flengelaarsbond gescheiden in twee kampen Veelkleurige kanaries in Leidse Maria Gijzenzaal mateur-dieven de cel in Pastoor Gemoederen opnieuw verhit Geheime cheque 029: Op de polaroid met Sint Nicolaas. Koning erelid Angora fokkers felJDAG 30 NOVEMBER 1973 jEIDEN De Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken dreigt door interne ruzies ten >nde te gaan. Dat bleek gisteravond opnieuw overduidelijk tijdens een bijna traditioneel Jr verhitte bijzondere ledenvergadering in De Burcht. pinnen de bond blijken duidelijk twee kampen te bestaan; de door de bond in de rode cijfers te- groep wil dat J. Mark weer voorzitter wordt en de andere groep reoht zou zijn gekomen. Mt de voorkeur aan het huidige bestuur. Het eerste kamp was Voorzitter Kiemel bestreed dat en teravond duidelijk sterker, vertegenwoordigd. discussies liepen zo hoog, dat initiatief van het actiecomité, zittende bestuur halverwege de oud-voorzitter Mark terug wil heb- betaald" "Van adering opstapte en de zaal wil- ben, omdat het zittende bestuur op SDrake-.' aldus vooraitter" KiemefriiP toi „ov, 7iin ppQrh 5PraKe aiaus voorzitter Kiemel cue constateerde dat op alle mogelijke zei, dat de bond op dit ogenblik ruim 3300 leden telt en dat er door deze leden al 56.000 gulden contributie is tekort is geen verlaten, maar dat vertrek heit bestuur werd belet door le- het actiecomité "Redt de punten tekort Het actiecomité verzamelde, honderd handtekeningen van leden, voortbestaan soep werd aan het slot van de idi toch niet zo heet gegeten als ze verschillende sprekers was op zend voorzitter Kiemel en oud- zitter Mark kwamen overeen dat ■nuari 1974 opnieuw een leden- punt "bestuursverkiezing" wordt geprobeerd de bond te onder graven. Hij verweet het actiecomité steeds opnieuw met feiten aan te ko men, diiie voor 3 mei 1973 de da tum waarop het nieuwe bestuur noodzakelijk voor het bijeenroepen, van deze vergadering. Woordvoerder van het actiecomité. G. de Haas, constateerde diat het bondsblad dat zes maal per Jaar anuar. 1974 opnieuw een leden- VorXrw^ Z°Tr adering zal worden uitgeschre- het zittende tortuur verweten, dat t dat op de agenda het omstre- zij de oorzaak zouden zijn geweest, aftred^f als er niet od een norma ie wijze Vergaderd zou kunnen wor- bijzondere ledenvergadering iravond werd bijeengeroepen op Holland. Andere grieven het uittreden "De Toekomst" uit de Federatie Hengelsportverenigingen in Zuid- VOOR AL UW rIENGELSPORTARTIKELEN Hengelsporthuis VELTMAN age Rijndijk 76, Tel. 34867 LEIDEN té 1 het actiecomi- organisatorische fouten bij "„diende motla den. Het dreigde tenslotte nog even uit de hand te lopen toen actiecomité- woordvoerder De Haas zijin eerder in- afkeuring tegen Maandag 3 t/m woensdag 5 december's middags van 2 tot 5 mag iedereen gratis op de Polaroid in gezelschap van de Sint. Na afgifte van Geheime Cheque 029. Kijkes inde Bijenkorf de «swe^trijd in samenwerking, ^huidige bestuÜrto^ in stem- met de WV De Kaag, geen contaet- mi wUde ,aten en tader_ avonden meer voor de leden geen haas(. ltoks en rechte uitgedee]de grote viswedstrijd voor de Jeugd. Bo- stMnbrief,es vendien stelde hij vast, dat de bond Door verschulende leden werd dui. dtt Jaar een gevoelig Jedenverlies delijk gemaakt, dat het onmogeUJk'n «wow son rechtsgeldige stemming zou kunnen worden gezien het kleine aantal nog aanwezige leden en het feit dat de stembriefjes niet op basis van de pre sentielijst waren uitgereikt. Na een heftige woordenwisseling, over de vraag of het huidige bonds- bestuiir al dan niet direct zou moe ten verdwijnen werd tenslotte beslo ten de stemming uit te stellen tot de extra ledenvergadering in Januari. ADVERTENTIE Verlovingsringen De ruimste keuze. Blijvende service. