trote terugslag p effectenbeurs Als de kerstboom brandt, kan er best een lamp uit. 73 RECORD AAN RUGS ACHTERHAALD Dijkverhoging Oosterschelde uitwerken lamerlid bouwt aan algemene vakcentrale Hamsterwoede benzine- verstoppers bestraft BINNENLAND liberale Tweede Kamerlid G. [1 ifja bouwt aan een algemene -Htrale, die zich politiek neu- opstelt. Begin deze maand teerde hij in het VVD-blad fid en Democratie dat de drie g ntrales langzamerhand moeten beschouwd als verlengstuk- politieke partijen. Hy ver te zich als privé-persoon be- fungeren als „brievenbus" ;inJ geïnteresseerde vakbonden en en «fmers. ten 01 o Burgers initiatief, dat heel verte een nieuwe concurrentie vakcentrales zou kunnen Inen. Tot op heden heeft Ke- litiatief zo'n zestig brieven op- i id, grotendeels afkomstig van iuele werknemers. Een oaJtego- rakbond wil zo meedcen aan ilgemene a-politieke vakcen- Met enkele andere categorale n Is Keja nog in gesprek. Met regelmaat wordt hij gebeld werknemers die instemmin betuigen met zijn initiatief. Keja kan nu nog niet zeggen of zijn initiatief levensvatbaarheid heeft. Hij denkt aan een voorberei dingstijd van zeker een halfjaar. „Als zo'n algemene vakcentrale die zich politiek neutraal opstelt, er niet komt dan denk ik dat er toch een liberaal getinte vakcentrale komt. Die indruk heb ik sterk ge kregen tijdens spreekbeurten in het land. Daar ben ik bang voor, want ik vind daft zo'n liberale vak centrale er niet moet komen. Wél een algemene politiekneutrale vak centrale, die een tegenwicht kan vormen voor de drie vakcentrales, die steeds meer aan politiek doen". Hij wijst erop dat de lijn van de VVD altijd is geweest: géén politie ke binding met vakbonden". Niet onder de indruk NVV-voorzitter Wim Kok is niet erg onder de indruk van Keja's ini tiatief. „Zo'n vakcentrale zie ik niet van de grond komen", zegt hij. Kok voegt daaraan toe: „Als het toch zou lukken dan gaat het om de werknemers van Wiegel. De hyena's, die niets aan de bestaande verhou dingen willen veranderen". Keja, geconfronteerd met die uitla tingen van de eerste man van het NVV, zegt: „Nou Ja, dat is een logi sche reactie van die man. NKV- voorzitter Spit heeft ook al gespro ken van de slippendragers van Wie gel..." Er belt een man uit Amerongen, die volgende week met Keja wil komen praten over zijn plannen. Na het telefoongesprek zegt hij„Indivi duele werknemers, die me benade ren, raad ik aan niet op eigen hou tje te beginnen. Want dat zou bete kenen dat ze de vernieling ingaan. Eerst moet er met medewerking van categorale bonden een basis worden gelegd. Daarna kan een uit bouw plaatsvinden". Keja werkt dus onverdroten verder aan de basis voor zo'n vakcentrale. Over een half jaar zal moeten blij ken of hij de stemming onder de werknemers goed heeft getaxeerd. Intussen is er een groeiende kans dat er na de verbitterde strijd over de nivellering een wat betere relatie zal ontstaan tussen de vakcentrales en het georganiseerde hoger perso neel. Dit vooral omdat de Neder landse Centrale van Hoger Perso neel (30.000 leden) zich de laatste tijd steeds meer ontpopt als een echte werknemersorganisatie. Recente uitlatingen van de nieuwe voorzitter, drs. H. van der Schalie (Philips), wijzen erop diait de NCPH bereid is met die vakbonden te pra ten over een zekere nivellering. Bij de vakcentrales bestaat een toene mende neiging om rekening te hou den met deze groepering. In elk geval zal in de eerste weken van Januari het lang verwachte ge sprek tussen een vakbewegingsdele gatie en de NCPH worden gehou den. Van die eerste gedachtenwisse- ling mogen geen wonderen worden verwacht, maar dit contact kan ze- kier een bijdrage leveren tot een betere relatie tussen de vakcentrales en de