Percentage werklozen onder Leidse jeugd is zeer hoog 'Adviesraad woelt iets los in het stadhuis Oud-Leidenaar Wim Plasmeijer het weekeinde in de keuken... TEKENEN EN FOTOGRAFEREN THIS EYE': AVONDSCHOOL II ERDAG 22 DECEMBER 1973 LEIDEN KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden Gaande en komende vrouw bij de "overbrugging"Marie- Aiyrie Snoek (links) en Caroline Briët. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen R. A. J. Keijser (Oegstgeest), mevrouw A. M. Dingjan-Versteegh (Rijswijk), M. S. Hoogmoed (Hazers- woude), C. Vermeer (Leiden), A. A. N. van Brussel (Leiden) en K. Th. Boersma (Leiden). Tot doctor in de geneeskunde pro moveerde P. J. L. Scholte, gewoon hoogleraar aan het Academisch Zie kenhuis van de VU in Amsterdam. Tot doctor in de rechtsgeleerdheid promoveerden J. A. Vreeswijk (Hui zen) en S. B. Ybema (Waddinxveen). Petruskoor met Kerstmis LEIDEN In de bedde nachtmis sen, de eerste maandagavond om 9 uur, de tweede om half twaalf, zal het Petruskoor, begeleid door een orkest en onder leiding van zijn di rigent Thijs Kramer de Krönumgs- messe van Mozart uitvoeren. Solisti sche medewerking wordt verleend, door Ans Zwaan, sopraan, Vena Ver- zuljden, alt, Piet Maas, tenor en W. Hillebrand bas. Verder zullen Latijnse, Nederlandse en Engelse kerstliederen worden ge zongen. Op Tweede Kerstdag wordt door het dames- en herenkoor tezamen met het Jongerenkoor de Vavo-mis van Jan Valkenstein uitgevoerd. De ze eucharistieviering vangt aan 's morgens te half elf. Geruime tijd voor de aanvang van de diensten zal de kerk aan de Lammenschans ge opend zijn. Iedereen, die vroegtij dig aanwezig is, kan vrij zijn plaats kiezen. LEIDEN Er is weinig te doen op het gebied van opleidingen i.v.m. te kenen, schilderen, fotografie en gra fische technieken. Meestal moet men naar Den Haag of Amsterdajn om een cursus aan de een of andere aca demie voor beeldende kunsten te volgen. In Leiden is men van plan in het vroege begin van 1974 een teken en fotografie-avondschool te openen, waar iedereen een kans krijgt een op leiding te volgen en aan het eind van de cursus een examen te doen en hierna een getuigschrift te verkrij gen. Ook zijn deze cursussen inte ressant voor mensen die bijvoorbeeld een fotocamera bezitten, maar er moeilijk mee om kunnen gaan, door dat zij weinig van camera en foto graferen afweten. Waarschijnlijk wil men ook eens exposeren of publice ren in een blad of deze cursus ge bruiken om een betrekking te vin den, of gewoon meer van fotografie te maken dan het bekende familie- plaatje waarop iedereen op een rijtje stijf in het gelid staat afgedrukt. Evenzo is het gesteld met de te kencursus. Wie vindt het niet be langrijk om latente of duidelijk zicht bare talenten te ontwikkelen voor allerlei doelen? zijn gericht zowel op de techniek als op de vrije expres sie; er zal dan ook veel aandacht be steed worden aan het experimenteren met bepaalde technieken, uiteraard zonder dat de technische opleiding hierdoor verwaarloosd wordt. Het cursuswerk blijft in het bezit van de cursist ,op sommige tijden zal er in Leiden een expostie van het cursuswerk worden ingericht, zo dat de cursist zijn werk tijdelijk ai "1 staan voor een dergelijke expo tie. Verder is het van belang te weten dat in de toekomst men ook wil star ten met een grafische cursus, hier over zullen nadere bijzonderheden volgen. Dit