{ritten werken iu maar 3 dagen Kissinger moet „Geneve" redden amp in Tunesië st 50 levens MOF.I7.AMF, EG-TOP DUURT TWEE DAGEN v- Pompidou wil veiligheids raad Europa een ervaren parfumerie- verkoopster mossel versteege s 'ïooclmaatregel van Heath Midden-Oosten verwacht veel van rondreis jag 14 DECEMBER 1973 BUITENLAND fan onze correspondent) )ENDe Britse premier ieef't gisteren een drie daag- bek voor grote delen van de ndustrie aangekondigd. In 'n aatste plaats bezet doodstil Is zei hij dat deze maatre- g was om "te vermijden dat van de mijnwerkers en het soneel zouden leiden tot een >s op het gebied van de oorziening". rklaring kwam nadat de Na- Bond van Mijnwerkers met [eerderheid had besloten de ort te zetten. In Labour-krin- ft de aangekondigde maatre- weerstand opgeleverd. Ha- lson, de Britse oppositielei- leitte William Whitelaw, de minister van Arbeid, de be te geven met de rebelle rende vakbonden te onderhandelen, zelfs al zou dit betekenen dat hij con cessies zou moeten doen ten aanzien '"an de inflatiemaatregelen van de regering in het kader van haar loonpolitiek. De mijnwerkers weigeren al ruim vijf weken over te werken. Zij eisen 'n loonsverhoging van 20%. De Brit se regering kan echter niet verder gaan dan 13%, omdat zij anders in conflict komt met haar eigen infla tie-maatregelen. De acties van de mijnwerkers zijn er de oorzaak van dart de kolenprodukftie inmiddels met 30% is teruggelopen. Twee dagen ge leden is het treinpersoneel met stipt heidsacties begonnen, waardoor de elektriciteitscentrales nog maar 40% van de normale hoeveelheid steen kool ontvangen. eer grote overstromingen Vijfenveertig leerlingen middelbare school in Gafsa zuid-westen van Tunesië) en dene andere mensen zijr ken bij overstromingen, die olg zijn van stortregens van open 48 uur. legerauto, die de scholieren de om hen te evacueren uit omde gebieden werd door 't neegevoerd. In Gafsa zijn iere mensen door het watei lerd en verdronken. Onder inden zich leden van de na- garde, veldwachters, militai- personeel van publieke wer- ficiële opgaven van slachtof- schade door de overstromin- nog zeer fragmentarisch, toestand in het gebied, sa en van Gabes, die 't meest tl zijn, is snel verergerd. De idige regenval blijft aanhou- iet water bedreigt thans ook en van Sfax, Kairoean en nis zei en huizen zijn door het wa- ïoest. De wegen naar Gafsa les, evenals de rijksweg van het zuiden zijn afgesne- scheidene dorpen zijn volko- n de buitenwereld afgeslo- Bger en de rijkspolitie nemen reddingswerk deel. De Tu- autoriteiten hebben reeds om hefschroefvliegtuigen )ië en van Italië. Hoewel nog obale balans kan worden op heeft het er de schijn van situatie alarmerend is en dal itromingen te vergelijken zijn van september 1969. mesische ministerraad heeft and besproken en als "dra- i" gekenschetst. De raad, heeft besloten, dat twee minist s zich naar de Gafsa zullen begeven, zodra de weersomstandigheden dit toelaten. Zij zullen zich ter plaatse beraden over te nemen maatregelen. Bij de overstromingen die Tunesië van 26 september tot 10 novem ber 1969 geteisterd hebben zijn vol gens een officiële opgave 542 men sen om het leven gekomen. Het aan tal daklozen bedroeg ruim 300.000 en ruim 70.000 huizen werden ver woest. Begin december 1969 zond Ne derland een geniedetachement naar Tunesië. De Nederlandse militairen hadden tot taak bij Kairoean dicht geslibde waterputten te reinigen en de waterleiding naar Soesse te her stellen. Deze reductie valt samen met de stiptheidsacties van de technici in de centrales, die weer tot