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. Uw Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. a tientallen inbraken: LEIDEN"Denk niet. dat t kweken van kanaries uitsluitend een sport is waarmee ouderen zich bezig houden. Heel veel jon geren doen het. De gemiddelde leeftijd van de leden van onze tenrtoonstëUingscommissie is 28 jaar. Ze beleven er veel plezier aan en vinfden het een prettige vrijetijdsbesteding". Dat zegt Oa'rel Vijlbrief (27 en van beroep lijstenmaker) als we een gesprek hebben over de 41ste Door Cees Combee Foto Jan Holvast tentoonstelling van de Eerste. Leidse Kanarievereniging "D? Zanger", die in 1974 vijftig jaar bestaat en dat halve eeuwfeest hoopt te vieren met een gewes telijke tentoonstelling in de Stads gehoorzaal. De 41ste vogelexposo- tde wordt van 'hedenavond tot en met zondag gehouden in de zaal aan de Maria Gijzensteeg naast de "Overdekte" in de Haarlem merstraat. Vijlbrief is helemaal bezeten van vogels. In zijn werkplaats aan de Uite'rstegracht staan talloze gro te en ikleine kooien met veelkleu rige 'kanarievogels. Ze zingen hun hoogste lied als Carel bezig is, met het inlijsten van een op lin nen geborduurd bloemstuk. Links en rechts op zijn werktafel liggen programmaboekjes van vogelexposities van bevriende ver enigingen. Zelf heeft hij ook zo'n boekwerkje in elkaar gezet voor de show, die vanavond om 8 uur wordt geopend. De ongeveer 250 vogels zijn die avond te bezichti gen tot 10 uur, zaterdag van 10 tot 10 uur en zondag van 10 tot 5 uur. Carel is commissaris van de tentoonstellingscommissie, waar van vogelliefhebber Jan Brouwer voorzitter is. Vijlbrief: "We zijn al meer dan een half jaar bezig met de voor bereiding voor deze show. De 41- ste in successie. De E.LK.V; "De Zanger", die 13 februari 1924, werd opgericht, bestaat volgend jaar wel vijftig jaar, maar de eerste Jaren heeft men het ken nelijk zo druk gehad met het kweken van kanarierassen, dat men er niet toe is gekomen in 't openbaar te exposeren. We zijn één van de oudste verenigingen, van de landelijke bond. Nu reeds zijn we bezig met het treffen van voorbereidingen voor de Jubi leumshow 1974 van gewest VI dat geheel Zuid-Holland zuidelijk van Leiden omvat. Er komen inzen dingen uit Rotterdam, Dordrecht. Vlaardingen, Den Haag en noem maar op. 't Zal in de Stadsge hoorzaal iets geweldigs worden". Terwijl we met Vijlbrief in ge sprek zijn worden we onderbro ken door enige telefoontjes. Eén daarvan is van één van de leden van het Leidse vogel asiel, dat met een speciale volière aanwe zig zal zijn. Daarin zal men onder andere aantreffen een goudfazant. een bosfazant en eenden, die ge wond of op andere wijze getrof fen, zoals door olie, bij het asiel zijn binnengebracht. Die goud- fazant bijvoorbeeld is gevonden, in de Merenwijk. Het doel van 't asiel is de gewande vogels weer óp te knappen en hen daarna de vrijheid hergeven. Er zal ook een volière zijn met zeer kostbare vogels, zoals ros- selia's (een soort papegaai) wit te valkparkieten en waarschijn lijk goudfazanten. Die rosselia's zijn prachtige, kostbare vogels, met een veelvoud van kleuren. Ze zijn erg zeldzaam. Men treft er in ons land maar een paar aan. Ze kosten zo'n f600,- per stuk In Leiden worden ze gekweekt, door de eigenaresse van "De Vo gelaar" aan de Hogewoerd. Carel Vijlbrief nadrukkelijk: "We hebben ruim vijftig leden, en die brengen zo'n tweehonderd vogels in. Kleurkanaries, zangka- inaries, postuurkanaries, exoten en nog enige andere soorten. Wel het beste van het beste. We heb ben eigen kooien met een