.S. proberen redesgesprek ;elf te redden Belastingschandaal dreigt voor Nixon onn en Praag ïjn het eens OOK DE RUSSEN DOEN ZUINIG Pionier dicht langs Jupiter [issinger weer na Cairo GARAGE POOT eath: "Europa wordt nalliankt jijk van VS Veel oliemaar ook veel verplichtingen TIJDBOMMEN IN A THENE DINSDAG 4 DECEMBER 1973 ASHINGTON/CAIRO/TEL AVIV (UPI/Reuter/AFP) De Verenigde Staten verwachten de Egyptisch-Israëlische onderhandelingen bij kilometerpaal 101 later deze week worden rat. Het gevaar dat de voorgestelde vredesconferentie, op 18 december in Genève niet door- is volgens Amerikaanse funktionarissen drastisch verkleind. Dit ondanks de vrij con- e waarschuwing van Cairo dat Egypte niet naar Genève gaat als Israël zich voor die datum heeft teruggetrokken achter de bestandslijn van 22 oktober aan het Suez-kanaal. BUITENLAND el dat nog niet officiéél is be- jemaakt komt Henry Kissinger december in Cairo aan. Indien akelijk kan hij dan alsnog po- lartijen op 18 december om de te krijgen. Na een hevig ge- afgelopen zondag braken ook >n in de heuvels van Golan ige vijandelijkheden uit tussen ische en Syrische troepen. De delijkheden, die meer dan vier uurden, werden „nog intenser" md dan die van zondag, gens de verwachtingen van Wa rton zullen de besprekingen tus- gypte en Israël bij kilometer- 101 langs de weg Caïro-Suez nog week worden hervat zullen ze tot een uitgebreide vredescon- tie op de voorgestelde datum in ve. Dit hebben Amerikaanse ionarissen gisteravond bekend akt. De Verenigde Staten heb- volgens de bekendmaking van lent Sadat van Egypte aanwij- gekregen dat zijn land verte- oordigd zal zijn. Sadat had za- in Cairo een gesprek met de ikaanse ambassadeur Hermann zal vinden brengt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, de promotor van de conferentie, waarschijnlijk in de tweede helft van volgende week een bezoek aan zes landen in het Mid den-Oosten. Deze landen zijn Egyp te. Israël, Jordanië, Saoedie-Arabie De generaal kwam zondagavond laat vanuit Israël terug waar hij ge sproken had met minister van defen sie Mosje Dajan. In Cairo had hij gisteren twee gesprekken met de Egyptische minister van Oorlog Ach- med Ismail. Volgens welingelichte kringen in Cairo kwam generaal Si- en Syrië. Libanon behoort eveneens iiasvuo terug met enige Israëlische tot de mogelijkheden. In Saoedi-Ara bie zal Kissinger nog eens proberen koning Feisal ertoe te brengen he- olie-embargo te verlichten. Het reis schema van Kissinger wordt vermoe delijk dinsdag bekendgemaakt. De vooruitzichten op de vredes conferentie waren na het afgelopen weekeinde aanvankelijk erg somber geworden. Egypte wachtte gisteren op de pogingen van de Ver. Naties de impasse in de onderhandelingen te doorbreken. Regeringswoordvoerder Achmed Anis zei dat Egypte zijn standpunt ten aanzien van de vredes conferentie niet kon bepalen voordat de Finse generaal Siilasvuo, opperbe velhebber van de VN-troepen, zijn ideeën om de besprekingen langs de weg Caïro-Suez te hervatten. De besprekingen werden vorige week donderdag door Egypte afge broken omdat Israel het bestands akkoord niet volledig zou willen uit voeren. Het zou hier met name gaan om de weigering van Israël zijn troe pen terug te trekken achter de be standslijn van 22 oktober aan het Suez-kanaal. ADVERTENTIE rr-uJMM| LANDROVER VALKENBURG Z.H. - LEIDEN Missie volledig succes MOUNTAIN VIEW (CALIF.) Vannacht om 3.26 uur heelt de grootste planeet van ons zonnestelsel Jupiter het eerste vluchtige bezoek gehad van een aards ruimtevaartuig. De Pio- nier-10, die vorig jaar 2 maart werd gelanceerdpasseerde de planeet op dat moment slechts 134.000 kilometer. Alle