Spaarrentetot in er ik a houdt uropa buiten edesoverleg SKYLAB-TRIO IS LUSTELOOS onmg orziet Hoessein oo rlog Yamani ideale onderhandelaar Werkloosheid wordt 2 keer in EG hoger ISRAEL ONTKENT MARTELPARTIJEN AVO-raad vaag over M.O. li en Praag nen akkoord Europese commissie verwacht: Q km«SS Nederlander onderzoek naar zomertijd in EG DAG 12 DECEMBER 1973 BUITENLAND ADVERTENTIE jnze correspondent) iEL Het meest opvallende van het slotcommuniqué dat de NAVO-raiad gisteren opleverde was'. in de Parage over het Midden-Oosten geen woord van ring meer was te vinden voor de Amerikaanse inspanningen om de crisis in dat ge- bezweren. In een eerder ontwerp werd duidelijk blijk gegeven van die waardering bor toedoen van Frankrijk en Engeland bleef daarvan in de definitieve tekst zo 6 mets over. wordt nu alleen dat de ers de instelling van een cy force" van de VN ver- 1 en met voldoening kennis- in de vorderingen met be- n tot het houden van een ïferentie. Zij bevestigden de steun van al hun rege- Dor de desbetreffende reso- i de veiligheidsraad en zij drukking aan hun vurige in het Midden-Oosten een manier om de Sowjet-Unie te bewe- f SS? heT uitoefenen Force wordt genoemd en niet van druk door de VS od Moskou zou M "«S Sïï oorzaak de Franse teleurstelling dat er geen Franse troepen zijn opgeno men in de UNEF en dat ook het Franse denkbeeld om in de perma- wel in de eerste plaats als een zaak van de twee supermachten. Kissinger zei na afloop van de NAVO-raad dat hij geen onderscheid nente vredesmacht de vijf perma- ziet tussen het streven naar Europe- nente leden van de veiligheidsraad se en naar Atlantische eenheid. Bei- te laten deelnemen, bij de VS geen de kunnen elkaar blijven versterken goed onthaal heeft gevonden. De ..Amerika is een groot voorstander TINEF mocht tenslotte van minister van Europese eenheid". De Ameri- Jobert nog net genoemd worden om- kaanse minister had gistermiddag dat daarvan de Canadese NAVO- buiten het kader van de NAVO nog deel uitmaken, maar een ontmoeting met de negen minis- voor een permanente ters van Buitenlandse Zaken van de VN-vredesmacht zonder Fransen EG-landen. Daarbij werd gesproken over de verhouding tussen de Euro gemeenschap en de VS. Het ge- II I bondgenoten deel uitmaken, ging de Franse bewindsman te ver. Sinds gisteren onder- De achtergrond van dit alles is dat e Duitse Bondsrepubliek en Amerika niet wil dat Frankrijk en sprëk°duurde nog geen uur. wakije formeel normale be- Engeland zich gaan mengen in het n. Het desbetreffende ver- gesprek over het Midden-Oosten. De trover twee jaar onderhan- Amerikaanse minister Kissinger ge- erd ondertekend door bonds- looft dat dit het tot stand komen van Willy Brandt en premier een vredesregeling alleen maar zou Strougal in het Czernin- bemoeilijken. Parijs kan dit niet ver kroppen. En ook de Engelsen hebben nt van het verdrag is het er moeite mee, al stellen zij zich min- klaren van het verdrag van der agressief op dan het Gallische van 1938, waarbij Sudeten- kemphaantje Jobert. Hitler-Duitsland werd af- fevens ondertekenden de re- De Nederlandse minister Van der ders een document over het Stoel sprak maandag in zijn rede n van diplomatieke betrek- „begjdp" uit voor de „vastberaden Jinnenkort zullen de twee houding van de VS" tijdens het con- i, 28 Jaar na het einde van flict in het Midden-Oosten en zei ambassadeurs uitwisselen, verder dat de meeste doeltreffende een miljoen gulden aan prijzen jV ,v voor/1.- Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, als u voor/ 1.-meepuzzeltmetdeAktieNatuurindeze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „één-hands-grecp" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde 549.