legio Rijnland van VVV's s moeilijk te realiseren zee- faartschool ^bewoond" Tegen en Rotteveel voor C. (slot) l ««aKSs1" GODS NAAM Warmond: nog geen ja tegen Recreatie schap Plassengebied VERONTRUST Geheime cheque 028: 10% korting op alle afdelingen. WOENSDAG 28 NOVEMBER 1973 atef rjïDEN Het gebouw aan het Noordeinde, aanvankelijk kweek- iol voor zeevaart en de laatste jaren marinecentrum, heeft nieu- Jjbcwoners na het vertrek uit Leiden van dit zeemachtonderdeel, gemeente heeft er een concierge geïnstalleerd en begin volgende pnd zullen de eerste huurders hun intrek nemen: de stichting ping Werkende Jongeren en de Kritiese Werkende Jongeren, fltörgemeesters en wethouders lopen hiermee vooruit op de behan- hg in de raad van de verdeling van dit grote pand onder een tel organisaties. Dat zijn verenigingen van de LJA, sportver- iingen en kunstenaars. Momenteel wordt de ruimte functioneel feeld. PvdA-fractieleider Van Aken drong in de gisteravond ge- Ben commissievergadering algemene en bestuurlijke aangelegen- ta aan op het juist inschatten van de enquetes van LJA en jurele Raad. Amptmeijer (PSP) zegde toe in de raad op deze t terug te komen. roblemen, kaas en wijn n i commissie boog zich verder over het programma van het be- dat commissaris der koningin mr. M. Vrolijk, maandag aan en brengt, s Avonds wordt een raadsvergadering gehouden nn aan de orde moeten komen de onderwerpen werkgelegen- ™ri?'®.c'leve mvesteringsheffing. bescherming milieu, knelpun- ™eneigïebedrUfemnB' goedkeurlnB restauratie monumenten en TÏ kaas en wijn wordt deze vergadering besloten, wat KVP-frac- ïïf™D"esse" de opmerking ontlokte: "Is dat een goede manier iSmiSSÏÏÏ del?onstreren's Middags om half drie slaat ommissaris de eerste paal voor een complex van 100 woningwet- ingen in de Merenwijk, die gebouwd worden door "Ons Doel". Bij het lezen van de disputen voor eigen belangen gerichte groepen en en tegen boosdoener C. J. Rotteveel zeker niet in de laatste plaats de moest ik ineens denken aan de jaren staat. van voor, tijdens en na de oorlog. De vraag rijst bij my op waarom het zo belangrijk is een mening te hebben. Het is in dit maatschappelijk be stel zo vreselijk moeilijk er een eigen weldoordachte mening op na te hou den. Vooral, omdat men dat niet wil en gewenst acht. Die men, dat zijn de politieke par tijen, de concerns, de kerk, de pro vinciale en plaatselijk duidelijk op Reeds vanaf Je geboorte word Je in een hokje geplaatst en wee Je ge beente als het Je eenmaal lukt er uit te breken. Je wordt direct teruggejaagd met argumenten waar Je niets tegen in te brengen hebt, of, en dat kan ook, Je wordt ondergebracht in een ander die voor Je wordt gecreëerd. Je bent rood of oranje, katholiek of prot-es- Opnemen van brieven Id deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ts De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren daD wel in te korten hij onder verstaat moeten wy zelf uitmaken. Zou de heer O. mis- tant, links of rechts, progressief of schien bedoelen „linkse Journalis- neutraal, dood of levend. Zo ver voor de oorlog, zo is het Voor en na de oorlog zyn de tiek"? Makkelyk zo'n toets nietwaar? Maar ik moet het niet. Ik ben ook belichting van diverse zyden en nog mensen als HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wy voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AWE-Ancre Voor f39,50 heeft U by ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50 Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 contra ten opzichte Goddank J van het totalitaire stelsel in gierende Rotteveel. Mensen die niet meehuilen vonken uiteengespat in een duide- met de wolven in het bos, mensen ïyke afwyzing door het Nederlandse durven te zeggen en te schry- volk die, al gaat het wat stroef hoe zy het anders zien onwillig, elk jaar op de namiddag lezers toch vooral goed te informeren, van de vierde mei een balans wenst Mensen ook die niet bang zyn zich op te maken met als uitkomst een zeer bloedige en tragische. Een bittere balans inderdaad, wel ke wy niet in het minst te danken