)ver windmolens, export en penbaarheid inkomens f' lezwaren tegen net van nelwegen rondom Alphen ezers schrijven Hoogst urgente gevallen LIEVE BLUTTE SINTERKLAAS De huidige toestand niet bagatelliseren Plakkerij Bezorgers Oliedom PERDAG 6 DECEMBER 1973 PAGINA 9 |de olieboycot doet omzien naar mogelijkheden van energie- king wordt er o.m. geschreven massaal gebruik van wind- snelle toeneming van intal kernreactors. Het is, voor feiten berustende discussie, hierbij enkele kanttekeningen Zo reageerde prof. dr. J. (nt, hoofd van de Radiologische TNO (Toegepast Natuurwe- happelijk Onderzoek) te Arn- i „Het Parool" op een pleidooi („kabouter") Roel van Duyn elektriciteitsopwekking door ïolens. kan op zichzelf appreciëren mensen zijn die zich te- zorgen maken over onze ituatie", aldus prof. Went. zien blijkbaar de kwanti- mogelijkheden zo onwerkelijk, zich niet realiseren alleen ijnoplossingen na te jagen, is aannemen dat we proberen alleen maar de Ne- dse elektriciteitsproduktie door ïolens over te nemen. Laten we leens veronderstellen ardoor, in ons winderige land, voldoende wind aanwezig is. uden dan 40.000.000 van deze olens moeten bezitten of wel windmolens per vier- kilometer". wil dan zeggen", aldus gaat voort, „dat we in feite is 1/10 van alle energie die we land afleveren aan de bevol- industrieën enz., door wind- opwekken. We zouden het ook nen formuleren dat we dan ca. wart van alle energie-grond- in hoofdzaak dus olie jas, vervangen door wind- Prof. Went eindigt met de ig, dat ons land met zoveel tjes onleefbaar zou worden. miljoen windmolens in nd is inderdaad nogal wat en betrekkelijk zo gering at. Massaal gebruik van wind- is derhalve in de praktijk eenvoudig als sommigen rt4n te denken, al zijn er zo- Amerika wel plannen om windkracht-centrales te bou- elektrisch vermogen van iljoen kilowatt zouden kunnen tweede kanttekening betreft de g, die in de discussie over het ■project e.d. nog wel eens aan komt: dat in de Sowjet-Unie itoomcentrales gebouwd wor- ingezonden stuk in de ?arder Courant" blijkt, dat dit wel het geval is en dat de Sowjet- Unie op grond van het vijfjarenplan 1971-1975 op dit gebied tot een capa citeit van 6 a 8 miljoen KW wenst te komen en in 1980 tot 30 miljoen KW. Het betreft hier de snelle neu tronenreactors, die als grondstoffen uranium-235, U-238 en thorium heb ben, stoffen die bij verbranding wor den omgezet in plutonium-239. Operationeel is al de reactor BOR- 60 met een capaciteit van 60.000 kW. De eerste reactor van dit type komt volgend jaar gereed bij de stad Sjew- tsjenko (Kazachstan) met een ca paciteit van 350.000 kW. Daarna volgt een reactor in Bjelsjarsk (in de Oeral) met een capaciteit van 600.000 kW. Verder wordt dan nog gebouwd aan reactors in Nowoworo- nesj, in Leningrad (twee stuks, elk met een capaciteit van 1 miljoen kW) en op het schiereiland Kola. Een geheel ander facet van het energietekort is de Nederlandse uit voer. De Nederlandse Export Combi natie (NEC), bundeling van 350 voor namelijk middelgrote ondernemin gen uit alle bedrijfstakken met een totale personeelsbezetting van 44.000 personen en een Jaaromzet van 3.2 miljard, heeft aan de minister van Economische Zaken dringend ver zocht bij het uitwerken van maat regelen voor energie-verbruik door de industrie, voorrang te verlenen aan bedrijven die aantoonbaar actief zijn in het belang van de uitvoer. De NEC (gevestigd te Soest, directeur Lam bert Fokkema) wijst er op, dat de helft van ons nationale inkomen in 1972 een bedrag van 119.5 miljard wordt verkregen uit de export van goederen en diensten. Elke aantasting van onze uitvoer- belangen zou daardoor funest zijn voor een goed functioneren van onze economie en ook op langere