én bedrag voor 11e c.a.o.-ers: ijftien gulden „Distributie is discriminatie" EN UYL: J)ANK ZU AARDGAS GEEN TERUGGANG" Olie tekort is geen reden l| voor ontslag Vrachtverkeer krijgt basis van honderd liter per vier weken m van regering: Biesheuvel wil geen gesprek met de ARP M.H.M.u.HULTEN verheid xuinigt \lf 750 oen iilji RAI en Bovag vinden: "Neem de fiets in plaats van de busr DODELIJKE STEEKPARTIJ NA RUZIE OVER KLEUR VAN BEHANG LG 14 DECEMBER 1973 L HAAG Wij hebben hei aardgasvoorraden te dan- wij niet behoeven te iet een teruggang van de Fproduktie als gevolg van „Onze vooruitzichten r somber dan in de mees- industrielanden," zei mi- Den Uyl gis- ip, dat Japan een eco- teruggang van tien procent en dat bondskanselier Brandt voor West-Duitsland een te ruggang „niet onwaarschijnlijk" vindt. Nederland loopt met het nemen van maatregelen om de gevolgen van de oliecrisis op te vangen toch voorop. Den Uyl verdedigde dit door erop te wijzen, dat ons land in dub bel opzicht nogal afhankelijk is van olie. De raffinageindustrie in het Rijnmondgebied en de daarvan af geleide petrochemische industrie zor gen naar verhouding voor een gro ter deel van de nationale produktie dan in welk ander land. Daar komt bij, dat Nederland ook zonder olieboycot te maken krijgt met de sterke stijging van de olie prijzen (40 pet.). Een aanwijzing voor de zeer ingrijpende gevolgen voor de nationale economie vormen de schattingen van het Centraal Planbureau over onze betalingsba lans. In een jaar zal een overschot van zeven miljard gulden omslaan im een tekort van één miljard. Den Uyl noemde de versnelde om bouw op aardgas „een van de meest ingrijpende besluiten" die het kabi net tot nu toe heeft genomen. Voor volgend Jaar zijn daarvoor investeringen geraamd van twee miljard gulden. Op jaarbasis kun nen er twintigduizend mensen door extra aan werk worden geholpen. De gasbedrijven krijgen van dit be drag 200 miljoen gulden voor een ver snelling van de in 1975 geplande uit breiding van het buizennet. Verder is ongeveer 800 miljoen gemoeid met de aansluiting op het aardgasnet van woningen. Voor de aansluiting van tuinders, industrie en grootver bruikers is 350 miljoen beschikbaar. Het extra aardgas kan in 1974 niet worden geput uit het Groningse gas- veld bij Slochteren. Het plaatsen van een extra putten-groep kan pas in 1975. De regering wil daarom de ex ploitatie van kleinere gasvelden bespoedigen. Per 1 januari 1975 kan 1 miljard kubieke meter uit de Noordzee wor den gewonnen. Bij de kleinere gasvelden denkt de regering aan de concessie "Bergen" en het Middelie. Als dit laatste in produktie wordt gebracht kan op jaarbasis 1,6 miljard kubieke meter beschikbaar komen. Dit gas moet echter worden gemengd met het gas uit Bergen om de juiste calorische waarde te verkrijgen. Deze velden sa men kunnen in de eerstkomende tijd een jaarproduktie van drie tot vier miljard kubieke meter leveren De regering vertrouwt erop. dat planologische bezwaren o.m. uit mi lieuoverwegingen langs óe weg van het overleg kunnen worden weg genomen. De regering ziet geen hen in n<-o opnieuw in werking stellen van ko lenmijnen. De kosten zouden zo hoog zijn ,dait 't voordeliger is de ko len uit andere landen in te voeren. IAAG Per maand alt met ingang van 1 irschrift is de regering van lend op te leggen als de igenwoordiging akkoord de machtigingswet. Voorts ering de in de lopende cao's prijscompensatie gaan. Dat betekent een e loonstijging van 3 pro- 5ij de al afgesproken erkorting voor volgend Jaar ist laten. wil de regering allerlei