REESTER-KRAKER SCHOON MAAKTE SCHIP Geen internationaal beleid „met vingertje omhoog legale OPENBAAR VERVOER apen- KOMT IN DE KNEL Viereneenhalf jaar geeist tegen Aage M. Oppositie in de Tweede Kamer: sfisrïs. JT VVD: 137 miljoen minder voor ontwikke lingshulp Zet'm voortaan niet meer zo in zh hemd. slag vonden Reisleiders goedkoop Centrifugeer kreukvrij met de nieuwe Ruton wasautomaat JNDERDAG 29 NOVEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE LEEUWARDEN Aage M. (31), de meester-kraker, houdt met inbreken. "Ik wil er vanaf, ik ben er kotsmisselijk van", ekende hij gistermiddag de Leeuwarder rechtbank, "iedereen ijkt onbetrouwbaar te zijn". Met "iedereen" bedoelde jongens- ihtige, modieus geklede verdachte uit Den Haag het meren- i el van zijn vroegere makkers in het kwaad. Hun verklarin- of zoals dat in het jargon heet "loenen", zorgden ervoor, Aage, specialist met het super-inbrekerstuig thermische is, niet anders kon dan met een timide "jawel, meneer de esident" de zaken bekennen die op zijn dagvaarding stonden. Door Jaap Vissering deze zaken: de kraak bij m en Dreesman in Leeuwarden tijdens het Paasweekeinde van (buit 170.000 gulden) en de tste bank-kraak (ruim zeven in Nederland gepleegd; de Nederlandse Midden- dsbank in Helmond in de nacht was hij nergens te zien. Het liefst 25 op 26 september 1972. Twee zat hij driehonderd meter verderop i j^«g jn een aU£0 j_e wacj1j;en) als kgj. enigszins kon met een Frans cog nacje in de hand". Ook wilde de ontspoorde hoogleraarszoon die overi gens zelf ook schoon schip heeft de 42 zaken met een totale buit over het miljoen. Cijfers die 1 van justitie mr. H. Niemeij- leiding gaven een gevangenis- ran niet minder dan vieren- Jaar met aftrek van voorarrest gemaakt, nog wel even zeggen dat isen. "De straf moet terugslaan 'net onrecht dat hij anderen motiveerde de ier deze eis "en dat onrecht is wat". opvatting die hevig werd be door verdediger mr. H. otstra. "U bent waarschijnlijk aige officier van justitie in Ne- nd die nog een drupje vergel- de straf doet", betoogde "Het moet niet uitmaken, in Leeuwarden, Den Haag Maastricht terecht staat". De ichte sloot zich bij deze me- voorstellen van Van O. om zaken aan te pakken waarbij lichamelijk geweld te verwachten zou zijn nooit door Aage en hemzelf werden gea- cepteerd. Dynamiet "In opdracht van Van O. hadden wij 125 staven kneed-dynamiet met ontstekingen aangeschaft", vertelde Reinier de verbaasde rechtbank, "om kasten mee te ploffen, maar ook om Joodse belangen in Neder- door in zijn laatste woord. ^^Jphade aan te^doen om te kij- lechtbank om "in ieder geval beetje menselijkheid" te vragen. de advocaat als een getuige a arge, die hij had meegebracht, hun uiterste best om Aage te _.n van het aureool "brein van tende", dat hij lange tijd heeft rmeester ken of daar wat meer te verdienen viel. Daar zijn wij nooit ingetrapt. Ook niet in een opdracht van Van O. om iemand, die hem een beetje zwaar op de maag lag, te laten ver dwijnen". Mr. Niemeijers' reactie op deze beschuldigingen: "Ik hoop Van O. nog wel een keer te pakken, voor hem zit er nog wel wat in het vat". De raadsman sloot zich aan bij de meningen van zijn getuigen: "Niet Aage was het brein, maar iemand getuige, de eveneens wegens een brankastkraken tot drie laat de verdachte de dupe worden het feit dat hij schoon schip DEN HAAG De Tweede Kamer „real-politiek". uogleraarszoon Reinier S. Den Haag, wees een andere schuldige