V akantier eizen iet in gevaar" e milieu-hamvraag werd niet beantwoord )ociale uitkeringen n jeugdlonen 1974 JNVR in Hillegom: Bonden houden 't op 30 gulden per maand PPR VINDT OPPOSITIE „DELOYAAL" Gerard Reve en Anton Pieck vierden feest Bij bankoverval 25.000 gulden buitgemaakt Schot in Beerta was „ongelukje" Miljonairscluh groeit verder „Geef Chilenen hier asiel" diedag „Industrie, milieu en recht" in Leiden fepAG 15 DECEMBER 1973 BINNENLAND £GOM De Nederlandse reiswereld meent alle reden te hebben om aan te nemen, D 1974 alle charterreizen per vliegtuig normaal zullen kunnen doorgaan. Ook reizen oeringcar zijn op het ogenblik nog niet aan restricties onderhevig en aangenomen 1 dat ook deze niet in gevaar zullen komen. De treinreizen zullen ook wel kunnen jaain en met de Nederlandse Spoorwegen zijn besprekingen gaande om te trachten paciteit van de bestaande toeristentreinen te vergroten. In bespreking is nog de Min hoeverre de frequenties van de trei nen zou kunnen worden opgevoerd. Tenslot- jenen, die altijd per auto gingen en dat ook dilt jaar zouden willen. Uitgaande van gestand van het ogenblik meent de reiswereld, dat de vakantieganger ook het ko- zomerseizoen per auto op vakantie zal kunnen gaan. ■conclusies zijn gistermiddag Jegom getrokken uit bespre- tn het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging ^bureaus, een vergadering die ;d om het komende seizoen microscoop te bekijken en mogelijkheden, informaties erbedrijven en de menin- tfcter C. van Zwijndregt van ',B. wees erop, dat verleden Bit miljoen Nederlanders op geweest. Van dit aan- 'len 4,2 miljoen in ons land en 'er 3,8 miljoen naar het bui- i jenever of Tom Mix Gin ontvangt Ueen bUDK AARTJE In 5 PUNTEN irdezepunten. Zegeven recht afgebeeld in een folder, 'Verkrijgbaar bij Uw slijter. \t de folder ook aanvragen bij: IUYPER -NEDERLANDB. V. Postbus 54, Schiedam. Noem duidelijk merk DE KUYPER ineer u drank bestelt Van deze 3,8 miljoen vakantiegan gers ging 66 procent met de eigen auto, 14 ^ct. per vliegtuig, acht pet. met een bus, zeven pet. met de trein en vijf pet. op een nog weer andere manier. De vleigreizen kunnen dus doorgaan, maar misschien zal het nodig zijn vluchten te combineren om tot een verantwoord gebruik van de ver voerscapaciteit te komen. Ten aanzien van de bus gelden nog geen beperkingen en gemeend wordt, dat ook deze geen gevaar lopen. Ook de treinen geven geen problemen. Voor de priivé auto ziet heit in zo ver gunstig uit, dat de benzinebon nen een geldigheidsduur hebben van 6 maanden en dat buitenlandse toe ristische organisaties hebben aange kondigd buitenlandse toeristen niet in de kou te zullen laten staan. Een redelijk verlangen zal worden gehonoreerd, aldus Van Zwijndregt. Onzekere factor Van Zwijndregt moest toegeven, dat de auto in het scala van ver voermiddelen de meest onzekere fac tor was en dat niet te voorspellen is of de situatie van nu gehandhaafd zal blijven. Om zoveel mogelijk informatie te kunnen geven zullen alle bij de Al gemene Nederlandse Vereniging van Reisbufbaus aangesloten reisbureaus itn sterkere mate dan voorheen dienst verlenend voor de autovakantiegan ger gaan opthreden. Niet alleen kan er voor worden gezorgd, dat de hotel accommodatie voor de automobilist en zijn gezin steeds in orde is voort durend zullen ook de bureaus op de hoogte zijn van de omstandigheden in ieder land en eventuele beper kingen, die ergens zouden gaan op treden. In de zomermaanden zal op ieder ogenblik de