Weer strijd op Golan heuvels LIBIERS WEG UIT EGYPTE Ben Goerion: ziel van Israël iQfiÜf Syriërs vernietigen tanks Wiesenthal: Mengele niet doodgeschoten Ja TEL AVTV/CAIRO (Reuter, UPI, AFP) Aan het noordelijke front in het Midden-Oosten zijn Syrische en Israëlische troepen gisteren slaags met elkaar geraakt. In Damascus is bekend gemaakt dat het gerecht drie uur heeft geduurd en dat de Syriërs onder meer een Israëlische genie eenheid en drie tanks hebben ver nietigd. Dit laatste is niet bevestigd in Tel Aviv waar nog geen bijzon derheden over de strijd zijn bekend gemaakt. Inmiddels wordt in het Midden- Oosten druk overleg gepleegd. De Finse generaal Ensio Sulasvuo de bevelhebber van de bestandsstrijd krachten van de V.N. sprak in Je ruzalem een uur lang met Israëls minister van Defensie, generaal Dayan. Sulasvuo wil proberen het overleg over de toepassing van het bestand bij kilometerpaal 101 weer op gang te brengen. Dit overleg is door Egypte afgebroken. De Egyptenaren zeggen dat voortzetting van dit overleg tus sen Egyptische en Israëlische officie ren geen zin heeft, omdat de Israë liërs onder de bestandsverplichting uit pogen te komen hun troepen te rug te trekken tot op de stellingen die zij op 22 oktober innamen. Na afloop van het gesprek in Je ruzalem verklaarde Dayan dat Is raël het overleg bij kilometerpaal 101 graag wil hervatten, „maar dat het woord nu aan Egypte is". President Sadat van Egypte had gisteren een onderhoud met de Zuid- slavische ambassadeur in Caïro en sprak ook met Achraf Ghorbal, de man die de Egyptische belangen in de V.S. behartigt. President Bourgui- ba van Tunesië had gisteren telefo nisch contact met de Lybische leider Gaddafi. De Tunesische minister van Buitenlandse Zaken, Mohamed Mas- moedi, gaat vandaag naar Tripoli voor overleg overe „alles wat van be lang is voor de Arabische gemeen schap". De breuk in de Syrische commu nistische partij is geheeld. Gisteren liet 't centrale comité van de partij weten dat op de partijbijeenkomst van 30 november een einde is geko men aan de scheuring die begin 1972 is ontstaan. Chaled Bagdache, de se cretaris-generaal van de partij, was toen voorstander van een op de Sow- jet-Unie gericht beleid. Zijn tegen standers, die het standpunt dat Mos kou in 1947 in de Palestijnse kwestie had ingenomen niet konden verge ten, wilden een herziening van de partijpolitiek uit het zondag in Bei roet gepubliceerde communiqué van de partij blijkt dat het standpunt van Bagdache gezegevierd heeft. BUITENLAND Mafia levert zwarte benzine NEW YORK (UPI) In New iTork is de Mafia begonnen met de levering van "zwarte" benzi ne aan benzinestations, zo meldt het Amerikaanse week blad Time. De levering is in handen van de familie Carlo Gambino. Vol gens Time wordt de benzine ge- itolen uit grote opslagplaatsen. Enige tijd geleden schreef iet blad al dat de Mafia be ier voorbereid is op de distribu tie van benzine dan de Ame rikaanse overheid. De benden, zouden al beslist hebben welke families welke districten mogen bevoorraden. Ook zouden zij al bezig zijn met de aanmaak van valse distributiebonnen. MAANDAG 3 DECEMBER lM. Ambassade dicht CAIRO (UPI) De Libische rege ring heeft haar ambassade in Caïro gesloten, zo 'is uit diplomatieke krin gen in Caïro vernomen. De ambas sade die „Bureau voor de betrekkin gen met Egypte" wordit genoemd sinds Libië en Egypte overeenkwamen een unie te vormen, is siinds donder dag dicht. Alle medewerkers zijn „voor overleg" naar Libië teruggeroe pen aldus deze zegslieden. De sluiting van de ambassade mar- ?