aan: Ton van O. ook beroepsinbreker, ook uit Haag, ook veroordeeld tot drie negen maanden. "Van O. niet alleen onze leermeester, hij is verdeeld over de vraag wat nu precies de functie van de minister van Buitenlandse Zaken moet zijn. Tijdens de behandeling van de BZ- wil maken. Maar u houdt er geen begroting 1974 gisteren in de Twee rekening mee dat hij zijn inbrekers- de Kamer bleek dat vooral de re- activiteiten beperkte tot verzekerde geringsgezinde fracties menen dat de vanaf het begin de directeur jjjj* goed florerend bedrijf",", u, zeer welbespraakte getuige, f heeft zowel Aage als mij bij de sen gehaald en hij deelde de op en uit". Zelfs zou van O. de chte een sleutelmachine heb- leleverd waarmee tal van valse ils zijn gemaakt, hem hebben kgd hoe Lips gas-brandkasten este kunnen worden 'leeggerukt' de spelre- de samenleving. Dat heeft rh~t=h'^wa^ tot eevo.g gehad dat MJ de grootste objecten, nooit gewapend op pad niet een alleenwonende in een polderhuisje voor de hersens heeft ingesla- Mr. Niemijer was echter niet te vermurwen. "Aage is in zijn Jeugd enorm verwend", meende hij, "hij heeft niet geleerd leefregels te res pecteren en heeft zich vervolgens -brandkasten niet kunnen houden minister van Buitenlandse Zaken meer naar buiten moet „getuigen" van de gevoelens landse volk. Oppositiepartijen VVD en CHU, en ten dele ARP-woordvoerder Boer- tien, vinden echter dat deze bewinds man juist de belangen van ons lamii en volk in heit buitenland moet be hartigen. „Gelukkig gaat dit nieuwe beleid van het kabinet niet alleen om een enghartige nationale belangenpoli- tiek. Door overwegingen van socia le gerechtigheid en menselijke soli dariteit heeft dit beleid een mon diaal niveau gekregen", aldus Ter Beek. WD-woordvoerder De Koster wees het Neder- er daartegenover op dat de me ning van onze regering geen enke le wezenlijke rol speelt op het toneel van de wereldpolitiek. PPR-fractieleider De Gaay Fort man toonde zich gelukkig dat nu eindelijk een einde is gekomen aan het bewind van minister Luns, die lingen in dat land niet? Het lijk criterium van de oppositie het Nederlands belang, maar „Verdie nen we er wat aan?", aldus De Gaay Fortman. Tijdens de begrotingsbehande ling van buitenlandse zaken kregen gisteren vooral de machtsovername in Griekenland, de erkenning van de Portugese kolonie Guinee-Bissau en de energie-crisis aandacht. PPR-woordvoerder Waltmans kon digde een motie aan over Grieken land waarin de regering wordt opge- :rke- roepen alle contacten binnen de Na- vo met Griekenland te verbreken. Ook PvdA-woordvoerder Ter Beek wilde een motie indienen met het voorstel om zo snel mogelijk de Por tugese kolonie Guinee-Bissau te er kennen, PvdA, PPR, PSP, CPN en D'66 zijn daar voorstander van, ter wijl de confessionele partijen KVP en ARP meer voelen voor uitstel om dat aan onmiddellijke erkenning naar hun mening nog vele volkenrechte lijke problemen kleven. 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. r 2) Kippers: Zó op 't brood óf t bakken met me puntje boter óf kort koken n bodempje w< 3) Bokking: Gefileerd of gesneden.' Garneren schijfje augurk. 