RTSEN SCHOPPEN TEGEN EZONDHEIDSPALEIS amro-pierson fond verloof u eens! Spreekverbod staatssecretaris dr. M. v. Huiten Nederlanders kunnen toren in Pisa redden Al 400 bedrijven in Zuid-Holland willen korter gaan werken Aanslag op Kissinger voorkomen amro-pierson fund ISDAG 12 DECEMBER 1973 VARIA PAGINA 15 ADVERTENTIE oofdinspectie voor de volksgezondheid heeft een on- ►ek laten instellen naar de moeilijkheden rond het nieuwe gezondheidscentrum in Lelystad. Het met veel meS5am aangekondigde gezondheidspaleis, dat zon drie id en gulden heeft gekost, staat leeg. De artsen weigeren ubli*r in te trekken. Zij zien het centrum als een te mooi, >ot en vooral peperduur kantoor, waarin de patiënt het loopt een nummer te worden. iten wel aan samenwerking het niet dat tandarts J. Baker de het hoenderhok heeft de hele zaak heeft blootgelegd. De „dwarsliggers" huizen in een ge- Lelystad, de eisen, zij opti mistisch zoeken naar een andere zelfs een geschikte ruimte in de stad. Dokter B. Binnerts, sinds 1969 huisarts in Lelystad: „Bij ons bestaan grote twijfels of je de gezondheidszorg en de totaJle welzijnszorg onder één noemer en dus onder één dak moet brengen. Daarmee is het belang van •n over- de Patiënt niet gediend. ruimte In dit experiment met dat gezond- huisartsen, tandartsen en knuppel werkers uit de medische winkel, maar dan op m schaal. Niet in een de huur van een spreek- zondheidscentrumpje i 14.000 gulden per jaar be- dat niet meer voldoet a Niet in die cleane fabriek Ondanks de affaire blij rst 1 aers, archieven .1 iiotherapeut werkt bij de (nummer worden. Wij hebben hier iea t leine Roumen tg van het kritische volkje druk dat de overheid daar te licht. artsen, twee tandartsen en denkt. De patiënt mag geen "erheid als olie op het De gezondheidswerkers in ,,'t land" wordt verweten, dat willen meewerken aan een goede medische zorg. En deze zorg veilig te stellen willen we er zelf de baas over zijn. Als ons wordt verweten dat we niet willen de gezond- meewerken aan een bijzondere vorm van gezondheidszorg bewijzen we nu Depje om de het tegendeel. De huisartsen, de tot twee keer toe apart spreekuur 1 i gewezen. De overheid zoekt ziekenfondspatiënten. Het gaat ons er om dat we de persoonlijke zorg voor de patiënt niet uit het oog willen verliezen" Vertraging leen bij artsen in Lelystad, ziekenfondskringen stuit net van gezondheidspaleizen op ritiek. Nu velen ervan over- zijn dat het eindelijk uit ajn met de stijgende kosten gezondheidszorg, wordt de si- Lelystad als schan- fecteur-generaal van de volks- eid dokter W. B. Gerritsen, vraagteken achter het overleg plaatselijke overheid en art- ilgens hem is een goed over- i eerste vereiste als het gaat 'n uitgebreid gezondheidscen- Maar de zaak Lelystad heeft 1 't geniep afgespeeld. Ware wraak van renvrienden zoet zijn IOUTH, ENGELAND (UPI) wraak omdat kritiek was ge- het kerstdiner van een dikke d gulden dat de dierenliefheb- sü 'an Plymouth aan loslopende in aanbieden, hebben de die- hebbers aan het menu van m en konijn, rijstebrij toege- ■aat is nog niet alles, volgens Ken van de vereniging voor be- Jng van dieren. „Een aantal 1! liefhebbers heeft laten weten te dragen aan een fonds It een kerstdiner voor vergeten zal worden bekostigd". °(odstraf voor tienjarige .E)straliër KTH, AUSTRALIË (Reuter) I ngen van zestien jaar in Perth stralië is gisteren ter dood ver- 10-)ld wegens moord op een vijf- meisje dat sinds een jaar tegenover hem woonde, iter Virtué zei echter dat hy verwachtte dat de Jeugdige enaar, Philip Freut, ook inder- £r dood gebracht zou worden, echtelijke kringen verwachten reut's straf zal worden omgezet aantal jaren gevangenisstraf, ongen stak en sloeg Denise Gardiner op 17 september 1. El f' zwemmen Op 8. 