Din 2 'Actie tweede dag' werkende jongeren N SINT. 'ri ester gebrek in Leiden MtNHUfJLOONW A A Aa at q. Overleg gevraagd over Maxisvestiging 973 -Uaa: NDAG 3 DECEMBER 1973 rnJ" JOORELK^ muim Deken 'an Noort naar Antoniusparochie Pastor Schlatinann pastoor van Meerburg In het vormingscentrum aan de Apollolaan liggen de affiches en spandoeken al ge reed voor de discussiebijeen komst volgende week dins dag(Foto Jan Holvast) zfi'tEIDEN Het groeiend tekort "fa beschikbare ambtsdragers bin- erp de katholieke kerk is pijnlijk idelijk geworden door het bekend Frisse Eau de Cologne de echte van 4711 'aus der Glockengasse' een sieraad. m .dat spreekt vanzelf. maken van enkele veranderingen in personeelsbezetting binnen de Leid- se regio. De parochie "De Meerburg" (Zoe- terwoude. Leiderdorp en de Leidse Rivierenwijk) is sinds augustus va cant door het overlijden van pastoor Jos Kragtwijk. Er is van de kant van het bisdom Rotterdam alle moeite gedaan, voor deze niet-eenvoudige wijk een geschikte functionaris te vinden, maar zonder resultaat. De bisschop zag zich daardoor ge noodzaakt een klemmend beroep te doen op het dekenaat om de zaak "intern" op te lossen, d.w.z. met de priesters van het eigen dekenaat. Na uitgebreid beraad is pastor J. M. Schlatmann (43) van de Antonius parochie verzocht het pastoraat in de Meerburg-parochie over te nemen. Pastoor Schlatmann kwam naar Leiden in 1967. Hij was o.a. werk zaam aan het St. Agneslyceum, aan de Menswording-kerk van Leiderdorp, en sinds november 1970 in Zuid-West. In opdracht van de Gemeenschap der Kerken trad hij ook op als pasto raal contactpersoon voor homofie len, welke taak hij zal blijven vervul len. Pastoor Schlatmann zal op 5 en 6 januari afscheid nemen van de St. Antoniusparochie en op vrijdag 11 januari in zijn nieuwe parochie wor den geïnstalleerd. In de St. Antoniusparochie. waar dit weekeinde dit bericht tijdens alle diensten werd bekend gemaakt (evenals in de Meerburg), werd ook een opvolger aangekondigd. Deken dr L. G. A. van Noort zal zelf als pastor in Zuid-West gaan functioneren. Hij zal het dekenaat blijven waarne men, maar andere functies zal hij afstoten. Hij zal beschikbaar zijn in de weekeinden en ongeveer drie da gen per week. Voor de openblijvende taken van pastoor Schlatmann wordt nog naar een oplossing gezocht. Deken van Noort (53) was eerder studentenpastoor in Leiden en werd in 1970 tot deken van de stad geko zen. Hij is momenteel o.a. voorzitter van de Gemeenschap van Kerken, verbonden aan de kerkelijke recht bank en godsdienstleraar aan de scholengemeenschap St. Agnes. De vicaris-generaal mgr. Dr. C. Braun zal op 19 en 20 Januari tijdens alle diensten in de St. Antoniuskerk de nieuwe opstelling presenteren en begrip vragen voor de precaire situa tie, waarin het bisdom verkeert op het terrein van de personeelsbezet ting. Het is duidelijk, dat deze mutatie symptomatisch is! Het is veel meer dan een .verschuiving-zonder-meer. De golf van uittredingen uit het ambt mag dan duidelijk gestopt zijn, thans laat het z.g. natuurlijke ver loop, door sterfgevallen en verdiend emeritaat zich duidelijk voelen. Evenals in andere kerken mag men zich in de r.k. kerk niet geruststellen met de gedachte, dat het toch iedere keer "maar weer wordt geklaard". Wanneer men eerlijk de leeftijd van GOUDPRIJZEN is onze schoonheid van een collectie in gouden sierader- voor iedereen nog betaalbaar. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare juweliersadres met de voordeligste prijzen. UW JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 18 bekijkt, staat in veel an dere parochies het sein op rood. Bij een zeer gering aanbod van nieuwe krachten is het hoognodig, dat gewerkt wordt aan het vormen van enthousiast leken-kader, dat de pastores kan bijstaan, ook in het di recte pastoraat. Het is voor de Antoniusparochie een schrale troost, dat het bisdom haar zó hoog aanslaat, dat zij deze nieuwe aanslag kan opvangen. Maar het is evenzeer een uitdaging aan an dere wijken om niet te wachten tot ook daar de klappen vallen. Voor Meerburg komt een einde aan een lange periode van onzekerheid. In Zuid-West (waar ook de Hervormde Gemeente kampt met een