"STEUN ZOEKEN VOOR UINEE ISSAU GEEN EXTRA STEUN VOOR DE TUINDERS 3aan vliegt na eis 10 jaar officier aan an der Stoel op pad in Europa 55 VS blijven veiligheid van Europa garanderen "li IJDAG 30 NOVEMBER 1973 ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Van der Stoel van Buitenlandse kken begint volgende week besprekingen in Benelux-verband Ier de erkenning van Guinee Bissau als zelfstandig Afrikaans kd. ,t is de eerste stap om te ko- tot een zo groot mogelijke Eu- se steun voor een dekolonisatie dat niet alleen is gericht op Portugese kolonie, maar ook op >la en Mozambique, et plan is deze week gelanceerd de vroegere minister voor v.-t- :elingssamenwerking, dr. C. rtien. Hij deed dat als lid van de •ede Kamer voor de ARP. Boer- signaleerde een groeiende haat de Afrikanen tegen Portugal. „Ik j dat als de Portugese politiek verandert, de spanningen zich e tragedies zullen ontladen", zei Boertien vond de beste manier dit te voorkomen een gezamen- actie van Westerse landen bij regering van Portugal. Het doel de actie: Portugal ertoe brengen nderharideling te treden met de ■ijdingsbewegingen met in acht- ■an een bepaald tijdschema, ovendien deed het AR-kamerlild uggestde een westers hulpplaai op tellen voor de ontwikkeling van lee Bissau, Angola en Mozam- e. „Het zou eigenlijk kunnen i om een dekolonisatieschema behulp van de rijke landen van wereld. Die rijke landen zouden niet alleen met de mond maar met de daad belijden, dat de de- nisatie van Afrika hun werke- ter harte gaat", meende dr. pnister Van der Stoel heeft dit p gisteren overgenomen. Voorstel- van PvdA, D'66 en PPR om on middellijk over te gaan tot volken rechtelijke erkenning van Guinee Bissau wees hij af. Hij hield erken ning liever als wapen achter de hand. Een fotootje van de mensen achter de regeringstafel tijdens de behandeling van de begroting voor Buitenlandse Zaken. V.l.n.r. minister Pronk, staatssecretaris Brinkhorst, minister Van der Stoel en minister Vredeling (Defensie). Regering meent: van PANTALONS DEN HAAG Amerika garan deert nog steeds de veiligheid van Europa en heeft niet de neiging om de atoomparapluie in te klappen. Er is geen aanleiding zoiets als een Europese defensie op poten te zetten. Kort samengevat is dit de verzeke ring die de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Vredeling (Defensie) gisteren aan de Tweede Kamer hebben gegeven. „De regering ziet perspectief in een samenwerking op het gebied van conventionele wa pens in Europa," zei Van der Stoel, „maar een Europese defensiegemeen schap ligt niet in het verschiet". Minister Vredeling gaf te verstaan, dat deze samenwerking gestalte kan krijgen bij de noodzakelijke vervan ging in Nederland van de atoomkop pen-raket Honest John en het ge vechtsvliegtuig, de Starfighter. Vredeling verzette zich tegen een eenzijdige afstoting van defensieta ken. Hij wees de suggestie om de luchtmacht in Nederland op te hef fen van de hand. Hij noemde het „onlogisch" dat te doen. Minister Van der Stoel gaf aan de kamerleden Van Mierlo (D'66) en Dankert (PvdA) toe, dat er wel aan wijzingen zijn voor een veranderend klimaat in de Verenigde Staten in zake de NAVO. Parijs faalt Volgens een giste ren in de Franse pers gepubliceerde enquete is 56 tegen 22 procent der Fransen van mening dat de invloed van Frankrijk in het Midden-Oosten zwak is wat het zoeken naar een op lossing betreft, en dat de Franse bui tenlandse politiek in dit opzicht faalt Personeel verplaatst Ford-Ar- gentinië heeft zijn buitenlandse werk nemers in Argentinië overgebracht naar het aangrenzende Uruguay, in verband met bedreigingen van de zijde van de „Peronistische gewapen de strijdkrachten" die woensdag zei den verantwoordelijk te zijn geweest voor het doodschieten van Ford-di recteur John Swint in Cordoba, een week geleden. DEN HAAG Op tal van plaat sen in ons land is gisteren weer de olieboycot en daaraan gekoppelde energiecrisis ter sprake gekomen. Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) gaat geen extra steun geven aan tuinders die gedupeerd worden door de oliecrisis. Hij vond de situatie op dit ogenblik "nog niet zo ernstig". Extra-steun bijvoorbeeld in de vorm van renteloze voorschotten zou volgens de minister tot concur rentievervalsing kunnen leiden; het bestuur van Horeca Nederland h,eeft de ministerraad gevraagd fi nanciële steun te verlenen, bijvoor beeld uit de opbrengst van de Breed- band-aandelen of een aandeel uit de opbrengsten van de sport-toto. Ver der wordt gepleit voor het doen van uitkeringen in het kader van de bij standswet en het tijdelijk wijzigen van de doelstellingen van het ont- wikkelings- en saneringsfonds; volgens een rapport van het weten schappelijk bureau van D'66 zijn de Nederlandse huizen, gebouwen en kassen als het om warmte-isolatie gaat "zo lek als een vergiet". In het rapport wordt een plan voor een warmte - isolatie - project ontwik keld. Gesignaleerd wordt dat op dit punt in ons land een grote achter stand bestaat; De Europese commissie, het da gelijks bestuur van de EG, vindt dat een matigend loonbeleid moet wor den gevoerd en dat de inflatie met kracht moet worden bestreden. "Omdat de invloed van de oliecrisis op de economie op dit ogenblik nog moeilijk valt te overzien moeten prognoses over prijsontwikkeling voorlopig beperkt blijven tot de ko mende drie maanden; Het rijverbod wordt met ingang van zondag a.s. verlengd tot 03 uur. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat deelt mee dat Rijkswater staat op autoloze zondagen eventueel gladde wegen zal bestrijden. Alleen bij sneeuwval zullen eerder dan ge bruikelijk sneeuwploegen worden in geschakeld. Tenslotte zal Rijks waterstaat de eventueel aanwezige wegdek verwarming (bijvoorbeeld bij tunnels) niet meer inschakelen. Dit spaart energie. Het statenlid H. Alberts (CHU) ln Gelderland heeft voorgesteld om de werklozen te werk te stellen in de Gazelle-rijwielfabrieken in Dieren. De vraag is haast niet bij te benen en er kunnen volgens het statenlid op die manier vele werk geholpen worden. ton Pfeiffer Bosch „Ik heb niet de illu- lat lange straffen zullen helpen, is het hard, maar er is geen •e mogelijkheid dan deze ver en zo lang mogelijk uit de tschappij te verwijderen. Ik heb te requireren tien jaar...". kwam de officier van Justitie van Mierlo gistermiddag niet door merg en been dringende moeder Denie. En ondei pandemonium dat op de publie- ribune losbarstte vloog Daan de officier naar de strot. In raanzin van tumult brak ook maat Jan Brouwers uit. vloog echtbankpodium op. President se kon met zijn rechters net hazenpad kiezen voor de over V® toeren geraakte Bossenaar hem de omgevallen presidentszetel kon. Parketwachten en man- in de rijkspolitie hadden de ste moeite de buitenzinnige met wurg- en houdgrepen (vermeesteren. Daan scheurde i legde voor zijn tierende 1340 ang met opgeheven hand een sf: „Ik zweer op het graf van vader, dit gaat doden kosten.' lies, die geen oe' in. Ai den na een rechtzitting in Den Bosch, waar het als „Gijzelingsdra- ma-Deil" genoteerde strafproces te gen Daan Denie uit Den Haag en Jan Brouwers uit Den Bosch tot dan vrij rimpeloos was voortgekab beld. Laconieke ontkenningen op alle punten van de dagvaarding: vier roofovervallen op banken en posta gentschappen en de vrijheidsbero ving van het boerengezin van Pie* en Gerrie Smits in Deil. Ja, ze hadden verboden vuurwapens ge had, dat wilden de twee desperado's wel toegeven. „Dit is een overval. Geld! Meer geld!" In varianten klonken deze kreten in Januari in een postagent schap in Utrecht, een Raiffeissen- bank in Den Bosch en daarna in postkantoortjes in Hedel en Den Bosch. Steeds hetzelfde stramien: twee (en in Hedel drie) mannen, die binnen drongen, gewapend, drei gend, eentje over de balie, geld weggrissen, wegwezen. De „lange' was steeds over de toonbank ge sprongen, de .kleine" had de zaak onder schot gehouden. Was die lan ge Daan? En was die kleine Jan? Afgezwakt ken- J(edeiiand wil AVO-beraad iekenland 1 N HAAG Minister Van der is bereid in de NAVO-raad aan ogen op herstel van de democra- ei (Griekenland. Hij heeft dit gis- (minister onderschreef de visie nkert, dat enige actie in NA- n positieve uitwerking ïbben nu na de Jongste miltai- fcKtsovername in Griekenland t duidelijk is geworden of er fis op herstel van democrati- houdingen. f der Stoel waarschuwde echter, actie alleen mogelijk is en 5 kan hebben als alle andere O-landen eraan meedoen. Hij (e er niet voor de kans te lopen herland alleen komt te staan |de NAVO-raad. Bij fotoproeven, in de confronta tiespiegel op het politiebureau, oog-in-oog voor de rechtercommis