loongelach van ml) tick voor alende Schenk VEEL LOF VOOR FC TWENTE IN DE BRITSE PERS Eddy Merckx: wel of niet 4%tot8%%rente?" APPIE HAPPIE Ik zoek geen excuses, ik heb dit van tevoren ingecalculeerd „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaarvormen, met Algemene Bank Nederland ZOETEMELK KARSTENS IN EERSTE CATEGORIE Verdubbeling van prijzengeld voor Wimbledon bAG 30 NOVEMBER 1973 een speciale verslaggever) KMAAR Na jarenlang van het ene succes naar het andere te zijn gesneld, heeft nu .rd Schenk de afgang meegemaakt. De grootste aller schaatsenrijders verliet gisteravond eerste WISO-wedstrijden van het nieuwe seizoen in Alkmaar onder hoongelach de baan vijf kilometer was Schenk niet verder gekomen dan 8.04.59 en bleef daarmee ver achter zeven anderen all-rounders, van wie Kees Verkerk en Roard Grönvold met 7.43.08 de bes- len maakten. Ipswich Als een rode lijn door de Engelse kranten van donder dag loopt een zeker pessimisme over de kansen van Ipswich in de tweede wedstrijd tegen FC Twen te. Daarmee evenwijdig gaat een nauwelijks verholen respect voor de Nederlandse club, die heeft aangetoond dat het voetbal in Nederland niet alleen een reputa tie verdient door AJax en Feye- noord. Zonder uitzondering wordt met lof gesproken over de manier waarop Twente na een stormach tig offensief van Ipswich het ini tiatief overnam en zich kansen schiep. Dit waren de meest markante stukken uit de Engelse bladen van donderdag: Donald Saunders in de Daily Telegraph onder de kop"Bekwame Nederlanders verslagen door doelpunt van Whymark": "de hoop van Ipswich zich te plaatsen voor de kwartfi nales leeft nog. Tien minuten voor tijd maakte Whymark het doelpunt dat de strijd besliste, die gedurende lange periode door vaardige Nederlanders was be heerst. Ipswich begreep het eerst dat de verdedigers het moeilijk zouden hebben op dit veld, maar na het eerste kwartier toonde Twente aanvallend sterk te kun nen spelen." In The Sun schrijft Frank Clough onder de kop "Whymark stond op de goede plaats": "Ips wich heeft nog slechts een bevro ren vinger om zich vast te kun nen houden aan de richel die naar de kwartfinales van de UEFA-cup voert. De ploeg zal al zijn defensieve kwaliteiten nodig hebben om zich deze bekwame Nederlandse parttimers van het lijf te kunnen houden in de tweede wedstrijd. Het uitgangs punt is net als tegen Real Ma drid, maar ik geloof dat het Twentse probleem heel wat moei lijker zal zijn op te lossen. De Hollanders hebben immers in de eerste wedstrijd al zoveel ge presteerd dat ook een overwin ning voor hen mogelijk zou zijn geweest. Een gunstig vooruitzicht is echter dat Ipswich in de krachtmeting die nog op deze eer ste goede wedstrijd volgt weer over zijn nu geblesseerde David Best en Mick Lambert en de ge schorste Alan Hunter zal kunnen beschikken. Het was opmerkelijk hoe Twente terug kwam na het furieuze openings offensief van Ipswich met weldoordacht voet bal. De Nederlandse ploeg was echter net zo min productief als Ipswich voor rust. In de Daily Express werden FC Twente en Vitoria Setubal onder een kop „Europese ijsbrekers" ge vangen. Wat Twente betreft, schreef David Miller: „Ipswich mag bly zijn dat in de bagage voor de uitwedstrijd tenminste een voorsprong van een doelpunt zit. Juiet toen het er op ging lijken dat Twente het tactische doepunt- loze gelijkspel, zo gebruikelijk in Europees voetbal, zou berei ken, kreeg Ipswich de Nederlan ders op de knieën met een vloeien de en snelle aanval. De omstan digheden waren zeer ongunstig, desondanks was het een boeiende wedstrijd tussen twee ploegen van gelijke sterkte. Ik vraag mij af of een doelpunt een voldoende basis zal zijn om in de volgende ronde te komen. „Brian Scovill schreef in de Daily Mail onder de kop: „Hol- landders frustreren Ipswich„Ips wich heeft dezelfde frustra tie moeten doorstaan tegen FC Twente als Engeland