vacature) wordt het een duidelijk merkbaar stukje „vasten-tyd". LEIDEN Volgende week dinsdag I 1 december) wordt in het vormingscentrum van de Stichting Vorming Werkende Jongeren aan de Apollolaan een bijeenkomst gehou den waar werkende jongeren zullen discussiëren met vertegenwoordigers van verschil lende politieke partijen en overige instellingen over de uitbreiding van de partiële (ge deeltelijke) leerplicht met één dag per week. Voor deze bijeenkomst zijn ook Netty Ro- senfeld (zij schreef het boekje „Ze bestaan echt. en de ministers Roersma (Socia le Zaken) en Van Kemenade (Onderwijs) uitgenodigd. De invoering van de zg. tweede dag, waar inmiddels in Den Haag aan wordt gewerkt, heeft bij een groep van werkende jongeren in Leiden, verschillende vragen opgeroepen. Daarom hebben zij een aantal eisen geformuleerd die ze ingewilligd wil len zien wanneer de tweede dag wordt ingevoerd. Het pakket van eisen van de wer kende jongeren ziet er als volgt uit: 1. grote en middelgrote bedrijven, zouden verplicht moeten worden een bepaald percentage partieel leer plichtigen in dienst te nemen) bij kleine bedrijven zou een onderzoek moeten worden ingesteld naar hun houding t.o.v. werknemers die één of twee dagen partieel leerplichtig zijn; 2. er moet een goede loonregeling komen voor partieel leerplichtigen, bijvoorbeeld in de vorm van een studieloon of door verlegging van 't minimum-loon naar 18-jarigen daar bij zouden 15-jarigen 3/5 deel van het minimum-loon moeten krijgen, en 16- en 17JJarigen 4/5 deel. Mogelijkheden De partiële leerplicht werd op 1 augustus 1972 van kracht, precies een jaar nadat de volledige leerplicht (volledig dagonderwijs) van acht, naar negen jaar was opgetrokken. Volgens de partiële leerplichtrege ling moeten jongeren die er negen Jaar dagonderwijs op hebben zitten en direct daarna gaan werken nog eens twee Jaar lang één dag per week onderwijs volgen. In de praktijk zijn dat meestal Jongeren van 15 Jaar (de minimum-leeftijd waarop ze mogen gaan werken). De aard van het onderwijs dat de partieel leerplichtigen moeten vol gen loopt erg uiteen. Men kan onder wijs volgen aan een vormingsinsti tuut (algemene vorming met ruime mogelijkheden voor zelfontplooiing) en men kan ook een vakcursus doen aan een daarvoor geëigend instituut. De werkgever van de partieel leerplichtige moet volgens de Ar beidswet voor de uren waarop zijn jeugdige werknemer onderwijs volgt vrij geven. Hij is evenwel niet ver plicht die uren door te betalen. Gelijkwaardigheid De achterliggende gedachte om de partiële leerplicht met één dag per week uit «te breiden is blijkens de regeringsnota "inzake anderwijs- en arbeidsmaatregelen voor werken de jongeren" (1970) een gelijkwaar dige onderwijssituatie te bereiken, voo'r alle jongeren tot 18 Jaar. Achter de invoering van de tweede dag zijn evenwel levensgrote vraag tekens geplaatst. In het algemeen, heeft de tweede dag bij de werken de Jongeren een positieve beoorde ling gehad, maar evengoed vragen de werkende jongeren zich af of de invoering van de tweede dag niet tot gevolg zal hebben dat ze óf hun baantje kwijtraken óf zelfs niet meer aan de slag kunnen komen. De nieu we regeling zou immers betekenen, dat de werkgever de partieel leer plichtige twee dagen per week vrij moet geven en dat zou een goede re den kunnen zijn om partieel leer plichtigen te weren. Dit probleem werd bij de Stich ting Vorming Werkende Jongeren ze telend aan de Hoge woerd, eind vo rig jaar naar voren gebracht toen 'n aantal groepen van werkende jon geren bezig was met een onderwijs project. De groepen waren het eens met de voorgestelde uitbreiding van de partiële leerplicht met één dag. maar wilden hun bezwaren tegen bepaalde aspecten van de tweede dag toch wel duidelijk naar buiten la ten treden. Ze besloten actie te gaan voeren en brieven te schrijven aan politici, ministers, vakbanden en an dere instituten die zich met de pro blemen van de werkende Jongeren bezighouden. In deze brieven wer den de eisen duidelijk geformuleerd. Er kwamen reacties binnen van 'n verschillend karakter. Marita ter Hark, vormingsleidster bij de Stich ting Vorming Werkende Jongeren: "Er was ook een brief bij