hebben aan de Journalistieke groot heden van toen waarvan ik U nog wel een paar namen zou kunnen noemen. Er zyn er zelfs ter dood ge bracht en verbannen. Omdat zy de openbare mening wisten te vergifti gen. om te buigen met hun talentvol en geraffineerd geschrijf, in de de magogische styl waar de heer R. heden gebruik van maakt. Hr. R. is zeker talentvol en een vakman. Hij verpakt zyn artikelen in schynbaar onweerlegbare argumen ten geeft daar een authentieke af komst aan die al heel lang geleden gedoodverfd werden als gewoon boe renbedrog. Maar zeer gevaariyk als het gaat de toorn op de hals te halen andersdenkenden, van schreeuwers en mensen die het blykbaar niet meer durven zien en dan kracht by- zetten aan hun verklaring door veel titelgebruik. P. H. VAN WERKUM, Terweeweg 12, Oegstgeest. (Discussie gesloten redactie"». Uit de kwasi komisch epistel van M. Verhoog in dit blad van 23 nov. J.l. biykt dat het randschrift op onze munt hem nogal hoog zit. Even ïykt het er op dat Verhoog uit Schrif- tuuriyke overwegingen schrijft. Doch schrijven verraadt dat het Verhoog beslist niet om de eer de"°krinVwaar het Gods doen ls Wanneer Verhoog ae Knng waar net Cfoif Hot Aa om zuiverheid ning, omdat brengen is, voor bedoeld is dit talent niet bezit, zo zij ooit aan bod komt een en ander te weerleggen. Want de sa menleving zit vol met fouten en ver gissingen, is vaak onrechtvaardig en nooit volmaakt, dus wie een stok zoekt om te slaan zal hem vinden. stelt dat de Schrift onomwonden zegt dat geld de wortel van alle kwaad is, getuigt dit van zeer weinig schriftkennis. Wanneer Jezus zyn discipelen opwekt om hun bezittin gen te verkopen zodat zy aalmoezen kunnen geven, is daar )EN/KATWIJK/NOORDWIJK De rust in de toe- iche industrie is teruggekeerd. Nauwelijks ziet men gasten aan de kust. Ook niet tijdens de weekeinden, lutoloze zondagen nu eveneens in het buitenland im- >i(J>erd hebben er mede toe bijgedragen, dat het iin Kat- en Noordwijk is als „de dood in de pot". Toch heerst de VW-kantoren heus wel de nodige bedrijvigheid, a aiders voor het badseizoen 1974 moeten de deur uit. iropaganda moet namelijk door blijven gaan als men greep op de toeristische markt wil blijven behouden. En vooral indien het de typische op geen enkele atlze uit op te maken verdediger betreft van de oude be- ^moezen - dus het geld voorrechte machtige burgerstructuur. discipelen, hetzij de ar- elfl wijk en Noordwyk hebben ieder laaien methode van werving, Jjj heeft een eigen kring van re- opgebouwd. Deze wil men Igeen prijs verliezen. Dat is fm' chijnlijk ook de oorzaak waar- „Regio Rijnland van V.V.V.'s" Rijn Kust- en Bollenstreek llphen aan den Rijn als meest ijk punt maar niet van de wil komen. Het gebied rond i is eigenlijk het enige in ons waar zo'n streek-V.V.V. nog rdifinctioneert. Leiden zou, zo heb- kopstukken van de Algemene landse Vereniging voor Vreem- enverkeer en de Provinciale het steunpunt "j|a worden. al vier jaar geleden, dat ipport „V.V.V. in ombouw" is enen en al weer meer dan een ,t de provinciale V.V.V. het nam tot het .V.-regio Rijnland". aan het Stationsplein bleek zater dagsmiddags, terwyl de telefoon rood gloeiend stond, gesloten en ook op zondag gaf het geen gehoor. Tot gro te verbazing onder andere van top- functionarssen van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag en V.V.V.'s, die straks in regio-ver- band met Leiden moeten samenwer ken. Leidens V.V.V.-directeur R. Dek ker had er wel een verklaring voor. Gebrek aan voldoende personeel zou er mede de oorzaak van zijn geweest Leiden namelijk over zo'n gering aantal bedden (700 ongeveer met die van Holiday Inn meegerekend). Die zijn snel van de hand gedaan en omdat er van die regio-regeling nog niets terecht is gekomen werden de deuren gesloten. Over de Juistheid Vogelexpositie LEIDEN/VOORSCHOTEN De vogelvereniging "De Vogelvrien- LEIDEN De visvereniging NV DP den" (Leiden-Voorschoten) organi- "Niet voor de Poes" hield een vis- seert a.s. vrijdag-, zaterdag en zon de anderen, ook boven Leiden, uit steken. Het zal voor dat tweetal moei lijk zijn iets van dat verworven be zit prijs te geven. Gezien het verloop van de bespre kingen tot nu toe en het standpunt, dat door enkele V.V.V.'s wordt inge nomen, zien we Leiden als regionaal Veiling wedstrijd in Zaandam. De uitslag i nog niets gebeurd. Alleen heeft als volgt: 1. J. v. d. Plas 83 p., P. lijdens het vorige seizoen bij Penseel 65 p., 3. T. Zandvliet 21 p., keinden geprobeerd Leiden 'n lerende functie te laten ver- Helaas is dat op een decep- ker 9 p., 8. W. Oolpa 7 p., 9. B. .gelopen: het V.V.V.