NCPH. Fundamenteel blijft voor de NCPH een vertegenwoordiging in centrale overleg- en adviesorganen als de Stichting van de Arbeid en de So ciaal-Economische Raad. Ook al om dit doel te bereiken heeft de NCPH een federatieve samenwerking aan gegaan met de centrale van hogere functionarissen bij overheid en on derwijs. De nieuwe federatie over koepelt organisaties met in totaal 65.000 leden. Belangrijk is ook dat aansluiting mogelijk is voor andere bonden. Toch blüft een rechtstreekse ver tegenwoordiging van het hoger per soneel in de Stichting van de Ar beid en de SER een zaak van lange adem. Als het aan de vakcentrales ligt zal die kwestie niet aan de orde komen in het gesprek met de NCPH. Er zal gepraat worden over zaken, die ook voor het hoger per soneel belangrijk zijn, zoals pen- NW-voorzitter Kok: „Wij handha ven ons standpunt: de NCPH hoort niet thuis in de Stichting van de Arbeid, het topoverlegorgaan van werkgevers en vakcentrales. Want de NCPH noemt zich wel een vak centrale. maar is dat helemaal niet. De NCPH kent namelijk geen dwarsdoorsnede van het gehele werknemersbestand. Dat maakt een vertegenwoordiging in de Stichting onmogelijk". En wat de Sociaal-Economische Raad betreft: een commissie gaat bekijken hoe de samenstelling van de SER er in de toekomst moet uitzien. In die commissie is de NCPH niet vertegenwoordigd, wél zal zij mettertijd haar standpunt kunnen toelichten. Kok vindt dat die studie in 1975 Keja: geen liberale vakcen trale. gereed moet komen. Voorlopig ziet het er dus niet naar uit dat in het werknemerskamp belangrijke veran deringen zullen optreden. Wél mag worden verwacht dat de „broeder strijd" over de nivellering niet zal worden hervat, ook al omdat de door de vakcentrales bepleite beper king van de prijscompensatie is af gezwakt en pas bij de 35.000 a 40.000 begint. Twee jacir en tbr voor man die zoontje wurgde ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de 35-ja- rige timmerman Sij brand van den A. uit Hoek van Holland veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en tbr. van man had op 11 jund zijn negenjarig zoontje door wurging om het leven gebracht. Daarna had hij geprobeerd ook zaj-n vrouw en dochter te doden door zijn huis in brand te steken. De officier van Justitie had twee weken geleden dezelfde straf geëist. Od de rechtszitting had professor J. Kloek van de penitentiaire observa tie-kliniek in Utrecht vertelaard dat de man verminderd toerekeningsvat baar was. Dat was volgens hem het gevolg van een moeilijke Jeugd, en een mislukt huwelijk. ijf miljard verloren MSTERDAM Op de Amsterdamse effectenbeurs is vorige maaind voor meer dan liljard gulden verloren. Op bepaalde dagen schoten de noteringen met punten ijk omlaag. Dat is in de geschiedenis van de Amsterdamse beurs nog nooit voor- 1 men. december heeft die dalende lijn zich voortgezet. ,De ondergrond blijft wankel", n :n deskundigen op het Damrak. „Het publiek geeft nog lang geen blijk van een [kerend vertrouwen in de aandelen. Het hele beursklimaat wordt beheerst door onzekerheid op het economische en monetaire vlak". de verkoop van aandelen zal erwachting dan ook voorlopig e j ade komen. Met deze ontwik- wordt vooruitgelopen op de lige gevolgen die de oliecri- fcunnen hebben. sr een groot aantal onder die op het ogenblik Juist van de schaarste-psy- die zich alom van de bevol- eft meester gemaakt. Bij ve- 0 ijven geven de omzetten aan ie van het Jaar een forse te zien. Bijvoorbeeld bij de aiddelen- en textielbedrij- onderneming als Shell het vierde kwartaal goede re- boeken. En hetzelfde geldt lijnlijk voor AKZO. de effectenbezitter is de ma tter al aangebroken. En met ïidentenstop in het vooruit iet de situatie er allerminst irig uit. Het