Vakbonden houden vast aan is: loonstijging 2.5 pet. TWEE GENERAALS NEMEN ONTSLAG 'Pas de produktie aan' waarschuwing Bende smokkelt ruim vijf miljoen gulden heroine Verdwenen kotter lag in IJmuiden hi harde gegevens oliecrisis ontbreken: EXPORT JONGE JENEVER Surinamers kraakten gebouw herhuisvesting Energie-eiland in zee bij de Hoek? hlNSDAG 4 DECEMBER 1973 BINNENLAND ADVERTENTIE DEN HAAG Nu „harde" gegevens over de effecten van de oliecrisis nog ontbreken houden de vakcentrales en met name het NW voorlopig nog vast aain een begin- loonstijging van 2,5 procent per I januari. NW-voorziitter Wim Kok heeft dit gisteravond verklaard na afloop van een meer dan drie uur durend gesprek van de vakbewe- giingstop met een kabiinetsd'eilega ti e onder leiding van pre mier Den Uyl. t Het kabinet had gisteravond een gesvrek met de werknemersvertegenwoordigers over de econo- l mische situatie in ons land. Op de foto achter de tafel v.l.n.r. Spit (NKV), De Kok en De Boon (beiden NVV) en Lanser (CNV). Voor de tafel v.l.n.r. minister Lubbers, premier Den JJyl en mi nister Boersma. a benoeming Van der Slikke: Het gesprek van de regering met de vakbeweging wordt volgende week voortgezet. Dan hoopt de regering over de "harde" gegevens van het Centraal Planbureau te beschikken. "Nu verkeren wij helaas nog in een nevel van vaagheid en onzekerhe den", aldus NW-voorzitter Kok. "Ik hoop echter dat de regering niet te overijlde beslissingen zal gaan ne men". Wanneer het kabinet-Den Uyl tot ingreep in de lonen komt zal de vak beweging haar oordeel daarover vooral laten afhangen van twee kern punten: de bewaking van de werkgelegen heid, en het effectief aan banden leggen, van de inkomens in de sector van de vrije beroepen. Kok: "Dat mag géén papieren maatregel zijn". Om dit laatste punt te verwezenlij ken wil minister Boersma (Sociale Zaken) in het ontwerp voor een noodwet op inkomens en prijzen stringente controle-mogelijkheden, opnemen. Volledige openbaarma king van individuele inkomens is echter niet mogelijk vanwege 't pro bleem van de privacy, dat daarmee gemoeid is. Verder eist de vakbewe ging in geval van een ingreep in de lonen dat: hulp van de EEG-partners dan enke le weken geleden. Vanavond spreekt 'n kabinetsdele gatie met de top van de werkgevers verbonden. Het Nederlands Christe lijk Werkgevers Verbond heeft gis teren al laten weten weinig heil te zien in maatregelen als een algemeen cntslagverbod en een algemene werktijdverkorting. Wanneer de ge gevens van het Planbureau er zijn zal ook opnieuw met de werkgevers worden overlegd. Waarschijnlijk komt er in de loop van de volgende week ook nog overleg met organisaties uit de sector van de vrije beroepen. DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER De enige Jonge Jenever ter wereld met het Certificaat van Zuiverheid, Kwaliteit en Waardering, verleend door The Royal Institute of Public Health Hygiene, te Londen AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft in samenwerking met de politie van het Westduitse Giessen een bende opgerold, die dit jaar voor een handelswaarde van ruim 5 mil- de prijsstijgingen zoveel mogelijk Joen gulden mark. De verdovende middelen wer den voornamelijk aan Amerikaanse militairen en Westduitse minderjari gen verkocht. Nadat de Amerikaan in Giessen in een linnenkast 400 gram heroine van goede kwaliteit en 200 gram zui vere cocaine aangetroffen, die ver dovende middelen waren juist door de niet in Nederland wonende Maleisiër verdovende middelen