arabieren bereid tot gesprek met Israël J ^est-Duitsland schakelt terug naar kolen Conferentie in Wenen wordt slepende zaak Griekse premier zegt nieuwe grondwet toe BRIT' Arafat woordvoerder Palestijnen" I Waardezegels Groepsex mag nu in Duitsland Nog meer banden over Watergate verminkt )ERDAG 29 NOVEMBER 1973 BUITENLAND PAGINA 0 ADVERTENTIE ÉGIERS (AP/ANP) De lei- Ivan de Arabische wereld heb- fcisteren hun drie dagen duren- fcconferentie in Algiers afgeslo- het een klaarblijkelijke bereid- lom met Israël te onderhande- lyer een regeling voor het Mid- hosten. De leiders hebben hun lat Israël in 1967 bezette gebie- [aoest verlaten, echter nog eens t bijgezet. slotverklaring deden de Ara- staatshoofden een beroep op esteuropese landen een eerlij- i duidelijke houding aan te ne- tegenover de Arabische zaak. de Verenigde Naties te Voorts verklaarden de lei- astbesloten te zijn de mogelijk- een internationale con- het Midden-Oosten uit akelen. vertegenwoordigde staats- zullen ervoor vechten dat -leider Yasser Arafat zal i deelnemen aan de voorgeno- vredesbesprekingen tussen Is- a de Arabische landen. De con- heeft Arafat nog eens er- als woordvoerder voor het ijnse volk. Men is echter niet n om te komen tot de een Palestijnse regering Uingschap, iets waartegen de koning Hoessein zich j had uitgesproken, sprekers die tijdens de slot- het woord deden riepen op tot stand houden van de Arabi- enheid en waarschuwden dat abische landen gereed moeten i hervatting van de strijd vredesbesprekingen op een king zouden uitlopen, onferentie heeft besloten door i met het gebruik van de olie i de confrontatie met Is- i heeft de secretaris-generaal Arabische liga Mahmoud Riad gezegd. dient te begrijpen dat er di- irband bestaat tussen de vrij- vermindering van de n de steun die ieder ;eeft aan de Arabische zaak,. Riad. De Arabische landen en lestijnse bevrijdingsorganisatie aantal resoluties aange- de houding die moet -ingenomen tijdens de vredes- mtie die binnenkort in Genè- worden gehouden en over de economische maatrege- dienen te worden genomen, besprekingen in een impasse raken. yZj%ki"aaJ koning Hassan van Marokko, president Moktor Ould Daddah van Mau- vina FeZi vnv Ar"lgrVaS,fk Sa,bah Salem al Sabahde emier van Koeweit en ko ning Feisal van Saoedi-Arable betreden de saai voor de slotzitting van de Arabische topconferen- Voorlopig geen troepenvermindering geland open >r Chileense ichtelingen )EN (AFP) De Britse re- 1 aan vluchtelingen uit Chi- isa verstrekken zonder aan al een limiet te stellen, gisteren in het Hogerhuis eeld door zijn voorzitter Lord sham. ragen voor een visum zullen stuk op hun merites beoor- irden en asiel zal worden ver- an Chilenen die van Enge- t eerste land van hun keu zei hij. Daarbij zal voorop lat zij een redelijke kennis 2ls en banden met En- bebben. tLagerhuis werd een socialis- ppositiemotie tegen de erken de Britse regering van 't militaire bewind in Santiago tegen 262 stemmen verwor- (Van onze correspondent) WENEN Troepen worden er op de MBFR-conferentie nog niet ge reduceerd, hoogstens illusies. Op de voorvergadering, die de negentien de legaties uit Oost en West hebben gehouden en die slechts uur duurde, is van een echte nog niets gebleken. De Nederlandse delegatieleider Quarles van Ufford heeft daarbij het voorstel van de NAVO, dat vorge week is gepresen teerd en dat een aanzienlijk grotere reductie van Russische dan van Ame rikaanse troepen behelst, nader toe gelicht. Daardoor zou het militaire evenwicht in Europa, dat op het ogenblik duidelijk ten gunste van de Sowjet-Unie uitvalt, volgens Quar les kunnen worden hersteld. De Russische delegatieleider Khles- tow is in zijn toespraak nauwelijks op dat voorstel ingegaan en dan nog alleen om bepaalde elementen eruit als onaanvaardbaar te kwalificeren. Het