ANP-CBS-index- het gemiddelde van de koers van 55 aandelen) zakt de laatste da gen steeds* verder onder de 100. En aangezien 1973 de basis voor dit in dexcijfer is, blijkt dat na tal van jaren ondanks de inflatie in de 55 vooraanstaande aandelen thans geen koerswinst zit. De secretaris van de Vereniging Ef fectenbescherming, A. E. J. Modder man, kwalificeert 1973 als een de sastreus jaar voor de aandeelhou ders. Met de in het vooruitzicht ge stelde dividendenstop is zijn vereni ging allerminst gelukkig: "Naar on ze mening houdt het bedrijfsleven toch all te veel winsten in. Dat over drijven ze nogal eens. Soms worden grote winsten gewoon maar wegge stopt zonder dat men daarmee een bepaald doel voor ogen heeft. Men pot r r op". "Wij zien niet alleen het nut van een dividendenstop niet in, maar we vinden bovendien dat er een grote onbillijkheid van uitgaat. Onder die ouden van dagen bijvoorbeeld is 'n grote groep die voor zijn inkomen voor een groot deel afhankelijk is van dividenden. Verder worden ook de bedrijfspensioenfondsen door een dergelijke maatregel ernstig getrof fen". >0'! rwi n2je lransol Transol Rotterdam in de eredivisie bas- e thuiswedstrijd tegen 1 gewonnen. Typ- Raak Punch met 77 HOOGEVEEN De Hoogeveense politie heeft gisteren langs de auto weg tussen Hoogeveen en Holland- scheveld een man en een vrouw aan getroffen, die jerrycans met benzin^ in een bosje in de grond groeven. De surveillerende agenten zagen een auto langs de weg staan en bij na der onderzoek vonden ze een emmer met benzine. Het echtpaar uit Hoogeveen kwam uit de struiken tevoorschijn. Zij ble ken tien Jerrycans met elk 20 liter HAAG De Nederlandse po- utoriteiten hebben in het af- ]aar meermalen melding ge- record-hoeveelheden ode middelen die waren ach- Zo werd begin december lat op Schiphol drie Cana- 1^1 aren aangehouden, die ander- ilo heroïne probeerden te De waarde werd op Als één van de partijen hasj die de laatste ïrden achterhaald, werd de lo hasj aangemerkt die in a werden opgespoord in waarmee een waarde van !oen werd genoemd. De Am- se politie heeft in september •k een record partij hasj in hebben genomen: 900 kilo. tegen de f 3 miljoen en be- dit Jaar werd in Rotterdam miljoen hasj onderschept, loofdstad werd eerder voor miljoen heroïne in beslag met een geschatte waarde .000. Dat zijn slechts enkele lt een reeks van 180 feiten Dkkel en handel in verdoven- leien, waarvan in 1973 mel- rd gemaakt. Vorig Jaar wa- fond 130 gevallen, een de aanhoudingen uit die n op, dan krijgt men onge- I mensen van wie plm. 150 oders. Deze getallen waren 300 en 160. de berichten vermelde hoe ft bij elkaar opgeteld, geven Ötaat: hard drugs (opium, lsd, e.d.), 110 kilo en soft ER,' drugs (hasj, marihuana) 10.000 kilo. Hierbij moet worden aangetekend dat het gewicht van de in beslag geno men middelen niet altijd werd ver meld. Het is dan ook moeilijk te,be cijferen, voor hoeveel waarde aan verdovende middelen door toe doen van douane en politie aan de handel werd onttrokken. We1 staat vast dat dit bedrag in de miljoenen loopt. De wijze waarop men in het afge lopen Jaar verdovende middelen wil de smokkelen, loopt sterk uiteeneen oude truc is de koffer met dubbele bodem. Van meer fantasie getuigt: uitgehold houtsniiwerk, voetballen uit Pakistan, holle tafelbladen en in het lichaam van de smokkelaar of smok kelaarster De grote internationale luchtha ven Schiphol en de zeehavens Rotter dam en Amsterdam maken het voor de hand liggend, dat Nederland een gezocht oord voor de smokkelaars is. Zowel Amerikaanse als Franse politi ci verklaarden begin dit Jaar dat ons land moet worden beschouwd als een belangrijk doorvoercentrum van ver dovende middelen, maar politiefunc tionarissen wezen toen