ilonden: „voorlopige )onstijging 2,5 pet. Ondanks alles: caravanshows Extra defensie niet te becijferen Werkgevers vallen over het buitenlandse beleid IN ROTTERDAM EN AMSTERDAM erkgevers: hooguit 1% als voorschot Nieuwe voorschriften voor woningontwerpen Geurtsen wil maat laat zich iet opjagen door e machtigingswet r )AG 12 DECEMBER 1973 ADVERTENTIE r,50 vakbeweging wil per 1 Ja- n voorlopige loonstijging i irocent, zoveel mogelijk in jedrag uit te keren. Na een jsperiode" van drie maan de economische situatie op- rden bekeken en kan die ig zo nodig als een voor- ie compenseren prijsstijgin- 1 in beschouwd, werkgevers willen per 1 Ja- i én loonstijging maar een van hooguit één procent op i insatie van de prijsstijgin- ;e keren in een vast bedrag drie gulden per week voor 25ólln de loonontwikkeling moet 25S jauze" komen tot 1 juli. 28J>eweging en werkgevers zijn 28Jver eens dat niet getornd 29 den aan de in de cao's 33! Ie compensatie van de 33! ngen in de periode april-ok- 39! dit Jaar, die ruim drie pro- 4üfaagt. ze nogal uiteenlopende op- het kabinet-Den Uyl nfronteerd nadat een rege nde» .gatie onder aanvoering van vel noeide" premier Den Uyl urenlang had gepraat met en vakbeweging. Morgen egering aan de Tweede Ka- wat zij zal gaan doen. uk moet van de ketel, tijd- noodzakelijk," aldus gister- 'V-voorzitter Wim Kok in •hting op het voorstel van itrales. „Met een voorlopige ng in een overgangsperiode re per 1 april komend jaar anten op. er moet per 1 januari wel iren. Kijk eens naar de las- iring, die de werknemers ïuari op hun dak krijgen", ewegingstop heeft het ka- ook opnieuw gewaar- voor „paniekmaatregelen" 5' *<uari. «npensatie volledige vergoe- f. 35.000, daarboven een be- lompensatie. Wanneer de Ingen zeer scherp oplopen kan het nodig zijn de afroming van de hogere inkomens te versterken. Minimumloon Verder heeft de vakbewegingstop gepleit voor: extra verhoging van het mini mumloon, zo mogelijk per 1 ianuari, verhoging van bijstandsuitkerin gen en uitkeringen van sociale ver zekeringen, een terughoudend ontslagbeleid, in principe een stop op de wer ving van nieuwe buitenlandse werk nemers tenzij daardoor de werkgele genheid bij bedrijven in gevaar zou komen, terughoudendheid van de over heid bij prijsstijgingen (aardgas, openbaar vervoer). De vakbeweging stemt er in prin cipe mee in dat de regering de be schikking krijgt over de machtigings wet, waarmee zij arbeidsvoorwaar den dwingend kan voorschrijven. Wél is er twijfel by de vakcentrales of de matiging van inkomens in de vrije beroepen-sector „hard" kan worden gemaakt. De werkgevers vinden dat de machtigingswet wel erg ver gaat. maar zij willen de beslissing overla ten aan het parlement. Wiebeltax Tijdens nader overleg in de „overgangsperiode" wil de vakbewe ging ook praten over een eventuele verhoging van de wiebeltax. De vak centrales menen dat dit belasting instrument nodig kan zijn om de ma tiging van inkomens in de vrije be roepen-sector te realiseren. Ook kan belastingverhoging nodig zijn om „gaten" in het overheidsbudget op te vullen. Gistermiddag vond in Voorburg het voortgezette overleg plaats tussen een kabinetsdelegatie en een delegatie van de vakbon den. Vl.n.r. de heren Spit (NKV), Den Uyl en Kok (NVV). Minister Vredeling: IA De rijkspolitie heeft 1! ;staties noord op tituee Den Uyl reageert niet DEN HAAG Minister Vredeling heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat extra prysstij gingen by defensie te verwachten zyn als gevolg van de oliecrisis. „Tot welk bedrag dit aan extra-uitgaven zal leiden is nu nog niet te overzien", aldus de bewinds man. DEN HAAG De werkgevers tiek van de werkgeversvoorzitter. Dr serie van dergelijke „negatieve uit- heb hem toen voor de spraken." die betrekking hadden op tweede keer meegedeeld dat wij wei- de Arabische landen, Brazilië, Chili, nig waardering hebben voor dit bui- Portugal, Zuid-Afrika en Grieken- hebben gisteren onverholen kritiek Bartels: „Ik heb hem toen voor de uitgeoefend op 't buitenlandse beleid van minister Max van der Stoel. Zij volgend jaar nader zal ingaan. het tweede-kamerlid Keja, zei de mi- Een nieuw systeem