Af en toe moeten we de adem inhouden Vermoeide kaper mocht op Jeannette leuneq terwijl hij pistool tegen haar hoofd hield i Pi» Ringdijk wordt verbonden met andere oever SCHOLIEREN MOETEN NAAf "BUITEN" PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 28 NOVEMBER 1973" Door Willem Chr. Nijeboer Foto Wim Dijkman RIJPWETERING Als haar ver plichte vrije dagen om zijn stapt ze gerust weer op een lijntoestel naar het Midden Oosten. De Rljpwete- ringse stewardess Jeannette Beelen ziet daar na haar zesendertig vlieg uren durende kaping nog steeds geen been in. "Het moet wel heel toe vallig zijn als het me een tweede keer overkwam. Ik vind het al heel toevallig dat het mij één keer is overkomen. Als het me een tweede keer zou overkomen ga ik er wel over denken ermee te stoppen". Even na half twaalf gister avond stapte Jeannette haar ouder lijk huis in. Schijnbaar fit na zon dagavond half acht nog slechts drie uur te hebben geslapen. Dat was gistermorgen op Malta. In het vliegtuig heeft men eerst gedacht onder de bemanning met een grap te doen te hebben. Twee boord werktuigkundigen kwamen met de handen omhoog aanstappen, waar de hofmeester e'rg om moest lachen. De piloot deed ook wat schamper- tjes toen hij iets in zijn rug voelde. To^n hij omkeek was het toch bitte re ernst. De drie Arabische kapers zijn volgens Jeannette in Beiroet aan boord gekomen. Twee van hen heb ben hun maaltijd, en later een be stelde hors d'oeuvre geweigerd. Ze zijn toen naar boven gegaan naar de loungebar, waar ze een drankje be stelden. Even later hoorde Jeannet te gestommel en geschreeuw boven. Het was het begin van meer dan veertig angstige uren. "Ze sprafcen gebrekkig Engels", vertelt Jeannette aan de elf koppige familiekring die in spanning naar haar relaas luistert. "Eén zat er in de cockpit. Die gaf aan de andere twee de orders door via de omroep installatie „Een groot voordeel voor de inzittenden van de gekaapte Jumbojet was, dat zich in het toe stel een Libanees bevond, de zoon van de ex-premier van dat land. "Die heeft voor ons onderhandeld. Hij heeft dat ontzettend goed ge daan. Hij wist hoe Arabieren voelen, wat Je wel en niet kon zeggen. Hij vertaalde daarom lang niet alles. Hij deed of hij op hun hand was, erg diplomatiek was dat. Maar voor ons was dat wel erg moeilijk". Ruim een uur heeft Jeannette on der schot van een Arabische terro rist gestaan met een pistool tegen het hoofd. Dat was toen de passa giers en de stewardessen eindelijk mochten uitstappen. De mannelijke bemanningsleden moesten toen ach terin plaatsnemen. "Hij was zo ont zettend moe. Hij kon zijn hand niet meer omhoog houden. Maar het is ook vermoeiend om iemand lang on der schot te moeten houden. Ik zeg: Nou, leun maar. En daar stonden "Ik heb zijn pistool zelfs nog vast gehad. Ik zat met mijn pet op schoot. Toen gooide hij zijn pistool in mijn pet. Ik heb het ding teruggegooid. Die ene was ontzettend aardig. Hij probeerde me een beetje uit te da gen. Die andere liep steeds met een- grote handgranaat. Het pistool werd op ons gericht op een gegeven'moment. Toen moest al- 14 rw». «C r- "De Japanse stewardessen hebben op Malta hélemaal niet geslapen. Die moesten steeds interviews weggeven. Uit heel de wereld belden ze. En we konden zelf niet eens naar huis bellen. Nou, ik had gezegd: barst maar, ik ga slapen." Ie bagage naar voren. Ze hadden tassen met springstof en die zijn aan de deuren vast gemaakt. Het was nep, maar dat weet je niet. Je kunt het niet riskeren". „Af en toe werd er vanuit de cock pit geroepen