zijn onderwerpen die tijdens de cursus behandeld worden; Tekenen: Algemene basistheorie: de opzet van een tekening, vorm en verhou ding, licht en schaduw, stofuitdruk king, en verder: stillevens, perspec tief, harmonische compositie, portret en figuur, vrije onderwerpen, pente- kenen, lettertekenen, affiches te kenen, de gewassen tekening, kleu ren mengen, de waterverftekening, 't tekenen van strips. Fotografie: len, scherptediepte, parallax, belich tingsmeter. samenstelling, lichtge voelig materiaal, fototechniek, kin deren. fotograferen, portret, dieren, candidfotografie. harmonische com positie, en verder: afdrukken, ont wikkelen, vergroten, verkleinen, ex perimenteren. solarisatle, monoty pes). weergeven van beweging, ca merakennis, reflexcamera's één en twee-ogig, retouche. Het belangrijkste ls. dat bij de cursussen opleiding en experiment samen moet gaan, het ls geen starre en saaie cursus. De plannen zijn, om later een grafische cursus erbij in te lassen waardoor dus de teken en fotografiecursisten samen met de grafische cursisten een blad zouden kunen samenstellen, dat als afron ding van de cursus gedrukt zou kun nen worden op de school "This Eye". Er zijn ook plannen om van de avond school een stichting te maken. Verder is het belangrijkste dat er ook gehalveerde lestijden mogelijk zijn, en dus ook gehalveerde cursus gelden. Voor meer informatie kan men zich wenden tot Henk Hollebeek, Haarlemmerweg 39a in Leiden p.a. woonboot "Astrid", Utr. Jaagpad Lel den. De naam van de Leidse teken en fotografieavondschool zal zijn: "This Eye". Altijd naar Den Haag of Amsterdam voor uw RIJSTTAFEL of andere heerlijke specialiteiten Niet nodig. ft 1/ p. BREESTRAAT 51 LEIDEN UOea !\06flTJI Daroe (tegenover Stadsgehoorzaal INDISCH RESTAURANT „Argenta Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten HILIPS Onderzoek in regio wijst uit: LEIDEN „De werkloosheid ondar de Jeugd ligt in Leiden ruim boven het landelijk gemiddelde. De siltuaAie is voor jongens nog ongun stiger dan voor de Leidse meisjes. Vooral in de leeftijdscategorie van 19 tot en met 22 jaar is de werkloos heid zeer hoog, weer voornamelijk onder de werknemers, maar ook on der de werkneemsters. Ongeveer de helft van de jeugdwerklozen in Lei den heeft na de lagere school niet of nauwelijks verder geleerd, en het beroepsniveaoi van de Leidse Jeugd- werklozen is dan ook laag. Over het algemeen zijn Jongens langer zonder werk dan meisjes. Ook hier vallen de hardste klappen onder de Jongens tussen 19 en 23 Jaar". Dat zijn enkele uitkomsten van een onderzoek dat in Leiden en in de Leidse regio is gedaan naar de werkloosheid onder de jeugd van 15 tot 23 Jaar. Dit onderzoek, dat uit ging van het Leids Volkshuis, is ge daan door Jelly Beets en Annemarie de Reyger (studenten in de sociale pedagogie) en voor de socioloog Pie- fcer Stroink. De onderzochte groep bestond uit de jongeren die op 13 en 14 Juni van dit jaar bij het Gewes telijk Arbeidsbureau van Leiden als werkloos stonden ingeschreven. Het gaat om Jongeren uit Leiden, Oegst geest, Leiderdorp, Roelofarendsveen, Rijnsburg, Rijpwetering, Voorscho ten, Warmond en Zoeterwoude. Per wijk Op basis van dit onderzoek is ook een schatting gemaakt van het per centage werklozen onder de Jonge ren per wijk. Dat ligt het hoogst in het noordelijk deol van de Leidse binnenstad, met uitschieters in Ha