Leidse Lakenhal eerst Hugo Bakker Kor ff Groenteveilingen gaan over een fusie praten agenda Kunstzaal Heuff: kleine poppen en grote wandkleden STAD EN RAND ZATERDAG 22 DECEMBER J Zaterdag Dansen: Hooglandse kerkgracht i v.a. 8 uur nam. De Vink v.a. 9 uur nai Postzegelmarkt. molen De Va.k 2- Jeugd Schaak Sociëteit 25.30 m Antiekmarkt. Burchtplein 9.30 n Zaal Maria Gijzensteeg Leiden Vi geltentoonstelling Avibus, 1010 uu Zondag Vogelasiel Anna Paulownastraat Gewonde- eD uitgeputte t 34687 Kinderopvang Informatiebureau werkgemeenj a Leider (telefoon i vr. 9 2—4 i Sociale raadsvrouw Spreekuur sociale raadsvi *-.30 uur 10—11 Wetswinkeltje Juridisch rechtskundige bi' Volkshuis ApothefeersdlJH 33 Openln tilden 7—9 i gendorpstr. 36. vril. 79 Voor weduwen en weduwnaars Nderlandse Verenig en weduwnaars. T viesbureau: 61112. Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en informaueain gemeenschap Zuidwest Tel 33921 en 61944 Moeders voor moeders lemej Olf 61652 Koordstudio i voor int ontmoe Jarigen. Oude Rijn 88. Lek voor lichamelijk gehandicapten SOS-dienst SOS-Teielonlsche Hulpdienst tei (01710J-25202 \/oor allen die UJkheden verkeren bereikt Humanitas Dienstverlening Humanitas. gracht 84. Spreekuur maandag 2— woensdag 9.3010.3" Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden durlg zieken an gezinsverzorging M Kerkelijke opleidingsschool zinsverzorging Rllnsburgerwej 63336 Gespreksa vonden Gespreksavonden Baha-i gemee schap. Dl. 8.15 uur nam Dlai J 27. Lelden, wo. 8 uur nam. laan 11. Oegstgeest. vril. 8.15 Fred. Hendrlkplantsoen 25. Li Release Hulpverleningsdienst Reiea Architecten Architecten-informatiecentrum land. Op werkdagen telefonisch ber baar onder 26385. Zitting op dom dagavond van 7.30 tot 9.30 uur in Leids Volkshuis. Apothekersdflk f" Twentwel Dienstencentrum Noordelndpleln 2b, mene informatie dt Pianorecital Toos Onderdenwijngaard WASSENAAR De pianiste 1 Onder denwijngaard geeft vrijd avond 4 januari voor de de Maatschappij tot Nut i gemeen een recital in de raadsi van het gemeentehuis „De Paai Het programma vermeld werken' Chopin, Weber, Ravel LEIDSCH DAGBLAD Letdsch Dagblad Witte Singel 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie en admlnlstwfijf tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-21501 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement f lüf Kwartaalabonnement f 3(Wfj Per Post - Jaarabonnement fllO, f 0.1 Abonnementsgelden bi) voortui' betaling te voldoen Bij autom» tische overschrijving geen ministxatle- en incassokosten Nabezorglng van 18.0020.00 Zaterdag van 16.00—18.00 Telefoon 01710—30500 hoek Hegt maakte enorm grote wandkleden, gedeeltelijk in appli- oatiebechniek, gedeeltelijk opge bouwd uit makrame-knoopsels. In scherp contrasterende kleuren zijn gestileerde figuren aange bracht. die ontleend lijken te zijn aan de oude Mexicaanse kunst. Vooral een vogelmotief, soms met vervaarlijke klauwen, een kam op de kop en een grote bek toege rust, komt meermalen terug op haar wanddoeken. Meestal zijn ze nogal symmetrisch van opbouw. Has Noordhoek Hegt is 23 jaar modeontwerpster bij Metz in Am sterdam geweest, en ontwerpt al gedurende 12 Jaar de kostuums voor de Haagse Komedie. De Japanse kunstenaar Koji Kondo maakite zogenaamde „sprookjespoppen" onwezenlijk slanke en tere wezentjes, met een geraamte van ijzerdraiad dat ver- dier vorm gegeven wordt door met stijfsel