Gebrek aan solidariteit ontwricht EG' Verlies voor links Denemarken ZUIDVIETNAMESE STAD VEROVERD Amnesty International niet in UNESCO-zaal Frankrijk maakt haast met studie opslag zout Van der Stoel in Brussel: ZZweedse ambassadeur "snoet weg uit Chili Langdurige kabinetsformatie verwacht 'an onze correspondent) tUSSEL„Enkele delegaties moeten geloof ik nog nadenken. Ik kan ailleen maar ho rn dat zij snel tot positieve conclusies zullen komen". Dat zei minister Max van der oei (Buitenlandse Zaken) gisteren in antwoord op de vraag of hij nog steedis van me- ig was dat in de EG-ministerraad „constructief" werd gesproken over de energiepro- ■men in het algemeen en de oliecrisis in het bijzonder. oals bekend gebruikte de minis- uitdrukking op de dag waar negen EG-landen hun ver- ring over het Midden-Oosten we- kundig maakten. De EG-minis- ^jaad vergaderde gistermiddag end- uren in een beperkte zitting over olieproblemenDe wens hiertoe onder meer door Nederland ge- •f mr. Van der Stoel desge- agd toe. Ie Nederlandse minister zei in de d onder meer dat er een gevaar igt voor ontwrichting van de ge- enschappelijke mar kt als bepaal- l5 Jlidstaten van de gemeenschap veel lo[-a Jijden hebben van schaarste olie dan andere leden van ae Tegen die achtergrond wil de Jerlandse regering komen tot 'n mredige verdeling van de lasten de olie-crisis over de negen lan- stul ANTIAGO (AP) De Chileen- m militaire Junta heeft de Zweedse stu| bassadeur Harald Edelstam per- r 111 a non grata verklaard. Edelstam ftülefc het land onmiddelijk verlaten, zijde der Zweedse ambassa- werd geen kommentaar gele- ;r m ni naat, heeft de woede van de jun- opgewekt door zijn daadwerkelij - verdediging van politieke vluch- ïgen die in zijn ambassade asiel ;taa£ten- e Zweedse minister van Buiten- flse Zaken, Sven Andersson heeft eren gezegd, dat de uitwijzing, Edelstam "de betrekkingen met 3tS. den. Er moeten tijdig bepaalde maat regelen worden genomen om te voor komen dat de gemeenschappelijke markt van de negen niet meer kan functioneren doordat niet alle lid staten in dezelfde mate over energie kunnen beschikken. Minister Van der Stoel sprak er verder tegenover Journalisten zijn grote voldoening over uit dat de Duitse delegatie in Brussel niet was teruggekomen van de oproep tot Eu ropese solidariteit op energiegebied, die vorige week door Bondskanselier Brandt werd gedaan. Gevraagd of Nederland bijvoor beeld de instelling van een regionaal fonds zou blokkeren als de Europese partners niet solidair zijn bij de op lossing van de olieproblemen, zei mr. Van der Stoel: „Als er gevaar gaat dreigen voor ontwrichting van de ge meenschappelijke markt, wordt het ook moeilijk om aan vorderingen te voldoen". Minister Willem Duisenberg van Financiën sprak in dezelfde geest toen hij in verband met het anti- in flatieprograrruna van de Europese Commissie (het „dagelijks bestuur" van de EG) opmerkte, dat het on mogelijk is om verschillende terrei nen van het Europese beleid afzon derlijk te bekijken. Niettemin ging hij tot veler verrassing in de raad van de ministers van Financial ak koord met de (overigens vrijblijven de) aanbevelingen van de commissie aan de lid-staten. Daarbij maakte Duisenberg ook nog het voorbehoud dat dit programma door de lid-sta ten mag worden uitgelegd in het licht van de recente oliecrisis. Als er een tegenstrijdigheid zou bestaan tus sen de bestrijding van de inflatie aan de ene kant en anderzijds het hand haven van de werkgelegenheid, moe ten laatstgenoemde doelstellingen voorrang hebben, zo legde hij desge vraagd aan Journalisten uit. SAIGON Noordvletnamese en Vietoong-troepen hebben gisteren bij de Cambodjaanse grens gelegen plaats Kien Doec veroverd. Het Zuidvietnamese garnizoen, ter sterkte van een regiment infanterie, moest zich uit de stad terugtrekken onder de zware druk van de tegen standers die de steun hadden van een twintigtal tanks. Volgens het militai re hoofdkwartier in Saigon hebben de Zuidvietnamezen geen verliezen geleden. Het was de eerste maal sinds het bestand in januari van dit Ja-ar van kracht werd dat een onder controle van de Saigon-regeringstroepen staande stad in