^evi's maakt nog kans op kwartfinales Europa Cup nstant-toneel )ij de BBC Basketbal nog lang niet professioneel Personeelsstop vormt bedreiging kwaliteit zorg in ziekenhuizen Sacharow wil naar Amerika Heeft u spaargeld dat u voorlopig niet nodig heeft? Neem dan een RPS beleggingsrekening: rente tot 8%! Toch blijft uw geld altijd beschikbaar. lUVJ Rijkspostspaarbank IIJDAG 30 NOVEMBER 1973 SPORT PAGINA n elle eindsprint brengt kleine winst op Maecabi: 85-84 LA.RLEM Egon Steuer, de Tsjechische basketbal-trainer van Levi's heeft door z'n verblijf Frankrijk enkele jaren, flair gekregen. En daarmee, met dat handgebaar dat zo kenmer- id is voor de Fransen, verklaarde hij dan tenslotte: "Ja, het was een fout van mij. Ik wissel- Barry Leibovitz te laat, had het eerder moeten doen. Maar ja, zo'n speler, je verwacht eds dat hij het nu wel zal gaan maken. Maar toen heb ik toch die beslissing genomen. Nee, was niet moeilijk. Hij is voor mij net zo'n speler als ieder ander." lovitz ruimde het veld bij de ld 4663 in de tweede helft en af dat moment waarop de ne- toch wel een feit was, ging beter bij Levi's. Er volgde een ïdioze eindsprint, die precies ne- secociden voor tijd werd af ge ld, toen Hank Smith de winnen- treffer scoorde: Levi's won met 84. bet genoeg is volgende week in Aviv? De Haarlemmers hebben Real Madrid al eens met een t verschil gewonnen. En dat rspelde ook niemand. De kwart- de Europa Cup liggen ider geval nog binnen bereik, 'sMaecabi, voor 2500 toeschou- gespeeld, was voor en na rust totaal verschillende wedstrijd, zoals de coach van Maecabi zei: moet twee helften goed spelen te kunnen wiemen, maar toen iedereen uitgeput. Conditioneel we er nog lang niet, dat is lelijk geworden in de tweede t. Maar wat wil je, we hebben twee weken ge- nd. Toen Levi's in de tweede t ging hollen, werden er ook aldus Joshua Ro- HAARLEM Er mag dan voor mil joenen omgaan in de Nederlandse basketbalcompetitie, een professio nele sport is het nog lang niet. Zo begon de voorbereiding van Levi's donderdagmiddag om vijf uur, toen men bij elkaar kwam in een be faamde Haarlemse bistro. Uitste kend eten, dat wel, maar of dat nu misschien het voedsel is, dat een sportploeg twee uur voor een zeer belangrijke wedstrijd moet verorbe ren is een andere zaak. Daarna ging men nog ergens koffie drinken, overigens niet verplicht, als de allereerste minuten. „Dat heb ik nog nooit bij Levi's meegemaakt. Vijf keer schieten voordat er een inging. Ze waren doodnerveus, mis sen internationale ervaring, heus, nog steeds". Alles Schuurhuizen Feit was in ieder geval dat Levi's, dat met Kales, Leibovitz, Smith, Akerboom en Kip van start ging, weinig goed deed in die eerste mi nuten. Terwijl Maecabi op het ge mak, zonder fanatiek verdedigd te worden, kon raak schieten, miste Dichterbij Levi's alles wat er 'maar te missen viel, liet men ballen vallen, was er weinig verdedigings- en helemaal geen aanvalsrebound. Na zes minuten nam Steuer het be sluit Leibovitz te wisselen. In het veld stond toen de ploeg Kales, Ombre, Smith, Kip en Akerboom, en dat vijftal, onder de bezielende leiding van Walter Ombre, de man die door Leibovitz uit de basis van Levi's is verdrongen, begon toen aam een schitterende opmars. Nu werd er wèl agressief verdedigd, ook mogelijk, omdat de Schotse en Westduitse arbiters niet veel van dit basketbal begrepen, nu werd er wèl snel gespeeld en nu werd er ook raak geschoten. Na zes minuten bij 516 moest Steuer al zijn eerste time-out ne men. Het hielp niet veel, Maecabi met een „duidelijke honger naar de bal" kon zeer op het gemak de voorsprong uitbouwen. Levi's bood totaal geen tegenstand: rust 3250. Met Kales en Akerboom