venwijk-Zuid en Noordwest-Oost. Een relatief erg hoge werkloosheid bestaat ook in Levendaal-Oost. Pie- terswijk, Noorderkwartier en Groen oord. Opmerekelijk is hierbij overi gens dat er weinig in 't oog lopende verschillen zijn in 't patroon van de werkloosheid in wijken met een rela tief hoge Jeugdwerkloosheid en die met een in verhouding lage. Er be staan slechts geringe verschilen in beroeps- en opleidingsniveau en in de duur van de werkloosheid. In vergelijking met de Leidse Jeugdwerklozen hebben die in de re gio een betere opleiding gehad, en stond hun beroep op een hoger ni veau. Zij waren in het algemeen kor ter werkloos. De werkloosheid in Lei den ligt naar verhouding ongeveer tweemaal zo hoog als die In de regio. Ondanks deze verschillen echter trekt de socioloog Pieter Stroink uit de gegevens de conclusie dat Lelden in de regio niet opvalt door een wat de werkloosheid onder de Jongeren betreft een heel eigen, ongunstig, klimaat. Met het onderzoek heeft men de Jeugdwerkloosheid „in de Leidse so ciale kaart" willen brengen. Het is de bedoeling, dat Leidse sociaal- cultureel werkers met de gegevens him voordeel kunnen doen. Men is nog aan het onderzoeken hoe de cijfers verder dienstbaar gemaakt zouden kunnen worden aan een eventueel project ter bestrijding van de Jeugdwerkloosheid. )EN De adviesraad voor de ;ad, bijna twee Jaar geleden ?t gemeentebestuur in het le- irjeroepen, heeflt een beetje de gekregen een actiegroep te gen het beleid van wethouder stadsontwikkeling en ver- Iet is een groep van tussen de go 100 Leirienaons, di'e erg be- zijn met de binnenstad, en egenover alles wat de gemeen- Melkert lolvast zijn mensen met een stuk egen, maar geen mensen, die actiecomité zouden gaan zit- is voor de meesten wel frus- •p! dat het gemeentebestuur zo aandacht besteedt aan de ad- Ik heb dat niet. Ik weet, dat il bij de ambtenaren in het iets is losgewoeld en dat ij moed", si zegt Marie-Anne Snoek, de nrjade secretaresse van de ad- jaar geleden in Francisca ook ail ©en adviesraadslid, rtkwam uit de werkgroep mo- en. Dat is ook het geval, nieuwe secretaresse. Dat is "dBriët, die via het actieco- n Seterswijk in de adviesraad is 33 naar Marie-Anne, die weet en te hebben opgeroepen, in t esraad en vooral bij de amb- re "Maar zonder conflicten, j niets doorbroken worden", En tegen haar opvolgster: et vind Ik - als secreta- iet alleen de planologische di van de adviesraad in het oog 8 maar ook de sociale. Met 't irop is het contact met de aité's nuttig en ook noodzake- TILBURG Zjjn keukenarsenaal bestaat uit niet veel meer dan een set goede pannen en wat pollepels; zijn verzameling kookboeken gaat niet verder dan twee, wel beschikt hjj over een grote dosis geduld het week einde brengt hij voor een groot deel in de keuken door en een kritische smaak. Dit is in grove trekken het portret van Wim Plasmeijer (48), winnaar van onze kerstmenu-prijsvraag. Wim Plasmeijer en zijn echtgenote die het heerlijk vindt dat haar man op zon- en feestdagen de zorg voor het diner altijd overneemt zijn geboren Leidenaars. Al dertien Jaar wonen ze nu in Tilburg, waar we hen gingen opzoeken met de ingrediënten voor het kerstmenu (zie foto Wim Dijkman) maar Leiden blijft hun volle belangstelling houden. „Daar om lezen we ook het Leidsch Dagblad, ik zou het echt niet willen missen", zegt de vrouw des huizes als we in de