BEGEER tamer: 'Minder macht voor Boersma' ROOFPOGING LIEP VOLLEDIG UIT DE HAND oorberekenen vergoeding l v. d. Schaar probleem egermg VVD DS'70 KVP/ARP CHU PvdA Vredeling overweegt leger van beroeps militairen RVALSTE EENDJES OMLOOP Eisen van zes en vijf jaar Kamer akkoord met versnelde ombouw op gas ©AG 19 DECEMBER 1973 den HAAG De centrale machtspositie die minister goersma van Sociale Zaken volgend jaar zou krijgen bij de inkomensvorming en de bescherming van de werkgelegen heid is een groot deel van de Tweede Kamer in het verkeerde keelgat geschoten. Bij de besprekingen van de machtigingswet hebben de christen-democratische fracties van KVP, ARP en CHU een foorstel ingediend om minister Lubbers van Economische Zaken en minister Duisenberg van Financiën een vrijwel gelijke positie te geven als Boersma. Dit voorstel wordt in elk geval gesteund door de WD en maakt een goede kans aange nomen te worden. Van veel kanten werd in de Kamer gevraagd naar de rol die minister Boersma heeft gespeeld bij het overleg met het bedrijfsleven over de algemene loonronde voor volgend jaar. De suggestie werd gedaan, dat Boersma informeel aan de vakbeweging een bedrag van dertig gulden per maand met ingang van 1 januari had toegezegd. Daaruit verklaarde men, dat NVV-voorzitter Kok had gesproken over "een koude douche" toen hij vernam, dat de regering per 1 januari maar vijftien gulden wilde geven. Intussen heeft de regering besloten alsnog de meeste c.a.o.- lonen met dertig gulden te verhogen met ingang van het nieuwe jaar. Deze maatregel verwierf in het algemeen de instemming van een meerderheid in de Tweede Kamer. kndriessen (KVP) saronde. Vijftien gulden per erbij vanaf 1 januari voor ;n die onder een cao valt. >t aflopen van de cao nog vijftien gulden erbij. Dat voor ongeveer twee miljoen Miers eveneens vanaf 1 ja- De tweede vijftien gulden elk geval uiterlijk 1 april eerd. lementaire controle. Be- tot ingrijpen in inko- oraiing op vrijwel elk ge- De minister van Sociale Za- daarbij dé centrale figuur, noodzakelijke maatregelen iverwijld genomen moeten a meldt de regering niet jan 't parlement. Wel ach- mogelijkheid tot parlemen- joedkeuring. Dit houdt in, parlement de regering over jel ter verantwoording nepen. izinedistributie. Vijftien li- r week per auto. Daarnaast jkheid voor toewijzing van benzine voor zaken- en be- ïederenvervoer. Woon- verkeer valt daar buiten, ümumsnelheid 100 kilome- uur. Vrachtwagens 80 De regering hoopt op vrij- naleving, maar overweegt ittelijke regeling, tedingsbeperking. Regering en met minimuminkomen vrijwaren. Dat betekent odere inkomenstrekkers ex- itiging; gemiddeld 4,75%. totale overheidsuitgaven jna 52 miljard wil de rege- iO miljoen bezuinigen. Nog iend op welke posten. 1. Loonronde. Minimumloon on aangetast laten. Opvoeren van reële koopkracht door verlaging van belastingen. En bijvoorbeeld optrekking belastingvrije voet. 2. Parlementaire controle. Elke drie maanden een nota over de uitvoering van de Machtigingswet waarover de Tweede Kamer kan discussiëren. Elk besluit en elke maatregel ter goedkeuring voor leggen aan de Tweede Kamer, die daarover «binnen tien dagen be slist. 3. Benzinedistributie. Niet on evenwichtig opgezet. Meer tijd voor regeling toewijzing van ex tra benzine voor zakelijk verkeer (op 2 januari kan men pas formu lieren hiervoor ophalen, terwijl de distributie al op 7 januari van kracht wordt). 