o min mogelijk uitzending an gangbare kerkdienst euwe regering i de Antillen Paal Katwijkse zuiveringsinstallatie door jeugd „geslagen" tiuimniniiJj.B of. Lammens over liturgie en massamedia n' Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten Beroepingswerk CHILEENSE DR. REILEVG HOOGLERAAR BISSCHOP IN ONS LAND Tips voor het amateurvoetbal Marine krijgt vier standaard-fregatten Rectificatie Reserves LDG kampioen in eerste klasse KOERSEN IN HILVERSUM ADVERTENTIE mogelijk uitzendingen van de gangbare kerkdienst, maar wél: aan radio en televi- gepaste liturgievieringen." Dat was de conclusie van prof. dr. G. N. Lammens toen hij rede over "Liturgie en massamedia" het ambt van buitengewoon hoogleraar aanvaar de gereformeerde theologische hogeschool te Kampen. mens is directeur van het van Kerken en sinds enige Dgewoon (part time) hoog- m de Kamper hogeschool de Vrije Universiteit. Hij ih daar bezig met de litur- fcken, waarvoor hij zelf het k>rd „liturgiologie" vormde, imbtsaanvaarding te Kam- pacht op de geboortedag igeschool. Van zijn oratie thans een uitvoerige sa- 10 volgen. De zaak is be- enoeg. ïens is vanaf het begin geweest in kerkelijke te- ndingen. Hij hield de bs de eerste gereformeer- idienst halverwege de Ja- g (liturg was de vroegere ier van Bloemendaal ds. J. ard nalige Kralingse predikant voorzitter van de gerefor- .ugdbond geweest, zijn la- !eente in Heemstede werd ie proefpolder" hij kwam lonvent van Kerken en het ed van media en liturgie onderwerp van zijn rede. was het niet zijn bedoe- afdoend antwoord te vin- e vraag naar de wenselijk- i radio- en televisiekerk- Het ging hem vooral om tenten pro en contra om- In vragen naar voren ko- het wezenlijke raken zowel iturgie als van de massa- atie. omroep veral waar de kerken be- 1( aakten in het omroepwerk •p( irof. Lammens - zijn van Ijd af door de radio en la bor de televisie protestant- Js ensten en roomskatholieke I evieringen uitgezonden. Q i hadden daarvoor ook wel idelijke argumenten: men een dienst mee aan zie- 9' idere aan huis gebondenen hoopte via kerkdienstuit- buitenstaanders, vooral jken met het evangelie vroegste kerkdienstuitzen- geen grondig theologisch voorafgegaan. Het was /aieen aanvaard gegeven. De over het kerkelijke werk oep zijn pas goed losgeko- Jaren zestig. Sinds de kerken wat meer mediumbewust zijn geworden is in de literatuur de wenselijkheid van kerkdienstuitzen dingen meer en meer in twijfel ge trokken. Momenteel wordt ze over vrijwel heel de linie ontkend. De tegenargumenten zijn sterk. Te meer omdat het pastorale motief - de dienst aan zieken en andere aan huis gebondenen - betekenis begint te verliezen. Steeds meer plaatselij ke kerken beschikken over kerktele foon of taperecorders. Video-tape, lokale en regionale om roep, meerkanalige beeld- en ge luidstransmissie zullen in de nabije toekomst ook voor de kerken nog weer nieuwe mogelijkheden creëren. Door de reeds nu getroffen voorzie ningen - vooral door persoonlijk be zoek met taperecorder - kan een veel meer toereikend pastoraat wor den uitgeoefend dan door de pu blieke omroep. T egenargumenten De tegenargumenten worden verder ontleend aan de aard van de kerk dienst en het karakter van de mas samedia. De taak van liturgie en prediking