op Wembley t€®en Polen. Opnieuw stond er een elftal op het veld dat zijn spel voortreffelijk had georganiseerd. Twtente raakte vrijwel nimmer In paniek onder de druk en slaagde er bij vlagen in de bal uitzonder lijk lang in zijn bezit te houden. Het was geen uitzondering dat de bal twintig keer heen en weer werd geschoven zonder dat een te genstander maar zelfs een kans kreeg hem te onderscheppen. Ge zien de toestand vanhetveldwas het een geweldige wedstrijd en opnieuw werd aangetoond dat er iets mis is met het Engelse voet bal. Te veel van onze spelers mis sen de persoonlijke vakbekwaam heid, die op dit moment zo type rend is voor talrijke continentale voetballers. "Ipswich kreeg pas laat een vaste voet aan de grond", is de kop in de Guardian boven de tekst van David Lacey. "Ips wich heeft een kleine voorsprong kunnen nemen en dat was meer dan waarop gerekend kon worden gezien het beeld van de wedstrijd. Ipswich begon goed, maar zakte weg en moest toestaan dat de Ne derlanders herhaaldelijk een vas te greep op het duel kregen. De manier waarop zij zich aan weer en veld aanpasten en de bal nauw keurig in de ploeg hielden was op merkelijk. Twente kreeg ook de beste scoringskansen en Ipswich had letterlijk en figuurlijk moei te om op de been te blijven. Nigel Clarck zegt in de Daily Mirror onder de kop: "Trevor was on the Mark" (Whymark stond op de goede plaats)'Tre vor Whymark vier doelpunten tegen Lazio en pas op het laatste moment fit genoeg bevonden om woensdagavond te spelen heeft er voor gezorgd dat Ipswich nog enige hoop mag koesteren. Twen te was sterk genoeg om terug te komen na de explosieve start van Ipswich en had na een half uur de wedstrijd onder controle. Ips wich werd gedwongen tot kick andrush voetbal en had daarmee tien minuten voor het einde nog succes ook". 9? ADVERTENTIE zocht niet naar excuses jn falen. De onzekerheid over el of niet doorgaan in de sport hebben hem een grote jnele achterstand bezorgd. Zo lelfs, dat het gehele Neder - circuit van WlSO-wedst/riJ- »or hem als verloren moet beschouwd. s de enige tegenvaller et publiek en de WISO-lel ie met 3500 betalende bezoe- paald niet ontevreden waren, iiaatsüefhebbers waren dat it, want de aanwezige profs een serie meer dan ypor- |ke tijden op de glimmende rse ijspiste gemaakt, denken van 39.64 en 39.73 sprinters Leo Linkovesi en Börjes en van de tijden op kilometer bij de all-roun- p Schenk na reden zij alle- innen de 7.51 en dat is, zo het seizoen, bepaald be- ffid te noemen. ijdens de wedstrijden werd 'reesd voor een debacle, toen ïste sprinters hijgend him eter beëindigden in vrijwel matige tijden. Keiler en si hadden daar goede excu- „Ik heb maandag een lies- gekregen en had daar erg van. Ik kon echt niet Linkovesi op zijn beurt: Uitslagen meter ging nog goed, maar tussen die sprint en die er was gewoon te kort. Ik vermoeid van mijn eerste explosie. En zo vroeg in het nauwelijks twee weken hg is dat nog niet op te Iets tegenvallend waren de presta ties van Jan Bols en Jappie van Dijk. Bols sprintte naar 41.83 en Van Dijk kwam door een misslag niet verder dan 43.78. Op de vijf kilometer ontmoetten beide Neder landers elkaar. Van Dijk won het duel maar zijn tijd van 7.4855 viel toch wel iets tegen. Als excuus mag gelden, dat hij in het eerste paar reed en zodoende geen richtlijn had. Bols toonde eveneens aan nog niet in de vereiste conditie te verkeren. Zijn tijd van 7.50.88 was slechts goed voor een zevende plaats, waar mee hij Schenk toch altijd nog bij na veertien seconden voorbleef. Het opvallend enthousiaste publiek beleefde tijdens de laatste rit tussen Tveter en Schenk een complete des illusie. De tijdens de voorstelling nog uitbundig toegejuichte plaatse lijke favoriet werd na zijn zwakke race weggehoond. Zelfs werden hem scheldwoorden naar het hoofd ge slingerd, die alleen worden gebruikt tegen zwak leidende arbiters in het betaalde voetbal. Schenk liet het in de kleedkamer gelaten op zich inwerken. „Ik heb het geweten. Het is van tevoren in gecalculeerd. Ik zoek geen excuses, het falen ligt bij mijzelf. Beslist niet bij de ijsmakers. De omstan digheden waren perfect". HaenniiKn 154.90. 