WAAROM HEB IK EIGENLIJK EEN ONDERSCHEIDING GEKREGEN? "Ga maar in je onderbroek zitten want ik kom eraan'1 LAATSTE STUKJE WEER IN HET GAREEL Vlieger Peeters uit Voorhout: Nieuw onderzoek winkelbehoefte VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 "Het laatste stukje vliegen naar Schiphol, ach, dat was eigenlijk wel prettig.Zo, zeer nuchter, praat te gezagvoerder Risseeuw van de KLM Jumbo "Mississippi" na over zijn kapingsavontuur dat zondagmid dag begon en woensdag eindigde. Hij en zijn bemanning waren blij weer op de thuishaven te zijn, allicht. Maar de emotie van de behouden Zo zei captain Risseeuw: "Dat te rugvliegen naar huis, was ineens weer een kwestie van in het gareel lopen. We moesten nu weer netjes vragen of we ergens overheen moch ten, bakens passeren, en tenslotte of we hier mochten landen. De dagen daarvoor waren we anders gewend, en vroegen niets, we vlogen maar raak, en iedereen ging uit de weg de weg. Op Schiphol vertelde gezagvoerder Risseeuw, dat de drie kapers van de KLM-jumbo "Mississipi" wel dege lijk op wapens waren gecontroleerd. Toch waren ze met handgranaten. revolvers en minstens drie pond kneedbom door die controle geslipt. Hoe? Gezagvoerder Risseeuw (53) wilde het gistermiddag, toen hij en zijn bemanning behouden op Schiphol waren teruggekeerd, haast gaan ver tellen toen purser W. Hofland tussen beide kwam. "We zouden dat niet bekend maken", waarschuwde hij zijn commandant. "Ach ja", zei cap tain Risseeuw toen, "dat kan natuur lijk niet, dan weet gelijk iedereen het. Maar de kapers hebben ons wél uitvoerig verteld hoe ze er door zijn gekomen. Ze waren er soms wat op schepperig mee". Direct na aankomst kregen de se nior-vliegers Risseeuw en Koedam in de perskamers van Schiphol van mi nister Westerterp (Verkeer en Water staat) de versierselen, die horen bij het officierschap van de orde van Oranje Nassau. Hij maakte verder bekend dat de overige achte manne lijke bemanningsleden benoemd wa ren tot ridder in dezelfde orde. De acht stewardessen kregen de ere-me- daille in goud uitgereikt. VOORHOUT Heel veel Voorhouters en anderen hebben gistermiddag en -avond tevergeefs aangebeld aan de woning van de eerste officier van de gekaapte KLM-Boeing 747 "Mis sissippi" vlieger J. Peeters (47) aan de Burgemeester Buiten- laan 2. Tot hen, die een vergeefse tocht maakten, behoorde ook burgemeester G. A. Stolwijk, die namens het gemeentebestuur en de burgerij Peeters wilde complimenteren met zijn behou den thuiskomst na het enerverende gebeuren en met zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voorhouts eerste burger kreeg daartoe toch nog later op de avond de ge legenheid. Een dolgelukkige vlieger Peeters met het koninklijk eremetaal op de revers en zijn niet minder gelukkige vrouw en vijf kinderen (vier doch ters en een zoon) moesten bij hun thuiskomst een hele barricade bloem stukken "nemen", die zo maar door mensen die "niet thuis" kregen in de portiek van de woning waren neerge zet. Al die bloemen deden Peeters de verzuchting slaken: "Ik dacht, dat Je alleen maar bloemen kreeg bij een Jubileum of begrafenis. Dit had ik nooit verwacht. Hardstikke leuk. Wat een thuiskomst. Geweldig in één woord, 't Leuke is, dat er veel atten ties bij zijn van dorpsgenoten, die ik nauwelijks ken en van mensen, die ik in heel lange tijd niet heb gezien en gesproken. Ook de stapel telegram men en brieven, die ik (nog) moet