9 en 10 zullen In het Sloterparkbad (sterdam de eerste Europese oenschappen kunstzwemmen n gehouden, kunstzwemkampioenschappen log niet opgenomen in het to- takket van de Europese kam- schappen zwemmen in Wenen. In het nieuwe gezondheidscentrum een supermarkt voor 25.000 men sen zouden meer dan duizend mensen per dag komen. Het perso neel zou bestaan uit tien huisart sen. zes tandartsen, vijf fysiothera peuten. maatschappelijk werkers en vele anderen. De artsen menen dat er dan geen sprake meer is van een centrum voor de ..wijk". Omdat de bouw van het centrum, tien Jaar geleden begonnen, veel vertraging heeft gehad, zijn de kosten schrik barend uil: de pan gerezen. Het contact tussen de plaatselijke over heid en de artsen begon stroever te verlopen naarmate het gezondheids centrum langer uitbleef. De rijks dienst voor de IJsselmeerpolders drong er op aan dat zij een hand tekening zouden zetten. Maar de artsen weigerden. Zij konden op hun vingers natellen dat de kosten „in zo'n centraal groot ding" belachelijk hoog zouden zijn. Binnerts, boos: „We hebben her haaldelijk gevraagd of er geen an dere wegen waren om de zaak te laten groeien. Waarom bouwen Jul lie niet iets kleiners. hebben we ge vraagd. Er zijn al genoeg grote zie kenhuizen, waa'r je beter fabriek te gen kunt zeggen. We hadden ook liever gehad dat het overleg goed was geweest. Maar ze hebben als katten om de hete brij gelopen. Wij zouden moeten gaan draaien zoals de overheid het zei. Maar wij wil len niet op het hellende vlak ko- Klucht ..De klucht in drie bedrijven" zoals de groep het zelf noemt, is geëin digd in een formidabel gebouw, dat kan worden toegevoegd aan de vele vierkante meters lege kantoorruimte die Nederland al rijk is. Bi1 de bouw had de bevolking overigens ook inspraak, via de adviescommis sie. Volgens tandarts Backer werden er „karrevrachten" tekeningen ge produceerd en ook weer weggegooid. Af en toe mocht een van de artsen ook iets zeggen, maar niet te veel. Omdat het volk heeft meegespeeld, wordt de artsen ook verweten dat zij geen inspraak van de bevolking dulden. Binnerts: „Het gaat ons Juist om de bevolking. Om de patient die we Na een aanvaring tussen twee sche pen vlakbij de haven Wemeldinge is achthonderd ton gasolie in de Oos- terschelde gestroomd. Het anker van een schip van 800 ton trok bij de aanvaring de huid van de 1600 ton metende binnenvaarttanker Gefo Köln over een lengte van drie meter open. In Eindhoven zijn enkele honder den liters stookolie uit een tankauto op het wegdek gelopen. Dit gebeurde toen een slang van de auto losschoot. willen beschermen tegen de papierwinkel waar iedereen dan z'n neus in kan steken. Het is heel be langrijk welke werkvorm Je krijgt. Je moet daarbij zelf kunnen beslis sen hoe je dat werk wilt koppelen aan het totale welzijnswerk. We willen daarom niet te ver gaan. De individuele zorg is beter gediend als je niet aan vage dingen begint. Samenwerken met onder meer het maatschappelijk werk kan heel nut tig zijn. Maar ik geloof niet dat Je nu gezondheidszorg en welzijnszorg door elkaa'r moet husselen. In Schotland zijn ze al weer een stuk je verder dan ®n Nederland. Daar zijn ze teruggekomen van dat su permarkt-idee" Jackson in de huwelijksboot LOS ANGELES Het zal veel meisjes verdriet doen, maar één van de jongens in de zwarte rockgroep The Jackson Five, de 19-jarige eerste zanger en bassist Germaine Jackson, heeft een vergunning ge haald om te kunnen trouwen met Hazel Gordy, 19-jarige dochter van de directeur van de grammofoonpla tenmaatschappij waarbij de groep is gecontracteerd. Het huwelijk wordt op 15 decem ber in Los Angeles gesloten. Uitstel voor Proloog (tot februari) EINDHOVEN De Combinatie Christelijke Partijen in de Eindho- vense gemeenteraad wil een defini tieve beslissing over de subsidie aan de toneelgroep Proloog tot februari 1974 uitstellen. Voor die tijd moet de commissie, die zich met de problema tiek rond Proloog bezig houdt, een eindrapport uitbrengen. Dit zei fractie-voorzitter drs. B. Combee tij dens de behandeling