Arabieren ireigen uropa r SIRICA VERDAAGT „HOORZITTINGEN" Oliecrisis treft arme landen meer dan industriële wereld Rel in Suriname na massameeting iulp aan Nederland ordt „bestraft" HEKS BEWIND UT AANTAL EVANGENEN VRU Palestijnen probleem Arabische conferentie Blad van Verenigde Naties voorziet enorme ramp 3DAG 28 NOVEMBER 1973 BUITENLAND PAGINA 13 IIJS De Saoecli-Arabische minister van Olie, Ach- Zaki Yamani, heeft in Parijs op een persconferentie fd dat een poging van de E.G. om Nederland te helpen, ergeldingsacties zal leiden. „Als wij merken dat het irgo tegen Holland wordt gebroken zullen wij tot actie igaan". Wat dat zal zijn, „zullen de Arabische oliepro- flten bepalen. Maar er zijn verscheidene manieren om «zekeren dat het embargo niet wordt gebroken". 4neer andere Europese landen Op de vraag van olie krijgen die zij normaal nalist, of Europa tterdam ontvingen zullen die Saoedi-Arabië leven, antwoordde Yamani: „Wij ho- rije krijgen, zei hij. De Euro- pen, dat dit alles spoedig tot het inden zijn invloedrijke leden verleden zal behoren en de Israëliërs Ver. Naties en moeten Is- ingen de besluiten van de Ver- die zij de wereld Naties inzake ontruiming van tige bezetting tte Arabische gebieden en her- laten betalen", n de vrede in het Midden toe te passen. Dit was de eis Algerijnse minister Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bestudeert de Belaid Abd essalam, en de hulp aan landen die worden getrof- •arabische minister tijdens fen door een Arabische olieboycot zo •emeenschappelijke persconfe- heeft een woordvoerder van dit mi nisterie, George Vest, meegedeeld, nadruk Er is nog geen enkel besluit geno men. Minister Kissinger had wel al een aantal rapporten over deze kwestie ontvangen. q Parijs gesteld, oinisters legden het Arabische olie-embargo tiijnlijk strenger zal worden r de Europese landen geen initiatieven voor een rege- het Midden-Oosten ontplooi- Engelse Jour- kerst zonder moeten be gaan beseffen hoe hoog de prijs i >r de onrechtma- Arabisch gebied Kissinger zei op zijn laatste pers conferentie dat hy hoopte begin deze week met voorstellen te kunnen ko men over een eventuele Amerikaan se hulp aan landen als Nederland en uropa zijn begonnen teneinde Japan. Vest kon nog niet zeggen, .bische visie in verscheidene wanneer die voorstellen klaar zullen hoofdsteden te verduide- zijn, of in welke richting er gedacht hebben niet precies gezegd, wordt. Arabische landen van Europa iten. Abd essalm zei wel, dat asche topconferentie in Algiers De Algerijnse minister voor Industrie (links) en de Saoedi-Arabische minister van Olie Yamarli gaven gisteren in Parijs een persconferentie. Yamani zei dat een poging van de EG-landen om Nederland te helpen zal leiden tot Arabische vergeldingsacties. Belangstelling voor Watergate taant (Van onze correspondent) WASHINGTON Eerst een onschuldig gesprek met Ehr- lichmann. Toen een zoomtoon, die na vier minuten van fre quentie veranderde en in totaal 18 minuten duurde. En ten slotte nog een gedeelte van het uiterst belangrijke gesprek van president Nixon met zijn voormalige rechterhand, Haldeman, over de Watergate-affaire, waar nu geen touw meer aan vast te knopen was. Aldus de "band met het gat", die gisteren in de rechtszaal in Washington voor het publiek werd afgespeeld op last van rechter John Sirica. Het betrof hier de geluidsband van het Witte Huis waar 18 minuten van waren weggeveegd: de jongste donderslag aan de door president Nixon driftig wat schoongeveegde hemel van Watergate. kerd dat er - by zijn weten - geen het bandopnameapparaat heen „donderslagen" meer te verwachten kend, deed Nixons secretaresse alsof hadden Nixons advocaten met i brengen. lgerijnse minister