tempo van de onderhandelin gen laat ook al weinig ruimte voor illusies. In plaats van twee plenaire vergadering per week wordt er op het ogenblik nog slechts een gehou den. Blijkbaar willen de Westerse dele gaties tot na de kerstvakantie wach ten alvorens concreet op de res pectieve voorstellen in te gaan. In de tweede week van december verga dert de NAVO in Brussel, waar eni ge Westerse delegatieleiders, onder andere Quarles, verslag zullen komen uitbrengen. Men neemt aan dat door die vergadering nieuwe instructies naar Wenen zullen worden mee gegeven. Enige bevreemding heeft hier in conferentiekringen gewekt, dat de Russen in hun voorstel de drie re ductiefases zo snel op elkaar wil len laten volgen. Volgens hun con cept zouden NAVO en Warschau pact al in 1975 elk 20.000 man naar huis moeten sturen, in 1976 nog eens 5 procent en in 1977 10 procent. Zo'n haast lijkt in tegenspraak met de sceptische en afwachtende houding die de Oosteuropese dele gaties bij de voorconferentie begin van dit Jaar aan de dag hebben ge legd. Experts wijten deze plotselinge be langstelling aan de huidige politie ke situatie. West-Europa heeft door de onverwachte oliecrisis een harde klap gekregen, onder de geallieer den onderling zijn ernstige contro verses over het conflict in het Midden-Oosten gerezen. De binnen landse druk in de Verenigde Staten om eenzijdig troepen uit Europa te rug te trekken wordt steeds sterker: en West-Europa doet ernstige pogin gen om tot een gemeenschappelijk buitenlands politiek beleid te komen. Al deze overwinningen zouden het voor Moskou opportuun maken om snelle successen op de MBFR-con ferentie in Wenen te behalen. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de I allerbeste Hollandse Cognac, |de kuyper vieux met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy de extra attractie bij elk De Kuyper-artikeï I Vraag Uw slijter de Boekencoupon "het Goede der Aarde" met VOORDEELKAARTen PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks i te vragen bij De Kuyper B.V. Postbus 54, Schiedam BONN Gisteren zijn in de Bondsrepubliek wettelijke besluiten van kracht geworden die vrijer, sexueel verkeer toestaan. De amen dementen op de bestaande wet ma ken onder meer groepsex en part nerruil mogelijk en verlagen de leef tijd van de sexuele verantwoorde lijkheid van 21 tot 18 en in bepaal de gevallen van 16 tot 14 jaar. De Westduitse wet staat nu ook vrij homosexueel verkeer tussen man nen van boven de achttien toe. Amendementen met betrekking, tot de pornografie treden pas begin 1975 in werking. Minister van Justi tie Jahn noemde de nieuwe beslui ten pogingen om af te rekenen met een negentiende-eeuws verleden. Geen tijdstip genoemd ATHENE De nieuwe Griekse premier Androetsopoelos heeft aangekondigd dat zijn regering een nieuwe grondwet op zal stellen en het land naar een democratisch bewind zal voe ren. De regering-Androetsopoelos kwam zondag na een mili taire staatsgreep aan de macht. Telepathie Tientallen Britten, blijken plotseling telepathisch be gaafd te zijn sinds ze een televisie uitzending hebben gezien waarin de Israëliër Uri Geiler gedachten-over dracht demonstreerde. "Dat kan ik ook", dacht de zevenjarige Mark Shelley uit Ipswich. Onder het toe ziend oog van stomverbaasde buren liet hij lepels, sleutels en zelfs hor- logewijzers-achter-glas buigen. Op de dunste plaats maken de voorwer pen een hoek van 90 graden zonder dat Mark een vinger verroert. LON NOL WIL PRATEN MET SIHANOEK PHNOM PENH (AFP) Presi dent Lon Nol van Cambodja heeft zich gisteren bereid verklaard het door hem verdreven vroegere staats hoofd prins Norodom Sihanoek te ontmoeten om met hem aan de con ferentietafel te zoeken naar een uit weg voor de impasse waarin het land verkeert. De enige voorwaarde die Lon Nol aan het