van de gemeen- tebgroting. „Uit de praktijk is gebleken, dat er nog weinig is veranderd in de op stelling van Proloog. Het merendeel van de CCP-fractie is van mening, dat er echter onvoldoende gegevens zijn om nu met subsidie te stoppen", aldus drs. Combee. „Het is niet onze bedoeling Proloog de nek om te draaien. Was dat wel zo, dan hadden we dat een jaar geleden wel gedaan. We hebben een jaar geduld betoond in februari a.s. loopt dit af". Volgens Combee is het niet uitge sloten. dat het aantal voorstellingen van Proloog in de overige Brabantse steden afneemt, waardoor Eindhoven een hogere subsidielast zou moeten dragen. AMSTERDAM Het Nederlandse bouwbedrijf De Waal paal b.v. in Am sterdam, heeft bij de Italiaanse rege ring een plain ingediend om de be roemde scheve toren van Pisa tegen verdler overhellen te behoeden. De to ren helde al over tijdens het bouwen, precies 800 jaar geleden. Nu staat hij vijf meiter uit het lood. De Waalpaal heeft deelgenomen aan een door de Italiaanse regering uitgeschreven prijsvraag, waarbij een oplossing werd gevraagd voor stabili satie van de toren. Twintig andere bedrijven, waaronder twaalf Italiaan se, zijn de mededingers naar de hoofdprijs van f 2 miljoen. De win naar zal het project ook uitvoeren. De Waalpaal heeft een plan inge diend, dat f 23 miljoen zal kosten. Bij het uitwerken van het plan heeft De Waalpaal samengewerkt met de HBM, de afdeling constructie van de Rijksgebouwendienst en met ir. H. J. J. Engel, die de leiding by het ont werp heeft gehad. Het plan voorziet in de bouw van een ringvormige betonnen hulpfun dering rond de toren, waarop het hele gewicht van 12.000 ton tijdelijk Honderd bedden opgemaakt in 82 minuten ARNHEM Vier leerling-verpleeg kundigen hebben gisteren in het ge meenteziekenhuis van Arnhem een begin gemaakt met een activiteit die naar zij hopen navolging zal vinden bij hun collega's. Drie broe ders en een zuster, tweemaal een koppel vormend, hebben gepoogd honderd bedden zo snel mogelijk op te maken. Zy deden er 82 minuten Artsen hebben van een van de deelnemers draadloos de hartslag gecontroleerd. Op het hoogtepunt van de strijd maakte het hart 160 tot 170 slagen per minuut. Dit is dezelfde hartslag als bij zeer zware inspan ning. De normale hartslag is 72. Het was voor zover de organisa toren bekend de eerste keer dat er een wedstrijd beddenopmaken werd gehouden. Vandaar dat de deel nemers zichzelf hebben uitgeroepen tot wereldkampioenen. al was het alleen maar om te ontdekken, hoeveel mooie, moderne, romantische verlovingsringen elke juwelier heeft! DEN HAAG De enige tekenen van de energiecrisis op de arbeids markt in Zuid-Holland zijn volgens de heer Westhoff, hoofdinspec.-dir. voor de arbeidsvoorziening in Zuid- Holland .zichtbaar in het aanvragen van werktijdverkorting. In de hele provincie zyn ongeveer 400 bedrijven die hiertoe een aanvraag hebben in gediend. In Zuid-Holland zijn nu 18.000 mannen werkloos (600 meer dan een maand geleden) en bijna 5.000 vrouwen (tachtig minder dan eind oktober». De vraag naar man nelijk personeel daalde met 400 tot 13.600 en naar vrouwelijk personeel met 200 tot ruim 4.400. Eenderde van de werkloze buitenlandse werknemers Hond Moboetoe niet welkom 5' bij koningin in Zuid-Holland is de laatste maan den relatief sterk gestegen. Het zijn er nu 700 op een totaal van 18.500. In Den Haag vertoont de arbeids markt voor de tijd van het Jaar een gunstig beeld, aldus GAB-directeur A. M. Stroosnijder. Er was in novem ber een zeer geringe stijging van de werkloosheid. Ruim 5.400 mannen en ruim 1.500 vrouwen zyn zonder werk. Daartegenover staan 3.200 vacatures voor mannelijk en 1.700 voor vrouwe lijk personeel. Het aantal werkloze Surinamers en Antillianen is in Den Haag opgelo pen tot 911, hoger dan het ooit ge weest is. Volgens het GAB houdt de stroom rijksgenoten die zich in Den Haag willen vestigen en daar werk