KLOOF SNEL SMALLER GEWORDEN Sanocel HVL geeft zege in slotfase uit handen APPIE HAPPIE Speelse ustrum nstuif van NKS Heerenveen: iedereen tevreden van het ijs Cijfers van Heerenveen DAG 24 DECEMBER 1973 evl, n lik :M fe LEIDEN Niet om de knik- het spel. Onder motto liep vijf Jaar geleden eerste NKS-sportinstuif, toen alleen voor D-Junioren tapel. Nu, bij de viering serste lustrum nement dat zich Jaarlijks [roenoordhal afspeelt, blijkt 't Enthousiasme voor de instuif al leen maar te zijn toegenomen. verenigingen zijn dolblij met ïun jongsten, die in de winter handen stilstaan" ergens te kunnen deelnemen. In 't Eerste Jaar (1969) stonden ac-ht- ien teams van elk twintig jon gens in de Leidse veemarkt iporthal klaar, dit weekeinde de komst van de E-Junio- moest ook de zaterdag erbij rorden genomen trappelden totaal 60 teams van onge- hun partijtje te kunnen pelen. Johan van Zoest, bestuurslid de NKS-afdeling Leiden en Cen met Gerard Frankhuizen grote stimulator van deze id-happening, blikt, tussen werk als wedstrijdleider even terug op de geboor- -an zijn "troetelkind". "Ik Ian het me nog herinneren als ie dag van vandaag", vertelt de athousiaste leraar lichamelijke pvoeding uit Lisse, "Het ijdens de eerste jaarvergade- de NKS, die ik bijwoon- Piet Blegstraaten, toen nog oorzitter, vond dat er buiten de ampetltie iets voor de D-Junio- moest worden georgani- ■erd, zoals bekend hebben de ndere Jeugdspelers hun Rector W esterbekertoernooi. Hij kwam •t yo oen met de instuif op de prop- maar had er gen idee van dat zou moeten worden op- ezet. Toen hij medewerkers, roeg heb ik me onmiddellijk ge- :eld". Andere mannen erste uur waren Frankhuizen, dessen jr. en Van Tol. ^"Het belangrijkste jjieekeinde", zegt Johan v Zoest, iCorj is dat je de jongens speels be- ]houdt. Daarom voetballen niet alleen, we doen ook tref- hindernisestafette andbal. De prestatie is eigen- helemaal niet belangrijk, publiceren dan ook geen tanden en als we het geld uit wr hadden, zouden we iedereen beker mee naar huis geven niet alleen degenen die als irste in hun poule zijn Vanaf zaterdagochtend half ;ht zijn Van Zoest en Frank- alzen en ruim 180 Jeugdleiders aa| touw geweest om dit sportie- - laten verlopen. Want ;le maanden van voorbereiding angt het van de Jeugdleiders, :heidsrechters en andere vrij- IK illigers af of de zaak ;rt. En het liep als een trein. Geen zeur, iedereen was op tijd op ook de sfeer d^weldig. Het bleef voor ieder- duidelijk spel. Gerard Frankhuizen, die zelf aige wedstrijden floot: "Het is allemaal bijzonder aortief verlopen, ik heb bijna let hoeven te fluiten' B Hiermee is de instuif duidelijk slaagd. Niet de prestatie et van Je vriendjes proberen te innen zonder die alles of niets .ctiek die soms ook ai «gsten wordt opgedrongen, spelen, veel patat eten en illoze ijsjes veroberen, dat tKS^genlijk de Sportinstuif. Aan deze lustrum NKS-instuif amen, ondanks de autoloze ag bijna alle rk. verenigingen alleen het Voorhoutse Forehol- was afwezig) deel. Daarnaast ad men alle clubs (zaterdag en de afdeling Leiden ügenodigd. Roodenburg VS BV waren er met hun ugdteams. tak anderen Johan van Zoest: "We hebben bettend veel positieve reacties k ko De poule-winnaartjes van zondag, kenne lijk nog zwaar onder de indruk van het suc ces want er kan maar nauwelijks een lachje af, poseren voor onze fotograaf Jan Holvast. LEIDEN Het was gisteren geen beste dag voor de Leidse handbalteams. De dames van HVS kregen in de strijd om de eerste plaats in de regionale klas se een 715 nederlaag te slikken van EHC. De heren van Apollo verloren verrassend van rode lan- Door Frank Bonte taarn-drager EHC 2 met 1915. De heren van Sanocel HVL ga ven tegen Kwiek Sport in de slot fase een 129 voorsprong prijs: einduitslag 1212. In de afdeling eerste klasse da mes verloren zowel Northa (57 van EDH) als Jong Ade (45 van Duinoord). De dames van NIO wonnen met 11—5 van SOS ter wijl de dames van Sanocel HVL 55 speelden