TWENTE VAKKUNDIGER DAN REAL MADRID...' 0* ^inst voor huisclubs iRIE VAN GEMERT MOE VAN HET VLIEGEN? APPIE HAPPIE Ipswich gehypnotiseerd met steriele bewegingen "Zo stel ik me het ideale voetbal voor" UEFA-cuptoernooi ONDERDAG 29 NOVEMBER 1973 PAGINA 19 Arie van Gemert heeft het niet kunnen bolwerken bij PSV-Spar- ta. Hijzelf meende dat dit mis schien te wijten was aan de 42 Door Nico Scheepmaker uur die hij de week daarvoor in een vliegtuig had gezeten. Zoals bekend floot Van Gemert eerst in Seoel, daarna in Hongkong de kwalificatiewedstrijden tussen ZuidKorea en Australië, die uit eindelijk Australië naar de we reldkampioenschappen brach ten. Ik heb enkele korte flitsen van die wedstrijd in Hongkong gezien. In het strafschopgebied werd 'n aanvaller die dreigde door te bre ken op flagrante wijze onderuit gehaald, maar Van Gemert liet rustig doorspelen. Bij PSV— Sparta deed hij hetzelfdeHeijer- man brak door, maar Deijkers pakte hem met beide handen bij de heupen en trok hem, binnen 't strafschopgebied, op moedertje aarde terug. Van Gemert deed of zowel zijn neus als die van Deij kers en Heijermans bloedde. Ook de grensrechter die daar pal bo venop moet hebben gestaan (het gebeurde in de rechterhoek van 't strafschopgebied, aan de kant, waar de grensrechter stond) rea geerde blijkbaar niet, labbekakke- rig en in-de-schulp-kruiperig als grensrechters in ons voetbalbestel nu eenmaal zijn: de tweederangs handlangers van de scheidsrech ter in plaats van de eersterangs beschermers van de spelregels. In ons toch al doelpunt-arme voetbal worden de verdedigers bij voorkeur verdedigd tegen de aan vallers, en nooit andersom. In twijfelgevallen beslist de scheids rechter (dat is een voorschrift), altijd ten gunste van de verdedi gende partij, en bij scrimmages voor het doel zijn in negen van de tien gevallen (althans in de ogen van de scheidsrechter) de aanval lers de boosdoeners en krijgen de keepers een vrijbrief om rück- sichtlos op de bal af te stormen, ongeacht de tegenstanders die rondom hem in de weg staan. Van Gemert gaf ook daarvan 'n kenmerkend staaltje weg toen hij het doelpunt in eigen doel van Sparta afkeurde, zogenaamd om dat Pim Doesburg door 'n PSV- aanvaller gehinderd zou zijn. Er kwam van links een hoge bal voor het doel (je kon het in slow motion op de televisie uit stekend volgen), Doesburg liep uit, hij werd uitsluitend door ei gen spelers omringd, hij miste de bal en een toestormende Spartaan knalde de bal in eigen doel. Afge keurd hoewel Doesburg op geen enkele wijze in contact was ge weest met een tegenstander. Ge woon de Povlov-reactie van de scheidsrechter: keeper mist, doel punt, daar moet iets mis zijn, dus fluiten maar. Hoe gevaarlijk het is als een scheidsrechter onvoldoende in grijpt en overtredingen wegwuift, werd op tamelijk amusante wijze bewezen bij Ajax-De Graafschap. De felle, niet te intimide ren Graafschap-midvoor De Jon ge duwde in een duel om de bal Barry Hulshoff met al zijn han den hardhandig uit diens baan, waardoor Hulshof f opeens enkele meters achter lag op De Jonge die er op de linkervleugel met de bal vandoor ging. Hulshoff keek echter naar scheidsrechter Jon ker, en maakte een gebaar van: hoe zit dat, mag dat tegenwoor dig, wordt er niet meer voor zo iets gefloten? Hij had groot gelijk, maar Jon ker wuifde dat er doorgespeeld moest worden. Barry, „A sadder but wiser man", volgde het ad vies van arbiter Jonker op, daver de met reuzenpassen De Jonge achterna die bij de