LRABIEREN BREIDEN ILIEPRODUKTIE UIT Egypte en Israël onderhandelen Caballero filter j WIE IS ER BANG VOOR KOHOUTEK? oyoez 13 landt sneeuwstorm anders 1 dan andere reen benzine-rantsoenering in VS? CABALLERO Israëlische kiezers weten het nog niet Komeet morgen dicht bij zon Koudegolf in India: 184 doden Niemand verwacht snel resultaat van Genève )ERPAG 27 DECEMBER 1973 BUITENLAND PAGINA 13 ADVERTENTIE 1WEIT, BRUSSEL, TOKIO De negen lidstaten van )APEC (Organisatie van Arabische olie-exporterende en) hebben tijdens een mitiistersconf eren tie iin Koeweit )ten hun olieproduktie in januari met tien procent uit te len en niet met nog eens vijf procent te beperken, zoals jorspronkelijke plan was. Dit betekent dat de produk- perking ten opzichte van september j.l. thans 25 pet. aagt, in januari 1 5 procent zal zijn. olieministers besloten tevens en België, zoals al eerder rijk en Engeland, te beschou- [s „vrienden van de Arabische Deze landen kunnen alle trijgen die ze nodig hebben, met strikte inachtneming voorwaarde dat ze niet mo- jorleveren aan andere landen. trbargo tegen Nederland Verenigde Staten blijft echter acht. Bij de OPEC zijn de vol landen aangesloten: Algerije, Egypte, Syrië, Saoedie-Ara- oeweit Bachreim, Qatar en de gde Arabische emiraten, regeringskringen te Brussel Je beslissing van de Arabische België en Japan bij toe- ge olieleveranties als "be landen" te behandelen chetst als een "positief" ele- Tegelijkertijd waarschuwde chter voor een voorbarig op- aangezien het grootste deel olietoevoer naar België via ijpleiiding vanuit Rotterdam, de Arabische olieboycot derland nog steeds geldt, (elgische minister van Buiten - Zaken, Van Elslande, merkte het besluit van de EG-top- entie in Kopenhagen inzake: orgen van het ordelijk meren van de gemeenschappe- emengiemairkt" van doorslag- Ie betekenis is voor de tot- omdmg van de Europese Unie. Elslande sneed hiermee het uk aan van "solidariteit" tus- EG-lidstaten die door de olie- zijn getroffen, zoals Neder- a de "bevoorrechte" lidstaten Jk, Engeland en nu ook Bel- probleem is nu eerder moei- dan lichter geworden. De ministerraad zal in Janua- ireken hoe "de ordelijke ener- merrioig" binnen de Europese nschap kan worden gewaar- De Arabische landen hebben ïkelijk als eis gesteld dat de waarvoor nu geen oycot- ïlen meer gelden, landen, g wel onder het olie-embargo niet mogen helpen, aanleiding van het Arabi- esluit de beperking van de olie- tóe deels in te trekken en Ja- beschouwen als "bevriende verklaarde de Japanse mi- an internationale handel en Nakasone, dat Japan gelukkig" is met deze be- In regeringskringen werden ook minder positieve geluiden Ddt pessimisme is geba- op de verdubbeling van de !s waartoe de zes oliiestaten, Perzische Golf het afgelo- ®kend hebben besloten, ninisterie van internationale handel en industrie in Tokio heeft reeds berekend dat de Japanse de- viezenuitgaven voor de aankoop van ruwe olie als gevolg van deze aan zienlijke prijsverhoging zullen toe nemen tot naar schatting 6 miljard dollar per Jaar. Dit zal niet alleen invloed zijn op de Ja ar ook op concurrentiepositie van Japan ten opzichte van de Verenigde Staten en andere landen. In kringen van Arabische oliedes kundigen werd vernomen dat de Arabische olielanden nu tot de over tuiging zijn gekomen dat een verde re benadeling van de economie der Westerse industrielanden een nega tieve uitwerking zal hebben op de economische positie van de olielan den zelf. De Arabische landen zijn echter vastbesloten de totale produk- tie niet meer op het niveau te bren gen van voor de oktoberoorlog met Israël. Door minder te produceren willen zij ook in de toekomst hun oliereserves sparen. Volgens de Liba nese olie-expert Iskander zal de ver dubbeling van de olieprijs voor de zes oliestaten aan de Perzische Golf de winst uit hun olie verkopen vol gend jaar met 125 130 procent doen toenemen tot ongeveer 40 mil jard dollar. President Nixon van de Verenigde Staten beschouwt de verzachting van de beperking van de Arabische olieuitvoer naar diverse Westerse landen en Japan als „een stap in de goede richting", maar hij veroordeelt net als voorheen het gebruik van olie als „economisch wapen". Nixon liet woensdag doorschemeren dat er waarschijnlijk geen benzinerant soenering zal tornen in de Verenigde Staten. De Amerikaanse president vergaderde hierover geruimte