zwart front en een witte achtergrond, waardoor de vogels beter uitko men. Die kooien zijn ons eigen dom en door de bond voorgeschre ven. Een hele investering. Door die autoloze zondag verwachten sve veel bezoek. Trouwens het is x>k voor de buitenstaander, inte ressant de tentoonstelling te be- aichtigen. Het geheel wordt opge sierd met een exclusieve collec tie cactussen en exotische plan ten. In die 41 jaar, waarin we nu exposeren, hebben we ons vrij wel nooit goed naar buiten gepre senteerd. Daar wil de tentoonstel lingscommissie nu eens verande ring in brengen. Mogelijk ziet er voor ons ook nog ledenwinst in". Wanneer Vijlbrief over zijn liefhebberij gaat praten blijkt heel duidelijk zijn liefde voor het gevogelte. Hij heeft een collectie, van bijna honderd zeer zeldzame kanaries, onder andere de blau we die veel weg heeft van een mus en die één van de oudste kleuren vertegenwoordigt. "Alle kleurka naries". vertelt hij, "stammen af van de groene kanarie. Dat is de kanarie in ongemuteerde vorm. Van daaruit is men gaan kruisen zodat de kwekers na veel moei te en geëxperimenteer uiteinde lijk tot de verschillende kleuren combinaties zijn gekomen". We krijgen ook te horen, dat rode kanaries, zogenaamde bas taarden. uiteindelijk tot stand zijn gekomen door een kruising tussen een kanarie met een caputzersijs. een Zuid-Amerikaans vogeltje. Normaal zijn bastaarden on vruchtbaar. doch na onderzoekin- Ten is gebleken, dat de vrouwelij ke nazaat van de kruising kana- rie-capputzersijs dat wel is In tegenstelling tot de mannelijke. Erg veel werk heeft "De Zan ger" gemaakt van deze show. De vogels zullen gekeurd worden doo- 3en bekwame en door de bond tan gewezen jury. waarvan de le ien komen uit het gehele land Districtsshow DEN In de omgeving van gf werden vorig jaar en begin b ar tientallen inbraken gepleegd ij voor tienduizenden guldens otiëke voorwerpen en suède kle- werd gestolen. Een maanden- ïderzoek van de politie lever- op. Met de arrestatie van "amateur-inbrekers", die door il alarm op heterdaad konden betrapt werd het vraagstuk [langdurig verhoor bekende één arrestanten, een 34-jarige Lei- ruim vijftig inbraken. Zijn ïn 20-jarige jongeman even- fiïfliit Leiden maakte schoon schip tt bekennen van 40 kraken. ;n stonden ze voor de rechtbank. Drie inbraken, voor 25 mille aan antiek en jassen was gestolen waren n laste gelegd. "Het topje van de ijsberg", zoals of- Goklust ficier van justitie mr. Van der Brug gen het uitdrukte. De buit had het tweetal echter niet veel opgeleverd. Voor nog geen twee mille deden ze de gestolen waar van de hand. Om het feest kompleet te maken: stijlvol drink- servies, 30-delig, met vruchtencoupe, borrel-, wyn-, sherry- en h ri ii' Drank "Ik heb geen verstand van antiek en die suède jassen konden we aan de straatstenen niet kwijt", verklaar de Jan, de oudste van de twee. Een man die volgens zijn verdediger mr. H. Minderop door drank op het gekomen. Jan zou het gevoel hebben gehad door de gemeenschap in de steek te zijn gelaten. Slecht behuisd, zon der werk en getrouwd met een ern stig zieke vrouw zocht hij zijn heil in de drank. „Maar na drankgebruik werd hij al tijd bevangen door goklust, waardoor hij in grote financiële moeilijkhe den kwam. Geld had hij niet en als enige uitweg zag hij diefstal", aldus de verdediger. Officier van justitie Mr. Van der Bruggen achtte het ten laste geleg de bewezen en eiste acht maanden gevangenisstraf met een voorwaar delijke t.b.r. en als bijzondere voor waarde dat de verdachte zich onder toezicht stelt van het consultatiebu reau voor alcoholisten. Tegen de 20-jarige inbreker die vertelde uit stelen