instru menten aan boord werkten voortreffelijk en een stroom meet gegevens werd naar de aarde gezonden. Voorts maakten de camera's enige honderden foto's. De radiografische signalen, die een snelheid hebben van 300.000 km per seconde, deden over hun tocht naar de aarde ongeveer drie kwartier! De op aarde ontvangen gegevens voortzette. De Pionier zal namelijk Israëlische soldaten plaatsen een krans op het graf van de voormalige Israëlische premier David Ben Goerion bij de kibboets Sde Boqer. Voorafgaand aan de begrafenis vond in Jeruzalem een plechtigheid plaats in de Knesset, het Israëli sche parlement. moeten in de komende maanden worden bewerkt en geïnterpreteerd, alvorens men er definitieve conclu sies uit kan trekken. niet naar de aarde terugkeren bovendien het eerste aardse ruimte vaartuig zijn, dat het zonnestelsel .-erlaat. Over drie Jaar kruist de Pio- Wel is al geconstateerd, dat het nier de baan van Saturnus SSEL (AP) De Engelse pre- het standpunt vai Edward Heath heeft gisteren ten automatisch c magnetisch veld van de planeet doorsnee heeft van 12,8 miljoen kilo meter en daarmee het grootste is van het gehele zonnestelsel, de zon incluis Tijdens de nadering van de planeet en het doortrekken van het magne tisch veld bleek dit tot tweemaal toe plotseling weg te vallen. Een verkla ring daarvoor is nog niet gegeven. De 259 kg wegende Pionier heeft kennelijk geen schade ondervonden van de veelsoortige sterke straling in de directe omgeving van de planeet Vanochtend om ongeveer half tien heeft de Pionier het gebied van de sterkste straling verlaten, waarna de sonde met goed werkend instrumen tarium zijn reis door het heelal de buitenste Het is niet onmogelijk dat de Pio niet over vele, misschien miljoenen Jaren ooit ergens in de kosmische ruimte wordt ontdekt door andere le vende wezens. Daarom is aan boord een metalen plaat, waarop afbeeldin gen staan van mensen en voorts in symbolentaal en met behulp van ge gevens in het tweetallig stelsel de plaats van de aarde waaruit intelli gente wezens elders zouden kunnen opmaken, dat -- althans in deze tijd een intelligente beschaving op aarde bestond. I, dat de onenigheid die ont- is tussen de Verenigde Staten n Europese bondgenoten tijdens rlog in het Midden-Oosten het heeft) aangekondigd van de [ïatische afhankelijkheid van Jegens de Verenigde Staten, th zei dat de verschillende op- igen over het Arabisch-Israë- conflict tussen de Verenigde Europa hadden geleid tot serie misverstanden tussen de van de Atlantische oceaan." verder: "Vroeger hadden lillende Europese landen mis- i wel Heath zei dat de Amerikaanse lei ders de trend tot de onafh ankefl ijk - heid van Europa hadden voorzien. "In ruil daarvoor vroegen zij, en dat was een redelijk verzoek, dat Europa in deze omstandigheden meer verant woordelijkheden op zich zou nemen op het terrein van handel, ontwikke lingshulp en defensie", aildus Health. Over het conflict tussen Nederland en de overige Euromarktlanden over de toevoer van olie uit het Midden- Oosten zei Heath dat hij "kritiek ver wierp over gebrek aan solidariteit in deze of gene uitboek van de gemeen- andere analyse schap." "Het moeilijke diplomatieke le gebeurtenissen dan de Vere- Staten. Maar vroeger was de eersing van de Verenigde Sta- rer elk van hun bondgenoten af- rlijk zo groot dat in de praktijk dat nodig is teneinde de situatie glad te strijken kan het best op dicrete wijze uitgevoerd wor den en niet door openbare mededelin gen door premiers." eke betrekkingen tussen Bonn aag worden aangeknoopt. Op 11 er reizen Bondskanselier en minister van buitenlandse Scheel naar de Tsjechoslo- hoofdstad om daar een nor- sringsverdrag te ondertekenen vestigen van diplomatiekee be- in te luiden. se Oost-politiek, dat onvoorzien lang op zich heeft laten wachten. In Juni van dit jaar was namelijk reeds over eenstemming bereikt over de tekst van het verdrag. Maar moeilijkheden ontstonden plotseling toen Bonn het recht opeiste in Praag ook W.