was aangehouden kwam de politie afgeleverd. Waarschijnlijk heeft hij voornamelijk heroine van Ne- na langdurige verhoren aan het adres ze uit Hongkong gehaald, derland naar West-Duitsland heeft in Amsterdam. In de woning werd gesmokkeld. In Amsterdam werden, naar eerst thans bekend is gemaakt, SN HAAG De benoeming van legercorps, heeft gistermorgen zijn raal-majoor J. E. van der Slikke ontslag aangevraagd tijdens een ge- ishef van de generale staf en be- sprek met minister Vredeling van der landstrijdkrach- Defensie. Vanmorgen werd dit voor heeft geleid tot ontslagaanvra- beeld door zijn rechterhand brigade- i twee generaals, itenant-generaal commandant va Sieuwe chef generale staf >EN HAAG De nieuwe chef de generale staf en bevel- sr der landstrijdkrachten, J. E. van der &e, was in 1940 bij de KMA opleiding tot officier bij het gipen der infanterie van het ko ulij k Nederlands-Indisch !e- Na een poging in 1941 om En- and te bereiken, werd hij op de ordzee gevangen genomen. Hij 'n Duitse gevangenschap 1945. i(.jn is luitenant der infanterie nde hij op Java en Borneo. In 0 ging eerste luitenant Van 00ï Slikke over naar de ninklijke landmacht, la een snelle carrière werd hij 1967 als luitenant-kolonel be- met het commando over het pantserinfanterlebataljon ottroepen. Hij werd in 1970 orderd tot kolonel en het ■ropvolgende Jaar tot brigade- leraal. Zyn bevordering tot eraal-majoor volgde toen hij J belast met het commando, de le divisie "7 december". 3.0;, generaal W. A. F. A. Clumpkens (52) gevolgd. Het motief van beide generaals is het feit dat zij wel de nota over diensttijdbekorting op het bureau van de minister mochten brengen, maar niet met de uitvoering van hun ideeën zouden worden be last. De eerst verantwoordelijke man zou Van der Slikke worden. AMSTERDAM Ongeveer der tig Surinamers, onder wie enkele twee agenten aan, die tegen in de hand worden gehouden; de regeringsmaatregelen tijdelijk zullen zijn, en er een rechtvaardige verdeling half november ^de 22-jarige Chinese (de sterksfcen moeten de zwaarste B T" - lasten draven) komt. Premier Den Uyl herhaalde gister- den. Zij hadden de verdovende mid- avond dat voor de komende weken, delen geleverd aan de 23-jarige Ame- rekening moet worden gehouden met rikaanse ex-militair J. M. W., die in een vermindering van de olieaan- Giessen werd gearresteerd terwijl hij met een "deal" bezig was. De West duitse politie hield voorts vijf West duitse koeriersters aan, die de verdo vende middelen van Amsterdam naar Giessen hadden overgebracht, en ar resteerde tientallen heroïnegebrui kers. De politie kwam op het spoor van de Amerikaan toen in Giessen de af gelopen maanden vele heroinegebrui- kers werden aangehouden, die de Amerikaan als leverancier opgaven. Toen zijn gangen werden nagegaan bleek dat hij geregeld naar Amster- dam reisde en daar op een adres in Daar troffen zij tot hun verbazing oud-zuid de verdovende middelen op- gezinnen met kinderen, hebben gister- overmacht echter niets konden uit- Clumpkens heeft vanmorgen zijn avond het Juist leeg gekomen gebouw richten. 