•-. >i 'Bericht werd vervalst' Terwijl op de heuvels van Golan in Syrië weer is gevochten wordt hij kilometerpaal 101 in Egypte met spanning gewacht op de hervatting van de vredesbesprekingen. Op weg door de woestijn ziet men soms Egyptische officieren met Israëliërs praten. ADVERTENTIE Wie Spanje kentekent Osborne sherry Resten zoon Rockefeller gevonden WENEN Simon Wiesenthal gelooft er geen woord van dat de beruchte nazi-arts Mengele onlangs door Is raëlische agenten zou zijn vermoord. Het bericht, dat deze oorlogsmisdadi ger in de stad Pedro Juan Caballero aan de grens tussen Braziüë en Para guay zou zijn doodgeschoten, be schouwt Wiesenthal als een opzette lijk gefabriceerde leugen. Hij wijst op enige grote fouten in het bericht, zo als het in enige Braziliaanse kranten is verschenen. Ten eerste woonde Mengele niet onder de naam Albert José Frederiff in Pedro Juan Caballero, maar hij trok onder diverse namen van de ene schuilplaats naar de andere en bleef nooit langer dan twee weken op een plaats. Bovendien zou hij daar volgens die dagbladen met zijn vrouw en twee kinderen hebben geleefd. In werkelijkheid woont Mengele's vrouw in Merano en hij heeft maar één zoon, die nu 28 jaar is. Wiesenthal gelooft dat dit bericht opzettelijk de wereld is ingestuurd EGYPTE ZOU ISRAËLIËRS Sherry Calidad Superior VADER GETTYWIL BETALEN ROME De vader van de ont- vocaat van Pauls moeder, die ge voerde Paul Getty is bereid de volle scheiden van haar man leeft, losprijs van twee miljard lire (8.5 „Het geld staat ter beschikking van min gulden) te betalen, die de ont- de ontvoerders. De zaak is nu in een voerders hebben geëist in ruil voor kritiek stadium. De ontvoerders hoe vrijlating van zijn zoon. Dit is zater- ven alleen maar contact met ons op dag in Rome meegedeeld door de ad- te nemen om het geld te krijgen", al dus advocaat Giovanni Iacovoni. BANGKOK (AP) Een Duitse televisieploeg zegt het gebeente ge vonden te hebben van Michael Roc kefeller, de zoon van gouverneur Nel son Rockefeller van New York. Volgens de „Bangkok Post" zou Pe ter Knips, leider van de Duitse tv- ploeg, hebben verklaard, dat hij in ruil voor twee zakmessen, vijf siga rettenaanstekers en twee kaarsen de schedel en zeven beenderen had ge kregen van de jonge Rockefeller, die HEBBEN GEMARTELD Een Duitse missionaris, aldus Knips, heeft verklaard dat Rockefel ler werd vermoord als wraak voor een strafexpeditie, die de Nederland se politie zes maanden tevoren had gehouden. TEL AVIV (UPI) Alle Israë lische soldaten die in de jongste oor log in het Midden-Oosten door Egyp te krijgsgevangen werden gemaakt, werden gemarteld en enkele werden vermoord, zo heeft de Israëlische pers gisteren geschreven. De Jerusalem Post schreef dat de regering bewijsmateriaal over de ver meende martelingen en moorden aan het verzamelen was om het voor te leggen aan de Verenigde Naties en het Rode Kruis. Het blad spreekt van „sinds het centratiekampen in Bangladesj. on geëvenaarde wreedheid door mensen, die Mengele bescher men om zo het geweten van de wereld in slaap te sussen. „Zo'n extra steek tegen Israël doet het natuurlijk bij zonder goed nu dit land in de huidige crisis zo geïsoleerd is, en gesteld dat Israëlische agenten uitgerekend in deze kritieke weken niets anders heb ben te doen dan achter Mengele aan te zitten, dan hadden ze hem in ieder geval nooit vermoord, maar naar Is raël ontvoerd, als ze hem te pakken hadden gekregen. De Israëli's zouden heus zo'n kans niet voorbij laten gaan om deze no toire misdadiger voor de rechtbank ter verantwoording te roepen voor de gruwelijke medische experimen ten. die hij op talloze