6. Koenig 125X3 7. Blatehford 157,70, 8 Lyman 1.27.83. Stand na de eerste dag: 1. Linkovesi 81.315 punten ,2. Kei ler 81.340, 3. Boerjes 81.800, 4. Erik- sen 82.935, 5. Haennrinen 83550, 6. Koenig 84.145, 7. Blatehford 84.760, 8 Lyman 85.745. ALL-ROUNDERS 500 meter all-rounders: 1. Bjoern Tveter (Noor) 41.23 sec. 2. Willy Olsen (Noor.) 41.34, 3. Ard Schenk (Ned.) 41.59, 4. Kees Ver kerk (Ned.) 41.78, 5. Jan Bols (Ned.) 41.83, 6. Johnmy Höglin (Zwe.) 42.12, okals erniets goed te maken is, kanjealsmanwel eens een aardigheidje meenemen. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Crème de Cacao. Ard Schenk, links, en de Noor Willy Olsen tijdens de 500 meter voor all-rounders in Alkmaar. 7. Roar Grönvold (Noor.) 4258, 8. Jappie van Dijk (Ned.) 43.78. 5000 meter: 1. Grönvold en Verkerk 7.43.08, 3. Tveter 7.46,22, 4. Van Dijk 7.48,95, 5. Olsen 750.00, 6. Höglin 750,10, 7. Bols 750,88, 8. Schenk 8.04,59. Stand na de eerste dag: 1. Tveter 87.852 punten, 2. Verkerk 88.098, 3. Olsen 88540, 4. Grörwodd 88.888, 5. Bols 88.918, 6. Höglin 89.130, 7. Schenk 90.049, 8. Van Dijk 90.675. Rotterdamse zesdaagse ADVERTENTIE all-rounders toonde de Noor rveter zich op de eerste dag in. Hij won in 41.23 de er en hield zich op de vijf ïr met 7.46.22 goed staande, ferkerk, met een voor zijn oede 41.79 op de sprint en op de vijf kilometer staat verwaarlozen achterstand op de plaats. ADVERTENTIE Sprinters 500 meter: 1. Leo Linkovesie (Fin.) 39.64 sec. (nieuw baanrecord), 2. Hasse Boerjes (Zwe.) 39.73, 3. Erhard Keiler (Wdl.) 40.09, 4. Seppo Haenninen (Fin.) 40.90, 5. Neil Blatehford (VS) 40.91, 6. Ivar Eriksen (Noor.) 41.17, 7. Ove Koenig (Zwe.) 41.23, 8. Greg Lyman (VS) 41.83. 100 meter: 1. Keiler 1.22,50, 2. Linkovesi 1.23.35 3. Eriksen 1.23.53, 4. Boerjes 1.24,14, 5. Cambuur praat met Kindvall LEEUWARDEN Rieks Spiegelaar, de manager van de eerste divisie-club SC Cambuur, zou vandaag een ge sprek hebben met de Zweedse inter national en ex-Feyenoorder Ove Kindvall, die momenteel uitkomt voor FC Norrköping. Kindvall zou veel voor een terugkeer naar Nederland voelen, evenals zijn vrouw. De eerste contacten tussen Cam buur en de inmiddels 30-Jarige Zweed werden gelegd door trainer Leo Been hakker, na afloop van de wedstrijd Zweden-Oostenrijk, dinsdag in Gel- senkirchen. SC Cambuur heeft voorts interesse in Bram van Kerkhof (ex-Vitesse, nu spelend voor Gent (Bel) Basketbal In een wedstrijd voor het toernooi om de Nederlandse bas ketbal-beker heeft EBBC gisteravond in Den Bosch met 99-94 gewonnen van Typsoos Lions. De return wordt maandagavond in Zandvoort ge- Honkbal Het Nederlandse honk bal negental heeft in Santa Clara (Cuba) in een wedstrijd voor het we reldkampioenschap voor amateurs met 90 verloren van Cuba. Porto Rico won in zeven innings met 101 van de Nederlandse Antillen. „Sterker nog, niet elf maar twaalf!" De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f 500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. ROTTERDAM Peter Post heeft voor de Rotterdamse zesdaagse, die in Januari wordt gehouden, al enige renners gecontracteerd. De wed strijdleider, onder wiens regiem Rotterdam 1973 een grandioos suc ces werd, is nog steeds bezig om opnieuw Eddy Merckx naar Ahoy' te halen. "Hij heeft nog niet definitief nee gezegd", aldus Post. "In december wordt zijn nieuwe wegseizoen vast gesteld en dan weet hij wat meer. Rijdt hij in Rotterdam, dan is het logisch, dat ook Antwerpen en Mi laan, dat toch weer wordt gehou den, hem ook graag willen hebben. We moeten geduld hebben en af wachten of hij in het voorjaar een