fooral de Noren espannen aan tart van WISO 0 BELLO KWAM VOOR NIETS NAAR BELGIE veiligheid in Amsterdam Zweden plaatst zich wankelend LExamenvoor prof groep morgenavond in Alkmaar Maccabi zoekt Oostenrijkers lopen vergeefs storm SDAG 28 NOVEMBER 1973 Een sneeuwlaag van ruim centimeter bedekte gisteren het ,tan het stadion van Standard Voetbal bleek er een onmoge- jd door. Dus vanavond geen yirdFeyenoord om de UEFA pi het door sneeuwstormen ge- •de Luik. Rob Vente iaris Gillard van Standard lristen dat Feyenoord dinsdag j namiddag naar Luik zou ver trekken. Om vier uur heb ik toen naar Rotterdam gebeld en manager Brox verteld dat het bij ons blééf sneeuwen en dat het vrijwel zeker was dat er vandaag niet kon wor den gespeeld. Brox antwoordde me: „Als er een officieel telefoontje van de Belgische voetbalbond komt dat het onmogelijk door kan gaan, blij ven we thuis. Bij de Belgische voet- balbond was het snel geregeld. Brox kréég zijn telefoontje". StandardFeyenoord is nu verscho ven naar volgende week woensdag, naar Sint Nicolaas-dag dus. Secre taris Gillard: „Waarschijnlijk in een praktisch uitverkocht stadion. Er zijn al dertigduizend kaarten in de voorverkoop weg". Kon Feyenoord gisteren tijdig wor den gewaarschuwd, het bericht van de afgelasting kwam voor de Ita liaanse arbiter Lo Bello te laat. Met het vliegtuig van kwart over vier was hij dinsdagmiddag al uit Rome naar Brussel vertrokken. Op de Brusselse luchthaven kreeg hij pas het negatieve nieuws te horen. Lo Bello vloog toen meteen terug naar Italië. De spelers van Standard Luik kwa men gisteren overigens wel in actie. Zij speelden op de een sneeuwstorm een vriendschappe lijk partijtje. De 28-Jarige centrale verdediger Nicolaas Dewalque: „Voor ons maakt het feit dat de wedstrijd is uitgesteld niet zoveel uit. We hadden geen geblesseerden spelers. Nou Ja. Bukal heeft een meniscus en Van Moer zit natuurlijk in de lap penmand, maar die twee zijn we al zo lang kwijt dat ik ze bijna niet meer meereken. En voorlopig zullen we ze niet terugzien ook". Waarna de international met een somber gezicht vervolgde: „Dat Standard het nu zonder Van Moer moet doen is vooral een geweldige klap. Van Moer betekent voor ons hetzelfde als Cruijff voor AJax was. Ik ben dan ook niet zo optimitisch over de wedstrijden tegen Feyen oord. In de Intertoto-competitie speelden ze trouwens ook heel sterk tegen ons. Standard-trainer Markovic zag Feyenoord afgelopen zaterdagavond FC Groningen verpletteren. De Joe- geslaaf, die bij Standard kortweg Marko wordt genoemd: „Ik ben erg onder de indruk geraakt van Feyen oord. Met De Jong. Boskamp en Van Hanegem bezit het een fantas tisch middenveld. In de aanval is Kristensen een weergaloze voetbal ler. Achter vond ik die Jonge knaap, ja, die Everse, zeer sterk Dat is voor Feyenoord een geweldi ge speler voor de toekomst". En daarna: „Ergens vind ik het prettig dat we een club als Feyen oord hebben geloot. Tegen zó'n ver eniging van naam hoef ik mijn spelers namelijk niet op te peppen. Dat gaat gewoon vanzelf". De 35-Jarige Markovic, die aan zijn eerste jaar bij Standard bezig is, was vroeger speler en later ook trainer van Dynamo Zagreb. Hij: „Ik heb er samen gespeeld met Ramljac, die nu 28 Jaar is. Met hem heeft Feyenoord een voortref felijke koop gedaan. Ramljac. die zowel voorstopper als ausputzer kan spelen, is snel hard en voetbalt erg intelligent. Als ik hem met iemand vergelijk: hij