4) Maatjesharing In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonai ksmaak sherry of cognac. DEN HAAG De WD wil dat de totale begroting voor omtw kke- lingssamenwerking met 137 miljoen wordt teruggedraaid. Onder meent men dat er 45 miljoen minder moet worden geleend aan de ontwikkeling landen. De bijdrage voor de commis sie-ontwikkelingsstrategie fcommis- sie-prins Claus: 4.5 miljoen) moet volgens de VVD volledig worden ge schrapt. Ook voelt men bij de liberalen niets voor steun aan de bevrijdings bewegingen in de Portugese kolo niën in zuidelijk Afrika (12,5 mil joen) De VVD'er Waalkens noemde de begroting van minister Pronk een „socialistische lofzang". De beloften die de minister veel ontwikkelingslan den heeft gedaan, hebben hem in ve le ogen ongeloofwaardig gemaakt, zo meende hij. Zijn partijgenoot De Koster vroeg zich af of er bij het verlenen van ontwikkelingshulp misschien een „Pronk-test" wordt gehouden. „Als het regime in een laiïi in zijn ogen welgevallig is. gaat de hulp door. Ik vraag me af wat er gebeun als er in het beirokken land herhaaldelijk een wisseling van machthetoebrs plaatsvindt. En weit gebeurt er dan als de nieuwe lei leiders de Pronk-test niet dborstaan?' ADVERTENTIE ,Wij moeten geen internationaal lange tijd alleen de bevordering i de grote objecten aange- bankkraak van Nederland op zijn naam heeft staan. En waar is de buit? Het geld is verdwenen. Hij heeft een heerlijk leven gehad". ïewS'mS v/orden Uitspraak donderdag 13 december. beleiid voeren met het vingertje omhoog", meent de oppositie. Volgens de socialist Relus ter Beek is hiermee een tegenstelling in de Nederlandse politiek naar voren ge komen: „getuigenis-politiek" versus het Nederlands belang voor ogen had. „Waarom zouden de landingsrech ten van de KLM in Brazilië wel te maken hebben met het Nederlands belang en het tegengaan van marte- cwerk DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Transport- Ondernemingen (KNVTO) ziet als gevolg van de oliecrisis donkere wol ken hangen voor het openbaar ver- Mil 1HEM De politie in Arn- heeft gisteren tijdens huiszoe- een pand aan de Rijnwijk fote partij illegale wapens en gevonden. In verband hier- teeft zij de 26-jari'ge koopman diens 29-jarige broer E. C. beiden uit Arnhem, aange- Het zijn bekenden van de opsporing van de wapens, ge- samenwerking met de re- fcgroep van de Koninklijke Ma de Explosieven Oprui- ienst uit Culemborg. olltie zoekt nog naar de her- van de wapens die kennelijk i waren voor de illegale han- ommige wapens worden bij tier landse leger gebruikt, te huiszoeking zijn onder meer 4 machinegeweren, 3 gewe- Pistolen, 3 revolvers, 1 hand- t van eigen maaksel, een «aatal onderdelen van diverse t*ns (patroonhouders, lopen, tempers en kijkers) en 'n gro- 'J munitie van diverse kali- °eveelheden springstof, vuur- groot aantal gevaarlijke waaronder elektrische al- Half november hebben, de olie maatschappijen de openbare ver voermaatschappijen en taxibedrijven laten weten, dat zij voortaan 15% minder brandstof zouden ontvangen. Samen met de Nederlandse Spoor wegen heeft de KNVTO zich daarop tot de minister van Verkeer en Wa terstaat, onder wie het openbaar en andere vervoer ressorteert gewend om er op te wijzen, dat door deze korting een onmogelijke toestand zal ont staan, Juist omdat op het ogenblik van het openbaar vervoer extra pres taties worden verlangd. Tot op dit ogenblik is van over heidswegen nog geen ander antwoord binnengekomen dan dat de vervoers bedrijven gegevens omtrent het ver bruik van hun materieel moeten overleggen, aldus heeft de KNVTO meegedeeld. Komt er geen verandering in de toestand en gaat de vermindering van 15% door, dan zal het openbaar vervoer waarschijnlijk al over 14 da gen een aantal bussen "uit de vaart" moeten