; 29 en 30 dec. 20.15 uur Het Zwanenmeer, Nat. Ballet; 30 dec. 13.30 uur Het Zwanenmeer, Nat. Ballet; Klein Bellevue: 28 en 29 dec. 20.30 uur „Wat je zegt dat ben je zelf", Gerard Cox en Frans Halsema; 23.30 uur Live pop jazz, Free and Easy Carré: 28, 29 en 30 dec. 20.15 uur „Wat een planeet", musical van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink. ROTTERDAM Groote Schouwburg: 29 dec. 20.15 uur „Penthesileia", Heinrich von Kleist, regie: Fritz Marquardt; Hofpleintheater: 29 en 30 dec. 20.15 i Cirkel, Somerset Maugham; 1 en 2 ja programma van Ted de Braak en Sylvia Alberts; Piccolotheater: 29 dec. 20.15 uur Jy met je wolken, Eric Westphal. regieCor Stedelinck Theater in den Twijfelaar: 20.30 uur Peggy en Donald; Sportpaleis Ahoy: 29 en 30 dec. 14.30 en 20.00 uur, resp. 12.30 uur Kerstcircusshow van Dick Binnendijk; 3 jan. 20.00 uur Optre den van de Griekse zanger Demis Roussos. De Doelen: 1 Jan. 20.15 uur Nieuwjaarsconcert door het Rotter dams Opera Koor meit tal van solisten, het geheel o.l.v. Piet Struijk: 2 jan. 12.45 uur Pianorecital door Benno Pierweijer (Bach, Liszt. Debussy)20.15 uur PLanoreoital door Richard Stein in de Pro- Arteserie: 3 jan. 20.15 uur Kabaret Honoloeloe met „Gieren op 'n eiland". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 29 dec. en 1 jan. De zottin van Chaiilot. Jean Giraudoux; 30 dec. 14.00 uur De zottin van Chaiilot; 20.15 uur Tartuffe, komedie van Molière; 31 dec. en 3 Jan. 20.15 uur Tar- tuffe; 2 jan. 20.15 uur Van hand tot hand, Georges Feydeau; HOT Theater: 29 en 30 dec. en 3 jan. 20.30 uur Haagse Comedie. De Blikopener, Victor Lamoux; 30 dec. 14.00 uur Kindertheater Psssstt, Piccolo en de Padoedepoppelos2 jan. 20.30 uur Haagse Comedie, Warenar, P. C. Hooft; Diligentia: 29 en 30 dec., 2 en 3 jan. 20.15 uur Vrouw zoekt moordvent, blijspel van André Roussin; 30 dec. 14.30 uur Willem Brons, piano (Bach. Beethoven en Schubert) Congresgebouw: 29 en 30 dec. 20.15 uur De Jasperina de Joog- show; Theater Pepijn: 29 dec. en 3 jan. 20.30 uur Cabaret Gerrit; 30 dec. 15.00 uur Kwartet Joop Scholten; Theater In de Steeg: 29 dec. 21.00 Muzeval Cabaret, ,.'n Posi Po sitief"; 30 dec. 14.30 uur Proef theater. Wy bij Baletteloo. ADVERTENTIE Wilt u piano of orgel spelen 'Vraag de 80 pagina's tellende kleurenkatalogus. een wereldcollectie orgels, piano's en... eigen muziekscholen it 1-3 pn pand Hees Tevens filialen te Grc SOESTDIJK Koningin Juliana, d)ie op eerste kerstdag, haar jaarlijkse kersttoespraak voor radio hield, be steedde daarin veel aandacht aan de huidige energiecrisis. Ze zei onder „We weten eenvoudig niet, of de toekomst nog zal meevallen otf in hoever die zal tegenvallen. Al ken nen we de toekomst nooit: nu waaien er zichtbaar dreigende wolken over Nederland heen. Ook binnen ons land vangt de een meer wind dan de ander. Laat ons samen van de nood een deugd ma ken. Diit is een bekende uitdrukking, en nood is een groot woord, als we denken aan de erbarmelijke toe standen in zovéél delen van onze wereld, en ook wanneer de oudere helft van ons volk aan de bezetting terugdenkt. Maar laten we het nu in zoverre nood noemen en ex samen wel echt deugd van maken. De krachtbron die ons niet kan worden afgenomen en die alles in beweging kan houden, is onze levens- kracht. Want aan de mens is die geestkracht gegeven, die door tegen spoed alleen maar opgewekt wordt en vaardig gemaakt.. Als ons land harder getroffen wordt dan andere, dan wordt daar door bij ons ook deze wil geprikkeld, er samen bovenop te komen, 't Geeft een trots gevoel, te zien hoe velen al vrywillig medewerken, door be sparing van energiegebruik, 't Is ons dus een erezaak deze kleine offers te brengen en daarbij tevens te doen wat ons geweten ons ingeeft. 