multi-nationale bedrijven beïnvloeden politiek v.s. Ruzies en overvallen op beide kerstdagen Astronoom Kuiper (68) overleden NIEUWE UITGAVE] Suriname: nieuwe regering DONDERDAG 27 DECEMBER lflj ITT MIKPUNT VAN TALLOZE DEMONSTRATIES In delaatste twee jaar is de multi nationale Amerikaanse onderneming snel tot een symbool geworden van druk van grote maatschappijen op regeringen, met inbegrip van hun zelf. De initialen ITT voor International Telephone and Tele graph Corporation zijn een ge schikte leus of toverformule gewor den om alle vrees op te roepen voor het grote zakenleven, zowel binnen lands als buitenlands. De verdenkingen inzake de ITT hebben een nieuwe climax bereikt sinds de militaire staatsgreep in Chili in oktober. De ITT had al eerder een actieve rol gespeeld met betrekking tot de Chileense po litiek en wordt er nu in brede krin gen ter linkerzijde van beschuldigd de coup te hebben voorbereid. Zowel ln Europa als Amerika hebben er demonstraties plaats gehad en zijner leuzen geuit, waarbij de ITT in verband met de coup werd ge bracht. Er zijn bommen ontploft in kantoren en van de ITT, van Zürich tot Rome en New York. In hoeverre is de reputatie ge rechtvaardigd? Is de ITT enkel de schurk die overal voor kan die nen en waaraan de links-georiën- teerden zozeer behoefte hebben? Er is een reeks ITT-schandalen aan het licht gebracht dankzij verhoren ln het Congres. Een aantal opval lende details over vroegere activitei ten van de maatschappij is hierbij bekend geworden, maar er blijft nog veel twijfel bestaan over de centrale kwestie ten aanzien van Chili: hielp de ITT de coup voorbe reiden en heeft zij ertoe aangezet? Tiet lijkt op het eerste gezicht on waarschijnlijk dat een onderneming in de jaren zeventig dergelijke drastische stappen zou wagen om haar belangen veilig te stellen. (De ITT bezat een telefoonmaatschappij en fabrieken in Chili). Niettemin waren vroegere activiteiten van de ITT duidelijk ondermijnend van aard en er zijn ongewoon veel bij zonderheden over bekend geworden. Bij verhoren in maart en april ver zamelde senator Frank Church als hoofd van de nieuwe Senaatscom missie voor multi-nationale onderne mingen veel feitenmateriaal, dat aantoonde dat de ITT ongetwijfeld aan de Centrale Inlichtingen dienst (CIA) een miljoen dollar had aan geboden voor een plan om te ver hinderen, dat Salvador Allende in 1970 tot president zou worden geko zen en dat zowel de ITT als de CIA de -mogelijkheid overwoog een economische chaos in Chili te scheppen met het doel een militaire staatsgreep aan te moedigen. Deze politiek bleef men bespreken ook nadat Allende aan de macht was ge komen. Vooral nadat de telefoonmaatschap pij in oktober 1971 door Allende was genationaliseerd ontwierp de ITT een plan van achttien punten om te verzekeren dat er zoals de ITT-mensen het stelden, „kalm maar doeltreffend alles zou worden gedaan om te verhinderen dat Al lende de beslissende zes maanden nadien zou halen". In dit plan kwamen duidelijk de voornaamste punten van de strategie van de ITT naar voren: het niet meer verstrekken van leningen aan Chili, zowel particulier als van re geringen van Amerikaanse en Euro pese zijde; het zaaien van ontevre denheid onder de Chileense militai ren en het leggen van contacten met de CIA om te helpen bij de „worgpoging van zes maanden". Niemand buiten een zeer enge kring weet wat er gebeurd is met dit plan van achttien punten. De documen tatie die de commissie van senator Church kreeg is kort nadien opge houden. Allende hield het