zou onverstaanbaar zijn, afstotend, „een zieke, egocentrische, uit zelfverdediging ontsproten taal die meer verdringt dan ze vrij geeft". Verder vraagt liturgie om deelname, meevieren en dat kan alleen bij lij felijke aanwezigheid. Bovendien heeft de kerkdienst principieel geen missionair of evangelisatorisch ka rakter. Behalve aan de liturgie worden ook tegenargumenten ontleend aan de massamedia. Radio en televisie heb ben een eigen identiteit, ze kunnen daarom geen verlengstukken zijn van Kansel en tafel. De massamedia blijken ook niet de werking te hebben die men ze aan vankelijk toedichtte. In plaats van mensen in hun opvattingen en ge dragingen te veranderen verharden ze reeds ingenomen standpunten en bevestigen ze de ontvangers in aan wezige zekerheden, terwijl liturgie en prediking krachtens het evange lie juist mensen willen veranderen. Tenslotte blijken de media door de miljoenen vooral gebruikt te worden voor ontspanning en amusement. Zodra een kerkdienst wordt uitge zonden wordt hij een onderdeel van het programma-aanbod van radio en televisie en daarom een stukje vrije-tijdsvulling dat - althans on der de welwillende luisteraar en kijker - moet beantwoorden aan de behoeften aan zekerheid en gebor genheid. Na bespreking van het voor en te gen kwam prof. Lammens tot de volgende conclusies. Radio en televisie stellen als tech nische media natuurlijk bepaalde eisen maar veel van wat naar voren gebracht wordt over een eigen iden titeit, gebruiksfunktie en werking van de media dient met de nodige nuchterheid beoordeeld te worden. Het berust meer op gelóóf dan op onweersprekelijke onderzoeksresulta ten. O nuitzendbaar Aan de media is geen stringent ar gument te ontlenen waarom kerk diensten onuitzendbaar zouden zijn. De onuitzendbaarheid hangt veeleer samen met het karakter van de gangbare kerkdienst. De centrale taak van de kerkelijke omroep is stellig niet de uitzending van kerkdiensten. In de omroep treedt de kerk in de openheid en haar presentie daar zal allereerst moeten betekenen dat zij vanuit haar evangelische overtuiging zon der enige machtspretentie haar bij drage levert aan het algemeen wel zijn. Informerende en commentarië rende programma's vormen daarom de kern van het kerkelijk omroep werk. Niettemin zal de kerk, wil ze als kérk in de omroep herkenbaar blij ven, ook uitzendingen moeten ver zorgen waarin duidelijk wordt hoe haar optreden in de wereld van de massamedia innerlijk verbonden is met de centrale inhoud van het christelijk geloof. Naast de „koele stroom" van analy se en kommentaar is nodig de „warmestroom" van herinnering en lied, visioen en meditatie. Daartoe leemt zich maast het drama het meest de liturgie. Maar of dit de gangbare kerkdienst moet zijn is zeer de vraag. Er zal een hoogst noodzakelijk on derzoek ingesteld moeten worden in welke behoeften de kerkdienstuit zendingen voorzien. Wijzen de on derzoeksresultaten in positieve rich ting dan blijft de radiokerkdienst een mogelijkheid. Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 4'/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort 873,44 4.367,20 714,70 3.573,49 621,49 ƒ3.107,44 Looptijd Rente U ontvangt 2 jaar 2 jaar 4Vz jaar 4'/2 jaar 6 jaar 6 jaar 7 7 73A 7V* 8% 81/4 ƒ1.000,- 5.000,- 1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- Vraag eens inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Ook de massamedia brengen het woord uit het Mattheus-evan- gelie "Zie een zaaier ging uit om te zaaien" in praktijk. In de gereformeerde kerk te Valkenburg bevindt zich dit glad-in- loodraam. De televisie daarentegen vraagt krachtens haar technische wetma tigheden om korte liturgievieringen van kleine met het medium ver trouwde groepen die zich als geheel direct tot de kijkers richten. Volledige deelname blijft uitgesloten maar dit betekent nog niet dat deelname volledig is uitgesloten. In leder geval zullen de kerken er te gen moeiten walken dat kerkdienst- uiitzemdingen de ekrkdienat zelf kunnen vervangen want dat is nu juist lijnrecht in strijd met het we zen van de erediensthet samen vieren en samen breken van het éne brood. Veeleer zoude de kerk- diestuitzendingen er aan mee moe ten werken de lege kerken weer voller en de diensten wat fijner te maken, een opmerking waarbij dr. Lammens zich overigens bewust was een onder media-theologen kwalijke ketterij te debiteren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hillegom A. A. Drost te Lemmer, tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (dovenpasto raat) A. L. Franken te Woubrugge te Asperen: drs. A. Jonkers emeritus predikant, laatstelijk predikant te Oüterlo. Aangenomen naar Workum: P. Vraegiindeweij te Oudega. Bedantk voor Den Haag: C. B. Roos te Gouda. Geref. Gemeenten Beroepen te Leerdam: C. Hegeman te Tholen. Met ingang van 1 Januari is dr. J. Reiling te Bilthoven benoemd tot bij zonder hoogleraar vanwege de Unie van Baptisten Gemeenten in Neder land aan de faculteit der godgeleerd heid van de Rijksuniversiteit te Utrecht. De nieuw benoemde hoogleraar zal onderwijs geven in de geschiedenis en de leer van het baptisme. Dr. Jan nes Reiling (50) is sinds 1958 rector van het Baptisten Seminarium te Bosch en Duin. Sinds 1967 is hij ver bonden als wetenschappelijk hoofd medewerker aan de theologische fa culteit te Utrecht. Bissohop Helmut Frenz, voorzitter van de Evangelisch Lutherse Kerk in Chili, bezoekt vandaag ons land. Mgr. Frenz leidt in Santiago het nationale interkerkelijke comité voor hulp aan politieke vluchtelingen, afkomstig uit andere Latijns-Amerikaanse landen. Hun aantal bedraagt ongeveer 13.000. Vanwege het nfeuwe regrne achten zij zich niet langer veilig in Chili en anderzijds kunnen zij om politieke re denen niet terugkeren naar hun ge boorteland. Tot nu toe is voor bijna 2000 personen asiel gevonden in an dere landen, zoals Nederland. Mgr. Frenz zal in Nederland onder meer ontmoetingen hebben met staatssecretaris Kooijmans van Bui tenlandse Zaken, de nationale com missie voor de opvang van Chileense vluchtelingen, de Raad van Kerken, en de Stichting oekumenische hulp aan kerken en vluchtelingen. ADVERTENTIE agen en precies 133 dagen 'kiezingen hebben de Ne- Amtillen een nieuwe rege- U*ISTAD, CURACAO -"Na rtog. Formateur en NVP-^lJvoor- natie- en formatieperiode zMer Juancho Everfez (50) heeft de ,00 jgouverneur van de Nederlandse An tillen drs. B. M. Leito de lijst met na men van de nieuwe ministers over handigd. Het nieuwe kabinet kan rekenen op de steun van vijftien van de