Georae Barendse en de ziei Valkenburg: gei van de JNieuw Amsterdam Meer haring dan in 197 voor sportzaal Casco KW 45 vrijdagmiddag te water Bestelling mobiel luchtafweergeschut PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 14 DECEMBER lflj VOORHOUT 't Is z n vaste geloof dat de Nieuw Am sterdam een ziel heeft. Zeker toen hijzelf bijna onafgebro ken in de oorlogsperiode 1942-1945 op de brug heeft ge staan. George Barendse 89 jr. en de oudste nog levende ex-kapitein van de Holland Amerika Lijn was vergroeid met dat schip. ,,Ik ging er mee wandelen". Zo omschrijft hij 't zelf. ,,Het manoeuvreerde zo geweldig, ik heb 'r nooit een schrammetje mee gemaakt. En de lijn die er in zit, die VALKENBURG —Het was bur gemeester Van 't Wout die gister avond bij de voortgezette behande ling van de Valkenburgse begrotin gen het eerste gedeelte van de re plieken voor zijn rekening nam Over de verhogingen van de gemeentelij ke belastingen zei hij dat B en W het betreuren dat de begroting zon der deze meeropbrengst niet sluitend de reservering voor de sportzaal aan wegenbouw ten goede te komen. „Die vijfduizend gulden nen ons ook niet uit de brand pen", zei Van der Meij hierbij, Laster Mevrouw De Jong-De Graaff met een verklaring (zie het U k0„ worden .enraaKt Zelf, „u nog is zo mooi Voormalige lIAL-commodore Ba rendse had een wens toen hij las dat de Nieuw Amsterdam eruit ging en dat was: „Een behoorlijke be grafenis, In stilte". Hij bedoelt er mee: „Niet verkopen om er weer mee te varen, niet in vreemde han den. Het liefst naar een Nederland se sloper. Anderen moeten eraf blij ven, want 't schip is zo een geweest met de Holland Amerika Lijn". Zijn wens werd ten dele slechts realiteit. George Barendse voer 44 jaren bij de HAL. Stuurmansleerling in 1902 op de Potsdam zijn eerste ka pitein in '14 op de Sloterdijk en commodore op de Nieuw Amster dam, tijdens z'n laatste drie aktieve jaren. Een heel oude oud-zeeman nu, maar een van 't soort dat blijft praten als het over de zee gaat. Be gint het gesprekook direct met de opmerking: „Vreselijk toch dat die Nieuw Amsterdam wegggaat. Het is een van de mooiste schepen die ooit de oceanen heeft bevaren en daar zichzelf heeft laten zien". Begin 1940 was kapitedn Barendse fels passagier op het Engelse stoom schip Pennland (dat later werd ge torpedeerd) op weg naar New York. Hij had al jaren het commando over de Statendam en hij moest nu kapitein Bijl op de Nieuw Amster dam gaan aflossen, voor een Rota- ry-cruise. Halverwege de oceaan kwani het bericht door dat het me nens was met de oorlog in Europa. Barendse kwam aan in New York en de cruise ging niet door. Terug gaan kon niet meer en hij stelde zich in dienst van de Nederlandse koopvaardij, voor de regeling van allerlei zaken. Zoals ook in sep tember '40, voor het vertrek van df door het Engelse ministerie van scheepvaart overgenomen Nieuw Amsterdam naar Halifax in Cana da, waar het schip zijn oorlogsuit monstering zou krijgen. Barendse was al lang de aangewe zen opvolger van Bijl, maar toen hem eind '42 werd gevraagd of hi. rog wilde nu het oorlog was, zei hij: „Ik heb beslist, ik ga". Oc Nieuw Amsterdam lag in Durban, de haven waar vanuit het schip ii; een pendeldienst Zuidafrikaanse troepen naar Suez bracht. Barendse zou er vanuit New York heen rei zen met een Egyptisch schip, maar bij vluchtte van boord toen hij er de viezigheid zag. Vijf dagen later was hij met een watervliegtuig in Durban. De oorlog zou nog lang duren en er moest gevaren worden. Tot augustus 1945 kriskraste hij met de Nieuw Amsterdam over de hele wereld. San