termijn een bedreiging vormen van de alge mene welvaart. De NEC suggereert dan ook ondernemingen met een we reldwijde geregelde export in eerste instantie te erkennen als vitale be drijven voor onze nationale economie. Hetzelfde geldt voor de vervoersbe drijven die zich grotendeels rich ten op het internationale goederen transport. Direct hierop aansluitend volgen die bedrijven, waarvan de uitvoer overwegend gericht is op de landen van de EEG, die vopr ruim driekwart van ons exportpoten- tieel van belang zijn. Vermindering van het exportvolu me, aldus de NEC, betekent niet al leen maar het prijsgeven van een gevestigde reputatie op de wereld markt. Eveneens dreigt, door het op lopen van het algemene prijsniveau door grotere gevoeligheid ten aan zien van buitenlandse produkten, het uitvoeren van een uitgebalanceerd loon- en prijsbeleid tot een hersen schim te worden. Bovendien betekent i onze internationale ook aantasting van onze koopkracht, waardoor bijv. het massatoerisme naar het buitenland in de knel dreigt te geraken. Ten slotte: geheel of gedeeltelijk wegval len van de uitvoer zal een versterkt effect hebben op de daling van de de exporterende ondernemingen ook de toeleveringsbedrijven en de trans porteurs worden getroffen. Mag de overheid „pottekijken" in de gegevens van een verzekeringsbe- „Wat hier gebeurt is bijzonder ge vaarlijk", aldus de heer Van Steensel. „Wij staan in vertrouwelijke relatie tot onze klanten. Wij hebben alle mogelijke dossiers, zowel betrekking hebbend op normale schadegevallen als op medische zaken, keuringen, invaliditeit. Wij wensen intieme za ken niet prijs te geven aan wille keurige politiebeambten. De rege ring blijkt kennelijk vergeten te zijn, dat zij handelt in strijd met ar tikel 8 van het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Dit verdrag is door het Nederlandse parlement goedgekeurd en dient te worden toegepast op de Nederlandse samenleving. Artikel 8 erkent ieders recht op eerbiediging van het pri vé- en gezinsleven, het huis en de briefwisseling". Door C. J. Rotteveel drijf? Het Assurantieconcern Stad Rotterdam, een van Nederlands oud ste verzekeringsmaatschappijen (an no 1720), antwoordt ontkennend. De raad van bestuur, onder president schap van de heer P. van Steensel (60), heeft de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) de deur gewezen, toen deze dienst de Stad Rotterdam sommeerde toegang te verlenen tot de gehele administratie van anderhalf miljoen polissen. Aan vankelijk, aldus het Alg. Dagblad, zou het alleen maar gaan om onderzoek naar bezitters van pleziervaartuigen. Dezer dagen stonden ambtenaren van het ministerie van Sociale Za ken op de stoep, die echter nul op het rekest kregen toen zij probeer den inzage te krijgen in lijsten van het gehele personeel van 1200 man, voor de cao'ers met naam en toenaam en voor de anderen groepsgewijs. „De mensen die nu in de regering zitten", aldus de heer Van Steensel, „hebben altijd scherpe kritiek gehad op de zogenaamde Da tabanken, waar persoonlijke gege vens van de Nederlandse burgers zouden worden verzameld. Men vreesde aantasting van het privéle- ven. Maar wat ze nu willen gaat nog veel verder. De heer Van Steen sel heeft het op een procesverbaal laten aankomen, want hij wil de zaak voor de rechter uitvechten. En verder: „De ontwikkeling die we nu meemaken, doet denken aan het invoeren van een soort politie staat op het gebied van de belas tingen en daar wensen wij niet aan mee te doen. Wij hebben ons door deskundigen op bestuurlijk, Juridisch en fiscaal terrein laten voorlichten. Deze zeggen dat, als de regering der gelijk bevoegdheden wil geven aan een fiscaal politieapparaat, dit bij een aparte wet