-Ber lijn in kwesties van wederzijdse rechtshulp volledig te mogen verte genwoordigen. Praag achtte deze aanspraak in strijd met het Viermogendhedenver- drag inzake de status van West-Ber- lijn. Daarin wordt gezegd, dat deze stad geen bestanddeel van de Bonds republiek vormt. Thans is in Bonn bekend gemaakt, dat de kwestie- Berlijn tot beider tevredenheid is ge regeld. De inhoud van het compromis is nog niet bekend gemaakt. Het komt er waarschijnlijk op neer, dat recht banken zowel in de Bondsrepubliek als in West-Berlijn zonder inschake ling van de Westduitse ambassade in Praag rechtstreeks contact met rechtbanken in Tsjecho-Slowakije zullen kunnen opnemen. Het knelpunt in de onderhandelin gen de achterstellig van West- Berlijn in het internationaal rechts verkeer is daarmee voor Bonn uit de weg geruimd. Het staat wel vast, dat de Bondsrepubliek spoedig op de zelfde grondslag diplomatieke betrek kingen met Hongarije en Bulgarije zal vestigen. WASHINGTON De Amerikanen stellen meer vertrouwen in hun vuil nismannen dan in de politie, de ker ken, de Journalisten en het Witte Huis, zo blijkt uit een opinieonder- Slechts 18 procent van de onder vraagden had veel vertrouwen in het Witte Huis, de instelling die het minst vertrouwd werd van de 22 die op de vragenlijst voorkwamen. De medici kregen met 57 procent het meeste vertrouwen, gevolgd door de reinigingsdienst met 52 procent. Daarna kwamen de Journalisten, de ministers en de volksvertegen- ^1 woordigera. dat president Nixon in de afgelopen drie jaar minder dan 6000 dollar aan inkomstenbelasting heeft betaald, zo hebben bronnen bekend gemaakt. Vertrouwelijke documenten, waaraan momenteel nog wordt gewerkt, ma ken ook duidelijk, dat Nixon het eer ste jaar van zijn presidentschap meer dan 72.000 dollar inkomstenbe lasting heeft betaald. Dit was voor dat hij een gedeeltelijke belastingver mindering kreeg in ruil voor het ge ven van zijn dokumenten als vice- president aan de regering. De vertrouwelijke dokumenten to nen aan dat hij in 1968 38.646 dollar inkomstenbelasting betaalde over zijn inkomen dat hij als advokaat verdiende. Ook wordt aangetoond dat 30.916 achter werdgehouden van Ni xon's salaris in de eerste vijf maan den van dit Jaar voor zijn belasting over 1973. Nixon verdient als president 200.000 dollar per jaar. Ook krijgt hij 50.000 dollar onkostenvergoeding per jaar, waarover hij geen belasting hoeft te betalen. Nixon zou verder profijt hebben getrokken uit de transakties met buitenhuizen sinds hij president is geworden. Deze informatie is bijeengebracht in een serie verklaringen en doku menten die deze week naar leden van het Congres zullen worden ge zonden en daarna zullen worden vrij gegeven als onderdeel van de pogin gen van het Witte Huis om te be wijzen dat de beweringen over de persoonlijke financiën van de presi dent niet waar zijn. Tegelijkertijd zal ook bekend wor den gemaakt dat Nixon en zijn vrouw Bekenden van de president heb ben gezegd dat de familie enige tijd gelegen al had besloten de geschat te waarde van het huis 500.000 dollar ter beschikking te stellen. Dokumenten die door Associated Press zijn onderzocht geven de vol gende cijfers over de inkomstenbe lasting van de president in vier jaar: 1969 - 72.686 dollar; 1970 - 789 dollar; 1971 - 878 dollar; 1972 - 4.298 dollar. De