ISSINGER WAARSCHUWT RABIEREN Invloed militairen te groot NORIT: Vrouw Sacharow ook „gestoord" Syrië stemt toe in vredesconferentie 4» Melina Mercouri beschuldigt VS overwegen tegenmaatregelen iron had rtaanval Krijgsgevangenen uitgewisseld \aniak dreigt met idkterie-brieven Giftige cocktail: 54 doden Zuidamerikaanse toestanden in politiek Israel 6;. DAG 22 NOVEMBER 1973 BUITENLAND RINGTON (AP, AFP, DPA, Reuter) - De Amerikaanse minister van Bui- ™e Zaken Henry Kismger heeft gezegd dat de Verenigde Staten hun politiek ten bte van het Midden-Oosten met zullen wijzigen als een gevolg van het Arabische mbargo en heeft de waarschuwing uitgesproken dat de Verenigde Staten tegen- regelen zullen nemen indien dit nodig zou zijn. igton zei de Amerikaanse be te Verenigde Staten hun beleid en hun persconferentie in hiervan kunnen worden afgebracht" - Het is echter duidelijk dat, als de druk voor onbepaalde tijd blijft be staan, Washington zal moeten be- ,en niet onder druk zien welke tegenmaatregelen kun- nen worden genomen. „We zouden dit met enorme terug houdendheid doen en we zij] steeds hoopvol gestemd dat punt niet zullen bereiken". Kissin ger weigerde een limiet te stellen Minister Kissinger liet zijn kri- waarbinnen de olieboycot zou moeten tiek op de Europese bondgenoten zijn opgeheven, maar opperde dat duidelijk uitkomen toen hij zei- Men het meest constructieve beleid zou kan wellicht niet om de droevige ?j?-aüe.be_tr,;kkeo.P?rt'lf.. "W conclusie heen dat enkele van onfe Tegelijkertijd gaf hij toe dat de soanningen binnen het NAVO-bond- genootschap „het grootste deel van dit jaar" al hebben bestaan. Kissin ger hoopte dat de Europees- Ameri kaanse verhoudingen te kunnen schoonvegen in het kader van de io*vergadering van de NAVO-minister- raad op 10 en 11 december in Brus- geven met vredesonderhandeling het Midden-Oosten te beginnen. Europese bondgenoten hun belan gen zo verschillend waardeerden dat AIRES President Juan Ril liet doorschemerenTf mLinir gen 20 verschlllend waardeerden dal heeft een lichte hartaanval volgende week een akkoord lordt ,bereld waren «Cederen te ver- bereikt over een vredesconferentie in zullen zich dan concentreren op de volgende punten: terugtrekking van troepen, waarborgen inzake de veilig- ADVERTENTIE December ...feestmaand. Gezellig. Leuke gelegenheid iets extra's te eten of te drinken. Als maag en darmen op gaan spelen is de gezelligheid ineens verdwenen. Maar... snel weer terug als u direct NORIT neemt. Zorg dat u dit zuiverende natuurprodukt altijd in huis hebt. Voor 't geval dat. KGB NA VERHOOR. breken met de Verenigde Staten een zaak van zo groot internationaal mede veroorzaakt Elke dag sterven honderden mensen in de door honger getrof fen Ethiopische provincies Wollo en Tigle. Voor dit kind is er niet veel hoop meer. drie jaar geleden. De dokto- ben bevestigd dat de president maar hebben bekend gemaakt ï|dt aan een „heropleving van doening van de luchtwegen." bleef in zijn huis in de voor- llcente Lopez, maar in een Ijk ziekenhuis zijn voorberei- getroffen om hem daar in- iig op te nemen. geneesmiddelen die de 78- heid, externe garanties, het Pales- i^eemt na n prostaat- tijnse probleem en de toekomst van Jeruzalem. Kissinger gaf te kennen dat Ame rika hoopt begin volgende week met voorstellen te komen tot steun aan de landen die het slachtoffer zijn van de olieboycot. Op de vraag of Washington een deel van zijn ener giebronnen wil delen met Japan, Ne derland en andere landen antwoord de hij echter dat het eerste probleem is de energiecrisis in de Verenigde Staten onder controle te krijgen. Het laten delen in de energiebron nen van Amerika is naar zijn me ning een erg ingewikkelde zaak. De specifieke behoeften EL De correctionele recht- Antwerpen heeft een 35-Jari- "Irlander tot 24 maanden ge- l&traf en ruim f 400. boete JBïld. Van die 24 maanden zijn Nederland vereisen zorgvuldige stu- irwaardelijk. De Nederlander die „en we doen ons uiterste best llketbakker) die verstek liet de zaak te bekijken", eg die forse straf omdat hij Kissinger beklemtoonde dat lan- van dit jaar in Antwerpen den die erg kwetsbaar