tegen de reserves van Hercules. In de afdelings der de klasse verloren de heren van Warmunda met maar liefst 20-14 van Hermes 3. De heren van Apollo stonden te gen EHC 2 bij de rust nog met 87 voor. Enkele foutjes van doelman Swinkels gaven EHC 2 een enorme stimulans terwijl bij Apollo het vertrouwen in eigen kunnen met de minuut leek weg te slippen. Aan Oegstgeester zijde waren Cees Theunissen (5x), Ton Kienhuis (3x), Van Beek, Nieu- wenhuyzen en Landman (ieder 2x>, en Stassen (lx) de doelpun tenmakers. Als Sanocel HVL tegen Kwiek Sport in de slotfase het hoofd koel had gehouden zouden de Leide- naars ongetwijfeld de volle winst uit Den Haag hebben meegeno men. Tot 129 hadden de pupil len van trainer Hoops de zaken, vooral defensief, goed onder con trole. Toen Kwiek Sport ging drukken knikte Sanocel HVL door de knieën. Het was een geluk bij een onge luk voor de dames van Northa dat het eigen verlies werd gecompen seerd door het verlies van con currente Jong Ade. Bij de rust stond Northa tegen EDH overigen nog met 52 voor. Voor de voor sprong zorgden de zeer schotvaar- dige Hilda van der Berg (3 tref fers). Mary van der Berg en Marjan Bader. Het doelpunt van Marjan Bader kwam tot stand uit een feilloos genomen straf- worp. Na de hervatting kon trai ner Caron praten wat hij wilde maar aan zijn wensen met be trekking tot het combineren werd niet voldaan. Mert alle gevolgen vandien. EDH rook een kans en won. Illustratief voor de onnodige 57 nederlaag was wel het mis sen van drie strafworpen aan Nor tha-zij de. Jong Ade zag geen kans een oplossing te vinden voor de per soonlijke dekking die Helma van der Geest van meetaf kreeg. Voeg daarbij de grote inzet en het con sequente goed terugkomen van Duinoord en de nederlaag van Jong Ade is grotendeels verklaard. NIO was over de gehele linie sterker dan de zich traag bewe gende SOS-ploeg die bovendien over weinig spelinzicht beschikte. Problemen in eigen gelederen wa ren de voornaamste oorzaak van het onverwachte verlies van War munda tegen Hermes 3. iden. Volgend Jaar willen we de schrijving openstellen voor al- verenigingen. Het maakt voor 5 echt niets uit of we nu voor oor 400 jongens zoiets or niseren". Wat wel een beetje tegenviel publieke belangstelling, an Zoest "De mensen vinden heel gewoon dat een klein oepje in touw is voor hun !d. Ze beseffen niet dat er een kleine tegenprestatie in vorm van belangstelling zou oeten worden geleverd. Iets *n s trant zei ook NKS-voorzitter 1 Dusee over de belangstelling Q de verenigingsbestuurders, niet in groten getale aanwe- waren. Maar belangstelling niet, de vreugde bij de prijs- treiking was er niet minder op. ader veel gejuich reikte Gerar ^khuizen zaterdag de prij- uit aan: Spcl.Lisse (50 pnt.) UDO (46 It., SVLV (46 pnt.), KRV 46 Wet. Boys 34. Zondag 'Q Johan van Zoest dit doen Docos (62 pnt.), Rijpwete- I (56 pnt.), Spel. Lisse (52 KRV (52 pnt.), VNL (46 tt.), Stompwijkse Boys 38 pnt. HEERENVEEN De kloof is snel smaller geworden. Ondanks het feit, dat Göran Claeson vorig seidoen de internationale schaatstitels der amateurs wegsleepte. Sten Stensen, zijn voor naamste concurrent was en de Nederlandse ploeg in de race naar goud net niet slaagde, waren Pfrommers oranjerijders als ploeg op de toernooien toch heer en meester. De KNSB leek het vertrek van de schaatsgroten naar de profsector beter te hebben opgevangen dan de Noorse en Zweedse bonden. Anders gezegd: achter Claeson en Stensen "zat" niets: Schenk, Bols en hun makkers werden adequaat vervangen door een complete ploeg. Door Fred Racké Dit seizoen zal dat naar alle waar schijnlijkheid anders zijn. Afgaande op de prestaties, die tijdens de lan- denwedstrijd Nederland - Noorwe gen werden opgetekend, zijn in ieder geval de Noorse rijders van het tweede garnituur dichterbij geko men. SJöbrend (die zelfs de 500 en de 1500 meter won), Johansen, Storholt, ze zijn allemaal een stuk dichter naar de top gekropen: er zal heftig geknokt