Van industrieterrein tot iuxe woonwijk Warmondse begroting sluit niet ËÜSltiNft WAARDEILAND: B. en W. hebben geen behoefte aan democratiserings commissie fHBQ2EEZ3S29i Vervolg van pagina 1 LEIDEN In drie maanden tijd heeft de Belgische Socolgroep een plan ontwikkeld het Waardeiland te veranderen van een stuk indus trieterrein in een zeker voor Leidse begrippen luxe woonwijk. Er komen huizen, die op basis van het huidige prijspeil zullen variëren tussen f 70.000 en f 200.000. "Hoe meer mc- terljes woonruimte, hoe meer gul dentjes", zei directeur-generaal J. Melkert van Socol vanmorgen bij de lancering van het plan. In het gebied komen 115 eenge zinswoningen, allemaal van hetzelfde type, maar door de speelse situering toch van elkaar verschillend. Ze worden evenals de flats industrieel gebouwd, maar door gebruikmaking van baksteen en andere materialen wordt het geen betonnen systeem- bouwwijk. Naast de eengezinswoningen zijn 163 maisonettes gesitueerd, 162 flat woningen op twee verdiepingen bo ven winkels, en 310 flats in drie en vier verdiepingen. Deze terrasflats variëren van kleine behuizingen tot woningen met een "living" van elf bij zeven meter. Er is één kantoorflat gedacht. Rond om een soort marktplein in het hart van de nieuwe wijk komen 32 win kels van 100 m2 voor de dagelijkse levensbehoeften. Er is ook een res taurant of café gesitueerd. Meerburg Andere voorzieningen dan een kan toer en een winkelhart zijn ndiet ge maakt. Het 14 ha. metende eiland krijgt te weinig bewoners om er bijv. een school en een kerk te stichten De afdeling stadsontwikkeling wil de ze voorzieningen onderbrengen in het nieuwe gedeelte van de wijk Meer burg, dat bijna gaat grenzen aan het Waardeiland. In dit nieuwe gedeelte komen zeshonderd huizen - de plan nen zijn klaar en komen binnenkort op tafel - en hier zijn de voorzienin gen gepland, die de reeds bestaande Rivierenwijk al jaren ontbeert. Stadsontwikkeling denkt hierbij aan een tunnel verbinding onder de Rijn dijk. Het groene eiland krijgt een soort rondweg met vertakkingen om alle delen te kunnen bereiken. Doorgaand verkeer wordt geweerd. De bestaan de "kettingbrug" blijft daarom de enige verbinding voor auto's. Er komt een tweede brug voor fietsers en voetgangers, die tevens kan die nen als noodtoegang voor brand weer, ambulances e.d. Groen en water Het bestaande groen blijft gehand haafd en wordt belangrijk uitgebreid. Daarvoor staat het plan borg, dat af komstig is van de Califomische landschapsarchitect Anthony Guz- zardo. Wie de tekeningen ziet van de waterpartijen - ronde bruggen, die Venetiaans aandoen - valt de Itali aanse afkomst van de ontwerper op. De bestaande waterpartijen zijn gehandhaafd en worden zelfs uitge breid. Er zijn tal van ligplaatsen geprojecteerd voor boten van toe komstige bewoners van het eiland. Socol heeft berekend, dat de Kaag van hier nog geen half uur varen is. Bij het ontwerpen voor een bebou wing van dit gebied is men van het volgende uitgegaan: Het gebied ligt dicht bij het stads- céntrum, dat een hoge bebouwings- diichibhieid met woonhuizen heeft. Ook het te bebouwen terrein kan daarom een hoge bebouwingsdichtheid krij gen. Het terrein is geheel omringd door water. Het water kan derhalve een belangrijk element vormen in de te ontwerpen woonwijk. Om economische redenen dienen de Trudy Pfeiffer winnares van ircssiiurproci Dinsdag VOORSCHOTEN Manege Van Zeist organiseerde voor de junioren een dressuur-wedstrijd. Maar liefst 70 kinderen hadden zich hiervoor op gegeven. Er werd in drie categorieën gereden en ondanks de vele deelnemers ver liep alles in een vlot tempo. In de jurykamer zagen wij mej. Hessing geassisteerd door mej. Beudeker die de niet te onderschatten taak hadden de prestaties te beoordelen. In de late namiddag maakte de ju ry, na een toespraak van B. van Zeist waarin hij allen dankte voor hun medewerking, de uitslag bekend. Groep A: le prijs Trudy Pfeiffer met Max 99 pnt., 2e prijs Monique v. Leeuwen met Max 97 punten 3e prijs Ninette Groenhof met Misty 96 pnt. Groep B: le prijs Marjolein Hazel- bach met Blacky. 