stand van d? ogenblik bij de reiswereld verkregen kunnen worden. De zware storm die de Ee- derlandse kust gisteren teisterde, heeft op verscheidene plaatsen tot schade geleid. In Rotterdam sloeg bij de Botlek-brug in Rot terdam een wagen met boten om. De op de wagen liggende scheep jes werden zwaar beschadigd. (Zie foto). In de vissershaven van Bruinis- se braken twee mosselkotters los. Ze kwamen op de wal terecht, en konden pas na langdurige in spanningen weer op hun plaats gebracht worden. In Bruinisse werd de hoogste vloed sinds de stormramp van 1953 gesignaleerd: ruim 2,5 meter hoger dan nor maal. In 's Gravesande werden de post van de vrijwillige reddings brigade en de politiepost op het strand radicaal weggeslagen. De gebouwtjes verdwenen in het wa ter. Een woonwagenkamp bij Zijpe (Zeeland) liep volledig onder wa ter. De bewoners van het kamp hadden niet de tijd om hun wa gens in veiligheid te brengen voor het snel opzettende water. Volgens ir. J. Zuurdeeg, hoofd ingenieur-directeur van Rijks waterstaat in Zeeland, kwam het water gisteren maar 37 centime ter lager dan bij de februariramp in 1953. Reeds nu De A.N.V.R. meent dan ook de va kantiegangers met een gerust hart te kunnen aanbevelen zijn vakantie voor het komende seizoen reeds nu te arrangeren. De reiswereld zal steeds de vinger aan de pols houden. Evenals andere branches weet de reiswereld het moeilijk te zullen krij gen, aldus Van Zwijndregt, maar 't zal voor ieder in de reisbranche een uitdaging zijn degenen, die op reis willen, deze reis aan te bieden. Niemand kan in de toekomst kij ken, maar op het ogenblik is de reis wereld optimistisch ten aanzien van de mogelijkheden in 1974. De situatie is moeilijk, maar haal baar, het publiek kan de goede gang van zaken bevorderen door vertrou wen te hebben in de reiswereld en geen afwachtenden houding aan te nemen, aldus de voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. EN HAAG (ANP) Een overzicht van de uit- pgen van de sociale verzekeringen per 1 januari algemene ouderdomswet. per jaar [huwden wden f 9.354, nene weduwen- en nwet iwen zonder kinderen der 18 jaar f. 6.606, iwen met kinderen 18 jaar f 9.354, b tot 10 jaarf 2.136, p van 10 tot 16 Jaar f 3.138, n van 16 tot 27 jaar f 4.092, Ijjke weduwenuitkering f 6.606, per maand f 550,50 f 779,50 f 779,50 f 178,— f 261,50 f 341,— f 550,50 p. kwartaal lerbijslagwetten eerste kind f 184,58 Jde en derde kind f 219,18 en vyfde kind f 292,50 en zevende kind f 323,70 ejste en volgende kindf 358,02 de bevriezing van de kinderbijslag l|_het eerste kind blyft deze bijslag gehandhaafd 164,58 per kwartaal. De inkomensgrens, voor Êjslag voor kleine zelfstandigen wordt per 1 1974 verhoogd tot f. 11.600,per Jaar voor praak van het éerste en het tweede kind en 12.250,alleen voor het tweede kind. het inkomen over 1973 minder bedroeg dan JOO.— bestaat over 1974 voor het eerste en .Jfle kind aanspraak op kinderbijslag, bfdroeg het inkomen over 1973 f 11.600,of meer, dan f12.250,dan geldt deze aan- ta slechts voor het tweede kind. jaarden regering heeft voor 1974 een extra bedrag ter gesteld voor de bejaarden verzekering. Ook de ziekenfondsraad heeft een extra bedrag be schikbaar gesteld uit de middelen van de verplichte ziekenfondsverzekering. Met deze extra bijdragen zal de premiestijging met ingang van 1 Januari 1974 voor de bejaarden in de bejaardenverzekering be perkt worden tot 15 pet. De uitkeringen krachtens de WAO (arbeidson geschiktheid) die zijn