zijlijn nog steeds met de bal naar voren snel de, Barry haalde hem in, gaf hem een zwieper van jewelste waardoor De Jonge enkele meters opzij vloog, pikte de bal op. dreef ermee terug naar het middenveld, merkte tot zijn tweede verbazing binnen een minuut dat er weer niet gefloten werd, en keek toen, met de bal aan zijn voeten, met een brede grijns om naar De Jon ge die beduusd overeind krabbelde. Vermoedelijk dacht Barry toen: wat jij kan kan ik ook. Hij had bewezen dat hij mentaal sterker was dan Jonker. Hulshoff had Jonker immers voor Joker gezet door hem terug te betalen met een zelfde overtreding als waar voor hij eerst niet gefloten had. Een scheidsrechter moet het na tuurlijk nooit zo ver laten komen dat hij „gechanteerd" kan worden met zijn eigen (foutieve) beslissin gen. ADVERTENTIE Cambuur wil Ove Kindvall LEEUWARDEN De eerste di visieclub SC Cambuur wil in de ko mende transferperiode proberen de Zweedse international en oud-Feye- noorder Ove Kindvall aan te trek ken. Kindvall speelt momenteel bij Norrköping. Trainer Leo Beenhak ker van SC Cambuur woonde dins dagavond in Gelsenkirchen de wed strijd ZwedenOostenrijk bij. Voorts heeft SC Cambuur zijn zinnen gezet op twee niet met naam genoemde in België spelende Nederlanders. Wie Spanje kentkent Osborne shocry 0SBORM Sherry Calidad Superior Wereldbeker voor Independiente ROME Independiente heeft gisteren in Rome met 10 gewonnen van het Italiaanse Juventus in de strijd om de wereldbeker, het offi- cieuse wereldkampioenschap voet bal voor clubs. Juventus nam de plaats in van Ajax dat niet bereid was gevonden weer om deze beker te spelen. Vijf-en-twintigduizend toeschou wers die het koude weer hadden getrotseerd om deze ontmoeting bij te wonen, zagen in de 80ste minuut de gouden treffer komen van d? schoen van Bocchini. Juventus had in de 47ste minuut een schitterende kans op de zege laten liggen toen Cuccreddu een strafschop hoog over schoot. De overwinning kwam de Argentijnen wel toe in deze zeer matige gespeelde ontmoeting. PSWICH Nog geen jaar geleden bracht FC Twente het •derlandse voetbal grote schande. Het was in Mönchenglad- :h dat de Twentse équipe zich met het schuim op de lippen buiten ging tegen de "Borussen" van Hennes Weisweiler. was in die vol vijandige grofheden geladen halve finale de UEFA Cup 19721973 dat Piet Schrijvers Jupp Heinc- op een ordinaire kopstoot onthaalde. Dat René van de rkhof werd weggezonden na een gemene charge tegen inther Netzer. negen maanden later, heeft Twente Europa een ander visi- iartje gepresenteerd. Een druk- tje met vergulde fraaie letters, reclamebrief, die gehonoreerd met respectvolle blikken. En de rechtstreekse tegenstander, het 19.000 koppige voetbal- Stolk Ipswicli én van televisie- ind Engeland. De beloning voor ntig minuten voetbal-vakman- p kwam in de vorm van een gun- uitgangspositie op overleving, en zéér reële kans dat FC te na Ipswich Town een nieu- pponent krijgt toegewezen. Waar kanttekening, dat Real Ma- met dezelfde 1—0 cijfers de mat Portman Road afstapte. En dat ich Town de stelling dat Engel- oetballers als gevolg van hun oor aanvallende acties, verdedigers zouden zijn. deloos maakte door in de e hoofdstad doodleuk met triomferen", ïttemin mag de prognose dat FC ite gisteravond de basis legde de uitschakeling van Ipswich niet als een te optimistische worden gezien. In de woeden- eeuwstorm slaagden de Tukkers i een hartkloppingen bren- ouverture in de Engelse équi- aet orkaankracht