saris hadden de overblufte geldbe- waarders nu eens met zekerheid Denie, dan eens Brouwers herkend. Maar heel vaak werd de vaste grond onder die verklaringen afge zwakt bij ieder verder stadium van kennismaking. Gisteren voor de rechtbank werden getuigen, die al in het vooronder zoek steeds weer tot twijfels kwa men, veelal plots onzeker. Van „Dat is *m" ging het in nuanceringen van „Ja. voor tachtig procent" via „Het kan hem wel zijn" naar „Maar ik heb na die zaak-Deil zo vaak de foto's op teevee en in de krant gezien, misschien ben ik wel beïnvloed." Heel erg zeker bleef alleen een bank employé van de beroofde Bossche Raiffeissenbank, die ook voor de rechters verklaarde geen moment oe twijfelen aan de herkenning van Daan, hoewel de rover - (als dat Denie is geweest) - een nylonkous over het hoofd had gehad. Erg belastend leek de verklaring van het 19-jarige meisje Hennie van der Leij, een fruitsoorterster uit Maasdriel, vlak bij Hedel. Zi' had enige jaren geleden iets moois gehad met Jan Brouwers. De relatie was verbroken. In januari presen teerde Jan zich weer bij het meisj* thuis, nu in gezelschap van Daan en een derde man, Aad Smulders, die voor de Hedelse zaak al is ver oordeeld. Bergen geld Het meisje wist zeei verhalen te vertellen auto, die haar kort 1 daar was gepasseerd en die haar even later - (zij was per fiets op weg naar huis) - weer achterop reed. Thuisgekomen trof zij de auto en de drie mannen. Verder in de maand zouden Denie en Brouwers na een overnachting vrij vroeg zijn vertrokken en later zijn teruggeko men. Zij gooiden bergen geld op ta fel, zoveel als het meisje en haar moeder nog nooit hadden gezien. In finesses zou Jan hebben verteld over een overval op een postkan toor, waarbij vrijelijk met pistolen werd gegoocheld en met rode mas keradezakdoeken. Honend kwam Jan later in ver weer: „Die lekkere blonde Juffrouw, die lekkere stoot zegt dat wel..." en „Als de officier denkt me zo te pik ken. Die vuilbakken. Als ik eruit kom zal ik ze allemaal de kop in elkaar slaan." De bewuste overval zou dan die zijn geweest, die het drama-Deil inluid de. Overval of niet: Daan en Jan waren onder Deil zonder benzine komen te staan, gingen er met een Jerrycan op uit. Toen ze terugkwa men zagen ze politie bij hun auto. Ze hebben toen met pistolen in de hand al liftend een automobilist aangehouden en diens wagen geno men. „Omdat we verkeerd gepar keerd stonden, omdat er wapens in onze auto lagen, omdat we uit de gevangenis in Soheveningen waren gevlucht.en gezocht werden." De politiemacht werd steeds sterker en dreigender, Daan en Jan zochten hun heil in de boerderij van Smits. Om daar een taxi te bellen. Het drama-Deil. gedetailleerde over een witte oor de overval Kusje hekje kwam. En Jan Brouwers ging haar lief een kusje brengen. „Nooit bang geweest, nooit in mijn vrijheid belemmerd, we waren meer bang voor al die politie." Gerrie en dochter Jannie verklaren zo in alle toonaarden. Trekken hun eerste angstbekentenissen bij politie en rechter-commissaris in, hebben „ik weet het niet", „ik herinner het me niet", „dat heb ik nooit gezegd" als wachtwoorden. „Kalm, er gebeurt niets." hadden de jongens gezegd toen ze de boerderij binnendrongen en vroegen een taxi te bellen. „Zij hebben hun erewoord gegeven, er zijn anderen, die hun erewoord niet hebben gehouden," zegt de boe rin. Dat slaat op de Justitie, die de twee knapen vrijgeleide had beloofd tot twaalf uur 's-nachts maar eer der tot arrestatie overging op bevel van de procureur-generaal. Deze ge tuigenis leverde „tianite Gerrie" een applausje van de publieke tribune op. Verklaringen, die zij na voorlezing bij de rechtercommissaris had on dertekend, noemde ze nu „stadhuis woorden, die begrijp ik niet zo." „U is erg vergeetachtig," probeerde de officier, „U is hoop ik maar een keer in uw leven gegijzeld, u heeft in moeilijkheden gezeten in een huis, waar heel het land op de tee- ve naar keek. Als ze dan een pi stool op u richten moet u zich dat toch in de lengte der dagen heu gen." „We hoorden 's avonds op de nieuwsberichten pas dat we gijze laars waren." „Wat dacht u dan dat u was?" „Dat weet ik niet." „Dan houd ik er maar mee op," ca pituleerde mr. Van Mierlo. Gezellig Dochter Jannie had het gewapend bezoek al niet mdnider luchthartig bezien. „Het was