groot wegprogramma gaat rijden". Post, die voor de zesdaagse graag een baanrenner aan een wegrenner koppelt, heeft wèl bindende afspra ken met Roger de Vlaeminck ge maakt. "Hij moet alleen nog teke nen. Met Frans Verbeeck ben ik ook bezig, maar definitief is het ook nog niet". Op de deelnemerslijst staan reeds de namen van Leo Duyndam - met René Pijnen al twee Jaar winnaar in Ahoy' -. de grote Belgische baanvedette Patrick Sercu. Graeme Gilmore, Alain van Lancker en Cees Bal. "Balletje", aldus Post, ls het helemaal geworden. Iedereen dacht, "wat moet hij". Maar dat hebben we dit jaar gezien. Hij mocht van zijn fabriek één zes daagse rijden en koos daarvoor Rotterdam". "Zo moeten we ieder jaar een paar nieuwe Jongens aantrekken. Nu Ja nus van Tol ook professional wordt, volg ik hem in alle wedstrijden. Het is een goede baancoureur". Inmiddels heeft de KNWU ook toe- sterrtming gegeven, om de winnaars van de amateurdriedaagse in het grote zesdaagseprogramma mee te laten rijden. Post: "Ik ben er per soonlijk geen voorstander van. Maar we zmUen eens zien wie de drie daagse wint en op welke manier". Neoprofs tussen de amateurs Gent Om (je moeilijkheden in de prof wielrennen ij te overwinnen, zoe ken de verenigde organisatoren van profwegwedstriAden naar andere mo gelijkheden. Nadat er pogingen zijn ondernomen dm amateurlanden teams aan grottï wedstrijden, zoals de ronde van Fr ankrijk, Ronde van Italië en de rondt* van Spanje te la ten deelnemen, hi*ft het comité een geheel ander voorstal aan de federatie voor wieleramateur.*» (FIAC) voorge legd dat renners, dl e pas een of twee jaar beroepswielrenner zijn, in ama teurwedstrijden mogen uitkomen. Er zullen dan wel drie punten in acht worden genomen: 1. Dn renners mo gen niet aan een van de grote ron den hebben deelgenomen (de Ron den van Frankrijk, Itali en Spanje) 2. De renners moeten ih amateur landenploegen worden op genomen. 3. De renners moert/en de am af eurrogle- menten accepteren. Tennis De Nederlandse tennis kampioen Jan Hordfjk is gisteren uit geschakeld in het toernooi om de Australische tennis titels op verharde banen. Hij verloor in Sydney in de derde ronde van de Australiër* Ron Case met 6-4, 5-7, 1-6. GENÈVE De internationale fe deratie van wielerprofessionals heeft gisteren bekendgemaakt, welke wedstrijden meetellen voor de wereld beker. Tevens wend de lijst van ren ners, die tot de eerste categorie be horen, gepubliceerd. Nederland is met twee renners vertegenwoordligd. De lijst ziet er als volgt uit: België: Eddy Merckx, Frans Ver beeck, Eric Leman, Rik van Lingen en Roger de Vlaeminck. Frankrijk: Bernard Thevenet. Enzo Mattioda, Raymond Poulidor en Cyrille Guimard. Spanje: Luis Ocana, Domingo Pe- rurena, Jesus Manzaneque en José Manuel Fuente. Groot Brittannië: Brian Jolly. Italië: Felice GimondÜ en Enrico Paolimi. Nederland: Joop Zoetemelk en Gerben Karstens. Luxemburg: Johnny Schleck en Roger Gilson. Portugal: Jo Aquin AgostirLho.Fer nando Mendes en Manuel Andrade. Zwitserland: Josef Fuchs. Denemarken: Leif Mortensen. De wedstrijden, die meetellen voor de wereldbeker zijn: Parijs-Roubalx, Parijs-Tours, Milaan-San Remo. De Ronde van Lombardije, de Ronde van Vlaanderen, Luik-Bastenaken- Luik, de Waalse Pijl en Gent-We- velgiem. LONDEN De organisatoren van 'Wimbledon', het belangrijkste ten nistoernooi in de wereld, hebben gis teren bekendgemaakt, dat het prij zengeld met honderd procent zal wor den verhoogd. In geld omgerekend bebekenft dat een stijging van 332.090 gulden naar 664.000 gulden. Hiermee wordit Wimbledon hot hoogst gedo teerde toernooi. De winnaar in het heren-enkelspel ontvangt ongeveer 63500 gulden. In het dames-enkelspel ligt 44.000 gul den te wachten op de winnares. De entreeprijzen worden mot ongeveer zestig procent verhoogd: van 12 gulden naar 19 gulden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17