voegde er- dat Europa genoeg troeven ielen had om de Arabieren bij ulming van de bezette gebie- tie in Algerije zou hebben voorge steld de oliebeperkingen voor alle landen van de EG met uitzondering van Nederland op te heffen. Ook Japan zou van de opheffing Israël en de vervulling van het verbod gaan profiteren. Het „legitieme verlangens" estijnse volk te steunen, ioedi-arabische minister van amani, verklaarde: „Wij heb- tegen het Europese gezin ch daarin uitende solidariteit. intrekken van het verbod, aldus de zegsman, kon worden gezien als een beloning Jegens de Europese landen en Japan voor hun verklaring van onlangs waarin zij aangeven een be leid te gaan voeren "naar de Ara- moeten vertellen dat een deel de band op onverklaarbare wijze uitgepoetst. Het bleek alras dat Ni- minuten gemerkt xons secretaresse, Rose Mary Woods, bleef een raadsel, de schuldige was. Toen ze tijdens het afluisteren van de band de tele foon opnam, had ze per ongeluk de heid' opnameknop ingedrukt, waardoor 18 tergate na per ongeluk de opnameknop inge drukt. Hoe ze dat echter pas na 18 niet eerder, Het zijn dit soort onduidelijkheden onmogelijkheden die de „open- president Nixon over Wa- meet af aan omringd Nixons secretaresse Rose Ma ry Woods, die gisteren aan de rechter uitlegde hoe het mogelijk was dat zij per ongeluk een deel van een belangrijk Watergate- bandje heeft verminkt. hebben. Het lijkt erop alsof hij zich onbepaalde tijd op te schorten. Ge- ons embargo tegen Neder- bische landen toe en van Israël af". laardoor teniet gedaan De Nederlandse regering heeft zich Omdat de rechter wel eens wilde weten hoe dat in z'n werk gegaan was, liet hij Rose Mary Woods op kan ontdekken. Deze tactiek schijnt zouden wij maatregelen moe- volgens de Arabieren achter Israël NE (UPI/DPA/AFP) De machthebbers in Grieken- In gisteren begonnen met de |0 van mensen die acht da- oren in verband met de op- actie van studenten en ar tegen de zondag JL afgezet- ident Papadopoelos waren luden. ijlating die beschouwd wordt verzoenend gebaar van de militaire machthebbers, be de Noordgriekse stad Saloni- ruim een week geleden na edzame protestactie ongeveer denten waren opgepakt. In waarbij de gewelddadige ont- van de bezette polytech- school 302 mensen werden wden, zijn nog geen gevange gelaten. Dit zou nog niet zijn om „technische redenen", dels zijn verscheidene kran- onnen aanvallen te doen op sette president Papadopoelos. os Vorras", een blad in Sa- at voorheen het voormalige ofd steunde, schreef dat „de die zich over hebben gege- i een orgie van corruptie, verantwoording voor hun loeten afleggen". Dit blad en kranten noemden Papadopoe- dictator en een tiran, de afgezette president nu is niet duidelijk. De sterke bezetting waaronder tien fagens, bij het landgoed van "oelos aan de kust bij Lagois- ver van Athene, is terugge- Daaruit concludeert men dat öallge machthebber naar el- overgebracht. Volgens onbe- berlchten zou hij zich nu te tadreas, een villadorp bij de hoofdstad, bevinden. 'gale Griekse communistische 'aarschuwde gisteren in een Uqué voor pogingen om de r van Papadopoelos alsnog zetten. De partij pleitte voor de vorming van een „nationale rege ring" waarin alle partijen en verzets groepen vertegenwoordigd zouden moeten zijn. In de Italiaanse havenstad Genua begonnen de havenarbeiders giste ren uit protest tegen de nieuwe staatsgreep in Griekenland een boy cot van zes dagen tegen Griekse schepen. AARDBEVING OP AZOREN LISSABON (AP) Op de Azoren hebben zich maandag enige aard bevingen voorgedaan, waarbij naar gisteren is vernomen, 1500 woningen zijn beschadigd en 4.000 mensen dakloos geworden. Zover thans bekend is, is er een man gedood, een visser die