aan de kant startte Steuer die tweede pe riode, maar het spel bleef statisch, voorhal omdat Leibovitz tegen de zo ne-verdediging van de Israëli's niet de bal het werk liet doen, maar hem bij zich hield. Bovendien is 'te gen die zoneverdediging zijn drive (zijn specialiteit) moeilijker uit te voeren. Eerst door Walter Ombre, toen ook door Akerboom en Smith. Lang zaam maar zeker kwam Levi's dich terbij en gesteund nu ook door het publiek kwam Levi's met nog een minuut en 44 seconden te spelen langszij: 8181. Hank Smith bracht Levi's op 8583 en met nog een se conde te spelen kreeg Harry Kip zijn vijfde persoonlijke fout. Bill Pleas, een van de uitblinkers in de Maccabi-ploeg, miste onder hels ka baal een eerste straf worp, waarop Egon Steuer nog een time-out nam om de taktiek voor die allerlaatste seconde te bespreken. Hert behoefde geen taktisch foefje te worden, want Pleas schoot gewoon raak, wat 8584 betekende en balbezit voor Levi's Die allerlaatste seconde was toen zo voorbij. ebaseercl op de actualiteit )NDEN Het is voorlopig nog experiment bedoeld, maar als het ?t zal de BBC-televisie in de na- toekomst geregeld met instant- el komen, gebaseerd op feiten uit actuele nieuws. Een voorbeeld: president Spiro Agnew van herenigde Staten deze week zou afgetreden, zouden de Britse te- iekijkers n Schuurmans dag waarop de BBC dit soort el vanaf januari wil gaaai uitzen- getuige kunnen zijn van een amatiseerde versie onder de titel Laaste Dagen van Spiro". zijn nog meer varianten moge- Zoals de laatste staatsgreep in Genland, de gebeurtenissen in het voetbalstadion en de zaak de bab-mishandelingen, die op riesters houden itdemonstratie ADRID Veertig Baskische ka- ieke geestelijken zijn gisteren in bisschoppelijk paleis te Bilbao ^itdemonstratie begonnen, in so- liteit met zes hunner collega's hi de gevangenis van Zamora in ?erstaking zijn gegaan. laatste priesters, die thans hun tweede hongerstaking bezig werden destijds wegens het ple- jvan 'politieke misdrijven' veroor- van gevangenisstraffen lopend 12 tot 50 Jaar. ageren tegen hun straf en wll- f als politieke gevangenen wor- beschouwd of huisarrest in een ster. Semina (Baskenland) en Ma- werd gisteren door priesters en i ook gedemonstreerd in verband ie eisen der gevangen Baskische ielijken. dit ogenblik in Engeland sterk in de belangstelling staat,. In feite zijn er reeds twee stukken aan actueel toneel voorradig: eentje van Adrian Mitchell over het leven en de dood van de beroemde Chileense gitarist Victor Jara, die tijdens de recente staats greep in Chili is vermoord (zijn we duwe is een van de actrices) en „Het Laatste Bandje van de President" van Philip Magdalany. Verder zijn reeds andere Britse toneelschrijvers ge vraagd om medewerking te verlenen. De instant-stukken worden pas 's avonds om elf uur uitgezonden en zullen in lengte variëren van een half uur tot vijftig minuten. Bij de BBC- leiding bestaat kritische belangstel ling voor het experiment, vooral om dat de mogelijkheid groot is dat de stukken door de actualiteit contro versieel kunnen zijn, wat gemakkelijk zou kunnen leiden tot aanklachten wegens smaad en dergelijke". „In mijn idee is televisietoneel te weinig betrokken bij het hedendaagse gebeuren", heeft Mark Shiras, de pro ducer van het experiment gezegd. Shiras is de succesvolle producer ge weest van de „Zes vrouwen van Hen drik VIII". Hij gelooft dat de nieuwe opzet veel minder geld gaat kosten dan de huidige wijze van tv-tonelisa- tie. Nu kost elk Brits televisiestuk ge middeld ongeveer 180.000 gulden. Er is voorlopig een serie vain negen in stant-stukken gepland. Libanon wil kapers zelf berechten BEIROET De openbare aan klager