Egypte: "Israël onverzoenlijk" Silt RTT-schandaal benauwt Belgen NIXONS SECRETARIS LOOG TEGEN RECHTER 6^ Denen op weg naar onzekerheid Weir: Eisen Arabieren onmogelijk Onderhandelingen afgebroken lansholt lij met trisis „NICOTINE GOED VOOR ZWARE ROKERS" Heeft u al een NS-gezinskaart? Vaderen Moeder betalen-de kinderen' gratis mee! Hoge belastingen inzet komende verkiezingen Nieuwe oorlog dreigt in M.O. >irishmoss< lIJDAG 30 NOVEMBER 1973 ADVERTENTIE BERUZALEM De Arabische top- fcferentie heeft Israël „onmogelijke ferwaarden" gesteld voor het bij- laen van de vredesconferentie over ft Midden -Oosten, hoewel wij naar liève willen gaan met het ernstige Imemen daar tot overeenstemming komen. Dit zei de Israëlische pre fer mevrouw Golda Meir gisteren - in Jeruzalem tot een groep Joodse leiders uit de Verenigde Staten als een eerste reactie op de slotverkla ring van Algiers. Premier Meir keerde zich tegen deelneming aan de conferentie door een Palestijnse delegatie onder lei ding van Yasser Arafat. Wij hebben uit Algiers geen enkel hoopgevend woord, geen enkele wens naar vrede gehoord. Zelfs niet dat zij ondanks him onmogelijke voorwaarden toch in vrede, samenwerking en vriend schap met Israël willen leven, aldus de premier. Mevrouw Meir zei verder dat de oproep van de Arabische leiders, de bezetting door Israël van alle Ara bische gebieden te beëindigen en de nationale rechten van de Palestijnen te herstellen alleen maar ten doel heeft „ons zwakker en kwetsbaarder voor hun aanvallen te maken". „Er kan alleen vrede komen als deze ge baseerd is op het recht van elk der partijen veilig binnen eigen grenzen te leven en niet voor bescherming van een ander afhankelijk is". Over de Palestijnse leider Arafat zei de Israëlische premier dat deze geen land vertegenwoordigt, maar een or ganisatie. „Zijn politiek is ons te ver nietigen. Hoe kan je onderhandelen met iemand die beweert dat Je ge doemd bent te sterven", aldus me vrouw Meir. IAIROEgypte zal tussenkomst van de supermogendheden inroepen om de "onverzoen de houding van Israel te wijzigen bij de onderhandelingen met Egypte over de scheiding wederzijdse troepen, zo heeft een Egyptische regeringswoordvoerder meegedeeld. De ClTÏr ,1 zelio,nadat Egyptische functionarissen hadden verklaard, dat de sprekingen bij kilometerpaal 101, aan de weg van Cairo naar Suez, mislukt waren en geen m^lr2r2 Oktober. V00rWaarden terugtrekking op de be- tolgens de Egyptische woordvoer- zijn de onderhandelingen bij ki- eterpaal 101 een middel om de jchtheid te peilen van Israël, te i naar vrede, zoals uiteengezet de resoluties van de veilig- israad van de Verenigde Na- de overeenkomst tot bestendi- an de wapenstilstand, die op lovember getekend werd. >e onverzoenlijke houding van ël doet ernstige twijfel rijzen zijn oprechtheid. Dit maakt leg nodig met de supermogend- en (de Verenigde Staten en de jet-Unie) en maatregelen om Is- te dwingen zich aan de over- comst te houden", aldus de Egyp- woordvoerder. officiële Egyptische zijde is ilaard, dat het mislukken van de de kans op het tot stand ïgen van een duurzame vrede in Midden-Oosten ernstig afbreuk kunnen doen en zelfs een nieu- jorlog kan ontketenen, it mislukken van de onderhan- ngen over het „losmaken" van de ptisch-Israëlische onderihande- ndelijke troepen geschiedde op de tiende samenkomst van de hoofdonderhandelaars: generaal- majoor Mohammed Gamassy van Egypte en generaal majoor Aharon Yamiiv van Israël. Egypte heeft niettemin verklaard, dat het de voorgestelde vredesconfe rentie zal bijwonen, die op 18 de cember in Genève moet beginnen, ondanks het mislukken van de mili taire besprekingen. President Sadat van Egypte heeft donderdag in Cairo tegenover de pers verklaard, dat Egypte de Geneefse onderhandelingen zal bijwonen maar dat vooruitgang kennelijk af