gestart, ge- ijk aan de wind uit de zeilen emen. Op koele, professionele Zonder een stuiver risico te ne- Met als uitblinkers Theo Pahl- Kick van der Vfill en Kees [erssel. Juist de laatste had het. nog vrij Jeugdige gezicht van Spitz Kohn met verse zorgenrimpels ge groefd. Was Van Ierssels optreden, vrijdag jl. tegen NEC niet helemaal vrij geweest van smetten? En zou FC Twente Juist tegen een ploeg waarin spelen op balbezit een zaak van leven of dood betekende, die ka bouterachtige, vaak verguisde Epi Ürost niet pijnlijk missen? Zo had Kohn in weerwil van de zes compe titiesalvo's ook zijn bedenkingen ge had tegen Johan Zuidema. Jan Jeu- ring, de geblesseerde routinier, de spits die als geen ander met zijn ach terwerk draaiend de bal kan afscher men, zou voor het eerst wel eens niet gemist kunnen worden, zo spookte het Kohn door het hoofd. Gunstig Hoe anders pakte het allemaal uit. Toegegeven, de steeds compacter wordende laag poedersuiker, was vooral omdat de Engelsen verzuim den er hun voordeel mee te doen, slechts gunstig voor de verdedigen de formatie. En Bobby Robson, de manager die in de toekomst de op volger van Sir Alf Ramsey zou zijn geworden als hij niet voor tien Jaar voor Ipswich Town had getekend, turfde uitgerekend een handvol te genvallers waar het de strijd tegen 't door hem zo gevreesde FC Twente betrof. Maar ook al zouden de geblesseer den Dave Best, Mick Lambert, Co lin Harper en de geschorste libero Allan Hunter van de partij zijn ge weest, gaf hij later toe, dan nóg zou FC Twente zijn brigade met sterie le bewegingen hebben gehypnoti seerd. "Twente speelt, wat wij in Engeland totaalvoetbal noemen, 't Benut het hele veld, het is ontzet- Ipswich Met zyn 42 jaar is Bob by Robson een van de meest ge vraagde managers van Engeland. Derby County en het steenrijke Everton vragen zich tot op de dag van vandaag af waarom Robson, die in de wandelgangen aJs opvolger van Alf Ramsey wordt genoemd, het veel hogere salaris dan de twintigduizend pond sterling die hij bij Ipswich Jaarlijks toucheert ach teloos negeerde. t„Mijn passie voor echt voetbal is groter dan mijn zucht naar geld," luidt Robsons antwoord. Ipswicn biedt mij de mogelijkheden mij uit te leven. Voetballers kopen is geen kunst. Goede voetballers ontdekken en de ruwe diamant bijslijpen is voor mij veel interessanter." Is dat ook de reden dat Robson het Nederlandse voetbal zo bewondert? Hij: „Het FC Twente, dat ik van avond zag spelen, is het beeld zoals DEN HAAG Met uitzon- ring van Dynamo Tiflis hebben thuis spelende clubs de eerste itrijd voor de derde ronde het UEFAcuptoernooi met verschil gewonnen. Totten- Hotspur wist in het verre gelijkspel te bemachti- (11). FC Twente was niet lenige club, die slechts één tref- achter raakte. Ook FC Köln en Setubal verloren met de prestatie van de iugezen tegen de op het ogen- toonaangevende Engelse club United het hoogst moet len aangeslagen. FC Köln was bezoek bij Nice, de club van van Dijk. Merkwaardig was winnende treffers zowel l'pswich. Leeds, als in Nice tus- de 70ste en 80ste minuut vie- fokomotive Leipzig verloor op plukkige wijze met 12 bij Funa Düsseldorf.De Oostduit- y hadden bij de rust nog een «sprong. In de tweede helft eerst Brei voor de gelijk- sr, waarna de kort daarvoor gallen Moldt een inzet van in eigen doel werkte. VFB frtgart, dat dinsdag reeds met 0—2 bij Dynamo Kiev verloor, en Ruch Chorzow, dat met dezelfde cijfers bij Honved Boedapest ten onder ging, staan er het minst