Betere wegen zijn mede bepalend voor een goede werkgelegenheid Zuidafrikaanse kwekers zoeken afzet op Nederlandse veilingen Katwijk krijgt een schilderij uit legaat JAN JANSSEN (48) ZIET MOGELIJKHEDEN VOOR BLOEMENEXPORT NAAR NEDERLAND DONDERDAG 29 NOVEMBER 1973 KATWIJK Het notariskantoor Van der Veen-Linders-Schonck uit Breda heeft aan het Katwijkse ge meentebestuur meegedeeld dat wijlen mevrouw H. Doorman-Pörster, die het laatst in Breda heeft gewoond, in haar testament een schilderij van Evert Pieters aan de gemeente Kat wijk heeft gelegateerd, dat in een museum moet worden geplaatst en als dat niet kan moet het worden ge- plaatst in het Katwijkse raadhuis. Officieel mag de gemeente niet zo maar schenkingen aannemen, zonder dat daar eerst in de gemeenteraad is beslist. Dat gaat vanavond gebeu- ren. Uiteraard mag worden verwacht dat de raad het schilderij in dank zal willen aanvaarden. Het schilderij stelt een gezicht op Katwijk voor. Kunstschilder Pieters heeft geleefd van 1956 tot 1932. Hij is tussen 1880 en 1908 ingezetene van de gemeente Katwijk geweest. Winkelcentrum De Kromme Aar voor Kerstmis 1974 open ALPHEN AAN DEN RIJN - Nog voor Kerstmis volgend Jaar a hoopt de ontwikkelingsmaatschap. pij Empeo het winkelcentrum ..De Kromme Aar" op de voormalige tuin van Lemkes achter de Van Man- j dersloostraat in gebruik te nemen. _e Wanneer de eerste paal de grond ingaat is nog niet bekend. Wel staat vast. dat deze binnen afzienbare tijd i wordt geslagen. Onlangs is de rijks- goedkeuring afgekomen en dat bete kent dat het alternatieve plan van d( Alphénse architect Hans Perotti van de baan is. 13 HILLEGOM Hoofdaalmoeze- 1S nier Alph. van Gorp uit Nijmegen 811 zal op zaterdag en zondag tijdens de 1 H. H. mis in de kerk van de St-Mar- Vai thuisparochie referaten verzorgen i 9 over het werk van de international bouworde. Janssen nadrukkelijk: "Ik ben voor eigen rekening naar Nederland ge komen en beslist niet voor een of an dere organisatie. Dat iwl ik duidelijk stellen. Wel zal ik bij mijn terug komst mijn collega's op de hoogte stellen van mijn bevindingen en de mogelijkheden, die ik heb ontdekt om de Zuidafrikaanse bloemen in Neder, land af te zetten. Heel beslist zie ik mogelijkheden. We werken samen met Cor van Duijn. Wanneer we als Zuidafrikaanse veiling een samen werking tot stand weten te brengen met bijvoorbeeld Rijnsburg en Aals meer, dan zie ik, dat we in de toe komst veel bloemen naar Nederland zullen exporteren om die hier langs de gebruikelijke weg te laten afslaan. Als het bij ons zomer is, dan is het hier in Holland hartje winter. Wy b£ schikken over veel buitencultures en produceren dus bloemen, die bij jullie niet groeien en waar toch vraag naar is. Rozen, gladiolen, lathirussen, alstroemeria's. prothea's en nog veel Wanneer we aan Janssen vragfen of dit de eerste poging is een vaste voet op de Europese markt te krijgen antwoordt hij"Nee, bepaald niet. We zijn er de laatste tien, vijftien jaar al mee bezig. Er zijn denk ik zo'n dertig tot veertig handelaren, veelal Hollan ders, die bloemen exporteren naar Italië, Duitsland, Frankrijk en nog enkele andere landen. Allemaal tegen vaste en van tevoren gecontracteerde prijzen. Tot nu toe was het door het marktstelsel wat moeilijk om onze produtoten naar Nederland te bren gen. Afzet naar Duitsland werd steeds problematischer, omdat de Neder- landse bloemenhandelaren daar een forse greep op de markt hebben ge kregen. Een belangrijke zelfs. K\jk maar eens hoeveel Duilsland-riJders uit Rijns- burg dagelijks de grens over gaan met volgeladen auto's met bloemen. Een strop voor de Duitse importeurs, die bij ons bloemen betrokken. Ze moeten concurreren tegen de Neder landers, die ze aan huis afleveren bij de bloemenzaken. Daarom zoeken we naai- andere afzetgebieden en menen, die onder andere te hebben gevonden in Nederland. We willen onze bloe men dan laten verkopen via veilingen als Rijnsburg, Aalsmeer, Westland en mogelijk Roelofarendsveen" Rijnsburger Cor van DuiJn onder breekt het gesprek: 'Ik ben er al enige weken mee bezig. In het begin had ik een omzet van f 5000,- per week en nu zit ik al aan de f 25.000.