hankelijk zou zijn van de goede wil, die de Israëliërs bij de onder handelingen bij kilometerpaal 101 hadden getoond. Egyptische functionarissen gaven als hun mening te kennen, dat de Is raëliërs klaarblijkelijk de militaire onderhandelingen met opzet hadden getorpedeerd om het vraagstuk van de scheiding der troepen te kun nen laten overhevelen naar de vre desconferentie in december. Öe Verenigde Staten en de Sow- Jet-Unie hebben inmiddels besloten geen Palestijnse vertegenwoordigers uit te nodigen voor de opening van de Arabisch- Israëlische vredes besprekingen teneinde te vermijden, dat het begin van de onderhande lingen bemoeilijkt wordt, zo is don derdag uit kringen van het Ameri kaanse congres vernomen. De Rus- sisch-Amerifcaanse overeenkomst kwam tot stand tijdens de pogingen, de conferentie op touw te zetten, die naar Amerikaanse functionaris sen hopen, 17 of 18 december zal beginnen. LONDEN Nicotine is ver moedelijk goed voor mensen die sware rokers zijn, aldus is van daag door een aantal Britse art sen verklaard in een artikel in het gezaghebbende blad de Bri tish Medical Journal. Uit him bevindingen is rast komen te staan dat mensen die veel roken automatisch minder sigaretten gaan roken als zij overgaan tot merken met een hoger nicotinegehalte. Daardoor aijn die sigaretten, die een lager gehalte hebben aan teer en mo noxide, vermoedelijk „veiliger," aldus het rapport. Longkanker wordt vermoedelijk vooral ver oorzaakt door de teer in tabak. Cadeautje: 4 lucifersmapjes met grapjes van MaxTailleur. Gratis bij Parade. j^'watvind ft 'alsjcmethem uitgaat A heb je geen toekomst i lelijkek^emanmet PARADE deïachterevitvx per liter 1270 Kabinet bang voor rapport De "brand in het acht verdie-pingen hoge warenhuis in Koema- moto in Japan heeft nu al 99 mensenlevens geëist. De foto is gemaakt toen bezoekers en employees probeerden van het dak van het brandende warenhuis te ontkomen naar een lager ge legen gebouw. (Van onze correspondent) BRUSSEL In de hoogste regio nen van de Belgische socialistische partij (BSP)waartoe ook premier Leburton behoort, Is men op het ogenblik erg zenuwachtig. Dat hangt samen met het gereedkomen van 'n langverbeid rapport van het hoog Comité van toezicht over de zoge naamde RTT-affaire. Het rapport, dat nog niet openbaar is gemaakt, bevestigt volgens het katholieke dagblad de Standaard in grote lijnen de beschuldigingen die sedert april werden geuit door Paul Demaegt, hoofdingenieur- - architect - direc teur bij de dienst gebouwen van de regie van Telegrafie en Telefonie aan het adres van de politieke en amb telijke top van de RTT. Het ging hierbij in t bijzonder om verregaande vriendjespolitiek, en corruptie bij 't gunnen van opdrach ten voor de bouw en inrichting van RTT-proJecten. Demaegt. die na zijn onthullingen werd geschorst kon deze week zijn werkzaamheden her vatten. Al voor de verschijning van het rapport, waaraan door een staf van 70 mensen een half Jaar is gewerkt, had de RTT-zaak al het politieke le- ADVERTENTIE Aanklager Jaworski wil alle banden [JS „De huidige oliecrisis is 'gen. Deze crisis heeft alleen een situatie bespoedigd die on- ijdelijk was geworden door het •illen van natuurlijke rijkdom- |als gevolg van de politiek de eco- ische ontwikkeling ten koste van lop te voeren". Dit zei dr Sicco Bholt, de oud-voorzitter van de pese Commissie bij de opening arijs van een colloquium over euvraagstukken in de EG", dat organiseerd door het studiecen- n de Europese gemeenschap- de universiteit van Parijs. Igens d'r Mansholt is deze oldecri- 1 enige middel om de politici er- - overtuigen dat er snel, zelfs snel moet worden gehandeld. Hij er de nadruk op dat het tijd dat de maatschappij die streeft economische groei zal moeten en omgezet in een maatschap- waarbij het overleven voorop Dr. Mansholt