door die Arabier dat er een stewardess met koffie moest ko men. En dan ging ik. Toen heb ik ze nog wel eens een zoen gegeven". Beelen uitbreekt: ,Je weet wel, een beetje bemoediging. Het is formida bel wat die captain heeft gedaan. Hij is ook oorlogsvlieger geweest. Sommige mensen vroegen dat ook. Want er zijn dingen gebeurd die vol gens de boeken helemaal niet kon den. Rakelings gingen we over al les heen, de laatste meters". ,De meeste stewardessen waren dolblij dat ze eraf mochten. Het was wel naar dat Je afscheid moest ne men van een bemanning met wie Je zo veel hebt meegemaakt. Dat was voor sommigen ook echt te veel. Maar het was het verstandigste" antwoordt ze als haar vader vraagt of ze als dat had gekund aan boord was gebleven. „We moesten trouwens. Dat is op het laatste ogenblik pas beslist". „Je hoeft er maar een paar te hebben die hysterisch worden nou Maar aan die Japanners merk Je niks. Japanse passagiers kunnen het bij mij niet meer verpesten. Er was één dikke Japanner die was op de bank gaan slapen. Toen ik langsliep werd hij wakker. Ik vroeg hoe hij zich voelde. Zegt hijJust like home, net als thuis. Eén van de passa giers was nog vlak voor hij aan de vlucht begon aan de dood ontsnapt bij een auto-ongeluk". „We hebben ons geweldig goed ge houden. De passagiers ook en de ka-f pers ook. Het was gewoon een goefc samenwerking. Ik heb met één van hen gewoon gepraat over van alles niet over de politiek hoor. Eén ka- per was zo*n Jaar of achttien. Di( was erg fanatiek hoor. En er was ei één van tegen de dertig. Die wai heel geschikt. Hij was erg aardig vooi de kinderen. Hij aaide ze gewoon ovei' het hoofd. En dan denk Je zou zo"t man werkelijk iemand kunnen dood. schieten? Maar dan zijn ze weei keihard". Twee maal heefti Jeannette wer kelijk gedacht dat de dood dlchtbl was. Maar daar wil ze liever niet over in de krant gepubliceerd zien omdat ze bang is dan tegen 4 J KLM-instructie te handelen. Jean nette was gisteravond thuis paniek hoor". Toen ze thuiskwam was na hai^j familie haar eerste belangsteUinllj voor de kranten die haar foto op dp voorpagina hadden en uiteraard oofr voor het interview met haar moede van gisteren in onze krant. „Zag erg dat mij bovenlip trilde", vroeg j nadat ze hoorde dat het NOS-Joui naai juist het gesprekje met hai had uitgezonden in de laatsl nieuwsuitzending. Van de pers heef ze niet zo'n beste indruk gekreeaf— „Wat een onbenullige vragen stelde^ sommigen. Die president dirt vond ik geweldig". Mooeder: „Ja,j net zo'n onbenullig antwoord tenf „Hadden jullie me gecremeerd ik was overleden?" vraagt nuchter vlak voordat we wegga| uit het ouderlijk huis. Op dat t stip, één uur vannacht, komen n een viertal familieleden haar feli^ teren met haar behouden thuiskon TER AAR De doodlopende Ringdijk wordt binnen niet al te lange tijd verbonden met de andere oever van de Leidse- vaart. Het is de bedoeling dat er een brug wordt aangelegd zo dat er 'n doorgaande route ont staat. Voor de reconstructie van de dijk en de bouw van de brug is een bedrag van ruim twee miljc*;n gulden uitgetrokken. Wanneer deze verbinding een feit is, betekent dat een ontlas ting noordzuid-route. Bovendien is het van groot belang voor de kassenbedrijven langs de Rijn dijk, dat dit obstakel wordt op geheven. De gemeenteraad heeft reeds een principebesluit geno men. Met de "polder" moeten nog de nodige zaken worden ge regeld. TER AAR Voor het voort' gezet onderwijs zijn er in Ter Aar weinig mogelijkheden. Dp gemeente herbergt een tuin bouw- en een huishoudschool