4. Maximum snelheid 100 kilome ter per uur. Zo lang de distribu tie van kracht is, is men er niet op tegen. Zou de situatie verbeteren, dan zou een dergelijke wettelijke maatregel niet direct van kracht moeten blijven. 5. Bestedingsbeperking. Over heidsuitgaven tenminste met an derhalf miljard bezuinigen, onder meer op Ontwikkelingssamenwer king, Volkshuisvesting en CRM. Premier Den Uyl 1. Loonronde. Beperking zoeken in het niet slaafs verhogen van lonen bij prijsstijgingen. Ont krachting van de indexatie-clau sules in de cao's. 2. Parlementaire controle. Mach tigingswet overbodig. Extra be voegdheden via bestaande zoals loonwet, prijzenwet en huurwet. 3. Benzinedistributie. Maatregel terecht, maar liever toewijzing per Nederlander en niet per auto. Vele niet-autobezitters (vaak be jaard) hebben ook recht op ben zinebonnen. 4. Maximum snelheid 100 kilome ter. Wettelijke invoering moet nu geschieden terwille van de veilig heid. 5. Bestedingsbeperking. Blijvende versobering is nodig. Blokkeringen van investeringen helpt niet voor de toekomst. Beter snoeien op ontwikkelingshulp. Drees jr (DS '70) 1. Loonronde. In grote trekken akkoord. Zien als een voorschot op de prijsstijgingen. 2. Parlementaire controle. Ge coördineerde bevoegdheid nodig. Controle op dit moment onvol doende. Wil elke drie maanden een verslag waarover de Tweede Kamer kan discussiëren. 3. Benzinedistributie. In beginsel akkoord, maar men wil regeling waarin rekening wordt gehouden met verschillende gewichtsklassen van auto's. Zonder aanvullende maatregelen komen hele wagen parken in gevaar. Regeling zaken- kilometers niet rond te krijgen vóór 7 januari. 4. Maximum snelheid 100 kilome ter. Al Jaren voorstander van uit het oogpunt van veiligheid in het verkeer. 5. Bestedingsbeperking. Meer snoeien in overheidsuitgaven. Bij beperking de laagste inkomens trekkers zoveel mogelijk buiten schot laten. Meer aandacht voor minimum-inkomens bij zelfstan digen. 1. Loonronde. Angst dat hiermee teveel wordt toegegeven aan de eisen van de vakbeweging. 2. Parlementaire controle. Fout dat de regering deze in de haast had vergeten te regelen. Beter om verregaande bevoegdheden te geven aan kabinet van bredere sa menstelling. 3. Benzinedistributie. Extra toe wijzing voor ambtsdragers van kerkgenootschappen. En voor alle werkers in de gezondheidszorg. 4. Maximum snelheid 100 kilome ter. per uur. Voorstander uit het oogpunt van veiligheid. 5. Bestedingsbeperking. Meer be zuinigen in overheidsuitgaven. 1. Loonronde. Akkoord. Structu rele verhoging met ingang van 1 Januari gewenst. 2. Parlementaire controle. Wil el ke drie maanden een discussienota naar Tweede Kamer. 3. Benzinedistributie. Systeem is te statisch. Betreurt dat bonnen- handel niet via het postkantoor loopt en dat dit aan 't particulier initiatief wordt overgelaten. 4. Maximum snelheid 100 kilome ter per uur. Vooral maximum snelheid van vrachtwagens ge wenst. Leegrijden voorkomen. 