een stuk rots op het hoofd kreeg. De meeste schade is aangericht op de eilanden Pico en Paial. Enige da gen geleden hadden er zich op de Azoren al lichte bevingen voorge daan. Het Rode Kruis en Portugese troe pen helpen de getroffen mensen en ook wordt geholpen door militairen van de Amerikaanse luchtbasis te Lajes op het eiland Terceira. Het werk wordt gehinderd door zware regenval en hevige wind. gelukt te zijn Watergate-senaatscommissie, drie maanden geleden nog „volle ADVERTENTIE post verwerking, een verwaarloosd terrein 3fi uitgaande post verdelen, verzamelen en verwerken, dat Is werk voor Sort-o-Post. Het unieke postsysteem dat u kompleet ziet in ons Informatiecentrum. ,#\ASPA-LEIDEN BV w. barentszstr 23-(01710) 20342* v gesprekspartner voor kantoorefficiency Hindoestani's mishandelen Creolen PARAMARIBO Na afloop een massameeting van de Hindoes- taanse) Vooruitstrevende Hervor mingspartij (VHP) in de Surinaam se hoofdstad zijn een aantal burgers, voornamelijk Creolen, in de omge ving van de bijeenkomst lastig geval len en mishandeld door congresgan gers. De VHP-ers kwamen van een drukbezochte massameeting, waarop VHP-leider Jaggernath Lachmon meedeelde zich bij de verkiezingsuit slag van vorige week maandag neer te leggen ne met zijn partij (17 van de 39 zetels» in de oppositie te zullen gaan. Passerende automobilisten op het pad van Wanica, waar de vergadering had plaatsgevonden, werden nage roepen of met stenen bekogeld. Daar na werd de weg (van Paramaribo naar het vliegveld Zanderij) gedu rende enkele uren geblokkeerd. Cre oolse buschauffeurs werden ook las tig gevallen en hun bussen bescha digd. De twee agenten, die bij de verga dering aanwezig waren, konden met moeite erger voorkomen, zo wordt uit Paramaribo gemeld. Een moeder met baby werd door een zevental con gresgangers zo ernstig mishandeld dat zy op doktersadvies voorlopig het bed moet houden. De leiding van de NPK, de Natio nale Partij Kombinatie (een Cre ools-Javaanse groepering, die 22 van de 39 zetels in de Surnaamse sta ten heeft), deed naar aanleiding van de tientallen klachten over het ge beurde een beroep op de politie erop dat burgers zich vrij kun- België bekort autoloze dag (Van onze correspondent) BRUSSEL De autoloze zondag blijft in België gehandhaafd, maar wordt ingekort. Na zondagavond 20 uur mag er weer worden gereden. Tot nu toe gold het rijverbod van zaterdagnacht 3 uur tot zondagnacht 3 uur. De Belgische regering nam gister avond het besluit om toch maar niet over te gaan tot een stelsel bij de ene helft van de automobi listen op zaterdag en de andere helft op zondag zou mogen rijden. De rijkswacht vond een dergelijk sys teem veel te moeilijk om te controle- Om toch een concessie aan de ho- recasector te doen, werd besloten het rijverbod aanzienlijk eerder te laten eindigen. Wie nu op zaterdag van huis gaat, kan op zondagavond weer naar huis terugkeren. Dit betekent natuurlijk dat er heel wat meer mensen met weekeinde kunnen gaan dan wanneer men pas maandagoch tend had kunnen terugkeren. IJSHOCKEY NN Nijmegen heeft gisteravond de thuiswedstrijd voor het toernooi om de Coupe Nationale Nederlanden tegen Tilburg Trappers met 3-8 verloren. HONKBAL De Nederlandse ploeg heeft tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voor amateurs in Havanna met 3-15 verloren van Porto Rico. SCHAATSEN Tijdens selectie wedstrijden van de regio Noord op de kunstijsbaan van Groningen heeft Harm Kuipers de 500 en 1500 meter gewonnen in tijden van 41.9 en 2.09.9. De leiding protesteert krachtig te gen de wijze waarop van VHP-zi.lde gereageerd wordt op de verkiezings uitslag. Men doet een beroep op de Surinaamse bevolking kalm te blij ven en zich niet te