rooskleurig voor. Vitoria Setubal heeft in de sneeuwpiste van Leeds United meer dan de helft van het duel met tien man gespeeld. Vincente werd namelijk in de 40ste minuut uit het veld gestuurd na een zwa- dat Cherry Leeds eindelijk in de 70ste minuut de leiding gaf miste Lorimer vijf minuten later een penalty. De uitslagen van de derde ron de van het UEFAcuptoernooi zijn: Fortuna Düsseldorf (WDLD)-Lo- komotive Leipzig (ODL) 21: Ni ce (FR)-FC Köln (WDLD) 1—0, Dynamo Kiev (SU)-VFB Stutt gart (WDLD) 20. Dynamo Tiflis (SU)-Tottenham Hotspur (Eng) 11, Ipswich Town (Eng)-FC Twente (Ned) 10. Honved Boe dapest (Hong)-Ruch Chorzow (Polen) 20, Leeds United (Eng)- Vitoria Setubal (Port) 1—0,. De wedstrijd Standard Luik (Belg)-Feyenoord (Ned) moest wegens slechte terreinomstandig heden worden verschoven naar 5 december. De returns zijn voor woensdag 12 december vastgesteld. tend veelzijdig. Veel vakkundiger, dan Real Madrid. Veel verder ont wikkeld dan Lazio Roma", riep hij als bewonderaar van het Nederland se voetbal enthousiast uit. FC Twente, het toonde in weerwi' van het vervaardigde meesterwerk ook de eenzijdigheid aan van 't En gelse voetbal. Slechts één man, zo sprak ook Robson zich later uit, was zo pienter om te begrijpen dat Twen- tes verdedigers op het besneeuwde veld in moeilijkheden zouden komen door lastig te zijn, door als stoorzen der het uitverdedigen te bemoeilij ken. Hoe anders het zou zijn ge weest wanneer iedereen zo zou heb ben gedacht, bewees ook de enige averij die Twente gisteravond opliep, in het tweede bedrijf, slechts ne gen minuten verwijderd van de eind streep. Toen namelijk haalde David John son, Ipswich' voor honderdduizend pond sterling van Everton aange trokken spits, het rendement uit zijn transpiratie, na een door Woods op de paal gevuurd projectiel. Verkeerde kant "Willem de Vries draaide precies de verkeerde kant op", wist Spitz Kohn later spijtig. "Je had naar de zijkant moeten passen. Nu speelde Je Johnson in de kaart", onderwees hij De Vries op het moment dat de BBC het enige Engelse doelpunt in vertraagde beelden liet zien. Zoals hij Zuidema voorhield, dat hij verzuimd had Keeley op snelheid voorbij te stevenen, wanneer de Jeugdige ver dediger op het verkeerde been stond. Het bleken de enige dissonanten die Kohn onmiddellijk te binnen scho ten. Als wedstrijd was Ipswich—Twen te interessant. Daarom interessant, omdat Twente er uitgezonderd het prille begin dan wel meestal in slaagde de Engelsen in slaap te wie gen, maar niettemin kon Ipswich zich soms van de ketenen bevrijden. Opvallend was ook dat zulks door gaans op de Twentse rechterkant ge schiedde. Rechtsbuiten Schwemmler stoorde de om zijn aanvallend? drang bekend staande Mills niet vol doende. Franske Thijssen, is als rech- ter-middenvelder meer aanvallend, dan verdedigend ingesteld en René Notten bleek ook gisteravond een ge legenheidsback. Het was ook na een voorzet van Mills, dat Johnson in het begin zijn kopbal via de onderkant van de lai zag wegspringen. Zoals de grondslag van die keer dat Woods in droompo- sitie naastschoot op de Twente's rechterkant lag. Wellicht had Twen te ook iets meer risico's moeten ne men. Immers, het turfde nu al rian ter mogelijkheden dan Ipswich met Schwemmle, Pahlplatz en Zuidema in een hoofdrol. Onzin Spitz Kohn daarover desgevraagd: "Onzin. We hebben nu een gunstige uitgangspositie verworven. Let wel, ik zeg niet dat we er al zijn, na tuurlijk. En Theo Pahlplatz: "Je kunt gaan lopen