gevangenen in Hitiers concentratiekampen heeft begaan", aldus Wiesenthal. Kapingspoging van gestoorde Zwitserse kok GENèVE DPA/AFP) Een 18-jarige hulpkok uit Luzern, die kennelijk geestelijk gestoord was, heeft zater dag enkele uren een DC-8 van Swiss air in zijn macht gehad. De jonge man die met een klein kaliber pistool was bewapend, kon tenslotte op het vliegveld van Genève worden aange houden zonder dat er een schot werd gelost. De 18-jarige Daniel Markus Buch- holzer was op de luchthaven Kloten bij Zürich in het toestel gestapt dat via Genève de hoofdstad van de Westafrikaanse Ivoorkust als eindbe stemming had. Hij eiste een reisbil jet naar New York, een bedrag van 50 miljoen dollar "om de honger in Afrika te bestrijder" en een vrijge leide. Toen hij tenslotte wilde spre ken met vier journalisten, kwamen drie politiemannen en een lid van de veiligheidsdienst van Swissair het toestel binnen, die zich als verslagge vers voordeden. Na een korte worste ling konden zij de hulpkok aanhou den. zonder dat een van zijn eisen was ingewilligd. Zaterdagavond zette de DC-8 zijn reis naar Afrika voort. keert een tot dusver ongeëvenaard dieptepunt in de betrekkingen tussen Egypte en het Lybië van kolonel Gaddafi. Het Libische staatshoofd heeft Egypte scherp bekritiseerd, eerst omdat het de oorlog met Israël zonder overleg met Libië was begon nen, later omdat het eveneens zonder overleg een bestand sloot. Gaddafi, die het bestand beschouwde als een vernedering van de Arabieren, was om die reden ook afwezig op de Ara bische topconferentie, die afgelopen week in Algiers werd gehouden. De Egyptische regering heeft nog niet officieel gereageerd op de slui ting van de Libische ambassade. Kort voor de Arabische top riep president Sadat zyn vertegenwoordiger in Tri póli. Mourad Ghaleb, naar Cairo voor overleg. Hij vergezelde Sadat ook naar Algiers. Verwacht wordt dat Ghaleb onder de huidige omstandig heden voorlopig niet terug zal keren naar zijn post in Libië. Op 1 september van dit jaar legden Egypte en libië in een gezamenlijke verMaring vast dat- de twee staten op de duur zullen opgaan in één staat. Daartoe is een constituerende verga dering gevormd, die gedetailleerde plannen voor de Unie moet opstellen en een volksstemming en de verkie zing van een staatshoofd moet voor bereiden. Sinds het uitbreken van de oktober-oorlog zijn deze werkzaam heden echter opgeschort. Egypte beschikt over de manikracht die Libië nodig heeft Ier bevordering van de groene revolutie in het land, die erop is gericht de woestijn te ver anderen in een zelf verzorgende eco nomie met de Libische olie-opbreng sten, en Libië heeft de olie-opbreng sten en het geld die Egypte zo nodig heeft. Sinds ongeveer een jaar heeft Sa dat echter andere Arabische leiders, met name koning Feisal van Saoedi- Arabië, bereid gevonden Egypte de nodige financiële steun te verlenen. Voorzover bekend heeft Libië niet deelgenomen aan de oktober-oorlog, hoewel Gaddafi beweert dat hij ge vechtsvliegtuigen, tanks, artillerie en luchtdoelgeschut naar het front heeft laten sturen. Gaddafi is in juni en juli van dit jaar achttien dagen in Egypte ge weest en voerde toen een campagne voor een volledige en onmiddellijke fusie met Libië. „Ook u hebt hier een revolutie nodigmeer democratie en vrijheid van gedachte, menings uiting en optreden", zo verklaarde hy op een bijeenkomst in Caïro. Hy gaf te kennen dat zijn revolutie in Libië een voortzetting was van die van wijlen president Gamal A'bdel Nasser. De 54-Jarige Sadat sprak de 31- jarige kolonel Gaddafi aan als een grote broer en drong er