5. Bestedingsbeperking. Over- heidsuitgaven hebben betekenis voor de werkgelegenheid. Daarom niet al te veel beperken. Liever snoeien in personeelsuitgaven dan in materiële uitgaven. ADVERTENTIE DEN HAAG De problemen die samenhangen met de instelling van een beroepsleger wil minister Vrede ling (Defensie) ter bestudering voor leggen aan een staatscommissie. Hij heeft dit gisteren aangekondigd in de Tweede Kamer. In de defensienota die in het voorjaar van 1974 ve-r schijnt zal Vredeling er nadere me dedelingen over doen. De Tweede Kamer aanvaardde de begroting 1974 van 't ministerie van Defensie na verwerping van enkele wijzigingsvoorstellen. Zo haalde een voorstel van de WD'er A. Ploeg om vijftig miljoen meer uit te geven niet de eindstreep. Ploeg wilde dit extra geld besteden aan de vervanging van de Starfighter en de aanschaf van raketten. Hij kreeg alleen steun van Boerenpartij, GPV en SGP. Ook voorstellen van PPR-fractie- voorzitter De Gaay Fortman haalde het niet. Hij wilde geen geld uitgeven voor de aanschaf van mobiel afweer geschut, de vervanging van gepant serde voertuigen, de Starfighter, de bouw van fregatten en een oceano- grafisch vaartuig. Vier PvdA-leden (Franssen, Van Ooijeri, Nagel en Drenth), en het ka merlid De Boer (ARP) stemden op principiële gronden tegen alle uitga ven voor kernbewapening. De frac ties van CPN, Boerenpartij en PSP stemden tegen de defensiebegroting als geheel. Ï0VEN In Eindhoven zijn itwee valse biljetten van dui- Hen ontdekt. De biljetten zijn sner van kleur en dikker van San de echte duizendjes. Het ld werd gebruikt bij aanko- modewinkels in de Eind- binnenstad. Vermoedelijk t geld in beide gevallen door man van middelbare leeftijd DEN HAAG Zij wilden alleen maar de geldkist stelen van Hotel Bali. Stratenmaker Joop (24) had daar gewerkt als bordenwasser, dus hij wist de weg. Hij wist ook dat in Bali een potige nachtportier zat. Door Sybe Stamm Maar dat was voor de drie inbrekers geen bezwaar. "Ik sla hem met één vuistslag buiten westen", beloofde de straatmaker zijn beide vrienden. Het pakte anders uit. Nadat zij door een sousterrainraam geluidloos wa ren ingeklommen slopen zij de trap op naar de hal, waar portier Antoon Boon wakker achter de balie over eind sprong toen het trio onverhoeds naar binnen stormde. Stratemaker Joop gaf zijn befaam de klap. Maar de Haagse karateman met de bruine hand is nog geen Old Shatterhand. De 53-Jarige nachtpor tier knipperde niet eens met zijn ogen. "Er uit"!, brulde de man, ter wijl hij zijn aanvaller van de vloer probeerde te vegen. Ook toen straten maker Joop paniekerig met een koe voet op hem los sloeg, bleef de oude- CHT (ANP) Het bestuur Centraal Orgaan Ziekenhuis- heeft besloten, het Cathari- ihuis iai Eindhoven toestem- geven om het bedrag van dat het als schadevergoe- dt toegekend aan de hart- 01 P. J. van der Schaar, door ®en in de verpleegprijs. Het 1 dat er, mede gelet op de aspekten, onvoldoende ar- aamwezig zijn om het ver- het ziekenhuis negatief te «feil. ®der Schaar vertrok in het 1972 uit het toen nog ^ziekenhuis in Eindhoven Opgaand conflict met direc- ®dische stof over de plaats Chirurgie. tekent bij zijn besluit aan, sluit geenszins inhoudt dat "lening is dat financiële ge- "i geschillen tussen specia- hi een ziekenhuis een vrije uitoefenen, zonder meer op to kunnen worden afgewen- erkent het COZ, dat een "toestuur onder i zyn, in te grijpen. De Eindhovense ziekenfondsen zul len een verhoging van de tarieven van het Catharimaziekehuis in ver band met de vergoeding aan dr. Van der Schaar niet betalen. Dit heeft de directeur van het Centraal Zieken fonds, drs. B. Weustink, desgevraagd meegedeeld naar aanleiding van de beslissing van het centraal orgaan