MET KUNSTNIER THUIS Waddinxvene, MINDER SPANNINGEN KELTU... Centra liggen vol Inspraak voor Uw ziektekosten verzekering hoeft maar 38,50 te kosten... OlNRUILKORTING MET SWIFT OP DE FIETS Marietje v. d. Molen lijsttrekster voor Staten-verkiezingen Marktberichten MONSTERZEGE VAN RAAK VAGINA 10 ZATERDAG 15 DECEMBER Mensen die thuis aan de kunstnier spoelen, leven niet onder grotere spanningen dan nierpatiënten in het ziekenhuis. Al denkt het gros van de artsen dat dat wel zo is. Thuisdialyse schept eigen verantwoordelijkheid, dus ook meer zelfstandig heid voor de patiënt. In het ziekenhuis daarentegen is hij voort durend afhankelijk van anderen: een van de problemen die bij veel patiënten stress veroorzaken. De voordelen van de behan- deling-thuis rechtvaardigen uitbreiding van de thuisdialyse. Dit is de indruk van de Utrechtse psycholoog drs. R. T. Schnee- mann, die bezig is met een onderzoek, waarbij het leven van de kunstnierpatiënt in het ziekenhuis met dat van de patiënt thuis wordt vergeleken. Het onderzoek is een opdracht van de Nier Stichting Nederland en loopt tot september volgend jaar. van de patiënt en ook hun eigen problemen. Zo'n houdiing staat een gezonde oplossing in de weg. Het blijft moeilijk om de bol te veran deren. De arts en de verpleegster, die overigens erg goed werk doen. voelen zich geblameerd als er iets verkeerd gebeurt. De patiënt op zijn beurt hecht aan een situatie waar hij zich moeilijk van kan losma ken". In Nederland liggen 750 mensen aan de kunstnier. Omdat hun nie ren niet meer functioneren, wordt hun bloed verontreinigd. Met be hulp van een kunstnier spoelen zij twee of drie keer per week het bloed schoon. De meeste mensen doen dit in afwachting van een niertransplantatie. Maar een tekort aan donornieren, aan mankracht en aan geld en bovendien de altijd aanwezige kans op afstoting van 'n nieuwe nier maken tranplantatie (nog) niet voor iedere nierpatiënt een vanzelfszprekende aak. Van d n 750 mensen die an de kunstnier lig gen, spoelen er zeventig thuis. Ver geleken met het aantal thuisbehan- delingen in onder meer Engeland en Amerika, is dat een zeer gering aantal. Drs. Schneemann meent dat er veel meer mogelijkheden zijn om nierpa tiënten hun zelfstandigheid terug te geven. „Als Je weet dat je maar tij delijk ziek bent, is het niet zo erg om afhankelijk te zijn van de men sen in het ziekenhuis. Maar als Je chronisch ziek bent, geeft dat grote spanningen. Je zou Je kunnen voor stellen dat meer patiënten gaan le ren om thuis te spoelen en dat de huisarts zich meer met hen be moeit. Dat gebeurt in Amerika. Thuis aan de kunstnier liggen bete kent dat Je in een constante situa tie verkeert. Het aansluiten van de kunstnier op de patiënt gebeurt in Jet ziekenhuis noodgedwongen vaak Lerén"lêven metde krastniër' steeds door een andere verpleegster. Thuis doe je dat zelf of Je partner doet het. Ook het lichamelijk voor deel is thuis groter dan in het zie kenhuis. Je kunt thuis vaker per week korter spoelen, hetgeen vaak beter is dan twee keer per week ge durende meer uren in het zieken huis .Daar ontbreken ruimte, tijd en mankracht om het anders te doen". Schneemann is ervan overtuigd dat de houding van de medische staf van verschillende niercentra in ons land een nieuwe vorm van nierdia lyse in de weg staat. Volgens