Francisco, New York, Colombo, Suez, Sydney, Glas gow. Militairen ophalen, wegbren gen. Krijgsgevangenen transporte ren. Gemiddeld met vijf- tot zes duizend man aan boord; eenmaal zelfs met achtduizend. In de Grand Hall stonden de bedden zeshoog ge stapeld; in het theater stonden er vijf op elkaar. Soms ging de verduisterde Nieuw Amsterdam alleen de zee op, maar meestal gebeurde dat toch wel in konvooi. Eenmaal van Afrika naar Australië in het kielzog van beroemde schepen als de Queen Mary, Aquitania en lie de France en geescorteerd door de vier Neder landse oorlogsschepen Heemskerk, Tjerk Hiddes, Tromp en Van Galen. Echt aangevallen is de Nieuw Am sterdam nooit. Als er gevaar dreigde werd er een zig-zag-koers gevaren. Bovendien was de Nieuw Amster dam met z'n 22-mijls vaart geen gemakkelijke prooi voor onderzeebo ten. Het leek er op Eerste Kerstdag 1944 wel slecht uit te gaan zien toen vliegtuigen even buiten Halifax een U-boot signaleerden. Escorte rende torpedoboten dropten echte' hun dieptebommen en de onder- zeeer werd vernietigd. Z'n moeilijkste besluit tijdens de oorlog: dat was het vertreksein voor een reis met tweeduizend gewonde Amerikaanse militairen van Sydney naar San Francisco. Er was geen Rode Kruis-schip en de gewonden moesten weg. Als de Duitsers er achter waren gekomen, dan zou er zonder waarschuwing zijn getorpe deerd. Maar ook daar rolde de Nieuw Amsterdam doorheen. In mei '44 het schip lag in New York ontving George Barendse Prinses Juliana aan boord. En in februari 1945 moest hij vanuit Glasgow per trein naar Londen rei zen, waar Koninging Wilhelmina hem tot Officier in de Orde van Oranje Nassau benoemde. De zeemans-carriere van Barendse ligt vast in een aantal boeken. Handtekeningen, foto's, knipseis. wensen en dankbrieven. En hij weet er de weg in. Rekent ook snel even voor dat hij met de Nieuw Amster dam 22 lange oorlogsreizen heeft gemaakt en 240.000 militairen aan boord heeft gehad. De herinnerin gen resteren en de laatste gaan te rug naar augustus 1945. De Nieuw Amsterdam blijft achter George Barendse thuis: een bejaarden-verzorgingstehuis in Voorhout. in New York en George Barendse reist terug. Naar zijn vrouw, die hij bijna zes jaar niet had gezien. Hij werd gepensioneerd. De Nieuw Am sterdam was z'n laatste schip ge - weest. Teruggezien heeft hij het schip nog wel. Driemaal stak hij er als passa gier in latere jaren de oceaan mee over en een keer heeft hij er in de Middellandse Zee mee gecruisi. George Barendse genoot. Eenmaal reisde hij vanuit New York terug met de Rotterdam, maar dat beviel hem niet zo: „Het schip zat me niet lekker, 't Is net als met een pak dat je draagt. De Nieuw Amsterdam was maakwerk". blijft er een post onvoorzien" ruim zesduizend gulden Wethouder Vis zette uiteen dat de afvoer van huisvuil een grote lasten verzwaring betekent voor Valkenburg De kreet een schoner en beter mi lieu" kost nu eenmaal geld" sprak hij De storting van huisvuil in Kat wijk is voor Valkenburg altijd erg voordelig geweest We hebben gezocht naar verschil lende methoden voor de afvoer van het huisvuil De VAM was voor ons de beste manier duur maar wel doel treffend en bovendien milieuverant woord!" Met de verhoging van rei nigingsrechten tot 84 gulden is nog niet alles gedekt Als alle kosten zouden worden berekend zou de be lasting hierover omhoog moeten gaan tot zeker honderd gulden Wetho uder Vis ging verder met de verzekering dat Valkenburg voor het eerste half Jaar van 1974 genoeg vuilniszakken in voorraad heeft Hij kon geen zekerheid geven over een eventuele prijsstijging