drukken. Maar voor Je het weet, heb Je er een paar achter Je oren. Ik geloof dat we het zo goed deden". Toevallig sprak ook Keavin Beat- tie dat als zijn mening uit: "We hadden meer doelpunten moeten maken, dat wel, wist hij, terwijl hij bedenkelijk naar de lucht keek, waaruit sneeuw, steeds meer sneeuw dwarrelde. "Maar voor mezelf heb ik het idee dat Twente, een erg goed elftal overigens, niet anders kan dan in de breedte en achteruit voetbal len". Juist passerende Eddie Ach terberg, de man die het zelfs in En geland niet kon nalaten te flirten met het publiek, liet zich het Engels van Beattie nieuwsgierig vertalen. "Zeg hem maar dat ze daar nog wel ach ter zullen komen", was zijn baldadi ge reactie. Joop Castenmiller, vandaag voor het eerst in de leer bij Arsenals Bertie Mee, knikte bevestigend. ik me dat van het ideale voetbal voorstel. De Nederlandse competitie, Ajax en Feyenoord, ik volg ze we kelijks in de kranten." Bobby Robson is overigens niet zo veel fan van FC Twente dat hij bij voorbaat als verliezer naar Ensche de vliegt over veertien dagen. „Ik heb mijn ogen goed de kost gege ven. Ik heb ze bewonderd. En ik wil er ook mijn voordeel mee doen," zegt hij. „Met Harper, Hunger, Best en Lam bert zijn we tien, misschien vijftien procent sterker. Misschien is het dat percentage dat we straks nodig zullen hebben". Een verhaal wil dat Robson zich ook drie Jaar geleden als bewonde raar van Everton heeft opgesteld, toen scouts van de Liverpoolse club en Ipswich in het Noordierse Car lisle de tweede Duncan Edwards, Keavin Beattie ontdekten. Beattie, die meer heil zag in het rijke Ever ton, reisde op verzoek van die club toen naar de rivier de Mersey om teleurgesteld naar huls terug te ke ren, toen bleek dat niemand hem. zoals was afgesproken, opwachtte bij het station. Terug In Noord-Ierland wachtte hem thuis Bobby Robson, met een contract in zijn koffertje. Sindsdien koestert Robson zijn „diamant" die dan ook volgens hem voor geen miljoen pond te koop is. Speelt Robson wanneer hij zich als fan van Twente en het Nederlandse voetbal opstelt ook zo'n spel? Hij: „Voor Twente is dit commercieel een Juiste uitslag. Ik denk dat Ips wich en Twente zijn gehinderd door de weersomstandigheden. Niettemin waren de Twentse spelers vaker aanspeelbaar dan de onze. Zelfs in de achterste lijn durfde men risico's te nemen. Dat duidt op zelfvertrou wen. Hopelijk hebben wij dat zelf vertrouwen straJcs in Twente". Het sneeuwde gisteravond zo hard in Ipswich dat er "haan- vegers" aan te pas moesten komen om de lijnen van het veld te markeren Tennis De Nederlandse tennis ser Jan Hordijk heeft de derde ron de van het toernooi om de Australi sche tennistitels op verharde banen bereikt. In de tweede ronde versloeg hij de Fransman Caujolles met 6—2 en 7—6. Voetbal Hajduk Split heeft in Belgrado door een overwinning met 2—1 op Rode Ster de Zuidslavische beker veroverd. De ploeg mag daardoor volgend Jaar uitkomen in het toernooi om Europa Cup II. De 22ste editie van de zware Oost Afrika Safari Rally blijft volgend jaar binne de grenzen van Kenya De organisatoren van de rally, die rond pasen wordt gehouden, hebben Oeganda laten vallen wegens de on zekere politieke situatie in dat land. Tanzania gaf voorts geen toestem ming voor de doortocht tenzij men zou toezeggen dat de start in 1975 ln Dar es Salaam kan plaatsvinden. De organisatoren weigeren dit ech ter om. technische redenen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19