gevolg heb ben dat de voltage over het gehele land met 6% is verminderd, met gro te 'kans dat de stroom in Engeland helemaal weg zal vallen. De regeringsmaatregel gaat in op Januari. In de kersttijd, die ge rekend wordt van 17 tot 31 december, mag nog gedurende vijf dagen per week volop elektriciteit worden ge bruikt. Daarna moet het gebruik worden teruggebracht tot drie dagen per week. Welke dagen dit zullen worden, is nog niet bekend. Ook niet hoeveel Britse werknemers een ge dwongen driedaagse werkweek zul len krijgen. Winkels en industrieën, die niet voornamelijk op elektriciteit zijn aan gewezen, mogen normaal blijven doorwerken, als zij er maar voor zor gen dat zij alleen elektriciteit gebrui ken op drie van deze dagen. Conti- nue-'bedrijven zullen reeds vanaf as. maandag 35% man d er elektriciteit krijgen dan normaal. Zogenaamde essenciële bedrijven, als broodbak- kerijem. benzinemaatschappijen, waterleidingbedrijven, spoorwegen, luchthavens en kranten zullen voor lopig geen hinder ondervinden van de bezuinigingen. Britse televisiemaatschappijen zul len 's avonds om half elf plaatse lijke tijd eindigen. Normaal gaan de half één 's nachts. De regering heeft het nog niet nodig geacht de benzi ne te rantsoeneren. De benzinecou pons ziin echter al uitgereikt. De distributie kan op zeer korte termijn worden ingevoerd. Het publiek is verzocht dn de huizen niet meer dan een kamer te verwarmen. Premier Heath heeft zich laat op de avond persoonlijk vla de televisie tot het Britse volk gewend. Hij zei dat de bevolking vermoedelijk de moei lijkste kerstmis zou krijgen sinds de oorlog. Hij maakte het duidelijk, dat de regering vastbesloten is haar politiek voort te zetten en niet zal wijken. Vanavond zal oppositieleider Wilson zich tot het Britse publiek richten. Drie ouders van gevangen genomen Israëlische soldaten hebben gisteravond in Londen tever geefs geprobeerd een lijst met 102 namen te overhandigen aan de Syrische ambassade. Zij hiel- hun gezicht bedekt uit angst voor een turaakneming. Arabieren ook in Kopenhagen (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Vanmorgen is in de Deense hoofdstad de topconferentie begonnen van de negen EG-landen. De be langrijkste deelnemers zijn de Frans president Pompidou, de Duitse bondskanselier Brandt en de Britse "prime minister" Heath. Verder nemen deel de premiers van Italië, de Benelux - landen, Denemarken en Ierland. Hoofdonderwerp van gesprek zal ongetwijfeld de dreigende energiecrisis zijn, waarover vooral de Nederlandse prémier drs. Joop den Uyl wel het nodige zal zeggen, maar daarmee is het aantal belangrijke on derwerpen niet uitgeput. inten vrij Het Griekse mi- van Onderwijs heeft giste- enógemaakt, dat alle perso- in verband met de studen- van de afgelopen maand gearresteerd, onmiddellijk ïorden vrijgelaten. Bij de tldheden werden ongeveer 300 in en arbeiders gearresteerd, len vastgehouden in militai- >en. fatgesteld In Sanaa, de ad an Noord-Jemen, zijn ersonen geëxecuteerd nadat aldig waren bevonden aan de op sjeik Mohammed Otha,- sjeik, lid van de presiden- ad van Noord-Jemen, werd op buiten zijn huis gedood. aagd Het eerste deel van fcrentie inzake troepenvermin- ita Europa in Wenen is giste- 15 Januari volgend Jaar ver- oolse afgevaardigde, die sprak rvan de Oosteuropese lan- iat enkele westelijke voor- onaanvaardbaar zijn en niet !en tot verwezenlijking van el. Wel zei hij dat de bespre- een goede sfeer zijn ver- PARIJS President Pompidou wil in Kopenhagen op de E.G.