ex- emolumenten)gratificatie* stenvergoedingen vastpin - it niveau van dit Jaar. Ook wil de regering "bevrie- dividenden. risverbeteringen voor amb- overheidsdienst en voor van gesubsidieerde instel de regering afstemmen op particuliere bedrijfsleven. uze aflopen van enkele grote voor de metaal en de het eind van deze maand, jering een "rustpauze" van aanden inlasten alvorens o's tot stand te laten ko- noedelijk per 1 Juli. In die een beter inzicht in de de oliecrisis worden sering van de al vastgeleg- aks door de regering op te rbeteringen leiden tot een rjing per kerknemer in van 12 procent. Daar, stijging van de prijsindex jezinsconsumptie van 10,5 genover. [spunt voor de regering is, vijftien gulden loonsverhoging voor iedereen die onder een januari 1974. Verdubbeling van dit bedrag per 1 april. dat de koopkracht van de minimum loontrekker en daarmee vergelijk bare groepen als kleine zelfstandi gen volgend jaar gelijk blijft. Dat be tekent volgens premier Den Uyl dat mensen met hogere inkomens er op achteruit gaan. Gemiddeld zou dat neerkomen op een inkomensvermin dering van 2 a 3 procent. Volgens de regering komt hierbij tot uitdrukking, dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moe ten dragen. De onvermijdelijke prijsstijgingen, wil de fégering zoveel mogelijk in de hand houden. Zij denkt daarbij vijf wapens te hanteren 1. invoering van aparte prijs- of calculatiebeschikkingen voor bedrijfs takken of branches; 2. in beginsel verbieden, dat hogere vaste kosten als gevolg van onderbe zetting in de prijzen worden doorbe rekend; 3. onmogelijk maken dat extra win sten worden gemaakt door voorra den, diie m entegen een lagere prijs heeft gekocht, voor een veel hogere prijs van de hand te doen; 4. een maatregel om te voorkomen, dat een forse daling van bedrijfswin sten leidt tot het achterwege blijven van investeringen, waardoor de werk gelegenheid op langere termijn wordt De winstuitkeringen aan aandeel houders wenst de regering ook aan banden te leggen. Dividenden over 1974 mogen niet hoger uitvallen dan het gemiddelde dividend over de laatste vijf boekjaren. Naast een maximale huurverhoging van 7% voor huizen en bedrijfsruim ten stelt de rgering zich voor per 1 maart 1974 een gemiddelde pacht prijsverhoging van 1% toe te staan. De regering wil al deze maatrege len slechts enige maanden vastleg gen, omdat zij het ondoenlijk vindt de ontwikkeling over een langere periode te voorspellen. Zij wil daar om in de loop van volgend Jaar met aanpassingen komen "zowel met het oog op een verbetering als van een verslechtering van de situatie". DEN HAAG Oud-premier mr. B. W. Biesheuvel wijst een „open gesprek" met het bestuur van de ARP over de politieke meningtfcer- schillen tussen hem en de party top naar aanleiding van de vorming van het kabinet-Den Uyl van de hand. In het AR-blad Nederlandse Ge dachten neemt hij definitief afscheid van de politiek. Een gesprek vindt Biesheuvel niet nodig. „De politieke verschillen zijn duidelijk in persoonlijk opzicht zijn er geen problemen," schrijft Biesheuvel. „Aan een ieder in de ARP vraag ik mijn standpunt te res pecteren en/of er vrede mee te heb ben". Mr. Biesheuvel deelt nog mee. dat hij om redenen van principiële aard lid blijft van de ARP. ADVERTENTIE W,vindenhet heerlijk om zo maar eens verwend te worden. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Apricot Brandy. Likeur en[f Advies van BOLS Staatssecretaris dr. M. H. M. van Huiten van Verkeer en Water staat drinkt een kopje koffie tijdens zijn persconferentie over de brandstoftoewijzing aan het vrachtverkeer die gistermid dag werd gehouden in de kantine van zijn ministerie. DEN HAAG Directeuren van gewestelijke arbeidsbureaus mogen in beginsel geen ontslagvergunning verlenen als het ontslag rechtstreeks een gevolg is van het olietekort. Dit is de belangrijkste bindende aanwijzing die minister Boersma van 5. sohrepere toezicht op de tarieven van vrije beroeps-beoefenaars. Bij de inkomens in de vrije beroe pen zal de regering onderscheid ma ken tussen honorarium en kosten voor assistentie, huisvesting, appara tuur. De honoraria zullen worden af gemeten aan de inkomens van ver gelijkbare groepen in het bedrijfsle ven. Hogere kosten zullen een korte periode niet mogen worden doorbe rekend. Daarna zullen er prijsbe- schikkingen op van toepassing zijn. Voor de stijging van overheidsta- rieven wil de regering in beginsel, een maximum percentage van 7% in stellen. Noodzakelijk geachte tariefs stijgingen die hier bovenuit gaan zul len in mootjes worden gehakt. DEN HAAG Het beroepsgoe derenvervoer moet gemiddeld 25% op zijn benzineverbruik bezuini gen, tegenover de 30% besparing die onder de distributie aan per sonenauto's wordt opgelegd. Dit heeft staatsecretaris dr. M. van Huiten van Verkeer en Wa terstaat gisteren bekend gemaakt. Dr. Van Huiten leverde de bestel en vrachtwagenchauffeurs meteen een zuinigheidstip: als men een maximumsnelheid aanhoudt van tachtig kilometer per uur ("overi gens toch mijn liefste wens", aldus de staatssecretaris) kan men op het normale benzineverbruik ook al 25% besparen. Bij de berekening van een basis toewijzing voor het vrachtvervoer wordt nog eens extra korting van 20% toegepast om ruimte te scheppen voor die vervoerskate- gorieën die zich geen liter minder benzine kunnen veroorloven. Staatssecretaris Van Huiten noemde als voorbeeld de melkrij ders die iedere dag him ronde langs de boerderijen moeten doen. Onder de distributie zullen de lichte bestelwagens (laadvermo gen tot 500 kg) het moeten doen met een basistoe wijzing per vier weken van honderd liter. Voor de andere kategorieën geldt weliswaar dezelfde basishoeveel- heid, maar die krijgen nog een standaard-suppletie, met een laadvermogen van 500 tot 1500 kg 35 liter per vier weken, bestel en vrachtwagens boven 1500 kg in de sector van het eigen ver voer 175 liter en in het beroeps vervoer 340 liter. Boven basishoeveelheid en stan daardsuppletie kunnen ookaan het beroepsgoederenvervoer als derde trap nog een extra toewij zing worden verstrekt. Die wordt eveneens telkens voor vier weken verleend. Ieder machtiging voor benzinebonnen (25 liter per bon) kost vijf gulden. De benzineverstrekking voor het beroepsgoederenvervoer wordt een ingewikkelde zaak, vooral doordat getracht wordt de beperking zo evenredig mogelijk te verdelen. Ingeschakeld worden 304 postkan toren ("De postkantoren met de beste kluizen", aldus dr. Van Hui ten), de elf provinciale kantoren van de Rijksverkeersinspectie, de 37 Kamers van Koophandel en de kantoren van de vervoersorgani saties. Op een instructievergadering voor de secretarissen voor de Kamers van Koophandel op het departe ment van verkeer en waterstaat zijn gisteren de vertegenwoordi gers van het beroepsgoederenver voer met de distributieregeling akkoord gegaan. JlAAG Op een totaal 'Ramde uitgaven voor vol- r van bijna 52 miljard gul- te regering in verband met Bis in beginsel 750 miljoen «zuinigen. De rijksoverheid dit bedrag een half miljard pbrengen; provincies en n het resterende kwart mil- inuari zal de regering een »erd lijstje