len houdt net ons og geen ekening BS Leiden ook bij ASVU erg produktief: 95-116 Harde kritiek van Hulshoff rrico Scorebord acob Spijker over de successen van debuterend De Zijl/LGB Prijzen in de Engelse toto's zijn "te hoog" Mansveld onder het mes Goede generale voor topduel tegen Transol RZ L. - IJMUIDEN 14 DECEMBER 1973 ïN De traditie, die wil dat eerstejaars-ploegen in ofdklasse waterpolo als groentjes de grootste moeite n om het hoofd boven water te houden, is door De ,GB onverwacht doorbroken. De Leidse combinatie, >k op zwemgebied grossiert in kampioenschappen en s, dompelde pas nog het geroutineerde Nereus met end gemak onder (15) en heeft tot nu toe alleen De Robben, De Meeuwen, Zian/Vitesse en Neptu- Irnhem voorrang moeten verlenen. Toch worden de arend gestarte debutanten nog niet al te serieus ge- LONDEN Als een zojuist verschenen regeringsrapport, over voetba. ools aanslaat in het Engelse parlement zal de droom van iedere Engelse gokker over het winnen van een half miljoen pond in de toto gauw uit zijn. In het controversiële rapport, waaraan een studiecommissie van de regering enkele Jaren heeft gewerkt, wordt gezegd, dat de prijzen in de Engelse to to's, die soms meer dan 500.000 pond bedragen, veel te hoog zijn. Men stelt dan ook voor indivi duele prijzen niet hoger te stel len dan 100.000 pond. De opstel lers van het rapport zien het liefst de instelling van enkele nationale toto's, waaruit de op brengst ten goede zou moeten komen aan bijvoorbeeld liefda dige instellingen en sportorgani saties. Nationale loterijen zijn momenteel nog verboden in Groot-Brittannië. Volgens de commissie zou het raadzaam zijn de loterijen te laten verzor gen door plaatselijke besturen. pijker, die het woord zelf- met hoofdletters schrijft: Swemkroniek lees Je dat er nog geen rekening wordt ge- Als excuus voor de nederla- dt ook door tegenstanders de geringe omvang van het De Does in Leiderdorp aan- terwijl VZC/Ritmeester in kleiner bad speelt". Coach der Moolen: „Het bad is niet al te groot, maar ons igt juist om een groter bad. rs zijn snel en hebben een de conditie. In feite zijn we in het nadeel". Het uitblij- nationale erkenning heeft voordelen. Wim Bergman, zijn 32 Jaar onbedreigd de >eler is van het Jonge, suc- eam: „Ik had wel verwacht tevig in de middenmoot zou- L.I We kunnen profilteren nieuwheidseffect, omdat Je bent. De ploegen gaan ge- cer aanvallen en geven ons ate. Het tweede Jaar zal het lijker worden". natie in het geval De wel van onbekendheid wor- roken? Het team opende de leur naar de hoofdklasse nu aid voorzichtig. Eerder kon rij zelen worden gesproken, 1** suprematie die in de eerste d toon werd gespreid. Berg en heeft niet de moeite ge- n ons te leren kennen. Vol- hebben ze gedacht dat van teklasser in het verleden k veel kracht is uitgegaan", imaal bleek die stelling HZPC werd met 71 verloren. Een complex van verklaart echter die disso- enige valse toon in het suc- De Zijl/LGB. Van der „Rob Schouten, Kees ïn Wim Bergman ont- vfceo. Daarnaast waren ook Bosch en Paul Belt, twee sselspelers, er niet bij. Twee ïrder waren we wel compleet, inen we ook in een oefen met 72 van HZPC". Om tepa/kket wat groter te ma tteer gelijkwaardige krachten wil De Zijl/LGB dan ook ttogelijk, onder andere in be lijden en toernooien, zijn JU aan topwaterpolo laten proe hebben nu acht spelers, die meedraaien, maar d'rie flie de nodige ervaring mis- arom profetiseert Bergman: eenmaal veilig zijn kunnen Serves wat meer gaan op- leten vooruitkijken naar het seizoen. Een vijfde of zelfs Ie plaats is wel aardig het ar, maar wat