doordrenkt rijstpapier. Voor bijvoorbeeld het haar vain zijn poppen heeft hij dit papier tot griezelig dunnen sprietjes ge draaid. Vaak dragen zijn poppen een uitgeblazen ei, of ze komen uit zo'n ei tevoorschijn. De brosse eierschaal versterkt het kwets bare van de pop, maakt dart. de pop nog meer tot een andere we reld hoort, zodat de stolp, waar in deze fijne wezens bewaard worden, behalve een zeer prakti sche functie ook estetisch er he lemaal bijhoort. De pop hoor niet thuis in diezelfde wereld waarin wij staan. Een vlinder, ook al zo'n teer en vluchtig diertje, heeft Kondo vaak bij zijn poppen weer gegeven. Hij wilde geen typisch Japanse poppen maken, ze zijn dan ook in geen enkele nationa liteit te vangen, maar toch i6 er in die verfijning iets, wat bepaald niet westers te noemen is. Wandkleed van Has Noord- hoek Hegt. De aquarellen en monotypes van Dorry Kahn zeiden me niet zo veel. Het toevalselement is steeds sterk aanwezig, waardoor het geheel een beetje oppervlak kig dekoraitief wordt. De aquarel len zijn opgebouw uit kringelige sliertjes en grotere, als vlekken uitdijende figuren. De monotypes, op Japans rijstpapier afgedrukt, zijn grappig van kleur. De wandkleden van Has Noord- hoek Hegt, de sprookjespoppen- van de Japanse kunstenaar Koji Kondio en de aquarellen en mono types van Dorry Kalhn zijn tot 5 januari geëxposeerd in kunstzaal, Heuff, Hof laan 7 in Wasenaar. HANNY RENEMAN MET WERK UIT EIGEN BEZIT IN KATWIJK EN RIJNSBURG Leidse zebra's verdwijnen LEIDEN In 1824 werd de schilder Hugo Bakker Korff geboren, 150 jaar geleden dus. Een tweede reden voor een ten toonstelling van het werk van Bakker Korff is gelegen in het feit dat de verbouwingen die de Lakenhal ondergaat het onmo gelijk maken het eigen bezit uit de 19e en 20ste eeuw permanent op te stellen. Voor deze tentoonstelling heeft men, op een enkele uitzonderingen na, alleen gebruik gemaakt van het eigen bezit van het museum, dat o.m. een grote collectie van Bakker Korff's schilderijen en tekeningen omvat. KATWIJK/RIJNSBURG In de toekomst mag een fusie worden verwacht tussen de groenteveilingen in Katwijk en Rijnsburg. Dit onderwerp was een jaar of zeven a acht geleden ook al onderwerp van gesprek. De besturen van de beide vei lingen deden de leden toen een voorstel tot fusie te besluiten. Maar zij dachten er anders over. Nu is men een andere mening toegedaan en wordt een studie in deze richting op prijs gesteld. Maar dat de fusie een financieel voordeel zou brengen werd met klem tegengesproken, omdat er vooral in de beginfase op hoge kosten moet worden gerekend. Het bestuur van de groenteveiling Katwijk kreeg tenslotte een 'vrijbrief' om te gaan onderhandelen. Er moet echter 'n goede voorbereiding plaats vinden. Daarom eisten de leden, dat er een commissie in het leven wordt WARMOND Aan de gemeente haven in Warmond zal op woensdag 2 januari a.s. 's avonds om 7 uur voor de Jeugd de gelegenheid bestaan om kerstbomen te laten verbranden. Dit evenement wordt georganiseerd door de plaatselijke brandweer en de gemeente. geroepen, die het bestuur bijstaat tij dens de onderhandelingen. Over de omzet had men geen kla gen. De verwachting is, dat, als het boekjaar wordt afgesloten, er voor De brandweer zal door de gemeen te gaan, zodat de Jeugd zich met de bomen daar achter kan aansluiten. Ook mag zij voor die tijd naar de gemeentehaven gaan, waar zij voor