van mi nister Boersma waarin hij zei dat hij het Jammer vond dat wij zo de nadruk legden op de materiële as pecten. Nou, dat prikkelde natuur lijk enorm en toen hebben we ook besloten met de actie door te gaan". Erbij /eraf De invoering van een tweede dag. kan ook financieel wat minder aan trekkelijke gevolgen hebben voor de partieel leerplichtige. De werkgever is immers niet verplicht de partiee- leerplichtige door te betalen op da gen wanneer déze een cursus volgt. En formeel betekent een tweede dag erbij dus een tweede dag loon eraf. Daarom ook eisen de werkende Jon geren niet alleen een gewaarborgd stuk werkgelegenheid maar ook een goede loonregeling. Alleen op die ma nier kan er een gelfjkwaarige on derwijssituatie ontstaan voor alle jon geren tot 18 Jaar. Marianne Plug, eveneens vormingsleidster: "Op het ogenblik zijn ze allemaal, zander uitzondering, bang dat ze geen baan kunnen krijgen. En daarom zijn er ook erg veel partieel leerplichtigen die de leerplicht ontduiken, in de re gio Rotterdam bijvoorbeeld ligt 'het percentage op dertig procent. En landelijk ligt het vermoedelijk nog hoger". Marita: "Dat komt ook doordat de controle en de voorlichting van de gemeente erg gebrekkig zijn. Er is soms geen enkele controle op men sen die de partiële leerplicht ontdui ken. Sommige gemeenten redeneren zo van: laat Je maar inschrijven, dan zit Je wel goed. En verder wordt Cr dan niets aan gedaan". Er kleven nog verschillende bezwa ren aan de manier waarop de partië le leerplicht functioneert. Voldoen de in elk geval om er een discussie over uit te lokken. Volgende week dinsdag. Bokstitel voor Joop Verbon DEN HAAG Het bestuur van dc Nederlandse Boks Bond (NBB) heeft Joop Verbon (Utrecht) de Nederland se titel in het Junior middengewicht per 1 december toegekend. Het be stuur van de NBB heeft dat gedaan op voordracht van de adviescommis sie voor profs (ACP). Sedert begin 1973 zijn alle Nederlandse kampioen schappen bij de profs vakant. De NBB wees Verbon als Nederlands kampioen aan naar aanleiding van zijn prestatie in de partij tegen Louis Driver (Luxemburg* op 15 oktober. Verbon won de partij in Rotterdam door knock out in de tweede ronde. Gelijktijdig met de titel toekenning aan Joop Verbon wees de NBB Figh ting Mack (Curacao) aan als de offi ciële uitdager Verbon is pas na 1 maart verplicht zijn titel tegen Mack te verdedigen. LEIDEN Een merkwaardig weekeinde. Winters en glad. Met een drukke zaterdag. De laatste vrije dag vóór Sinterklaas en dus pakjes- sjouwen geblazen (foto boven). Dat kon niet missen. Het was druk in de Leidse binnenstad. De bussen, die in de namiddag de regio in "gleden", puilden uit, mensen en pakjes. Met een stille zondag. Auto aan de kant en te voet de sneeuw in (foto rechts onder) of per paardekracht (foto rechts boven). Tenslotte het verhaalbij de foto hieronder: Is het voor de straatmaker nog mogelijk rustig zijn arbeid te doen? Jawel. Door te werken op de autoloze zondag. FOTO'S JAN HOLVAST EN HENK V. D. ENDE LEIDEN De middenstandswerkgroep regio Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft aan Provinciale Staten verzocht te komen tot overleg en standpuntbepaling van de gemeentebesturen in deze regio over de toelaatbaarheid van grootschalige winkelvoorzieningen. De werkgroep wijst op de gevolgen van de Maxis-vestiging in Leiderdorp, die zij een van maatschappelijk belang zijnde zaak vindt. Zij komt o.a. tot deze conclusies: de grootschalige winkelvoorziening in Leiderdorp, kennelijk als alterna tief voor een voor de projektontwikkelaar financieel niet haalbaar gefaseerd plan. heeft door haar bevoorrechte positie de potentie om de fijnmazige verzorgingsstructuur te bedreigen en past bovendien niet in de functionele hiërarchie van deze structuur; als gevolg hiervan zal in eerste instantie de plaatselijke verzorgingskwa liteit verarmen, waardoor uiteindelijk ook andere verzorgingselementen in verval geraken en uiteindelijk geheel zullen verdwijnen; ook het verzorgingsniveau binnen nieuwe of nog te realiseren wooncon- centraties in de wijde omgeving komt door een dergelijke ongewenste vesti ging in gevaar.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3