totstandkomen van een vre desverdrag stelt, zei hij in een inter view met een Franse Journalist, is dat de Noordvietnamese troepen uit Cambodja verdwijnen. Het was voor het eerst dat Lon Nol zich zo openlijk tot een gesprek met Norodom Sihanoek bereid verklaar de. De 54-jardge premier gaf in een radio- en televisieboodschap een overzicht van het voorgenomen rege ringsbeleid. „We zijn niet van plan de staat van beleg eeuwig te laten voortduren. We willen niet onszelf vestigen als een regime. Onze ambi tie is het land voor te bereiden op een waarachtig democratisch leven in vrede en orde, en het volk de enige en permanente bron van macht te maken". Toen het leger tussenbeide kwam en president Papadopoelos afzette verkeerde het land in verwarring en in een impasse, die het snel en vei lig te boven moet komen. „Het land ging een gevaarlijke constitutionele crisis tegemoet mot een werkeloos toeziend regime, terwijl het tegelijker tijd werd geconfronteerd met een politieke impasse en ernstige proble men," zo zei Androetsopoelos. Tirannie Hij verklaarde dat het land na twee referendums nog steeds geen bruikbare grond wat had. De grond wet had alle macht geconcentreerd in de handen van één man en dat be tekent tirannie, aldus de premier. De grondwet bepaalde dat buitenlandse zaken, defensie en openbare orde tot de verantwoordelijkheden van de president behoren. Bovendien had hij het recht de bevelhebbers van de strijdkrachten te benoemen, de lei ding van de politie, en een tiende van de 200 parlementsleden. De huidige grondwet, aldus Androetsopoelos, legt de wetgevende en uitvoerende macht in handen van een man. Het is nu tijd een eind te maken aan constitu tionele avonturen en improvisaties. „Zeer binnenkort zal een procedure op gang worden gebracht zodat het land eindelijk een grondwet zal krij gen. Tot de goedkeuring van de nieu we grondwet, zal alle constitutionele macht worden uitgeoefend door het kabi'niöt door constitutionele acten. <1 'Je bij zeldzame gevallen zullen wer den uitgevaardigd en altijd binnen 't noodzakelijke kader voor het functio neren van het regime zullen blijven". Waarnemers leiden hieruit af dat de bestaande grondwet in feite buiten werking is gesteld. Androetsopoe los deelde -tevens mee dat het consti tutioneel gerechtshof en de hoge raad voor ambtenarenzaken zijn afge schaft. Hij gaf geen tijdschema voor de terugkeer naar een democratisch bestuur en maakte evenmin dui delijk welke procedure zal worden ge volgd voor het opstellen van een nóeuwegrondweit. Als er verkiezingen worden gehouden zal er geen keus gemaakt moeten wonden tussen par- tijkleiken, maar tussen principiële partijen, aldus de premier. Het constitutioneel hof was in de grondwet van Papadopoelos in het leven geroepen en had als hoofd taak het beoordelen van de statu ren en programma's van politieke partijen en van de kwalificaties van afzonideiyke kandidaten. Het hof kan partijen ontbinden en kandidaten verbieden mee te doen aan de ver kiezingen als ze van hun programma afweken of tegen de grondwet han delden. De hoge raad voor ambtena renzaken hield zich bezig met pro moties en andere kwesties beref- fende de status van ambtenaren. Waardering Androetsopoelos beschuldigde de vorige regering te hebben toegela ten dait een paar honderd studenten een bedreiging voor vrede en orde konden worden. Hij meende dat het enthousiasme van de studenten werd uitgebuit door „zekere individuen" De premier waardeerde het vooruit gangsideaal van de studenten en het verlangen om deel te nemen aan het openbare leven, maar dat moest wel ordelijk gebeuren. „Onze studenten hebben niet het recht door mani festaties en bezetting van univer siteitsgebouwen anderen te beletten hun stem te laten horen". Hij deel de voorts mee dat Griekenland geen inmenging van het