is "n type Beckenbauer". Waarop Markovic een charmant glimlachje tevoorschijn toverde en zei: „Ik ben blij dat Ramljac tegen ons nog niet mee mag doen. Van Daele is weliswaar een goede voet baller. maar Ramljac is heus veel en veel beter". (MAAR Zestien professionele schaatsers wachten in Alkmaar af wat het allemaal gaat Si, donderdag en vrijdag. Een deel van die groep, voornamelijk Nederlanders en wat sprin- riet het nogal gelaten tegemoet, anderen voornamelijk Noren zijn gespannen: hoe de WISO zijn eerste seizoen? Een schaats periode waarvan nog niet veel méér vaststaat !at er drie wedstrijden binnen korte tijd in Nederland zullen worden gereden, één in Zwe- - nog één in Nederland, maar dan is het alweer 1974. Alles, maar dan ook alles hangt af ie de start in Alkmaar zal zijn. Of publiek en sponsors tevredenheid zullen betuigen Zo op nog meer dan drie ontmoetingen (Alkmaar nu, volgende week de Haagse Uithof en Eindhoven) kan worden gerekend. O-bestuur, gisteren met de onuitgesproken bleef, maar toch van te gast op het Alkmaarse wezenlijk belang is: de toeloop van secretaris het publiek. De vier Nederlandse Door wedstrijden komen rond met hun Fred Racké „gemiddeld" getal van achtduizend kijkers, telkens per twee dagen. Voor de (avond) wedstrijden in dietbfink sponsoren anderszins, want bij monde larie: „Men moet uiteraard beginnen, niets forceren, iet is nog vroeg in het sei- hopen dat er toch IJden uit de bus komen." verdere verlangens vrijwel Alkmaar zijn tot dusverre in totaal ongeveer vierduizend kaarten ver kocht. „Maar", zegt Van Marle, „als we hier door het weer bijvoorbeeld onder die achtduizend zouden blij- njet rechtstreeks uitbetaald: hun in het programma zijn ook speciale races opgenomen, zoals een estafet te en een ploegachtervolging. Van de sponsor-gelden krijgen de rijders derlaag van ah Punch E De Delftse basketbalclub *unch heeft gisteravond in de eerste wedstrijd voor de finales van het toernooi om pacup 3 (de Koracbokaal) te- aidero Udine met 7187 ver- )e beste schutter van Neder- ij de was de Amerikaan Lace Keiler met 38 punten. Coach Dolf und het spel van zijn pupillen Koning ecente nederlagen in de com- Linkovesi dan kan grotere toeloop in Den Haag en Eindhoven dat na tuurlijk nog gemakkelijk goed ma ken." Dat „goedmaken" geldt uiter aard de begroting, die voor meer dan de helft wordt gedekt door sponsors. Om de geldschietende be drijven reclame-rendement te kun nen bieden, heeft men de rijders in Maar dat basisbedrag vier groepen verdeeld, die ieder on bedrag van 15.000 gulden, gega randeerd, aan het eind van het sei zoen aan te vullen uit een pot, die bestaat uit 25% van de (eventuele) baten van het hele „project". BLOEMENDAAL Aangezien de FIB A (internationale basketbalfe deratie) zijn beslissing Israëlische en Egyptische teams vrij te stellen van hun verplichtingen om deel te ne men aan Europese toernooien in middels heeft herzien, is gistermid dag Maccabi Tel Aviv in Nederland gearriveerd. De ploeg is de tegenstan der van de Nederlandse kampioen: Levi's Flamingo's dat nu toch in de tweede ronde van Europa Cup 1 basketbal moet spelen, nadat eerst een walk-over was toegezegd. Levi's treurt daar niet om, al heeft het alsnog uitkomen tegen uitgerekend de verste tegenstander grote finan ciële moeilijkheden met zich meege bracht. Levi's (zelfs al sponsor) is nu in onderhandeling met een mo gelijke tweede sponsor om de naar schatting