\ustralie lakt avis Cup egen VS VERVANGENDE CIJFERS Zijl/LGB op de vijfde plaats STEEDS VOORUIT EN TREFFERS STRIJDEN TEGEN DEGRADATIE AMATEURS DINGEN NIET AF \u.um Verrassend sterke Leidenaars vlot langs Nereus Totoprimeur voor Britten door vele afgelastingen DECEMBER 1973 iNDAG 3 DECEM] ZAANDAM De Zijl/LGB blijft voor een debutant in de hoofdklasse opmerkelijke resulta ten boeken. Het afgelopen week einde moest het Zaanse Nereus met 15 de meerdere erkennen in de Leidse formatie, die nu op de ranglijst een knappe vijfde plaats inneemt. De strijd tussen Nereus en De Zijl/LGB werd met belangstelling teg-emcisit gezien, omdat beide ploe gen het dit seizoen onverwacth goed doen. Was Nereus vorig jaar nog degradatie-kandidaat, dit sei zoen behaalde het in zes wed strijden zes punten. De Zijl/LGB leek na een aarzelende competitie start geheel geacclimatiseerd in de hoofdklasse en was de laatste vier wedstrijden ongeslagen geble ven. Van een gelijk opgaande strijd was echter in het gezellige zwembad „De Slag" geen sprake. De Leidenaars liepen regelmatig dat Nereus in het laatste speldeel de eer nog kon redden. Coach Henk Lichtveld, die dit jaar bij Nereus weer de teugels in handen heeft genomen, heeft ge kozen voor een aanvallende tac tiek. Tegen zwakke ploegen heibben de Zaankanters met hun nieuwe spelopvatting succes, maar tegen teams die goed uit de verdediging kunnen komen, pakt die tactiek vaak falikant verkeerd uit. Zo moest Nereus vorige week een zware 71 nederlaag incasseren tegen HZC/De Robben. Dn ook nu, tegen De Zijl/CGB, liep het Nereus viel in de eerste periode wel hevig aan en was voor het Leidse doel vaak gevaarlijk, maar Door Jacques de Graaf tot doelpunten kwam het niet. Keeper Uittenhout. die zo nu en dan steun kreeg van lat en paal. stond treffers in de weg. De Lei denaars beperkten zich echter niet tot verdedigen alleen. Uit één van de tegenaanvallen scoorde Rob Schouten 01, en met die stand kwam ook het einde van het eerste speldeel. De tweede pe riode verliep voorspoedig voor de rood-witten, die nu frequent de aanval zochten. Albert Spijker bracht met een diagonaal schot de tweede treffer op zijn naam, en tekende ook voor het derde doel punt, dat werd gescoord tijdens een numerieke meerderheid. De Zaanse verdediging werd volledig ontregeld en daar profiteerde Rob Schouten van door een break doel treffend af te ronden (04). In de laatste twee parten ging de strijd wat meer gelijk op, maar in het derde kwart wist Rob Schouten toch nog één maal te scoren, waarmee hij De Zijl/LGB aan een riante 05 voorsprong hielp. Het laatste speldeel werd door Zijl/LGB-coach Hans van der Mooi en benut om neg wait wisselspelers in te zetten. Nereus kon eindelijk wat terugdoen. De Zaankanters kregen door de cor rect leidende scheidsrechter Van Dorp een strafworp toegewezen, die door Jan Sikma in een goal werd omgezet. Voor volgend weekeinde is er geen competitie- maar een beker- programma vastgesteld. De Zijl/ LGB ontmoet dan in Utrecht Zwemlust/Den Hommel. Albert Spijker: pJELAND Australië is als win- uit het toernooi om de Davis gekomen door in Cleveland in pdstrijd die Verenigde Staten te lan. Door de overwinning van I Newcombe en Rod Laver op J Smith en Erik van Dillen in ^Uubbelspel (6— 1, 6—2, 6—4) na tie Australiërs, die de eerste dag irisfeeds beide enkelspelen wonnen, beslissende voorsprong van 30. n pen zegevierden de "Aussies" ook 3e laatste twee enkelspelen, waar- ,t de ploeg van de V.S. een ver- Jrende 50 nederlaag werd toe- \jcht. tsfce keer, dat Australië de Da- zon, was in 1967, toen de Spanje versloegen. In to- eeft Australië nu 23 maal de Cup gewonnen. De Amerika- taddten het belangrijkste tennis- landeniteams sinds 1968 op hun naam gebracht, lombe en Laver, samen 26 jaar dan him Amerikaanse tegen- Iers, hadden in het beslissende [lspel maar drie sets nodig. In [s 66 minuten versloegen gister- Ig de 29-jaoige Newcombe en t jaar oudere Laver, Stan Smith [ik van Dillen. Vergeefs hebben kchts 6.000 toeschouwers bij hkelspelen van zaterdag was niet de helft van dat aantal ezig op de tribunes hun jenoten