Historische morseseinen uit Leiden naar de YS Halve ton Pleidooi voor vertrek voor Boekowski naar Leidei marine complex Extra treinen in de regio Vijftig jaar geleden Doea Koentji Baroe (tegenover Stadsgehoorzaal Donderdag 27 december 1973 LEIDEN De heer H. J. Jesse met enkele kaarten van amateurstations uit de jaren 1923-24. De amateursdie contact met elkaar had den, -pleegden elkaar deze kaarten toe te zenden. Links op de voorgrond de nauwkeurig geijkte kolfmeter, door Jesse gebruikt om de PCII-zender af te regelen op 110 meter golflengte. De zender PCII zoals die aan de hand van foto's en op aanwijzingen van de heer Jesse in een nauwkeurig nagebootste zolder entourage is gereconstrueerd in het Postmuseum. Op de vloer links de elektrolytische gelijkrichterdie voor de benodigde spanning en vermogen moest zorgen. „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten In de nacht van 27 op 28 december 1923 schoten vanuit een zolkfenkamertje in Leiden enkele radiografische signalen door de dampkring naar de overzijde van de Atlantische Oceaan en enkele ogenblikken later antwoordsignalen uit Amerika terug naar Leiden. Het is in een tijd, dat wij naar believen allen over de gehele wereld kunnen telefoneren en dat de hele wereld kan meeluisteren naar gesprekken tussen maan wandelaars en mensen op aarde haast onvoorstelbaar, dat het slechts vijftig jaar geleden is, dat vanuit Leiden de eerste radiotelegrafische verbinding tussen Nederland en Amerika tot stand werd gebracht door drie zendamateurs, de Leidenaar H. J. Jesse en de Noordwijkse gebroeders Tappen- beck (later meer bekend geworden als directie van Huis ter Duin) Ter gelegenheid van dit Jubileum in de komende nacht zal morgen in het Nederlands Postmuseum in Den Haag om 14 uur een herdenkiings bijeenkomst worden gehouden, waar bij de heer H. J. Jesse, nog altijd wonende Rijnsburgerweg 35 van welk pand uit de historische uitzen ding plaats vond, aanwezig zal zijn. Hij is de enige overlevende van het dr.etal amateur-pioniers. Inmiddels is al sinds 17 december in het Post museum een voor het publiek te be zichtigen stand ingericht waarin de zender en ontvanger van 1923 nauw keurig zijn gereconstrueerd en ge plaatst in de precies geïmiteerde en tourage van het Leidse zolderkamer tje. In de begintijd van de radiotele- grafie, al voor de eerste wereldoorlog, ging het allemaal nogal ongeregeld toe, vooral in de amateurwereld. Er waren allerhande beperkende bepa lingen, onder meer op grond van ver meende militaire belangen die in de oorlog sterker gingen spreken, maar er werd veelal maar nauwelijks de hand aangehouden. De „piraten" van die tijd speelden dan ook geen ver stoppertje voor de autoriteiten maar gingen open en bloot hun gang. Ie dereen wist ze te vinden als dat nodig werd geacht. Toen de techniek zich verder had ontwikkeld werden in de Jaren 1919 tot 1923 voor zover na te gaan is slechts tien zendmachtigin gen aan particulieren uitgereikt (waarvan een aan Philips Gloeilam penfabrieken te Eindhoven) maar er waren vele tientallen amateurs, die zich met zendertjes bezighielden zui ver uit technische belangstelling of als spel. PCII In dde sfeer van technisch-weten schappelijk avonturieren begonnen Jesse en de Tappenbecks (allen le den van de Noordwijkse Radioclub) in 1921 met een radiotelegrafie- zecider uitgerust met triodebuizen te experimenteren. Zij brachten verbin dingen tot stand met Franse en En gelse amateurs en ook uiteraard met vele Nederlandse collega's. Zij ge bruikten de roepletter PCII. Een Franse amateur gelukte het op 6 december als eerste Europeaan op een golflengte van 135 meter ra- diotelegrafisch contact te maken met een Amerikaans station en op 8 de cember van dat jaar gelukte dit zelfde een Engels station. Op de golf lengte van 110 meter lukte het de Leidse-Noordwijkse amateurs als eer ste Nederlanders, waarbij zij meteen een heen-en-weer-gesprek in morse konden voeren. In het Jaarverslag van het Post museum is een artikel opgenomen over dit voir die tijd grandioze mo ment, nu vijftig Jaar geleden. In dit artikel van de hand van ing. P. A. de Boer wordt een beschrijving gegee- ven van de uiterst primitieve wijze, waarop in die tijd moest worden ge werkt. Primitief Jesse's ouderlijke woning in Leiden bezat geen aansluiting op het elek triciteitsnet. De door zijn vader, een architect, ontworpen ook voor deze tijd zeer ruime woning was geheel voorzien van gasverlichting. De zen der moest