tijd met zijn hoogste energiefunctionaris, William Simon. De regering in Washington be schouwt de reactie van het Ameri kaanse publiek op het verzoek vrij willig het benzineverbruik te beper ken en de sluiting van de meeste benzinestations op zondag als be moedigend. Twee Arabische oliemi nisters, Yamani (Saoedie-Arabië) en Abdessalam (Algerije) zullen na afloop van een vergadering van de OPEC (Organisatie van olieexporte- rende landen), die volgens plan op 7 januari a.s. in Genève zal beginnen, weer een rondreis maken langs de hoofdsteden van Westerse landen die een „vriendschappelijk" of „neu traal" standpunt hebben ingenomen ten aanzien van het Arabisch-Israë- lische conflict. Tot de naar Arabisch oordeel „neutrale" landen behoren o. a. West-Duitsland en Italië. De eerstvolgende conferentie van de OAPEC (Organisatie van Arabische olie-exporterende landen) zal op 14 februari in Tripoli plaats vinden, na de rondreis van beide ministers. kosmonauten zijn gezond KOU Ruslands Jongste be- ruimteschip, de Soyoez13, tweede kerstdag veilig naar de teruggekeerd. Met aan boord smonauten PJotr Klimoek en in Lebedew heeft de Soyoez it dagen rond de aarde gecir- 3t een missie- die niet meer zijn dan het bestuderen van Ten. Het enige officiële bericht iet doel van de missie kwam, ders aanslag mier Blanco l steeds vrij SEBASTIAN (AP) De po- ïeeft de blokkade aan de s-Pranse grens maandag ter Pgeheven. besloot vrijdag de grens te voor mannen onder de 3D het bezit van een paspoor.' in de Baskische provincies Vizcaya <a en Alava. maatregel werd genomen i zes moordenaars van ore- Carrero Blanco eveneens uit fovincle afkomstig en onder de waren. antal inwoners van de drie che provincies heeft tegen deze egel geprotesteerd omdat het tijd van het Jaar vrij ge lijk is dat Spaanse Basken de over trekken naar het Franse Baskenland, issen is nog steeds niet be- of de zes mannen die Carrero zouden hebben vermoord in of in Frankrijk verblijven. drie dagen na de lancering, van het persbureau Tass dat het had over het nemen van spectogrammen van sterren in verschillende constella ties. Het ruimteschip kwam om 09.50 uur (onze tijd) neer op ongeveer 200 km ten zuidwesten van Karaganda in centraal-Azië, niet ver van Baikonoer waar het op 18 december was gelan ceerd. Na de lancering werd in Mos kou druk gespeculeerd dat de So yoez13 zou worden gevolgd door een tweede ruimteschip om geza menlijk manoeuvres uit te voeren en mogelijk een koppeling tot stand te brengen als voorbereiding op een gezamenlijke Amerikaans-Russische ruimtetocht in 1975, maar er kwam geen melding van een tweede lan cering. Al had er een op het programma gestaan die mogelijk mislukt is, dan zouden de officiële Russische nieuwsmedia er vrijwel zeker geen regel aan gewijd hebben. Tass maak te na de landing bekend: „tijdens de gehele vlucht hebben de systemen, aan boord van het ruimteschip en de wetenschappelijke instrumenten goed gefunktioneerd". Een medisch on derzoek van de kosmonauten toon- dat in verkeren. Het weer tijdens de landing was slecht, met laaghangende bewolking en veel sneeuw. Desondanks maakte het schip volgens Tass een precie ze landing. De kosmonauten liepen vijf minuten later naar de voertuigen helikopters en vliegtuigen van de De vlucht met de Soyoez—13 was de tweede bemande Russische ruimte- vlucht sinds de drie bemanningsle den van de Soyoezli in 1971 bij de landing om het leven kwamen door een lek. In het druksysteem van de capsule. Sindsdien schijnt deze aan zienlijk te zijn gewijzigd. 25 CIGARETTES Ed. Laurens Continental Het kerstfeest in Bethlehem verliep dit jaar rustig, maar de duizenden toeristen die het feest in het door Israël bezette ge bied van Jordanië wilden meemaken, werden voor alle zekerheid wel bewaakt door zwaar bewapende soldaten. Veertig procent kiezers onzeker JERUZALEM Acht dagen voor de algemene verkiezingen in Israël, heeft veertig procent van de kie zers nog geen besluit genomen op welke partij zij hun stem zullen uit brengen. Dit blijkt uit de uitslag, van een onderzoek van de publieke opinie dat het Israëlische Instituut voor Toegepast Wetenschappelijk Onderzoek en 't Instituut voor Com municatie van de Hebreeuwse uni versiteit zondag hebben gepubli ceerd. Het onderzoek betrof de niet- gemobiliseerde bevolking van de drie belangrijkste steden van het land. Andere resultaten van zeven