laten verleiden tot tegenacties. In politieke kringen in Paramaribo vreest men dat acties zo als na de VHP-partiJveragdering er op gericht zijn tot het uitlokken van de uitzonderingstoestand waardoor de vorming van een nieuwe regering kan worden gestagneerd. SENAAT V.S. ACCEPTEERT GERALD FORD WASHINGTON De Amerikaan se senaat heeft gisteren met een overweldigende meerderheid van stemmen de benoeming van Ge rald Ford tot vice-president der Ver enigde Staten goedgekeurd. De 60-jarige Republikein uit Michi gan zal naar het zich laat aanzien dc volgende week, als ook het huis van afgevaardigden met zijn benoeming akkoord gaat, officiëël Spiro Agnew opvolgen. De stemming van de senaat kwam zeven weken nadat Spiro Agnew was afgetreden in verband met tegen hem geuite beschuldigingen wegens het aannemen van steekpenningen in een vroegere functie. Ford is 6 dagen door commissies van de Senaat en t Huis van Afgevaardigden verhoord en voorts hebben onderzoekers van het Congres Fords achtergrond haarfijn uitgeplozen. Een en ander was vooral noodza kelijk, aldus is namens het Congres verklaard, in verband met het begin van het inleiden van het in staat van beschuldiging stellen van de pre sident, wegens Watergate, door het Huis van Afgevaardigden. zuivelindustrie en van miljonair wat betreft de Howard Hughes „zwart op wit" moe die ten aantonen. Dat zal niet meeval- za- len, en derhalve is de kans groot dat Bevrijdingsorganisatie erkend ALGIERS De Arabische staats hoofden hebben gisteravond op de top-conferentie in Algiers de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie «PLO) erkend als enige, wettige vertegen woordigster van het Palestijnse volk. Volgens een vertegenwoordiger van de Bevrijdingsorganisatie is het des betreffende besluit met algemene stemmen genomen en zijn er geen voorwaarden voor de PLO aan ver bonden. Koning Hoessein van Jordanië had de conferentie eerder laten weten dat hij de komende vredesonderhande lingen met Israël niet zal bijwo nen als de Palestijnse Bevrijdings organisatie erkend wordt als de eni ge vertegenwoordigster van het Pa lestijnse volk. GENEVE De ontwikkelingslan den zullen het meest onder de ener giecrisis lijden, zo staat te lezen in een artikel dat zal verschijnen in het december-nummer van het blad "De velopment Forum" van de Verenigde Naties. Afgezien van landen als Ni- gerië en Indonesië, die zo veel olie hebben dat zij zelfs kunnen uitvoe ren, zijn er meer dan 80 ontwikke lingslanden die zelf geen energie bronnen hebben. In deze landen zullen vooral de boe ren en de arbeiders hard door de cri sis worden getroffen, want zij ge bruiken flessen gas in de steden en kerosine op het platteland om licht en warmte te krijgen. In India zijn de prijzen voor deze artikelen ail mat 25 procent gestegen. Deze prijsver hogingen betekenen dat kerosine bin nenkort voor miljoenen mensen on betaalbaar wordt en zij hebben de brandstof nodig om op te koken en licht te maken. Andere brandstoffen zoals houtskool en brandhout worden ook duurder en er zijn voortekenen dat ook de prijzen van bakolie, groenten en ander voed sel ook omhoog zullen gaan. De In diase regering is van plan elfduizend kerosinepompen in het hele land neer te zetten zodat de aanwezige voorraden op de Juiste wijze ver deeld worden. Het verbruik van olie door de industrie mag niet boven het huidige niveau uitkomen en er wor den pogingen ondernomen om het gebruik te verminderen. "India heeft moeilijkheden met de voedselvoor ziening", zo staat in het VN-artikel. "Het land staat duidelijk een grote crisis te wachten". De ongeveer dertig landen die het minst, ontwikkeld zijn staat de aller grootste moeilijkheden te wachten, omdat zij niets hebben