die beschuldi ging verontwaardigd van de hand. Nadien werden echter enkele re- cord-smokkelpartijen achterhaald. De politie ontdekte tegen het eind van het Jaar een hasj-lijn Eind- hoven-Duitsland, waar o.m. Ameri kaanse militaire goede afnemers van drugs zijn. Maar ook de „Harlinger- hasjsmokkel" mocht er zijn. Daar eindigde in september een smokkel- benzine in de grond te hébben ge stopt. Zij waren in verband met de olleschaarste aan het hamsteren ge slagen. De politie vond by de familie thuis nog 180 liter benzine en 170 li ter petroleum in weckemmers, potten, flessen en Jerrycans. De rijkspolitie in Fijnaart (NB) heeft 5000 liter benzine ontdekt in een tank onder het erf bij een boer derij. Tegen de eigenaar is proces verbaal opgemaakt. De beslag genomen. Beatrice Allende, de dochter van de overleden Chileense presi dent, heeft gisteravond minister Pronk Ontwikkelingssamenwer king) haar dankbaarheid betuigd voor wat de Nederlandse regering en ambassade in Santiago hebben gedaan voor hen die als gevolg van de staatsgreep in moeilijkhe den verkeren. Minister Pronk heeft haar toegezegd dat de hulp verlening zal worden voortgezet. Op de foto Beatrice Allende in ge zelschap van PvdA-voorzitter André van der Louw op Schiphol. DEN HAAG Deel twee van het kentekenbewijs is vanaf 2 Januari behalve op belastingkantoren ook op een groot aantal postkantoren ver krijgbaar. Deze kantoren in totaal 304, zijn herkenbaar aan een affiche. Het tweede deel van heit kenteken bewijs kan op die postkantoren ook op een andere naam worden overge schreven. DEN HAAG Plannen voor dijkverhoging rond de Oosterschelde moeten klaar liggen als de commis- sie-Klaasesz haar rapport uitbrengt over het al dan niet afsluiten van deze zeearm. Dit standpunt hebben de Tweede-Kamerleden Janssen en RoeLs (beiden PvdA) en mevrouw Van der Heem-Wagemakers (PPR) gisteren vertolkt in schriftelijke vragen aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. De vragen knopen aan bij medede lingen die de bewindsman woens dag J!, in de Tweede Kamer deed, toen het ging over de storm van eind vorige week. De kamerleden vroegen of uit die mededelingen kan worden afgeleid, dat de plannen voor onmid dellijke verhoging van de dijken na het uitbrengen van het rapport niet gereed zijn. Als dit inderdaad niet het geval is, moeten zo spoedig mogelijk stappen ondernomen worden om de plannen ge'reed te maken. De kamerleden vin den dit niet alleen noodzakelijk met het oog op de veiligheid, maar ook fair gezien het feit, dat de plannen voor de verdere afsluiting van de Oosterschelde wel gereed zijn. Tijdens een hoorzitting van de Oosterschelde-commissie gisteren in Middelburg verklaarde een geë motioneerde burgemeester van Bruinisse: "Als de storm in de nacht van 14 op 15 december nog tien minuten langer had aangehou den, was er in Zeeland een ramp ge beurd". Voorzitter van de commissie mr J. Rlaasesz behoorde met de Gewes telijke Raad van het Landbouwschap en de Zeeuwse Waterschapsbond tot de voorstanders van een snelle af sluiting van de Oosterschelde. Met de storm van twee weken geleden drongen ook beide organisaties aan, op een zo snel mogelijke afsluiting. De burgemeester van Reimers- waal, waaronder Yerseke valt, ver klaarde dat de afsluiting van de Oosterschelde een ramp voor Yer seke zou betekenen. De veiligheid moet gewaarborgd worden, maar waarom dan geen dijkverhoging, zo vroeg hij zich af. Het kan langs de Westerschei de wel, waarom dan niet voor de Oosterschelde. 