-top- conferentie een „Europese Vei ligheidsraad" voorstellen, zo is van betrouwbare zijde in Pa-rijs verno men. Een dergelijke ra-ad zou naar voorbeeld van de V.N. veiligheids raad in geval van crises direct bij een moeten komen. Pompidou denkt aan een „koud" proces in het kader van geregelde topconferenties van de negen en een „heet" proces voor cri ses. In het eerste geval zouden staats- en regeringsleiders elkaar op ge regelde tijden ontmoeten en de ac tuele internationale kwesties bespre ken, de stand van zaken in de E.G. bekijken en de grote richtlijnen voor Europa vastleggen. In „hete" gevallen zouden zij bin nen de kortste tijd bijeen kunnen komen om de toestand te bespreken en een gemeenschappelijk Europees standpunt voor te bereiden. Pompi dou verwacht van het topoverleg in Kopenhagen een „sprang" naar poli tieke samenwerking met als einddoel de „Europese Unie". Frankrijk wil de energiecrisis wel bespreken en is bereid elk besluit te aanvaarden dat de E.G. zal voeren naar „een echte en doeltreffende po litiek die alle energiebronnen omvat," aldus de zegslieden. Solidariteit moet niet alleen in een oliecrisis blijken, maar een con stante factor zijn. Volkomen solida riteit nu zou tot repressailles kunnen leiden die alle negen E.G.-landen zouden treffen, aldus de zegslieden. In plaats van een agenda, waar die grote landen deze keer geen behoef te aan hadden, is er op aandringen van de kleintjes een lijst opge maakt van mogelijke onderwerpen van gesprek. Deze lijst is verdeeld in drie groepen: 1. Politieke problemen, 2. Buiten landse politiek. 3. Vraagstukken bin nen het kader van het EG-verdrag. Onder punt 1 valt onder meer de waag of voortaan in de EG regel matig min of meer informele top conferenties moeten worden gehou den (Heath is voorstander van half jaarlijkse bijeenkomsten), de moge lijkheid om het Europa van de ne gen sneller te laten reageren in cri sissituaties en een gedachtenwisse- ling over de inhoud van de Europese Unie, die volgens een besluit van de vorige topconferentie in 1980 een feit moet zijn. In groep twee vallen de oliecrisis, de situatie in het Midden-Oosten, de betrekkingen van Europa met de VS en Japan en de Oost-West betrek kingen. Punt 3 omvat interne EG-kwesties zoals het al dan niet nakomen van de besluiten van de vorige topconfe rentie. Het bijzondere van deze „top", in vergelijking met die van 1969 in Den Haag en van 1972 in Parijs, is dat er geen langdurige voorbereiding aan voorafgegaan is, behalve dan waar schijnlijk door die Fransen. Het was immens president Pompidou die het denkbeeld voor deze bijeenkomst enige tijd geleden lanceerde. Pompi dou wilde dat de ontmoeting van staatshoofden en regeringsleiders zo informeel mogelijk zou worden opge vat, meer als een .gesprek bij de haard" dan als een echte conferen tie, waaraan horden ambtenaren te pas komen. Zelfs de minsiters van Buitenlandse Zaken wilde de Franse president liever thuislaten, maar dat was de meeste EG-partners (met uitzondering van Heath) toch wat te gortig. In de meeste EG-landen zijn het niet de .regeringsleiders" dde het buiten lands beleid in handen hebben, maar de ministers van Buitenlandse Za ken. De dieskundigheid van de pre miers van kleinere landen op dit spe cifieke terrein is over het algemeen nogal beperkt. In de Deense hoofdstad kan wor den vernomen dat de ministers van Saoedi-Arabië, Algerije, Tunesië, Ma rokko, Soedan en emiraten aan de Arabische Golf niet in het conferen tiecentrum hun Westeuropese colle gae zullen ontmoeten. Wel zouden ontmoetingen „en marge" van de conferentie, in hotelkamers, zijn ge pland. Het