aangemoedigd. De Aus- btoe overmacht was zo groot dat de meeste verstokte supporters lig begrepen dat Smith en Van 'i voor een onmogelijke opgave bn. jts tweemaal eerder waren New- Laver samen in het dub- uitgekomen. Toen Jaar lang r de vaste partner van de Ken Rosewall, die ook nu uitmaakt van de uit vete- bestaande Austrauische Davis Het gelegenheldsdubbel evenwel met een bijna onge- nauwkeurigheid. Acht maal zy een game op him naam t er ook maar een punt te- gescoord. Van Dillen was k de zwakste schakel in de combinatie. Drie maal hij zijn servicegame, dat Smith twee keer. De Aus- concentreerden hun aanval op Van Dillen en met suc- R>e Amerikaan maakte vele fou- verloor in de darde set de game. Dat was voor de Aus- voldoende om met 64 de hun voordeel te beslissen. Beslissingscluel noodzakelijk AMSTELVEEN Met 'een zege van 64 op het sterke VDO heeft Sanocel in Amstelveen bewezen recht te hebben op de tweede plaats in de vaderlandse tafeltenniscompetitie. Anton van Zoelen was ook tegen VDO weer goed op dreef: hij bleef met gevarieerd aanvallend spel ongeslagen. Voor Sanocel was dat maar goed ook, want Bert Onnes, die serieus overweegt met tafeltennis te stoppen, was in drie partijen volkomen kansloos. Overwinningsvreugde bij de Australiërs Newcombe (die het V-téken maakt) den glundert teamcaptain Neale Fraser. i Laver. In het mid- Bovendien ontglipte Gerard Bak ker in de eerste party de winst tegen Schoonemeijer. Tegen Ed v. d. Berg en Prorck herstelde hij zich echter, na eer&t met Anton van Zoelen ook het dubbelspel in de wacht te heb ben gesleept. Daardoor boekte Sano cel toch nog een winst van 64, maar uit dit duel kon andermaal de lering worden getrokken dsut het opstellen vain Bert Onnes niet meer gerecht vaardigd is. De 55 van de Sanocel-: tegen het als tweede Hooge Huys is niet onverdienstelijk. Ondanks de twee zeges die Karei Door Theo Bakker Peter van Schie ieder boekten, kwam er toch een 54 achterstand, omdat Theo Bakker tegen Clausen (20-22. 20-22) en Stolk ,21-12, 14-21, 22-24) net niet ttot winst kon komen en omdat de broers Van Schie het dub bel onfortuinlijk verloren. Door een zege van Theo Bakker op Klooster werd alsnog een gelijkspel verdiend. Ook Sanocel 3 kwam tegen kam pioen PSV tot een keurige 55. Wibo van Genntp verloor alleen van Vroen- afloop over zijn tegen- wisten niet welke tak- tegen ons moesten toepas- sis voor de Australische over- g werd zaterdag gelegd. Toen Newcombe en Daver het heel .oeilijker. In het openingsen- 1 tussen Newcombe en Smith Amerikaan na drie uur spe- winstpunt binnen bereik toen de vijfde set met 31 leidde, e momenten van Smith die in de finale van het Wimble- Newcombe verloor, en dat de winst uit handen Uitgerekend een dubbele fout mifch bracht de Australiër de de partij. de eerste en derde beide in 28 minuten. Smith ïede en vierde in respectievelijk 31 minuten. Na ruim 50 minu- rijd in de vijfde set waren de hun eerste punt ver- Gorman stonden zelfs 3 u. tegenover elkaar. Het was die een complete ontgoo- opleverde voor de Ameri- toeschouwers in deze eerste op een overdekte baan in de ?denis van het Davls Cuptoer- ie sets leidde de 27-Jarige Gor- ict 21. De verwachting dat slopende gevecht de jeugd zou (eren werd niet bewaarheid. De jaar oudere Rod Laver kwam beter in zijn spel en bleek aanmerkelijk sneller dan de Nog betrekkelijk gemak- bracht hij met 63, 61 de sets op zijn naam. resterende, niet meer van he inde enkelspelen versloeg New- (Austr.) Gorman met 62, won Rod Laver (Austr.) -3, 6—4, 3—6 6—2 van Stan plf De befaamde Ameri- golfspeler Jack Nicklaus met het winnen van het Walt =$jy tournooi in Buena Vista als rQ speler In het golf de totale win- NJ('an 2 miljoen dollar (zo'n 5.5 ~7ïn gulden) bereikt. Met de dollar, die Nicklaus hier won totale prijzengeld was 150.000 kwam zijn totaal op 2.012.068 Hij sloeg dit bedrag bij elkaar jaar professional golf. LONDEN De deelnemers aan de voetbalpools in Groot Brittannië hebben zaterdag kennisgemaakt met „vervangende uitslagen" voor de afgelaste ontmoetingen, die voorkomen op de totoformulieren. Sedert