voor de toelage nister, dat er een duidelyke toene- van de Nederlandse militair in het ming is te bespeuren van het aan- buitenland werd eveneens door de tal afkeuringen voor de militaire minister aangekondigd. Over enkele dienst wegens vetzucht. Minister maanden zal het in Suriname en de Vredeling zegt voortdurend aandacht Nederlandse Antillen worden inge- aan de aanwezige vetzucht en het voerd, daarna zal het ook in de an- gebrek aan lichamelijke conditie te dere landen, waar Nederlandse mili- besteden. tairen werkzaam zyn, worden toege- Het Is op het ogenblik niet zo, dat past. de kruiser „De Zeven Provinciën" als Door een selectief aanname- en bijdrage aan de NAVO zijn beteke- oproepingsbeleid is de afgelopen nis zou hebben verloren. Van NAVO- jaren de sterkte van alle categoriën zijde wordt sterk aangedrongen om personeel in de krijgsmacht vermin- het schip in dienst te houden, aldus derd. Ook het invoeren van ar- de bewindsman. beidsbesparende technieken en pro- Over het militair georganiseerd cedures heeft hiertoe bijgedragen, overleg merkte de minister op dat Minister Vredeling heeft op het aldus de minister in antwoord op wei de WDM deel uit zal maken van ogenblik nogal wat twijfel omtrent vragen van de tweede kamerleden een nieuwe centrale commissie geor- „De ontwerpbegroting 1974 werd dit voorjaar al opgesteld op basis van het prijsniveau van toen". De bewindsman zegde de Kamer toe dat de gratis lunch voor beroeps militairen kan worden afgeschaft als er een ander systeem voor huis vesting en voeding is ontwikkeld. Hieraan wordt op het ogenblik ge werkt. deden dat naar aanleiding van een recente uitlating van deze minister dat Rusland de Arabieren heeft aan- ten aangehouden met de *ezet tot de olieboycot. een Franse prostituee, die „De werkgevers zijn ernstig veront- id werd^ gepleegd in een rust over het buitenlands beleid. Dat beïnvloedt onze exportpositie nadelig, zo blijkt uit ervaringen van onze le- ouden zijn een 33-Jarige den" aldus dr. J. Bartels, voorzitter afkomstig uit Martinique, van het Verbond van Nederlandse genoot van hem, die ervoor Ondernemingen, tijdens een gesprek at de sexclub van personeel met een kabinetsdelegatie onder aan voering van premier Den Uyl. Den Uyl reageerde niet op de kri- tenlands beleid. U hoeft niet te geren, maar dan weet ik tenminsfte zeker dat het is overgekomen, zei ik". „De negatieve opmerkingen van deze minister van buitenlandse zaken gaan kennelijk snel de wereld over" aldus de werkgeversvoorzitter, „indi viduele werkgevers ondervinden er in hun export nadeel van". De uitlatingen over de rol van Rus land in de olieboycot zijn volgens de werkgevers de meest recente in een land. de vraag of het militaire overheids personeel het recht heeft om te sta ken. Hij deelde mee dat hij op deze kwestie in de defensienota in maart Van Dis en Dankert. Verder antwoordde de minister dat binnen de krijgsmacht aandacht zal worden besteed aan de verdere in tegratie van vrouwen. Of dit zal lei den tot opheffing van aparte vrou wenafdelingen kon de minister nog niet met zekerheid vaststellen. In zijn schriftelijke antwoord aan opheffing van AG De Eerste Kamer an plan nog voor het eind ren in de Raad van State verplicht te de regering zich om de belang- Uitkering voor passagiers van gekaapte j umbo SCHIPHOL Alle 247 passagiers van de Boeing 747 (de Mississippi) van de KLM, die eind vorige maand werd gekaapt, krijgen van de KLM DEN HAAG (ANP) Waarschijn- past. In zijn aanvullende informatie lijk zullen volgend jaar nieuwe voor- wijst minister Gruyters er op. dat al schriften en wenken voor het ont- le bouwprognoses wijzen in de rich- werpen van woningen worden vast- ting dat voortzetting van het huidige van geluid en warmte. behoefte bestaat. Er rijverbod op 23 december ganiseerd overleg militairen, maar de Algemene Vereniging van Nederland se Militairen wordt buitengesloten. „Gelet het ledental is deze v< ging nog niet representatief" Wereldraad van Kerken krijgt half miljoen DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft besloten f 500.000 te stor ten in het speciale fonds van het DEN HAAG Het WD-kamerlid