bij hem op aan het met de fusie wat rustiger aan te doen. Gaddafi trad af in een dramatische poging kracht achter de kwestiie te zetten, maar bleef later toch aan. POOLSE PIONIER WERD LEIDER JOODSE STAAT JERUZALEM De zaterdag overleden Ben Goerion was de personificatie van Israël. Iedere Israëliër weet dat, al gaf niet iedereen het even grif toe. Sommige jongeren vooral beschouw den hem, nog voordat hij zich uit het ambtelijke leven terug trok, als een museumstuk, een brok romantische geschiedenis. Maar elkeen in dit land bewonderde hem openlijk of heimelijk als een onbaatzuchtig ijveraar en als vormgever van het huidige Israël. Meer dan een halve eeuw vocht deze onvermoeibare socia list in hart en nieren, bouwend aan een vaderland voor zijn volk. Niet als een geborneerde lokaal-patriot, maar als een man van een indrukwekkend geestelijk formaat, wiens leven be heerst werd door een niet te schokken geloof aan de roeping van zijn volk en de betekenis van zijn oude cultuur voor de wereld. Vechter en filosoof, pionier en pleitbezorger voor de alleenheerschappij van menselijke waarden in een geschokte, labiele wereld, dat was Ben Goerion, verfrissend jong, uitda gend strijdbaar, tot zijn laatste jaren toe. levensbehoefte van de staat be- Door Sam Hamburger schouwde: bevordering van de we tenschap, een middelbare-schoolop- leiding voor iedere Israëliër en het in cultuur brengen van de Negeb. Bijltje Ben Goerion trad in Juni 1963 voor goed uit het kabinet. „Om per soonlijke redenen", heette het in een regeringscommuniqué. Afgezien van 1953. 1959 en 1961 was hij pre mier sinds de stichting van de staat Israël in 1948. De kleine be weeglijke man met de markante J t kop. met zyn wapperend zilverwit de kibboets ite verwis- Het was niet de eerste keer. dat iiij het bijltje er bij neerlegde. Ook in het najaar van 1953 achtte hij de tijd gekomen om zijn elegante villa's in Jeruzalem en Tei-Aviv voor haar, trok zich voorgoed terug in zijn woonbarak in de afgelegen kibboets Sedeh Boker. midden in de woeste, droge, onherbergzame Ne geb, die hij, pionier in merg en been liefhad. Officieel had hij het staats- toneel ontruimd. Maar Ben Goerion was er de man niet naar om zich op zijn oude dag uitsluitend kleinveestapei wijden. Daarnaast hield hij zich be- selen. Het was, schreef hij de lei ding van zijn partij, geen afscheid voor goed, maar aan de andere kant kon hij, niet bepalen, wanneer hij zich weer in staat zou voelen actief aan het bestuur van de staat deel oe nemen Na zoveel Jaren van in gespannen lichamelijk en geesteüjk werk voor de verwezenlijking van het kibboets te zionistische ideaal kon hij, naar hij uiteenzette, niet langer de nodige zig met zijn filosofische studies, met spankracht opbrengen, die het ambt schrijven, met aangelegenheden, die de politiek van zijn partij, de sociaal democratische Mapai, raakten, en vooral met het maken van propa ganda voor die zaken, die hij als een regeringshoofd in een Jonge, nog oiet geconsolideerde staat als Israël met zijn bergen problemen nu een maal eist. Maar na zestien maanden gaf de schapenboer van Sedeh Boker het op. Hij keerde in het kabinet terug en bezette er een toppiaats: die van minister van Defensie. Van zijn re traite was niet veel terecht geko men. Vrijwel van de eerste dag van zijn vestiging in Sedeh Boker af tot net moment van zijn terugkeer naar het roerige toneel van de staat ontving hij gasten: groepen belang stellende toeristen, politieke mede standers, eenvoudige burgers, arbei ders met hoofd! en hand. die in hem altijd nog de vader des vaderlands waren blijven zien, maar