handen van de Viet- cong is gevallen. Een hevig artillerie-bombardement en straatgevechten hebben veel scha de aangericht. Noordvietnamese strijdkrachten hebben gisteren een tiental aanvallen ondernomen in het zuidelijke deel van het centrale hoogland. Het militaire opperbevel ui Saigon noemde de acties een inten sivering van de oorlog. Men gelooft dat deze acties een algemeen offen sief vooraf gaan De strijdkrachten hebben aanvallen ondernomen met tanks en artillerie vuur en hebben gedeelten van een districtshoofdstad Beaet. Een mili taire woordvoerder heeft gezegd een algemeen offensief te verwachten, zo als Zuidvietnamese functionarisen a) eerder hadden gezegd Ongeveer 5000 Noordvietnamese militairen en een squadron van 60 tanks zouden bij de aanval op Kien Doec betrokken zijn geweest. Slechts eenvijfde van de tanks was volgens waarnemers ingezet. Volgens Zuit- vietnamese berichten zouden 45 Noordvietnamezen bij de gevechten om het leven zijn gekomen Voor martel-conferentie Een gewapende politieman bij de plas bloed die gisteren in Jeruzalem ontstond toen een handgranaat tussen een groep marktbezoekers werd geworpen. Achttien mensen onder wie vijf vrouwelijke soldaten werden hierbij gewond. i-Jarige beroepsdi- taatsgreep De politie van Loe- heeft 96 personen gearresteerd, ervan worden beschuldigd zater- poging te hebben gedaan de Ting van de Zambiaanse presi- Kenneth Kaoenda omver te pen. Een en ander werd bekend laakt in de "Johannesburg Star". Eban De Amerikaan onderminister van Buitenlandse Rush heeft gisteren een uur rleg gepleegd met de Israëlische ister van Buitenlandse Zaken, Eban, kennelijk in een poging Arabieren en Israëliërs voor de ide vredesconferentie wat na- tot elkaar te brengen, 'n Woord- a het ministerie van Bui- landse Zaken beschreef het ge ek als "nuttig en constructief". dfe Chileense regering zeker niet zul len verbeteren, maar Juist verslech teren". "Onze ambassadestaf in Santiago, heeft instructies gekregen om door te blijven gaan met het trachten te vanzekeren van vrijgeleides voor politieke vluchtelingen die vast zit ten in de ambassades van Zweden, en Cuba", zo zei hij. De belangen van Cuba worden ver tegenwoordigd door Zweden sinds Chili de diplomatieke betrekkingen met Cuba heeft verbroken. In Chili is inmiddels door het minis terie van Buitenlandse Zaken be kend gemaakt dat drie personen werden gewond toen een militaire pa trouille vuur op hen opende toen zij de ambassade van Panama trachten binnen te gaan om daar politiek asiel te verkrijgen. Er werd niet bekendgemaakt, of het gaat om Chilenen of buitenlanders, maar in de korte mededeling werd gezegd, dat twee van hen schotwon den opliepen en de derde gewond werd door een val. Naar schatting 400 vluchtelingen be vinden zich nog steeds in verschillen de ambassades hopend dat zij een vrijgeleide zullen krijgen om Chili te verlaten. Meer dan 3.000 Chileense en buitenlandse politieke vluchtelingen die na de staatsgreep van september hun toevlucht hadden gezocht in een ambassade hebben tot nu toe toestemming gekregen het land te verlaten. RESULTAAT RIJNCONFERENTIE IN BONN BONN Frankrijk heeft toege zegd de aanvankelijk voor dit jaar beloofde studie over de opslag van zout uit de Elzasser kalimijnen nu omstreeks juli volgend jaar gereed te hebben. Een Franse resolutie wil, dat de internationale Rijncommissie volgend jaar april de tekst gereed heeft voor een internationale over eenkomst, die de lozing van chemi caliën in de Rijn regelt. Dit zijn de hoofdthema's van de eerste dag van de tweede ministers conferentie \un Rijnoeverstaten die gisteren in Bonn begon en vandaag werd beëindigd. De Franse toezegging om eindelijk haast te maken met de slepende kwestie van de milieu-belastende zoutopslag langs de Rijn (Jaarlijkse aanwas in de Elzas drie miljoen ton) heeft de aanvankelijk teleurge stelde Nederlandse delegatie toch nog van enig optimisme vervuld. Mi nister van Verkeer en Waterstaat, Nederland, als onderliggende Rijn staat tot voortvarendheid veroor deeld, wilde meteen in Juli volgend Jaar een nieuwe ministerconferentie. „Prematuur", vonden de anderen. Eerst moet de internationale Rijn