ziekenhuistarieven. In de overeenkomst van het Ca- tharinaziekenhuis met de ziekenfond sen is de bepaling opgenomen, dat het ziekenhuis de fondsen zo moge lijk op een zodanige wijze en een zo danig tijdstip zal informeren over zaken die betrekking hebben op de hoogte van het tarief, dat rekening kan worden gehouden met de inzich ten van de ziekenfondsen. Dat dit in het geval Van der Schaar niet is gebeurd, is volgens de heer Weustink een grond om niet te be talen. Informatie was naar zijn me ning best mogelijk geweest: „Als er een commissie van bindend advies kon worden ingesteld was er ook wel eid om met ons te praten". Hij zei, dat het niet voor het eerst is dat het bestuur van het ziekenhuis beleidsfouten heeft gemaakt en dat er wat de ziekenfondsen betreft nu een grens is bereikt. Dr. Van der Schaar zei desgevraagd weinig commentaar te hebben op deze beslissing van het COZ, omdat het hier om een nadere regeling van een hem reeds Dr. Van der Schaar zei verder, dat hij van mening is dat hij weer in zijn functie van hartchirurg moet worden hersteld in het Catharinaziekenhuis, als dit ziekenhuis weer hartohirurgie wil gaan bedrijven. Daarover wordt vólgens dr. Van der Schaar de laatste tijd weer gesproken. „In en om het ziekenhuis wordt over de mogelijk heid nagedacht de hartchirurgie te hervatten. Als dat zo is, meen ik dat een dergelijke opdracht aan mij dient te worden gegeven. Ik blijf gezien de gebeurtenissen van vorig Jaar, aan spraken op die funktie houden", al dus de Eindhovense hartchirurg. re man overeind als een rots in de branding. Beresterk "Die man is beresterk geweest", verklaart de stratenmaker vol ont zag voor de Haagse rechtbank. Hij spreekt in de voltooid verleden tijd. Want nachtclubportier Antoon Boon is dood. Hij is gevallen door het dolk mes van Bert (24)een aan drugs ver slaafde timmerman uit Paramaribo, die zich van 't gebeuren weinig meer herinnert. In de rampnacht van 11 op 12 juli verkeerde hij weer eens onder invloed van LSD. Zijn medeverdachten wisten dat hij een mes bij zich had, maar zij hebben hem niet zien steken. "Het kan best zijn dat de portier er in is gelopen", meent Joop, die verreweg de meest spraakzame is van het trio. Bert zelf weet nog maar één ding. "Ik zocht een uitweg. Hij stond voor de deur en ik kon er niet langs". Bert weet niet eens dat hij zijn mes in de hand heeft gehad. "Maar het kan best zijn, want ik heb het altijd bij me, in m'n linker laars", verklaart hij. "Waarom"? "Om hasj te snijden. Daar is een zwaar mes voor nodig". Derde man Peter (25) is een dove grondwerker, die ook al aan de drugs was. Hij wordt door zijn eigen maats als een onschuldige meeloper be schouwd. Peter had de vechtpartij werke loos aangezien en was toen als over kop met zijn kameraden mee weggevlucht. Ondanks het feit dat hij in verband met zijn doofheid op het podium vlak voor de rechtbank mag zitten, lijkt hij de zitting nau welijks te volgen. Dat de portier gewond was had hij niet gemerkt. „Ik dacht dat hij de politie ging bellen", zegt Peter. Maar Antoon Boon kon geen tele foon meer bedienen. Om half zeven 's morgens werd hij leeg gebloed door een krantenjongen gevonden, zittend tegen de deurpost, met zijn hoofd voorover op zijn borst, die nat was en rood Wroeging Stratenmaker Joop is de initiatief nemer geweest voor deze noodlottig afgelopen inbraak. Hij heeft welover