-kantoor Kromhout 6 p., 10. S. Kukler 4 p. ADVERTENTIE In de VVV-kantoren van Katwijk en Noordioijk (op archieffoto Jan Holvast) komen momenteel weinig mensen aan de balie voor informaties. Achter de schermen wordt echter hard gewerkt. en geld om part-time krachten aan kan natuurlijk verschillend worden functioneert de streek-V.V.V. goed. te trekken was er niet. Zelf beschikt geoordeeld. Er zijn er in de regio, in de Regio Rijnland ligt dat alle- die zeggen dat Dekker gelijk heeft maal anders. Katwijk gehad en anderen beweren, dat het bezitten V.V.V. de taak is van een kantoor, dat zo bezetting als relaties in binnen- graag de steunpunt-functie wil in nemen om tot het bittere einde dus tot het moment waarop alle gas ten in die regio zijn ondergebracht geopend moet blijven. De positie van Leiden in V.V.V.-ver- band, regionaal gezien dan, is niet te benijden. Zeker, het kantoor wordt professioneel gerund, doch de moei lijkheid is, dat het moet „opkijken' tegen twee andere professionele V. V.V.'s, die een aanzienlijk grotere greep op de toeristische markt heb ben en bovendien in het buitenland veel beter zijn ingevoerd en er een begrip zijn geworden. We kunnen het ons heel goed voor stellen, dat het voor toeristische top- plaatsen als Katwijk en Noordwijk ze betekenen heel wat in de V.V V.-wereld niet eenvoudig is een deel van him macht over te hevelen aan Leiden. Toch zal het nodig zijn als de „Regio Rijnland van V.V.V. s" eens gestalte krijgt. Voor het echter zover is zal wel heel wat moeten ge beuren, want Leiden kan het met die razend wordt omdat de oude burchten afbrokkelen en wankelen onder de moker van de moderne op vattingen, waarvan een deel van de Jeugd zo goed gebruik weet te ma ken. Zy immers wordt niet voor niets uit gekreten voor alles wat maar lelyk is met oude en nieuwe scheldwoorden zoals lelyke rooie, langharig tuig, nozems, progressieve en linkse ex tremist. Terwyl aan de andere kant men zich ook niet onbetuigd laat en uit drukkingen als fascist, kapitalist en reactionairen die plaats aanduidt waar zij staan. Nonrrtwilt Partijen die lijnrecht tegenover die wat nersonele elkaar sta,m elkaar bestr«den °P co Jes in binnen- en TVT' buitenland betreft, belangrijk boven "S*»«SS. Men herkent elkaar met scherpe intelligentie, en men weet hoe elkaar moet treffen, een camouflage-uitrusting den aangetrokken. Kyk, zo'n verdediger nu R. met zijn artikelen in de krant. Maar, en dat is een kleine gerust- - „velling: Voor die zich de moeite X:Y:Y"ite^P.^^^°^..nofLniet neemt hier en daar te informeren weet dat zulke artikelen maar door enige schade gerokkent. Zachelis zegt: „Zie, de helft van myn bezit geef ik aan de ar men, en indien ik iemand iets heb afgeperst, vergoed ik het viervoudig", worden deze geldelyke transacties van Zacheüs hem beslist niet tot schade. Jezus zegt immers tegen hem: „Heden is aan dit huls red ding geschonken". Dan zal ik van het uitgebreide diaconale werk bin nen de eerste christengemeenten maar niet spreken. Echter, voor de Mammon-dienaren heeft de bybel geen goed woord over. Tegen hen zegt Jezus: „Verzamel u geen schatben op aarde, waar mot en roest ze ontoonbaar maakt en waar dieven inbreken en stelen; maar ver zamelt uw schatten in de hemel. Want waar uw schat is. daar zal ook uw hart zyn". Tegen hen die denken dat geluk te koop is zegt de apostel moet daar J.*?°bus:( kort' duideiyk: „Uw ykdom is verrot". Elders kunnen i lezen: „Wie geld liefheeft, wordt van de heer geld niet verzadigd, noch wie rijk dag een tentoonstelling van kleur- zangkanaries en tropische vogels zitten. Daarvoor zijn de zaken in de ze regio te gecompliceerd en heerst er (nog) niet het vertrouwen, no dig om Leiden deze V.V.V.