tweeëntwintig staten parte - ments) leden. Alhoewel aan het 'regeringspro gramma nog de laatste hand wordt gelegd, verklaarde de formateur en nieuwe imdnister-president Juamcho Eventsz (NVP-U) dat de nieuwe re gering er naar zal streven een An tilliaanse staatsvorm te construeren met grotere zelfstandigheid voor de Antillen als geheel en ook voor de eilandgebieden apart. Om op dit laatste punt de nadruk te leggen is er een speciale minister benoemd voor de staatkundige struc tuur van de eilandgebieden. De por tefeuille hiervan zal in het kabinet- Evertsz worden beheerd door de Arubaan mr. Hendrik Seferino Croes, een broer van de MEP-leider Betico Croes. Prognoses zaterdag Ter Leede-Huizen 2, Quick Boys-GWV lf Heerjansdam- Noordwijk 2, RCL-IJmuiden 3, SV Hoogvliet-Koudekerk 3, DUNO- Rijnsburgse Boys 3, SMS-Brandweei 3, NaaldwiJk-SVOW 3, Die Haghe- Lisser Boys 2, TAW-Oegstgeest 1, Ornas-ARC 2 Woubrugge-Katwijk 2. Zwammerdam-Schoonhoven 3. zondag KNVB: Roodenburg-Unitas 3; DRL-UVS 3; Lenig en Snel-LFC 2, Lugdunum-VELO 3; Randstad Sort -HW 1; Teylingen-RKDEO 1; Quick H.-Bodegraven 3; ASC-VCS 3; VEP-Spcl. Lisse 1; Altior-SJZ 1; SJC -Rijpwetering 2; Van Nispen-UDO 3; DOCOS-Hillegom 3; LDWS-War- munda 1; Foreholte-WSB 1; Al- phen-Excelsior '20 1; Quick Steps- VTL 3; ESTO-RKNSV 3. Afdeling Leiden: Weteringse Boys- MMO 3; Bernardus-SVLV 1; Al- phia-Alphense Boys 3; Stompwijkse Boys-WOA 1; Kickers '39-KRV 3, Unitas Leiden-VNL 3; VNA-ZLC 3; Meerburg-Leidse Boys 1. Jacobs presenteert van seer zijn "Music-all-in" r op Nederland II. De- vangt hij vele gasten te de Engelse zangeres te.Er zullen maar iveinig 1 zijn die zo'n goed jaar de rug hebben als Cleo 1 haar man John Dank- e lijst van haar optredens teken is indrukwekkend, sloot Cleo haar optreden sus West End af. Een jaar ee de ster in "Showboat", te volgde er een onaf ge- eeks concerten in de VS 'Europa, die overigens in Jdt voortgezet. DEN HAAG De regering heeft ingestemd met de bouw van vier standaard-fregatten van Nederlands ontwerp. Een dezer dagen is met Rolls Royce een overeenkomst ge sloten voor de levering van gastur bines voor de voortstuwingsinstal laties van de fregatten. Het eerste schip zal in januari 1978 gereed zijn voor 'n proeftocht. In oktober zal 't aan de vloot worden toegevoegd. De andere drie zullen met tussenpozen vain een half jaar volgen. De totale kosten zijn 832 miljoen. Aan het Nederlands ontwerp is an derhalf Jaar gewerkt door de hoofd afdeling materieel van de Koninklij ke Marine, de Koninklijke Maat schappij "De Schelde" en het Neder lands Verenigd Scheepsbouw Bu reau". Abusievelijk plaatsten wij giste ren bij het artikel over het looncon- flict in de Industriële sector de ver keerde foto. In plaats van de heer ir. H. D. Prins die nu was afgebeeld zou er een foto van de heer A. Prins hebben moeten staan. We bieden daarvoor onze excuses aan. KATWIJK Het Hoogheemraad schap van Rijnland had zich zo veel voorgesteld van het slaan van de eerste paal voor de afvalwaterzui veringsinstallatie in het Katwijkse ,,'t Heen". De Jeugd was er nauw bij betrokken, want uit iedere plaats, waarmee door dit gemaal het afval water hopelijk in de tweede helft van 1975 zal worden gezuiverd, was één leerling uitverkoren behulpzaam te zijn bij