elke Ingeleverde kerstboom een tractatie krijgt. een miljoen gulden meer is omgezet dan vorig jaar. Toch wordt de toe- Actie werkgroep Leiden e.o. van Terre des Hommes LEIDEN De inzamelingsactie van de werkgroep Leiden e.o. van Terre des Hommes voor een voe dingsdagverblijf voor ondervoede kinderen in Djakarta heeft in enke le weken al duidelijke resultaten op geleverd. Bij het secretariaat van de werkgroep is inmiddels ongeveer f 500. binnengekomen. Maar..er is f 8000 nodig. Giften voor dit project zijn dus alsnog wel kom. U kimt uw bijdrage storten op giro 2930476 t.n.v. stichting Terre des Hominies, werkgroep Leiden ex>. on der vermelding van: project voe dingsdagverblijf. Voor inlichtingen kunt u bellen of schrijven naar Corn. Schuytlaan 40, Leiden Oei. 60128) komst met gepast optimisme tege moet gezien. De oorzaak: hogere ma teriaalkosten en de huidige oliecrisis. De agrarische produkten bleven een zelfde koers volgen, hetgeen voor de toekomst problemen met zich kan meebrengen. In Warmond Kledingdieven roofden voor f 20.000.- WARMOND Ongewenst nachte lijk bezoek is er geweest bij het kle- ding-magazijn van Mentink. Er wer den 70 kostuums, 60 spencers en 8 le ren jasjes meegenomen. De waarde van de goederen bedroeg circa 20.000 gulden. De rijkspolitie heeft een on derzoek ingesteld, maar van de dader ontbreekt nog elk spoor. Misschien is het u mog niet opge vallen: langzaam maar zeker ver dwijnen in Leiden op diverse plaat sen de zebra-voetgangersoversteek- plaatsen. Deze worden vervangen door z.g. blokbandpaden, die de voet ganger geen enkel recht geven om beschermd over te steken. De voet ganger verliest op deze wijze een Kerstconcert in Lodewijkskerk LEIDEN Er os morgenavond 'n kerstconcert in de Lodewijkskerk. 't Conoert wordt verzorgd door Vox Leata uit Roelof aren dsveen. Onder leiding van Jan van der Meer zullen werken worden uitgevoerd van Pa- lestrina en J. S. Bach alsmede het Stille Nacht. Het concert begint om zeven uur. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Benthuizen Getrouwd: N. Polder man. Zoetermeer en A, Beekman, Lei den; C. A. Bregman en E. de Rui'ter, Zoeterwoudfe. flink stuk wettelijke bescherming. Het argument vanuit de Gemeente dat „de voetganger op een zebra maar denkt plompverloren te kunnen oversteken en zo een te groot risico neemt" lijkt mij nauwelijks aan vaardbaar. De Vereniging tot Be scherming van Voetgangers is het bepaald niet eens met de zienswijze van de Leidse Gemeente. Om de stad leefbaar te houden, is de zebra-oversteekplaats een niet weg te denken verkeersvoorziening en ik hoop dat er veel protest zal ko men tegen het systematisch wegha len van de zebrapaden. I. HERREBOUT-V. D. HOUT Lorentzkade 54, Leiden. Ere-doctoraat voor J. Banier WASSENAAR Ter herderking van het gouden jubelium van de Katholieke Universiteit van Nijme gen zal tydens een academische zit ting op 13 mei a.s. in de Stads schouwburg van Nijmegen het ere doctoraat in de wiskunde en natuur wetenschappen worden toegekend aan drs. J. H. Banier uit Wassenaar. KERSTBOOM- VERBRANDING LEIDEN Het nieuwe woonwagenkamp aan de Haarlemmer Trekvaart is helemaal in gebruik. Gisteren verhuisden de laatste wagens van het krappe oude kamp naar de nieuwe omgeving, het vroegere voetbalveld van Lugdunumt waar elk gezin een eigen schuur, douche en w.c. heeft. (Foto Jan Holvast) De leerlingen van de Don Bosco school