f 20.000,- die deze ronde gaat kosten, voor het grootste deel vergoed te krijgen. Op de dag van de eerste wedstrijd, donderdag 29 november in Haarlem, zal daarover zekerheid bestaan. Inmiddels ging de meeste aandacht uit naar de Israëlische ploeg, gezien de toestand in het Midden-Oosten, 't Prijzenpot Jan Bols: "Vergeleken met de bedragen, waarmee de Ameri kanen vorig jaar smeten verdienen we nu nog maar erg weinig." gulden moet eerst wel worden „bedrijfsvlag" starten diend" door het behalen mét reclame op de tricots tijdens Robot sponsort Schenk, Höglin, n Hanninen, Centurion-ac- patroneert Va nDijk, Grönvold, steemwie Blatchford; Bols, Tveter, ;n Eriksen starten voor bemoedigend en achtte de Mona (een Melkunie-produkt) en and niet hopeloos. De tweede Verkerk, Olsen, Börjes en Lyman honderd gulden volgende week dinsdag dragen de naam van Stella Artois. waardering geldt De KLM en de Nederlandse Kre- ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen n Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, n ^wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer, met de ilimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde ƒ549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er Is al een automatische Singer zig-zag voor 299. mpi prU- zen. Het moet dus als het ware worden „Ingelopen". In Alkmaar zit 35.000 gulden In de prijzenpot en het komt er uit vla een puntensy- afstand wint krijgt acht punten, nummer twee zeven enzovoorts, de laatste man oogst nog een punt. En een punt is weer waard. Dezelfde oor het eindklas sement en zo doorgerekend: wie alle afstanden wint (en daarmee uiteraard het eindklassement) oogst veertig punten, zijnde vierduizend gulden. „Niet al teveel," geeft Jan Bols toe, „maar er komen ook wed strijden van tweehonderd gulden per punt. Vergeleken met de bedra gen waarmee vorig Jaar de Ameri kanen smeten natuurlijk nog maar erg weinig." Omtrent de vorm van de rijders en te verwachten prestaties valt uiter aard weinig te zeggen. Ze beweren er uitstekend voor te staan, de Noren berichten hard te hebben getraind, Keiler (op 7 ja nuari aanstaande dienstplichtig) „gaat erg gemakkelijk" en Kees Verkerk is volgens de Noren, die hem een tijd lang in hun midden hebben gehad „stukken beter dan vorig Jaar". Stompwijk De organisatie, die vrijwel èlles ge sponsord krijgt, (een krant ln Alk maar betaalt onder andere het trai ningskamp) hoopt het programma nog te vervolmaken met een race voor de super-lange-afstandsrljders over vijftig ronden. De bekende Ne derlandse kilometervreters, die enigszins in onmin leven met de KNSB zijn allemaal aangeschreven en om ze niet „besmet" te maken zullen de IJsclubs Ede en Stompwijk die race organiseren na afloop van het officiële WlSO-programma. Dat bestaat uit 500 en 1000 meter voor sprinters, 500 en 5000 meter voor de all-rounders op de eerste avond en vrijdagavond voor de sprinters hetzelfde recept met voor de all-rounders 1500 en 3000 meter op het programma: de onderdelen van de „kleine vierkamp". De lotingen voor morgenavond: 500 sprint HanninenKonlg, Eriksen Keiler, Börjes—Linkovesi, Lyman— Blatchford1000 meter voor sprin ters LymanEriksen, Keiler Blatchford, HanninenKönlg, Lin kovesiBörjes: 500 meter all-roun ders VerkerkBols, Van DijkTve ter, HöglinGrönvold, Olsen Schenk; 5000 meter all-rounders BolsVan Dijk, Verkerk—Höglin, Grönvold—Olsen en Tveter— Schenk. Borussia staat voor bankroet