-. Doe mee! KAAP CANAVERAL Ruimte vaartarts dr. Charles Berry vraagt zich af waarom de mannen in het deed Poque waardoor kostbare In Een vluchtige handdruk tussen de secretaris-generaal van de NAVO, Joseph Luns, en de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger. Luns ivas op iveg om een toe spraak te gaan houden aan het eind van de NAVO-conferentie; Kissinger gingweg nadat hij zijn persconferentie had gegeven. ruimtelaboratorium Skylab langza mer, vermoeider, minder geestdrif tig en zo zwijgzaam zijn, vergeleken bij de twee ploegen die er eerder wa ren. Niets wijst erop dat dit een gevolg is van hun verblijf in de ruimte. Berry denkt dat het louter komt doordat zij een andere per soonlijkheid hebben, maar is er niet zeker van. „Wij proberen na te gaan hoe hun houding is, maar ik denk dat beman ningen moeilijk kunnen worden ver geleken. Ik weet niet waarom zij zo traag zijn. Ze schijnen vermoeider te zijn en meer slaap nodig te hebben. Misschien voelen zij zich opgejaagd". Het is iedereen op Kaap Canaveral opgevallen dat Gerald Carr, dr. Ed ward Gibson en William Poque wetenschappelijke gegevens verloren zijn gegaan. Dat hadden ook Gibson, de wetenschapsman, en gezagvoer der Carr niet opgemerkt. De ruimtevaarders, vooral dr. Gib son, hebben de vluchtleiding laten weten dat zij onvoldoende geoefend zijn in nieuwe medische experimen ten, waardoor zij naar hun mening te langzaam gewend raakten aan de gewichtsloosheid en het leven in de ruimte. Zij hebben tevens duidelijk gezegd dat zij liever zo weinig mogelijk uit voeren op hun vrije dag. Hun voor gangers werkten dan voortdurend door. Dr. Willard Royce Hawkins, vice- directeur voor levenswetenschappen van het ruimtevaartcentrum BRUSSEL (AP) De energiecri sis zal er vermoedelijk toe leiden dat het aantal werklozen in de lan den van de EG in 1974 zal worden verdubbeld en dat het doel van de EG, volledige werkgelegenheid, dus niet zal worden gehaald. Dit is gisteren in Brussel verno men toen de ministers van de EG daar bijeenkwamen om te overleg gen over een nieuw plan voor werk nemers dat ondermeer beoogt: ge lijke betaling voor mannen en vrou- B| reel liscl Koning Hoessein van heeft gisteren gezegd, dat dat het gevaar voor een van de oorlog in het osten acuut is. In een ex- ierhoud met de Associated de monarch "dat er van- nd gehoopt wordt dat er wordt gemaakt bij ken van een blijvende eer- ihtvaardige oplossing van sh-Israëlische probleem", omdat de twee partijen, zijn gemobiliseerd geloof ik us de koning, "dat deze oneindig of een lange tijd an zonder dat het opnieuw van de oorlog een echte in werkelijk gevaar gaat vraag of Jordanië zou kun- nijden dat het in recht- onflict werd gemengd met het front langs de Jordaan "e Hoessein: "Wij zullen te handelen zoals de toe- orshrijft, en wel in termen ealiteit en van de verant- kheden die op ons rusten", oktoberoorlog die, zei Hoes- rganiseerd was zonder zijn is, had Jordanië troepen naar het Syrische front, was geen rechtstreekse Israël zelf geleverd omdat anië ontbrak aan verdedi- ten de Israëlische lucht- wen, volledige werkgelegenheid, be scherming tegen massa-ontslagen en een 40-urige werkweek. Volgens een schatting van de Eu ropese commissie zou de verminder de levering van olie aan de ver-geïn dustrialiseerde negen landen kun nen leiden tot het stijgen van het aantal werklozen in de EG in 1974 tot meer dan vier miljoen. Het tota le aantal werknemers in de negen landen bedraagt meer dan 100 mil joen en de werkloosheid bedraagt ge middeld 2 percent. "raag en lusteloos reageren en op Houston, zei geen medische ooranilc rustdagen haast niets willen doen. te zien voor de houding van de be- Tn de eerste dagen van hun ver- manning. biijf eaf