ingegaan vóór 1 Januari 1974, zullen per deze datum worden verhoogd met 6,51 pet. Per 1 Januari 1974 bedraagt het maximum-dagloon waarnaar de uitkeringen ingevolge de ziektewet, de WAO en de werkloosheidswet worden berekend f 140.65. Het minimumdagloon voor uitkeringen in gevolge de WAO bedraagt per deze datmu f 57,14. Voor de berekening van de premies ingevolge de WAO, de ZW en de WW bedraagt het maximum dagloon per 1 Januari 1974 f 140, Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft gisteren meegedeeld welke minimumlonen per 1 Januari zul len gelden voor Jongeren van 15 tot en met 22 Jaar. Deze zijn afgeleid van het minimumloon voor vol wassenen van 23 Jaar en ouder, dat per 1 Januari f 1049,10 per maand (f 242,10 per week) bedraagt. De minimumlonen voor jeugdigen zijn: per Jaar 22-Jarigen f 970,40 21-Jarigen f 891,70 20-jarigen f 813,10 19-jarigen f 734,40 18-jarigen f 655,70 17-jarigen f 577,— 16-jarigen bij volledige werkweek f 498,30 Bij een dag part. leerplicht en een werkweek van vier dagen f 398,— 15-jarige bij volledige werkweek f 419,60 1 dag part. leerplicht f 335,68 f 187,60 f 169,50 f 151,30 f 133,20 UTRECHT (ANP) De verbondsra den van NVV en CNV hebben er bij de regering en parlement met de grootste klem op aangedrongen te bewerkstelligen dat per 1 januari als nog een loonsverhoging van 30 gul den per maand bij wijze van voor- UTRECHT "Een deloyale oppo sitie". Zo karakteriseert PPR-frac- tieleider Bas de Gaay Fortman de opstelling van de fracties van WD en CHU in de Tweede Kamer tegen de plannen van het kabinet-Den Uyl om de gevolgen van de oliecrisis te beperken. De Gaay Fortman pleitte voor een intensief crisisoverleg tussen de vijf fracties die de regering steunen: PvdA, KVP, ARP, PPR en D'66. Deze fracties bezetten 97 van de 150 Ka merzetels. "De steun zou wat eensge zinder kunnen zijn," meende de PPR-fractieleider. Behalve minimum-loontrekkers en de mensen die met werkloosheid wor den bedreigd, moeten ook de kleine middenstanders en die groepen zelf standigen die onevenredig harde klappen krijgen door de regering wor den gesteund, betoogde De Gaay Fortman. Hij sprak tijdens een ex tra-vergadering van de kerngroep van de PPR. schot zal worden toegestaan. De ver bondsraad van het CNV spreekt ver der nog als zijn mening uit dat de re gering in de huidige situatie inder daad gemachtigd dient te worden snel passende maatregelen te treffen. De manier waarop van de gevraagde bevoegdheden gebruik zal worden gemaakt speelt volgens de raad ech ter een belangrijke rol en ook dient de machtiging niet langer te duren dan strikt noodzakelijk is. Het NKV acht de loonmaatregel die nu is aangekondigd volstrekt niet in overeenstemming met de voornemens die de regering na het overleg met de vakbeweging bekend heeft gemaakt. Gesteld wordt dat het onaanvaard baar wordt geacht dat zelfs de laagste inkomens in 1974 een reële achter uitgang zullen ondergaan. Ook het NKV vindt de 15 gulden per maand per 1 januari onvoldoende. De algemeen secretaris van het Ne derlands Katholiek Ondernemersver- bond, mr. H. D. M. Lambooy, heeft gisteren in een voorlopige reactie op de beleidsplannen van de regering de algemene zeer beperkte loonronde van 1 procent op zich een verstandi ge maatregel genoemd, omdat alle lonen er een gelijke weerstand door krijgen tegen de inflatie. Over de aangekondigde budgettaire wijzigen heeft Lambooy nog geen oordeel. Wel zegt hij het er volstrekt mee eens te zijn dat daarbij het uit