heb Je er aan LEIDEN De Zijl/LGB ontvangt morgen in de waterpolocompetitie de ploeg die afgelopen zondag al ont moet werd in de bekerstrijd. In Utrecht werd Zwemlust/ Den Hom mel met 4-3 verslagen, reden waar om De Zijl/ LGB morgen in De Does in Leiderdorp favoriet van start gaat tegen de Utrechters. Aanvang van het duel 20.15 uur. Wim Bergman, Hans van der Moolen en Jacob Spijker (vl.n.r.) Nu al vooruitkijken naar het vol gende seizoen. (Foto Jan Holvast) Door Jan Preenen als je in de volgende competitie ver terugvalt". Dat De Zijl/LGB met zijn eerste waterpolo-zevental wel dege lijk toekomst heeft is in het recente verleden wel gebleken. In 1971 werd de jeugdploeg met Jacob Spijker, kampioen van Nederland. "Zeven Jongens daarvan zitten nu in de se lectie* voor het eerste team". Wim Bergman, die al als 15-jarige naar de top van Kooiclub De Zijl zwom heeft aanvankelijk wat moeite ge had met de doorbraak van de Jeugd. "Ik ergerde me in het begin aan de opstelling van sommigen. Aan de aanpak en hun manier van optreden. Theo Uittenhout, onze ke&per, zei bijvoorbeeld toen die pas 16 Jaar was, tegen een verslaggever dat wan neer De Zijl niiet binnen drie jaar de hoofdklasse zou bereiken, hij weg zou gaan, terwijl hij niet eens zijn handen boven water kon houden". Nu De Zijl zich' mede door de fu sie met de Leidse Golfbrekers van het ene succes naar het andere heeft ge spoed wordt Uittenhout als een van de trouwste clubmensen beschouwd. Van der Moolen: "Hij zou nu zoiets niet meer zeggen, terwijl hij nu voor ons evenveel betekent als Evert Kroon voor HZC/De Robben. Op het ogenblik verkeert hij in een gewei- dige vorm". Bergman: "Je kan een tegenstander meer ruimte geven en met zo'n keeper achter je het risico lopen dat er wordt geschoten waar door Je zelf weer balbezit krijgt". Afgestraft Aanvoerder Jacob Spijker, wiens broer Albert met Rob Schouten de doeüpuntemproduktie op gang pleegt te houden, vindt daarentegen dat je in de hoofdklasse niet meer ongecon- ceritreerd kan zijn. "Tegen PSV en GZC kon je iin de eerste klas fouten maken. Als je nu even niet oplet, wordt dat meteen afgestraft". Het is een van de veranderingen, die De Zijl/LGB in het nieuwe, seleotere milieu heeft leren ervaren. Berg man: "Er wordt in de hoofdklasse ook veel sneller gespeeld. Ik ben nu vaak uitgeteld als ik uit het water /.Ti. We missen ook nog ervaring. Ik ben in deze competitie drie keer uit het water gestuurd. Tweemaal gebeurde dat na uitlokken door een tegenstander. Je ligt bij iemand, die suggereert dat Je hem beet houdt. Echt gemene trucs zijn het niet. Het is geen voetbal". Den Haag Aad Mansveld zal vol gende week donderdag (derde kerst dag) aan zijn rechtervoet worden geopereerd. Het wondje aan die voet van de international wil maar niet dicht, reden waarom het wordt uitgesneden en gehecht, waarna de captain van FC Den Haag vermoe delijk twee weken rust in acht moet nemen. Omdat de Haagse formatie op zondag 30 december niet in actie behoeft te komen tenzij voor die tijd een wedstrijd wordt afgelast zal Aad daardoor slechts één wed strijd, op 6 januari uit tegen De Graafschap missen, „Ik ben er wel blij om, want ik heb te veel hinder van dat wondje en heb daardoor toch te weinig rust in mijn spel", bekent Mansveld, die wekelijks het veld in gaat met ver dovende zalf op zijn voet. Golf Met zeven grote over winningen is Jack Nicklaus de meest succesvolle golfspeler van 1973 ge weest. De 33-Jarige Amerikaan, va der van vier kinderen, verdiende daarmee evenals in 1972 meer dan 300.000 dollar. Nicklaus is de eerste golfspeler, die in zijn