februari 1969 is namelijk de bepaling van kracht dat indien meer dan 25 wedstrijden, die voorkomen op de toto's worden afgelast er vervangende uitslagen zullen komen, vastgesteld door een commissie van vijf experts. Zater dag gingen er in Engeland en Schotland 33 ontmoetingen niet door, waarvan er 30 op de toto's waren geplaatst. De commissie bestaat uit vier oud-voetballers en een gewezen internationale scheidsrechter. Leeds Unitedi heeft zaterdag ge dwongen de pas wat moeten inhou den, maar behield het record onge slagen te zijn op een dag dat de ijselijke omstandigheden tot bizarre resultaten leidden. Leeds kwam op eigen terrein tegen het Londense Queens Park Rangers niet verder dan een gelijkspel: 22. De mannen uit Yorkshire speelden onder protest. Leeds-manager Don Revie had de wedstrijd afgelast wil len zien wegens het ijzerharde speel- oppervlak. Maar de baas van de Rangers, Gordon Jago, stond erop dat de ontmoeting doorging. Het leek erop dat Jago goed had gegokt, toen de Rangers een voor sprong namen van 10 door een doelpunt in de 37ste minuut van Dave Thomas. Maar direct na rust scoorde Leeds tweemaal achtereen door aanvoerder Billy Bremner en Mick Jones en de club verdedigde deze voorsprong tot Bowles zes minu ten voor tijd de gelijkmaker scoorde. Leeds heeft nu nog slechts één overwinning of gelijkspel nodig om het record van Liverpool (negentien wedstrijden achtereen vanaf het be gin van het seizoen ongeslagen) te evenaren. Doordat Burnley en New castle beide niet in actie kwamen, kon Liverpool de tweede plaats gaan bezetten. Liverpool zegevierde met 10 over West Ham United, dat de voorlaatste plaats op de ranglijst in neemt. Het enige doelpunt viel in de 15de minuut en werd gescoord door Peter Cormack. Tottenham Hotspur had kennelijk een reactie op de 8000 km lang trip, die de Spurs de afgelopen week maakten voor de ontmoeting tegen Dynoma Tiflis in het toernooi voor de UEFA-cup. De Spurs verloren met 30 van Leicester City. Len Glover scoorde tweemaal voor Leicester City en Steve Earle, deze week voor 100.000 pond (ongeveer 660.000 gulden) over genomen van Fulfhaim, vierde zijn debuut bij Leicester City met een succesvolle kopbal. Terwijl doelman Bob Wilson van Arsenal ver slagen op de grond ligt, steekt David Cross, die kort geleden voor 150.000 is overgekomen van Norioich, de handen juichend omhoog nadat hij het tweede doelpunt voor Coventry heeft gesc oord. De wedstrijd werd gespeeld op "Highbury" in Londen. hoven terwijl Hans de Roode alleen van Suiskens verloor. Een goed resul taat van deze spelers die samen in het dubbel ook neg voor het vijfde punt moesten zorgen. Bent van Schie zag namelijk zijn slecht retourneren van de sesvices resulteren in drie ne derlagen, hetgeen geen recht doet aan zijn beloftevolle spel. Voor Sanocel 4 was het gunstig dat Heil Ohrispijn ongeslagen bleef, want naast het ontbreken van Sojinu (in valler Wekker won een keer), ging ook het dubbel verloren en liet Sprin ger een partij glippen. Daardoor werd de winst tot 64 verkleind. Docos heeft tegen het sterke Am- roba een goede zege van 82 be haald. Jacques van Ruiten en Gerard v. d. Klauw toonden mentaliteit door vier partijen in drie games te winnen. Ze bleven ongeslagen en compenseer den daarmee de twee verliespardjen van Fred Brackee. Avamti toonde tegen Bloemendaal het sterke en het zwakke punt. De 73 winst toont aan dat Bloemendaals zwakte als team goed is afgestraft. Maar dat men de enige sterke speler Fred van Oosten rijk de winst moest laten is toch wei- nijg hoopvol voor de tweede competi tie-helft. TOV moest in Salamanders ruim de meerdere erkennen: 28. De Noordwijlcers degraderen door de nieuwe competitie-regeling naar de overgangsklasse hetgeen voor v. d. Holst een juiste oplossing is. V. d. Ploeg en Alkemade gaan evenwel te laag spelen ook al kwamen beide spe lers nu slechte één keer tot winst. Sanocel 4 speelde tegen Twenty One Up, met uitzondering van Rini Hansen, die ongeslagen bleef en daar mee degradatie voorkwam, zonder meer slecht: 55, Tegen dit zwakke team kwamen Blaosjaar en Rooden- burg slechte