gangspunt is de mogelijke nadelige effecten op de werkgelegenheid te vermijden. De Eerste Kamer zal de machti gingswet behandelen op dinsdag 8 ja nuari van het volgend jaar. DEN HAAG Gisteren was het dui delijk waarneembaar feest in lite rair Nederland. Gerard Kornelis (markies van het) Reve (foto) vierde het heugelijk feit, dat hij 25 Jaar ge leden met het boek "De Avonden" de buteerde als schrijver. Bovendien werd hij gisteren vijftig. Voldoende reden dus voor een groot feest, dat plaatsgreep in de Louis XV-zaal van Pulchri aan het Haagse Voorhout. Een zeer j In Bloemendaal stond Anton Pieck in het middelpunt van de belangstel ling. Het eerste exemplaar van het "Anton Pieck, zijn leven, zijn werk" werd hem daar in het gemeentehuis oveilhandigd. Ongeveer 200 mensen waren daarvan getuige. KVO wil geen rijverbod DEN HAAG Het Katholiek Ver bond van Ondernemers heeft het kabinet- Den Uyl dringend verzocht het zondagrijverbod op 23 en 30 december ook voor Nederlanders op te heffen. Het KVO doet zijn verzoek met het oog op de schadelijke gevolgen van het rijverbod voor de Horeca- sector, die rond Kerst en Nieuwjaar extra gedupeerd zouden worden. ROERMOND (ANP) Twee ge maskerde mannen van omstreeks dertig jaar hebben gistermorgen de AMRO-bank aan het Munsterplein te Roermond beroofd. Zij verdwenen in een auto met ruim 23.000 gulden aan Nederlands geld en ruim 2.000 Duitse marken. De mannen kwamen het bankgebouw binnen, waarin be halve het personeel, vier cliënten wa ren. Een der mannen sprong op de balie en hield met een vuurwapen het personeel en de cliënten in be dwang. De andere sprong over de ba lie heen en dwong de kassier de kas siersbox te openen. De mannen ver dwenen in een gestolen auto die en kele seconden voor dat zij de bank verlieten kwam aanrijden en dub bel parkeerde. De overval heeft nog geen 2 mi nuten geduurd. De politie, die via een stil alarm was gewaarschuwd, was binnen twee minuten ter plaat se, maar toen was alles al voorbij. Omstreeks half zeven gisteravond hebben drie, waarschijnlijk jonge mannen, de Rabobank aan de Bis schop Molenstraat in Etten- Leur overvallen. De drie overvallers zijn er met en kele duizenden guldens uit de kas vandoor gegaan, aldus de rijkspo litie. Tijdens de overal was er geen publiek in het bankgebouw. Een van de overvallers had een pistool, waar mee hij het personeel in bedwang hield. De anderen deden intussen 'n greep in de kas. De drie vluchtten in een blauwe Taunus. Van hen ontbreekt tot nu toe elk spoor. BEERTA (ANP) De 33-jarige Christine J. en de even oude Alex L., die waren aangehouden in ver band met de dood van de Franse prostituée Marguerite Guimese in de sexclub te Nieuw-Beerta, zijn op vrije voeten gesteld. De rijkspolitie is er van overtuigd, dat het schot, dat 21 november de dood van de 25-Jari- ge vrouw tot gevolg had, per ongeluk DEN HAAG Het aantal miljonairs in ons land groeit volgens de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek nog steeds. Het wa ren er in 1971 8.309, die samen ruim 18.8 miljard gulden beza ten, gemiddeld dus ruim twee miljoen gulden. Er zijn in 1971 240 miljonairs Dijgekomen. Het gezamenlijk vermogensbezit van de miljo- aairs nam met 273 miljoen gul den toe. Dat betekent, dat de nieuwe miljonairs maar net iets meer dan een miljoen gul den de man bezaten. Klein was de stijging van het aantal mil jonairs in Nederland van 1969 op 1970, namelijk met niet meer dan 69. Van 1968 op 1969 is het aantal echter gegroeid met 