langer dan zes maanden uit, in feite bijna twee Jaar. Maar dit plan leverde toch een blauwdruk voor wat er fei telijk zou gebeuren. Aan het ver strekken van leningen werd een eind gemaakt hoewel niet aan leningen voor het militaire appa raat. Het leger werd snel ontevre den en tenslotte vindt de coup plaats. Het zou echter toch verkeerd zijn om hieruit af te leiiden dat de ITT en de CIA samen systematisch de omverwerping van het regime Allende hebben voorbereid. Zeker hebben zij de economische chaos aangewakkerd, maar die leek toch al op komst te zijn. Zij kunnen contact hebben gezocht met Chileense militaire leiders in Amerika of in Chili, maar de lei ders van de Junta hadden toch hun eigen krachtige steun in hun land zelf. Zij droegen zeker bij tot het verharden van de Amerikaanse hou ding Jegens Chili, maar er waren genoeg makers van de Amerikaanse politiek, met inbegrip van Kissinger zelf, die al een hardere houding te gen Chili aannamen. Wat echter zeer verontrustend is met betrekking tot de eerdere docu mentatie, is niet zozeer de grofheid van de samenzwering en de druk van de ITT, maar het feit dat het Witte Huis, het ministerie van bui tenlandse zaken en de CIA zozeer gevoelig waren voor deze druk. De eigen inlichtingen wat betreft Chili van de ITT werden in 1970 meteen naar de CIA in Washington doorge geven door middel van een speciale koerier. John McCone, directeur van de ITT en ex-directeur van de CIA had di recte toegang tot het geheime „Co mité van Veertig" dat geheime ope raties ontwerpt. En nergens tijdens de verhoren van algelopen maart maakte de regering van de Verenigde Staten afdoende duidelijk dat zij evenzeer openstond voor hen die een meer liberale poli tiek bepleitten. Thans echter begint de druk zowel op de ITT als op het ministerie van Buitenlandse Zaken terug te slaan, niet alleen in Latijns-Ameri- ka. maar overal ter wereld. Hoe ook de ware feitenzijn coup, het is duidelijk, dat de ITT met betrekking tot de Chileense twee jaar eerder getracht had een coup op touw te zetten en veel in vloed had op de Amerikaanse poli tiek, hoewel niet zo veel als zij wenste. Voor wat bekend is geworden ver dient zowel de Amerikaanse rege ring als de ITT blaam. Zelfs als men aanneemt, dat het de taak is van de regering het zakenleven te beschermen, zoals minister Rogers meende, dan moest het toch ook de plicht van de regering zijn om het zakenleven te behoeden voor zijn eigen fouten. Observer-Dienst. TUSCON (Arizona) De Ame rikaanse astronoom van Nederland se afkomst Gerard Peter Kuiper is zondag op 68-jarige leeftijd in Mexi- co-stad overleden aan een hartaan val. Hij was vooral bekend door zijn werk als belangrijkste deskundige, aan het Ranger-ruimtevaartproject. Kuiper was in Mexico voor het fil men van een televisieprogramma en voor voorbereidend onderzoek voor de vestiging van een nieüw observa torium. Prof. Kuiper die in Harenkarspel (Noord-Holland) werd geboren was van 1928 tot 1933 assistent aan de sterrenwacht ln Leiden. In 1933. vertrok hij naar de V.S., waar hij tot 1935 verbonden was aan het Lick ob servatorium van de universiteit van Californië. Van 1935 tot 1936 was hij lector in de astronomie aan de Har vard universiteit. In 1936 werd hij hoogleraar in Chicago en in 1937, werd hij genaturaliseerd. Na de tweede wereldoorlog was hij o.m. van 1947 tot 1949 en van 1957 tot 1960 directeur van het Yerkes Observatorium in Chicago en van 't McDonald observatorium in Texas. Van 1960 af was hy hoofd van het maan- en planetair laboratorium in