'de van de Gemeentelijke Dienst Her- de huisvesting haalde. Hij was dan altijd in het gezel schap van een of meer koeriersters. Na kort beraad spoedde burgemees- die de heroine, verstopt derde divisiecommandant. Hem werd gracht in Amsterdam gekraakt. Zij Passeerders- ter Samkalden zich naar de Pas- doom, in hun lichaam vervoerden. Op vorige week uitlatingen 1 werden daarbij moreel en daadwer- r Meijnderts over de te verwachten kelijk gesteund door de Stichting te nemen. Hij sprak' benoeming van Van der Slikke een Best (Bouw een Surinaams Tehuis) kers en hun helpers zwijgplicht opgelegd, die nog steeds en de raadsfractie van de Kabou- toe dat hij naar een oplossing te ters. In de loop van de nacht- - - - seerdersgracht en ging het gebouw dte manier werd volgens een schat- binnen om persoonlijk poolshoogte blnS van de Amsterdamse politie ln van kracht is. Beiden hebben aan de laatste op dracht van Vredeling voldaan door op 16 november een rapport af te leve ren dat het basisstuk voor de defen sienota zal zijn, die in februari in de Kamer zal worden behandeld. met de kra- een Jaar fc^d ongeveer vijf kilo zegde hen Sobracht. De Amerikaan, die de heroine in Amsterdam koöht voor 125 mark (bijna 130 gulden) per gram, mengde de stof in Giessen met bananenmeel en verviervoudigde op die manier de hoeveelheden. Hij verkocht de aange- ,,„f - -*>- con- mengde heroine voor 250 mark per dfr Üfi-d'J.°?mpieet. met overvalwagen, gram en ontving dus op deze wi)zc Het rapport behelst een voorstel ^ong mensonterend noemde. zoeken. Inmiddels zou hij de ram den de gezinnen overgebracht naar pendienst pogen in te schakelen het gebouw van Gemeentelijke voor een voorlopig onderdak Rampendienst. Het gebouw werd bewaakt door een De krakers waren tot nu toe gehuis- inmiddels gearriveerde parate een- vest in enkele overvolle pensions on- heid, compleet met ovem der omstandigheden die kabouter De van de Amsterdamse politie. ROTTERDAM Op dertig ki lometer uit de kust ter hoogte van Hoek van Holland wil de regering een energie-eiland aan leggen. Dit project dat overi gens al van voor de oliecrisis da teert is bedoeld om ons land extra energie te leveren. Op het ongeveer 100 hecta re grote eiland wil men een kern energiecentrale, een installa tie voor het omzetten van vloei baar aardgas (dat per schip is aangevoerd) en een z.g. haven voor zeer grote tankers bouwen. Volgend Jaar al wil de regering •met de aanleg beginnen. Mogelij x kan het zand, dat beschikbaar komt uit een eventuele ver dere verdieping van de oliegeul van 68 maar 72 voet gebruikt worden voor het eiland; dik geul- zand maakt eenvierde deel van de totale benodigde hoeveelheid uit. Rijkswaterstaat werkt bij de uit" werking van t ongeveer 20 Omilj. gulden kostende eiland nauw sa men met de gemeente Rotterdam en het Rijksloodswezen. Het projekt voor een kunstma tig eiland ten behoeve van de ver branding van vuil, dat enkele ja ren geledien werd gelanceerd door 't baggerbedrijf Bos en Kalis in Papendrecht, kan uitstekend wor den gecombineerd met dit ener gie-eiland. Bos en Kalis - dat met enkele andere bedrijven en in stanties het plan verder bestudeert geeft nu echter ook de voor keur aan het produceren van energie dan aan het vernietigen van industrieel en huishoudelijk afval. Als het eiland er komt (in 1977 zouden de eerste a'ktiviteiten kun nen beginnen zal de aard gas-installatie die de Nederlandse Gasunie op de Maasvlakte wil, ook overbodig worden. voor elke gram originele heroine 1000 Dienst Herhuisvesting is vorige maand naar een ruimer pand aan 14 maanden, waarbij de opleiding df Y8*1 Reigersbergenstraat drie maanden in beslag zou nemen s verhuisd, en de paraatheid 9 maanden. ADVERTENTIE De kraakactie kwam voor het ge- Een groter aantal dienstplichtigen meentebestuur niet onverwacht. De kan thuis op zeer korte termijn wor- plannen daartoe waren uitgelekt en den opgeroepen in geval van nood of reeds de