commissie twee maanden de tijd heb ben om op basis van de Franse zout- studie een ontwerp-conventie op te stellen. De derde ministerconferentie wordt nu in oktober 1974 gehouden. Alle delegaties, aldus Westerterp, houden vast aan het vorig jaar ge nomen besluit op 1 Januari 1975 fei telijke opslag van het Franse zout geregeld te hebben. In dit geval zijn de Rijnoeverstaben bereid af te wij ken van de gouden regel volgens welke de vervuiler betaalt. Nog geen overeenstemming over de wijze van financiering de verwachte 100 miljoen Franse franken (Nederlands aandeel: 34 miljoen). Frankrijk verlangt een jaarlijkse bijdrage, de andere staten voelen meer voor een bijdrage in- De Franse regulatie, die een hand vest voor de lozing van chemicaliën in de Rijn beoogt, heeft Nederlands bijval ontlokt, aldus minister mr. Irene Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. De tekst van de conventie zal zich moeten baseren op de reeds bestaande lijsten, die lozing van bepaalde stoffen in de Rijn ge heel verbieden (zwarte lijst) of die slechts onder bepaalde voorwaarden toestaan (grijze lijst). Ben derde lijst (beige) houdt zich bezig met zouten als fasfaten en nitraten. De conferentie heeft opnieuw be vestigd dat langs de Rijn geen kern- oentrales meer zonder koeltorens mogen worden gebouwd. PARIJS De opvoedkundige, we tenschappelijke en culturele organi satie van de Ver. Naties (UNESCO heeft vandaag bekend gemaakt de organisatie Amnesty International geen naciliteieten te zullen bieden voor een wereldconferentie over de afschaffing van martelingen. De conferentie wordt 10 en 11 de cember gehouden. Jacques Guerif. hoofd van de afdeling pers van de UNESCO heeft gezegd dat alle con tracten die gesloten zijn met organi saties die van UNESCO faciliteiten gebruik willen maken ook 'n clausule bevatten waarin staat dat aanvallen op lid-staten van de UNESCO zijn verboden. Guerif voegde er aan toe dat 't se cretariaat van de UNESCO de afge lopen week had vernomen dat in de documenten waarin het Congres van Amnesty International werd voorbereid „direkte aanvallen werden gedaan op bepaalde lidstaten". „On der deze omstandigheden moesten we het contract ongeldig verklaren". In Londen heeft 'n woorvoerder van Amnesty International verklaard dat de UNESCO onder druk is gezet door lidstaten om tot deze be- 'Vampiers' waren rond in Brazilië RIO DE JANEIRO (AP) De po litie in de stad Tres Pasos zegt dat zij een onderzoek instelt naar een bende dieven die mensen onder be dreiging met wapens bloed zou af tappen. Volgens de berichten zouden de bandieten witte Jassen dragen en in jectienaalden en flessen om het bloed op te vangen bij zich hebben. Zij zou den boeren overvallen, hun wapens te voorschijn halen en onder de drei ging hen te zullen doden bloed af tappen. De aanvallers zouden het Spaans van het aangrenzende Argentinië spreken en niet Portugees, dat in Brazilië wordt gesproken. De autori teiten verklaarden niet te weten wat deze Dracula's met het bloed uitvoe ren. Men vermoedt echter, dat zij het aan particuliere klinieken verkopen, hoewel het in Brazilië bij de wet ver boden is handel in bloed te drijven. Wel is het bekend dat sommige klei nere klinieken inderdaad op de zwar te markt bloed kopen. etelhuis in at ontploft gewonden INDHOVEN Gistermiddag is Eindhoven het ketelhuis op het van een pas afgebouwd flatge- f van acht woonlagen ontploft. installateurs werden licht ge- d en konden na behandeling in ziekenhuis naar huis. et ketelhuis werd totaal ver- d. De ontploffing deed zich voor men voorbereidingen trof om de as gestookte installatie in wer- te stellen. jj^lstermorgen was de inrichting het ketelhuis goedgekeurd door leentewerken van Eindhoven. Het *te onderzoek heeft aangetoond er mogelijk iets is misgelopen de ontluchting van de gasleidin- De gemeentepolitie stelt in sa- ïwerking met de arbeidsinspectie onderzoek in. 1eronica-wetjes blgende maand n behandeling KOPENHAGEN Premier Anker Joergensen en zijn rege ring zullen aftreden na de verpletterende nederlaag die de Deense kiezers de sociaal-democratische volkspartij bij de giste ren gehouden algemene verkiezingen hebben