- toc f 30.000,-. Dat bedrag is beslist wel voor uitbreiding vatbaar. Een leuk experiment. Ik behartig hier de belangen van de Zuidafrikaanse kwe kers en lk kweek samen met hen op Zuidafrikaanse bedrijven. Heus ik zie er wel wat in. Daarom ga ik moedig voort. We hebben enkele combinaties gevormd en die hebben nu een eigen nummer in de veilingzalen van Aals meer en Rijnsburg". Janssen stelt nadrukkelijk, dat men vanuit Zuid-Afrika het beste van het b.-ste exporteert. Zware kwaliteit dus. Hü heeft hier de laatste dagen op de veilingen rondgeneusd en is tot de conclusie gekomen, dat men er heel goed bloemen kwijt kan, die in Zuid- Afrika door het grote aanbod door- ALPHEN AAN DEN RIJN Tij-v dens een gisteravond in de Bron ge houden lezing voor de vereniging van industriële ondernemingen in Alphen en omstreken heeft dr. R. Eijsink, üd van het dagelijks bestuur van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, de bedrijfsondernemers ervan proberen te doordringen dat de vakbeweging moet worden gemobiliseerd ten aan zien van de rijks- en provinciale we gen die rond Alphen zijn getekend. Waarschijnlijk komen nog in decem ber de 'plannen voor zowel rijksweg 6 (ten noorden van Alphen) als rijks weg 11 (onder de gemeente door) ter visie te liggen en daarmee ter discus sie. „Dat zal een harde discussie worden", aldus dr. Eijsink. Hij gaf deze wegenplannen "geen schijn van kans" als niet de vakbonden worden wakker geschud. „Slagen we daar niet in, dan staan we helemaal alleen te genover geëngageerde actiegroepen" Volgens dr. Eijsink moeten deze verkeersvraagstukken worden aange sneden in de bedrijfsraden, omdat be tere wegen mede bepalend zijn voor de werkgelegenheid. „Maar in de vak bonden bestaat nauwelijks enige aan dacht voor de planologie in het alge meen. Het is bijzonder Jammer dat deze grote belangen nu in groepen van hobbyïsmen terecht komen". De voorgestelde groei van Alphen typeerde hij als "een gezonde verste delijking". Maar zelfs als wordt ge streefd naar een zo gering mogelijk aantal forensen, dan nog blijven bij een ideale woon-werk-situatie de in frastructurele problemen bestaan. Hij noemde als voorbeeld de bedrijfs- aanvoerlijnen en ook de recreatiege bieden die toegankelijk moeten zijn. Het vierkant van wegen rond Al phen (zie de situatieschets) is al on volledig, aldus dr. Eijsink. „Rijksweg 3 is geen haalbare kaart meer van wege de bedreiging voor het natuur- en plassengebied, maar doordoor blij ven we wel zitten met die nare rijks weg 25 en onder meer de provinciale weg 7 (de Herenweg, die van Alphen naar Leimuiden loopt)." Het draait in de komende tijd voor al om de provinicale weg 6. In Alphen heeft deze weg een ringfunctie in de verdere uitbouw van Ridderveld. Door "een truc" is dit stukje provin ciale weg 6 in Alphen omgedoopt tot provinciale weg 7 nieuw. Dr. Eijsink zei hoop te hebben dat aanleg van dit gedeelte zal lukken. Daarbij is ook de stem van Ter Aar belangrijk. maar eerder nog om rijksweg 11. die is gedacht als een nieuwe ver binding Leiden Alphen (zuidelijk m de gemeente lopend) Utrecht. Er zal hoogst waarschijnlijk een keus moeten worden gemaakt tussen één van deze twee oost-west verbin dingen. „Naar onze mening moeten we dan met ons volle gewicht op rijksweg 11 gaan liggen", aldus dr Eijsink. Hij waarschuwde de aanwezige bur gemeester Gallas en wethouder Duin (ruimtelijke ordening) er echter voor dat bij de overheid de neiging be staat eerst in het westen te beginnen met deze rijksweg 11, en wel met het verbindingsstukje tussen rijksweg 4 (AmsterdamDen Haag) en rijksweg 44 AmsterdamDen Haag via Was senaar) Voor Alphen is het noodzaak dat deze weg helemaal wordt doorgetrok ken naar Utrecht, aldus dr. Eijsink: „anders wordt de ontwikkeling van Al phen getemporiseerd. En een halve ontwikkeling is geen