woredn om te kunnen plaatsnemen op de „eregalerij", die bij de tibelwedstrljden pier traditie plaats biedt aan twaalf rijders. Nederland won die wedstrijd van Noorwegen met maar twee punten verschil. Het hadden er meer kun nen zijn als tijdens de afsluitende vijf kilometer het kunstijs met meer beleid was verzorgd. Nu kwamen Harm Kuipers eti Hans van Helden zo'n 8 tot 10 seconden "tekort" op hun geschatte tijden als gevolg van de stroeve piste. Pfrommers betoog ging ook in die richting: "normaal gesproken, als ook gedweild wordt voor de ritten van die twee, pakken we de Noren met een punt of taen verschil". Maar, zo moest de coach toch erkennen, dat ls nog wel wat minder dan vorig Jaar bij een soort gelijke strijd. Toen werden de Noren verpletterd en daar leek het nu in de verste verte niet op. Daar komt bovendien nog bij, dat de Noorse sprinters hun ploeg op peil hielden. BJöramg stak met kop en schouders boven alles uit, maar ook in de "achterhoede" sprokkelden de Noren via Iversen en Sunde met na me op de kilometer nogal wat pun ten bijeen. Het feit, dat nu met 4 in plaats van 3 sprinters mocht worden gestreden, zette Nederland op de kortste afstanden voortdurend op achterstand, want door het ontbre ken van Valentijn (Die vanwege zijn prof-escapade niet internatio naal mag starten) traden de Neder landse specialisten té verzwakt aan. Dat geldt voor de all-rounders wel licht ook wel: met Karei te Winkel als zwakste schakel liep men in de kleine vierkamp ook nog wat punten mis. Jan Derksen zou het beter heb ben gedaan. De conclusie is dan ook gerecht vaardigd, dat Nederland én Noorwe gen dn Heerenveen tevreden van het ijs zijn gegaan. Bij de Noren vinden de Jongeren aansluiting, in het Ne- goed op. Zij lijken op weg nieuwe derlandse kamp staan de mannen er „schaatsnamen" te vestigen en op nieuw de publieke belangstelling mét Schenk, Verkerk en Bols wegge- vallen-testimuleren. Daar wordt dan ook hard aan gewerkt, dat werd in Heerenveen van alle kanten dui delijk. Niet alleen begon men de uiterst ge ringe bezetting van de tribunes al snel te vergelijken met de toeschou wersaantallen, die de WISO scoorde Woorden die door Piet Kleine wat reëler werden vertaald: "ik mag dan nu goed op dreef zijn, als Schenkof Bols goed hebben getraind zijn dat natuurlijk nog de ware schaatsvedet- ten". Maar toch: vergelijkingen met de profs nog allerwegen. Pframmer maakte bijvoorbeeld ruzie met hoofd- scheidsrechter Roos omdat die in eer ste instantie verantwoordelijk moest worden geacht voor het niet dweilen van de „aanslaande" baan bij de 5 km. Het had, meende de coach, Ne derland ni'et alleen de overwinning kunnen kosten, maar bovendien gin gen daarmee de plannen om minstens vier all rounders onder de snelste tij den van de profs te krijgen de mist in En dat werd óók als argument ge bruikt Prestige Nu scoorde, op de (ditmaal) langste afstand slechts Stensen en Kleine tijden, die onder de "profes sionele" verrichtingen bleven. Ze de den dat in een duel tegen elkaar, waarbij ook een flink stuk prestige op het spel stond. Kleine had op de zaterdag Stensen op de drie kilometer overvleugeld en de Noor wilde wraak. Maar Kleine wilde in de vin nige strijd, die zich achter de "officië le" cijfers afspeelde op het stuk van de in dit geval niet terzake doende persoonlijke klassering, geen stap te rug doen. Op de mijl waren beiden min of meer verrast door de uitste kende winst van Sjöbrend, het ging nu om de hegemonie. Die door Sten Stensen nog weer In "vermogen gegroeid werd verworven. De opzet van Kleine om zich aan Stensen op te trekken, bij hem te blijven en dan een kilometer voor het einde toe te slaan mislukte, want toen versnelde Juist Stensen. En hij sloeg een gat van zelfs nog iets meer dan 2 secon den. "Niets aan de hand", meende Kleine, "in het klassement bleef ik toch nog boven hem bovendien is (2700 in twee dagen Heerenveen was Sprinters: Zaterdag: 500 meter: 1. Bjoerang <Nw) 40,29 sec, 2. Iversen (Nw) 40,72, 3. Bazen (Ned.) 40,90, 4. De Boer (Ned) 40,94, 5. Bleeker (Ned) 40,95. 