deze handeling. Mede-klas- LEIDEN Slechts drie spelers hebben tot nu toe al hun partijen in de strijd om het persoonlijk dam kampioenschap gespeeld. Door aller lei oorzaken zijn er spelers die pas vier van de zes wedstrijden speelden, zodat een duidelijk over zicht nog niet te geven is. Toch is al wel te voorspellen dat De Bruijn Huisman, Passchier en Slingerland de meeste kans zullen maken op hei kampioenschap. Vooral het spel van De Bruijn uit Bodegraven is van goede kwaliteit. De stand is: 1. De Bruijn 5 gesp, 8 pnt, 2 Huisman 67, 3. Slingerland 46, 4. Passchier 46, 5Heemskerk 4—5, 6, Fase 6—5, 7. V. d. Zwan 4—3, 8, Dorsman 63, 9. Vrolijk 51. In de eerste klasse van de LDBB zijn de reserves van LDG kampioen geworden: het team is met nog één wedstrijd te spelen onbereikbaar ge worden met een score van 17 pun ten uit 9 wedstrijden. In de hoofd klasse duurt de strijd onvermin derd voort. Vier clubs maken nog aanspraak op de titel. In de tweede klasse staan RDC 3, WDG 2 en SDV 2 hooggenoteerd. Ook de vijftallen- competitie, die dit Jaar voor het eerst wordt verspeeld, verloopt vlot. Het Jeugdige vijftal van KDC en de meer geroutineerde spelers van OGB zulen de dienst wel gaan uit maken. genoten konden er getuige van zijn. Nog nooit eerder was het voorgeko men, dat de schooljeugd het start sein zou geven voor de bouw van zo'n gigantisch werk, waarmee een inves tering van naar raming bijna f 37 miljoen gemoeid is. „Rijnland" zorg de daarmee voor een primeur en wil de de autoriteiten laten genieten van het enthousiasme, waarmee de jongeren dit werk klaarden. Ze heb ben er echter niets van gezien. De hei-stelling was niet op tijd gereed. Toen de paal na een uur eindelijk de grond inging bevonden de ge nodigden zich in het boezemgemaal bij de Sluisweg in Katwijk aan Zee om daar een aantal toespraken te beluisteren en een toast uit te bren- Door Cees Combee gen op een voorspoedige bouw. Door dat te laat gereed zijn van de heistelling viel het gehele pro gramma in duigen. Dijkgraaf mr. F. M. A. Schokking liep (begrijpelijk) min of meer geïrriteerd rond over het bouwterrein. Hij sprak met aan nemer Musters uit Lobith, met hoofdingelanden en met hoofdambte naren. Toen bleek, dat de vertra ging ongeveer een uur zou bedra gen nam hij de voor de Jeugd te leurstellende beslissing de genodig den te verzoeken zich naar het boe zemgemaal te begeven. In de ver warmde tent was namelijk geen plaats voor allen, die dit belangrijke gebeuren wilden meemaken. Hoe het mogelijk was, dat de heistelling niet op het Juiste moment in positie was gebracht om de handeling te kunnen verrichten, bleef onduidelijk. De bij de bouw betrokkenen gaven daar over tegenstrijdige verklaringen. De één betoogde, dat de machine te laat was gearriveerd en een ander stelde, dat men de stelling niet had mogen plaatsen in verband met de hevige windkracht. Toen de jongelui, ndat ze een uur eerder de vlaggen reeds hadden ge hesen op de bouwplaats, de stroppen in de handen namen om het touw van het heiblok te hanteren luis terden de genodigden in het boezem- gemaal naar enige toespraken. Ver veeld hebben de kleine tweehonderd scholieren zich in dat uurtje echter beslist niet. Ze konden volop warme chocola demelk drinken en luisteren naar