Arizona. Kuiper was bekend door zijn obser vaties van planeten. Hij ontdekte een nieuwe maan van Uranus en een van Neptunus en was voorts bekend als samensteller van maanatlassen. Door zijn analyses van maanfoto's, hielp hij mee aan het vaststellen, van landingsgebieden voor de Apol lo-astronauten. Bestuur van de WISO gehalveerd DEN HAAG Het bestuur van de World Ice Sport Organisation (WISO), de Nederlandse prof schaatsbond, is de afgelopen dagen gehalveerd. Van de oorspronkelijke, acht man zijn er nog vier over. Als eerste vertrok Joop Koeleman. Na de wedstrijden in Eindhoven, die qua belangstelling een debacle wer den als de rijders niet hadden af gezien van de tweede betaling van vijfduizend gulden, had men de baanhuur niet kunnen voldoen hebben voorzitter mr. H. P. Schota nus, penningmeester Jhr. drs, W. R. T. van der Does de Willebois en ju ridisch adviseur mr. O. J. H. M. van Eyndhoven zich uit het bestuur te ruggetrokken. Dit bestaat nu nog uit secretaris H. J. van Marle en de le den P. Admiraal, M. Barel en K. Schenk. Met deze halvering is goed deels tegemoet gekomen aan de wens van ex-manager Ton Vissers. Toen de WISO, die in eerste instantie de contacten met hem verbroken had, op aandrang van de sponsors met de Brabander over verlenging van een contract ging praten, stelde deze, dat hij onmogelijk met een derge lijk amateuristisch bestuur zou kun nen samenwerken. Overigens is het nog niet zeker dat Vissers metter daad zijn rentree in de WISO zal ma ken. Alfrink achter verzoekschrift Spanjaarden UTRECHT Kardinaal Alfrink, heeft zich gisteren achter een ver zoekschrift gesteld van 25 Spanjaar den, die in de Augustinuskerk een hongerstaking waren begonnen. Doel van hun actie was solidariteit van de kardinaal te verkrijgen met de vakbondsleiders, intellectuelen en priesters die in Spanje gevangen zitten en worden vervolgd. De Spanjaarden wilden dat de kar dinaal als hoogste gezagsdrager van de katholieke kerk in Nederland en als internationaal voorzitter van Pax Christi bij de Spaanse regering zou aandringen op amnestie voor alle po litieke gevangenen en op stopzetting van alle lopende processen inzake po litieke activiteiten. Uitgestoten Frane Barbier! voormalig hoofdredacteur van het Joegoslavische nieuwsmagazine Nin, is uit de Joegoslavische communisti sche partij gestoten omdat hij "libe rale en kapitalistische redactionele en bestuurlijke opvattingen had". Stakingen geëindigd De wilde stakingen waaraan in totaal was deelgenomen door meer dan 10.000 mijnwerkers in Asturias moordwest- Spanje) zyn gisteren beëindigd. Er werd gestaakt om hogere lonen en de actie heeft geleid tot een verlies aan steenkool van ongeveer 650.000 ton. Een kalende man van middelbare leeftijd neemt een golf, die meestal voor jongere surfriders is weggelegd. Alleen ervaren surfers kunnen déze hoge, snel aanrollende bergen van water aan. De foto werd genomen op het Noord-strand van Oahu op Hawaii. DEN HAAG (ANP) In de Van Goghstraat in Den Haag heeft op Kerstavond een korte schietpartij plaatsgehad. Bij een ruzie tussen drie mannen lostte een van hen een schot uit zijn pistool, maar de kogel ver dween in het plafond van een wo ning zonder dat iemand gewond raakte. Om nog onbekende redenen was de 40-jarige E.G. te Pas uit Den Haag in een vuistgevecht geraakt met een 24-jarige grondwerker. Deze delfde het onderspit, maar keerde daarna terug met zijn 22-jarige broer bij de woning van de heer Te Pas. De 22- jarige Hagenaar loste toen een schot in de richting van Te Pas. De politie, die