nemen, omdat het onmoge lijk is iedere bus apart 15% minder brandstof te geven met alle gevolgen van dien, aldus de KNVTO. De KNVTO stelt zich op het stand punt, dat het openbaar vervoer over voldoende brandstof zou moeten be schikken om zijn taak naar behoren te blijven vervullen. Verwacht wordt, dat de mimister een beslissing zal ne men, wanneer hij van de bedrijven de benodigde gegevens zal hebben ont- 'Utie. DEN HAAG De reisleiders, die er door de Nederlandse reisorganisa tors op uit worden gestuurd om de buitenlandse vakanties van hun klanten vlot en aangenaam te laten verlopen, zijn veelal zwaar onderbe taalde krachten. Zij moeten het hebben van fooien en provisies Vaak worden zij er door de reisor ganisator zonder enige instructie op uit gestuuitL Dit valt af te leiden uit een enquê te die de Consumentenbond heeft gehouden onder 120 reisleieders en Driekwart bleek een bruto-basissa- laris te krijgen van minder dan 900 gulden per maand. Dit wordt dan aangevuld met fooien, provisie van winkels en musea, kommissie op ver kocht, excursie, en verdiensten uit georganiseerde avonden. vangen, aldus de KNVTO. De ministerraad heeft nog niet be slist op welke datum de distributie van benzine zal ingaan. Dit zei minis ter Lubbers gisteravond in Den Bosch hieraan toevoegend dat hij de invoering met ingang van 17 decem ber as. niet uitgesloten acht.. Een aantal particuliere veerponten in het Gelderse rivierengebied dreigt in moeilijkheden te raken als gevolg van de autoloze zondagen. Volgens de heer M. Poot, bedrijfschef van het Lexkesveer bdj Wageningen - het grootste vrij varende pontveer over de Rijn - betekent de autoloze zondag een wekelijkse strop van honderden guldens. Op normale zondagen zet deze motorpont 750 850 auto's over de Rijn. Bij de vier autoloze zondagen kwam men niet boven de 30 auto's per zondag uit. De exploitant van Het Loo Veer in Huissen by Arnhem, de heer W.H. Martens zegt dat er thans gemiddeld 6 auto's overvaren. Op normale zondagen 300 400. Het pontveer over de Waal bij Ochten, geexploiteerd door rijkswaterstaat boekte zondag j.l. slechts veertien auto's. Op normale zondagen wel 2.000. De kamerfracties van KVP, ARP en CHU hebben de regering van daag extra geld gevraagd voor "duizenden tuinders die in hun be staan worden bedreigd". Zij heb ben als "oliegeld" het verstrekken van renteloze voorschotten aanbevo len. Volgens de christen-democrati sche kamerfracties is inmiddels een verdubbeling opgetreden van de prij zen van lichte stookolie. Zo verfomfaaid ziet een no-iron overhemd eruit als 't uit een gewone centrifuge komt Dus ben je wel gedwon gen het kletsnat op te hangen. Dat is knap lastig. Daarom brengt Ruton nu de Centriluxe wasautomaat met 'n kontinu regelbare centrifugesnel heid. Het toerental van de nieuw ontworpen permanent-magnetische motor is regelbaar van 120 tot 700 p/min. Hierdoor is het mogelijk iedere textielsoort met de juiste snelheid te centrifugeren: wol, nylon, katoen, zijde, iedere tex tielsoort zijn eigen centrifugesnel heid. Bovendien is de Ruton Centriluxe een raswasser. Met 18 thermisch ge stuurde basisprogramma's, sop- verdunning na de hoofdwas, vijf spoelgangen, twee waterniveaus, drie trommelritmen, drie inspoelbakjes. RUToh f raag uw handelaar de nieuwe Ruton brochure met de komptete kallektie 1323/74 of vraag deze dokumentatie aan bij Radoma B.V. Postbus 4002, Amucrda»

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7