DORTMUND Borussia Dort mund, in 1966 de trotse winnaar van de Europa Cup II, staat voor een bankroet. Slechts 33 van de 266 aanwezige leden van de vereniging stemden voor voor aanneming van de finan ciële rekening over het seizoen 1972/73. De financiële nood van de club die moest afdalen naar de regionale liga is uitzonderlijk groot. Zelfs de verkoop van het in bezit van de vereniging zijnde sportpark voor zo'n 1,3 miljoen gulden en verkoop van promi nente spelers zal de Borussen waarschijnlijk niet kunnen red den. Dr. Walter Kliemt, sedert 1968 president van Borussia, trok zijn consequenties uit het wan trouwen van zijn leden en heeft besloten af te treden. Tot een buitengewone algemene verga dering op 5 Januari zal hij nog in functie blijven. Vast staat al dat de 25-Jarige aanvoerder Theo Bücker voor 150.000 gulden aan MSV Duisburg zal worden verkocht. Ook Horst Bertl, de best betaalde speler van Borus sia, zal voor een andere vereni ging gaan spelen. Verblijf in Nederland, wordt, zoals min of meer gewoonte bij Israëli sche sportploegen, sinds de aansla gen in München. gekenmerkt, door voorzichtigheid. Nederlandse veilig heidsagenten begeleidden de ploeg op zijn tocht van Schiphol naar Bloemendaal. Bij aankomst ln het hotel ln Bloe mendaal. dat Levi's door de politie had laten controleren en dat goed was bevonden, bleek al na enkele mi nuten dat de Israëliërs vonden dat ze hier niet genoeg veiligheid had den. Men eiste alle kamers op één gang en geen balkons. Na onderhan delen werd tenslotte besloten dat de ploeg zou verhulzen naar het Park hotel in Amsterdam. "We hadden kontakt opgeno men met de Israëlische ambassade, met de binnenlandse veiligheids dienst en met de politie in Bloemen daal en Haarlem", aldus Levi's voor zitter Jan Masaro, "maar als ze er gens anders naar toe willen, mo^t^n ze dat zelf weten. Wij geven het door aan de politie in Amsterdam, maar meer kunnen we toch ook niet doen". In verband met de recente oorlog heeft de naar basketbalbegrippen vrij kleine ploeg slechts enkele weken kunnen trainen. Twee spelers, Schwarz en Koren, streden op de Golan-hoogte. Koren: "We moeten langzaam aan weer naar een nor male situatie groeien. Met sport kan dat verwezenlijkt worden. Overigens wilde ik zelf graag spelen, vooral in Nederland in verband met de hou ding van cïit land ten opzichte van Zijn coach, Joshua Rosin"We zou den zelfs best tegen een Egyptische ploeg willen spelen, waarom niet? Sport en politiek moet Je zo veel mogelijk gescheiden houden". Schadepost voor Ipswich Town IPSWICH Het uitschakelen van Real Madrid in het UEFA-toernooi heeft Ipswich Town, vanavond tegen stander van FC Twente, aan boete en bijkomende bedragen, meer dan 7000 gulden gekost. De UEFA veroordeelde de club namelijk tot een boete van 3000 gulden, aangezien de scheids rechter na de wedstrijd, volgens zijn mededeling, was geraakt door iets dat van de tribune werd geworpen. Ipswich ging in beroep omdat op het veld niets was gevonden dat van de tribune gegooid zou kunnen zijn. De Europese Voetbal Unie verwierp het beroep van de Oostengelse club en deelde Ipswich gisteren mee dat ook de kosten van het beroep voor reke ning van de club zijn, wat de totale schadepost op 7000 gulden brengt. GELSENKIRCHEN "Nicht zu glauben", steunde Willy Kreuz. Niet te geloven voegde hij er overbodig aan toe voor de Nederlanders rondom hem. De Spartaanse Oostenrijker die nog nimmer in de