doorworstelen". Over wat er in de afgelopen zenuw slopende dagen is gebeurd nadat de kapers de Jumbo hadden buitgemaakt en de bemanning hun wil oplegden wil hij liever niet meer spreken. „Er ls al zoveel over gezegd." Ook tijdens het spervuur van vragen, dat in de perskamer van Schiphol op captain I. L. Risseeuw (53) en de andere be manningsleden, cmder wie naast Pee ters ook vlieger G. Curwiel (40) uit Lisse, werd afgevuurd. Peeters: "Het was een onvergetelijk ogenblik voor me dat ik bij het verla ten van de Jumbo op Schiphol mijn vrouw en kinderen weer in de armen Keruiedy geen presidents kandidaat BOSTON De meeste Amerikaan se Democratische leiders menen dat senator Edward Kennedy niet door de partij zal worden benoemd tot pre sidentskandidaat in 1976 vanwege het ongeval bij Chappaquiddick waarin Kennedy betrokken was geweest, vier Jaar geleden. Dit stond gisteren in de Christian 6cience Monitor, die 98 landelijke leiders om hun oordeel had gevraagd. De meesten meenden dat Kennedy van alle vooraanstaande Democra ten wel koploper zou gaan worden bij het kandidaatschap, maar geloof den toch dat de partij hem wel niet zou aanwijzen. Bil Chappaquiddick was na een fuiiio de auto van Kennedy van een brug te water geschoten en daarbij was een Jonge vrouw omgekomen. Pas uren later werd dit door Ken nedy aan de politie gemeld. kon drukken. De KLM had ervoor ge zorgd, dat bij dit weerzien geen bui tenstaanders aanwezig waren. Erg fijn, want dat zijn van die ogenblik ken die Je graag voor Jezelf wilt hou den. Thuis hebben ze in die vier ban ge dagen ook in haast ondraaglijke spanning geleefd. Dat is heel duide lijk. Net zo goed als onze gedachten doorlopend bij thuis waren, waren die van hen bij ons". Veel waardering heeft Peeters - hij is al zo'n 23 jaar bij de KLM in dienst als vlieger - voor de wijze waarop de Nederlandse regering en de KLM-di- rectie steun hebben geboden en alles in het werk hebben gesteld dit ha chelijke avontuur tot een goed einde te brengen. „Voorts hebben de rege ringen van de landen, waar we onze kist op bevel van de kapers aan de grond moesten zetten, enorme hulp verleend". Mevrouw Peeters en de kinderen hebben in de afgelopen dagen ook er varen, dat er naast de KLM, die ze van minuut tot minuut op de hoogte hield, heel wat mensen zijn geweest, die intens met hen mee hebben ge leefd in deze bange dagen. Ze zegt: "Het is met geen pen te beschrijven wat onze naaste buren en ook heel veel dorpsgenoten voor me hebben gedaan. Een bemoedigend gesprekje, een vriendelijk informeren en een intense meeleven. Om dankbaar en blij mee te zijn". De kamers van Peeters' woning aan de Burgemeester Buitenlaan staan vol bloemen. Van een eenvoudig vaasje met anjers tot een kostbaar bloemstuk. De (nu) breedlachende KLM-vlieger: 'k Ben onder de in druk gekomen van de geweldige mo rele steun, die mijn vrouw speciaal van de KLM en van talloze dorps genoten heeft ontvangen. Ook van het gemeentebestuur. Burgemeester Stolwijk is zojuist nog even hier ge weest. Met een klein aardigheidje als blijk van zijn blijdschap over de behouden terugkeer van de "Missis sippi" met zijn bemanning. Over al dat medeleven heeft mijn vrouw me waarschijnlijk lang nog niet alles verteld. Dat komt morgen wel". Mevrouw Peeters had de familie ken toen bekend werd, dat hij weer gevraagd niet dezelfde dag, maar die daarna te komen. Toch kwamen gis teravond laat nog heel wat