car rière meer dan twee miljoen dollar in de wacht sleepte. Hij deed daar elf jaar over. DEN HAAG Barry Hulshoff is wellicht de meest integere voetbal ler van de huidige München-equipe, ook de speler, die het meest en het diepst over de problemen rond het Nederlands elftal nadenkt. Vooral daarom komen zijn uitspraken ex tra hard aan. Twee weken geleden citeerde deze krant de Ajax-verdediger reeds, toen hij voor het eerst uit de school klapte en riep om vervan ging van de twee bondscoaches en de komst van één sterke man. In Vrij Nederland van deze week maakt Hulshoff volledig schoon schip, heeft al zijn grieven over de begeleiding van het Nederlands elftal op een rijtje gezet en bepaald nie mand gespaard. Wat karakteristieken van de lange Am terdammer Over Fadrhonc: „Elk uur van de dag voor een wedstrijd word Je met zijn zenuwachtig gedoe geconfron teerd, op den duur gaat dat de uit werking op de spelers ook niet mis sen. Op de wedstrijddag sluit hij zich soms helemaal af voor de spe lers, dan kan hij uren stil voor zich uit zitten staren". Over Van der Hart: „Voor Ajax - Feyenoord sloot hij met Van Hane- gem een weddenschap af, dat Feyenoord aan het eind van het seizoen tien punten zou achter staan. Dat vind ik onjuist voor een bondscoach. Zijn omgang met de spelers is ook te amicaal. Hij laat voorkeur blijken voor spelers, vooral voor Ajacieden. Ook chef d'équipe Jack van Zanten komt er niet best van af: „Hij gaat vaak slijmen. Hij wil zichzelf koste wat kost handhaven. Ik denk om de baan zelf of om de publiciteit, die rondom die baan zit. Hij pro beert zich altijd te verschonen; als er beslissingen moeten worden ge nomen, schuift hij het altijd af, ol op Hogewoning of op Fadrhonc". Zaalhandbal Het Nederlands dames zaalhandbalteam zal in het toernooi om het wereldkampioen schap in Zuid-Slavië op de twaalf de en laatste plaats eindigen. Neder land verloor gisteravond in de troostronde zijn tweede wedstrijd, 5- 18 tegen West-Duitsland en moet al leen nog spelen tegen Oost-Duits- land. Kaas met ster-allures iriet vergeten..Srico eten o: AMSTERDAM Nadat Rob Wallaairt gisteravond via een vrije worp de 100-punten had vol gemaakt geloofde BS Leiden het verder wel. ASVU, dat op dat moment op 75 stond was toch vrij gemakkelijk op de knieën gebracht en tot het uiterste wilden de Leidenaars niet gaan, want mor gen komt Transol RZ op visite, tegen welke ploeg de adem, die BS Leiden nu gespaard heeft, dan heel hard nodig zal zijn. ADVERTENTIE ietbalwedstrijd 'ZATERDAG 2.30 UUR tpark De Bloemerd. Aanvoerde Jer Fakkel van Oranje Groen heeft gisteren de hmoelijkstoorts ontstoken. In het Leidse stadhuis trouwde hij met Jannie Kramer en natuurlijk waren er jeugdige Oranje Groen-spelers om de gebruikelijke erehaag voor het paar te vormen. (Foto Jan Holvast) Tot op dat moment was het basket bal dat beide ploegen te zien gaven zeer acceptabel geweest: erg snel met van weerskanten gevarieerd aanvals- 6pel en veel punten. Toen de beslis sing echter gevallen was, werd de strijd min of meer een lachertje, mede veroorzaakt door de meest vreemde beslissingen van het arbi trale duo (als verontschuldiging kan gelden dat z(j pas op het laatste mo ment voor deze wedstrijd waren op geroepen), waardoor geconcentreerd basketbal vrijwel onmogelijk werd. Was daarover in het begin nogal wat ontstaan, nu vermaakte ieder zich er kostelijk mee. De spelers probeerden Door \d van den Kommer eens uit hoever ze konden gaan en deden eigenlijk van alles, behalve basketballen. Zo stonden op een ge geven moment de Amerikanen Web ster, Royals en Jiggets (ASVU) in