daardoor stroom krijgen via een honderden meters lange ka bel naar het dichtsbijzijnde huis waar men wel elektriciteit had. Links en rechtss moesten onderdelen voor de zender worden geleend, ook uit het buitenland (Engeland en Duitsland). Men moest een elektrolytische ge- lijkrichtschakelaar bouwen om bij een spanning van 2200 volt een stroom te leveren van 140 milli-am- père. Voor een elektromotor die een dynamo zou aandrijven had het amateurtrio geen geld. Aan de zend- antenne moest bijzondere aandacht worden besteed. Het werd een ge compliceerd netwerk, gspaimen van af de vrij hoge nok van het woon huis van Jesse naar houten palen in de achtertuin. Achteraf bleek, dat de amateurs het geluk op hun hand hadden: de antenne had toevallig Vrijwel de juiste stralingsrichting. En op 28 december 1923 in de heel vroege ochtenduren hadden zij suc ces: rechtstreekse over-en-weer- verbindiog met het Amerikaanse sta tion 2 AGB. Proces Maar dat succes kon de overheid niet maar zomaar door de vingers zien, want Jesse c.s. ware, nu een maal "piraten" zonder zendmachti ging. Op 12 maart 1924 volgde dan ook procesverbaal door de Leidse re- checheur van politie van de afdeling bijzondere wetten B. J. A. Mom. De zendinstallatie werd in beslag geno men alsmede de archieven, waarin alle ontvangen morseboodschappen waren vermeld. Jesse en de Tappen becks gaven onomwonden toe, dat zij zich met deze zendapparatuur hadden bezig gehouden. Dat wist trouwens iedereen. Op 30 april deed de Leidse kantonrechter mr. M. B. Vos uitspraak in de zaak: de aange klaagde Jesse werd vrijgesproken voor een deel van het ten laste geleg de en ontslagen van rechtsvervolging voor de rest wegens de geringe bete kenis van het ten laste gelegde feit en omstandigheden waaronder het was begaan. Bovendien werden de in be slag genomen zaken teruggegeven. De "verliezer", de PTT, ging in ho ger beroep en schakelde zelfs direct de minister van waterstaat in. De Haagse rechtbank behandelde de zaak op 22 september 1924. De offi cier van justitie verklaarde het zeer wel te kunnen waarderen, dat een jongeman als Jesse het grote weten schappelijke succes behaalde, maar dan stond toch tevens vast dat hij voor het behalen van dit succes de wet had moeten overtreden. Uit wetenschappelijk oogpunt was hier een loffelijk streven aanwezig, maar uit maatschappelijk oogpunt werd 'n belangrijke inbreuk op de wet ge pleegd. Niet als straf maar als midr del van afschrikking voor anderen vorderde de officier f 30 of 30 dagen hechtenis. Hoge Raad Tot grote verrassing van alle inge wijden was de uitspraak: schuldig aan overtreding van de telegraaf- en telefoonwet maar zonder strafopleg ging, opnieuw een zeldzaamheid in de rechtspraak van die tijd. De PTT heeft daarna geen verdere pogingen Het huis aan de Rijnsburgerweg, waarin op zolder de historische amateurzender was gebouwd. Utt Wat bizarre, kasteelachtige huis staat er nog steeds, ongeveer tegenover de Wassenaarseweg. gedaan om een streng voorbeeld door de rechter te laten stellen. De alge mene opinie was te sterk op de hand van de amateurs gebleken. Maar de amateurs waren ook hier mee niet gelukkig, want in wezen was het voor hen geen gelukkige uit spraak, die bovendien niets oploste. Op kosten van de Ned. Vereniging voor Radiotelegrafie waarvan alle (meest illegale) amateurs lid waren zette Jesse de zaak voort tot in de Hoge Raad. Die bevestigde de uit spraak waarin Jesse schuldig werd bevonden zonder oplegging van straf. B en W vragen Overheerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sefer en met prettige bediening INDISCH RESTAURANT BREESTRAAT 51 LEIDEI LEIDEN B. en W. van Leiden stellen de raad voor een bedrag van ten hoogste 50.000 gulden uit te trek ken voor het treffen vaoi de meest noodzakelijke voorzieningen aan 't voormalig marinecomplex aan het Noordeinde. Voor dit bedrag moet het gedeelte van het complex dat voorlopig blijft staan worden opgeknapt. Er is bij de vaststelling van het bedrag gere kend op zelfwerkzaamheid van de groepen die voorlopig in het marine complex worden ondergebracht. Dat zijn in elk geval de Stdiohitdmg Vorming Werkende Jongeren en de Stichting Kritische Werkende Jongeren. Verde re gegadigden zijn de tijdelijke "on derafdeling belasting onroerend goed" van de afdeling belastingen en de Stichting Leidse Jeugd Actie, die zowel kantoorruimte als ruimte voor de cursussen zoekt. De ruimte die door vertrek van de L. J. A. in het stadhuis