ontwikkeling". De provinciale bestuurder zei ervan overtuigd te zijn, dat de gemeente straks de vraag voorgelegd zal krij gen welk belang Alphen heeft bij zo'n nieuwe aansluiting op Leiden. Hij verweet de werkgroep milieubeheer van de Leidse universiteit daarbij min of meer in de argumentatie tegen de aanleg van rijksweg 11 gebruik te maken van verkeerde cijfers die van rijkswaterstaat), welke spreken van •een doorgaand verkeer (Utrecht- Leiden) op de Rijndijk van éénderde van de auto's. Een onderzoek van de provincie, aangevuld door de gemeen te Alphen, heeft twee jaar geleden aangetoond dat de helft van het ver keer op de Rijndijk in Alphen een doorgaande bestemming heeft en der halve gebaat zou zijn bij een snelle verbinding Utrecht—Alphen—Leiden, zoals rijksweg 11 is opgezet. „Maar dat kwam niet in him kraam te pas. En anders weten ze het via een andere toer toch wel zo te draaien dat zij gelijk hebben". „Wordt men niet wakker, dan leidt dit tot een zeer eenzijdige beïnvloe ding straks van de politici, die na tuurlijk onder druk van de publieke opinie werken. Want burgemeesters zijn ambtshalve verdacht, die wer ken alleen maar voor grotere ge meenten zodat ze meer gaan verdie nen en gemeenteraden zijn ook al verdacht, want die denken alleen maar aan hun lokale belangen. Wat blijft dan over: geïnteresseerde actie groepen. Maar als er straks telegram men van de vakbeweging binnenstro men over de wenselijkheid van nieu we wegen, valt nog te bezien hoe universitaire werkgroepen daar tus sen komen". iVf,],,,; fffi vaa ftTaag, Bern - h lachte worden ivakkergescN hi (Foto Wim Dijkman) nin?in Het wegenplan rond Alphen waarover gedeputeerde Eijsink gisteren zei, dat de vakhonden moeten Als men daarin niet slaagt, staat menvolgens Eijsink, helemaal alleen tegenover geëngageerde ac tiegroepen. fogin durf RIJNSBURG Jan Janssen <48 en eigenaar Van Terra Nova Nurseries in het Zuidafrikaanse Newville, twintig kilometer van Johannesburg) is een dag of veertien naar Nederland ge komen om ook voor zijn collega's te onderzoeken of hier een afzetgebied is voor in Zuid-Afrika gekweekte bloemen. Het gaat in het bijzonder om gladiolen, rozen, lathyrussen en lelies en voorts om exotische bloemen. Hij geniet gastvrijheid bij de Rijnsburgse kweker Cor van Duijn (32), die zich het laatste jaar in het bijzonder interesseert in het op de Neder landse veilingen brengen van bloemen, die er in bepaalde jaar getijden hier nauwelijks te bemachtigen zijn. ■Uees Die Van Duijn is een echte "door douwer". Hij wil iets aniders brengen dan hier gebruikelijk is en maakte voor he<t onderzoeken van de moge lijkheid en ui'bvoerbaarheid van zijn plannen de laatste maanden al zes entwintig vliegreizen in en buiten Europa om buitenlandse kwekerscen tra te bezoeken en contacten voor de import te leggen. Van Duijn richtte daratoe "Dufleuns B.V." op. die zich b^zig houdt met import en export van bloemen. draaien en die in Nederland niet te koop zijn. Voorts ziet hij ook omge keerd mogelijkheden voor de Neder landse kwekers. Eén probleem is er. Het transport. Zijn er directe ver bindingen van Johannesburg naar Amsterdam dan staat er niets in de weg. Driemaal in de week is er na melijk zo'n rechtstreekse vlucht. Uit gevoerd door de S.A.L. en de KiM. De bloemen zijn.dan in een uur of achttien over. Maar op de andere da gen gaat het niet zo snel Dan moeten de zendingen worden overgeladen in Frankfort, Parijs of Landen. Dat vergt veel tijd. De bloemen zijn dan te lang onderweg en dat schaadt de kwaliteit. Vooral op Londen-Hea- tlhrow is het vaak mis. Daar blijven de dozen of containers met bloemen soms wel anderhalve dag staan. Dat kan natuurlijk niet. Daarom maakt Janssen van zijn verblijf in Holland tevens gebruik om in Parijs en Lon den en ook in Frankfort snelle door zendingen te bepleiten om de handl- di lange vliegtijd zoveel mo- Nu is dan zijn vriend en relatie, de kweker Jan Janssen uit Newville (Zuid-Afrika) op bezoek. Een Bra bander, wiens wieg