hem Als psycholoog met Jaren ervaring in de gehandicaptenzorg heeft Schnee mann geprobeerd om met patiënten in niercentra over hun problemen te praten. Achteraf zegt hij dat er te weinig openheid wordt bedreven, zowel van de kant van de medische staf en verpleging als van de pa tiënt. Een gesprek over sexuele pro blematiek op verzoek van een pa tiënt dat aanvankelijk open leek eindigde met roddel over de psy choloog. De psycho-sociale begelei ding van mensen aan de kunstnier is vaak hard nodig. Eigenlijk geldt die begeleidng voor het gehele gezin van de patiënt. Daarom is het vol gens de Utrechtse psycholoog goed dat een groep patiënten met echt genoten met vakantie gaat. Onlangs organiseerde een Utrechtse, Nel ten Feld, uit bewogenheid met de nier patiënten een veertiendaagse reis naar het buitenland. Een ervaring waar veel mensen nu nog op teren. Voor hoe lang? Zo'n reis kost on denkbaar veel organisatie en geld. WADDINXVEEN De gemeente raad van Waddinxveen heeft in een middag- en avondvergadering de al gemene beschouwingen voltooid en is gisteravond weer bijeengekomen om de begrotingen hoofdstuksgewijze te behandelen. Donderdagmiddag werd aangevangen met de beant woording op de algemene beschou wingen van de fracties van de raad door voorzitter Van der Hooft, Kroes (wethouder van openbare werken), Van Gent (wethouder van onderwijs, jeugdzaken en cultuur), Huizer (wet houder van sociale zaken en huisves ting) en van het college van B. en W. De voorzitters van de diverse fracties gingen in him replieken eikaars po litiek te lijf en werden zelfs voor spellingen gedaan aangaande samen stelling van het volgende college. Boere (PvdA) wilde dat de bevolking inspraak krijgt bij het vaststellen van bestemmingsplannen; op de parbiële leerplichtigen wil hij een betere controle; het aanstellen van een beleidsambtenaar; de instelling or sociale i het per soneelsbeleid; de bouw van woning- webwoningen in Groens waard in en wil hij dat bij verkoop van industrie terrein rekening wordt gehouden met sociale overwegingen. De Lijster (AR), tevens sprekend namens de CHU, verzoekt om een prioriteitenlijst over 1973/'74. Gezien de grote verliespost is zijn fractie verdeeld over de eventuele overname door de gemeente van de Sbreekmu- ziekschool en stelt voor de f 17, administratiekosten per leerling te verdelen over de muziekschool De medewerking met betrekking tot het J ongerencentrum hangt af van de enquete di'e onder de jeugd wordt gehouden. Havenaar (SGP/Herv. Kiesver.) is tegen De Bonkelaer en wil een af gevaardigde in de financiële commis- Van Schie (KVP) sprak ove doorstromingsregeling en jongerenwerk met als voo: Zoebermeer. Mevrouw Oosterbroek (VVD) gen afsluiting van de Kerkïi vuils tor ting in het Gouwebos dat een onderzoek van de i school wellicht te duur zal Barth (D'66) ging zeer uitvc* op de algemene beschouwinge de ander politieke partijen, ook voorstander van een co voor sociale zaken en vraag rapport werkgelegenheid. Van Heteren (Gem. Bel.) wanneer er een nota komt jeugdbeleid. Wethouder Huizer acht een ca sie voor sociale zaken niet maar deze kan in Januari wonj imstalleerd. Het rapport We genheid is de volgende maand Het verkeersplan van D'66 z& een commissie ad hoc (Ban Meer en Havenaar) worden ken met de verkeerscommiss Een centraal de