stropen: een keihard gangsterbedrijf ii 1 ,EG EEN ARABIER OP UW DREMPEL iS Wie straks aan de kerstdis zit te smullen van reebout of hazerug moet niet schrikken als hij loort dat zijn cullinaire feestje het rechtstreekse gevolg is van stropers-activiteiten. De wildprijzen zijn dit jaar aanzienlijk—30 tot 50 procent hoger dan het vórig jaar. Vele loeliers en restaurant-eigenaars hebben boter op hun hoofd en nemen besmuikt, maar graag, te en 'n zacht prijsje wild af dat op illegale wijze naar een andere wereld is geholpen. Een ontwikkeling die het stroperslegioen geïnspireerd door de steeds groter wordende vraag, uit- ebreider, wilder en gevaarlijker heeft gemaakt. De stropers betekenen een steeds groter wordend probleem voor de velddetachementen van de (jkspolitie die vaak onevenredig veel manuren nachten lang posten bij een reeënstrik moe- in besteden aan een enkele arrestatie. overigens komt niet alleen veel wild door stropershanden om. Onvoorzichtigheid heeft menig ierenleven gekost. Op een weggetje op de Veluwe zijn dit jaar al 22 wilde zwijnen doodgereden :S! oor te hard rijdende automobilisten. zwijnen zijn half gewend aan de mensen, die ze oud brood komen voeren en daardoor een evaarlijke situatie scheppen. Op verzoek van de veldpolitie vertellen we niet waar dat weggetje gt; het zou een te gemakkelijke tip voor stropers zijn. Hoewel: sommige stropers kennen deze "stek" al en zien er niet tegenop om met ijzeren staven n stokken de niet-meer-schuwe zwijnen dood te knuppelen. En de veldpolitie van Elspeet kent zo wel een paar staaltjes van stroperspraktijken die gerust misdadig kunnen worden genoemd. I Ag****,!? z:' A Wachtmeester Mansier (links) en velddienst-assistent Bronk- horst, in de Veluwse bossen speu rend naar stropers. Tijdrovend en vaak ondankbaar werk (foto links Strikken zetten wordt weer "populair". Zo trof (foto rechts) de veldpolitie een gestrikt edel hert aan. ienst-assistent Evert Bronk- (42) van het vaste detache- veldpolitie Elspeet stuurt met lge hand de onverlichte, van lie schokbrekers voorziene ever hotsebotsend over de adjes van de Veluwe. door de wind hellen de bomen vervaarijk over naar &nt. Als de driekwart maan regelmatig achter het jachten- ükere wolkendek te voorschijn zou het ideaal stropersweer •as het dus niet: opnieuw zijn Bronkhorst en zijn vaste wachtmeester eerste klas An- Mansier (44) een nacht ver- op stropers jacht geweest. |1 er in dezelfde nacht onge- W op de Veluwe gestroopt is. Door Jaap Vissering al niet uitbundige wildstand r enige twijfel ook weer in de Dtse Kempen toegeslagen heb- kunnen veldpolitie, boswachters en jachtopzieners bevestigen, de laatste jaren uitgegroeid van een vrij on schuldige „sport" tot een keihard gangsterbedrijf. Bleef het tot voor vijf Jaar meestal bij het uitzetten van een strikje hier en een valletje daar, de stro pers bedienen zich nu van geheel andere methoden een deel van Ne derlands kostbare zoogdierenstand uit te roeien. Met name een aantal figuren uit de Arnhemse Spijker buurt, door Man sier steevast „pooiers en souteneurs" genoemd, heeft zich op dit gebied een slechte reputatie verworven. Zij gaan in de donkere uren het liefst op pad met eert zevendehands Amerikaanse „bak". Aan boord: een „team" van drie man. Een chauf feur, die de sloopwagen met ang staanjagende snelheden door de bossen of over akkers slingert, een 'schutter, die achterin uit een open raam hangt of het open dak als ge schutskoepel gebruikt en een man, die het aan- of doodgeschoten wild