-topfunc- tie in de regio te laten innemen. Rudolf Steiner kleuterschool levensvatbaar ten .Het betreft een afdelingstentoon- stelling en tevens een rayontentoon stelling waaraan wordt deelgenomen door 10 zusterverenigingen uit de de huidige bezetting heus niet klaren ri omgeving. Aantal ingezonden vogels een coördinerende functie in te ne- 600. men. Daar komt heel wat voor kij ken. Financieel zal zo'n Regio-V.V.V. heel wat vergen. Het zal namelijk steinerkleuterschool ter sprake de nodige geldelijke consequenties kwam, citeren wrij het volgende met zich meebrengen voor de deel- 'Toch kan de nota weinig uitzicht ge heel weinig mensen gelezen worden en zeker niet door die massa waar zij voor bedoeld zijn. De doorsnee man die zes Jaar ge woon lager onderwys heeft gehad leest die als deeg uitgezette ouwe kost niet. Niet omdat hy dom is of wenst te blyven, niet omdat hy in duisternis wil blyven wandelen zoals gesuggereerd werd, maar alleen om dat hy de kriebels krijgt geklets en liever dom liefheeft van inkomsten", schrift leert ons dus niet, dat geld zondermeer een vloek is. maar dat het dit voor velen wel is geworden. Het feit dat de bede „God zij met ons" onze munt siert heeft niets te maken met een brandend verlangen van de Haagse heren om met God te geuren (wie zou de regering na de troonrede nog van dergeiyke verlan gens willen beschuldigen), maar is een appèl op ieder die geld in han den heeft. Het stelt ons de vraag of we dat wat we met ons geld doen voor God kunnen verantiroorden. Het noemen van Gods naam behoeft voetbal kykt 1K)g geen rechtvaardiging te zyn van of de t.v.-kwis of de meest opper- de handeling, welke aan deze De openingstijden zijn als volgt: vtrydag van 20-22 uur, zaterdag van 10-22 uur en zondag van 11-17 uur. verslag van de vergade- de commissie-onderwijs te Voorschoten (zie uw krant van 22 november) waar onder meer de definitieve bouw van de Rudolf vlakkige programma": De t.v. die al lang de doctrinerende paternalistische functie van de com municatiemiddelen overgenomen zou hebben indien er geen VPRO be stond als open riool en de vaak zeer goede actualiteitenprogramma's als doorbrekers. Zeker, ze zullen blyven bestaan de exponenten, die herhaaldeiyk blijven beuken, een beroep doen op valse SCHAATSEN Piety Potsma uit Langweer heeft gisteravond op de kunstysbaan "Drenthe" in Assen het Nederlands record op de 1500 meter voor meisjes b verbeterd en op 2 minuten 26.6 seconden. i de leerlingen (2 pet. van 't Voor- de deel nemende gemeenten. En dan te we ten, dat het voor de V.V.V.'s zelf a! heel erg moeilijk is hogere gemeen telijke subsidies te bewerkstelligen. Wat in andere toeristische oorden schotense totaal) komt uit Voorscho- m re van ons land zoals Gelderland en ten de overlge le(,rlingen veelal uit Maar dG „IIU1U„B ulu,, JU merer Brabant, zonder al te veel moeite Lelden, Het schooltje telt ongeveer ondanks Griekenland, Chili, Tsjecho- gebracht "ed^lang g,elef nif nirt éehi 60^uters'Slowakije, Zuid-Afrika en het olfe- voor de regio Leiden nog niet een, Deze regels kannen de indruk wek- embarg0. Voor wie daar vertrouwen twee, drie zitten. In die gebieden ken dat de school geen levensvat- heeft de toekomst voor de kinderen niet zo zwart. ven over de toekomst van de Rudolf moraal die de stroom van nieuwig- Steinerkleuterschool. Het is een heden zullen trachten tegen te hou- regionale school, slechts een derde den, schokkende protesten bagatelli- i, belachelyk maken en ten slot te in te dammen en te kanaliseren. lyn omhoog blyft stygen WARMOND/LEIDEN Over het treffen van een gemeenschap- pelijke regeling Recreatie Plassengebied heeft de Warmondse raad zich gisteravond nog niet uitgesproken. Men wilde dat voorstel kwam van de financiële commissie, die onder voorzitterschap van wethouder Van der Kroft opereert eerst meer weten over de financiële gevolgen voor Warmond. Dat aanhouden van een beslis