dokumenten tonen aan dat Nixon in 1969 nadat hij president was geworden ook 7.351 dollar in komstenbelasting betaalde in de staat New York over het bedrag dat hij in 1968 verdiende als advokaat in Manhattan. Sindsdien heeft de president geen belasting aan de staat of lokale belasting meer be taald. Hoewel Californië de staat is waar Nixon officieel staat ingeschreven zouden zijn advocaten van mening zijn dat wat belastingzaken betreft zijn woonplaats het district Colum bia is. Dit district stelt presidenten vrij van plaatselijke inkomstenbe lasting. Sommige informatie over Nixons inkomstenbelasting zoals de klei ne bedragen over 1970 en 1971 was al eerder aan het licht gekomen in oktober in een publikatie van de Provindence Journal-Bulletin. Het hoogtepunt van de controverse rond Nixons' inkomsten wordt gevormd door een bedrag van 500.000 dollar, dat hij van de belastingen zou heb ben afgetrokken in ruil voor de ar chieven uit zijn tijd als vice-presi dent. Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij* ving; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembljstelling is iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant. MOSKOU Voor de meeste Russen is de energiecrisis in de wereld niet meer dan iets wat in het buitenland leidt tot vreem de tonelen als Nederlanders die op de rolschaats naar hun werk gaan. Maar in het Kremlin maken de economen zich wel dege lijk zorgen over de energievoorziening in de naaste toekomst. De autoriteiben verklaren unaniem dat er geen energiecrisis in de Sow- j et-Unie is en dat die ook niet zal komen, en de meeste Westerse des kundigen zijn het daarmee eens. Maar de Westerse deskundigen me nen wel dat de Sowj et-Unie in de komende vijftien Jaar haar behoefte aan brandstof voor binnenlands ge bruik en voor de export niet zal kunnen dekken uit de binnenlandse produktie. De huidige exploraties hebben al oliereserves aangetoond van 35 mil jard barrel (159 liter - red.) en de reserves die in Siberië en het pool gebied aanwezig zijn worden nog veel groter geacht. Men verwacht dat de Sowjet-Unie tegen 1990 volledig in de eigen behoefte zal kunnen voorzien, indien tenminste het Westen de technische hulp en de kennis wil verschaffen, die in de Sowjet-Unie ontbreekt. Bondgenoten Tot die datum is het Kremlin ge dwongen olie te vinden voor de lo pende behoeften, de verlangens van de Oosteuropese bondgenoten vervul len en nog genoeg overhouden om aan het Westen te verkopen voor harde valuta. Tot nu toe hebben de Oosteuropese bondgenoben van de Sowjet-Unie nog weinig hinder on dervonden van de beperking van Arabische olieleveranties. Correspon denten van Associated Press in Oost- Europa hebben het volgende gemeld: Tsjecho-Slowakije importeert 90 procent van zijn olie en vrijwel al zijn aardgas uit de Sowjet-Unie. Er zijn geen beperkingen in de energie voorziening en de regering heeft het publiek verzekerd dat de brandstof prijzen niet zullen worden verhoogd, ondanks het feit dat geruchten de ronde hebben gedaan over hogere benzineprijzen. In Hongarije is er genoeg ben zine en olie voor de 2,1 miljoen auto's en vrachtwagens die het land telt: 37,1 miljoen van de 42 miljoen barrel olie die Hongarije invoert komt uit de Sowjet-Unie. De rege ring heeft geen energiebesparende maatregelen afgekondigd. Maximum In Polen heeft de regering het afgelopen weekeinde enkele maatre gelen getroffen om het verbruik van olie te beperken. Oficiële voertuigen en toeristen-bussen moeten hun ver bruik met 35 prooent beperken. Een maximum snelheid van 75 km is af gekondigd. De levering van olie aan huizen, fabrieken en hotels is nor maal. Polen voerde in 1972 