't Is voor ons een vreemde toe stand, zelf te ervaren, hoe de ver houdingen in de wereld kunnen ver schuiven. Het is goed. Je er op te bezinnen, dot 't in de wereld nooit goed zal kunnen gaan, zolang er mis deelde» en overbedeelden zijn, zo lang we de nu schaars geworden rijkdommen van de aarde niet delen. Meer dan andere landen worden wy in Nederland nu op 't feit gedrukt, dat wij, dat niemand, alleen kan staan, en dat wij elkaar allen nodig hebben. En dat die eerlijke verdeling van de schatten der aarde stiet ge beurd is, noch gebeurt. Die verdeling is een geweldige op gave en een uitdaging voor de mens heid, omdat die rykdommen zo gril lig over de aardbol verspreid zyn. Laten we ons verbonden voelen met allen wie ook in moeilijkheden verkeren, contact hebben met hen, elkaar helpen, tegenstellingen over 't hoofd zien, want nood roept tot eendracht. En ik hoop: steeds in groter, wijder kringen. Laten we onze vindingrijkheid tot in de hoogste mate opvoeren. Laten we meevoelen met al wie, waar ook ter wereld, lijdt, verdrukt wordt of bedreigd is. Voor zover we aan een gemeen schappelijk welzijn werken zal dat iets worden, dat gaat groeien en bloeien, en de anderen en ook wijzelf zullen er dan zeker eens de vruchten van mogen plukken. Maar voor zover we egoïstisch zijn, wekken we dat ook in anderen op, en bevorderen we het uiteenvallen van de wereld, dan wordt de wereld een ruïne". HAARLEM De vier schil derijen uit de 17de eeuw die op 13 no vember uit het Frans Hals Museum zijn gestolen, zyn terecht. Zij zijn enigszins beschadigd doordat de die ven er niet goed mee zijn omgespron gen. Twee Haarlemmers zijn verdacht van diefstal aangehouden. Zij zijn de plaatwerker J. P. D. B. en de los- werkman L. H. beiden 36 jaar. Een belangrijk deel in de aanhou ding had een Haarlemmer die belang stelling heeft voor oude schilderijen. Toen hem de werken te koop wer den aangeboden is hij op het aanbod ingegaan met de bedoeling de poli tie in te lichten. Hij moest f 18.000 betalen en gaf een voorschot van f 10.000. Met de schilderijen onder zijn arm ging hij naar het bureau van politie en de koper gaf de wer ken af. Daarna volgde de aanhou ding van de twee Haarlemmers. De politie had al een aantal tips ge- Meisje overleed door heroine ARNHEM In Arnhem is op Eer ste Kerstdag een 19-Jarig Duitr meis je overleden als gevolg van een overdosis heroïne. Haar stoffelijk overschot werd dinsdag op een huur kamer gevonden. Ze zou er de kerst dagen doorbrengen bij een Duitse vriend, die ook heroïne had ge bruikt. Toen hij uit zijn verdoving ontwaak te trof hij zijn vriendin dood naast zich aan. De man is aangehouden wegens overtreding van de opiumwet. Twee Arnhemmers die er van worden ver dacht de heroïne te hebben verhan deld zijn eveneens gearresteerd. kregen dat de schilderijen te koop werden aangeboden. Twee werken waren van Dirck Hals, voorstellende een fluitspelen- de vrouw en een feestelijke maaltijd buiten. Dit laatste schilderij had 't museum in bruikleen van de dienst voor 's rijks verspreide kunstwerken. Het schilderij een interieur met fi guren is van Adriaan Pieterzoon van der Venne en het vierde, een ta bakskroeg voorstellende is van Adriaan Brouwer. De verzekerde de waarde van de schilderyen be droeg f 109.000. Toen de inbrekers in het gebouw waren heeft het alarmsysteem niet gewerkt. Ierseke poogt mosselexport te hervatten IERSEKE In Ierseke wordt al les op alles gezet om de mosselex port te kunnen hervatten. Deze ex port is vorige week stopgezet toen men bemerkte dat in de mosselen, die op de verwaterplaateen bij Ierse ke hadden gelegen een olies maak zat. De verontreiniging van het wa ter blijkt een grotere oppervlakte ra beslaan dan aanvankelijk werd ge dacht. Nu zijn onbesmette mosselen over gebracht naar gedeelten in de Oos- terschelde die tot dusver vrij zijn van verontreiniging. Biyven deze mos selen goed dan zal men de volgende week daar verwateren. Het mosselfonds Is tot 13 januari ge sloten om te voorkomen dat mosse len met olie verontreiniging in het mosselfonds terecht komen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7