zoeken, nog altijd aan kan worden overgebracht, zodat on der de toren met beton en palen een nieuwe permanente fundering kan komen. Volgend jaar zal een jury uitspraak doen. Ieder jaar uitstel betekent, dat de toren anderhalve millimeter ver der gaat hellen. De toren moet ove rigens wel scheef blijven staan. Dat is het uitgangspunt. Protest tegen alternatief kerstverhaal van de VPRO AMERSFOORT Het landelijk verbond van gereformeerde politieke jeugd-clubs. waarby 50 plaatselijke afdelingen zijn aangesloten, heeft bij de VPRO geprotesteerd tegen de voorgenomen uitzending op 27 de cember van een Barend Servetshow, waarin halfnaakte meisjes voorko men en waarin het kerstverhaal op alternatieve wijze wordt verteld. De VPRO is verzocht de uitzending niet door te laten gaan. Het landelwijk verbond van GPJC's meent, dat met de voorgenomen uit zending de normen van Gods woord ver worden overschreden. Er is vol gens het verbond maar één manier om het kerstverhaal te vertellen: volgens Gods woord. Halfnaakte meisjes horen in geen enkele uitzen ding thuis, zeker niet in een over het kerstevangelie, aldus het hoofdbe stuur van het landelijk verbond van GPJC's. van president Moboetoe van Zaïre, moet Engeland verlaten vanwege de qurantainebepalin- gen voor ingevoerde dieren. Cara, een Yorkshire terrier, pre sident i i in het gezelschap Moboetoe in Londen aangekomen begin van hun vierdaags offi cieel bezoek aan Engeland. Het dier huppelde al vier uur door Buckingham Palace toen men de quarantaineschending be merkte. In een nooit eerder rond een hond uitgegeven verklaring van het paleis stond dat Cara zou worden overgebracht naar de Zairese ambassade in Brussel. Cara heeft overigens geen con tact gehad met de corgi's van koningin Elizabeth, zo verze kerde een paleiswoordvoerder. WASHINGTON Volgens in Washington ontvangen inlichtingen zouden er plannen hebben bestaan het afgelopen weekeinde een aanslag te plegen op de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kissinger. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. De woordvoerder zei verder dat men inlichtingen had gekregen uit een dusdanige bron dat met een aanslag „ernstig rekening" werd ge houden. Daarom zyn extra veilig heidsmaatregelen getroffen tijdens het bezoek dat Kissinger op het ogenblik aan Europa en daarna aan het Midden-Oosten brengt. Volgens Amerikaanse persberichten zou de aanslag zijn beraamd door de Pales tijnse organisatie de „Zwarte Sep tember". De woordvoerder in Wash ington wilde dit echter niet beves tigen. Ziekenfondsgrens nu 23.200 gulden DEN HAAG Per 1 januari 1974 wordt de loongrens voor de zieken fondswet gesteld op 23.200 gulden. Dat is tweehonderd grilden Ho ger dan de regering had voorgesteld. De Tweede Kamer aanvaardde gis teren echter een voorstel van de PvdA-er Dolman om de grens hoger te leggen om te voorkomen, dat an ders toch oog ongeveer vierduizend werknemers en een aantal vrijwillig verzekerden buiten de ziekenfonds verzekering zouden vallen. Het voor stel haalde het dankzij de steun van de helft van de KVP -fractie. De overige christen-democraten. de kleinere rechtse fracties en VVD en DS'70 wa'ren tegen. VWS MAG NOG EVEN BLIJVEN LEIDEN De Contactcommissie van Leidse voetbalverenigingen heeft van het gemeentebestuur bericht ont vangen. dat de voetbalverent gi ng VWS zeker nog één, mogelijk zelfs twee seizoenen op haar terrein kan blijven spelen. De scholenbouw op het complex langs de Kanaalweg zal namelyk in fasen geschieden. De Voorschotense voetbalvereniging Randstad Sport is toegetreden tot de Leidse contact commissie en de heren Holswilder (Oranje Groen) en Bree- develd (Lugdunum) hebben zich be last met de opdracht na te gaan hoe volgend jaar het best een wedstrijd of toernooi kan worden georganiseerd waarvan de opbrengst tan goede komt van het gehandicapte kind. ADVERTENTIE 21-jarige Japanse violiste Yu- ikte op 19 