van Libanon heeft een ver volging ingesteld tegen de kapers van de KLM-Jumbo Mississippi. In de tenlastelegging is sprake van het be gaan van verschillende delicten waarop maximaal de doostraf staat. De drie kapers bevinden zich overigens nog in Dubai. Het is niet bekend of ze daar mogen blijven. Twee van hen, Mohamed Saleh (28) en Achmed Rale (27)zijn afkomstig uit Bahrein, de derde, Saleh Zabord (24), uit het emiraat Ras el-Khaya- Volgens de Libanese pers is uit een onderzoek de stellige indruk naar vo ren gekomen dat de wapens die de kapers bij zich hadden in Europa aan boord van de Jumbo zijn geko men. Een officiële Libanese woord voerder had maandag reeds ver klaard dat alle passagiers die in Bei roet zün ingestapt zyn onderworpen aan een „minutieuze fouillering" met behulp van electronische apparatuur. LIZ TAYLOR GEOPEREERD LOS ANGELES (AP) De pers agente van Elizabeth Taylor heeft gisteren verklaard, dat de actrice het na haar operatie goed maakt. De 41-jarige filmdiva werd woens dag geopereerd waarbij een klein ge zwel aan een eierstok werd wegge nomen. De artsen hebben verklaard dat het gezwel goedaardig was en dat Liz absoluut geen kanker heeft. Naar verwacht zal zij nog minstens een week in het ziekenhuis blijven. Deybal In de eredivisie volley- (dames) is gisteravond één wed- gespeeld. De uitslag: Tempo a/Haag Octopus 31 ((157. 15-5, 15-10). baken De Zuidslavische Vlasta hbrenner heeft evenals in 1971 Danlon schaaktoernooi gewon- Zij verzamelde 5,5 punt. Tweede i de Hongaarse Eva Karakas met laten, Carla Bruinenberg en Rie aer deelden met 3 punten de ats. Ada v. d. Giessen werd n laatste met 1 punt. DEN HAAG (ANP) Het abrupt afremmen van de groei van het personeelsbestand van de ziekenhui zen valt niet te rijmen met het hand haven van een kwalitatief goede zorg. Prof. mr. J. Th. M. de Vreeze, voor zitter van de Nationale ziekenhuis raad. zei gisteren in Den Haag dat niet te lichtvaardig mag worden ge dacht over het gevaar, dat die kwali teit terugloopt. Over de maatregel van staatsse cretaris Hendriks van Volksgezond heid zei prof. De Vreeze verder, dat het de NZR hoog zit, dat alleen het ziekenhuiswezen wordt „aange pakt". De gemiddelde personeelsbezetting Frank Kales (r) in duel om de bal met Michael Schwartz. KOERSEN IN HILVERSUM Dolfijn-prijs (2000 m, met auto start) 1. Joke Braun (M. v. d Togt). 2.50.2, 1.25.1, 2. Liesbeth, 3. Kapitein Barke. Toto: w. 6,00, pl. 2,80 5,50 5,00, kopp. 6,60, trio: 2576,30. Doenjong-prijs (2040 m)1. Leos H (A. van Deuren), 2.58.7, 1.27,6, 2 Lyrieka O. 3. Korina. Toto: w. 2.00 pl. 1,20 1,70 4,20, kopp. 4.30. Dromedarisprijs (2000 m., mei autostart): 1. Kid Aster <S. Hart man» 2.48.4. 154.2, 2. Kris Spencer 3 Kosmos p. toto: w. 1,90, pl. 1,60 4,60 4,80, kopp. 6,40, trio 636,00. Feniks-prijs (2000 m, met autostart 1 Ina Z (B. van Klaveren) 2.44.7, 1.22.4. 2. Ivoor S, 3. Karin Hollan- dia, toto: w. 7,20, pl. 2.00. 5,70, 2,20 kopp. 45.00. Emoe-prijs (2040 m)1. Keep it again (L. Heyman), 2.51.1, 1.23.9, 2. Jupiter Schans, 3. Ida Roodnoot, to to: w. 9,90, pl. 4,20. 1,70, 3,40. kopp 4.50. trio 635.- Eider-prijs (2040 m): l. Ivonne Hanover (J. Tambach) 2.48.8 153.6 2. Henriette Signal, 3. John Areta Toto: winnend 32,30 plaats 6,40 1,90. 1,80 koppel 17,10. Flamingo-prijs (2000 m)1. Janny P (J. Wagenaar) 2.45,4 1.22,7, 2. Jules Bonni, 3. Justissima. Toto: winnend 3,20 plaats 1,50, 3, 3,30 koppel 8,90. trio 265,70. Eiber-prijs (2440 m)1. Januska D (W. v. Dalen) 3.26,8, 1.24,8, 2. Jose- va Carbonari, 3. Iwan. Toto: winnenn 3.20 plaats 2, 3, 3,90 koppel 4,80. Feniks-prijs (2000 m)1. Harold Signal (C. Imming) 2.48, 1.24, 2. Kstara woelwater. 