zijn voor de ocncfoirflu „cv„„v.olieboycot zouden moeten overwe gen meer bij te dragen aan een vre desregeling door nauwer met de Ver- BEIROET (AP) Syrië heeft voor de eerste maal in het in Caïro meedeelde zijn 218 Israëli- iketbakker) die verstek liet die forse straf omdat hij n dit jaar in Antwerpen nsteker een zonnescherm gestoken had. stukken bleek dat de man d gekregen met zijn vrouw eindje was gaan wan- laf te koelen. Onderweg wil- een gekke streek uitha kt nten betrapten hem toen hij - een zonnescherm van een brand te steken met zijn penbaar te kennen gegeven, dat het deel zal nemen aan een vredesconferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties om een oplossing te vinden voor het Israëlisch-Arabisch con flict. de Libanese president Suleiman Franjieh. De Libanese premier Takieddin Solh zei in het Libanese parlement de besprekingen wordt deel- enigde Staten samen te werken dam zei dat zijn land aan de be- in plaats van afzonderlijke acties te sprekingen zal deelnemen, die naar ondernemen. In dit verband uitte hij verwacht volgende maand in Genè- kritiek op de „moeilijke bondgeno- ve zullen worden gehouden „als zij genomen door negen partijen: Egyp- ten" die zich tijdens de crisis in worden gehouden in overeenstem- het Midden-Oosten des te moeilijker ming met onze opvatting daarvan". Hij weigerde een nadere toelich ting op de „opvatting van Syrië over de conferentie" toen hij daar over werd ondervraagd door Liba nese verslaggevers na een lunch met sche krijgsgevangenen naar Tel Aviv gevlogen en heeft Israël tot woens dagavond 7.604 Egyptenaren naar Caïro overgebracht. Ook de verzor ging van de door Israël ingesloten stad Suez verloopt, volgens de VN, vlot. Aan de bestandslijn tussen Israël MOSKOU De vrouw van de Russische n a tuur kundige en dissi dent Andrei Sacharow heeft in Mos kou verklaard dat de Russische ge heime politie tegen haar heeft ge zegd dat ze "waarschijnlijk gees telijk gestoord" is omdat ze heeft geweigerd als getuige op te treden te gen twee dissidenten die wegens te gen de staat gerichte activiteiten gearresteerd zijn. Mevrouw Yelena Sacharow sprak op een persconferentie in haar wo ning in Moskou, om verslag te doe-i van drie verhoren die de politie haar in de afgelopen week afgeno men heeft. Mevrouw Sacharow zei c'at ze voor een nieuw verhoor op 23 november moest voorkomen. Ze zei dat de politie haar ook bedreigd had met arrestatie en dat zij een vage bedreiging had geuit tegen haar kinderen. Sacharow. die de persconferentie, van zijn vrouw bijwoonde, zei dat de plotselinge belangstelling van de ge heime politie voor zijn vrouw, waar schijnlijk voortvloeide uit zijn kri tiek op het Sowjetsysteem. Mevrouw Sacharow zei te menen, dat het ook te maken zou kunnen hebben met het feit dat zij het ge vangenisdagboek van Eduard Koez- netsow, een van de beklaagden op het vliegtuigkapingsproces van Le ningrad in 1970, naar het buitenland heeft gestuurd. De Sacharows heb ben een 23-Jarige, getrouwde doch ter en een zoon van 17, die geen vast werk kunnen krijgen sinds ze 'n visum voor een reis naar de Verenig de Staten aanvroegen. Mevrouw Sacharow zei dat haar on dervragers tegen haar hadden gezegd dat het lot van drie dissiden ten Viktor Chaustow, Gabriel Su perfin en Eduard Koeznetsow van haar afhing en dat de gevangenis straf van vijftien Jaar die laatstge noemde uitzit, weer in het oor spronkelijke doodvonnis zou kunnen worden veranderd. Chaustow en Superfin zitten bei den al enkele maanden gevangen, waarschijnlijk wegens verspreiding, voor het nu niet meer bestaande, on dergrondse blad "Kroniek der huidi ge gebeurtenissen". Op haar eerste ondervraging, vori ge week vrijdag, zo vertelde Yelena dagavond wegging noemde men haar "geestverwant" van de twee dissi denten. ADVERTENTIE l Syrië zal bij kilometerpaal 42 op Sacharow, die een zenuwachtige in- itsland moet 22 miljoen betalen te, Syrië, Jordanië, Libanon, de Pa- lestijnen, Israël, de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie en V.N. secre taris-generaal Kurt Waldheim. De generaals Aharon Yariv (Is raël) en Mohammed Gamassy (Egypte) komen vandaag