ook hoge officieren, ministers, leden van de volksvertegenwoordiging, leiders van inzamelingsacties voor Israël uit het buitenland en idealistische Jeugdgroepen. Zijn geprefabriceerde vierkamer woning was doorlopend een centrum van besprekingen en discussies op het gebied van het nationale leven en wie de foto's in de bladen zag, die hem uitbeeldden als gastheer, en de artikelen en verslagen las over de gebeurtenissen in de kleine kib boets in het woeste zuiden, kon zich niet onttrekken aan de indruk, dat de schapen, die aan zijn hoede wa ren toevertrouwd, een sterke mede dinger hadden in de vorm van Is raëls cultuur en zijn binnen- en buitenlandse politiek. Ben Goerions definitief aftreden als regeringsleider was in de eerste plaats het gevolg van allerlei botsingen. De laatste maal was het een diepgaand meningsverschil om trent Israëls politiek ten opzichte van West-Duitsland. Niet alleen in het kabinet, ook in zyn eigen par tij om van de overige partijen niet te spreken stond men niet als éér man achter zijn opvatting, dat het Duitsland van Adenauer een .nieuw Duitsland" was, dat de we reld een eerlijke kans diende te ge ven. Het meningsverschil verscherp te zich in het bijzonder bij het be zoek van de vroegere Westduitse mi nister van Defensie Franz-Josef Strauss en na het ontslag van het hoofd van de Israëlische veilig heidsdienst een uiterst bekwame fi guur, die zich echter met Ben Goe rions benadering van de werkzaam heid van Duitsers voor Nassers oor logsindustrie niet kon verenigen. Maar dat alles kan niet wegne men, dat Ben Goerion, meer dan iemand anders, de achitect van Israël is. Als mens moge hij, als ieder an der sterveling, zijn tekortkomingen hebben gehad, die zich duidelijker manifesteerden naarmate zijn le vensjaren klommen, als staatsman beschikte hij over eigenschappen, die in de wereld dim zijn gezaaid. Visie De meest imponerende daarvan is zijn visie op de toekomst. De jaren hebben hem vaak in het gelijk ge steld, ook als het scheen, dat zijn opvattingen utopisme dicht nabij kwamen. Zijn vijanden wisten dat, maar ook hijzelf was daarvan door drongen. Zijn krachtige persoonlijk heid overschaduwde ieder, die met hem in aanraking kwam. Zijn drang om de zaken naar zijn hand te zetten, niet uit betweterij, maar uit het bewustzijn, dat met zijn beleid het land was gediend, bezorg de hem, naast veel vrienden, ook tal '^IfkkdijCStO^ ■jraahcjeniï In laatste aanleg hebben vrienden en opponenten echter één ding ge meen: hun ontzag voor deze leider, voor zijn werkkracht, zijn onbaat zuchtigheid, de eerlijkheid van zijn overtuiging. Ben Goerion moge dan wel eens gefaald hebben, de over grote meerderheid van zijn volk droeg hem tot zijn dood een bewon derende sympathie toe. Zionist sinds zijn kinderjaren, socialist in zijn leven naarstig aan zijn ideaal: een diepste wezen, bouwde hij heel zijn vaderland voor zijn volk, waarin het zich staatkundig een geestelijk zou kunnen vernieuwen, een natio nale woonplaats met een samenle ving, gegrondvest op de beginselen van het socialisme niet minder dan op de geest van het Oude Boek. De en de rabbijnse, Griekse en Oost man, die als jong Palestina-pionier aziatische filosofie, is steeds de sta- uit liefde voor dit ideaal de zwaar- ge, doortastende, moeilijkheden niet ste lichamelijke en geestelijke ar- tellende werker gebleven, een lich- beid koos en zich d'aarnast verdiep- tend voorbeeld van idealisme, we- te in de wetenschap der klassieke reldburgerschap en vaderlandslief- oudheid, de bijbel de Joodse ethiek de.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4