1.273. Het gezamenlijk bezit der miljonairs groeide van 1968 op 1970 van 15.3 miljard tot 18.3 miljard gulden. Er zijn ook nogal wat halve miljonairs in ons land. Mensen, die meer dan een half miljoen maar minder dan een miljoen julden vermogen hebben. In 1971 waren dat er 16.667 tegen 15.987 in 1970, 16.491 in 1969 en 13.592 in 1968. Mgr. Frenz: DEN HAAG (ANP) West-Eu- ropa kan de nog 1700 buitenlanders in Chili, die zijn „uitgenodigd" voor het einde van het jaar het land te verlaten, asiel verlenen. Mgr. Hei- munt Frenz, voorzitter van het Chi leense Interkerkelijk Comité voor huldp aan politieke vluchtelingen, heeft hiervoor gisteren een beroep op Nederland gedaan. Hij deed dit in een onderhoud met staatssecreta ris Kooijmans van Buitenlandse Za ken. Na afloop verklaarde mgr. Frenz,. bisschop van de Evangelisch Lu therse kerk in Chili, bij de Neder landse bewindsman een willig oor en veel begrip te hebben gevonden. Con crete afspraken kwamen niet tot stand, daar Nederland hiertoe eerst kan overgaan als het „overnemen" van de politieke vluchtelingen is ge regeld via het hoge commissariaat voor de vluchtelingen. Deze krijgt in Genève mgr. Frenz nog op bezoek, die hem dan de ernst van de situatie van de 1700 zal duidelijk maken. I IEN Voorzover men nog in i[ïou hebben verkeerd dat de over "Industrie, milieu en over het energie probleem ijbch zou blijven, was een -Jdje in de grote collegezaal Gorlaeuscomplex voldoende, er steenkoud en de sombere dingen van de inleiders droe- het vrij talrijke gehoor en voor elk toegankelijke jf®st van de vakgroep Sociaal TO de juridische faculteit P warmte aan. ofde hamvraag kwam ook dit- «et tot een bevredigend ant- [ffc onze stijgende behoefte aan |te verzoenen met ons even- IJgende verlangen naar een ftailieu dat onbezoedeld, on- en onvergiftigd bijdraagt welzijn? pcherming van het groene aarde", zoals inleider bio- A. Quispel het dichterlijk om schreef was een goed, waarvan nie mand de urgentie in discussie stel de. Ook een man als Shell-directeur voor Externe betrekkingen mr. A. D. Vas Nunes toonde zich gemelijk over het pijpleidinkje leggen door een collega-oliemaatschappij in Alaska, waarvan hiet eQianidenbestand gruwe lijk hinder ondervindt, omdat de smeerboel van de pijp het land als een roestig mes in twee voor elan den onoverbrugbare delen kerft. Voor ethicus prof. dr. H. J. Heering moet dat ellendig elandenlot niet nieuw hebben geklonken. In zijn inleiding tot de discussie had hij de mens"de grootste roofaap die de evolutie heeft opgeleverd", genoemd. Al had hij dan wel de nuance aangebracht dat hij daarbij de "westerse" mens be doelde: "dat plant en dier een eigen legitimiteit voor existentie hebben, komt niet in ons op". Ir. H. Hondius, chef van de afde ling Industrie van de Nederlandse Gas Unie achtte de prijsexplosie voor energie zo voor de hand liggend, om dat ze altijd zo goedkoop was ge weest. "In de loop van twintig Jaar zijn die kosten voor energie in het uitgavenpakket tot een kwart van die in 1950 ineengeschrompeld. "Dat is afgelopen. Dat staat wel vast", zo zei hij. De berekening die de Gasunie had gemaakt van de energiekosten voor een doorsnee gezin uit de mid dengroepen en die voor benzine, gas, electra, tot even over de tweeduizend gulden kwam, zal spoedig antiquari sche waarde Rebben. Aardgas Hij pleitte voor het aanboren van bronnen die aardgas kunnen leve ren, ook wanneer die in de milieuge bieden liggen. Maar dat zou dan wel in een politiek kader