bekend maken Ütgaven die zy wil blokke- kkering van deze posten i. dat het uiteindeljk niet chte bezuinigng hoeft te ko- de situatie het toelaat zou i' tog alsnog tot het doen -[uitgaven kunnen besluiten. ere loon- en prijsstijgingen toe, dat het tekort op de iting volgens een zeer voor ging op zal lopen tot 3150 tolden. Dat is ruim 350 neer dan het oorspronkelij- toi reknt de regering met «vailers. Als extra baten uil wordt een bedrag van 200 gulden voorzien. Eenzelfde enkt de regering uit te spa- Wat het openbaar vervoei te van een intensiever ge- tóabeler zal worden. !t tekort te dekken zou dc °P de open kapitaalmarkt uiljoen gulden moeten lenen tear. Om het bedrijfsleven zeer in de wielen te ry- fct de regering lenen ach ter- tonnen laten. denkt het gat tijde- n dichten door extra toloop te brengen. DEN HAAG BOVAG en RAI, achten de huidige methode van beti- zineraintsoeaiiening een ©mistige discriminatie. Vooral omdat de rege ring bij de vijfitien-liter-regeling is uitgegaan van een gemiddeld benzi neverbruik van 1:10. Berijders van middenklasse- en zware wagens worden daardoor benadeeld. De beide belangengroeperingen (ga ragehouders en autoverkopers) plei ten derhalve voor een eerlijker ver deling, zonder daartoe echter men. In gesprekken met regerings instanties heeft men de beschikking gekregen over een aantal geheime cijfers, die aldus de woordvoerders gisteren op een persconferentie, een dergelijk plan onmogelijk maken. Men is uitgegaan van de gewlchts- klasseindehng zoals die op de oor spronkelijke machtigingskaarten. In de laagste klasse (tot 750 kg) rijden 35 procent van de Nederlandse auto mobielen, 60 procent vormt de mid- DEN HAAG Neem de fiets in plaats van de bus. Deze oproep doet het kabinet- Den Uyl aan alle au tomobilisten die na 7 Januari van plan zijn niet meer met de auto naar het werk te rijden. Ook de bromfiets wordt aanbevolen en ver der is het raadzaam te onderzoeken of er niet met collega's kan worden „gepoold", dat wil zeggen samen met een auto naar het werk rijden. Men verwacht dat zeker de eerste weken na de invoering de distributie het openbaar vervoer de nieuwe stroom van passagiers niet zal kun nen opvangen. Ongeveer een miljoen automobilis ten zullen vermoedelijk naar een nieuw middel van vervoer gaan zoe ken. Het gebruik van de auto zal waarschijnlijk worden gericht op woonwerkverkeer en kleine uitstapjes. De Nederlandse Spoorwegen beschik ken over een zeer kleine reserve en t stads- en streekvervoer zet op dit moment al bij regelachtige dagen al het materieel in. In deze sector is er ook nog sprake van personeelskrapte. Tenslotte wil de regering het bedrijfsleven, ook in eigen belang, stimuleren om ge spreide werktijden in te voeren. den'klasse en slechts vijf procent is zwaarder dan 150 kg. Als men de laatste categorie twintig liter benzi ne per week zou geven, de 'middel ste op 15 liter zou handhaven, dan zou de lichtste klasse bij eenzelfde to- taaluiitgifte altyd nog 14,2 liter pea* week kunnen krijgen. Maar ook dat, zo vinden de organisaties, zou dis criminatie betekenen. Een langdurige benzinedistnlbutie zou dn de autobranche grote moei lijkheden met zich brengen. De BO VAG rekent dat voor 18.000 mensen zeker ontslag zou moeten volgen wat het werkeloosheidspercentage in dat vakgebied op 36 procent zou bren gen. De RAI kon geen cijfers geven, maar wilde aan de hand van de nu beschikbare gegevens (in de week van 38 december werden tot 74 procent minder auto's verkocht, don dn dezelfde week van 1972) alleen kwijt dat de gevolgen veel eerder