van dit pro- dukt Openbare werken Vernieuwing van wegen in Valken- burig zal voorlopig van welke baan dan ook zijn bleek verder uit de replieken van wethouder Vis Kreeg men voorheen 90 procent subsidie dit is nu teruggebracht tot 70 pro cent Een vernieuwing van de Hoofd straat en de Voorschoterweg zou vijf miljoen gaan kosten en het is be grijpelijk dat dit r' draagkracht van Valkenburg ver te m gaat Wethouder Va dier Meij hield de raad een tijdlang over het batig saldo van dertigduizend gulden uit het woningbedrijf. De helft van dit bedrag zou hij gereserveerd wil len zien voor de realisering van een sportzaal. Als de burgemeester zou willen ging Van der Meij verder, dat er eerst vaste plannen aanwezig die nen te zijn voor een sportzaal, zou ik willen opmerken dat die „vaste plannen" er ook niet waren toen men besloot dat Rijnsburg een zwembad zou krijgen Van der Meij meende dat een sportzaal in een zeer grote behoef te zou kunnen voorzien en als verge lijking haalde hij het gezondheids centrum aan. Hij was niet gechar meerd van het idee. raadslid Sch die zich daarin op beledigende had uitgelaten over zijn vrom collega. Zij zou graag zien Schipper zijn „laster" in hei baar zou intrekken. Schippt woordde hierop dat het nooii bedoeling was geweest gend te worden, hoewel hij ziji klaringen aan het adres van vrouw de Jong niet onterecht vinden. Raadslid van Leeuwen wild nader ingaan op de door per geuite wens .samenwerkin en CHU". Hij citeerde een schrijven van het bestuit de CHU, waaruit zou blijkei men de ontkoppeling van kerl en politieke aangelegenheden baar niet gescheiden kon zien. Hierna volgde puntsgewijs i handeling van de Het voorstel van wethouder Meij om de reservering sportzaal te verhogen tot duiznd gulden, werd met 4 tefje stemmen aangenomen. De verhoging van de lastimgen ein rechten tegenstand. Alleen ste geacht te worden te gengestemd bij de verhoging niigingsrechten voor honderd tot tweehonderd vond dit een te hoge de bedrijven. Het laatste punt zich moest uitspreken betrof diet voor die alarmering brandweer zegje hadden het gevraagde zend gulden te verlenen, sluit waarover burgemeester Wout zijn oprechte vreugde i Wapenbezit Een krijgsrad", de Chileense stad Curico teren acht personen wegens bezit en het vormen van taire groepen tot langdurige g^rd genisstraffen veroordeeld, hen kregen 14 jaar, drie twee 71 dagen verdachten zijn verbannen zuidelijke provincie. Het om leden van de verboden sche partij. KATWIJK AAN ZEE Het staat nu wel vast, dat er van het begin van de haringteelt tot eind van dit jaar belangrijk meer haring gevangen is dan vorig jaar. Wanneer we de gegevens van de Dienst voor de Nederlandse Haringcon trole bekijken werden er tot 1 december in totaal 273.869 kantjes aangevoerd tegen 243.286 in 1972. Nu dus al een 30.000 kantjes meer. De prijzen zijn bepaald niet slecht ge weest. de landmacht aanschaf- t Johnny Olof 41.8, 2. Jan Bazen Door DEN HAAG Nog deze maand zal staatssecretaris Stemerdink van defensie overgaan tot de bestelling, van mobiel luchtafweergeschut. Het is de bedoeling om 60 stuks te bestel len en op 35 stuks optie te nemen. De staatssecretaris heeft dit giste ren tijdens de voortgezette debatten over de defensiebegroting in de Tweede Kamer meegedeeld, 't Ra- darvuurleidingsdeel van het geschut wordt door het Nederlandse bedrijf "Holland Signaal" geleverd. In de loop van het volgend jaar wil len de defensiebewindslieden ook on geveer 30 lichte verkenningshelikop ten. Staatssecretaris Stemerdink acht 't niet uitgesloten dat enkele lucht machtsquadrons die met