sing deed burgemeester De Vreeze een beetje pyn want het was vooral Warmond geweest dat altijd by de andere partners in het overleg op spoed had aangedrongen. In de hoop de raad toch nog te bewegen van het uitstel af te zien, lichtte hy een tipje van de financiële sluier op door de raad te vertellen dat het Warmond per jaar wanneer men naar de aanloop periode van 3 jaar keek f 3000,zou gaan kosten. Van der Kroft meende dat dit meer f 1500,zou zijn. Desondanks bleef de raad bij de wens discussie over dit plan uit te stellen tot de december-vergadering, hoewel nu al bleek dat men dan ja zal zeggen. baarheid heeft. Het tegendeel In augustus 1967 is zij opgezet als éénklassige kleuterschool. Na het eerste Jaar al konden er geen kinde ren meer worden aangenomen. Er ontstond een snel groeiende wacht lijst, zodat in september 1973 in een nieuw tijdelijk gebouw een tweede klasse moest worden ondergebracht. Voor het lopende schooljaar (1973 1974) zijn 63 leerlingen ingeschreven, terwijl de ervaring heeft geleerd dat ook in de loop van het Jaar nog kin deren worden aangemeld. In tegen stelling tot de algemene tendens, neemt het aantal leerlingen aan de ze kleuterschool dus niet af, maar toe. Er zal nog veel bloed vloeien en een volmaakte maatschappij krijgen we nooit, maar laten dat de zc schynen zorgt. Laat ons het daar op houden. J. v. d. WATER. Driftstraat 22, Leiden. verbonden wordt. Het bewust wegla ten en verzwygen van de naam God, zoals in de troonrede, is een beken tenis dat men zich voor God niet langer wenst te verantwoorden. Wy hebben met God niets te maken. Hierin vinden we het „Geen God, geen meester weer terug. Tegenover dit, beslist niet nieuwe, verstoppertje voor God spelen zegt de. ook door Verhoog aangehaalde, Schrift: „Vrees God en onderhoud Zyn geboden, want dit geldt voor alle mensen. Want God. zal elke daad doen komen in het gericht over al het verborgene, hetzy goed. hetey kwaad". Tenslotte nog dit: M. \*rhoog- doet de suggestie om maar op de statenbybel de tekst „hier uw God als sponsor spreekt" te zetten. Dit is echter niet nodig, want in vele geval len staat daar al een yzersterke tekst n.l.: „Door God geleid is wel vaststellen geweld". Onder de titel „Verontrusting" schryft prof. dr. A. Quispel in dit dagblad van 19 november en hy doet daarin een aanval op de artikelen van de heer J. C. Rotteveel. Naar aanleiding hiervan is het nu myn beurt om verontrust te zyn. Want, wat is het geval? De heer Quispel bouwt zyn verontrusting op het feit dat C.J.R. steeds kiest voor dictatuur onder het mom van objektiviteit. Hy wil ook wel objektiviteit, hy wil ook Oegstgeest wel belichting van verschillende M. BRACHES—VAN HOORN zyde, maar onder één conditie nl. (voorzitster) alleen als het de toets van het Jour- R. AMONS (secretaris), nalistiek fatsoen kan doorstaan. Wat De Rudolf Steinerscholen zijn als scholen met een eigen onderwijssy steem uiteraard regionale scholen, Juist zoals Montessorischolen, Jena planscholen en scholen voor buiten gewoon onderwijs dat zijn. Niemand zal op grond daarvan een school haar bestaansrecht betwisten. Namens het bestuur van de Ru- dolf Steiner-Kleuterschool, Frans Halslaan 103 J. KOL, Boshuizerkade 86, Leiden. Discussie gesloten redactie). WIJNPRIMEUR voor Leiden Sauvignon Nouveau 1973 'n voortreffelijke witte wijn van Nicolas, fruitig en met een soepele afdronk voor slechts 3.95 Sanders' Wijnhuis „AU FIN BEC" Doezastraat 12 Donderdag 29 en vrijdag 30 november van 9-12 uur krijgt u op vertoon van Geheime Cheque 028 10% korting op alle aankopen van die ochtend. Systeem: u betaalt op de afdeling het volle bedrag. Tot 12 uur krijgt u op vertoon van uw kassabonnen bij de Centraalkassa 10% in kontanten terug (tegen inlevering van cheque 028). v Goede ochtenden dus om toch die scheikundedoos voor Jan-Willem te kopen. Of dat antieke poppenhuis voor Anneke. P.S. Enige beperking: de 70% korting geldt niet voor de kassa bonnen, waarmee u het Surprise Chéqueboek bemachtigt. Kijkes in de Bijenkorter^

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3