moet worden gere geld, waarbij de koninklijke weg d. w.z. langs het parlement moet worden bewandeld". „Het gaat", aldus de heer Van Steensel tenslotte, „niet meer om ple ziervaartuigen. Het gaat om inte grale inzage die de overheid wil van alles, waarbij ik verlicht zou zijn briefwisseling, die bij internationaal verdrag beschermd wordt, aan wille keurige lieden te tonen. Ik beschouw de houding van deze regering op dit punt gewoon als een keerpunt in de normale betrekkingen. Vandaar dat ik een eventueel proces in alle rust afwacht". „Taboes zijn er tegenwoordig om te worden opgeruimd", aldus prof. dr. F. Hartog, hoogleraar economie in Groningen, in een artikel in NRC/ Handelsblad. Wat is er nu voor en tegen „openbaarheid van inkomens, door de belastinggegevens voor ieder ter inzage te leggen? „Laten we met het laatste (contra) begonnen", zegt prof. Hartog. Een eerste moei lijk te waarderen punt is de aan tasting van onze "privacy" een argument dat verzwakt wordt door dat men wel te koop loopt met de om vang van zijn bestedingen. Waarom is het inkomenstaboe dan zo belang rijk? „We komen op meer vaste grond door te wijzen op de gebrekkigheid van de informaties die door open baarheid van inkomens wordt ver kregen. Dat komt vooral op twee punten naar voren. In de eerste plaats loopt, vooral bij hogere func tionarissen in het bedrijfsleven, een deel van de beloning niet over het inkomen, of is moeilijk daaronder te vangen. Er zijn allerlei laciliteiten mogelijk die eigenlijk bij h.-t inko men in geld zouden moeten wor den gewaardeerd. Deze praktijken zouden wel eens toe kunnen nemen bij openbaarheid van inkomens, om althans een deel van het taboe te redden. Belangrijker is dat de produktieve periode voor veel beroepen sterk ver schilt en dat het inkomen dat men gedurende die periode doorloopt een min of meer sterke ontwikkeling kan vertonen. Inkomens zijn altijd mo mentopnamen, maar men zou eigen lijk de inkomens gedurende de gehe le actieve periode moeten vergelijken. Een voetballer kan aan het begin van zijn actieve periode in enkele Jaren een topinkomen iverdienen, maar hij moet misschien gedurende de rest van zijn leven op een houtje bijten. Omgekeerde voetballers zijn notarissen en medische specialisten. Iemand die gedurende 20 jaar 40.000 gulden per jaar verdient heeft eigen lijk hetzelfde inkomen als iemand die gedurende 40 jaar f 20.0000 per jaar verdient. Maar de inkomensge- gevens registreren dit als een ver schil van 100 pet. Zo kan iemand soms ook de schrik om het hart slaan, als hij ziet dat er aan het ondereind van de in komenspiramide nog altijd mensen zijn met een inkomen dat ongeveer de helft van het minimumloon be draagt. Is de armoe dan toch niet uit gebannen? De armoe is wel uitgeban nen, want het gaat hier overwegend over „part-time" werkers, dus stu denten of scholieren, of getrouwde vrouwen wier man de hoofdkostwin ner is. De informatie die we krijgen is dus systematisch vertekend. Het is zelfs zo dat absolute gelijkheid Een mooi gezicht, zo'n molen. En ook nuttig als kleine energie producent. Maar ons land zou met deze molens van het oude type en met zakelijke molentjes van het moderne genre letterlijk vól moeten staan om alle nodige energie volledig door windkracht te laten opbrengen. van inkomens, in de zin van levens inkomens, door de feitelijke gegevens over de jaarinkomens toch zou wor den weergegeven als een grote onge lijkheid. Het zijn inkomens in alle stadia van ontwikkeling. Een medi sche specialist doorloopt misschien zelfs alle niveau's: eerst als „part- time"-werker gedurende zijn studen tentijd, dan een middelbaar niveau gedurende zijn assistentschap en dan een misschien snelle, maar wellicht