stond in Raams- donksveer. In 1949 emigreerde hij naar Zuid-Afrika, waar hij samen met zijn broer een groot kwekersbe- WHÊ drill heeft. Een gemengd bedrijf wel gefuk"te ^ekoTtèn.'He7 möölstê te verstaan met 250 hectare groenten en 80 hectare bloemen. Specifieke bloemenkwekers kent men in Zuid- Afrika nauwelijks. Ze combineren de bloemen met groenten of fruit. De meeste van die kwekers zijn van Hol landse afkomst. In een straal van tachtig kilometer rond Johannesburg tele men tientallen kwekers met zeer grote bedrijven. In totaal heeft men daar zo'n zeventig tot tachtig hec tare glas, de rest wordt geteeld op de koude grond, zoals men dat hier pleegt zijn wanneer gebruik kan worden ge maakt van I.A.T.A.-contadners. Deze kunnen echter alleen worden ver voerd met de Boeing 747 of de DC 10. Grootste zorg is dus regelmaat te krijgen in de verzendingen. Vandaag spreekt Janssen over deze belangrijke zaak met de luchthavenautoriteiten op Londen-Heaithrow Doordat het in Zuid-Afrika lang ei- licht en veel warmer is ziit men niet met zulke hoge kosten bij het kweken als hier in Nederland. De andere zijde van de medaille is, dat de kosten van het transport zeer hoog zijn. Onge veer 65 procent van de opbrengst moet worden uitgegeven voor ver voer, veilingkosten etc. en maar 3595 komt ten goede aan de kweker. Toch is die export rendabel. Momenteel wordt er zo'n f 15 miljoen gulden aan bloemen geëxporteerd. Een bedrag, dat naar Janssens mening, zeker be langrijk op te voeren is. Van Duijn: "Ik wil proberen hier bloemen op de maTfct te brengen, die in Nederland in dit jaargetijde niet te kweken zijn. Daarom ben ik ook al enige malen in Kaapstad en Johan nesburg geweest. We hebben met gla diolen al veel succes gehad. Ik heb daar zo'n vijftig hectare goede grond vol met gladiolenbollen uit Neder land laten beplanten. Daar planten ze zo'n 500.000 op een hectare en hier de helft. Trouwens, dat is met vrijwel alle bloemen zo. Het aantal eenheden per hectare is veel lager dan bijvoor beeld hier in Rijnsburg. Dat is nodig voor een juiste ontwikkeling van het gewas." Tenslotte hebben we het met Jan Janssen nog even over de bloembol lencultuur. Uit zijn woorden blijkt, dat men daar ook intensief mee bezig is en dat de Zuidafrikaanse bollen een afzetgebied over de gehele wereld vinden. Hij meent, dat die bollen niet behoeven onder te doen voor de in de Bollenstreek gekweekte. Trouwens, die bollenteelt wordt meestal door Hollanders bedreven. Hoewel hij zich zelf niet op dit gebied beweegt, weet hij, dat de grote Zuirafrikaanse kwe kerijen ook een contactpersoon in Hillegom hebben zitten om de afzet te bevorderen. Wat de afzet van de bloemen aan gaat hopen Janssen en Van Duijn nu maar, dat de Nederlandse veilingen ook de Rijnsburgse hun mede werking zullen verlenen. Mede door die geïmporteerde bloemen kan het veilingpakket, vooral in tijden van bloemensohaarste, behoorlijk worden aangevuld. Trouwens er worden in Rijnsburg al rozen uit Marokko en anjers uit Italië verhandeld. Waarom zou men dan niet meewerken bij het nonen van proeven met de verkoop van Zuidafrikaanse bloemen? LEIDEN In de sloot, die langs de Constantijn Huygenslaan loopt, zijn gisteren twee kinderen, resp. van twee en drie jaar te water geraakt. Eén van hen, de driejarige Adriana Hoppenbrou- wer is vanochtend in het Academisch Ziekenhuis overleden. De kinderen waren dagelijks in de huurt van de sloot te vinden, om de eendjes brood te geven. Herhaaldelijk moesten omwonenden hen wegsturen, omdat de kindereii te dicht bij het water kwamen. Buurtbewoners dachten eerst dat er een pop in het water lag. Vroeger stond er een heg, maar die is verwijderd in verband met rioleringswerkzaamheden voor de flats, die aan de Plesmanlaan werden gebouwd. Voor een vervanging is niet gezorgd. De kinderen moeten tussen half tien en half elf in het water zijn gevallen. De toestand van de 2-jarige Dennis van Dongen is nog kritiek. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4