vliegensvlug ophaalt en in de kof ferbak deponeert. Vaak wordt een flobert-geweer van het lichte kaliber punt 22 gebruikt. Een wapen dat vaak meer schade aanricht dan buit oplevert. Wachtmeester Mansier licht toe: „Je moet al een heel goed schutter zijn wil je met dit kaliber een stuk wild dodelijk raken. Nog kortgele den hebben we tussen de struiken een dode veertien-ender (manne tjeshert met gewei met veertien stangen) gevonden. Hij was met een lichte buks aangeschoten, had een stil plekje gezocht om te ster ven en is daar langzaam doodge gaan, verloederd. Zoiets gebeurt veel vaker." Niet alleen de lichte flobert-gewe ren worden gebruikt, ook hagelge- weren, zware karabijnen en niet zelden machinepistolen behoren tot de uitrusting van sommige stropers. Bronkhorst: „Je staat er versteld van hoeveel wapens er onder de mensen zitten." Een wapen komt ook te pas bij het stropen met lichtbakken, waarbij 't wild in een sterke lichtbundel wordt gevangen, verblind wordt en een gemakkelijke prooi is voor de schut ter. Ook een methode is om onder de „Amerikaan" een ketting te span nen en gewoon op het wild, dat in de schijnwerpers komt, in te rijden, of dat nou op de weg is of op een bietenveld. Het gebeurt dat een boer 's morgens zijn land aantreft alsof er militaire oefeningen op ge houden zijn. Vrij nieuw is de stropersmanier met kooien, waarbij men het meestal op de argeloze, brutale wilde zwijnen heeft voorzien. De kooi wordt ter plaatse in elkaar geknutseld van afgehakte takken en boomstamme tjes; het varken zet zichzelf gevan gen zodra het in het aas, meestal oud brood, hapt. Bij al dit stropers vernuft en -ge weld valt het op dat de oudste techniek, met de strik, weer „popu lair" wordt. Volgens wachtmeester Mansier is dat echter niet zo verbazingwek kend: „Door de verscherping van de vuurwapenwet is stropen met een geweer nu geen overtreding meer maar een misdrijf, waardoor je kans hebt op veel hogere straffen. Veel stropers, die niet veel risico willen lopen, gaan daarom weer te rug naar de strik." Dat zijn meer de kleine stropertjes, de bangerikken. De grote jongens gaan voor geen geweld aan de kant. Bronkhorst en Mansier hebben dat meerdere malen meegemaakt als zij een Amerikaanse wagen met stro pers wilden aanhouden. „Ze rijden soms gewoon op Je in. Soms moet Je in de struiken duiken om Je le ven te redden", vertelt Bronkhorst. „Of ze gaan er vandoor. Wij er achteraan natuurlijk want ze zijn niet zomaar van ons af." En zo leiden arrestaties van stro pers vaak tot woeste achtervolgin gen over glibberige landweggetjes en bospaden waarbij de kever, hoe wel voorzien van een zware motor, het wel eens moet afleggen tegen de Amerikaan. Als de mannen van de veldpolitie het stropersvoertuig, dat in de meeste gevallen nog geen paar honderd gulden waard is, ten slotte half weggezakt in een sloot vinden zijn de stropers verdwenen. Te voet in de duisternis gevlucht; sloopwagens genoeg te vinden. In Brabant en Limburg gaat het soms nog geweldadiger toe. Daar laat de eigenlijke stroperswagen zich vergezellen door een wagen met een knokploeg die de veld- agent zonder pardon in elkaar slaan. Het zijn complete gangster bendes. wilde Jongens uit woonwa genkampen, die graag met dure ge stolen jachthonden werken en er niet voor terugdeinzen hun wraak te koelen op huizen en auto's van de mannen van de veldpolitie als er weer een paar arrestaties zijn ge weest. Soortgelijke woestelingen rijden rond over de Veluwe: Arnhemse onderwereldfiguren waarvan sommi gen, zo