kort na het gebeurde arriveerde kon de beide broers niet meer te pakken krijgen. Het tweetal is nog steeds spoorloos. De 30-jarige B. Engelbrecht heeft maandagavond tijdens een vechtpar tij in zijn woonplaats in Den Haag enkele steken in hart en maagstreek opgelopen. Zijn toestand is ernstig. De beide daders van de steekpartij zijn verdwenen. De ruzie ontstond in een bar aan de Kazernestraat in Den Haag. De man kreeg daar een woordentwist met twee onbekende mannen. Dit ontaardde in een vechtpartij, waarbij een van de mannen een mes pakte en het slachtoffer daarmee verschil lende steken toebracht. De Haagse politie heeft maandagavond de 25-Ja- rige H. uit die stad aangehouden we gens mishandeling en poging tot doodslag. Hij had op de Regentesse- laan ruzie gekregen met zijn vrouw en schoonmoeder. Een voorbijganger nam het voor beide vrouwen op en kon een einde aan de ruzie ma ken. H. was inmiddels in zijn auto gestapt en reed daarmee op het drie tal in, waardoor beide vrouwen met ernstig hoofdletsel in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Afrikanen waarschuwen Arabieren De i i de NAIROBI (AP) macht zijnde partij in Kenia, de nationale eenheidspartij, heeft de waarschuwing uitgesproken dat de Arabische landen kunnen rekenen op toenemende vijan digheid Jegens hen in de Afri kaanse wereld als het olie-em bargo ertoe zou blijven leiden dat de olielevering aan Afrika verstoord bleef. Een woordvoerder van de par tij heeft in Nairobi gezegd dat de Arabische landen maatrege len moesten nemen dat de Afri kaanse landen olie blijven krij gen, hoe lang 't verbod ook mo ge duren. Als dit niet gebeurde, waarschuwde hij, "dan zouden de Afrikaanse landen worden gedwongen een nieuw standpimt te gaan overwegen Jegens het midden-oosten en hun steun aan de Arabieren. Het Arabische beleid, voegde hij eraan toe, moest niet beteke nen dat de Afrikanen hierdoor onnodig gingen lijden. ZoaJls be kend heefit een groot aantal betrekkingen met Israël ver broken. Een ruzie om een knobelspelletje in Almelo is aanleiding geweest tot een steekpartij, waarbij de 46-jarige J. de W. uit die stad werd gestoken en zijn 20-jarige zoon ernstige verwon dingen opliep. In verband met deze steekpartij heeft de politie dinsdag de 17-jarige G. T. aangehouden, die een volledige bekentenis heeft afgelegd. In de kerstnacht heeft de 36-ja rige J. v. d. P. uit Hilvarenbeek zijn 29-Jarlge broer M. v. d. P. met een broodmes ernstig verwond. Het misdrijf vond plaats op de zol derverdieping van het ouderlijk huis in Hilvarenbeek. Aanleiding was een verkeersongeval eerder die avond. J. v. d. P. reed met zijn wagen, na ca fébezoek in het Belgische Poppel, de auto behoorde toe aan een kennis met wie de broers die avond op stap waren geweest M. v. d. P. wond zich hierover zodanig op dat het tot een PARAMARIBO Suriname heeft een nieuwe regering. Na de kortste formatie, welke met de informatie .35 dagen iin beslag nam, heeft gou verneur Johan Ferrier maandag in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo twaalf van de veertien ministers die het kabinet-Arron zal gaan tellen beëdigd. Twee ministers ontbreken nog aan de nieuwe Surinaamse re gering namelijk de minister van Fi nancien en de gevolmachtigd minis ter in Den Haag. Premier Henk Ar- ron zal optreden als minister van Financiën ad interim. Het nieuwe Surinaamse kabi net steunt op de Nationale Partij Kombinatie NKP, waarin vier par tijen gebundeld zijn, en die 22 zetels van de 39 in de Surinaamse staten (parlement) bezet. De overige