vaderlandse competitie zo goed speelde als nu voor zijn nationale team kon het een uur na het specta culaire titanengevecht in Schalke's schitterende Park-stadion nog echt niet geloven dat Zweden volkomen onverdiend via 21 winst zich voor de eindronden van de wereldkampioen schappen voetbal had geplaatst. Oostenrijk dicteerde ruim driekwart De flitsende combinaties maakten van het beslissingduel. Met overleg de Scandinaviërs bijna weerloos, verraste het ook de eigen aanhang, maar de meer dan verdiende ge- Door Peter Dijkgraaf lijkmaker kwam niet achter bela chelijk gelukkige Ronnie Helström. De in de sneeuwstormen bij een temperatuurtje van bijna vijf gra den onder nul furieus van start vertrokken Alpen-bewoners keken binnen het half uur al tegen een 20 achterstand aan. De eerste de beste uitval was raak Toen de wat teruggetrokken Ove Kindvall een schitterende pass gaf op Sandberg. die in de uiterste hoek mikte. „Een heerlijke spits om mee te spelen, die Sandberg", zei glunderende Ove, die zelf de inleiding voor zijn rekening nam van treffer twee. Nadat Oost- duitse scheidsrechter Glöckner per definitie uitstekendeen lich te overtreding van diezelfde Sand berg over het hoofd zag, greep doelman Rettensteiner Kindvall bij zijn been, waarna ervaren Bo Lars- son vanaf de stip geen fout maakte. Oostenrijk demonstreerde toen het juiste moreel, leek nauwelijks aan geslagen en kreeg al in de 31ste minuut loon naar hard werken. Tot waanzinnig enthousiasme van de bijna 10.00 man sterke eigen aan hang, kopte Hattenberger de bal uit een voorzet van Kriess met een schit terende boog in de verste hoek. Toen al wankelden de verdedigers rond Nordqvist: „Kreuze speelde drie klassen beter dan afgelopen zaterdag". Maar het beslissende tik je ble^f ontbreken. Franz Hasil. door zijn traagheid toch de voor- TENNIS Tom zijn Amerikaanse Ashe de finale van spel gewonnen van kampioenschappen. Lew Hoad (Aus) en met 6-2, 4-6, 6-2 Okker heeft met partner Arthur het herendubbel- de Zuidafrikaanse Zij versloegen Bob Maud (Z-Af) naamste rustbrenger in de Oosten rijkse acties werd daarna toch tot held verheven, toen een ouderwetse spetter van de ex-Feyenoorder een minuut na rust op de paal uiteen spatte. Nu werd het voor Franske een roemloze afgang toen hij na een kwartier werd vervangen door Stering. Een echte aanvaller om het in zijn voegen krakende team de beslissende slag toe te brengen. Tien minuten later werd echter langzaam maar zeker duidelijk dat Oostenrijk leeg was, niet meer in staat om nog weer andere a&nvals- v aria ties te bedenken. Zweden kreeg steeds meer vat op het pessievoetbal en gaf achteloos nog negen hoek schoppen weg, eenzelfde aantal als voor rust. „De mooiste wedstrijd uit mijn carrière", riep Ralf Edström toen hij beknuffeld door alle moge lijke Zweedse bondsbestuurders zijn vele schavingen aan beide benen liet verzorgen. „Voor mij niet de mooiste" relativeerde meer gelouter de KindvalL Maar het was wel dit Zweeds-Hollandse duo dat in de slotfase knap vertragend er keer op keer op uittrok en Sandberg in stelling bracht. Nog eenmaal schitterde Kreuz. Toen hij na een solo twee minuten voor tijd een vlammend schot op de vuisten van Hellström zag belan den. „Zo zou ik in Sparta ook graag iedere week spelen. Lekker tikken. Veel Jongens dicht in de buurt", zo bekende Willy, nadat hij eindelijk een beetje was bijgekomen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15