door de Wereldraad van Kerken ge- meegedeeld. Dit betekent, zo zegt hij wenst grote leegstand. De minister Geurtsen heeft vanmiddag in de Ka- leide programma tot bestrijding van in een aanvullende informatie, onder concludeert, dat het totale aantal be- mer verklaard dat hij de minister van racisme. Het is de bedoeling dat nu t andere dat €an ook aan de wering schikbare woningen tendeert naar Verkeer en Waterstaat ter verant- het geld ontwikkelingshulp en hu- evenwicht met het tota- woording wil roepen over het zon- manitaire steun wordt gegeven )>nn dagsrijverbod op zondag 23 december, de bevolking van de bevrijde gebie- Zfjn motieven hiertoe omschreef hij den in zuidelijk Afrika. In zijn mededelingen aan de Twee- met: .Het bedrijfsleven heeft door de De Wereldraad van Kerken wil via van verkeerslawaai en aan de ge luidwering binnenshuis eisen zullen le aantal woningbehoevenden. worden gesteld. Wat betreft warmte -isolatie zullen de eisen ver- hoofd worden van het niveau 'matig' de Kamer spreekt minister Gruyters afgelopen autoloze zondagen onnoe- schenkingen uit het speciale fonds de Boeing 747 (joe Mississippi) n^veau 'voldoende', mede in de verwachting uit, dat gedurende melijke schade geleden. Juist de da- de mogelijkheid bevorderen om or de KLM, die eind vorige maand karipr van rip pnerPiAhpsnarinp deze kabinetsneriode de toename een rond de feestdagen zouden in de ganisaties van door racisme achter jaar de machtigingswet rijkste besluiten te melden aan de f 3000 uitgekeerd. De KLM sluit hier- teuren. De regering had hier- sdrongen, omdat "het lands- ist, dat de wet op zeer korte tot stand komt." as de bedoeling, dat de Eerste de kerstvakantie op 27 de- zou onderbreken fferp te behandelen. Gisteren i, dat de normale procedu- afgewikkeld. Op 27 decem- wel het gebruikelijke voor onderzoek. geschieden in staatscommissies. In de loop N luarl zal de Eerste Kamer i in een openbare vergade- tpreken. i#| lering vraagt via de mach- et verstrekkende bevoegdhe- te kunnen ingrijpen in de LAB svorming in 1974. Na bezwa- EN mee aan op een in Japan bestaand nieuwe Naar de mening van de minister van het aantal te slopen krotten met mag worden aangenomen, dat de 3.000 per Jaar kan worden volge- normen voor geluid en houden. Hij deelt voorts mee. dat reeds geleden schade enig soelaas kunnen bieden". Geurtsen voerde aan dat ook an- gestelden te laten deelnemen aan processen van maatschappeliikc ver anderingen, die zij nodig acht voor volksvertegenwoordiging. o In de Tweede Kamer, die zich vol- gebruik om tegemoet te komen in ge- warmte ook verwerkt zulfen worden het voorontwerp van wet op de stads dere bedrijven zoals bijvoorbeeld voor het bereiken van gerechtigheid gende week over het ontwerp buigt, leden ontberingen, zijn met name in de regeringsgezin de fracties van KVP en ARP bezwa ren gerezen, men vindt melden al leen niet voldoende en zoekt naar 0 mogelijkheden om te voorkomen, plicht. De meeste passagiers van de gen zullen ook deze mettertijd aan ontwerp zal geven en nader zal in- bod^ voor 23^december niet zal gel- voor Juridische hulp aan gevangenen dat het parlement al te veel buiten gekaapte Jumbo waren Japanners. de nieuwe inzichten worden aange- gaan op eventuele alternatieven. J~~" spel wordt gezet. in de model-bouwverordening van vernieuwing zeer binnenkort gereed het banketbakkersbedrijf hier- in raciale verhoudingen, de Vereniging van Nederlandse Ge- komt. Publikatie ervan is voor het door in staat zullen zijn de te ver- Minister Pronk heeft 100.000 dollar Dit gebruik bestaat dn de meeste meenten. Aangezien deze verordening einde van het Jaar te verwachten, wachten bestellingen gereed te ma- ter beschikking gestéld van de We- landen niet en de KLM is niet wet- maatgevend is voor het merendeel gelijktijdig met een nota waarin de ken. „Ook België heeft deze week reldraad van Kerken voor de opvang telijk tot zo'n tegemoetkoming ver- der gemeentelijke bouwverordenin- minister commentaar op het voor- bekend gemaakt dat het autorijver- van vluchtelingen in Chili, alsmede bod voor 23 december ,~1' j j 1 den", aldus Geurtsen. Overigens gaan KVP en ARP er mee