de vluchtleiding de beman- De bemanning schijnt nergens ook n£g f en v^Hag .om orde oP zaken maar een beetje enthousiast voor te ning een vryc e w rak€n By een groot aantal gebeur tenissen blfjven zij maar zwijgen, hoewel de geleerden om een lopend commentaar gevraagd hebben en over het algemeen maken zij een te stellen" omdat zij zo ver op het schema achter waren. De mannen hebben ook enkele ta melijk ernstige fouten gemaakt, zo- het niet melden dat zij in het begin vande vlucht hadden overge- lusteloze eu vermoeide Indruk. ADVERTENTIE De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van AVï"h voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 81/i% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Ongeveer 2,5 miljoen arbeiders, ve len afkomstig uit Italië, werken in andere EG-landen en het aantal buiten de EG bedraagt 4 miljoen. De ministers van arbeid hebben de commissie verzocht met spoed een rapport samen te stellen over de in vloed op de industrie van het oliete kort. De ministers van landbouw der ne gen landen die ook te Brussel verga deren zijn gisteren hun tweede dag begonnen van het overleg o/er kos- ten-besparende hervormingen in het landbouwfonds van de gemeenschap. In 1973 zal de EG meer dan 80 tel aVIV Het Israëlisch opper - percent van haar hele begroting van bevel heeft de Egyptische besohuldi- meer dan 6 miljard dollar hebben gingen over het martelen en ver- besteed aan de landbouw en prijs- moorden van Egyptische krijgsgevan- maatregelen voor landbouwproduk. Israël „op onmenselijke wijze zijn mishandeld., voor en na de oorlog". Israël heeft vorige maand meer dan 8.000 Egyptische krijgsgevangenen krijgsgevangenen*^11 ISrae"SChe rfpatriSitón heeft afgenomen. In een communiqué werd gezegd, In het Israëlisch communiqué werd de Egyptische verklaring „volle- gezegdi dat het internationale Rode ongegrond" is en dat de behan- 'de Oorlog doorlopend op de deling die de Egyptische krijgsgevan- hoogte is gehouden omtrent de ge- genen in Israël hebben ondervonden vangenneming van Arabische solda- „Juist veel beter was dan in de Ge- ten en dat de Rode Kruisvertegen- komen het niet eens te zijn met een neefse conventies wordt voorgeschre- WOordigers „toestemming hebben De commisise heeft voorstellen ge daan voor het verminderen van de voorschotten aan graan en zuivel producten en tot verhoging der vlees- - opbrengst, en wel qm op die manier dig ongegrond^ is ^n^dat ji^behan- te komen tot een besparing van 1,3 voorstel van de commissie de melk- produktie lager te houden door be lasting te heffen op vloeibare melk die door de veehouders wordt afge leverd aan de zuivelfabrieken. Een Egyptische militaire woord voerder beweerde maandag dat zo wel militaire als burgergevangenen, wissen". gekregen om de interneringskampen te bezoeken, zodat zij zich met eigen ogen van de toestand konden verge- onder wie bejaarden en kinderen, in Sjeik tegen naasting olie-maatschappijen (Van onze correspondent) LONDEN De nachtmerrie van sjeik Zaki Yamani, olie minister van Saoedi-Arabië is, dat op een goede dag alle olie- staten in het Midden-Oosten in een vlaag van nationaliteitszin de Westerse oliemaatschappijen, die in hun landen opereren, zullen naasten. De sjeik is ervan overtuigd dat die dag eens zal komen. Aldus de Britse schrijver Leonard Mosley in zijn boek "Machtsspel" (power play), de tumultueuze wereld van olie in het Midden-Oosten, dat enige tijd geleden in Londen is gepubliceerd. Daarin beschrijft Mosley een gesprek dat hij met Yamani over dit onderwerp heeft gevoerd in Rijadh, de hoofd stad van Saoedie-Arabië. esprek met de koning, lts in diens zwaarbewaakte Jaleis. Jordanië, aldus Hoes- nooit de mogelijkheid uit- tot