ook vrij langzame klimming naar een topniveau dat een Jaar of 15 kan aanhouden. Maar er zijn ook argumenten vóór openbaarheid. In de eerste plaats is een gebrekkige informatie meestal beter dan helemaal geen informa tie. In de tweede plaats betekent openbaarheid van alle inkomens ook een zekere rechttrekking ten opzichte van degenen wier inkomen, althans uit slaris, al lang tot op de laatste cent bekend is, namelijk de ambte naren en alle anderen die in dienst zijn bij publiek-rechtelijke lichamen. De salarisschalen en de rangen zijn gepubliceerde gegevens. Het laatste en misschien beslissen de argument vóór is dat het bezit van de zaak vermoedelijk het eind van het vermaak zal zijn. Er is geen beter middel om de belangstelling voor pornografie te doen afnemen dan vrijgave. Het sekstaboe en het inkomenstaboe zijn nauw verwant. Dat is in Zweden gebleken, waar de belastinggegevens op inkomensgebied al lang openbaar zijn. Als er niets meer verborgen wordt, kijkt nie mand er meer naar". Opnemen van brieven In De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de inhoud eens is. wel in te korten. krant van 29 november Jl, iet verslag van een lezing teerde Eijsink, ïhter van de Leddse zing hiedd de gedeputeerde een net van snelwegen wordt aange legd. Maar is diat nu eigenlijk wel zo voor een net van snelwegen wenselijk? De werkloosheid in Al- den Rijn en ook heeft phen en omstreken behoort tot de laagste in het land. Dus daar is het niet direct voor nodig. En als we aan de nieuwe inwoners werk willen ge ven, zal dat toch voornamelijk in de. kantorensector voor de hogere inko mensgroepen moeten zijn, want al leen daarvoor wordt in Alphen ge bouwd. Voor de kantoren tenslotte foor een goede groei zijn snel- de suelwegen mi ook weer niet nodig. Daar moet dan de vak- direct als goederentoevoerlijnen Igens het krantenverslag, ïgenheid gebruik gemaakt om ■eed uit te halen tegen de acti- werkgroep. was de kern van zijn betoog? de bevolking van Alphen en strieën in deze gemeente moe- oeien. Halve groei »g voor gaan vechten; want dlff- Zou dit alles betekenen dat de de 7, tweede alinea regel 4-6, precies 29 schien best een reële veronderstel- voorbeeld aan de vestiging van ben de lijk niet alleen uit het oogpunt van natuur- en landschapsbehoud en het leefklimaat in de steden van belang, werkgelegenheid zal de Het is zeer goed mogelijk dat door de olieschaarste ingrijpende verande ringen zullen ontstaan, niet alleen in de persoonlijke keuze van vervoer middel, maar ook op langere ter mijn in het hele patroon van ver- voersrelaties. Onze voorstellen om te komen tot vermindering van ver voersbehoeften sluiten daar direct bij aan. Maar met zaken als de olie- schaarste houdt de heer Eijsink waarschijnlijk liever geen rekening. heer Eijsink toch ook niet bepaald midden in het Groene Hart willen hebben. Of misschien heeft hij ootk daar geen bezwaar tegen? De gedeputeerde verwijt ons het ge bruik van onjuiste cijfers: niet een-derde, maar de helft van het ver keer op de Hoge Rijndijk is door gaand verkeer. Wanneer hij echter de moeite genomen zou hebben om onze nota goed te lezen, en dat mo gen we toch van een gedeputeerde verwachten, dan zou hij op bladzij heer Eijsink Alphen wil doen uit- groeien tot een groot, volledig op de verzet tóch aïepaT 'maar "uit voortkomt. dezelfde cijfers gevonden hebben als hij zelf nu genoemd heeft. verzet tegen de geprojec- WERKGROEP MILIEUBEHEER aan de rijksuniversiteit Leiden. p/a Kaiserstraat 63, Leiden. Tel. 01710—30645. de relatie tussen de werkge ld in Alphen en het aanleg- snelwegen om deze gemeen de heer Eijsink waarmaken verband tussen die twee zaken 00^ doorschouwt? Zelf wijst hij o. belang van de toevoer