ze ventien zetels worden bezet door de Hervormingspartij VHP. DODE EN 50 GEWONDEN NA LOOS ALARM MANILLA (AP) Toen een man in een bioscoop in de buurt van Ma nilla "brand" schreeuwde, brak er in het theater een enorme paniek uit waarbij een meisje van vijftien Jaar werd doodgetrapt en ongeveer vijftig mensen gewond raakten, zo meldt :t plaatselijk dagblad 'Times Journal" vandaag. Er was helemaal geen brand aldus het blad. Het incident deed zich voor in Ma- lolos, op 30 km ten noorden van Ma nilla. Achttien gewonden zijn er ern stig aan toe. De politie veronderstelt dat de man eenvoudig een zitplaats wilde in de stampvolle bioscoop. vechtpartij kwam. die echter weer werd gesust. Eenmaal thuisgekomen laaide de ruzie weer op met als resultaat de verwonding van M. v. d. P. Twee tot nu toe onbekende Chinezen hebben op eerste kerstdag een over val gepleegd op de Chineese restau ranthouder Tao, die in Den Bosch, drie eethuizen en een dameskapsalon exploiteert. De overvallers hebben hem 16.000 gulden afhandig ge maakt. Zij zijn spoorloos. De politie is een grootscheeps onderzoek be gonnen. Er zijn geen getuigen van de overval. De in Amsterdam wonende en wer kende 22-Jarige Pakistani Gulraiz is gisteren door drie landgenoten uit 't raam gegooid van 'n klein hotel aan de Warmoesstraat. Hij is met vrij ernstige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. Gulraiz woonde al geruime tijd met drie landgenoten in een kamertje op de tweede verdieping, maar was daar niet meer gewenst. Waarom is niet bekend. Toen hij gisteren weigerde te vertrekken gooiden zijn landgenoten hem door het raam. De drie Pakistani zijn aangehouden we gens poging tot doodslag. In Rotterdam is omstreeks half vijf in de kerstnacht de beheerder van een sigaren-annex souvenir winkel aan de Westkruiskade over vallen en beroofd van ongeveer f 2000 gulden. De man lag een half uur gekneveld op bed voordat hij de politie kon waarschuwen. Hij vertelde neergesla gen te zijn door een paar mannen, vermoedelijk buitenlanders, die via de achterkant van het huis bin nen waren gedrongen na met een steen een ruit te hebben ingegooid. EX-PREMIER TURKUE OVERLEDEN ANKARA De voormalige Turk se president Ismet Inönü is deze week op de leeftijd van 81 jaar over leden, zo is in Ankara vernomen. Inönü beheerste het politieke leven van zijn land in de periode 1923 tot 1972, eerst als voornaamste mede werker, later als opvolger van Kemal Atatürk, de stichter van het moder ne Turkije. Inönü, die in zijn land groot aanzien genoot is behalve president, pre mier en minister van Buitenlandse Zaken geweest. Zijn loopbaan gaat terug tot de dagen van het Ot tomaanse rijk. Na verkiezingen in 1963. waaruit Inönü's partij sterk verzwakt, te voorschijn kwam, benoemde presi dent Guersel hem niettemin opnieuw tot premier. Inönü trad evenwel in februari 1965 af toen de begroting werd verworpen. Bij de verkiezingen van oktober 1965 moest Inönü het on derspit delven tegen Suleiman Demi- rel, wiens partij van het recht de plaats had ingenomen van de demo craten. Cognac-record De produktie van Franse cognac zal dit jaar 'n record hoogte bereiken van 275 miljoen fles sen, aldus deskundigen. De cognac is bovendien uitzonderlijk goed van kwaliteit. Het oude record van 230 miljoen flessen dateert uit 1970. Dokter ja, dokter nee, door Aart C. Gisolf. Uitgeverij Contact, Amster dam f 12.50. Israël land, volk, cultuur, door Dr. M. A. Beek. 5e bijgewerkte druk. Uitgeverij Het Wereldvenster Baarn. f 21.—. 