hebben in deze donkere dagen voor de kerst wat blijheid in de harten van de ouderen willen brengen. Ze zijn daarom gisteren met fraaie fruitmanden het verpleegtehuis 'Leytenrode' in Leiderdorp binnengestapt. Het werd een fijne kerstbijeenkomst, waar ook Don Bosco leraar A. Haket bij aanwezig was. Op de foto begroet hij een van de bewoon sters van Leythenrodemevrouw Binnenkamp. (Foto Jan Holvast) Bakker Korff heeft eerst les gehad In Den Haag, van de schilder Cornelis Kruseman, die voornamelijk portret ten en bijbelse onderwerpen schilder de. Na 't vertrek van Kruseman naar Italië trok Bakker Korff naar Ant werpen, waar hij onderricht kreeg op de Antwerpse Academie. Drie Jaar la ter keerde hij weer naar Den Haag terug. Uit zijn Antwerpse periode is veel werk bewaard gebleven, waarin men nog een zekere onervarenheid en zoeken naar de vorm op kan mer ken. Een aantal tekeningen en schilderijen uit deze periode zijn op de tentoonstelling aanwezig. In Den Haag werkt hij in dezelfde trant ver der, maar zijn werk wordt steeds rij per en beter doordacht. Opvallend is het uitermate serieuze van werk en onderwerpeen schilderij dat als titel heeft „Eene jonge dame, bezig met uit een stichtelijk boek iets voor te lezen aan een arm meisje op haar ziekbed," is typisch iets voor Bakker Korff. Het boek moet persé stichte lijk zijn, het meisje arm. Zo rond 1850 werd Bakker Korfi steeds meer bijziend. Hij begon, me de door die bijziendheid, steeds meer te twijfelen aan zich zelf en zijn kunstenaarsschap. Hij trok zich te rug in Noordwijk, waar hij bij een landbouwer inwoonde. De traditie wil, dat hij zich in die tijd bezig hield met telen van aardappelen. Tien Jaar later verliet hij Noordwijk en vestig de zich in Leiden, waar hij een ate lier kreeg in het pand Haarlemmer straat 1. Hij had enorm veel succes als kunstschilder: bijna jaarlijks te rugkerende tentoonstellingen en ho ge prijzen voor zijn schilderijen. Een schilderstuk bracht zelfs f 7.000,- op, en dat in 1879! Waar zijn werk vroe ger heel serieus was, wordt het nu steeds meer ironisch, een ironie, waaraan vooral de titels een belang rijke bijdrage leveren. Een tekening van een jong meisje, dat een oudere vrouw een spiegel voorhoudt heet „Le portrait". Het is opvallend dat op de ze werken bijna uitsluitend vrouwen voorkomen. Dit zijn vrijwel zeker zijn moeder en zijn vier zusters geweest. Deze vrouwen op zijn schilderijen en tekeningen dragen nooit de eigentijd se kleding: altijd kleding van een generatie vóór die van Bakker Korff. Korff verzamelde vrouwenkleding zoals hij ook stoffen, meubels en glaswerk verzamelde, hobby's waar hy als nogal wereldvreemde vrijgezel veel aandacht aan besteedde. Zijn schilderstijl wordt steeds minutieuzer hij streefde er naar de verftoets zo min mogelijk zichtbaar te maken. 'Oude Visser' van Bakker Korff, tot 20 januari te zien in de Leidse Lakenhal. Hij ging uit van een geaquarelleer de voorschots, die hij vervolgens op een paneeltje plakte en dan met olie verf verder uitwerkte. Los van deze tot in details uitge werkte schilderstukken maakte hij enkele vlotte karikaturale schetsen, die een heel andere sfeer ademen dan de rest van zijn werk. Tot 20 Januari zijn de schilderijen en tekeningen van Hugo Bakker Korff te zien in het stedelijk mu seum „De Lakenhal". HANNY RENEMAN. LEZERS SCHRIJVEN:

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2