buitenland in de binnenlandse politiek zal dulden en onverschillig blijft ten aanzien van "manifestaties van onverantwoorde lijke lieden in het buitenland". De vorige regering, aldus Androet sopoelos, sleepte ons naar een verne derend avontuur van een verkiezings periode, met niet te voorziene ge volgen. Voortaan, zo zei hij, zal Grie kenland niet met de vuist, maar met het verstand geregeerd worden. WASHINGTON De geluidsband jes van het Witte Huis over de Wa- tergate-zaak hebben volgens Fred Buzhardt, een advocaat van presi dent Nixon, „een reeks plaatsen", waarop verminkingen van opgeno men gesprekken voorkomen. Buzhardt verklaarde voor de fe derale rechter Sirica, dat dit euvel van de geluidsbanden op 14 en 15 no vember bij het maken van copieën geconstateerd is. Rose Mary Woods, Nixons par ticuliere secretaresse, verklaarde gis teren, dat zij hoogstens 4Vi of 5 mi nuten van de in het geheel 18 mi nuten in beslag nemende verminkin gen veroorzaakt zou kunnen hebben. Zij bleef erbij, dat het telefoonge sprek waardoor een bandje was ver minkt niet langer had geduurd. Hoe de verdere verminkingen zouden kunnen zijn ontstaan wist Nixons secretaresse niet. De band waarop 18 minuten lang geen gesprekken te horen zijn is een bandje waarop een conversatie staat tussen Nixon en zijn voormalige ad viseur Haldeman op 20 Juni 1972. Dit onderhoud werd slechts drie dagen na de inbraak in het hoofdkwar tier van de Democratische partij, ge vestigd in het Watergate-gebouw ge voerd. Senator McGovern is de Jongste senator die heeft gevraagd om „af zetting" van president Nixon naar aanleiding van het Watergate-schan- daal. Tegen studenten van de universiteit van de staat Carolina zei de man <Ke in de presidentsverkiezingen van 1972 door Nixon de grond werd ingeboord, dat afzetting „de enige resterende re medie" was cwn de natie uit het slop te halen. McGovern kreeg van de 3.500 toe hoorders een ovatie. Hij zei pas nu te hebben gesproken om niet van partijdigheid te worden verdacht. org, Bonn. De voorraad kolen burg over 'delftechniek in de kolen- eeuwen voldoen- het probleem is, hoe we er iteking over krijgen, aldus dr. mijnen' In Australië en Amerika zijn de ko- lenlagen in de open mijnen heel wat Ichert, directeur van de afde- gemakkelijker te bereiken dan in de en' bij de Europese Commis- Europese ondergrondse mijnen. Het bijeenkomst in Luxem- rendement per man ligt daar dan ook heel wat hoger (negen tot vijfen- ADVERTENTIE December.„feestmaand. Gezellig. Leuke gelegenheic' iets extra's te eten of te drinken. Als maag en darmen op gaan spelen is de gezelligheid ineens verdwenen. Maar... snel weer terug als u direct NORIT neemt, dat u dit zuiverende natuurprodukt altijd in huis hebt. Voor 't geval dat. Vila I 'te rendieren De rendie- t Finse provincie Sodanky- 'orden deze winter met re- ultgerust omdat er zoveel tvallen aan het verkeer. In den van Finland worden elk leveer 1.700 rendieren bij to van wegen door auto's ten en gedood. «de oma De 59-Jarige Amy Healeas uit Grindale tod is gisteren 's lands oud- toutespringer geworden dooi val vanaf 800 meter hoog- lan te weten dat ik nooi: gvlieger ben geweest", zei en grootmoeder na af- Olieboycot Op de Arabische topconferentie in Algiers is besloten een "stringent olie-embargo" in te stellen voor Zuid-Afrika, Portugal en Rhodesië. Het besluit moet worden gezien als een uiting van steun aan Afrikaanse landen. Oliehulp De Sowjet-Unie heelt India toegezegd elk Jaar 3 miljoen ton ruwe olie en een half miljoen ton kerosine te leveren. Deze toezeg ging zou zijn gedaan door de Russi sche vice-premier Baibokow, die deel uitmaakt van de Russische dele gatie die onder leiding van partijlei der Brezjnew een bezoek aan India brengt. twintig ton in Australië en tien tot ton in Amerika) dan in Europa (4 