tot één magere zege. De Treffere heeft geen kans gehad tegen Jasski. Door het dubbel te win nen kon men de 30 achterstand terugbrengen tot 31 en eerst bij 81 wist Jacques vain Ruiten de schade nog wat meer te beperken: 82. De Treffers veroverde een be slissingsduel tegen US. Men speelde gelijk dankzij een ongeslagen Wout Heemskerk. Hij won met. Hoogen boom die op nul bleef staan, ook het dubbel. Invaller Koek tekende voor het vfjfde punt. Steeds Vooruit kan zich handha ven. ook al gaat dat misschien ten koste van streekgenoot de Treffers. Beide teams kwamen zoals verwacht niet tot winst. Deltalloyd was de Treffers met 73 de baas. Steeds Vooruit ging met 64 ten onder te gen Tempo Team 2. Dit ondanks drie zeges van Nora Bakker, want de zwakte van Steeds Vooruit is nu een maal dat in belangrijke duels als deze óf Nel van Rijn óf Marien v. d. Helm niet tot wi'nst komen. Nu ge beurde dat de eerste en boekte de laatste tegen Arntz haar enige winst. De van haar blessure herstelde Ve- ronüque van Ruiten heeft tegen Nelly Paridon direct haar eerste verlies ge leden. Samen met Mary Thuis over won Nelly Paridon ook nog Niitisu- santa. Daarmee was de koek op voor de Treffers. Een beslissingsduel tus sen Steeds Vooruit en de Treffere Is nu noodzakelijk. ZEIST De amateurs zullen niet marchanderen over de hoogte van de vergoedingen, die betaalde voetbal clubs zullen 'moeten uitkeren als zij geselecteerde spelers van het z.g. 'jeugdplan Nederland' van amateur verenigingen zullen overnemen. Het ambitieuze nieuwe plan is opgezet om jeugdig talent sneller te kunnen selecteren en gedegener te kunnen opleiden. Het gaat ervan uit dat voor spelers, die zijn geselecteerd voor re gionale of nationale elftallen bij overgang naar het profvoetbal extra vergoedingen moeten worden betaald. De helft ervan komt toe aan de ver eniging waarvoor de speler uitkwam, van de andere vijftig procent zou het jeugdplan moeten worden gefinan cierd. Het betaalde voetbal acht het jeugdplan Nederland van wezen lijk belang voor het Nederlandse voetbal, maar schrok wel terug voor de financiële consequenties. De heer H. Feringa, voorz. van de landelijke hond van amateur voetbalverenigin gen, heeft zaterdagmorgen tijdens de algemene vergadering van de drie amateursecties in het KNVB-sport centrum in Zeist verklaard "niet be reid te zijn om af te dingen op de voorgestelde bedragen". Dit houdt in dat slechte als blijkt dat de profclubs tijdens de bondsvergadering van 15 december in Den Haag hun finan ciële schroom hebben overwonnen het plan kan worden verwezenlijkt. De afgevaardigden hebben het voorzitter J. W. van Marie in het geheel niet moeilijk gemaakt. Dit was niet verwonderlijk, want tijdens de afzonderlijke algemene vergaderingen van de secties zondag-amateurvoet- bal, zaterdag-amateurvoetbal en de afdelingen van vorige week, waren de controversiële punten al uitput tend behandeld. Zelfs de financiële jaarstukken, veelal een punt van langdurige discussies, bleken lichtelijk tot verbazing van praeses Van Marle niet meer dan een hamerstuk. Stouthart be treurde het <feut de pogingen van de besturen van de drie amateursecties tot één afdeling amateurvoetbal te komen, waren mislukt. Het grote pro bleem is hier hoeveel plaatsen de drie groeperingen moeten krijgen In het overkoepelende bestuur. Gesteund door LBA-voorzitter Feringa drong hij er op aan dat men opnieuw om de tafel gaat zitten. De heer Van Marle onderschreef dat belang vol ledig. "Naast het bestuur betaald voetbal zou een enkel krachtig col lege moeten staan", waren zijn woor den, "die het gehele amateurvoetbal kan vertegenwoordigen." Tegenwoordig heeft Sinterklaas een zak...en een emmer. Dan blijven z'n Fleurop bloemen groeten langer fris. Niemand woont te ver weg om op 5 december een bloemengroet te krijgen. Raadpleeg Fleurop-bloemist. Weet u dat er met een bos bloemen meer gedaan kan worden dan alleen in een emmer zetten. U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaarde gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop- 5

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11