gehele gemeente kan ncf eind 1974 worden gerealiseert, wethouder Kroes. Wegens ging zal de nachtpit gelden gehele verlichitingsduur. Volgend Jaar wordt begonnen: aanleg van een nieuw hockeyr zal worden nagegaan hoeveel van buiten Waddinxveen de® naging heeft en voor welk pen sie. Patiënt die thuis een ku al de overheid geld stoppen drie weken hebben geleerd hoe harde zaak. Erg ziek zijn en te gelijk als gezond mens functioneren moet beangstigend zijn. „Je moet de dia lyse wezenlijk in het levenspatroon integreren", zegt een zestigjarige pa tiënt, die al zes Jaar aan de kunst nier spoelt waarvan een half Jaar thuis. „Als Je daarin slaagt, blijkt dat veel het eenvoudig geen probleem meer te zijn. Als Je in het ziekenhuis ligt, moet Je op den duur van ijzer zijn. Daar zijn veel meer spanningen om Je heen dan thuis. Als Je wordt opgeleid voor thuisdialyse is het goed dat Je man of vrouw meegaat. Zij moeten ook eens nare dingen worden patiënten aan de kunstnier meemaken, bijvoorbeeld een lekke nog te vaak onderschat door ed be- nIer 5chrlkken ze zich dood handelende artsen. „De mensen leven veel meer zelf met de kunstnier dan iedereen wel denkt", zegt hij. „Veel artsen kam pen met angst en onzekerheid, waardoor ze onderling te weinig uitwisselen. Ze zjin vaak bang om de greep op de patiënt te verliezen als vallen". als er thuis iets mis gaat. Als Je de kunstnier als iets ziet wat bij Je le ven hoort, kun Je de moeilijke mo menten ook beter aan. Ik heb in dertijd moeten vechten voor een plaats aan de dialyse. Misschien dat ik daardoor minder bang ben uitge- in den niercentrale er moeten mensen thuis aan de kunstnier. Thuis spoelen wordt, met alle daar aan verbonden voordelen, een nood zaak. Want de niercentra liggen vol. Ze hebben groot gebrek aan perso neel, ruimte en tijd. nternist J. L. Groeneveld van de Stichting Thuis Dialyse in Utrecht; „De criteria voor het openen van patiënten zijn zodanig veranderd, in aanmerking komen voor de kunstnier. Vroeger mocht Je bijvoorbeeld niets aan je hart mankeren als je ging spoelen. Dat is nu niet meer. Hoewel het nog lang duurt voordat het tot alle artsen doordringt". In het centrum van de stichting, dat bij calamiteiten kan terugvallen op het academisch ziekenhuis, zijn tien patiënten in opleiding voor thuisdialyse. Volgens dokter Groe neveld komt het waarschijnlijk 'door de afwachtende houding die we in Nederland hebben aangenomen, dat nog maar zo weinig mensen thuis de kunstnier liggen. In Ameri- laarentegen staan de patiënten min of meer met de rug tegen de muur omdat de behandeling in het ziekenhuis daar veel duurder is dan thuis met de kunstnier moeten gaan. In Nederland duurt de oplei ding doorgaans vier maanden. Omdat steeds de beste, dus de meest zijn naar verhouding iets hoger otndat daar personeelskosten bijko men. De vraag die buitenstaanders hebben gesteld of dat nog wel alle maal economisch verantwoord is, lijkt onnoemelijk wreed: een aantal kostbare apparatuur moet worden nierpatiënten weet dat het enige al- LEIDEN De Leidse wielerver eniging Swift organiseert zondag a.s. indien het weer het toelaat op nieuw een fietstocht. Het wordt dit maal een verrassingstocht met at tracties .en mooie prijzen. Gestart wordt zondagmorgen om 10 uur bij het Swift-clubhuis in de Waard dit hockeyveld voor