merkbaar zullen zijn. RAI en BOVAG hebben bij minis ter Westerterp van verkeer en wa terstaat hun bezwaren mogen inbren gen aan de vooravond van de kabi netsbeslissing. Zij deden dat samen met de ANWB die zich nu aanmer kelijk gematigder opstelt en zegt, eerst de praktijkervaringen van cie eerste vier distributieweken te wil len afwachten alvorens op eventue le wijzigingen aan te dringen. Die consumentenorganisatie waagt zich dan ook niet aan uitspraken als: Algemeen voorzitter J. W. Nefkens van de Bovag (links) en voorzitter A. Meijer van RAI-personenauto's hebben gisteren felle kritiek geleverd op de distributievoorstellen van de rege ring. "Dit is een politieke beslissing ge- zeer politieke argument dat de weest", zoals de voorzitter van de "minstbetaalden het zwaarst te lij- RAI gisteren deed. En die dan ook den zullen hebben onder de distribu- probeert te bestrijden met het even- tie". sociale zaken zal geven als het par lement hem daartoe de kans biedt, door de machtigingswet te aanvaar den. De regering wil de bestaande werk gelegenheid zoveel mogelijk behou den en zal daarbij het middel van de werktijdverkorting hanteren. Bij werktijdverkorting zal de bedrijfsver eniging een uitkering verstrekken, van 80% van het dagloon over de niet gewerkte uren. Overwerk wil de regering maxi maal beperken. Om een afremming van de bedrij vigheid in de Randstad te voorkomen ziet de regering er voorlopig van af een heffing op bouwkosten op te leg gen in het kader van de selectieve in vesteringsregeling Nieuwe werkgelegenheid wil de re gering onder meer scheppen door de stadsvernieuwing te stimuleren en fi nanciële bijdragen te geven aan mensen die hun huizen laten isole ren. Vooral woningen die centraal worden verwarmd (thans 1,6 mijoen; komen volgens de regering voor iso latie in aanmerking. Er is "n ener giebesparing van ongeveer eenderde mogelijk van het huidige gebruis volgens de regering. ALMELO De 61-jarige Almeloër H. Noltes is gisterochtend door de 29-jarige Turkse gastarbeider Ismail T. tijdens een ruzie over de kleur van het behang voor de woning die zijn dochter met wie de Turk -en verhouding had, zou betrekken. De man overleed in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. De 31-jarige dochter van het slachtoffer, me vrouw Siemerink-Noltes, die sinds kort gescheiden is, liep toen zij tus senbeide wilde komen ook enkele messteken op. Zij is ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. De Turk. die na de steekpartij gevlucht was, kon een uur later aangehouden worden. Hij legde een bekentenis af. Volgens de politie van Almelo heeft mevrouw Siemerink-Noltes geruime tijd een verhouding gehad met de Turk en waren er regelmatig moei lijkheden. De Turk woonde afwisse lend bij haar en op enkele andere adressen. Over de Juiste toedracht van de steekpartij is nog niets nader bekend geworden. Hoewel de aanleiding van een ruzie over de kleur van het be hang geweest is moet de oorzaak die per liggen. De Turk heeft er tijdens de verhoren niet over gerept. He* slachtoffer van de steekpartij zou fel gekant geweest zijn tegen de verhou ding van zijn dochter met de Turk. De 61-Jarige Noltes, portier bij een textielfabriek, was hartpatiënt. Door lijkschouwing en eventueel sectie zal worden nagegaan wat precies zijn dood heeft veroorzaakt. De Turk. die als textielarbeider sinds 1968 in Nederland werkzaam is. achtereenvolgens in textielfarbie- ken in Arnhem, Tilburg en Almelo, is in Turkije getrouwd en heeft vijf kinderen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7