vond Europa de aangewezen gemeenschap om een begin mee te maken. ADVERTENTIE waaimakers in de Mors gesignaleerd Juist voor de feestdag® heeft DIO N. v. d. HORST, Diemant- S (filiaal van Foto N. v. d. B.V. - Doezastraat, Vijf Mei- de geluidsafdeling aanzienlijk breid. halve platenspelers, versterkers, rs, tuner-versterkers, tape-recor- cassette-recorders en luidspre- Mcen, vindt U er een grote ring toebehoren zoals: stekkers, naalden, banden issettes. als alle foto- en filmartikelen tudio N. v. d. Horst deze appa- gaan brengen volgens 34- traditie. n.l. met vakkundige Ichting, uitgebreide demon ie, schriftelijke garantie en te- een aantrekkelijke prijs. gewenst kunnen aanpassings- luitings- en opstellingsadviezen Eekochte apparatuur bij U thuis worden. rstaand enige voorbeelden uit nteressante aanbiedingen-pak- !TON 2x25 watt Hi-Fi stereo erker, PHILIPS platenspeler magneto-dynamisch stereo-ele- GP 400, plus 2 kwaliteitsluid- erboxen 25 watt. sprijs f875,—. STUDIO-prijs f695,— TON stereo tuner-versterker watt, DUAL 1214 HI-FI pla- eler, plus 2 aangepaste zilver ige 30 watt luidsprekerboxen, «prijs f1445.—. STUDIO-prijs f1195,— U interesse, wensen of pro- i, men zal U er ongetwijfeld ta helpen. Tóch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. dzo.z. alle kinderen t/m 19 jaar. voordelig uit met NS WASHINGTON Dwight Chapin, die als secretaris van president Ni xon speciaal belast was met het bij houden van diens agenda, is gisteren wegens raise getuigenis in staat van beschuldiging gesteld. De 32-ja rige Chapin is ervan beschuldigd ge logen te hebben «toen hij op 11 april 1973 voor de grand jury die zich met de Watergate-affaire bezighoudt, ontkende dat hij met de politieke sa boteur Donald Segretti gesproken had over de „smerige streken" in ver band met Nixoois verkiezingscampag ne. Chapin zei toen dat hij niets wist over de activiteit van Segretti, ter- Wiilj deze door hem zou zijn aange nomen voor het plegen van politieke De aanklacht tegen Chapin bestaat uit vier punten. Voor elk punt kan hij, zo hij schuldig bevonden wordt maximaal 10.000 dollar boete en vijf jaar gevangenisstraf krijgen. Segretti zit een gevangenis straf van zes maanden uit wegens overtreding van de wet op de verkie zingscampagne. Chapin werkt nu bij de luchtvaartmaatschappij „United Airlines". Het Witte Huis heeft inmiddels ver klaard dat alle zeven opgeëiste Wa tergate bandjes „intact zijn" en heeft het personeel van de speciale open bare aanklager in de Watergate affai re e'rvan beschuldigd „een diepgaande achterdocht" te vertonen en „een in tense afkeer voor deze president en deze regering". Deze krachtige beschuldiging werd uitgesproken door de perschef van het Witte Huls Ronald Zdegler die te gen Journalisten sprak in het Witte Huis. Ziegler zei dat hij hiermee op geen enkele wijze de speciale open bare aanklager Leon Jaworski zelf wilde belasteren. Maar de presiden tiële woordvoerder verklaarde: „Ik heb zeer ernstige bezwaren tegen het personeel van de speciale open bare aanklager, wat betreft him po litieke houding". De bijzondere officier van Justitie voor Watergate, Leon Jaworski heeft president Nixon gevraagd om nog vier geluidsbandjes die met het af- luisterschandaal verband houden. De woordvoerder van Jaworski die dit gisteren voor de rechter ver klaarde, zei dat het Witte Huis nog niet had gereageerd. „Onzin," was de reactie van het Witte Huis op Ja worski's opmerking dat het geen gek idee zou zijn als president Nixon alle andere banden in zijn bezit aan de rechtbank zou overdragen. Arsenaal De Spaanse politie heeft gisteren bij Amorebiefca, een stadje op vijftien kilometer van Bil bao. een arsenaal met wapens en springstoffen gevonden. De guardia civil (rijkspolitie) legde beslag op dy namiet, handmitrailleurs en re volvers. Veroordeeld De