toegebracht. Joer gensen kondigde gisteravond aan dat hij de koningin vandaag zijn ontslag zal aanbieden. EN HAAG (ANP) De Veronica - Jes zullen dit jaar niet meer de Eerste Kamer im het open- worden behandeld. Het lijkt gstwaarschijnlijk dat de senaat wetten, gericht tegen de zend- spen op de Noordzee, gaat be ften op dinsdag 8 Januari aan- wde. fcn definitieve beslissing is nog genomen. Eerst moet nog het 'erslag van de senaat over deze worden uitgebracht. Niet alleen de socialisten, maar al le „oude" partijen kregen flinke klap pen. De Sociaal-Democraten vielen terug van 70 op 46 zetels, de radica len verloren zeven van him 20 zetels, de conservatieven werden bijna ge halveerd, van 31 naar 16 en de libe ralen zullen genoegen moeten nemen met een teruggang van dertig op 22 zetels. De socialistische volkspartij zag haar steun aan de regering geho noreerd met het verlies van zes van haar 17 zetels, terwijl de linkssocia- listische partij, die in het oude parle ment niet vertegenwoordigd was, ook ditmaal geen zetel wist te behalen. Dat de Denen het politiek radicaal over een andere boeg willen gooien blijkt uit de enorme winst van de partij van de vooruitgang van de miljonair-advocaat Mogens Glistrup, die voor het eerst in het parlement komt en meteen van de kiezers 28 ze tels kreeg. Ook de nieuwe centrum-democra tische party va nde voormalige soci aal-democraat Erhard Jakobsen bleek de sympathie te hebben. Zij komt met 14 zetels in de volksvertegenwoordi ging. De christelijke partij, de belas tingprotestpartij en de communisti sche partij krijgen respectievelijk 7, 5 en 6 zetels. Deze partijen waren in het oude parlement nieit vertegen woordigd. Uit deze uitslagen blijkt dat de De nen in groten getale niet meer zo ge lukkig zijn met hun welvaartsstaat. Enkele dagen voor de verkiezingen waarschuwde een politieke commen tator al dat er een brede kloof was ontstaan tussen het volk en zijn po litici. „Teveel beloften zijn onvervuld gebleven. Het volk gelooft momenteel dat het beter zijn zaken zelf kan be hartigen", zei hij. Het opbouwen van de welvaarts staat is gepaard gegaan met toren hoge kosten en zwaar drukkende be lastingen. Ook de socialisten in Noor wegen en Zweden hebben by recente verkiezingen ondervonden dat de of fers die de burgers voor een wel vaartsstaat willen brengen niet onbe perkt zijn. Het is kennelijk daarom dat giste ren in Denemarken zo massaal ge stemd is op partijen die beloofd heb ben tegen belastingdruk en bureau cratie ten strijde te trekken. De in komstenbelasting is in de afgelopen Jaren opgeschroefd tot byna vijftig procent van het gemiddelde inko men. Daarop komen nog eens om zetbelasting, vermogensbelasting en andere heffingen. Als men er naar vraagt zeggen de meeste Denen weliswaar dat zij blij zijn met de dingen die de welvaarts staat hun gebracht heeft: gezond heidszorg, goed onderwijs, werkgele genheid, pensioen en dat ze dat ook niet meer kwijt zouden willen. Maar tegelijkertijd bestaat het gevoel dat de kosten hiervoor te hoog zijn, dat er te diep in het particuliere leven wordt ingegrepen. Hiermee is ook het succes verklaard van Mogens Glistrup, de rijke 47-Ja- rige advocaat, die talloze malen open lijk gezegd heeft dat hij nooit belas ting betaalt en dat de anderen dit ook niet zouden moeten doen. Glistrup, vervuld van radicale idee ën, heeft al laten weten dat z'n par- tijd bereid is een regering te „Maar dan wordt de functie var mier afgeschaft. Mijn ambitie i vormen van een ministerie voor het opruimen van overheidsverspilltog en ambtenaren", aldus Glistrup, volgens wie het hele ministerie van Defensie en alle militairen naar huis gestuurd kunnen worden om nuttiger werk te gaan verrichten. Hij heeft namelijk al een bandje klaar liggen waar in het Russisch op staat: „We geven l pre- Het is tekenend voor de politieke malaise in Denemarken dat de kie zers deze kreten van Gilstrup, die ook de inkomstenbelasting wil afschaf fen, maar niet zegt waar het geld dan vandaan zou moeten komen, ernstig hebben genomen en zijn par tij tot de op een na grootste van het land hebben gebombardeerd. De anti-belasting partij van de Deense jurist Mogens