weke lijkse opiniepeilingen sedert 't uit breken van de oktober-oorlog geven een achteruitgang aan voor de "Maarach" (Verbond van de Arbei derspartij van. premier Golda Meir, en de links-socialistische Mapam), ten gunste van het oppositie-blok Li- koed van de rechtse nationalistische leider Menachem Begin. Van de kiezers die hun positie al be paald hebben, verklaarde 50 procent zich voor de "Maarach", 29 procent voor het "Likoed-blok", vijf procent voor de nationaal religieuze partij drie procent voor de onafhankelijke liberalen, twee procent voor de com munistische partij maki, één procent voor de "Zwarte Panters". De ove rigen spraken zich uit voor verschil lende minder belangrijke bewegin- bij de zon en begint dan aan een reusachtige slingerbeweging die hem het zonnestelsel weer zal doen verla ten. Kohoutek zal Perihelion, ofwel het laagste punt in zijn omloop- baan, om 11.23 uur onze tijd berei ken. Dan zal de komeet op slechts ongeveer twintig miljoen kilometer van de zon zijn en een snelheid heb ben van zo'n kleine driehonderddui zend kilometer per uur. De komeet zal de zon ronden, maar zal niet achter dit hemelli chaam duiken zoals van de aarde af lijkt. In verband met de hoek van de komeet in verhouding tot de aar de, zal hij, zo lijkt het, rond het bo venste deel van de zon scheren, voor hij weer de ruimte in suist. Dr. Williams Duitschman, hoofd ADVERTENTIE Als u uw nieuwjaars-^ wensen nu eens door een Fleuropbloemist laat verzorgen??? Moet u 's kijken wat een vuurwerk dat geeft. Niemand woont te ver weg. om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. Weet u dat bij Fleurop-lnterflóra bijna 40.000 bloemen- zaken over heel de wereld verspreid, zijn aangesloten? U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop bloemist. j van het project Kohoutek op het Smithsonian astrofysisch observato rium in Cambridge, Massachusetts, meent dat na de Perihelion de ko meet aan de avondhemel te zien moet zijn. Het is echter bekend dat kometen zeer onvoorspelbaar zijn, zo zegt Duitschman, die opmerkte dat som mige kometen volledig zijn verdwe nen na Perihelion of in kleinere stukken zijn gebroken. Ais de Kohou tek zijn reis „vlak langs" de zon overleeft, zal hij helderder zijn dan ooit, ook al zal de feitelijke helder heid afnemen naarmate hij zich weer verder van de zon verwijdert. Deutschman verklaarde dat na Pe rihelion de komeet zichtbaar zal zijn aan een donkere avondhemel en NEW DELHI (AP) Bij een kou degolf in Oettar Pradesj en Bihar twee staten in India, zijn tot nu toe tenminste 184 mensen om het leven gekomen, zo wordt gemeld in rappor ten die in New Delhi zijn ontvangen De meeste slachtoffers vielen in komen, waar 121 mensen zijn omge komen. In Oettar Pradesj bezwker 58 mensen. Uit andere staten zijr geen gegevens bekend. Veel slachtoffers waren daklozen die in de open lucht plegen te overnach ten. dan meer zal opvallen dan aan de ochtendhemel waaraan hij nu te zien is. „Ik geloof dat de komeet op aarde op 6 en 7 januari weer zichtbaar zal worden, aldus Duitschman. Dan pas seert hij Venus, ongeveer een graad boven die planeet aan onze horizon. De jongste waarnemingen wijzen er op dat als het weer een beetje meewerkt, Kohoutek het best te zien zal zijn tussen 10 en 15 Januari. Dan moet de staart gemakkelijk waar neembaar zijn. De komeet moet dan zichtbaar zijn aan de zuidwestelijke hemel, 20 30 graden boven de hori- Tegen eind Januari zal Kohoutek vager worden en de staart korter als hij snel verder de ruimte in schiet. Als men Kohoutek in januari niet ziet, zal men hem nooit meer zien. De komeet zal de eerste 70.000 jaar niet terugkeren. Zoals bekend zijn er mensen die be weren dat de komeet Kohoutek bin nen veertig dagen de aarde zal ver nietigen. Weer bomaanslag centrum Londen LONDEN Buiten het Victoria- theatergebouw in het centrum van Londen is gisteravond een bom ontploft. In het gebouw draaide op dat moment een showvoorstelüng. De explosie deed zich voor vlakbij de in gang van het theater. Twee mensen liepen een shock op. Over de schade is nog niets bekend. De show was getiteld "Carry on London" van de artiesten Sidney James. Barbara Windsor en Kenneth Connor. Vol gens een woordvoerder bleef binnen alles normaal. GENEVE (DPA/Reuter) Hoge Egyptische en Israëlische officieren zijn tweede kerstdag in Genève bijeengekomen. In het kader van de militaire werkgroep, die vorige week door de vredesconferentie is ingesteld, zijn zij rond 17.00 uur begonnen met de onderhandelingen over de scheiding van de troepen langs het Suez-kanaal. Met het oog op de voortdurende be standsschendingen en de ingewikkelde strategische problemen houdt men in Genève rekening met langdurige beraadslagin gen. Geen van de deelnemers durfde voor het begin van de besprekingen een voorspelling te doen over de tijd die men nodig denkt te hebben om een oplossing te bereiken. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties, die eind vorige week de eerste fase van de vredescon ferentie op het ni'v voorzat, heeft het hoofd onderhandelingen. Egypte is in de werkgroep verte genwoordigd door brigade-generaal ministers Taha el Maghdoub en overste Ach- d!e VN- med Howaidi. Voor Israël kwam gis- noodmacht in het Midden-Oosten, de teren generaal-majoor Mordechai Finse generaal Ensio Siilasvuo, zocht de militaire besprekingen leiden. Siilasvuo was ook voorzitter van de onderhandelingen bij kHome* terpaal 101 langs de weg CAIRO- Suez die uiteindelijk in raakten. De werkzaamheden Goer, tot nu toe militair attaché te Washington. Het besluit van Israël, zo snel na de eerste fase van de vre desconferentie, rond de tafel te gaan zitten wordt door politieke waarne mers uitgelegd als een concessie aan de Arabieren. Desondanks staat het militaire werkgroep wot den dan ook buiten kijf dat het voor de algemene gezien als een voortzetting van deze verkiezingen in Israël op 31 decem ber niet kan komen tot het "bestu ren" van de problemen althans zo heeft men zich de laatste dagen in kringen van de Israëlische delegatie uitgelaten. In Genève wordt intussen druk ge speculeerd over de politieke van het feit dat de eerste instantie slechts plaatsvinden tussen de Israëli's en de Egyptenaren. Met Jordanië, dat wel aan de eerste fase van de vredesconferentie deel nam, zullen toch ook onderhandelin gen nodig zijn over de problemen van het grensgebied met Israël. Een en ander kan worden uitgelegd als een overwinning van Israël dat tijdens de vredesconferentie duidelijk had laten weten de voorkeur te geven aan een gesprek tussen de twee belangrijkste partijen. Egypte stond aanvankelijk ook op dit standpunt, maar was later toch met de Russen meegegaan die wilden dat alle partijen van de vre desconferentie, inclusief dus de grote mogendheden, in de werkgroep ver tegenwoordigd zouden zijn. Syrië had drie dagen voor het be de conferentie van deelname in januari, als volgens berichten de vredescon ferentie eerst op het niveau van am bassadeurs en later op dat van minis ters weer bijeenkomt, zal over de deelname van vertegenwoordigers uit Damascus kunnen worden beslist. De eerste bijeenkomst duurde iets meer dan anderhalf uur. Van de inhoud van het gesprek werd niets bekendgemaakt. In een officieel VN- communiqué heette het enkel dat gesproken was over „principes van troepenscheiding die produktieve dis cussies in toekomstige bij eenkomster moeten vergemakkelijken". De volgende bijeenkomst is vastge steld op morgenochtend om 10 00 uur (onze tijd). Het Libische dagblad Al Balagh heeft vandaag het recente bezoek van president Nimeiry van Soe dan aan paus Paulus om bij deze in ternationalisatie van Jeruzalem te bepleiten, „onlogisch en ondenkbaar" genoemd. „Internationalisatie van Jeruza lem," aldus Al Balagh; „is in strijd met de besluiten van de Jongste Aralbisohe topconferentie van Al giers, waarop het Arabische karakter van de stad is onderstreept". Al Balagh schrijft dat „alleen de Palestijnen en de Arabische volken het recht hebben de middelen te kiezen waarmee zij Jeruzalem weer in handen krijgen." Op zijn beurt doet het Israëlische dagblad Davar, orgaan van de vakbondsfederatie, 'n heftige aanval op die officiële woord voerder van de Heilige Stoel, profes sor Federico Alessandrini, die het „anti-Israëlisch" noemt, en „bepaal de invloedrijke Rooms-Katholieke kringen die. gesteund door Arabische landen in Afrika, het debat over de inteirnatioonalisatie van Jeruzalem op gang gebracht hebben". Volgens Davar hebben deze Rooms-Katholieke kringen contact opgenomen met andere in Jeruzalem vertegenwoordigde kerken, zoals de Griek-Orthodoxe en Armeense, om samen te kunnen deelnemen aan de onderhandelingen over een statuut voor de stad-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13