vechten" om zijn bezet- n en rechten van Israël te- IJgen. "Maar ik had steeds dat op de een of andere ma- voor het zover kwam eni- Itgang was gemaakt tot het van den rechtvaardige en vrede". "En zo", zei de is onze positie nu nog". Volgens de schrijver is Yamani de Yamani is bijvoorbeeld in zijn kwa- nvil van het Israëlische en enige belangrijke Arabische politi- liteit van olieminister lid van de di- voorbehoud ten aanzien, CUSi die ervan overtuigd is dat de rectie van de Amerikaanse collffrentie zei Arabieren het Westen even hard no- oliemaatschappij Aramco. hebben als het Westen de olie, Dit in tegenstelling tot de meeste an geloven dat er een grote id dat overleg zou gaan Hij zegt in het boek: „We vergaderen regel matig, maar werkelijke beslissingen hoefde nog "enige ophelde- van Egypte en Syrië over de ie problemen en de rol der 1 op de conferentie, en 't gelijk" dat Jordanië niet zal 198S aken of het aan de verga- dere Arabische politici die zich mill- worden in de Verenigde Staten geno- tant opstellen en de ideologie predi- men en daar ben ik niet bij. Volgens ken dat Arabische olieuitsluitend de sjeik willen de grote oliemaat- Ommekeer In het boek komt een interessante passage waarin de huidige Libische machtshebber kolonel Gaddafi, toen nog kapitein in het koninklijke leger, een bezoek brengt aan een Londens goklokaal. Hij ziet daar een paar landgenoten, die in een uur tijd een miljoen gulden vergokken. Vol gens de auteur betekende het inci dent een ommekeer in het leven van Gaddafi en het begin van het com plot dat ertoe heeft geleid de toen malige koning Idrds op 1 september 1961 - terwijl hij op bezoek was in Turkije - van de troon werd gesto ten. Het Rode Kruis heeft bevestigd dat het de Arabische krijgsgevangenen heeft kunnen bezoeken, maar verte genwoordigers van de organisatie in Israël waren niet onmiddellijk be reikbaar voor commentaar op de we derzijdse beschuldigingen. In het communiqué werden de be schuldigingen over moord op en „dia bolische behandeling van Israëlische soldaten in Syrische en Egyptische krijgsgevangenschap nog eens her haald. Minister van Defensie Mosje lekke band. De voormalige eigenaars Dajan heeft gezegd, dat er tenminste kochten liever een nieuwe auto dan 28 Israëlische soldaten in krijgsge- dat zij hun oude wagen naar een ga- vangenschap zijn vermoord, rage brachten. Voor de inwoners van De Egyptische woordvoerder, gene- Koeweit is de telefoon gratis. Hoewel raa^ Izzedin Moukhtar, verklaarde de medische uitrusting in hun zie kenhuizen de Jalouzie opwekt van vele Westerse medici, laten de artsen van Koeweit ingewikkelde operaties over aan collega's in New York, Lon- gisteren dat Egypte bij het Rode Kruis een klacht heeft ingediend over trommelvlies-transplantaties van gesneuvelde Egyptische soldaten op Israëli's. Hij baseerde zijn beschuldi- Niemand betaalt inkomstenbelas ting en ook autobenzine is fiscaal niet belast. Maar deze voordelen zijn alleen voor hen die het Koeweitse staatsburgerschap bezitten. Dit kan uitsluitend worden verworven door 'n Schrijver Mosley zegt voorts iets bewijs van bekwaamheid op het ge- toebehoort aain het Arabische volk. En in die ideologie past naasting. Ya mani gelooft dat naasting op grote schappijen geen Arabieren aan de derhandelaar omdat hij de oliemaat schappijen het idee geeft ondanks de grote druk toch met hen te willen over het leven in Koeweit, de rijkste staat ter wereld. De olie-inkomsten in 1972 verdubbelden twee miljard tot vier miljard gulden. Het land heeft van de oliewinning te leveren. In totaal leven er in Koeweit 700.000 mensen. De 300.000 „vreemdelingen" in Koeweit zijn voornamelijk Pales top van het bedrijf hebben omdat zij onderhandelen