rechtbank van Ibague in het westen van Colombia heeft gisteren zeven mannen en een vrouw wegens moord op Cuiba-In- dianen in 1967 in hun woongebied aan de Venezolaanse grens veroor deeld tot vijfentwintig Jaar gevange nisstraf. Voedsel-produktie De voedsel- en landbouworganisaties van de VN (FAO) heeft in Rome overeenstem ming bereikt over enige maatregelen ter verbetering van de voedselsituatie in de wereld en het vormen van buf fervoorraden. KOPENHAGEN De Deense kiezers gaan zich binnenkort uitspreken over hun welvaartsstaat en dat zal niet onverdeeld gunstig zijn. Velen verwachten dat de parlementsverkiezingen, die op 4 december worden gehouden, een dusdanig onduide lijke uitslag te zien zullen geven dat Denemarken voor een lange periode van politieke instabiliteit en demoralisatie zal komen te staan. Belastingen zal volgens deskundigen de sociaal- democraten heel wat stemmen kos ten en een eind maken aan de korte loopbaan van Jorgensen als premier. "Er gaapt een brede kloof tussen de bevolking en de politici" zegt een Deense politieke commentator. „Te veel beloften zijn onvervuld gebleven. Het volk denkt dat het beter zijn za ken zelf kan behartigen." In Denemarken is de welvaarts staat even ver gevorderd als in de andere Skandinavische landen. Ook in Denemarken is dat gepaard ge gaan met torenhoge kosten en belas tingen, die tot een bijna ongrijpbare ontevredenheid geleid hebben. Onge twijfeld zal dat bij de verkiezingen tot uiting komen. Opstand Deze onrust - soms „de opstand van de middenklasse" genoemd - heeft er al toe geleid dat de socialis ten in Noorwegen de macht verloren hebben en dat de Zweedse socialisten op de rand van een nederlaag kwa men. Het wordt de derde maal dit Jaar dat in Skandinavië belangrijke verkiezingen worden gehouden en al le opiniepeilingen wijzen er op dat de socialisten er ook in Denemarken niet al te best van a fzullen komen. In deze sfeer zijn twee nieuwe par tijen ontstaan, die beide geleid wor den door mannen die tegen de belas tingen ageren. Volgens de opiniepei lingen zullen zij even groot worden als de socialistische partij. Deze par tij, de sociaal-democratische partij genaamd, is traditioneel partij num mer een geweest en heeft de wel vaartsstaat opgebouwd. Sinds de verkiezingen van 1971 heeft zij gere geerd met 1 stem meerderheid, ver kregen door een samengaan met de uiterst linkse socialistische volkspar tij (SPP). Sinds vorig jaar is de ge- In november was de regering ge vallen nadat Erhard Jacobsen, soci aal-democraat vanaf zijn Jeugd, uit de partij was getreden en zijn eigen partij had gesticht. Jacobsen beloofd Jorgensen te zullen blijven steunen bij belangrijke parlementaire kwes ties, maar bij de allereerste stem ming staakten de stemmen. Het rege ringsvoorstel werd niet aangenomen en Jorgensen besloot verkiezingen uit te schrijven. Het voornaamste punt in de ver kiezingscampagne vormen de hoge belastingen die voor de opbouw van de welvaarstsstaat nodig zijn. De in komstenbelasting verslindt ma*r liefst 49,8 procent van het gemiddel de inkomen. Daarbij komen nog eens omzetbelasting, vermogensbelas ting en andere heffingen. "Zeker, ik verdien goed en ik leer er tamelijk goed van. Maar als ik dat hoge salaris zie en dan zie hoeveel er al voor belasting afgetrokken is ben ik er niet zo blij mee", aldus 'n Deen se journalist. Juist deze vage onvrede Te ingrijpend Als men er op aandringt zullen de meeste Denen zeggen blij te zijn met, de goede dingen die de welvaartsstaat al gebracht heeft - de gezondheids zorg, het onderwijs, vast werk, pen sioen -en zij willen dat niet meer kwijt. Maar tegelijkertijd voelen zij dat de kosten daarvan te hoog zijn, het te diep ingrijpt in hun particulie re leven, zonder uitzicht op enige verlichting. Er zijn nu vijf partijen vertege- woordigd in het 179 