Mr. Vrolijk sloeg palen en bekeek Leiden ®4 Tien dagen voor koopman pl^^Puur (haring* tips ANDERE VEEMARKT HERBENOEMING VIS WOONSCHEPEN WEG POORT STORT IN Ijdvies commissaris der Koningin deerlijk «avondje? LEZING OVER SATELLIETEN Geurtje Puur Bijna f15.000 voor ziekenhuis Vietnam 02 Pijpje Puur Puur Lekker Voortrekken SDAG 4 DECEMBER 1973 LEIDEN De commissaris der Koningin zei in antwoord lp een vraag van PvdA-fractieleider Van Aken iiets te weten over de veemarktsituatie. Wethou- (er Lijten, in wiens portefeuille de markt zit, wel iets. Een ambtenaar van zyn afdeling u lad juist gisteren van een collega van het be- ^effende ministerie vernomen, zo vertelde hü je raad. dat Leiden toestemming krijgt om de met ingang van 1 januari as. te ver plaatsen van de vrijdag naar de maandag en de linsdag. Schapenmarkt zal alleen op maandag tiogen worden gehouden. PvdA-raadslid Van Dam vroeg aar saris der Koningin of de over enkele jaren aan de orde komende herbenoeming van burgemees ter Vis voor hem een hamerpunt is of dat er overleg komt met de raad. Mr. Vrolijk ant woordde, dat herbenoeming geen hamerpunt is. maar dat overleg met de raad strijdig is met zijn instructie. Die kan veranderen, ook al, omdat de commissaris aan de minister heeft gevraagd zich te bezinnen op het vraagstuk van de her. benoeming. Nu is het zo. dat hij verschillende oordelen toetst en dan zijn beslissing neemt. KVP-er Stroink hield een pleidooi voor het (ehoud van woonschepen, die in Leiden nodig in het kader van de huisvesting. Het raads zelf bewoner van een schip, keerde zich tegen Ie uitstervingstaktiek van de provincie. De com der Koningin antwoordde, dat deze tak- dek past in het planologisch beleid van de veirovincie. Hij deed ook het beleid van Gedepu- a-leerde Staten uit de doeken waar het het goed- 1 ceuringsbeleid van raadsbesluiten betreft in ant woord op vragen van Cornelissens (KVP) en £wik (PvdA). Heel adrem en heel duidelijk was PSP-er Amptmeijer in één van de weinige opmerkingen, die hij maakte in de vergadering van de com missaris der Koningin. Mr. Vrolijk kreeg van D'66-er Oosterman vragen over het monumen tenbeleid, die hij toespitste op restauratie van de Zijlpoort, waarover de raad vier jaar geleden al heeft beslist. Mr. Vrolijk wilde het fijne van deze restauratieplanen weten en vroeg, doelende op het raadsbesluit, wat er met de Zijlpoort precies aan de hand is. Toen zei Amptmeijer een voudig: „Nou, die stort in eidse regio, naar niet op nergiegebied IN GURE KOU «F ,4ktie- en distributie-eenheden. vlak tegen sinterklaas krijgt raadsvergadering in aanwezig- van de commissaris der Konin- het "heerlijk avondje". legde als een zoet kind een iglijstje op tafel, maar hij ge toch zelf niet, dat mr. Vrolijk y sinterklaas ging spelen? kdeautjes geven ligt immers niet rijn macht. Hij wilde niet eens |en over de financiële vraagstuk- omdat Leiden met medewerking het provinciaal bestuur overleg gepleegd met een „hogere sin as" - i.e. de staatssecretaris financiën - en daar te horen !t gekregen, dat er weinig "in de zit. i dat licht bezien is het natuurlijk aardig om te horen dat een man commissaris der Koningin de g deelt, dat de structurele te- i uit het verleden nauwelijks te zijn met bijdragen e.d., maar een andere, veel royalere aan- nodig is. Marahetzetgeenzoden de dijk als hij erbij vermeldt, dat I aanpak er niet in zit. jee, het werd op de sinterklaas- pavond geen koopavond voor de jlse raad. Het contact met mr. plezierig, maar het lever- lelfs geen nieuwe gezichtspunten de noodzaak om tot gewest- :ing te komen, waarop de com- laris enkele malen aandrong, is rs wel overtuigd. Maar tiles wat is gepasseerd kan de een- moeilijk meer geloven in de a in de omgeving als een in de goedheiligman. geloofde zelf kennelijk ook i sinterklaas-effect van de- ivond. Zelfs vóór de geplande tijd hij klaar met het afwerken van erlanglijst en dat was een uniek kuren voor het