2e prijs Jolanda Segaar met Max, 3e prijs Ingeborg Goddijn met Arabei Groep C: le prijs Loes van Schaik met Blacky, 2e prijs Mirjam van Zeist met Misty 3e prijs Liesje de Nijs met Sico. V akantiebonnen WARMOND De Landbouwvakan- tiebonnen kunnen vrijdag 14 decem ber tot een bedrag van f300 verzil verd worden bij J. Sikklng Dorps straat 46 van 20.30—21.30 uur. LEIDEN Vanavond belegt wijk- vereniging "Aktief" haar Jaarverga dering in de kantine van 3M-Neder- land aan de Rooseveltstraat. Het be gint om acht uur. Het bestuur, en met name voorzit ter Kwik, rekent op grote opkomst van de wijkbewoners. De koffie is voor rekening van het bestuur. En de kantine is toeganke lijk via de zij-ingang, aan de Van der Helmlaan. rechtskundige commissie, stadh commissies stadsontwikkeling, huisvesting en economische zal 8 uur nam. openbare leden; ring KVP, ,,'t Parlement". Nieu 52. Leiden. 8 uur nam. contactavond kantine Adler-fa 4 uur nam. openbare verg' commissie onderwijs. Stadhuis dicapten 25 uur nam. Rijnsburgerweg 163, spreeku Hooigracht 38, spreekuur huisvesting werkende jongeren Hogewoerd 57, Miks II, homofiele Jongeren 812 i Woensdag 8 uur nam., openbare bestt gadering stichting gespreksc E Leiden. Vrouwenkerkkoorsteeg Morsweg 10. openbare verg de binnenstad groep leefbaarheid/stadsverfraal De Burcht, Leiden, discuss over oliecrisis. 24.30 uur nam. Bejaardens' Humanitas in speeltuingebou Katestraat. Apotheken Leiden De flfcht- en zonda f van de apotheken in de regio wordt waargenomen door ajE Blanken, Leiden, Apotheek schoten en apotheek Beker, 4, Oegstgeest. WASSENAAR De avondé zaterdagdienst tot 13 uur: naarse Apotheek, Sohouwweg 2402. Nacht- en weekenddien Den Haag. Vogelasiel Anna Pauiownastraat 15, Gewond-s- eD uitgeputte vogels Kinderopvang Informatiebureau werkgemee j In Ons Huis Sociale raadsvrouw Spreekuur sociale raadsvrouw di. 10.30—11.30 uur voc KWJ-Leiden ZOETERWOUDE De bijeen- Beweging van werkende long komst van de Werkgroep Planogie van „Progressief Zoeterwoude" is voor morgen niet in Babel gepland, zoals eerder werd vermeld, maar in verenigingsgebouw Ons Huis. De bij- Wetswinkeltje eenkomst begint om 20.00 uur. Havenplein 3. tel. 21139 donderdagavond geoDend woninggroepen compact te zijn, maar zij dienen de toekomstige bewoners een maximum aan privacy te bie den. Het belangrijkste kenmerk van de huidige plannen is een dichtheid van ongeveer 60 wooneenheden per hec tare, hietgiem bereikt wordt met ge bouwen, die over het algemeen niet hoger zijn dan 2 verdiepingen en met woonflats van 3 of 4 verdiepin gen, die voorzien zijn van enkele ter rassen. Parkeren gaat niet centraal gebeu ren in het plan, dat door de ontwer pers uniek voor Nederland wordt ge noemd, zeker in een gebied, dat bij na tot de binnenstad kan worden ge rekend. Men ka n de auto kwijt in (on der de flats bijv.) of bij de woning. De norm van één auto per woning wordt aangehouden. Uitkijktoren Een speels element in het plan: op het los in het water liggende puntje van het Waardeiland komt een uit kijktoren van 35 meter hoogte. De Brusselse plannenmakers heb ben hard gewerkt aan de voorberei ding. Nu vragen ze snelheid van de verschillende instanties, omdat ze eigenlijk op 2 januari al willen be ginnen met de afbraak van de oude kettingsfabriek van de Grofsmede- VANAVOND HOORZITTING do., vrij.: 101 i Voor weduwen en weduwnaars Nderlandse Vereniging Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenings- gemeenschap Zuidwest Tel Moeders voor moeders BURGERLIJKE SE VAN LEIDEN Socol-directeur-generaal Melkert bij een deel van de maquette. (Foto Jan Holvast) Geen vergunning voor verkoop van vuurwerk WASSENAAR De Wassenaarse winkelier M. W. Schoenmakers