hele dag werd het gebouw voor oefening. Zij blijven binnen de door de politie bewaakt. Dank zij een i paraatheid vallen. afleidingsmanoeuvre, uitgevoerd In West-Duitsland zijn al stemmen door leden van de Stichting Best die zich gisteravond demonstratief naar de hoofdingang begaven, konden de De nieuwe chef van de generale Surinaamse krakers van een onbe- staf, Van der Slikke (51), is thans waakt ogenblik gebruik maken om commandant van de eerste divisie zich door een zij-ingang van het ge- „7 december," een van de twee parate bouw in de Tweede Fasseerders- divisies van het legercorps. dwarsstraat naar binnen te begeven. Geven en krijgen van gouden sieraden is opwindend. Raak er dus niet aan verslaafd! "Spookbemanning" voer uit DEN HAAG (ANP) Minister president Den Uyl is zaterdagavond met zijn rede niet verder gekomen dan Nederland voorbereiden op het ergste. Dit „doseren" is verstandig, maar ontoereikend. Aldus drs. C. C. M. Geerkens, algemeen secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Sinds die rede, zei de heer Geer kens, is er nauwelijks nieuwe infor matie over de maatregelen die het kabinet gaat nemen, of verwachtin gen over de ontwikkelingen, ver strekt. Deze onzekerheid heerst niet alleen by de werkgevers, maar, naar hij aanneemt, ook bij werknemers en het parlement. Wanneer het Centraal Planbureau met zijn cijfers, uitgaan de van de nu geheel veranderde si tuatie, zou komen, zou reeds een groot deel van die onzekerheid wor den weggenomen. In het bedrijfsleven, waar men al bezig is na te gaan waar en hoe op grondstoffen en energie bezuinigd kan worden, heeft men grote behoef te aan meer en snelle zekerheid. De rede van Den Uyl heeft geen duidelijkheid verschaft over de ernst van de energieproblemen en de be strijdingsmiddelen. Zeker is, aldus de heer Geerkens, dat het niet kan blij ven by benzinedistributie, een inko- mensmachtingingswet en vrijwillige bezuiniging. Tevens was hy van mening dat ©en ongenuanceerde toepassing van ar- beidstydverkorting, of het invoeren van ontslagverboden het effect van teruglopende, respectieveiyk verlies gevende ondernemingsresultaten al leen 'maar vergroten. Aanpassingen in het produktieproces zullen onver- mydehjk zyn. Geerkens bepleitte een evenwichtig beleid met het oog op het inhalen van werkgelegenheid en welvaart in de toekomst. Er moet z.i. eeder worden gedacht aan het in de koelkast leggen van de wet op de se lectieve investeringsregeling. De president-directeur van Shell Nederland, mr. J. R. H. van Schalk, vindt dat Nederland wel wat zuini ger kan worden met het geven van vingerwyzingjen wanneer het gaat om ontwikkelingen in andere landen. „Wy zyn tenslotte allemaal afhanke- ïyk van de goodwill van de wereld", aldus Van Schaik gistermorgen over de olieboycot van de Arabische lan den. De Shell-directeur verklaarde ver der dat Shell vertrouwen heeft in de toekomst op korte en lange termyn. Prof. dr. C. Goedhart, kroonlid van de Sociaal Economische Raad (SER), heeft gisteravond verklaard dat de oliecrisis kan leiden tot belasting verhoging, aangezien de belastingin komsten zullen achterbhjven (ben- zine-accyns) Naar de mening van D'66 fractie voorzitter Terlouw moet behalve het particuliere autovervoer terug te dringen, tevens aan te moedigen tot het beter tegen warmteverliezen iso leren van woningen en het gebruik van energieverslindende apparaten als vaatwasmachines af te raden. Hy vraagt de regering een distributiesy steem in studie te nemen, waarby ieder persoon