'We hebben liever een lelijke stad met de dijk en brood op de plank dan 'n mooie stad zonder eten". De voorzitter van de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland rekende de commissie voor dat de scheepvaart naar havens langs de Westerscb- de een belangrijke omweg zullen moeten gaan maken na de afsluiting van de Oosterschelde in verband met de verzanding van de Westerschei de- monding en het verplaatsen van de vaargeulen. Er werden diverse alternatieve op lossingen aangevoerd. Desondanks, verklaarde mr. Klaasesz na afloop: "We hebben niet veel nieuwe argu menten gehoord, al zijn er door do jongste storm enige niet bekende a'rgumenten bijgekomen". Ontheffing voor verlichting snel aanvragen DEN HAAG Ontheffingen van het verbod etalage- en winkelruiten te verlichten moeten snel bij de ge meente worden aangevraagd. Win keliers met een ontheffing moeten de verlichting de hele nacht laten branden. Er zal een beperkte con trole op de naleving hiervan worden uitgevoerd. Vertegenwoordigers van het minis terie van Econische Zaken hebben dit nog eens benadrukt tijdens een gesprek gisteren met vertegenwoor digers van het georganiseerde be drijfsleven. Winkeliers hoeven niet individueel ontheffingen aan te vragen. Zij kun nen dat met een groep doen, bij voorbeeld voor alle winkels in één gemeente, aldus het ministerie van Economische Zaken. Omdat het gaat om veiligheddsvorMchting, zal controle met "een waarschu wend karakter" worden uitgevoerd. Minister Lubbers maakte deze week bekend, dat etalage- en winkel- ruitverlichting een half uur na slui tingstijd verboden is. Dit om ener- le te sparen. De burgemeesters van de vier grote steden in ons land. Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en TTtrecht lieten daarom weten ver lichting met het oog op de vei.ig- heid wél te zullen toestaan ADVERTENTIE avontuur met een kotter. Duikers van de Marine doken voor f 4 mil joen aan hasj uit de haven op. Vol gens de officier van Justitie te Leeu warden waren de vijf verdachten „gezwicht voor de zoete geur die om hasj hing". De grote baas zou echtei buiten schot zijn gebleven. Wel stelde ook deze officier dat ons land de laatste tijd steeds meer een door- voerland van hasj wordt. De politie van Emmerik (Duits land) meldde, dat bij de grensover gang in 1972 voor meer dan f 2 mil joen aan verdovende middelen in beslag was genomen. Er zijn daarbij 650 handelaars gearresteerd. Ook Nederlanders hebben hier een rol ge speeld. Uit andere landen kwamen eveneens weer berichten over aan houdingen van Nederlanders die ver dovende middelen wilde smokkelen: België, Frankrijk, Spanje, de West, het nabije Oosten. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft zijn handen vol aan het te hulp schie ten van Nederlanders die in den vreemde zijn gearresteerd en niet zel den voor Jaren achter de tralies gaan. Meestal blijven de grote bazen van de handel in verdovende middelen onbekend en..buiten schot, hoewel men op internationaal niveau sa menwerkt om paal en perk te stellen aan deze handel die goud oplevert, voor zover uit de politieberichten bleek, in ons land het leven heeft gekost aan meer dan tien Jonge men sen. Zij werden voor het merendeel dood in Amsterdamse kraakpanden en hotelletjes aangetroffen. Alleen als u in het klein bespaart kunnen we samen in het groot besparen. Thuis. Maar ook in de zaak als u straks weer gaat werken. Laat geen straal- en ventilator kachels onnodig branden. Gebruik een lift als u ook unt lopen. Want bedenk wel: Nog maar een klein beetje electriciteit wordt gemaakt met behulp van kern energie. Het meeste wordt gemaakt met gas en olie. En met gas en olie moeten we zuinig zijn. Uw aardgas- en electriciteits- leveranciers hebben deze en andere tips verzameld in een vouwblad, dat binnenkort bij u aan huis zal worden bezorgd. Deze publicatie is tot stand gekomen in overleg met het Ministerie van Economische Zaken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7