jr. is door het College van Gedeputeer de Staten van de provincie Zuid-Hol land in het ongelijk gesteld. De Was senaarse winkelier had in zijn zaak aan de Langstraat vuurwerk willen verkopen, maar B. en W. weigerden hem een vergunning. De winkelier ging in beroep. Ge deputeerde Staten waren het eens met B. en W. van Wassenaar, die bij het nemen van het besluit zwaar hadden laten wegen dat er in Was senaar al zeven verkooppunten voor vuurwerk zijn, waarvan drie in de Langstraat. IN WASSENAAR WASSENAAR In antwoord op vragen uit de raad zeggen B. en W. van Wassenaar geen behoefte te heb ben aan een democratiseringscom- missie, zoals die in Den Haag is in gesteld. Deze commissie heeft tot taak de mogelijkheden te onderzoeken het democratische gehalte van het ge meentelijke bestuur te versterken door bevordering van de openheid de openbaarheid en de inspraak van de burgerij en door verbetering van de gemeenelijke voorlichting. B. en W. van Wassenaar zeggen, voorstanders te zijn van een verder gaande democratisering van het ge meentelijk bestuur. Zij proberen daar uitdrukking aan te geven door zoveel mogelijk infor matie te verschaffen. Boven de in stelling van een democratiserings- commissie geeft het college er echter de voorkeur aan op een natuurlijke, geleidelijke wijze, al naar gelang,' van de In de praktijk gevoelde be hoefte, tot maatregelen te komen, die tot een voorgezette democratise ring kunnen leiden. Eén en ander neemt niet weg", aldus B. en W„ "dat wij de resul taten van het onderzoek In Den Haag met. belangstelling tegemoet zien". Over een al of niet beperkt spreek recht voor de publieke tribune in raadsvergaderingen zeggen B. en W. dat de raad deze gedachte enige tijd geleden bij de behandeling van het regelement van orde, heeft verwor pen. Het college heeft zich op het stand punt gesteld, dat er aan spreek recht geen behoefte bestaat omdat er voor de inwoners via de bestaan de organen voldoende gelegenheden zijn om van hun opvatingen blijk te geven. WARMOND Het is in Warmond een goede traditie geworden de be volking bij de behandeling van de ge meentebegroting te betrekken door middel van een voorlichtingsbrochu re. Ook dit jaar is het beknopte boek werkje, voorzien van een aantal War mondse foto's bij de bewoners in de bus gegleden. Vanavond (20.00 uur) kan de burgerij, tijdens een hoor zitting in het gemeentehuis vragen stellen over de begroting. Bij de aanbieding van de gemeente begroting 1974 stellen B. en W. vast dat zij er niet in geslaagd zijn een reële sluitende begroting te maken. Het geraamde tekort bedraagt f 154.402.21 Voor de dekking van dit tekort is nog f90.110.72 uit de saldi- reserve en f 11.614.37 uit de con junctuurreserve beschikbaar. Na de ze beschikkingen zijn genoemde re serves geheel uitgeput. Er blijft daar na nog een tekort te dekken, van f 52.667.12. De geraamde uitgaven bedragen in totaal f4.981.877.13. Vorig jaar be droeg dit totaal f 4.052.430.94. De uit gaven zijn aldus met f 889.446.19 of 22% gestegen. De kapitaaldicnst sluit met een ba tig saldo van f 727.410.18. In de vori ge begroting wees deze dienst een nadelig slot aan van f2.06S.053. De ze verbetering wordt door het grond- en zandwinningsbedrijf ver oorzaakt. De algemene uitkering uit het gemeentefonds is met elf pun ten of nog geen 4% verhoogd dit be tekent dat voor het komende begro tingsjaar f39.612 uit het gemeente fonds ter beschikking wordt gesteld, cm reële groei en de gevolgen van prijsstijgingen op te vangen. Voor de dekking van de resterende uitgaven stijgingen is de gemeente op verhoging van de eigen inkom sten aangewezen. De onderwijsuitgaven overtreffen, de doeluitkeringen uit het gemeente fonds met f 73.025. De totale stijging is f 255.760. Uit het gemeentefonds komt slechts f 154.809 meer beschikbaar zo dat, wanneer uitsluitend met de stij ging rekening moest worden gehou den, zou er een tekort van f 100.951 zijn. De overige stijgingen leveren na aftrek van de inkomstenstijgin gen nog een tekort van f53.451.