bekenden Peeters en zijn vrouw de hand druk- veilig thuis was. Voor het merendeel buren. Peeters en alle andere beman ningsleden waren verrast toen ze op Schiphol uit handen van minister Th. Westerterp een onderscheiding moch ten ontvangen. Voorhouter Peeters: "Wat heb ik er eigenlijk voor ge daan? Toch ben ik er erg blij mee!". LEIDERDORP - De Leiderdorp- se raad krijgt maandagavond, tij dens de openbare raadsvergadering, van B. en W. het voorstel opnieuw 'n onderzoek in te stellen naar de wtn- kelbehoefte in Leiderdorp. Als argu ment voor dit voorstel wordt aange voerd: Het door het CIMK verrichte on derzoek (1968) is door tijdsverloop achterhaald, Nieuwe distributiestruc turen dienen zich aan, terwijl in de regio winkelcentra zijn gerealiseerd (Leidschenhage)of zullen nog ge realiseerd worden (Merenwijk en Al phen aan den Rijn). Hierdoor is actualisering van het advies nood zakelijk. 6 De aandrang van de ondernemers zelf om een nieuw onderzoek te laten verrichten. In het kader van de krachtens de Wet op de Ruimtelijke Ordening te volgen procedure, moet voor het ont- werp-besfieanmingsplaai Winkelhof en onderzoek naar de economische haalbaarheid van het plan te worden verricht. De huidige leeskamer van het Lei- derdorpse gemeentehuis zal, als de raad met het voorstel van B. en W. instemt, informatiecentrum voor de burgerij worden. De onveiligheid van de Rijn- en Zijl oevers zijn al enige Jaren ter dis cussie. B. en W. vragen nu een kre diet van f 5.666,- voor: reddingsklos- sen bij de Spanjaardsbrug en de Lei- derdorpse Brug, aanbrengen en in richten van 3 nieuwe reddingskast jes en het verplaatsen van vier kastjes. Snoepende vrouw mond gesnoerd LONDEN De 35-jarige mevrouw Turner had zich al jaren voor genomen niet meer aan de koekjestrommel te zitten, maar omdat ze het niet kon laten heeft haar dokter haar kaak laten vastzettenHaar mond kan nu niet ver genoeg meer open om te snoepen. Mevrouw Turner knabbelde de hele dag koekjes en woog 216 pond. Zij mag nu alleen nog vloeibaar voedsel eten tot haar gewicht met de helft is afgenomen. Ze is zelf erg in genomen met de behandeling. In de rij voor de onderscheiding. Foto boven: derde van rechts Peeters; onder: rechts steioardess Van Beelen uit Rijpwe tering. Chili verdenkt Nederlandse ambassadeur SANTIAGO De Nederlandse am. bassadeur in Chili, L. Goedhart, heeft een onderhoud gehad met rij chef van het protocol, Tobias Ba op het ministerie van Buitenl? Zaken in Santiago. Na afloop klaarde Goedhart dat het gesprek uitsluitend handelde over protocol laire zaken. Het moet echter nie{ uitgesloten worden geacht dat de ambassadeur was ontboden in ver- band met een manifest van de Chi. leense communistische jeugd, manifest, waarvan de inhoud onbe- end is, zou tot ongenoegen van d( Chileense autoriteiten naar 't bt land zijn gesmokkeld. Het ls steld door de vroegere commu sche afgevaardigde, mevrouw dys Ivlarin, die momenteel in de Ne. derlandse ambassade verblijft, autoriteiten vermoeden dat het nifest via diplomatieke kanalen r het buitenland is gegaan. "Piktogrammeri in Merenwijk LEIDEN Voor het eerst zullen k Leiden onder straatnaamborden zi piktogrammen worden aangieibrachi* Dat zal gebeuren in het gebied in dl Merenwijk waar de Stichting EigeJ Huis aan het bouwen is. De strata zullen namen van bloemen of planta krijgen. Het piktogram zal eel afbeelding zijn van de bloem of plan waarnaar de straat