draaiorgelmuziek. Gekleed in gele plastic pakken en met de (vereiste j helm op het hoofd verrichtten ze be kwaam hun taak. Hoofdingeland J. baron van Kno- belsdorff (burgemeester van Sas- senheim) dankte Helen, Corrie, Hen- nie, André en Frans voor hun bij drage aan de bouw en al de Jongeren voor hun enthousiasme voor dit ge beuren. Namens het onderwijzend personeel dankte de heer Van dei Heyden uit Oegstgeest het Hoog heemraadschap van Rijnland, dat het de Jeugd zo nauw heeft willen betrekken bij de bouw van deze in stallatie. „Rijnland," stelde de „eerste paalslaanders" nog een presentje in het vooruitzicht. Tijdens de bijeenkomst van de genodigden In het gemaal wees dijk graaf Schokking erop, dat deze instal latie van regionale betekenis is. want de gemeenten Katwijk, Valken burg, Oegstgeest, Rijnsburg en Lei den, de laatste voor wat de universi teitswij k aan de Wassenaarseweg be treft, zullen er hun afvalwater op afvoeren en dat zal door deze instal latie worden gezuiverd. Door deze samenwerking was het mogelijk de kosten van de waterzuivering te drukken. Als elke gemeente zelf een installatie had gekregen zou dit veei hogere kosten tot gevolg hebben ge had. Mr. Schokking beklemtoonde me* nadruk, dat de waterkwaliteit „Rijn land" zwaar op de maag ligt en dat alles wordt gedaan om het zo zuiver mogelijk te houden. De bouw van nog meer kostbare Installaties is daarvoor nodig. „Met z'n allen zul len we de kosten moeten opbren gen het water zuiver te houden, want het ls ons aller belang, dat we het open water in bescherming ne men," zei de dijkgraaf. Nandoe-prys, 200 m: 1. Krony Z (A. van Klaveren) 2.50.3 1.25.2, 2. Lime du Bois, 3. La Chance. Wlnn. 2.30, pl. 1.90 4.50 4.20, koppel 6.40, trio 315.90. Luipaard-prijs. 2000 m: 1. Lucky Fried (S. van Dooyeweerd) 2.59.6 1-29-8. 2. Lente Boy J, 3. L'Espoir de Duke. Winn. 26,40, pl. 9.90 1.90 1.80, koppel 7.50. Maraboe-prijs, 2000 m: 1. Jules Bonni (B. Dapper) 2.48.2 1.24.1, 2. Kwiek van Agfa, 3. Kid Eemshooru. Winn. 4.40, pl. 2.00 1.70 2.70, koppel 7.70. trio 131.70. Mandril-rprijs, 2000 m: 1. Kandy Buitenzorg (G. Gomans) 2.50.0 1.25.0, 2. Klaus Olivier, 3. Kitty Gre- gor 11. Winn. 2.80, pl. 1.90 1.80 2.90. koppel 5.80. Gerard van Maarseveen-rijs, 2000 m: 1. Henry Belwin <B. van Kla veren) 2.09.6 1.21.0, 2. Hannibal, 3. Ido Hannover. Winn. 8.00, pl. 2.50 3.00 1.60 koppel 5.50, trio 425,50. Mink-prUs, 2240 m: 1. Karin Hol- landia (W. Geersen Jr.) 3.28.3 1.25.4, 2. Iron Buitenzorg. 3. Impereur. Wlnn 3.50, pl. 1.80 5.10 3.10, koppel 13.50. Gerard van Maarseveenprijs, twee de afdeling: 1. Detra (M. Vergay) 2.10.3 1.21.4, 2. Grand Geste, 3. Gie- teling S. Winn. 55.30, pl. 5.30 2.60 3.20. koppel 9.50, trio 2.277,00. Mandril-prijs, tweede afdeling: 1. Lelie Bloemlust (A. Suykerbuyk) 2.51,8 1.25.9, 2. June Bento. 3. Jessie Bond. Winn. 3.00, pl. 1.30 1.20 2.20. koppel 3.50. Merinos-prijs, 2040 m: 1. John Bui tenzorg (R. Hom) 2.53.3 1.25.8, 2. Illustre Mac, 3. Intrest Scott. Winn. 35.30, plm. 5.30 1 60 7 00, koppel 19 40. Narwal-prijs, 2000 m: 1. Lucy Bloemlust (A. Suykerbuyk) 2.59.4 1.29,7, 2. Jewiel Fan Thabor, 3. Ko- ba Roodnoot. Winn 1.80, plm. 1.40, 2.40, koppel 6.30. Totale omzet: i 218.038,00.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11