Glistrup heeft bij de Deense verkiezingen 28 van 179 zetels behaald en is daarmee na de sociaal-democraten de grootste partij geworden. Na het bekend worden van de uitslag werd Glistrup door zijn vrouw omhelsd. gelijkheidspartij genoemd 2,9% (1,6) socialistische volkspartij 6% (9) com munisten 3,6 (1,3). centrum-demo craten 7.8 %<0), christelijke volks partij 4 (1,9), liberalen 12,3% (15,7 linkse socialisten 1,4 (1,5),partij van de vooruitgang 15 (-). De opkomst bedroeg 88,7 tegen 87,2 in 197L In percentages luidt de uitslag als volgt: sociaal-democraten 25,7 (37,3 bij de verkiezingen van sep tember 1971), radicalen 11,2 (14,3), conservatieven 9,2 16,7belas tingprotestpartij (ook wel belasting- slissing te komen. Deze lidstaten zijn in een pas verschenen rapport be schuldigd van het gebruik van mar tel-methoden. Amnesty is 'n onafhankehjke organi satie die zich inzet voqr de vrij lating van politieke gevangenen van alle gezinten. De woordvoerder zei dat de conferentie 10 en 11 december ge woon zal doorgaan, maar da in een nieuw conferentie-oord. Tour Olivier de Serres in Parijs. Men venvacht meer dan 250 deelnemers van 30 lan den. Priesters uit bureau van bisschop gezet BILBAO De politie is gisteren het bureau van de bisschop van deze Baskische stad binnengedrongen en heeft een groep van 13 katholieke priesters verwyderd die maandag een sitdown demonstratie waren begon nen als steunbetuiging met zes col lega's die voor de tweede keer een hongerstaking houden in de Zamora- gevangenis. De 13 zijn overgebracht naar het hoofdbureau van politie voor onder vraging. Er werden geen incidenten gemeld. Ondertussen heeft een woordvoer der van de gevangen priesters gezegd dat zy „zeer verzwakt" zyn en dat hun gezondheidstoestand ..ernstig" is. Canard Enchaine dient klacht in PARIJS De directeur van het satirische Franse tydschrift Le Ca nard Enchaine heeft gistermiddag bij de gerechtelijke autoriteiten in Parijs een klacht ingediend nadat de voorgaande nacht in het toekomstige gebouw van het tydschrift vyf ge heimzinnige ..loodgieters" waren ont dekt. De loodgieters waren bezig af luisterapparatuur aan te brengen toen ze door een medewerker van Le Canard werden gesnapt. Hoewel er politie voor het gebouw stond konden ze op ónbeerijpclijke wyze ontkomen. Wat precies de be doeling van de loodgieters of hun op drachtgever is geweest is niet be kend. Arafat in Cairo Arafat, de lei der van de Palestijnse bevrijdingsbe weging heeft gisteren in Cairo bespre kingen gevoerd met president An war Sadat van Egypte. Arafat is twee dagen geleden in Cairo aangekomen uit Libië waar hi1 besprekingen had gevoerd met president Gaddafi. Ceausescu bij Nixon De Roemeense president en partijleider Ceausescu is gisteren in het Witte Huis door president Nixon ontvan gen. Ceausescu brengt een officieel bezoek aan de Verenigde Staten als antwoord op het bezoek dat Nixon in augustus 1969 aan Boekarest bracht. Hij blijft twee dagen in Washington en zal o.m. ook een gesprek hebben met minister van Buitenlandse Za ken Henry Kissinger. Gesloten Met ingang van volgen de week zullen de benzinestations in Zuid-Afrika van 's avonds zes tot 's morgens zes gesloten zijn op werkdagen en volledig tijdens de weekeinden, zo heeft premier Vorster meegedeeld. Als het niet anderrs kan, zal er op 1 maart benzinedis tributie worden ingevoerd Emigratie Vijfendertighonderd, Joodse Russen hebben in de maand november verlof gekregen naar Is raël te emigreren, zo is in Westerse kringen in Moskou bekendgemaakt. Dit aantal, waarbij 800 kinderen wa ren, brengt het totaal aantal Joden die dit jaar een uitreisvergunning kregen op 31.700 Als de emigratie In hetzelfde tempo doorgaat zullen dit Jaar 35.000 Joodse Russen de Sow- Jet-Unie verlaten, ongeveer driedui zend meer dan vorig Jaar Illegale steun Phillips Petroleum is gisteren beboet met 5 000 dollars wegens illegale financiële steun aan de campagne voor de herverkiezing van president Nixon in 1972. Het is het zevende Amerikaanse concern, dat hiervoor gestraft wordt. Phillips had 100 000 dollar in de verklezings- kas gestort.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7