genoemd is. Afhankelijk van de mogelijkhedei en ervaringen zal dit experiment wel p licht ook in andere delen van de Me l renwijk worden toegepast. Uitvoerverbod aardolie uitgebreid DEN HAAG Met ingang vj maandag a.s. zal het verbod van uil voer zonder vergunning van aardol en aardolieprodukten ook gelden vo de uitvoer naar de Belgisch-Luxei burgse economische unie. Om ving van dit verbod te kunnen troleren, is tegelijkertijd een verl van vervoer in buitenwaartse richtl van aardolie en aardolieproduktii in een strook van 7 kilometer aan grens met België ingesteld. LEIMUIDEN Met de souplesse van een gymnast vouwt Van Veen zijn benen onder zich als hij een plaatsje heeft gevon den op de kleermakerstafel. Voor hij de naald en draad ter hand neemt komt er eerst een grote doos "Havanna's" tevoor schijn. Na een paar diepe halen zegt hij: "Vroeger gebeurde het wel, dat we kostuums maar op het nippertje klaar konden krijgen en als iemand dan naar een bruiloft moest zat hij na tuurlijk op hete kolen. Het is me dan ook wel eens overkomen, dat ik zo krap aan de tijd was, dat ik die man opbelde en zei ga maar vast in je onderbroek zitten want ik kom er aan." Als Jongen is Van Veen met dit werk begonnen „Ik weet nog wel,'' verhaalt hij uit die prille beginperio de," dat mijn vader kapper en kleer maker was. Het gebeurde wel eens, dat hij stond te slapen terwijl hij iemand de baard van het gezicht krabde. Wanneer hij dan wakker schrok rende hij naar de keuken, nam een slok azijn en kon weet uren doorwerken. Azijn betekende voor hem doping". „Ik weet," vertelt de rasechte Lei- muidenaar, „dat bijna alle kleerma kers vroeger een handicap hadden. Mijn vader had een ongelukkig been. een ander was krom: iedereen had wel iets. Jaarlijks werd er een uit stapje met de trein gemaakt in die tijd. Wel en als ze dan het perron opstapten leek het net of er een trein met invaliden was aangekomen. De één was krom, de ander liep mank: ze konden zo uit de oorlog zijn gekomen". Het is één. van de vele anecdotes, die Leimuidens kleermaker kan ver tellen. Ook over zijn eigen trouwpak is wat te melden: „hieraan heb iK een hele nacht moeten doorwerken anders was het ook niet op tijd ge reed geweest," lacht Van Veen nu. Maar het gaat bergafwaarts met de echte kleermaker. „Als we een pak maken gaat daarin zeker veertig uur zitten. Wanneer er dan nog eens een vest bij komt worden dat wel vijftig uur. Wil je iets verdienen moet Je zeker duizend gulden voor zo'n kos tuum vragen. Dat is natuurlijk een onbegonnen zaak. Maximaal kunnen we rond de negen gulden per uur re kenen". Geen doen Voor de normale i geen doen c i is het dus i maatpak te kopen. Wie doen dat wel? „De mensen, die het kunnen beta len," vertelt Van Veen zonder enige aarzeling. „Overal komen ze vandaan. Want als Je eenmaal een klant hebt hou Je die ook al verhuist hij". Door Jan Westerlaken Foto Jan Holvast Het dameswerk heeft Van Veen in middels afgeschreven. „Daar heb ik geen tijd meer voor. Het werk, dat je levert moet goed zijn. Wij doen hes niet zo als in de grote stad waar ze bij het passen van een pak eerst aan de voorkant een beetje trekken om het passend te maken, daarna van achteren hetzelfde doen en dan zit het volgens de verkoper als „gego ten". Voor ons is het een eer goed werk te maken". Heeft Van Veen een opvolger? „Nee," zegt hij. „Ik blijf dit werk doen zolang het nog mogelijk is Maar gaat het niet meer, dan