- op Als de huidige ontwikkeling zich voortzet zal het onmogelijk worden, op eigen kracht een evenwichtig fi nancieel beleid te voeren. Gezien de zeer hoge kosten, die aan het ophalen en verbranden van het huisvuil verbonden zijn, worden de reinigingsrechten met 22% verhoogd. Dit betekent dat het tarief per zelfstandige huishouding van: f45.- op f55.- per jaar zal worden gebracht. De opcenten personele be lasting willen B. en W. van 320 op 350 brengen. De totale meerdere op brengst van dit pakket maatregelen wordt voor 1974 op f 48.300 geraamd. Een verhoging van de waterleiding tarieven met vijf cent per kubiek* meter zal een inkomst van f4200.— voor de gewone dienst opleveren. Gezien de zorgelijke financiële po sitie zijn B. en W. van mening dat de personeelsuitbreiding van gemeen tewerken voorshands tot één beperkt, moeten blijven. Dit leidt tot een uit- gavenvermindering van f26.450. De financiële ruimte die hierdoor wordt verkregen stelt de gemeente in staat het tekort van f52.677.12 te dekken en de beschikking over de saldireser- ve met f 36.272.88 te verminderen. In de totale beleidsvoering speelt 't investeringsprogramma een belang rijke rol. Gezien de financiële situa tie zal het investeringsprogramma, een verlanglijst zijn van werken die. in afwachting van betere tijden, nu nog niet kunnen worden uitgevoerd B. en W. zoeken in samenwerking, met G.S. naar een oplossing om de verdere uitvoering van het riolerings plan. De woningbouw en het bestem mingsplan Endepoel II en de verde re ontwikkeling van de woonboten- haven in het plan Zwanburg zullen in het komende jaar de volle aan dacht vragen. Over de verdere ont wikkeling van het plan Zwanburg m. n. Koudenhoorn hopen B. en W. bin nenkort nadere mededelingen te kun nen doen. Het is verder van belang dat de stichting van een nieuwe Chr kleuterschool niet lang meer op zich zal laten wachten. Verder vinden B. en W. het noodzakelijk dat op korte termijn een schaftruimte voor het personeel van gemeentewerken ge bouwd wordt. Tot andere wensen be horen de periodieke keuring van t gemeentepersoneel en het in samen werking met een of meerdere ge meenten aanstellen van een milieu rechercheur. Koetze; Deslrée, clr. J. C. S. Abspoel; P. van Duyvenbode Abspoel: Marjolein, Haan; Michel, T. H. Verhave Diana, dr. van H. van c C. Botermans; Nicolaas, den Heijer en E. J. van di greet, dr. van G. K. Haasbroek Barnhoorn; Mariëlle T. J. M., L. P. M. van der Lans en A. A van der Linden; Cornelia K., i i A. Koppe; Cornel D. J. Klaassen; Duijvenvoord en P. J. Leemans; C. J., dr. van S. Heemskerk en C van den Berg: Saskia H. M.. dr. Kok en S. J. C. Meijers; Shanti dr. van S. C. Uppal en A. W Rahder;_ Jacob J. zn. van J. Hartog; Dimitri A., N. J. Wendy, dr. G. J. M. V n R. G. R. J. Ramp en S. de Haan; W. P. wijk en E. J. Castelein; W. P. FraP G. Crama; E. G. Helsloot ei Singerling; J. F. Zitman en 1 Bakker; H. J. Mieremet en E. Ko P. van der Tuin en M. Plkaar: H K' derhof en A. J. Lamboo; W. M. '1 OVERLEDEN J. Kriek (70) echtgen. van M. der Weijden; H. Guijt (44) ec! van S. van Weeghel; C. B. Koeï man; K. L. Pel (51) man; J. M. derhorst (3 mnd) dochter); J. J. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEI y EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad Witte Singel 1 - Leidflv Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie en adminifij tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-2150 Hoofdredacteur Han Mulder. Maandabonnement Kwartaalabonnement Per Post Jaarabonnement Losse nummers Abonnementsgelden bij voon betaling te voldoen Bij auton j* tische overschrijving geen ministratie- en incassokoster Nabezorging van 18.0020.00 Zaterdag van 16.00—18.00 u Telefoon 01710—30500.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2