bestuurba re hawkraketten zijn uitgerust wor den teruggetrokken uit West-Duits- Ongelukken in Leids verkeer LEIDEN Er waren gisteren twee gewonden in het Leldse verkeer. Een 45-jarige inwoonster van Lei den, die gisterenavond laat bij haar dochter achter op de brommer zat. kreeg een hersenschudding, toen zij bij het passeren van een op de Chur- chilllaan geparkeerd staande vracht auto kwam te vallen. De vrouw kwam op dat moment dat haar dochter door een plas waterreed met haar omhoog getrokken benen in raking met de gedeeltelijk op fietspad neergezette wagen. Op de hoek Oranjeboomstraat- Le vendaal botsten gistermiddag een meisje op de fiets en een personen auto tegen elkaar. Het meisje, een 18-jarige inwoonster van Voorscho ten. kreeg een hoofdwond en een lichte hersenschudding. In beide ge vallen zorgde de EHD voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. land. Zij kunnen dan worden ingezet voor de beveiliging van vliegvelden of voor indeling op divisieniveau in het eerste legercorps. Daarbij moet echter wel worden bedacht, dat de exploitatiekosten van de schepen en van de verwer- kingsa/fdeliiinjgen op d:e wal belangrijk mag men met een verschil vt 12.000 kantjes meer op dit niet klagen. Dat heeft Katwijk nog niet gehaald en evenmin Schevenin- zijn gestegen. Katwijk neemt in de gen. Een haringhandelaar uit Vlaar- haringaanvoer (gelukkig) uitgeschoven positie in. Met bijna 136.000 kantjes stond het aan de top. Om precies te zijn werden tot 1 december in de Katwijkse ha- O 1 1 1 1 december in de Katwijkse ha- SeleCtieWeaStrilCl rinSat5laf; 135868 afgeslagen J Scheveningen volgde met 79.583. DEVENTER Gisteren zijn op de kunstijsbaan van Deventer selec tie-wedstrijden gehouden. De uitslagen Sprinters: 500 meter: Scheveningen volgde Vlaardingen met 55.409 en IJmuiden met 3009. De aanvoeren in deze plaat sen waren tot 1 december 1972 res pectievelijk 126.034 71.816. 43.272 en 2164 kantjes. i.l, 2. Johnny Olof 42.5. 1000 meter: 1. Jan Bazen 1.2 1.28.9. Allrounders: 500 meter: 1. Jan Plasma 42.0.9, 2. Piet Kleine 43.6, 3. Klaas Vriend 43.6. 5000 meter: 1. Hans van Helden 8.05.6, 2. Jan Derksen 8.06.1, 3. Piet Kleine 8.09.3. De wedstrijden werden gehouden onder abnormaal slechte weersom standigheden. Harm Kuipers, die op de 500 meter vrijwel net zo snel was geweest als de beste sprinter, eindig de op de 5000 meter als zesde in 8.24.3. In zijn rit tegen Cocky Slakhorst wakkerde de wind Juist aan. Cees Combee Foto Visserij Emmens Nog een goede week en dan ligt de visserij voor het grootste deel stil. Heel veel vissers zullen, zoals reeds lang een goed gebruik is, de tijd van kerst tot nieuwjaar temidden van hun gezinnen doorbrengen. Daarmee komt tevens een einde aan de ha ringteelt. Er zullen in het begin van het nieuwe jaar nog wel schepen ha ring blijven aanvoeren, doch hun aantal is altijd belangrijk minder dan nu. Kotter visserij In het Psychiatrisch niemand weet wat zijn het diploma ziekenver hot pleging B de dames: J. W. Bouw- man, M. L. Duijn, M. J. van den Engel, I. G. J. Hofman, C. M. T. P. Koop, M. J. Nieuwstraten, J. B Planken-Korving, B. M. Barendregt- van der Poll, J. M. Pronk-Winge- laar, C. A. H. van Doorm-Sies, A. J. M. van der Sligte, E. Verhoeven, C. M. Vos. C. M. Vriesekoop, C. M. Wit, S. Wolthaus en de heren A. L Janssen, W. L. Noort. R. B. Sabel. W. S. M. van Schalk en J. Tijms. Ook de kottersvissers hebben be paald geen slecht Jaar gehad. Het bleef toch altijd nog een „op hoop huis. van zegen". De oliecrisis werpt som bere schaduwen vooruit. Hoewel nog ten opzichte dingen: „Het