stop ik M'n zoons hebben het vak geleerd maar voelen er niets voor om op deze manier door te gaan. Het is veel te arbeidsintensief. Over tien Jaar maken ze een kruisje als ze een kleermaker tegenkomen. Er zit beslist geen toekomst meer in dit vak". Trots Voor hij zijn verhaal besluit ver telt hij trots diverse keren bij wed strijden om het landskampioenschap kleermaken een tweede prijs in de wacht te hebben gesleept. „We begon nen regionaal," zegt Van Veen. „Had je genoeg punten, dan mocht Je na tionaal gaan spelen. Kijk en als per soneel van een bedrijf als Peek en Cloppenburg ver beneden Je blijft, heb je reden om trots te zijn vino ik. Mijn prijs was meer waard dan de eerste waarmee Nieuw Engelano toen ging slepen". Op weg naar de voordeur komt ei nog één anecdote. Deze keer niet van hemzelf. „We hadden in het dorp een man, die voor lijkwagens liep. Toen men 's winters iemand had begraven vond hij het te koud om voor de auto te lopen. Hij kroop in de bak waar normaal de kist werd gezet. Op weg naar huis bleef een vracht wagen constant achter hun auto rij den, omdat de chauffeur dacht, da; er iemand in lag. De voorloper heeft toen het zwarte gordijntje opzij ge schoven en een teken gegeven dat de vrachtwagen er wel voorbij kon. De chauffeur van deze auto, hoorden we later, was zich rot geschrokken". Rijwielpadenplan voor Leiderdorp LEIDERDORP Landelijk is I een tendens waarneembaar om fiets in toenemende mate te gebru ken voor recreatieve doeleinden. Aangezien Leiderdorp ligt aan I rand van de stedelijke bebouwi rond Den Haag en Leiden, is enej zijds de grotere behoefte aan recre| tieve fietspaden duidelijk aanwea terwijl anderzijds het polderland tl noorden en ten oosten van de wool bebouwing ruime mogelijkhedj biedt tot voorziening in die behofl te. In Juli 1970 heeft de provincii waterstaat van Zuid-Holland ontwerp gepubliceerd tot herzienil van het Provinciaal Rijwielpade plan 1954 Zuid-Holland. Dit ontwe draagt vooralsnog een globaal kara ter. Het voorziet voor deze gemef te behoudens de reeds als provi ciaal rijwielpad gekwalificeerde Ruif kade ln een tracé dat vanaf Ruigekade, te beginnen bij e ter hoogte van de aansluiting van Persant- Snoepweg op sekunda weg 6, gaat in noordwestelijke ric ting tot genoemde aansluiting. V( volgens wordt het grondgebied de gemeente Woubrugge (in de Bo polder) doorsneden. In de gemee te Alkemade is een afbuiging het tracé in westelijke richting. Tc slotte wordt in Warmond de Zijl kruist. In verband hiermede hebben B. W. de stedebouwkundig adviseur v de gemeente verzocht om op ba van het globale plan een verfijnl te tekenen voor een regionaal rijffil padennet. Deze verfijning heeft trekking op het grondgebied van gemeenten Alkemade, Woubrug Koudekerk aan de Rijn, Warmol en Leiderdorp. B. en W. stellen de raad voor a koord te gaan met het plan. LEIDEN 30/11. veemarkt, A 2531. Stieren 16. melkkoeien /are koeien 45. vi schapen 120, vel guldens): slachtstleren. per kg scbo gew. 5.806.20; melkkoeien, per st 17502000; vette koelen, per kg scb^ 5.00—5.70—6.00; 775—1150—1675: vette °kalv« per kg lev. gew. 4.755.10; stuk J" 700; schrammen, 130—150—180; 155—171 - stuk 550—6W stuk 1351(5" stuk 95—105—110: Het werk dat je levert moet goeA i koelen redell) vette kalveren lui; oude schapen stt vette lammeren stug; zeugen m»t schrammen en biggen matig, geit

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4