tegelijkertijd zijn mi- zijn dat de Arabieren hun be- utante Arabische- en Perzische col- schaal de olielanden politiek, econo- kwaamheden overschatten en als ge- lega's ervan overtuigt dat hij de aat deelnemen, of dat het de misch en sociologisch onherstelbare volg daarvan foute beslissingen zou- laatste druppel bloed uit de olie maatschappijen wringt - gelooft dat 1979 een belangrijk jaar zal worden voor de olie-industrie in het Midden- Oosten. De Perzische regering heeft w w reeds duidelijk gesteld dat zij na die het oogipuinitf varf eigenbelang. Hij schap veel beter is^ dan naasting, datum niet meer verder zal gaan met Brits-Amerikaanse olieoonsor- delijke controle betekent, zonder dat tdum, dat nu in Perzië olie wint. Ya ng daartoe zal aanvaarden, M jet bezoek aan Amman van Wt kaanse minister van Buiten aken Kissinger, op 15 en 16 schade zal doen. den kunnen nemen. ci i In het boek zegt Yamani verder het Li gen belang ais zijn taak te beschouwen de overi- De reden dat Yamani fel gekant is ge regeringen van de olielanden er tegen naasting op grote schaal is uit va,n te overtuigen dat medezeggen- het oogpunt van eigenbelang. Hij schap veel beter is dan naasting, gelooft dat het veel verstandiger is omdat medezeggenschap een gelei- veertien ziekenhuizen op een bevol- tijnen, Egyptenaren, Perzen en Jor- king van 400.000 mensen. Voor elke tachtig inwoners is een ziekenhuis bed. Er zijn 230 openbare en veertig richten minderwaardige arbeid, privéscholen. Voor elke tien kinderen is een onderwijzer beschikbaar. Een Allah op de drie inwoners heeft een auto. Volgens de statistiek zijn vrouwen die vrijwel niet autorijden en kin deren meegerekend. gaan met Bierblikjes ksbrand Bij een zware van de grote oliemaatschappijen te f een meubelfabriek in de eisen dat zij een vertegenwoordiger stad zijn van het land, waarin zij opereren, in in geval van naasting. de oliekraan tijdelijk dicht gaat, zoals mani: „Als Libië doorgaat met het 21 personen om het leven de directie opnemen. Dit gebeurt wel- Acht arbeiders werden ge- iswaar wel eens, maar volgens Ya mani is dit niet meer dan een schertsvertoning. P11 wie er vijf ernstig aan toe nationaliseren van de olie en Irak volgt het voorbeeld, dan zal het voor landen als Koeweit en Saoedi-Ara- Sjeik Yamani - die door Mosley hië moeilijk worden een gematigde wordt beschreven als een ideale on- koers te blijven varen. Druk Langs de hoofdwegen liggen gloed nieuwe Cadillacs, Chevrolets en Ply- mouths, als bierbikjes op een hoop. Ze zijn achtergelaten na aanrijdin gen, of omdat het oliecarter leeg was, of vanwege een Volgens Mosley zouden er stromin gen onder de „vreemdelingen" zijn, die middels 'n gewelddadige actie tot ._riTr.r vu, een eerlijke verdeling van de rijkdom- bestaat! men willen komen. Dit blijkt echter nog niet tot het paleis van de abso lute heerser van Koeweit, sjeik Sa bah Al Salem Al Sabah te zijn door gedrongen, die volgens verhalen zijn dagelijkse gebeden nog altijd besluit met de woorden: „Alah zeg ons alstu blieft wat we met al het geld moe ten doen". door de krant zelf is herroepen. STRAATSBURG Het Neder landse lid van het Europese parle ment, dr. W. J. Schuyt (Christen- Democraat), heeft de Europese com missie gevraagd of deze bereid is een studie te ondernemen om te onder zoeken of het mogelijk is een zomer tijd in de Gemeenschap in te voeren, zoals die reeds in Italië en Engeland De heer Schuyt wil weten of dc Europese commissie kan nagaan wat de redenen in Engeland en Italië zijn om deze zomertijd te hanteren en of er studies bekend zijn omtrent de energiebesparing die er by de in voering van een zomertijd plaats vindt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9