initiatief voor de komst der Arabische ministers naar Kopenha gen zou zijn genomen door Algerije en Frankrijk, en zou verband houden met de Franse wens een Europees- Arabische topconferentie te beleggen, mogelijk in hert meest pro-westerse Arabische land, Tunesië. De Arabische ministens zouden de Westeuropese staatshoofden en rege ringsleiders in kennis willen stellen van de besluiten van de Arabische topconferentie die eind vorige maand in Algiers is gehouden. Zij zouden West-Europa willen vragen druk uit te oefenen op Israël om akkoord te gaan met wat de Arabische landen als een redelijke vredesregeling be schouwen. Mogelijk zullen zij ook de Europese Gemeenschap verzoeken, de onderhandelingen over het nieu we handelsakkoord met Israël op een laag piitje te zetten. Israëlisch spionage- vliegtuig neergehaald CAIRO - De Egyptische luchtaf weer heeft een spion agevlieg- tuig" neergeschoten, dat in het zui delijk deel van het Suez-front het Egyptische luchtruim binnendrong zo heeft een militaire woordvoerder In Cairo bekendgemaakt. Egypti sche troepen hebben de wrakstukken in beslag genomen. Over eventuele inzittenden en over type en her komst van het vliegtuig wordt in de bekendmaking niets gezegd. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken Ismail Fahmy heeft bij de Amerikaanse zaakgelastigde in Cairo geprotesteerd tegen verken ningsvluchten van Amerikaanse vliegtuigen boven Egypte. Dat betrof echter een geval dat zich afgelopen maandag voordeed. Amerikanen boycotten Arabieren WASHINGTON Thomas Glea- son. voorzitter van de Amerikaanse bond van havenarbeiders, heeft mee gedeeld dat zijn 50.000 leden op dracht hebben gekregen alle schepen met Arabische bestemmingen te boycotten zolang het embargo op de uitvoer van Arabische olie naar de VercMiigde Staten van kracht is. De by de machtige AFL-CIO aan gesloten vakbond heeft zich altijd uit gesproken voor politieke en militaire steun aan Israël. WATERGATE SCHANDAAL IN TURKIJE ANKARA In de Turkse pers is gisteren een Watergate-achtig schan daal gesignaleerd met beschuldigin gen aan het adres van de geheime dienst dat zij afluisterapparatuur heeft aangebracht in het kantoor van oppositieleider Bulent Ecevit om diens telefoon af te luisteren. Ecevit gaf als zijn commentaar: ..Deze zaak is onomstotelijk anti-de mocratisch en ongrondwettig". Ece vit. is voorzitter van de republikeinse volkspartij die links van het cen trum staat. De zaak kwam aan het licht toen het partijbureau van de R.V.P. door een onbekende werd opgebeld met de mededeling dat de telefoon van Ecevit aan de geheime dienst (M.I. T.( toebehoorde. Na een onderzoek verklaarde een advocaat van de partij dat M.I.T. de telefoonrekeningen betaalde. Hans van Bellen Dezelfde Hans van Bellen van de wekelijkse voorpagina-advertentie adviseert dit keer niet zelf, maar vraagt iemand die kan adviseren. Iemand met feeling voor schoon heid, die weet wat mooi maakt. U begrijpt het al, er is plaats voor: stationsweg 38 een naam in coiffures eo cosmetica Hans van Bellen stationsweg 38 een naam in coiffures en cosmetica Bij voorkeur iemand met een schoonheidsspecia- iistenopleiding. Maar in ieder geval iemand die weet dat mooi zijn binnen ieders handbereik ligt. Dat is know-how. Sollicitaties Stationsweg 38, tel. 22706 en b.g.g. 01717—5287. ■T&Ar- stationsweg 38 een naam in coiffures en cosmetica ADVERTENTIE Wilt u piano of orgel spelen? 