bestuur van deze I, dat volgens de commissaris een eilijke periode doormaakt, waarin z.i. de vraag ls of iedereen er op- ale bevrediging aan beleeft, èn keurig avondje Leidse raad, dat Geen heerlijk avondje, ook niet het handjevol publiek, trouwe >ekers, die meer vuurwerk gewend Misschien was het "strooigedeel- aardig. waarbij het werkbezoek kaas en wijn werd afgesloten. Ik t het niet, want het gemeentelijk lan. dat de mededelingen pleegt lijten. had laten weten, dat het irmele slot niet toegankelijk was r de pers. '»ok niet alle raadsleden maakten mee. Zunderman (DS'70> ging principiële redenen weg. "De over moet het voorbeeld geven waar i zuinigheid betreft", zei hij. Hem chtte zijn bed, mij de schrijfma- pe om u vandaag aan de voor- jnd van sinterklaas "lekker letters laten vreten" HANS MELKERT Wat de ruimtelijke ordening be treft zei mr. Vrolijk intergemeente lijke samenwerking noodzakelijk te vinden. Een intergemeentelijk structuurplan achtte hij nodig met het oog op een komend gewest. Het feit, dat de randgemeenten in de huidige situatie eigenlijk niets met Leiden te maken hebben, noemde hij een prikkel voor gewestvorming. Het gewest bracht hij nogmaals ter sprake toen hij constateerde, dat de Leidse raad de provincie meer aan het werk wil zetten en dat juist op een moment, waarop wordt gespro ken over het afvoeren van provinciale taken naar gewesten. Monumenten Oosterman (D'66) had gevraagd naar een provinciaal monumentenbe leid. Evenals Leeuwenburg (prot. chr.) drong hij aan op maatregelen, die het mogelijk maken monumenten te restaureren, waarbij hij met name noemde de Burcht- en Boerhaave- complexen, de Latijnse school en de Zijlpoort. En in het bijzonder een bijzonder monument als de Pieters kerk. Uit het antwoord bleek, dat de pro vincie geen monumentenbeleid voert, omdat het rijk deze taak in handen heeft. Wat restauratie betreft sprak LEIDEN De commissaris van de Koningin, mr. M. Vrolijk, heeft gisteren Leiden bezocht. In de kou de midda gmoest hij twee keer een "eerste paal" slaan in de Meren- wijk. Het betrof de eerste paal van een complex van 100 woningen (woning- vet), die door het architectenbureau Van Dillen uit Gemonde zijn ontwor pen en bestemd zijn voor woning bouwvereniging "Óns Doel". De aannemingsmaatschappij Dura in Rotterdam draagt zorg voor de bouw. De heer Vrolijk had in het begin, wat moeilijkheden met het correct slaan van de paal, maar bouwers foutjes, zonder opzet overigens, wa ren er de schuld van. Er moest eni ge hulp worden verleend (zie foto linksboven). Vervolgens spoedde het gezelschap zich per bus naar een ander deel van de (Meren)wijk, waar even eens een eerste paal werd geslagen, en wel van het complex van 107 hui zen (premiewoningen) die door Bo- han Bouwgemeenschap in Utrecht worden gebouwd. De Bohanpaal ging veel soepeler de grond in, die echter door het gril lige jaargetijde uitermate drassig was geworden (overigens weigerde mr. Vrolijk de laarzen die hem ter beschikking stonden, aan te trek ken). De gasten warmden zich hierna een beetje op in de directiekeet, en vervolgden toen hun tocht naar de Groenoordhal, alwaar in besloten kring een kopje thee werd gedron ken. Mr. Vrolijk en burgemeester Vis keken vanaf de galerij op enkele honderden examinanten neer, die hard zwoegden en niet in de gaten hadden welke zorgeüijke hoofden er boven de hunne bevonden. Jan Hol vast maakte de foto (linksonder). De bus met gastheren, gastvrouwen Den Haan en mevrouw Vis en gas ten vertrok ietsje later voor een rondrit langs enkele buurt- en straat- verbeteringsprojecten, die in Leiden- Noord en De Kooi de laatste Jaren zijn uitgevoerd. Ook werden de ge bouwen van de v.v. Lugdunum in de voormalige Kikkerpolder bekeken. Het gezelschap maakte eveneens kennis met de manschappen van de brandweerkazerne. Na het diner in de burgemeesters- woning vertrok de commissaris naar het Stadhuis, alwaar collega Hans Melkert aanwezig