Maar daarmee houdt het op. Wil men zijn zoon of dochter '1 middelbare of voortgezette op leiding laten volgen, is aangewezen op de grotere buurgemeenten. In vele geval len komen er levensgrote pro blemen om de hoek kijken wal betreft het openbaar Er is eenmaal een verzoek ge gaan naar een busmaatschappij tó om een bus naar Leiden te ten rijden voor uitsluitend scho lieren. Maar dit verzoek is af gewezen. heb Wanneer de maatschappij hebben toegestemd zou het pro bleem nog niet helemaal zijnes opgelost. De leerlingen bezoe ken diverse scholen waa lestijden veelal uiteenlopen. tr(}€ -lij" TER AAR "Tja, af en toe moet je wel eens even de adem inhouden. Dit jaar zijn er negenennegentig woningwetwonin gen gereedgekomen. Wij vinden het een noodzaak, dat er in Ter Aar goede huizen worden gebouwd. Met een aantal ge meenten in de omgeving voert Ter Aar daartoe een bouw- stroomverband uit, waardoor op de meest efficiënte wijze in de woningbehoefte wordt voorzien. Het gevolg van het gelijk tijdig gereedkomen van een groot aantal woningwetwoningen is, dat er nu even rust moet zijn. De wachtlijst voor woning zoekenden zal daardoor onvermijdelijk weer oplopen. In een vergevorderd stadium zijn thans 62 woningwetwoningen, die uitsluitend voor inwoners van deze gemeente zijn. Ik hoop, dat we een dergelijk project nog eens een keer bij de horens kunnen vatten", aldus een vlot pratende burgemeester Van de Poel. waarvoor zo'n vijftienduizend gulden aan premie wordt verstrekt, kosten de kopers uiteindelijk vijfenveertig- duizend gulden. "Hierdoor", zegt burgemeester Van de Poel, "hebben we een boel jonge gezinnen aan een huis kunnen hel pen. Je zou het kunnen zien als een geslaagde poging tot bevordering, van doorstroming. Ik hoop, dat we dit nog eens een keer kunnen doen". W erkgelegenheid De werkgelegenheid in het dorp laat eveneens niets te wensen over. Het zijn vooral de bloementeelt, conser- venindustrie naast de landbouw en veeteelt waarin de Ter Aarders hun (boterham verdienen. Aanvankelijk, waren er wat vervuilingsproblemen, rond de conservenindustrie maai deze week de waterzuiveringsinsta tie voor Langeraar in gebruik genomen is hiermee een begin van oplossing gemaakt. De verwa is, dat binnen vijf Jaar dit pr< uit de weg is geruimd. "Het vra grote investeringen maar ik ben toch wel gelukkig mee", aldus Van de Poel. Door Jan Wester laken Foto's Wim Dijkman Op de zeshoekige tafel liggen enke le pakjes sigaretten. Af en toe neemt mr. Van de Poel een "engelse". Naast hem zit de gemeentesecretaris, die een stapel paperassen heeft meegeno men voor het geval er iets moet wor den opgezocht. Zes met paarse stof beklede stoelen nemen een deel van de ruimte van de fraai ingerichte burgemeesterskamer in beslag. In dr uiterste hoek tiert een plant welig. Een blik uit het raam over het wijde polderlandschap leert, dat de Alphen- se hoogbouw zeer snel oprukt Gegroeid Ter Aar Is de laatste tijd snel ge- groeid, zeer snel zelfs. Die snelle ont wikkeling wil men nu duidelijk wat gaan indammen. "We mogen," zegt burgemeester Van de Poel, "het ver leden niet veroordelen. Toen werden er heel andere maatstaven aangelegd dan nu het geval is. Iedereen was toen bUJ dat er werd gebouwd. Nu komt men met bezwaren. En dat is niet eerlijk." Kruk Volgens de eerste burger zou nei voor Ter Aar geen enkele moeite kos ten om binnen afzienbare tijd de achtduizend inwoners-grens te over schrijven (nu heeft deze gemeente ongeveer zevenduizend zielen). "Maar dan hebben we ons kruit wel verscho ten en daar