wogen en volgens plan geweld gebruikt tegen de nachtportier. Maar hij had dit geweld willen beperken tot één vuistslag. De zaak is hem volledig uit de hand gelopen. Door de afschuwelijke afloop van het dra ma was Joop echter zelf zó geschokt dat hij zich drie dagen later uit gewetenswroeging aangaf bij de politie. Officier van Justitie jhr. mr. Van de Poll houdt hiermee rekening, hoe wel hij Joop en Bert beiden even schuldig acht, eist hij zes jaar ge vangenisstraf tegen Bert en vijf jaar tegen Joop. Meeloper Peter hoort een DEN HAAG De versnelde om schakeling op het gebruik van aard gas in plaats van olie, waartoe de regering heeft besloten, heeft gis teren de algemene instemming ge kregen van de Tweede Kamer. Ook was daarbij vrijwel algemeen de waarschuwing, dat dit niet ten koste van natuurgebieden moet gaan. Daarnaast werd duidelijk, dat een meerderheid in de Kamer (PvdA, KVP, ARP, D'66 en PPR) het eens is met het verlenen van verregaan de bevoegdheden aan de regering om de gevolgen van de energiecrisis voor de nationale economie op te vangen. Maar niet zonder een volle dige parlementaire controle. Gewichtheffen De Westduitser Rudolf Mang is slechts drie dagen in het beziit geweest van het wereldre cord trekken in de superzwaarge- wichtklasse. De "beer van Bellen- berg" bracht zaterdag 183 kg om hoog. De Russische gewichtheffer Leonid Tsjabotinski kwam gisteren in Toeapse aan de Zwarte Zee tot 183.5 kg. eis tegen zich stellen van drie jaar. „Ik wil aannemen dat zij de dood van het slachtoffer niet hebben ge wild, maar zij zijn er niettemin voor verantwoordelijk en zij zullen de straf er voor moeten dragen. En de algemene preventie vergt dat het een strenge straf zal zijn, want zo'n misdaad drukt op het publiek en geeft onrust in de hele stad", zegt de officier. Vergelding Advocaat mr. H. Droesen beluis tert in het requisitoir een zucht naar vergelding. Hij meent dat 'n straf moet dienen voor gedragsbe ïnvloeding en conflictoplossing. De geëiste straffen doen het een noch het ander. Mr. Droesen heeft Bennie Bloem van de Sosjale Joenit als getuige la ten vertellen hoe de uitwerking is van LSD. Een zogenaamde „clear light trip", zoals Bert had ingeno men, kan ook negatief uitwerken. De nachtwaker was voor Bert een angstaanjagende reus geworden. De psychiater acht het Jongmens voor zijn daad zeer verminderd toere keningsvatbaar, want Bert verkeer de in een psychotische toestand. Pleiter ziet niet in dat met zo'n zware straf de algemene preventie werkelijk wordt gediend. De over heid mag niet tegemoet komen aan de wraaklust van het publiek, zegt mr. Droesen, die voor zijn cliënt een korte straf vraagt, met daarna hulp en steun om Bert te maken tot een volwaardig lid van de maatschappij. Ook mr. J. Haeseker en mr. P. Hiep bepleiten veel kortere straffen voor Joop en Peter. Joops laatste woord. „Ik vind de eis onmenselijk. Als ik me eige niet had aangege ven dan hadden ze er nooit van z'n levensdagen achter gekomen". Vonnis 27 december. ADVERTENTIE De twinkeling van briljant is niet te evenaren! Alleen écht briljant heeft dat „tw//,,. onvervangbaar spirituele,»^, die uitstraling van succes witgouden ring met 11 briljanten f 1575,- Juwelier BEGEER, VAN KEMPEN VOS Hoogstraat 6 - Leiden Amsterdam' Delfzijl Den Haag Rotterdam Tilburg Utrecht Zwolle

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7