de ene hoek een zeer geanimeerd ge sprek te houden, dat niets met bas ketbal had te maken, terwijl aan de ander kant van het veld het spel zich voltrok. Toch was deze wedstrijd in de fraaie sporthal Uilenstede de moeite van het kijken ten volle waard ge weest. Vooral de eerste helft was van uitstekend gehalte en de eerste tien minuten daarvan waren nog beter. BS Leiden mocht dan met Royals, Webster, Heuts, Walüaart en De Jong wat meer kwaliteit in het veld heb ben, ASVU had het voordeel van de thuisclub, was dus gewend aan de lichtval en de eigenaardigheden van de baskets, wat tot uitdrukking kwam in het enorm goede afstandsschot. Dat wapen moest de ploeg wel han teren, want de verdediging van BS zat weer goed in elkaar. Alleen Bob Heuts had ondanks keihard werken zijn dag niet, want hij liet zich door ASVU's Adriaan Heimig een paar maal op kinderlijke wijze passeren. Heuts' gedeeltelijke falen werd wel volledig opgevangen door Reggie Royals, die met de week beter gaat spelen. Zo wist hij gisteravond op fantastische wijze uit een drie-tegen- één-situatie als overwinnaar tevoor schijn te komen. Zoals de score laat zien was het aanvankelijke een volkomen gelijk opgaande strijd: 1212; 2424 en pas bij 36—36 kreeg ASVU ademnood. Het schieten werd wat onzuiverder en in de aanval leed men meer bal verlies. BS Leiden daarentegen bleef gaan. Webster scoorde met knappe drives, Royals scoorde van afstand, Heuts domineerde in de aan vals - rebound en Wim Petricic (in het veld gekomen voor Peter de Jong) en Rob Wallaart zorgden voor dedistributie van de ballen. der van Butch Webster en een aantal van Wallaart en Petrici. De mannen van Rob de Wit gingen zich toen be wust wat sparen. Er werd wat ge- experimenteerd, Bob Heuts en Wim Petrici werden gewisseld voor Peter Kop en Chris Verhoekx. Beiden lieten een goede indruk achter. Nuttig In de slotfase was 't vooral ASVU dat 't spel maakte, daar het ook in 't zicht van de „100" kwam, waardoor het nog iets van de achterstand kon goedmaken. BS liet het zover echter niet komen en behield tevens vrij makkelijk twintig punten voorsprong, wat toch altijd weer leuk is voor het doelgemiddelde. Bij het eindsignaal wees het bord de stand 95116 aan, waar beide ploegen en de toeschou wers (onder wie weer ruim 50 Leide naars) zich zeer wel mee konden ver enigen: ASVU had zich niet zonder meer aan BS overgegeven en BS op zijn beurt had nuttig geoefend voor het grote treffen van morgen thuis tegen koploper Transol RZ. Scores BS Lelden: Reggie Royals 36 (1620)Butch Webster 33 (17— 16) Bob Heuts 18 (144>Wim Pe trici 10 4); Rob Wallaart 7 (2— 5)Peter Kop 6 (06)Peter de Jong 4 (40); Chris Verhoeckx 2 (02). Vrije worpen 22—16: 72,727t. Topscorers ASVU: Larry Jiggets 35 (1519); Johan Kooring 16 (88); Bruce McNeely en Frank Korzaan ieder 12. Via deze uitstekende organisatie slaagde BS erin nog voor de rust een gat van twaalf punten te slaan (5745) een voorsprong, die daarna snel uitgroeide tot 18 punten. Met een paar prachtige aanvallen wist ASVU nog even terug te komen (75— 63) maar dat kostte de ploeg zoveel adem dat zi) het laatste restje weer stand moest opgeven. BS Leiden kon nu doen en laten wat het wilde en binnen een mum van tijd was het verschil 25 punten: 9570. door veel punten van Reggie Royals, iets min- De uitslagen van de gisteravond gespeelde basketbal wedstrijden voor de eredivisie heren zijn Deltalloyd Harlem Cardln. 8376 N. N./Donar G. d. Lange BC 79 92 Levi's Flamingo's DED 12576 ASVU B S. Leiden 97—116. EBBC Star Tapijt FAC 107—86

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15