tot 5 ton). De produktiekosten zijn na venant. In 1957 werd in de gemeen schap nog 500 miljoen ton steenkool geproduceerd. Dit Jaar is dat gedaald tot 273 miljoen ton. Al vijftien jaar wordt de steenkoolproduktie als on rendabel afgeremd en wordt het mijnpersoneel overgeheveld naar an dere bedrijfstakken. Gedwongen door de leverings- en prijzenpolitiek van de Arabische lan den, zoekt men nu opnieuw zijn toe vlucht bij diezelfde steenkool. Al leen in Duitsland en Groot-Brittan- nië bestaan kolenvoorraden van eni ge omvang. Gedurende enkele maan den kan de steenkoolproduktie met ten hoogste 20 procent worden opge dreven. Een blijvende uitbreiding van de mijnproduktie vraagt grote investeringen en uitbreidingen van het personeel. Geen van beide maat regelen kan worden genomen zonder garanties voor de toekomst. Daarbij komt dat olie alleen in de elektriciteitsproduktie, de staalnijver- heid en de verwarmingssector door steenkool kan worden vervangen. Voor het vervoer en de chemische sector is dit veel moeilijker. Europa zal dus voorlopig voor een belangrijk deel van zijn energievoorziening een beroep moeten blijven doen op de olie. Vers nelling ANP meldt uit Bonn, dat West-Duits, land heeft besloten, dat een deel van zijn elektriciteitsbedrijven en staal fabrieken van olie op kolen moet overschakelen. Bondskanselier Brandt zou deze maatregel en ande re voorstellen op energiegebied van daag aan de Bondsdag voorleg gen. Brandt verwacht, zoals hij giste ren op een persconferentie verklaar de. dat de economie in zijn land als gevolg van het olietekort van 1974 zal gaan stagneren. De crisis heeft even wel het voordeel, aldus Brandt, dat het zoeken naar andere bronnen van energie er zeer door zal worden be- Wat 1974 betreft, verwachtte hij dat de economische groei dan nul percent zou kunnen gaan bedragen, „en als we pech hebben nog minder". „We zullen ons deze winter wat war mer moeten kleden en de volgende een of twee winters waarschijnlijk ook, maar we zullen deze crisis te bo ven komen", aldus de bondskanselier die al de waarschuwing had uitge sproken dat er tegen Januari een rantsoenering van olie en olieproduk- ten zou kunnen worden ingesteld. Over het bespoedigen van het zoe ken naar andere energiebronnen zei Brandt: „Wat wij hadden gedacht te kunnen doen in 15 Jaar kan onder de omstandigheden wellicht worden be reikt in drie of vier Jaar." Het Noorse dagblad „Aftenposten" meldde gisteren dat de Phillips-groep opnieuw een belangrijke olievondst in de Noordzee heeft gedaan. Bij proefboringen in het veld Nordvest- tor, waarvan men aanvankelijk wei nig verwachtte, zijn „onverwacht grote hoeveelheden" aangeboord. De proefboringen vinden nog steeds voortgang maar volgens Aftenposten is het duidelijk dat de dagproduktie veel hoger zal uitpakken dan werd voorzien. Het blad kon echter geen specifieke prognose van de produktie geven. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Rogers Morton heeft gisteren plannen aangekondigd federale stukken land in het weste lijke deel van de Verenigde Staten te gaan verpachten voor de winning en produktie van leisteenolie. Morton zei dat zes gebieden die rijk zyn aan leisteenolie ln de staten Colorado, Utah en Wyoming tussen 8 Januari en 4 Juni aan de hoogst biedende zul len worden verpacht. Morton's lang verwachte aankondiging zou kunnen leiden tot het produktief maken van uitgestrekte nieuwe oliebronnen, waaruit veel meer zou kunnen wor den geput dan uit de reeds bekende oliereserves. ADVERTENTIE f550,. Kom eens kijken naar onze kollektie I hartverwarmende geschenken I met briljant, die de grootste liefde waard zijn... Juwelier BEGEER, VAN KEMPEN VOS Hoogstraat 6 - Leiden Amsterdam Delfzijl Den Haag Rotterdam Tilburg Utrecht Zwolle

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9