naar eatiegebieden. We vragen ons af naar welke recreatdege- Rijksweg 11 ons moet voeren, het Rietveldse pad midden in het Groene Hart, terwijl teerde snelwegen tussen Alphen de plaatselijke werkgelegenheids-si- Leiden hebben wij indertijd de vol- Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat deze regering de neiging heeft de zaken te baga telliseren. De toestand tengevol- de olieboycot is ernstiger straling, die gelijk staat met die van vier horloges-met-radiumcij- fers waar het glas van af is? Verder: wij moeten nu einde lijk eens ophouden met voorop lo- dan velen denken. Ook de regering pen bij het verstrekken 1 miskent het sneeuwbaleffect. Min der gebruiken wordt immers min der produceren, gevolg: minder verdienen, minder kopen, weer minder produceren in andere sec toren enz. enz. Het lijkt mij verder nogal dui delijk, dat Nederland bij de ener giewinning zo snel mogeljk op ei gen benen moet gaan staan. Dat betekent, dat er geboord moet worden. Het gaat niet om het spel, maar in de letterlijke zin van het woord om de (ja-)knikkers. Verder moet het Kalkar-project niet met 3, maar met 10 pet. worden ge steund. In de Jaren '40-'45 ont wikkelde men een kernbom. Waar om nu niet, met de huidige kennis, in m i n d e r Jaren kerncentra- zoveel ophef over i ont wikkelingshulp. Al veel te lang hebben wij de rijke oom uitgehan gen, ten koste van te hoge be lastingen. Dat begon al met de Benelux: wij de „benen" en zij de „lux," heette het toen al. Met de EG was het al niet anders. Het lijkt mij tenslotte noodza kelijk, dat het duidelijker wordt dat de gevolgen van een olieprijs verhoging aan de bron maar een geringe verhoging per liter ls. Gaat die prijs aan de bron met vijf tig procent omhoog, dan betekent dat een stijging van 5 op 7% cent per liter. Tot nu toe heeft elke re gering alleen nog maar ver diend aan elke verhoging. H. v. ECK Hoge Rijndijk 3 Leiden. tuatie daar helemaal niet om Vraagt? Misschien dat ze dat op rijksniveau wel hobbyisme noemen... Voor de vakbeweging lijkt belangrijker actiepunt om fe7<j be vechten in Alphen, ste van vaststaat. En verder beter leefklimaat en voor afremming van de groei van Al phen en een zodanig vestigingsbe leid voor nieuwe inwoners en voor sociale woningbouw bedrijven, dat de vervoersbehoeften het belang tenmin- tussen Alphen en Leiden (en Amster- >r een dam) zo min mogelijk toenemen; goede voorts daarbij voorrang voor socia- Hat Leidse bureau huisvesting heeft volgens zeggen zoveel urgent woning zoekenden. Volgens my zijn dit la biele woningzoekenden, waarvan 90% werkgelegenheid in de grote steden, le woningbouw voor de eieen bevol- womngzoexenoen, waarvan au ,o de mooie nijpender probleem vormt dan m ten zuiden van Alphen? Naar phen, ln de vorm waarln die nu wordt bezochte Weipoort of het toe- gepropageerd. Juist ten koste van de ">°rrang aan de ontwikkeUng van «te™. Want als wing in die poleder Kerk en Zamen: i ^jrtpar^bu Leiden?_Maar ste[ien gaat: door het aanleggen een net van snelwegen om Alphen zal de verkeersdruk op Leiden, Den Haag Amsterdam nog verder toenemen. verder verslechteren, waardoor nog juist de gebieden die, als de eerde zijn zin krijgt, verloren fcaan of in tweeën zullen neden De heer Eijsink zal dus Het leefklimaat in deze steden and bedoelen. Natuurlijk. - - atwijk wordt nu al door het openbaar vervoer en het fiets- verkeer; onderzoek naar de mogelijkheden, van tweestrooks-randwegen langs Al phen en langs Leiden en een verbin ding van het industrieterrein in Zoe- T ^en. "stikt op zou de gedeputeerde ook r menen die het zich kunnen per- terwoude-Rijndijk naar Rijksweg 4, mitteren "buiten" zullen gaan nen; en ook zullen meer bedrijven de aandacht kunnen richten