romantisch met kaarsen verlichte kamer zitten. Die kaars ver lichting had trouwens niets met romantiek te maken maar met het feit dat donderdagavond een gedeelte van Tilburg zonder stroom zat. Het bevorderde wel de gezelligheid, dat wel. „Nee hoor, ik ben geen beroepskok en ik zou het ook nooit willen wezen", zegt Willem Plasmeijer, de in het dagelijks leven een adviesbureau voor het bedrijfsleven runt. Toch zal de naam Plasmeijer voor vele oude Leide naars toch een horeca-achtige klank hebben. Dat klopt want Wim Plas meijer vertelt: „Mijn vader, ik heb het nu over 1935, was de eerste patatboer boven de Moerdijk. Aan de Hooigracht 33 dreef hij een poelierszaak "De Farm", 's avonds werd de zaak omgebouwd tot automatiek. Daar heb ik ook mijn eerste ervaringen op kookgebied opgedaan ik roerde in de pan waarin de een-dagskuikens werden gekookt maar ik geloof niet dat dat nu van positieve invloed is geweest op mijn kookhobby". Het kerstmenu, dat Wim Plasmeijer samenstelde, ls gebaseerd op een geheel eigen vinding. „Ik zei tegen mijn vrouw, ik doe mee zomaar voor de lol, dan weet ik ook meteen wat ik voor ons met Kerstmis moet klaar maken. Ik wist dat het een redelijk recept was, maar dat ik als eerste uit de bus zou komen daar had ik helemaal niet op gerekend". Om deze "erkenning van zjjn kookkunst" te melden verbrak zijn echt genote zelfs de gulden regel van de familie: niet op kantoor bellen zonder zeer dringende reden. „Ik vond he£ zo leuk, zegt mevrouw Plasmeijer, ik kon gewoon niet wach ten tot hij thuiskwam. We hebben ontzettend veel reacties gehad uit Leiden. Iedereen belde op om ons te feliciteren". Naast een expert op culinair gebied hij eet vaak buitenshuis met clienten is Wim Plasmeijer ook een voortreffelijk bar-keeper, dat hebben we donderdag kunnen constateren. Jammer genoeg waren we te laat met de opmerking dat we twijfelden aan de smaak van gerookte paling in flensjes (een geheel eigen recept). „Als ik dat had geweten, had ik het voor jullie klaargemaakt". Maar na de voortreffelijke cocktail geloven we Wim Plasmeijer op z'n woord als hij verzekert dat het heus een smakelijke combinatie is. ine knikt instemmend. Ze T tt fijn haar werk te kunnen ijd in samenwerking met an- ituursleden, die in de Jongste fog van de adviesraad zijn isi 'Daar zijn gelijk gestem- i3ii en dat werkt lekker", zegt foistorlca-huisvrouw-moeder. gaat Marie-Anne uit de «i? Ze komt terug op haar over de leden van de raad, p. fo actiecomité's zouden wil- Öe ook de politiek buiten de 1 den houden. En als overtuig- dste heeft ze gekozen voor 'n [y lidmaatschap van de PvdA. q -:nde verkiezingen zullen ook 'gaan vragen van de nu nog kteverlof zijnde en er wat (iende verpleegster. >1 een beetje op de politieke heeft zich van de week in raad geërgerd aan WD- OJ idster Annelien Kappeyne v. Oj do, die zich druk maakte, 2.6 democratisch functioneren 10, dionele raden en wijkorga- 3.i 1 dat, terwijl ze zich zelf ln en in commissies nooit iets ingetrokken van adviezen, jd tiviesraad". j to verandering in het bestuur Maas de voorzittershamer ot van Bruning. En er komt bracht, die vooral wordt in- ;'.d om de burger informatie NIEUWJAARS RECEPTIE LEIDEN Burgemeester en wet houders houden donderdag 3 januari van 8 tot half 10 een openbare nieuw jaarsreceptie in de burgerzaal van het stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3