was om na der verslag te doen. LEIDEN Op maandag 10 decem ber zal in hotel "De Roode Lee r.v" in Oegstgeest een lezing worden ge houden door de heer Dekker over Oscar-sa tellie ten Hij is uitgenodigd door de VERON (vereniging voor experimenteel ra dio onderzoek in Nederland). Aanwezig zal zijn een model van Oscar-6 en tevens zal een diaserie over deze satelliet worden vertoond. Het is een unieke dia vertoning. ADVERTENTIE 1IDEN In de gisteravond gehouden raadsvergadering, die het slot vormde van zijn rste werkbezoek aart Leiden, heeft mr. M. Vrolijk als commissaris der Koningin enkele ilen aangedrongen op samenwerking in streekverband en op gewestvorming. Daar- lutegen hield hij de boot een beetje af waar het het gemeenschappelijk energiebedrijf jnland betreft, welke regeling tussen 20 gemeenten op provinciale goedkeuring wacht j wil, dat er gesproken wordt over de zin van deze samenwerking nu de energievoor- ing nationaal wordt bekeken en de lijn zich doorzet om te komen tot grotere pro- De commissaris zei dit in antwoord op vragen van PvdA-er Van Baaren, wiens constatering, dat de gemeenschappelijke regeling dus de ijskast in moet, hij beantwoordde met de opmer king "praat er eens over". Socialist Van Aken kon hij op dit moment geen antwoord geven op zijn vraag of het provinciaal bestuur bij zijn goedkeuring gebonden is aan een termijn. mr. Vrolijk zijn voorkeur uit voor het opknappen van monumenten met een woonfunctie. Waal (PvdA)Leeuwenburg (prot. chr.) en Van Rooyen (D'66) spraken over ruimtelijke ordening en milieu bescherming. Opmerkingen waren o.a., dat maatregelen nodig zijn om wonen, werken en recreëeren dicht bij elkaar te houden en om fietsers en voetgangers meer mogelijkheden te bieden nu de oliecrisis het maken van autovoorzieningen vanzelf zal afremmen. Het provinciaal beleid is hierop volgena de commissaris ge richt. W orkgele genheid Weinig response kreeg de raad op en selectieve investeringsheffing. Van Aken (PvdA) vroeg hoe een Leids beleid op 't gebied van werkgelegen heid en economie van de grond moet komen als het provinciaal bestuur een uitgave van de raad voor een onderzoek niet eens goedkeurt. Leeu wenburg (prot. chr.) en Cornelissens (KVP) vielen vooraf over de selec tieve investeringsheffing. De commis saris antwoordde, dat deze zaak nog in een bijna verkennend stadium is en dat de provincie contact moet heb ben met het ministerie van Econo mische Zaken. LEIDEN De collecte voor het ziekenhuisproject van het Medisch Comité Nederland-Vietnam, die van 19 tot en met 24 no vember in Leiden werd gehouden, is een succes geworden. De totale opbrengst van deze huis-aan-huis- en straatcollecte is f 14 804,62. In dit bedrag zijn tevens de giften begrepen, die verschillende mensen in Leiden in de collecteweek rechtstreeks aan het MCNV overmaakten en bestemd waren voor het ziekenhuis. De opbrengst wordt geheel (dus zonder aftrek van onkosten» overgemaakt op het gironummer van het Medisch Comité Neder land-Vietnam en zal worden besteed voor de bouw en inrichting van het eerste bovengrondse ziekenhuis in de bevrijde gebieden van Zuid-Vietnam. De totale kosten van dit Nederlandse ziekenhuisproject Binh Vien Ha-Lan bedragen f 2.500.000,-, Om een indruk te geven van de betekenis van de Leidse bijdrage. Voor f 15.000 kan 60 m2 van het ziekenhuis worden opgebouwd uit geprefabriceerde onderdelen met aluminium dak. betonnen funde ring, ramen, deuren, binnenplafonds en leidingen. Nog een voor beeld: voor iets meer dan de in Leiden bijeengebrachte som kan bijv. ook een verloskamer worden ingericht, met verlosbed, linnen goed en instrumenten. De organisatoren zeggen alle gevers en collectanten bijzonder har telijk dank voor hun enthousiaste medewerking. LEIDEN Een 47-Jarige koop man zonder vaste woonplaats was al enige malen tot een flinke geldboete veroordeeld, omdat hij met een auto reed zonder daartoe de nodige rijbe voegdheid te bezitten. In Juli Jl. werd hij wederom achter het stuur van een auto betrapt waarbij nog kwam, dat het kentekenbewijs niet op zijn naam stond en hij geen W.A. verze kering bezat. In haar zeer scherp gesteld requisitoir zei 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring ot rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood öf even bakken met n puntje boter öf kort koken n bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden.' Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise ennai wsmaak sherry of cogru officier", mr. J. A. M. van Schaik- Veltman, onder meer dat zij ditmaal weinig heil zag in een nieuwe geld boete, omdat verdachte hiervoor, kennelijk ongevoelig was. Voor het rijden zonder rijbewijs eiste zij daar om nu een onvoorwaardelijke hech- tenisstraf voor de tijd van tien da gen. Voor het ongeldige kenteken bewijs en de ontbrekende verzeke ring vroeg zij een correctie van res pectievelijk f50 en f200 subs 25 da gen alsmede een week voorwaardelij ke hechtenisstraf met een proeftijd van twee Jaar. Het speet de kanton rechter, mr. J. I. van Dijke, dat de koopman verstek liet gaan en hij hem dus niet persoonlijk kon zeggen hoe hij over ldiens gedragingen dacht. Hij zag geen enkele reden om verdachte enige clementie te geven, en vonniste dan ook bij verstek ge heel conform. Snelle arts Een 30-Jarige arts uit Leiden werd door de Rijkspolitie op de Voor- schotenseweg erop betrapt, dat hij met zijn auto niet minder dan 120 km/u reed en dus 50 km/u te hard. "U werd al een keer of acht gevon nist wegens te hard rijden en kan dat blijkbaar niet laten", zo richtte de kantonrechter zich op scherpe toon tot verdachte. Deze kon geen enkel excuus aanvoe ren. "Mevrouw de officier" kwam tot de conclusie, dat verdachte iemand was, die als het ware om een ernsti ge waarschuwing vroeg. Zij eiste dit maal naast een geldboete van f 150 subs. 15 dagen ter waarschuwing, dan ook een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 4 maanden met een proef tijd van 2 Jaar. Van zijn recht tot "het laatste woord" maakte verdachte geen ge bruik. Na verdachte er nog met na druk op te hebben gewezen, dat deze er bij een volgende grove snelheids overtreding op kon rekenen een tijd je als automobilist van de weg te zullen worden verwijderd, vonniste de kantonrechter conform Over de kop Doordat hij rijdende vanaf de af rit van Rijksweg 4 de bocht naar de Rijndijk met een te hoge snelheid wilde afronden, sloeg een 26-Jarige schilder uit Leiden destijds met auto en al over de kop alvorens in de mid denberm terecht te komen. Hierdoor kwam later aan 't licht, dat de schilder geen geldig rijbewijs bezat, noch een kentekenbewijs. Verdachte moest een en ander volmondig toe geven. De kantonrechter onthulde voorts nog. dat verdachte zijn auto ter plekke achterliet, naar huis ging en de volgende morgen de politie te lefonisch mededeelde, dat zijn auto de vorige avond gestolen was. "U deed dus een valse aangifte. Uw af keurenswaardig gedrag vloeide ken nelijk voort uit het feit. dat U dron ken was. U bezocht die avond na melijk in Noordwijk diverse café's" kreeg verdachte van de kantonrech ter te horen. Waartegen eerstgenoem de zich niet verweerde. In haar requisitoir hekelde de of ficier eveneens verdachtes handelin gen en eiste drie geldboeten van res pectievelijk f100. f50 en f15 subs. 17 dagen. Na inzake de geldboeten conform te hebben gevonnist voegde de kan tonrechter er nog ter waarschu wing) een voorwaardelijke ontzeg ging der rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden met een proeftijd van twee jaar aan toe. Voortrekker is een pure,natuur»' zuivere tabak, met een smaak helemaal van zichzelf. Heeft geen toevoegingen nodig en i§ niet te vochtig. Daarom trekt-i© licht en brandt-ie makkelijk. Geeft een geur en een smaak di®j nooit verveelt. Dat waardeert de ware pijproker. 1,60

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3