'Vraag de 60 pagina's tellende kleurenkalalogus. (Van onze correspondent) BEIROET "Kissinger ruimt in zijn huidige reis door het Midden-Oosten de laatste obstakels op voor het begin van de vredesconferentie tussen de Arabische landen en Israël in Genève." Dat is steeds het in volle overtuiging gegeven ant woord van Arabieren op de vraag wat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken precies komt doen. "en wereldcollectie orgels, piano's en... eigen muziekscholen 'EN HAAG DELFT LEIDSCHENDAM 5 oulmanstraat 53d en 18 Choorstraat 1-3 (In pand Hees winkelcentrum Leidsen- •I. 070-333970 1e etage) tel. 015-125377 hage, Weigelia 14 'evens filialen te Groningen, Heerlen en Middelburg. 01761-4583 Minder zeker wordt men echter als men zich afvraagt of dat ook bete kent dat Kissinger nieuwe garanties aan de Arabieren zal geven over "n totale Israëlische terugtrekking. Met t recente veranderen van de leiding van het leger de oorlogs-stafchef Shazli zou vervangen zijn door pra ter Gamsi, de onderhandelaar bij kilometerpaal 101 heeft zeker Egypte alles op vrede gezet. Dit gokken op vrede van Cairo wordt in Beiroet bijna dagelijks ge dramatiseerd in knokpartijen, schiet partijen soms, tussen groepen Pales tijnse commando's, die het al met el kaar oneens zijn over wat er straks met de „buit" van Kissingers reis met een stuk ontruimd Palestina moet gebeuren. De leider van het pro-Chinese Volksfront voor de bevrijding van Palestina, Nayef Hawatmeh, heeft t allemaal veroorzaakt met zijn woor den, dat de Palestijnen blij moeten zijn met elk stukje bevrijd Palestina en dat daarop ook een staat moet worden gevormd om zelfstandig de strijd voort te zetten. De andere groeperingen zijn over die verklaring zeer kwaad. Niet zozeer omdat men er tegen is, maar vooral omdat Nayef Hawatmeh het grote woord het eerst heeft gesproken, en daar mee veel nieuwe bewondering ln de vluchtelingenkampen heeft geoogst. Afwachting Ook in Syrië Is men ln blijde af wachting. Weliswaar werd In Damas cus gesuggereerd, dat niet over de kwestie van uitwisseling van krijgs gevangenen mocht worden gespro ken. maar wanneer Kissinger in Da mascus begint over de bezette gebie den en de kwestie van de krijgsge vangenen daarvan een onder deel maakt, dan is ook Syrië wellicht bereid tot minder absolute eisen. Maar of dit positivisme tegenover /rede bij de onderhandelingen in Ge nève straks tot een snel akkoord zal eiden, is iets waar Kissinger zei! waarschijnlijk ook pessimistisch over is. De zenuwen zijn nog te gespan nen in het Midden-Oosten om de soepelheid op te orengen die nodig is voor het wederkerig aanvaarden van een allesomvattend compromis. Het is misschien wel daarom, dat ook aandacht moet worden besteed aan de gedachtengang, dat een be langrijk doel van Kissingers reis ook is het verder herstellen van ver trouwen bij de Arabieren in de Amerikaanse politiek; aangewakkerd met de mededeling dat Amerika zich straks meer op de Arabische wereld zal gaan richten. Door het herstel van de communicatie met vriend nummer één van vijand nummer één. kan misschien straks de scherpe zijde van de Arabische eisen van nu iets worden afgezwakt, opdat ook Israël zich in zijn zucht naar vei ligheid kan blijven laten gelden te genover de Arabieren. Bij al het praten over concrete oplossingen bij Kissingers verblijf tr de Arabische hoofdsteden, kunner voor de toekomst de resultaten in dp abstracte sfeer belangrijker blijken Maar dat sluit nog niet uit, dat de Arabieren Iets nodig hebben om hun gezicht te redden. Het is misschien in dit verband goed dat de kwestie van terugtrekking tot de posities van 22 oktober nog moet worden opgelost.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9