december in Di- in Den Haag haar debuut Een reprise wordt gege- >P 22 december in het Concert- Amsterdam. a begon op tweejarige leef- L ".ar vioolstudie aan de Suzuki- •school in Tokio, toen zij vijf •volgde zij haar studie Juilliard-school of Music In [York, samen met Dorothy De- tvan Galamian. programma voor het concert Haag vermeldt werken van '1. Mozart, Van Beethoven en Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. DEN HAAG Staatssecretaris dr. M. B. M. van fluiten heeft een spreekverbod gekregen van zyn mi nister, drs. Th. J. Westerterp over de benzinedistributie voor het per sonenvervoer. De minister vindt, dat zyn staatssecretaris tot nu toe in zijn verhalen al te nadrukkelijk het openbaar vervoer heeft gepro pageerd. Dit spreekverbod is een uiterlijk waarneembare aanwyzing, dat de oliecrisis tot grote spanningen in het kabinet heeft geleid. Er wordt nu al dagen lang vergaderd tot diep in de nacht. Gisteren zelfs tot half zes 's morgens. Het terzijde schuiven van PPR-er Van Huiten door de KVP-er Wes terterp kan worden uitgelegd als een poging van de christen-demo craten in het kabinet om meer greep op de zaak te krijgen. Overigens hebben zij in de ministers Boersma (ARP, Sociale Zaken) en Lubbers (KVP, Economische Za ken) al vooruitgeschoven pionnen. Hun invloed wordt evenwel sterk ingedamd, doordat de crisismaat regelen een zaak zyn van het ge hele kabinet. Onder de machti gingswet staan de handtekeningen van alle zestien ministers. In het kabinet hebben PvdA, D'66 en PPR samen de overhand met tien ministers. Daar komt bij, dat mi nister-president Den Uyl, de eerste econoom sinds lang, die een kabi net leidt, in de discussies sterk zou domineren. In elk geval voelt Den Uyl zich per soonlek sterk by de zaken betrok ken. Iiy heeft een brief aan de Tweede Kamer over een aanvulling van de prUzenwet ook ondertekend, terwyl de uitvoering van deze wet eigenlyk alleen een zaak is van minister Lubbers van Economische Zaken. Ontslagen De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Pan Ame rican Airways" heeft 105 van haar 437 man boordpersoneel in Londen ontslag aangezegd in verband met de oliecrisis. Bij hen die ontslagen zfjn, zfjn vele luchtstewardessen. Na de beperking van haar vluchten niet 25 procent, heeft Pan American Air ways" in totaal 1.000 man boordper soneel in alle delen van de wereld ontslagen. Afgebroken Secretaris-generaal Waldheim van de Ver. Naties moet zyn gedachtenwisselingen met Zuid- Afrika over Zuidwest-Afrika (Nami bië) afbreken. Hij was er per reso lutie van de Veiligheidsraad van fe bruari 1972 toe gemachtigd om zelf bestuur voor het gebied te bevorde ren. Moord in Ulster De 37-jarige Noordierse rechercheur Maurice Rol- ston, vader van drie kinderen, is gis teravond voor zijn huis in New castle ten zuiden van Belfast gedood toen hy by het starten van zyn auto een springlading in werking stelde. Rolston Is de negende Noord- Ierse politieman die dit Jaar op ge welddadige wyze om het leven is gekomen. Goulart terug Ex-president Joao Goulart van Brazilië keert in fe bruari aanstaande naar zyn land te rug na een ballingschap van negen Jaar en tien maanden ln het buiten land. Goulart. die sinds twee maan den voor medisch onderzoek in de Franse hoofdstad verblijft, werd op 28 augustus 1961 president van Bra zilië en gold als de geesteiyke erfge naam van president Vargas, die zich op 24 augustus 1954 van het leven had beroofd. Goulart werd op 2 april 1964 afgezet. Minister Van Doorn van CRM heeft een werkgroep ingesteld om een plan voor te bereiden voor een opleiding van docenten lichte muziek aan muziekscholen. Minister Van Doorn besloot tot in stelling van de werkgroep mede op advies van vertegenwoordigers van de stichting overleg muziekonder- wyslnstellingen, conservatoria, mu ziekscholen en de inspectie muzikale vorming.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15