gezellig," zegt ze. De officier komt dan tot zyn requi sitoir. Hij ziet in alle overvallen hel vaste stramien van de lange en de kleine, acht de verklaringen uit de confrontaties sterk genoeg om deze twee figuren in alle gevallen te identificeren met Daan en Jan. Over de gijzelingszaak (gijzeling staat niet in de strafwet, daar heet het onvrijwillige vrijheidsberoving) zegt hij: „Iedereen, die geen blind doek voor heeft ziet dat de boerin van mening veranderde, dat ze twee mannen pas binnenliet toen de dreiging met een vuurwapen eraan te pas kwam." Hij noemde het gebeuren „een mis drijf in een soort en omvang als nog nooit eerder in ons land is voorgekomen." Hij achtte de vertrouwelijk sfeer, die tussen de gepistoleerde bezoe kers en het boerengezin allengs was gegroeid psychologisch verklaarbaar: na een paar uur was directe bedrei ging niet meer nodig, voelde men zich in de omsingelde boerderij als het ware gelijkelijk bedreigd door de politie. Na de zeer sombere persoons- en reclasseringsrapporten kwam hij tot zijn eis van tien Jaar, die tot de vulkanische uitbarsting zou leiden. Vluchtende rechters, een handjevol politiemannen, da* de over het tri bunehekje springende aanhangers niet meer konden bedwingen, hoe wel deze hun activiteiten beperkten tot dreigend gebrul en hysterisch gejammer; tot echt handgemeen kwam het alleen op het podium van de rechters. Nadat de tribune was ontruimd werd de zitting na een kwartier weer heropend in beslotenheid, be halve voor pers en deskundigen Daan en Jan werden geketend aan wachtmeesters van de Rijkspolitie binnengeleid, uiterlijk de rust zelve. Dat was ook de officier weer. Hij preciseerde zijn eis: zes Jaar voor rie overvallen, vier Jaar voor de gil- zeling, maakt samen tien. In een ongekend boeiend pleidooi nam daarna de jeugdige Bredase advocaat mr. W. Kousemaker, die samn met zijn Haagse confrater mr. K. W. Zieleman de verdediging voerde, de handschoen op. Hij bestreed op grond van de aar zelende en vage getuigenverklarin gen het bewijs van de schuld aan ae overvallen. „Ik vraag me af of op deze magere aanwijzingen men sen moeten worden veroordeeld." De zaak-Deil noemde hij een „esca latie van paniek in het leven van deze verdachten, waarvan u van daag misschien ook wat heeft ge zien." Twee zonen Wat de officier als „gijzeling" ziet is pas begonnen toen er een kordon om de boerderij was gelegd en zoek lichten en mitrailleurs in stelling waren gebracht. „Dan maakt de boerderij zich op voor het beleg. Er komt een harte lijke verstandhouding, het is „tante Gerrie" en „moederke" en „ome Piet", ze halen de katjes binnen en zoeken een uur naar de bril van tante Gerrie.' het gezin is als het ware met twee zonen uitgebreid, ze zien op de televisie hoe het huis is ingesloten: dét is pas televisie!" Hij had geen goed woord voor het „waanzinnig brein" waaruit het idee is gesproten twee pantserwagens te sturen, hij hekelde fel de „onvoor stelbare, bijna onzindelijke daad" van de Haagse procureur-generaal, die de woning van Denie met gas liet leegroken voordat de tijd van het vrijgeleide was verstreken. Veel lof daarnaast voor zijn voorganger mr. Schipper en hoofdagent van politie Serier, die met alle risico's van dien de uitzinnige knapen zon der verdere bescherming naar Den Haag durfden begeleiden. Speciaal pleitend voor Jan Brou wers hekelde mr. Kousemaker de harde hand, waarmee deze als Jon gen van amper achttien voor zijn eerste diefstalletje was aangepakt. Daarna stapelde zich onbarmhartig en kansloos de ene gevangenisstraf op de andere „uitgedeeld als koek jes bij een theevisite." „Er waren hier eenvoudige boeren- mensen nodig om te vertellen, dat deze Jongens echt niet zo gevaarlijk hoeven te zijn. Dat zullen ze wor- den als u ze tien of acht of ook maar zes Jaar opsluit. Dan komen ze terug, voor altijd verbitterd. Als u de maatschappij veiliger wilt ma ken dan zult u moeten kiezen voor een straf, die ze als rechtvaardig kunnen beschouwen. Er wordt niet gesmeekt om clementie: zij vragen de zaak in Juiste proporties te zien. een vonnis dat het recht doet we dervaren." In zijn laatste woord vroeg Daan Denie om onmiddellijke invrijheid stelling „want ik ben onschuldig". De rechtbank wees dit verzoek af. Uitspraak 13 december.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7