eigen la van Waddinxveen wordt aae By de voortzetting stuksgewijze behandeling van grotingen 1974 gaf de raad hi aan de begroting (algemene Bonkelaer &emeeretelyk antennesysteem! dienst van openbare werken; bedrijf samenwerkingsschool Atheneum en werden de b: verordeningen: rioolrechten; belasting en toeristenb elastic gesteld. Conform het advies commissie voor de ruimtelijk! nlng werd een krediet beschikbaar gesteld voc reiding van het structuurpij gebruikt, kost liggen aan de kunst- ternatief een niertransplantatie de route gaat via Leiderdorp, Kou vermogen. Een jaar thuis niet hen is weggelegd. Zij ontkennen ze zelf de problematiek tiënt in het ziekenhuis te houden bij moeten patiënten binnen ADVERTENTIE De Stichting Het Zilveren Kruis, één van de grootste ziektekostenverzekeraars van Nederland, biedt U reeds voor 38,50* per maand een veelomvattende verzekering tegen ziektekosten, met de mogelijkheid om voor slechts 17,50 huisarts- en apothekers- kosten mee te verzekeren. Kinderen tot 16 jaar en studerende kinderen tot 27 jaar genieten een belangrijke reductie op deze tarieven. Volledige informatie ontvangt U als U de bon in een ongefrankeerde enveloppe zendt aan: Stichting Het Zilveren Kruis, Machtiging nr. 1, Noordwijk Nog sneller: belt U het dichtstbijzijnde kantoor in uw omgeving: Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 102, tel. 01720-75541 •Voordit bedrag per maand bent U verzekerd voor: Verpleging en behandeling in een ziekenhuis voor onbeperkte duur in de derde klasse, Klinisch specialistische hulp, Poliklinisch specialistische hulp, Sanatoriumverpleging, Beademing en nierdialyse, Ziekenvervoer, Fysische therapie en Kunst- en hulpmiddelen. Genoemde premies zijn geldig vanaf 1 januari 1974. stichting HETZILVERENl KRUIS I zieHekostenverzekering ring van de PvdA in Lelden gekozen tot lysttrekster bij de verkiezingen voor Provinciale Stagen die op 27 maart 1974 zullen worden gehouden. Was het tot nu toe zo dat de Leidse belangen door niet direct bij de cen trumgemeenten wonende statenleden werden behartigd, met Marietje van der Molen en Leend'ert Jonker, die eveneens verkiesbaar is op de tweede plaats van die lyst, krygt de Leidse regio een belangryke stem in de Sta ten. Als derde op de lyst staat Van der Laan uit Hillegom, waarmee ein- delyk ook de Bollenstreek weer een stem in de Staten kan krijgen. De kandidatenlijst ziet er nu als volgt uiit: 1. M. vander MolenVan Rossen, Leiderdorp; 2. L. Jonker, Lei den; 3. R. S. van der Laan, Hillegom; 4. E. Drenth, Leiderdorp; 5. P. H. Goudswaard, Voorhout; 6. C. J. D. Waal, Leiden; 7. H. van Wijk, Voor schoten; 8. L. Koopmans, Wassenaar; 9. J. W. H. Weijtze, echtg. van M. P. Vellekoop, Voorburg; 10. J. J. van Oosten, Katwijk; 11. J. Wondergem, Het Leiderdorpse Koudekerk aan den Rijn; 12. J. L. A. Kessen, Leiden; 13. A. Eveleens, Voorschoten; 14. J. A. vander Horst, Leiden; 15. P. A. Tas, Leiderdorp. Ziekenfondsen in '74 duurder UTRECHT (ANP) —De gemid delde premie voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering stijgt op 1 ja nuari 1974 met 12,5 procent van f. 66,68 tot f. 74,99 per maand per verzekerde van 16 jaar of ouder. De premies voor de vrijwillige dekerk, Hoogmade en Rijpwetering. Iedere huis-tuin-en-keuken-fietser is welkom. DEN HAAG Raak heeft gister avond