zou vrijkomen, zou volgens B. en W. voor de toekomstige burger raadsman gereserveerd kunnen wor- disn. Met een aanbal andere gega digden vooral uit de sectoren cul tuur, recreatie, sport en Jeugd is nog geen definitieve overeenstemming bereikt. Het college vraagt de raad voorts een krediet van 175.000 gulden voor sloping van de voor afbraak bestem de panden in saneringsgebieden. Al eerder stelde de raad 125.000 gulden voor dit doel beschikbaar. MOSKOU De fysicus Andrei Sacharow en de schrijver Wladimir Maxiwow hebben een beroep op het presidium van de opperste Sow jet gedaan de dissident Wladimir Boe kowski toe te staan zijn universitaire studie in Nederland voort te zetten. Boekowski zit het derde jaar uit van een gevangenschap van 12 jaar waartoe hij werd veroordeeld wegens tegen de Sowjet-Unie gerichte activi teit. Hij bracht al twee Jaar door in een speciale psychiatrische kliniek en drie jaar in een werkkamp op grond van dezelfde beschuldigingen. Hij werd in het westen bekend om een dossier dat hij verzamelde over het opsluiten van dissidenten in psy chiatrische klinieken. De Russische autoriteiten ontkennen dat gezonde mensen in dergelijke inrichtingen worden opgenomen. In hun beroep zeggen Sacharow LEIDEN Op de dag dat de benzine-distribu'tie ingaat 7 januari zullen de spoorwegen een aanital extra treinen gaan in zetten om de te verwachte drukte op te vangen. Ook in de Leidse regio zullen extra treinen worden in gelast. Dat zijn de volgende: Delft-Leiden, v. 6.56, a, 7.20, stopt in Den Haag HS. Laan van NOI en Marlahoeve. Rotterdam CS-Leiden, v.6.54, a.7.37. stopt in Schiedam, Delft, Den Haag. Laan van NOI. Maria- hoeve. Rotterdam CS-Amsterdam CS. v.9.00, a.10.02, stopt in Den Haag, Leiden en Haarlem. Dordrecht-Den Haag, v.7.21, a.8.18, sitopt overal. Haarlem-Rotterdam CS, v.7.15, a.8.18. sitopit Heemstede/Aerden- hout, Leidein, Mariohoeve, Den Haag HS, Rijswijk. Delft en Schie dam. Amsterdam CS-Rotterdam CS, v.7.15. a.8.25, stopt hl Haarlem. Leóden en Den Haag. Haarlem-Leiden, v.16.38, a.16.55 stopt overal. GEMEENTE LEIDEN Uitnodiging Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Op donderdag 3 januari 1974 wordt in de burgerzaal van het stadhuis een nieuwjaarsreceptie gehouden voor alle burgers van Leiden en voor vertegenwoordigers van Leidse vereni gingen, instellingen organisaties. De receptie begint om 20.00 uur en zal om 21.30 uur eindigen. Een ieder is van harte welkom. U wordt verzocht gebruik te maken van de ingang aan de Breestraat. Burgemeester en Wethouders van Leiden, de Secretaris, de Burgemeester, J. van de Poel; A. .J. Vis. en Maximow te pleiten voor mense lijkheid en grootmoedigheid ten aan zien van Boekowski. Verwijzend naar de acht jaar die hij doorbracht in speciale psychiatrische klinieken of achter prikkeldraad wordt gezegd: „is dit niet genoeg voor een jonge man wiens enige schuld was de on zelfzuchtige strijd voor het toepassen van constitutionele waarborgen en socialistische wetten in ons land?" Onlangs heeft de rijksuniversiteit in Leiden hem uitgenodigd zijn stu die in de biofysica daar af te maken. Hij werd in 1961 in het tweede stu diejaar van de universiteit van Mos kou verwijderd. Als hij zou mogen vertrekken, „zou de kwestie-Boekows- ki van de agenda worden gehaald", aldus het beroep. „In de sfeer van algehele ontspanning zou zo'n daad bijdragen tot het wederzijds begrip tussen de volken en het vreedzaam naast elkaar bestaan, waarvan de waarde in de huidige omstandighe den moeilijk te overschatten is". In kringen van dissidenten werd gezegd dat Boekowski zojuist van het werkkamp was overgebracht naar de ziekenafdeling daar hij leidt aan gal blaasontsteking. Zjj voegden er aan toe dat veel van de brieven die zijn moeder en vrienden aan hem zon den, Boekowski niet bereikten daar zy inlichtingen bevatten waarvan de autoriteiten kennelijk menen dat deze niet in het kamp moeten wor den bekendgemaakt. Het beroep aan het presidium van de opperste Sow jet is beschikbaar gesteld aan buitenlandse journalis ten in Moskou. UTRECHT Aan de Rijksunivi ,j( siteit te Utrecht zijn geslaagd vo het doctoraal examen rechtsgeleö heid Th. C. M. van Kampen te Ko dekerk en voor het doctoraal U men rechtsgeleerdheid vrije stud richting H. J. van Bemmel te Leid Voor de examenschoolakte Dui k< MO-B slaagde J. van Ooi jen te Wa or dinxveem en voor die huisakte Tj, jn. Boer te Katwijk. 1 irg

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2