3. Hup. Toto: winnend 11, plaats 2, 1,50 1.20 kop pel 34,90, trio 245,90. Emoe-prijs (2e afdeling 2040 m) 1. Illustre Mac (J. Wagenaar) 2.51,9 1.24,3, 2. Henri van Wendy, 3. Irma van Double. Toto: winnend 1,50 pl. 1,30 2, 5,10 koppel 4.40 totalisatorom- zet: f222.684.-. men maar om kwart over zeven m de sporthal aanwezig was. Volgende etappe was dat dat men om acht uur verkleed moest zijn. Zo kon het gebeuren, dat aanvoerder Frank Kales om tien voor acht nog in de kantine met zijn vrouw koffie zat te drinken. Egon Steuer vond zijn ploeg nerveus, onervaren in die eerste minuten, maar was het niet veel meer een kwestie van een slechte voorbereiding, van onvol doende concentratie? De coach hierover: „Ik kon die jon gens niet eerder dan vijf uur bij el kaar krijgen. Daarna heb ik dan wat vaste punten vastgesteld en ga ze niet achterna lopen als kleine jongetjes om te kijken of ze dat nu ook doen. Ik mag toch aannemen dat bijvoorbeeld een Frank Kales weet hoe hij zich moet voorberei den. Maar natuurlijk zat ik liever twee dagen ergens rustig buiten. Maar dat hebben we volgende week in ISraël wel. dus Ook geen hockey AMSTERDAM Ook de konink lijke Nederlandse Hockeybond heeft. In verband met de gesteldheid van de terreinen alle wedstrijden voor het komende weekeinde afgelast. MOSKOU De Russische atoom geleerde Andrei Sacharow heeft gis teren meegedeeld dat hij voor enkele maanden de V.S. wil bezoeken. HIJ heeft de eerste stappen genomen om een visum te krijgen. Sacharow. die wel „de vader van de Russische wa terstofbom" wordt genoemd, stond in de Sowjet-Unde aan veel kritiek bloot wegens zijn activiteit als leider van een onofficiële commissie voor de rechten van de mens. Hij deelde journalisten mee dat zijn positie erg precair was geworden en dat hij een maand geleden had besloten een uitnodiging te aan vaarden om voor drie tot zes maan den colleges op de Princeton universi teit te geven. De geleerde zei niet te weten of hij toestemming voor net vertrek zou krijgen, maar hij had de indruk dat de autoriteiten het mogelijk als een „goede stap" zouden beschouwen. in de algemene ziekenhuizen is in 1972 per 100 bedden toegenomen met 4.8 procent (het Jaar daarvoor met 8.5 procent). Een personeelsstop kan nieuwe ontwikkelingen aanzienlijk vertragen. De ziekenhuisraad ver wacht. dat door deze maatregel tot eind 1974 ongeveer 7000 a 8000 nieuwe arbeidsplaatsen minder zullen ont staan. Prof. De Vreeze voorziet moeilijk heden door het zich wijzigend ziekitepatroon (minder acute geval len. meer chronisch zieke patiënten). De vraag naar intensievere verple ging, de tendens tot werktijdverkor ting en de zwaardere belasting van de ziekenhuizen tengevolge van de korter wordende verpleegduur bij een stijgend aantal opnamen. Bijvoorbeeld duizend gulden of meer? Geld dat op een spaarrekening of boekje staat met 4 a 41A% rente? Daar kunt u meer, veel meer rente voor maken Bij een opzegtermijn van 3 maanden krijgt u al meteen 5% rente.6% bij 1 jaar.7% bij 2 jaar.en zelfs 8% rente bij een opzegtermijn van 3 jaar! Wat is een opzegtermijn? Hoe neem ik zo'n beleggingsrekening? Dat staat allemaal in een folder-heel eenvou dig. Zorg dat u 'm krijgt Bij voortijdig opnemen worden wel kosten in rekening gebracht. Lees het in de folder. Lees ook hoe gemakkelijk u via bank of giro geld kunt overmaken op zo'n renterijke beleggingsrekening. Er ligt een folder klaar bij 't postkantoor. Of bel 0017 (gratis). Of gebruik de coupon. de RPS Beleggingsrekeningen met opzegtermijn. L Naam:. Adres: Plaats: (In envelop zonder postzegel sturen aan RPS,Van Baerlestraat 27, Amsterdam) uw nationale spaarinstelUng

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21