blijft slecht gaan met de haringaanvoeren hier en dat is niet meer goed te maken". Kennelijk be doelt hij. dat Vlaardingen als ha ringhaven steeds meer aan belang in boet. Er wordt in het begin van de teelt zelfs haring in Katwijk afge slagen door de schepen, die met Kat- wijkers en Scheveningers in combi natie varen, zodat er geregeld één van de treilers met de vangst van de andere schepen naar huis kan Succesvolle teelt Rederij N. Parlevliet Jr. heeft in dit haringseizoen met z'n schepen veel succes geoogst. Vooral de vang sten van de „vestzak-hektreilers," die in span op haring Jagen, hebben buitengewoon goede besommingen gemaakt en bovendien zeer korte rei zen. Die besommingen kwamen tot stand door aanvoer van het gezouten en verse produkt. Er ging nagenoeg geen week voorbij of deze schepen liepen IJmuiden binnen. Meermalen waren ze de „toppers" van de ha ringvloot. Menig schipper van een grote hek- treiler zal wel eens hebben verzucht: „Maakten wij maar zulke besommin gen". Bovendien hebben die grotere schepen het nadeel, dat ze vaak veel langere reizen moeten maken van twee tot drie weken om aan een redelijk resultaat te komen. En dan nog keren ze niet volgeladen naar Dinsdag en woensdag werd er in Katwijk weer haring aangevoerd. Zo rond de 1200 kantjes op beide dagen. De prijs voor steurharing was f 121,- toch wel aan, dat ook deze bedrijfs- Pe7r5_kantJe en VOOr iJle steurharin® Het verwerken van de gevangen vis aan boord van de treilers en kotters is een belangrijk 10 want heel vaak hangt daar de prijs van af. In het verwerkingsruim van deze hektreiler is van de bemanningsleden bezig met het verwerken van de via de lopende band aangevoerde Tewaterlating tak met distributie te maken zal krijgern. Intussen wordt nu reeds door de reders en de sohippers-elgenaren en eveneens door de bemanningen al het mogelijke gedaan het oliever bruik te beperken. Onder minder snel te stomen. In Vlaardingen is men niet zo erg te spreken over de haringaanvoer in de nu achter ons liggende maanden sinds het begin van de teelt. Toch Bij de rokerijen is grote vraag naar goede steurharing. Die is helaas nauwelijks te bemachtigen. Daarom neemt men maar genoegen met ijle door steurharing, doch deze kwaliteit komt het produkt niet ten goede. erg De export van gezouten en gerook te haring ging normaal door. In West-Duitsland is er vooral grote vraag naar het gezouten produkt. Hoewel de omstandigheden door de oliecrisis de zaak wat onzeker ma ken en er reeds rederijen in ons land zijn, die nieuwbouw opdrachten aan gehouden zal vrijdagmorgen een bok in het water gelicht. De afmetingen zijn 34,5 meter lang, 8 meter breed kotter, die voor allerlei vismethoden kan worden gebruikt, zal worden voortgestuwd door een 1450 pk Stork-Diesel-motor. De afbouw ge kening van rederij H. Messemaker schiedt bij de firma Lindenberg in in Katwijk aan Zee op de scheeps- Teneuzen werf „Stami" in Dordrecht het casco voor de KW 45 Anna Hendrika" te water worden gelaten. Dat wil zeggen het wordt van de bouwstelling door ber zagen vooral de reders manningen van de kleinere sc 4,10 meter hoog. Deze de eerste visdagen van dt loren gaan door storm. Het w& door niet eenvoudig een redelijl somming te maken. En juist aanvoer van die kleinere eel is men als de grote schepen tae' afweten vaak aangewezen bij slagen, want nagenoeg vers voerde vis. zoals gul. wijting, jauw. tong en schar is erg i bü de handel. Voor het eerst sinds weken was hei op maandag nu eens goed weer oir te kunnen uitvaren. Sinds half ofcto-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4