ongeveer 70 miljoen barrel in uit de Sowjet- Unie. Joego-Slavië profiteert van de oliecrisis. Uit Italië en Oostenrijk ko men automobilisten tanken in Joego slavië. De benzineprijs in Joego-Slo- vië was tijdelijk met 40 procent ver hoogd toen de Arabische olielanden beperking van de leveranties aan het Westen weden afgekondigd, omdat Joego-Slavië door contracten met Westerse oliemaatschappijen gebon den was olie en olieprodukten van die maatschappijen af te nemen. Het pro-Arabische standpunt van Joego-Slavië heeft er echter prompt toe geleid dat Arabische leiders heb ben toegezegd alle behoeften van Joego-Slavië te zullen dekken. Libië alleen zal 14 miljoen barrel onge veer 25 prooent van het totale Joego slavische verbruik leveren. Elektriciteit Albanië, dat geen betrekkingen onderhoudt met de Sowjet-Unie, zal weinig merken van een oliecrisis om dat er slechts betrekkelijk weinig auto's en vrachtauto's in het land zijn. Bulgarije, dat 53 procent van zijn olie invoert uit de Sowjet-Unie, heeft een beperking van 10 procent van het elektriciteitsverbruik afge kondigd ter besparing van brand stof. De verlichting in openbare ge bouwen en kantoren is terugebracht, maar er is geen rantsoenering van benzine ingevoerd. Roemenië importeert geen olie uit de Sowjet-Unie maar heeft niet temin de strengste maatregelen in gevoerd van alle Oosteuropese lan den. Vrijwel alle olie die in Roemenië wordt ingevoerd komt uit Iran, iets minder dan de helft van de 250.000 barrel die in Roemenië dagelijks worden verbruikt. De rest wordt in eigen land gewonnen. Een groot deel van de totale Russische olie-uitvoer 364 miljoen barrel ging verleden Jaar naar de Oosteuropese bondgenoten en andere bevriende landen als Cuba, Mongolië, Noord-Korea en Noord-Vietnam. De behoeften van deze landen zullen naar verwachting tegen 1980 840 miljoen barrel bedragen. Invoer Teneinde hieraan te voldoen heeft de Sowjet-Unie zijn bondgenoten on langs de raad gegeven uit te zien naar bevriende landen in het Mid den-Oosten voor de toekomstige le vering van een deel, zo niet alle olie die nodig is. De olleproduktie van de Sowjet- Unie zal dit Jaar waarschijnlijk bijna 3 miljard barrel bedragen. Verleden Jaar werd 503 miljoen barrel uitge voerd en 1,9 miljard barrel in het binnenland verbruikt. De levering van olie aan Oost-Europa steeg met 55 miljoen barrel die Moskou in Ara bische landen had gekocht. De Russen hebben meegedeeld dat de invoer van olie uit het Midden- Oosten geschiedde nadat de Arabi sche landen de Sowjet-Unie hadden gevraagd te mogen betalen met olie de „vriendschappelijke hulp" die Moskou had geboden. De Arabische olie stelde de Sowjet-Unie in staat tegemoet te komen aan de noden van haar Oosteuropese bondgenoten. Tegen 1980 zal het binnenlands verbruik in de Sowjet-Unie waar schijnlijk gestegen zijn tot ongeveer 3,5 miljard barrel per Jaar by een totale binnenlandse produktie van 4,5 miljard barrel. Daarom zal de Sowjet-Unie, als zij haar verplich tingen tegenover de Oosteuropese bondgenoten wil nakomen en naar het Westen olie en aardgas wil blij ven uitvoeren om aan harde valuta te komen, de olie uit het Midden- Oosten waarschijnlijk drastisch moe ten uitbreiden. ATHENE (AFP) In Athene en Piraeus zijn in de nacht van zon dag op maandag twee tijdbommen ontploft. Een bom was geplaatst bij een bijkantoor van de Griekse han delsbank, de andere bij de Ingang van de "Bank of America" in Pi raeus. Er is wel schade aangericht, maar er zijn geen slachtoffers Er zijn nog geen arrestaties verricht. De laatste bomaanslagen in Grie kenland dateren van 25 Juli.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9