is de veldpolitie gebleken, van de stroperij hun beroep hebben gemaakt. Op deze categorie is de veldpolitie uiteraard het felst. „Ach, Je hebt er wel stropertjes bij die niet zo kwaad zijn", zegt wacht meester Mansier toeschietelijk, „Dat zijn eigenlijk jagers zonder vergun ning. Ze houden zich keurigaan het jachtseizoen. Zij beschouwen het als een sport om hen te pak ken. Maar die figuren die hier maar door de bossen crossen en op alles schieten wat beweegt en het wild laten verloederen, dat zijn pure misdadigers. Daar gaan we niet voor opzij, ook al proberen ze ons overhoop te rijden. Wij zijn in middels wel wat gewend, 't Is be paald geen rybewijzencontrole." an het Rotterdamse Bouwcen- 'eg om het energieverbruik te in zo'n ouderwetse rol voor de tode onderdorpel van raam of (®aar struikel er bij de deur •ver!). Staat in Bouwcentrums •te informatieblad „Energiebe- Js in de woning" dat voor verkrijgbaar is. tor diegenen die geen herinne- die ouderwetse rol hebben, een paar tekeningetjes tolden gegeven. Een tekkel, 'n slang en een derde tekening waar alleen wat stippeltjes bij staan maar die al bij de eerste blik her kenbaar is als een Arabier zo met die doek en die koorden om zijn hoofd. Ongetwijfeld een oliesjeik. Die moet ons dan in deze verneder de en dus niet met de werkelijkheid overeenstemmende houding herinne ren aan de aanleiding tot de uitga ve van dit informatieblad: het olie-embargo. Maar ook zonder dat, aldus maakt het Bouwcentrum heel duidelijk, zou een bezinning op het energie verbruik van Jan en alleman geen overbodige luxe zijn, want er wordt even wat voor de tuin gestookt! Er is al meer over geschreven, met de isolatie van de Nederlandse wo ning is het in het algemeen maar een treurige zaak. Het Bouwcen trum legt ook uit hoe dat komt. tijd hete zomers en veel felle zon hadden we stellig kleinere ramen. Met matige zomers en veel strenge re winters waren ze ofwel klein ge bleven of we hadden ze groot ge maakt (om toch nog wat zon bin nen te laten) maar dan niet met van die akelig dunne ruiten. Dan hadden we ze wél isolerend ge maakt, zoals nu eigenlijk ook nor maal zou moeten zijn. Maar het be slist niet is. Wanneer een huis gebouwd zou worden volgens de klasse „goed" van het Normblad NEN 1018 in plaats van volgens de klasse „ma tig", zou dit ongeveer 45% op de warmteverliezen besparen. Door bo vendien bij gezamenlijke verwar ming het verbruik per woning te laten betalen, door in ieder vertrek de temperatuur thermostatisch te regelen, door via ventilatie warmte terug te winnen en door het rende ment van de warmtebron te verho gen, zou Je zelfs 70% minder verlies kunnen bereiken, maar in een be- dat allemaal niet Wel kan iedereen op zijn minst iets doen, al was het alleen maar omdat tochtende "amen en deuren en kou de muren nóóit plezierig zijn, ook al stroomde de olie nog rechtstreeks uit de hoorn des overvloeds. t Infor matieblad kunt u bestellen door de eerdergenoemde 3,50 vermeerderd met 1 voor verzendkosten over te maken op girorekening 3576 96 t.n.v. Bouwcentrum Rotterdam, onder vermelding: Energiebesparing in de woning. Stel de thermostaat wat lager in, stook bewust (20 C, zegt het Bouw centrum tussen haakjes, op 21 sto ken is dus kennelijk een onbezon nen daad. Laat geen raam op een Kier staan; het wordt er buiten toch niet warmer door; ventileer woon kamer alleen overdag en slaapka mer alleen 's-nachts. Doe tijdens TV-kijken alle lam pen op een na (25 watt) uit.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15