passen we voor. We zou den gemakkelijk een hoop koopwouin gen kunnen neerzetten en forensen aantrekken. Dat is geen enkel pro bleem. Er is nog grond en de vraag naar woningen in Ter Aar is groot." Ook het forencisme wil men afhou den. "Wil men deze zaak werkelijk doeltreffend oplossen, dan moet er wat worden gedaan aan de omgeving waar die mensen vandaan komen. De problemen liggen niet in de kleine kernen maar in de stad. Als men die meer leefbaar maakt, wordt de vraag naar woningen op het platteland on getwijfeld minder." tiek op Zuid-Afrika kan Je natuurlijk niet zonder meer als communistisch afdoen. Het is echter wel opvallend, dat de ontdekking van de apartheid samen valt met de ontdekking van goud en diamanten in Zuid-Afrika. De veroordeling van de apartheid is onderdeel van een plan om ver deeldheid in het land te scheppen in de hoop dat die tot de ineenstorting van het land zullen leiden". Dit zei de heer Du Bols. Zijn tegenstanders haalden er ook de mijnen bij, maar dan om aan te tonen dat Zuid-Afrika zonder de goedkope zwarte arbeids krachten niet zou kunnen bestaan. "De apartheid is economisch be paald", stelden zij. "Afrikanen die niet nuttig a zijn worden naar de kale vlakten bransporteerd. Dat zijn in feite 0 er concentratiekampen", zei een wezige. "Het apartheidssysteem Jee] door de blanken ontworpen om p0c/ voorrechten van de blanken veil* stellen". De heer Du Bols kwam stapels cijfermateriaal om aan 071 nen dat in Zuid-Afrika veel :ece gedaan om de levensomstan<Hl 6 l( den van de gekleurde bevolking verbeteren, maar de tegenstan' van de apartheidspolitiek hadden 1 ook goed voorbereid en beide I tijen lieten zich niet door eli toee overtuigen. Foto Jan Hol' Forencisme De trek naar het platteland is groot. Steeds meer mensen willen zich in pittoreske dorpjes vestigen. "Het forencisme", vervolgt burge meester Van de Poel, "heeft zich ontwikkeld. Het beleid van Ter Aar is echter nooit op expansie gericht geweest. Daarom halen we de rem nu echt goed aan. De aanwezige grond wordt angstvallig in de porte feuille gehouden voor de eigen bevol king. De laatste twee jaar is er geen stukje aan anderen uitgegeven". Hoe is het met de lijst van woning zoekenden? "Die is op het ogenblik sterk in gekrompen. Ook hier daalt het ge boortecijfer behoorlijk. Landelijk gezien is vijfendertig procent van de bevolking beneden de één-en-twintig Jaar. In Ter Aar is dat drie-en-veer- tig procent. En die mensen komen te zijner tijd bij ons om een huis. Het is en blijft dus wel passen geblazen". Juist voor deze Jonge gezinnen is het moeilijk een goedkoop huis te vinden. Maar Ter Aar heeft een "sleutel" gevonden om hieraan iets te doen. Van de twee-en-zestig wo ningwetwoningen, die hun voltooiing naderen, zijn er twintig verkocht te gen de kostprijs aan hen, die in 'n goedkoop huis woonden. Deze huizen, LEIDEN"Loze kletspraat jes!" "Brutale vlegel, houd Je mond!" De leden van het juridische dispuut Res Publica waren het gister avond niet erg met elkaar eens. Na een inleiding van de heer Du Bois, woordvoerder van de Zuidafrikaanse ambassade in Nederland en professor Van Wering, criminoloog in Amster dam, ontstond een uitvoerige discus sie over het voor en tegen van en de achtergronden van de apartheid in Zuid-Afrika. Van tijd tot tijd reageerden de aan wezigen zeer emotioneel en dan ver zandde het gesprek in langdurige ver wijzingen naar wetten en jaartallen. De verschillende standpunten kwa men wel duidelijk naar veren. "Kri-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4