moeten worden kan Perzië nog maar 10 jaar door gaan, in 2020 is Koeweit leeg, alleen Saoedi-Arabië lijkt de voorraad nog praktisch onbeperkt). Hij kondigde de renaissance van de kolen aan, die voor honderden Jaren energie te bie den heeft als oppervlaktesteenkool in de Verenigde Staten, Zuid-Afrika, Australië en mogelijk Sumatra. "Maar die gaan we niet versjouwen: die moet worden vergast of vloeibaar gemaakt en voor we dat goed kun nen zijn we ook weer 10 Jaar ver der", aldus de Shell-topman. "Als we de waterstofbom zouden kunnen temmen, zijn we voor 1% miljoen jaar binnen", zo zed hy ook nog, „maar dat kunnen we nog miiet". Het is voor hem de vraag of dat rond het jaar tweeduizend wel het geval is. De zanme-energie het gebruiken van het getij en andere dagdromen van ecologen, lieten de beide heren udit het bedrijfsleven liggen. Dat de den de bioloog en de ethicus wijse lijk ook om te voorkomen in een cij fermatig welles-nietes het onderspit te delven. Quispel voerde de overbe volking en de leefwijze van de mens als schuldigen aan. Hij karakteri seerde onder mentaliteit tegenover de natuur als gericht op onmiddel lijk eigen belang. Als remedie voor het te laat is, was naast direct in grijpen in de acute situatie, nodig dat men ging zoeken naar een an dere maatschappijstructuur. "Er is een maatschappelijke Copernicus nodig. Maar één main, hoe geniaal ook, kan dat niet"-. Ook Heering kwam in dlie buurt met zijn aanbe veling„omgaan met de natuur met respect voor haar eigen rechten". Hij sneed wel een stuk eventuele discussie af, door de in dustrie nadrukkelijk niet de schuld te geven. De Jurist in het gezelschap inlei ders, oud-minister mr. C. H. F. Po lak, kwam niet verder dan een in ventarisatie van de nogal schamele wetgeving op het gebied van milieu bescherming. De staat kon overigens terecht onder een slecht geweten ge bukt gaan, want bij de beroemdste uitspraken van de Hoge Raad op dit gebied, was het Juist de Staat die in gebreke werd gesteld. Maar ook strafrechtelijk en administratief rechtelijk schoten de praktische mo gelijkheden tekort. "Moet als de Shell overlast aan doet, één van de hier aanwezige inleiders achter de tralies"?, zei hij guitig, doelende op de heer Vas Nunes. Polaks optimis me over een toekomstige internatio nale regeling van de milieuproble matiek, en diens oproep aan de zaal, zich daarvoor in te zetten, kwam bij het gehoor, gezien de reacties, wat gehavend over. Opzienbarendste onderdeel van de studiedag was 'het verhaal van Vas Nunes van een collega-directeur, Juist over de grens, die een paar ton zuurteer in ons land kwijt kon. Een nachtmerrie voor elke rechtgeaarde milieubeschermer. De vervoerder vond het prima en de secretaris van de kleine gemeente leek het ook een goed idiee, wamt hij moest toch een gat, resultaat van een af graving vullen. Een door Vas Nu nes ijlings afgezonden deskundige had het onheil kunnen voorkomen. "Wie zou Je nu als schuldige moeten aanmerken", vroeg Vas Nunes zich af, "weet zo'n gemeentesecretaris veel van zuurteer.Prof. Heering veerde op: "die man moet toch heel goed waakzaam zijn, als hij hoort over afval van chemische industrie. Hij lijkt mij ethisch schuldig" De Jurist Polak rondde af: "domheid is niet strafbaar". Midden-Oosten Op de hoog vlakte van Golan hebben Syrische en Israëlische troepen voor de vijfde achtereenvolgende dag gevechten geleverd, zo heeft een Syrische mi litaire woordvoerder bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7