steden verlaten en een andere vesti- temogeJdJkheden dicht^bij gingsplaats zoeken. Daarbij vragen bovendien af, wat voor heil de waardoor het laatste deel van de Ho ge Rijndijk ontlast zal worden. Het effect van deze maatregelen is zich nu laat inschrijven, dam is men over vijf Jaar een hoogst urgent geval, ook al wooot men in een villa. De grootste woningnood is te vin den onder de Jonge mensen, maar die moeten eerst hun jonge leven laten verpesten door te gaan inwonen, om dat ze nog geen drie jaar gehuwd zijn of samen nog geen 50 jaar zijn. Zijn ze samen 46 en pas getrouwd, dan het eerst twee jaar inwonen, met ning. Dan gaat het bureau huisves ting erg rot doen, omdait zij dan een speciaal geval hebben, dat hoogst urgent is, volgens het bureau. Ga Je naar dat speciale geval toe, en bied Je de warning aan, dan blijkt vaak dat men heft huis niet wil. Waarom met? De kamer ligt niet op het zuiden enz. enz. Dat zijn dan „hoogst urgente ge vallen". H. v. MASTRIGT, Zwarte Pad 11, Leiden. Dat de rode progressieve heren "n schreeuwende oproep doen om in 't Academiegebouw te protesteren te gen alles wat er in Griekenland ge beurt, is iets, wat we uit die hoek kunnen verwachten. Om reclame te maken voor die avond hebben de heren honderden plakkaten in de stad aangebracht. Het is al weer een duidelijk bewijs, dat fatsoen en moraal bij die zoge naamde vredepredikers niet aanwe zig zijn. Waarom worden ze voor die vuile smeerlapperijen niet vervolgd? J. v. d. LINDEN Zoeterwoudsesingel 92, Leiden. Het Dagblad wordt weieens laat bezorgd, vooral in deze winterse da gen. Er zijn lezers, die tekeer gaan tegen de bezorger, wat ik misplaatst vindt. De meeste bezorgers zijn Jon gelieden, die na schooltijd het blad bezorgen en het geld gebruiken om te studeren, wat ik zeer prijzens waardig windt. Dus: geef de bezorgers geen grote mond. J. VAN ES Pieter de la Courtstraat 20. Leiden. ADVERTENTIE waar Je goed op de fiets -erder op de moge- van het openbaar bevolking van Alphen zélf van een aangeven van een beleid, dat minder niet volledig te overzien. Maar het aue narigheid vandien. Als men dan is wel duidelijk dat ze de richting terug naar Alphen, want het pMjk voor iedereen duidelijk niet echt om die recreatiege- voortgaande groei en industrialisatie verkwistend met de nog resterende dreun die ze dan te verwerken krij- vrije ruimte omspringt: en óók, dat gen is net zo groot of nog groter dan een dergelijk nieuw beleid op voor- toen ze trouwden. bet om het strandbezoek mag verwachten, als die op de huidi ge manier doorgaan. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat snelwegen ook nog ande- vormen van werkgelegenheid met paar snelwegen worden aangelegd. Als ex-secretaris van een woning bouwvereniging heb ik dat aan den lijve ondervonden. Je vecht voor Je l dat is mis- zich meebrengen. We denken bij- Onze voorstellen zijn waarschijn- leden voor een grotere of betere wo- Sjonge, wat bent u weer royaal geweest Misschien wel zó royaal dat u best wat geld kimt gebruiken. Dat komt dan prachtig uit want Luba heeft nu veel mannen nodig. Aanpakkers vanaf 18 Jaar die met tijdelijk werk (geen thuiswerk) veel geld willen verdienen. Kom snel even langs. U kunt snel veel geld verdienen. LUBA voor alle uitzendkrachten Daar ligt ze, de uitgestorven weg, op zondagmorgen. Bezwangerd door de stinkende adem der kwelgeesten, die haar lichaam eindeloos ont(t)eren. Ontelbare banden hebben hun leven op haar versleten. Dat is het lot van een publieke weg. Daar staan ze, de geweldenaars. Vol komen uitgeblust met oliedomme ge zichten. Morgen mogen geremder. weer. Wel iets JAN VAN DER KOOIJ v. d. Marckstroat 12. Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9