's Nachts wordt elke steen een wolf. door Yigal Lev. Actuele Israëlische roman. Wereldvenster. Een tuin in het water. Reizen in En geland, door J. W. Schulte Nordholt Wereldvenster, f 27.50. Leven en spreken, Over de opkomst der woorden tijdens het spreken door Prof. dr. H. Oldewelt. Wereldven ster f 14.50. Wittgestein en zjjn wereld, een gids door het labyrint van zijn denken, door K. T. Pann. Wereldvenster, f 12.75. Het anonieme denken Michel Fou- cault en het structualisme, door Dr R. Bakker. Wereldvenster f 15.90. Gisteren gaat niet voorbij, door Aya Zikken. Een roman over Tem po Doeloe. Uitgeverij La Rivière en Voohoeve, Zwolle, f 14.50. Suster Désiree, door S. Pairault. Désiree-serie deel 3. La Rivière en Voorhoeve, f 8.90. Jeroen scheepsmaat bij de Noord se Compagnie, door Jan de Ruyter, Scheepsmaat-serie deel 3. La Riviè re en Voorhoeve, f 11.50. De verre tamboer Soldaat van Oranje zwaait af, door Erik Hazel- hoff Roelfzema. Zuid-Hollandsche Uitgeversmaatschappij, Den Haag. f 19,90. Tsjaikovskiej's levenssymfonic Het lied vaai de duizend berken, door E. Riethof. Zuid-Hollandsche Uitge versmaatschappij f 27.50. Het boek van het leven, door Mar tin Gray. Uitgeverij La Rivièra en Voorhoeve, Zwolle. Paperback f 1750. Alexander de Grote, de laatste le vensjaren, door Mary Renault. Uit geverij Hollandia, Baarn. f 24.50. Uit het kleine rijk. door A. Coolen. Uitgeverij Em. Querido, Amsterdam Kalme Gruwel, door S. Ellin, Que rido. Een ladder op aarde, door H. Nol- thenius. Querido Tijding van ver, door F. Bordewljk. Querido Fabian, door E. Küstner. Querido Stukjes en beetjes, door J. Bernlef. Querido Val, bom, door G. Kouwenaar. Querido De dood van Angèle Degroux, door H. Marsman. Querido Kroeglopen, door S. Carmiggelt. Querido Bruiloft in Europa, door M. Phi lips. Querido Vergeelde portretten, door E. Bre ton de Nijs. Querido. Salamanders. Per deeltje f 3.95. In de dierentuin In het park In het oerwoud Aan het strand. Boekjes voor peuters en kleuters, door Peter Usborne. Cirkelreeks. Uit geverij L. J. Veen, Wageningen. Per deeltje f 4.90. Wat zullen we maken? Kinder- knutselwerk, door J. Clevin. f8.90. Metselen: leer het zelf, door Ir. Jos M. Westra. Uitgeverij Kluwer, Wageningen f 17.50 De berg „M," door Dlck Laan. Jeugdboek. Uitgeverij Van Holkema en Warendorf, Bussum f 8.90. De zaak Segawa, door A. Takagi. Prisma detective. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen De jaden boeddha, door M. Col lins. Prisma detective. Het Spec trum Kruiswoord knoop. Drieënvijftig kruiswoordpuzzels, door B. d'Achard van Enschut. Prisma boeken. Het Spectrum Oude Katwijkers op de kiek, deel 2. Verteld en geïllustreerd door Jan Russen vinden antieke stad MOSKOU Russische archeo logen hebben de stad Kavardan blootgelegd, die im de derde eeuw voor onze jaartelling werd gebouwd, zo bericht het persbureau Tass. Kavardan ligt op 25 kilometer van Tasjkent, hoofdstad van Oezbeki stan in Centraal-Azië. De ruïnes werden gevonden, op acht meter diepte en bedekken een oppervlakte van tachtig hectare. Er was een ondoordringbare muur rond de stad gebouwd waarin maar één opening zat. Binnen deze muur von den de archeologen woningen, werk plaatsen, molens en kanalen voor de afwatering. Volgens Tass gebruikten de inwo ners ijzeren ploegen, verbouwden ze granen en fokten ze schapen die ze schoren met ijzeren scharen. BENOEMD LEIDEN Dr. A. J. Oh. Baex, sinds 1959 lector in de gastro-enterologie, is aam de Leidse universiteit be noemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht. Dr. F. Eulderin'k en