zetels tellende Folketing (parlement). De machtver- houding tussen de socialisten van Jor gensen met de SPP en de conserva tieven, liberalen en radicale partij en is ongeveer in evenwicht. Alle opi niepeilingen zeggen dat er na de ver kiezingen zeven partijen zullen zijn - de vijf van nu, met de nieuwe een tram-democratische partij van Ja- cobson en de partij voor de vooruit gang onder Mogens Glistrup, een ad vocaat die miljonair is en die de in komstenbelasting geheel wil afschaf fen. Fraude Glistrup zegt dat hij zelf geen in komstenbelasting betaalt. Hij wil de helft van de ambtenaren ontslaan, de buitenlandse dienst opheffen en he' militaire apparaat vervangen door een telefoon waardoor hij tegen de Russen kan zeggen: „Wij geven ons over". De regering wil Glistrup vervolgen wegens belastingfraude. Het is ech ter tekenend voor de Deense malaise dat de kiezers hem ernstig nemen - zo ernstig dat zijn party wel eens de derde in grootte zou kunnen worden, na de sociaal-democraten en de cen trum-democraten, in het parlement. Kortom, het ziet er naar uit dat het nieuwe parlement min of meer gelijk verdeeld zal zijn over zeven partijen, waarvan geen enkele In de buurt komt van een meerderheid. Vermoe delijk zullen zelfs de oude blokken van links-rechts te klein zijn om te regeren. ven gekost aan twee socialistische le den van het kabinet, minister Ed ward Anseele van Verkeerswezen, en zijn vroegere staatssecretaris Abel Dubois, alsmede aan de hoogste RTT-ambtenaar, Germain Baudrin die door Anseele was aangetrok ken. Maar het deksel was daarbij toch nog min of meer op de beer put gebleven. Als er af en toe al kwalijke dampen opstegen heette 't steevast dat er sprake was van 'las ter en verdachtmakingen". Premier Leburton lijkt nu spijt te hebben van zijn eerder gedane belof te dat hij het RTT-rapport aan alle leden van kamer en senaat zou voor leggen. Voorlopig is het alleen over handigd aan de voorzitters van de ze twee colleges, die nu zullen na gaan in hoeverre Leburtons toezeg ging kan worden Ingelost. Brezjnew waarschuwt: NEW DELHI De Russische communistische partijleider Leonid Brezjnew heeft gisteren gewaar schuwd dat "een nieuwe en zelfs ge vaarlijker militaire explosie ieder moment zal kunnen losbarsten in het Midden-Oosten" tenzij Israël en de Arabische landen spoedig tot een vredesregeling komen. "De vijandelijke legers staan te genover elkaar met hun wapens op scherp", zo verklaarde Brezjnew te genover het Indiase parlement aan 't eind van zijn vier-daags bezoek aan premier Indira Gandhi. "Het is dui delijk dat dringende maatrege len moeten worden genomen om een nieuwe bloedvergieting te voorko men en om een duurzame vrede te stichten", aldus Brezjnew. Brezjnew legde er de nadruk op dat de Sowjet-Unie van mening is, dat Israël de meeste concessies zal moe ten doen bij een mogelijke vredesre geling. "De nieuwe oorlog in het Midden- Oosten heeft aangetoond dat het on toelaatbaar is om de huidige explo sieve situatie in het midden-oosten, te laten voortbestaan en dat het on toelaatbaar is dat de agressor nog langer in de gebieden, die hij door middel van geweld heeft bezet, blijft", zo zei Brezjnew. Goedgekeurd De Juridische com missie van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft gisteren de benoeming van Gerald Ford tot vi ce-president ran de Verenigde Staten met 29 stemmen voor en 8 stemmen tegen goegekeurd. Het Huis van Af gevaardigden zal waarschijnlijk vol gende week over deze zaak stemmen. Algemeen wordt een overweldigende meerderheid voor de benoeming van Ford verwacht Eerder deze week gaf de Senaat zijn goedkeuring. ADVERTENTIE Shaving Stick. Schuimrijke scheerzeep in tevige staafvorm met 'n pittige opwekkende geur. Pak dal 's in 'n Sinterklaaspakje! 3.25

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9