te zijn gegaan om zijn schulden te kunnen voldoen eis te hij een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan twee voorwaar delijk met een proeftijd van twee Jaar. Uitspraak 13 december. ADVERTENTIE Yarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteegis het adres van juwelier-horloger d. Water, ivaar U de grootste collectie in de beste merken vindt en zoals U weet "altijd voor- liger". Gouden sieraden - horloges - klokken - Gero cassettes - briljant. Eigen ateliers, hardoor prima vakservice. Doet er uw voordeel mee. Ook met de a.s. feestdagen. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN/ LEIMUIDEN De voorzitter van de landelijke Bond van houders van kleine huisdieren Cor Went uit Ven- lo heeft gisteravond in „Avifaiuna" de landelijke tentoonstelling, geor ganiseerd door de vereniging Ons Be lang te Alpfaen/Leiimuiden en de kleindieren-sportvereniging Rijn land te Leiden officieel geopend. Er bestaat voor deze tentoonstel ling vooral ook bij de eigenaren gro te belangstelling. Niet minder dan rond de 750 dieren werden aangebo den en gekeurd. Namens het bestuur van de ver eniging Rijnland sprak voorzitter W. Blijleven woorden van dank en wel in heit bijzonder tot pastoor Ko ning uit Alphen aan den Rijn. Het vele werk dat pastoor Koning voor de vereniging heeft gedaan wordt bij zonder gewaardeerd. „Vandaar ook dat de vereniging heeft besloten U tot erelid van de vereniging te be noemen". aldus Blijveleven, die pastoor Koning de oorkonde uit reikte. De eerste prijzen werden door de keurmeesters en jury vervolgens als volgt toegekend. Konijnen Voedster van D. Wouda te Eindhoven. Cavia van P. van Eijk te Haarlemmer meer, Grote Hoenders Bakker te Heerlen; Dwerghoenders T. C. Hy dra te Berkel; Sierduiven P. M. An- gevaare te Voorhout. Kleurmuizen D. Zwaan te Bodegraven en Sierratten en Hamsters H. J. M. Sterk Takes te Monnikendam. De tentoonstelling is vandaag en morgen tot 11 uur ge opend. Op de foto: De keurmeesters tonen enkele van de mooiste dieren op de foto van Will Dijkman. oui uit te werken LEIDEN Het gisteren in ons blad gepubliceerde voorstel van de PAK-fractie aan de raad in het kader van "Leiden promotion" is gebaseerd op de "freedomtrail" in Boston, een veel toeristen trek kende route door deze Amerikaanse stad. "De weg der vrijheid" is geënt op het feit, dat Leiden volgend jaar herdenkt, dat de stad 400 jaar geleden werd ontzet. Het streven moet zijn 100.000 folders uit te geven als begeleiding en dat wordt een zaak, die niet makkelijk te verwezenlijken zal zijn.. Het bedrijfsleven zal daarbij ingeschakeld moeten worden, maar of dat lukt is de vraag. Zijn de bedrijven in staat in dit project geld te steken? Of moet een beroep worden gedaan op bedrijven van landelijk belang? Een voor de gemeente duurdere zaak is het tweede idee van het PAK: een kwaliteitsfilm met Leiden in de hoofdrol, die inhaakt op het 400-jarig ontzet-feest. PAK-fractieleider Roel in- 't Veld. van wie het idee afkomstig is, ziet niet veel in een film met een aaneenrijging van bezienswaardigheden. Hij denkt eerder aan een verhaal in de geest van Ploris, dat zich afspeelt in het Leidse decor, welke film ook als serie op de televisie vertoond zou kun nen worden en verkocht aan het buitenland. In 't Veld weet, dat de in Oegstgeest wonende filmregisseur Paul Verhoeven altijd nog met het plan loopt een film te maken tegen de achtergrond van Leiden. Het idee is waard om verder uitgezocht en besproken te worden. Daarbij kan men denken aan een creatieve werkgroep, die de mo gelijkheden gaat onderzoeken HANS MELKERT

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3