akkoord die regeering in de ge geven crisissituatie voor een Jaar extra mogelijkheden te geven om in het sociaal-economische leven in te grijpen. Aangezien PvdA, D'66 en PPR daar ook voor zijn, kan de rege ring verzekerd zijn van de tteun van 'n meerderheid in de Tweede Kamer voor de machtigingswet. ADVERTENTIE AMSTERDAM De omstan digheden zijn wel zeer ongunstig voor het houden van een tentoon stelling van caravans. Toch wor den er dezer dagen twee in ons land gehouden. Zaterdag is in Rotterdam de Ca ravan—Ahoy '73 begonnen. De 250 modellen, die in het Ahoy-com- plex staan opgesteld, kan men er tot en met zondag bekijken. Ze variëren in prijs van 2.000 gulden tot even meer dan een ton. Het dubbele aantal sta-, toer- en vouwcaravans zal te zien zijn op de caravantentoonstelling in de RAI, die donderdag begint en tot en met volgende week woensdag duurt. De 124 stands beslaan daa: een vloeroppervlakte van 28.000 vierkante meter en tonen ook vee* op het gebied van bagagewagen tjes en accessoires. In totaal ne men twaalf landen deel. Wat de RAI betreft zyn het alle maal cijfers, die groter zijn dan die van vorig Jaar. Méér stands méér oppervlakte en méér mer ken. En dat in een tijd, dat de verkoop van caravans met meer dan de helft is teruggelopen. Vo rig Jaar bedroeg de totale verkoop 35.000 wagens, net als het Jaar daarvoor. Algemeen werd ver wacht. dat ook dit Jaar dit aan tal weer zou worden gehaald. Ma de oliecrisis heeft een dui delijk streep door die rekening gehaald. Men zal moeten afwach ten, hoe de situatie zich ontwik kelt. De organisatoren van de Amsterdamse tentoonstelling wa ren vrij optimistisch voor de toekomst, als de benzine maar zou worden gedistribueerd. Zij hebben inmiddels hun zin ge kregen. De voorbereidingen voor de rantsoenering zijn in volle gang maar het is de vraag of de Ne derlanders hun schaarse litertjes benzine zullen gebruiken voor 'r. ritje naar de caravan. En of de aantrekkingskracht van de cara van groot genoeg zal zijn om ge gadigden ondanks de benzine-han dlcap te overtuigen. De prijzen wijken nogal wat af van vorig Jaar. In het algemeen, kan worden gesteld, dat de prij zen van de toercaravans vijf tot tien procent hoger zijn geworden Al zijn er wat minder modellen in gebleven, de prijsklasse van vijf- tot zesduizend gulden be heerst nog steeds een groot deel van de markt maar de klasse tus sen 7000 en 11.000 gulden is met een marktaandeel van 36 procent net nog iets groter. De prijzen zijn wel omhoog ge gaan, maar niet alleen voor de ge stegen loon- en materiaalkosten, maar ook als gevolg van verbe teringen en vollediger uitrusting, zoals dubbele ramen, ventilator kachel of koelkast. De laagst geprijsde toercaravan lijkt de Eifelland 310 S (f2790) Een vouwwagen is te koop van ongeveer 2300 gulden af voor een stacaravan moet men min stens 6495 gulden neertellen. Men kan ook nog aan een kampeerwa gen denken (die leken steeds mee in de mode te komen, maar Je kan er nu niets meer over zeggen), maar dan moet men in het gun stigste geval toch twintig mille achter de hand hebben. Er zijn er ook die het dubbele kosten. Ongeveer zeven procent van di Nederlandse gezinnen bezit een caravan. Geschat wordt, dat er meer dan een kwart miljoen in ons land staan en rijden. Volgens ingewijden gaat de factor ver vanging bij de verkoop thans een steeds belangrijker rol spelen. Met als gevolg, dat de inruilprijs ook meer gaat meespelen. Gebleken is, dat zestig procent, van de stacaravans ln handen is van de groep lagere Inkomens trekkers: mensen, die vaak ir flats in grote steden wonen en het weekeinde in de natuur willen doorbrengen. En het zou wel eens gebeuren, dat een aanhouden, van de olieschaarste juist deze categorie zal vergroten. De be schikbare ruimte daarvoor ls ech ter weer niet te groot. Ook daar over, kan men op de caravan- RAI inlichtingen krijgen. Ai NEDERLANDS CONGRESGEBOUW ZONDAGMIDDAG 16 DEC. 14.30 U. ARMEENS STAATSENSEMBLE uit de SOVJET-UNIE ORKEST - BALLET - FOLKLORE 55 MEDEWERKERS - TOPSOL1STEN Een spectacle coupé van Russische cultuur. Prijzen: 7.50 15.— b.i. i

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7