dr. E. Scheffer, beiden tot dusver als wetenschappe lijk hoofdmedewerker verbonden aan het Pathologisch Laboratorium van de Leidse universiteit, zijn be noemd tot gewoon lector in de pa thologie. LEIDEN In de maand januari hopen aan de Leidse universiteit te promoveren tot doctor in de genees kunde S. Parabirsing te Leiden <16 jan.) en E. Siebenga te Katwijk (30 jan.). Op woensdag 16 januari hopen J. C. M. de Coo te Leidy en C. J. Cor- nelisse te Oegstgeest te promoveren tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen. van der Plas. Uitgeverij Repro Ht land. Alphen a/d Rijn. f 16,- Wedstrijdzeilen in midzwaarbotfl Grondbeginselen, strategie, tactië techniek en psychologie, door Q Stuart H. Walker. Geïllustreerd n« tekeningen en foto's. Uitgeverij Hp landia, Baarn f 35,- Kruissteken in kleur, door Bengtsson en E. Thordur-Hans< Mooie voorbeelden voor het bord ren van vogels, kransen en bloenu die kunnen worden t-oegepast op pj ce-mats, tafelkleden, wandkleed] kussens, enz. De patronen die in boekje zijn opgenomen zijn afkoi stig uit Denemarken. Uitgeverij mer en Keuning, Wageningen f 9.9 24 december nü verschenen De „ware" waarheid over de Watergate-affaire Wounded Knee „a deal is a deal" den Uyl versus Wiegel W.W.W. '74, een bundeling van nieuws en informatie, brengt u verder: alles over plastics, nieuwe religieuze stromingen, het nieuwe kabinet, automodellen 1974, het einde van de Vietnam oorlog. Wat? Waar? 1974 word gekompleteerd met handige naslagtabellen en een chronologische lijst net „nooit te vergeten data". WIE?WAT?WAAR 71974 Verkrijgbaar aan ons kantoor WITTE SINGEL 1, ad f 7,50. Thuisbezorgd f 1,25 extra. West-Duitsland vreest grote werkloosheid iü De Westduitse regering vr dat het aantal werklozen in Bondsrepubliek zal toenemen 330.000 eind november tot 400.1 eind december en 750.000 in de lo van januari of februari. Zij zal al in het werk stellen om de werkj legenheid zo groot mogelijk te ho den. Zij hoopt met deze toezeggi gen te bereiken dat de vakbond hun looneisen van 15 procent meer matigen. Waarschijnlijk lagere omzet neonverlichting Apeldoorn De Sleutel b.v. in Ap doorn, de grootste producent vi neon-gevelverlichting en lichtbi ken in Nederland, verwacht een rugslag in de omzet als gevolg de energiebeperkende maatrege die zijn afgekondigd. Dat is meei deeld door de directeur van de derneming, de heer O. A. Gub Volgens hem zal het beperkend bruik van etalage verlichting werkgelegenheid in zijn bedrijf gunstig beïnvloeden. De Sl« heeft 40 personeelsleden in dienst. Atelier sluit door gebrek aan personeel LOCHEM(AP) Het atelier Lee Cooper in het Gelderse Lochl gaan sluiten. De produktie in de serij wordt 1 Januari stopgezet eu in de naaizaal op 18 januari stopi zet. Het personeel is per 18 Janui ontslag aangezegd. Bij het GAB is ontslagvergunni aangevraagd. Personeel dat in fi time dienst is kan worden ovep plaatst naar ateliers van Lee Cooi in Albergen of Groenlo, mits hl< voor personeelsvervoer is te organ! ren, zo heeft een woordvoerder het bedrijf meegedeeld. De sluiting is een gevolg van feit dat men geen werkkrachten t krijgen in deze omgeving. Het pert neelsbestand loopt steeds verder rug. Er zijn in Lochem nog maar naaisters. Bovendien is het ziektep centagen bij het atelier in Lochi bijzonder hoog: sedert de zomert kantie 29.9 procent, aldus de wool voerder. De produktie van het atel in Lochem zal nu in het buitenl» door bedrijven van Lee Cooper fffl ten worden opgevangen, I

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4