en/of gezin een hoe veelheid energie krygt toegewezen, naar keuze te gebruiken voor ver lichting, verwarming, huishoudeiyke apparaten of vervoer. Ook vraagt hy een mogeiyke zwarte markt voor energiebonnen te gen te gaan door verhandeling hier van niet te verbieden en door ge regeld te publiceren welke markt waarde zy hebben. Ir. H de Nie, lid van Provinciale Staten van Noord-Holland voor de CPN, heeft het college van GS vra gen gesteld over het ryden op het circuit van Zandvoort. De heer De Nie is van mening dat er een verbod moet komen op wat hy noemt „brandstofverknoeiende ritten", die toch dageUjks op het circuit plaats- DEN HAAG De kotter Schev. 82 „Huibertje" is gistermiddag om tien over vier de haven van IJmuiden binnengelopen na een daglang spoor loos te zijn geweest. Om half zes gisterochtend kwam de bemanning van „Huibertje" toen deze uit wilde varen tot de ontdek king dat het schip van zijn aanleg plaats in de Tweede Binnenhaven van Scheveningen verdwenen was. Navraag bij de havendienst leverde op dat schip om 1.59 uur uitgevaren was met vermoedelijk aan boord de 23-Jarige visser W. J. T uit Sche veningen en nog een of twee andere personen van wie de identiteit niet bekend is. De havendienst kon de politie, bij wie de 42-jarige eigenaar A. A. de Jong uit Den Haag aangifte had ge daan, nog vertellen dat kort voor het uitvaren de bemanning van „Huiber tje"' nog geïnformeerd had naar de weersomstandigheden. Toen de politie bij gerucht vernam dat T. waarschijnlijk met de kotter naar zijn meisje in Ierland wilde va ren werden telexen gestuurd naar al le kustplaatsen en Interpol. Ook om dat er windkracht 8 te verwachten was werd via Radio Scheveningen aan de schepen op de Noordzee ver zocht naar de verdwenen kotter uit te kijken. Als de positie van het schip, 20 meter lang en 5.40 meter breed, bekend was zou de marine het proberen te onderscheppen. De visser T., die bij de politie te boek staat wegens enkele diefstallen en gevallen van joyriding, werkte enige tijd geleden op de Schev. 82 en aangenomen kon worden dat hij daarom met de kotter overweg kon. Volgens de politie zou T. geen wrok of haatgevoelens hebben tegen over zijn vroegere werkgever. Van de kotter werd de gehele dag niets vernomen tot gistermiddag om half zes bij de politie de mededeling kwam dat .Huibertje" de IJmuidense ha ringhaven was binnengelopen. De ha venmeester had drie mannen van boord zien gaan. Tot nu toe is dit drietal, dat zich in leder geval zal moeten verantwoorden voor „Joy-va- ren," spoorloos. Roofoverval op apotheker AMSTERDAM (ANP) Twee met een pistool gewapende Jongens van naar schatting nauwelijks achttien Jaar hebben gisteravond circa 1000 gulden buitgemaakt bij een roof overval in een apotheek aan de Derkinderenstraat in Amsterdam West. Het tweetal kwam om half elf de apotheek binnen, waar zich op dat moment alleen de 31-jarige apothe ker Jan Schijf bevond. Zij vroegen hem om een buisje aspirine, maar toen hij dit voor hen klaarzette trok een van de Jongens een pistool, ter wijl de ander demonstratief een pa troonhuls op de toonbank zette. Ter wijl de een de heer Schijf onder schot hield, stapte de ander achter de toonbank en griste de kassa leeg. Daarna namen zij de apotheker mee naar het magazijn achter de winkel en bonden hem daar met zijn han den vast aan een stellage. Nadat de twee rovers waren ver dwenen. wist de apotheker zichzelf te bevrijden en de politie te waar schuwen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7