waarop zij kunnen terugvallen. Zij hebben geen steenkool, geen technologie om onder zoek naar andere energiebronnen te verrichten en geen geld voor de steeds duurdere olie. De rijkere lan den hebben dit allemaal wel. Het blad "Development Forum" schrijft hierover: "Olie is een gemak voor de ontwikkelde wereld, maar 't Is van levensbelang voor de ontwik kelingslanden". De voornaamste taak van de ontwikkelingslanden is de modernisatie van de landbouw, en de bevolking heeft een onmiddel lijke en grote stijging van de produk- tie nodig en olie is daarvoor essen tieel. Trucks en tractoren rijden op benzine en dieselolie en voor de pompen is olie en elektriciteit no dig; van het bijprodukt nafta wordt kunstmest gemaakt. Verder is ener gie nodig voor koeling, het drogen, van oogsten, efficient transport en goede opslagruimte. De aanschaffing van olie betekende voor ontwikkelingslanden altijd een bijzonder grote aanslag op hun voor raad buitenlandse valuta. Dit wordt tnu nog erger door de recente prijs stijgingen, die soms 70 procent be dragen. Tenzij deze prijsstijging ge stopt wordt of op een of andere ma nier hulp wordt verleend zou de ont wikkeling wel eens volkomen stil kun nen komen te staan, schrijft 't VN- blad. Op het ogenblik wordt gespro ken over de mogelijkheid voor de ont- wikeklingslanden een speciale prijs te berekenen voor olie maar 't blad concludeert dat de ontwikkelingslan den nauw betrokken moeten worden bij het zoeken naar een oplossing, voor de energiecrisis. Als alternatief ziet de schrijver van het artikel 'n ramp zoals de wereld nooit eerder heeft meegemaakt. OBSERVER DIENST De secretaris-generaal van de Ara bische Liga. Machmoud Riad, be vestigde later dat de Arabische staatshoofden de Palestijnse bevrij dingsorganisaties hebben erkend. 'Ko ning Hoessein is een andere kwes tie. HIJ denkt over de toekomst, maar die zaken moeten worden overgelaten aan het volk van de westelijke Jordaan-oever". aldus Rlad. De Palestijnen in Algiers waren na dit besluit van de topconferentie in Juichende stemming. Him woord voerder Kadoumi sprak van een "grote stap op de weg naar de be vrijding van de Palestijnse natie". De wrijving tussen Hoessein en de PLO is een van de grootste proble men van de top in Algiers. Kadoumi zei dat verzoening alleen mogelijk zou zijn als koning Hoessein de PLO nu op dezelfde wijze zou erkennen, als alle andere Arabische staten hebben gedaan, en als hij de Pales tijnse commando's toestaat weer in Jordanië te opereren. Met die voor waarden lijkt de kans op toenadering gering. Koning Hoessein liet gisteren ln boodschappen aan de top in Algiers en aan de Amerikaanse en Russi sche ambasadeurs weten dat hij niet zal deelnemen aan de vredesbespre kingen met Israël als een Palestijn se regering ln ballingschap wordt ge vormd,. of als de top besluit dat de PLO de enige vertegenwoordigster is van het Palestijnse volk, tenzij de Arabische staten instemmen met een referendum over zelfbeschikking voor alle Palestijnen, dat na de Is raëlische terugtrekking onder VN- toezicht gehouden moet worden. Volgens Arabische kringen in Bei roet oefenen Arabische leiders druk uit op koning Hoessein om in een bespreking met Palestijnse leiders, de moeilijkheden uit de weg te rui- Riad maakte ook nog bekend dat besloten Is voortaan jaarlijks een Are bische topconferentie te houden. De volgende bijeenkomst is waar schijnlijk in Cairo, in april 1974. Voorts was besloten dat delegaties van Arabische ministers van Buiten landse Zaken een reis langs *n reeks Europese en Aziatische landen gaan maken. Vandaag wordt uitgemaakt, welke landen precies het reisdoel zullen zijn.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13