voor de Coupe Nationale Ne derlanden een monsterzege behaald op Thialf, dat door een auto-onge luk ernstig gehandicapt op het ijs verscheen. De Haagse ploeg won met 29-2 (10-0, 13-1, 6-1). Er waren 1000 toeschouwers. In Tilburg zegevier den de Tilburg Trappers voor 1500 man met 12-0 over CPL Luik. De tussenstanden waren5-0, 3-0, 4-0. Vijftienhonderd toeschouwers wa ren aanwezig bij dit laatste treffen van de Tilburgers voor de Coupe Na tionale Nederlanden. In een wed strijd voor de eerste divisie van de Nederlandse competitie bleef HYS Veroniica met 7-4 de baas over Smoke Eaters. De tussenstanden waren: 3- 2, 3-1, 1-1. Er waren 1400 toeschou- De eindstand vaai de Coupe Nationale Nederlanden is: TYSC Trap. 14 13 KOUDEKERK Maanda organiseert schaakver. „Kou een groots kerst-schaak-ti speciaal voor „huisschakers", jaarlijks terugkerend eveneme vooral bij schakers die geen een vereniging kunnen zijn, de aarde. Vorig Jaar werd di nooi door meer dan 30 huis»n bezocht, die in combinatie m 11 leden op een fyne schaakavoi den terugzien. Aanvang acht Nieuw Poelgeest. Aanmelding11 uur aan de zaal. Raak HYS CPL Luik Smoke E. NN Nijmeg. Brussël Thialf 0 1 26 126- 45 0 2 24 116- 40 0 6 16 112- 93 0 6 14 84- 84 0 9 10 66-110 0 9 10 67- 80 0 9 8 51- 73 0 13 2 53-150 Tilburg Trappers, Raak, HYS zekering zijn niet overal hetzelfde, Smoke Eaters gaan spelen Coupe Internationale. per ziekenfonds gebied. Op het ogenblik lopen ze uit een van f. 50 tot f 85 per maand, na 1 januari worden deze bedragen f. 58,80 tot f 97,50. Er zijn geen zie kenfondsen die hun premies voor de vrijwillige verzekering op 1 Januari niet verhogen. De ziekenfondsraad heeft de verhogingen goedgekeurd. De bestaande landelijke reductie regeling krachtens welke vrijwillig verzekerden met geringe draag kracht een reductie op de premie wordt verleend, zal in 1974 wor den voortgezet. De inkomensgrens voor de reductieregeling is voor 1974 opgetrokken van f. 12.450,- tot f. 13.650. Zaalhandbal Het Nederland se dames handbalteam heeft gister avond in de troostronden van het toernooi om het wereldkampioen schap in Novi Sad verloren van Oost Duitsland met 915 (37). De Nederlandse dames zijn na dit ver lies op de twaalfde plaats geëindigd. Basketbal Gisteravond zijn twee wedstrijden voor de eredivisie basketbal heren gespeeld. De uitsla gen zijn: Raak/Punch Typsoos Lions 139102, FrisolGerard de Lange BC 96—97 (na verlenging). Amin slicht fonds voor Engeland NAIROBI Presidf n Amin van Oeganda heepj "red Engeland" fonds Zelf heeft hij 10.000 (ongeveer 3600 gulden) i eigen spaarcenten gesti £V de Britten te helpen hel boven water te houden I huidige economische cris: Amin maakte tijdens i1111 zoek aan Kenia bekend een minister in Kampala legram heeft opgedrai fonds te stichten. Een i van het telegram heeft I de Britse premier Heatl stuurd. "De afgelopen n 2 heeft het volk van Oega: zorg de alarmerende sche crisis gevolgd, di? land teistert", aldus boodschap. ADVERTENTIE Woonplaats 112 ontvangt graag uitgebreide informatie omtrent ziektekostenverzekering Bij aanschaf van een nieuwe KELTUM Edelstalen cassette geeft KELTUM bij inlevering van oude cassetteonderdelen een inruilpremie van 20% op de verkoopprijs. Vraag uw juwelier om nadere inlichtingen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10