1000 meter: 1. Bjoerang 1.23.56, 2. Olof (Ned.) 1.25.22, 3. Bazen 1.25,2, 4. 4. Engelstad 1.25,42. 5. Sunde (Nw) 1.25,69. Zondag 500 meter: 1. Bjoerang 39,59, 2. Iversen 40,60, 3. De Boer 40,99, 4. Ba zen 41,04, 5. Bleeker 41,19. 1000 meter: 1. Bjoerang 1.22.90, 2. Bleeker 1.23,97, 3. Engelstadt 1.24,08, 4. Iversen 1.24,71, 5. Sunde 1.24,81, Persoonlijk eindklassement: Sprinters: 1. Bjoerang 163,110 pnt, 2. Iversen 166.610, 3. Bazen 166,990. Allroundklasse 500 meter: 1. SJoebrend (Nw.) 41,44 2. Storholt 41,46, 3. Kuipers (Ned) 41,47, 4. Kleine 41,52, 5. Palsma (Ned) 41,54. 3000 meter :L 1. Kleine 4.24.98, 2. Stensen, 4.25.16, 3. Kuipers 4.26.07, 4. SJoebrend 4.27.41, 5. Van Helden 4.2973. 1500 meter: 1. SJoebrend 2.06.54. 2. Van Helden 2.06.56, 3. Kuipers 2.07.06, 4. Stensen 2.07.46, 5. Kleine 2.0763 5000 meter: 1. Stensen 7.31.18, 2. Kleine 7.33.03, 3. Nooitgedagt 7.45.54, 4. Te Winkel 7.47.60, 5. Van Helden 7.47.96. Persoonlijke eindklassement: 1. Kleine 173.557 pnt., 2. Stensen 173.848. 3. Kuipers 175.262. 4. SJoe brend 175.703, 5. Van Helden 176.088. Nederland won de landenwedstrijd met 229 tegen 227 punten. "lekker toch" meer dan voor de profs in Den Haag en Eindhoven), ook knokten de amteurs voor betere tij den. En liet Pfrommer zdch ontval len: "Tveter en Grönvold kunnen - misschien - de amateur top nog de baas, de anderen zeker niet", hij naar mijn mening sterker dan vorig seizoen. En ik ben nog niet op mijn hoogtepunt. Kan ook nog niet. want we zitten midden in de trai- ntagsopbouw 'n buitenlands kam- hebben we nog niet gehad. Toch sta ik er zelf ook al goed voor. Ik heb me beter dan vorig jaar op dit seizoen voorbereid, ik voel, dat ik overtuigen der rijd". Hoog tijd Waarbij Pfrommer instemmend kon knikken, evenwel ook nog wijzend op de verrichtingen van Van Helden en Kuipers, die dan wel niet sensatio neel waren, maar in ieder geval doen vermoeden, dat zij Kleine uitstekend partij zullen kunnen geven. Het word voor Kuipers overigens wel hoog tijd, dat hij zich bij de kernploeg voegt. De student bereidt zich alleen voor op de nationale titelstrijd, waar in hij zijn plaats in de selectie zal moeten veroveren. Dat kan, gezien de capaciteiten, nauwelijks misluk ken, maar er staat tegenover, dat Kuipers in zijn eenzaamheid ietwat begint af te dwalen van de tot in de puntjes verzorgde trainingsmethode van Pfrommer. Dat was vooral op het stuk van de techniek tijdens dit weekeinde te merken. Vergelijkingen Zo bracht de interland voor elkeen wat leerzaams. Als wapenschouw was het duel tegen de Noren uitstekend geslaagd, zodat men de geringe pu blieke belangstelling op de koop toe kon nemen. Trouwens, op een enkele uitzondering na (tijdens de absolute hoogtijdagen van de schaatssport, enkele Jaren geleden) trokken wed strijden als deze zelden de massa. Slechts het feit, dat ook de profs in hun voorseizoen al zo bedrijvig wa ren in wedstrijden werkte vergelij kingen in de hand. En die vergelij kingen zijn in de schaatssport zelden te maken. Wel kan men zich in deze dagen met een angstig tegen onder gang worstelende WISO en naar er kenning hunkerende amateurs voor de zoveelste maal afvragen waar nu toch die actie blijft, die de zaken weer onder één vlag brengt. Maar in Heerenveen was voorlopig iedereen van mening dat zoiets op korte termijn niet staat te gebeuren en dat de amateurs met hun hoop volle gedachten aan nieuwe vedetten (die ongetwijfeld inderdaad zullen komen) het voorlopig nog redelijk zullen rooien. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde ƒ549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er Is al een automatische Singer zig-zag voor 299. SINDS /£V(/*Y BUITENZORG %/OVOBUITENZORG MEET, LUKT W!J SNELLER TE ZUM <3£> VJORDÊM DAN M'J AL (JA Si* DE CCEA/DP. ULAO HE£Tf. ÏATEfil STAAM.^

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15