opnieuw ungspiaats" künn^T"dienèn 7!s" de weg Koeneitra-Damascus een trolepost komen voor het doorlaten van waarnemers van de Verenigde Naties van de Syrische naar de Is raëlische linies. Tot nog toe moesten de VN-waarnemers een lange omweg via Libanon maken. Volgens militaire correspondenten controlepost als ontmoe- druk maakte, werd zij aangesproken als "mede-beschuldigde" van Chaus tow en Superfin, maar toen ze dins- Volgens het Westduitse d" zijn op het kantoor van nselier Brandt vier brieven a, waarin wordt gedreigd verspreiden van dodelijke als er geen bedrag van w miljoen gulden ter beschik- op de autobanen als uit gesteld, ven zouden zijn onderte- "Het Legioen" en "Het co de vernieuwing van Duits- irdt gedreigd met aansla- De politie in Münster zei dat zij in het blad "Bild" een advertentie in code heeft laten plaatsen in ant woord op een anonieme dreigbrief aan de burgemeester van de stad. Men dreigde met aanvallen op auto's niet een mil joen mark werd betaald. ministers, aldus )e overheid zou teantwoord door middel van code-advertentie in het "Der Spiegel" van de 'Wij gaan akkoord", politie, Veiligheidsdienst en geen commentaar richt van "Bild". BEIRA Bij Quelimane in Mo zambique zijn 54 mensen gedood en minstens evenveel in het ziekenhuis opgenomen na het drinken van Me thylalcohol. De vaten met de giftige vloeistof raëlisch zijde heeft waren van een schip gevallen dat mistisch geuit daartoe in de advertentie bereid door het kanaal van Mozambique eenroeping maar vroeg een andere betalings- voer. De bevolking vermengde de in- rentie. regeling voor te stellen. houd van de vaten met vruchtensap De politie van Münster gelooft tot een soort cocktail, die in vele ge niet dat de twee afpersingsgevallen vallen de dood tot gevolg bleek te verband met elkaar houden. hebben. Het stadsbestuur verklaarde zich bij kilometerpaal 101 aan de weg Caïro-Suez bijeen om te praten over de uitvoering van de bestandsover eenkomst en men houd rekening met een mogelijke doorbraak, die een spoedige bijeenroeping van een vre desconferentie voor het Midden-Oos ten tot gevolg kan hebben. Het belangrijkste geschilpunt tot nog toe was het losmaken en scheiden van de Israëlische en Egyp tische troepen in het gebied en ge neraal Yariv heeft daarover dins dag tijdens een kabinetsvergadering instructies ontvangen voor de be sprekingen van vandaag. Ook generaal Gamassy heeft van zijn regering richtlijnen gekregen en zowel van Egyptische als van Is- :n zich opti- spoedige bij- vredesconfe- derhandelingen op het militaire commentanten tussen Is raël en Syrië eenmaal beginnen. Duitse consul in enezuela ontvoerd Kissinger vijand der Grieken PARIJS De Griekse actrice Me lina Mercouri heeft de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger er van beschuldigd BONN De Westduitse regering dat hij een rol heeft gespeeld in het heeft medegedeeld, dat de Westduitse bloedige Griekse drama. In een te- honorair consul in de Venezuelaanse legram aan de minister zegt zij: "U stad Maracaibo, Kurt Georg Nagel, hebt het Griekse dictatorschap ge- De uitwisseling tussen Israël en ;ypte van krijgsgevangenen van- Lag voltooid. Naar een woordvoer- ;r van de Verenigde Naties gisteren bevrijden. is ontvoerd. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat het ministerie in voortdu rend contact staat met de ambassa- schapen en gevoed. U bent een vij and van het Griekse volk". Melina Mercouri, die gehuwd is met de Amerikaanse filmregisseur Jules Dassin, las het telegram gis tingen heeft de recente de monstra- l user eindigt 4 gerstaking taJ U De Russische balletdan- J ?Panov heeft de hongersta- adigd die hij 20 dagen gele- uit protest tegen de weige- le autoriteiten hem en zijn t Israël te laten emigreren, uw, die dit westerse Journa- toskou telefonisch liet we- een bevriende arts haar den had voedsel tot zich ïdat zijn toestand kritiek den. folery wil, als hij een beetje 1 is gekomen, weer in hon- gaan, als er geen schot behandeling van ons ver- Uitreisvisa", aldus 3panov en zijn vrouw probe- jaar toestemming te krij- ®ar Israël te gaan. De dan- r zijn functie bij het ballet- ^.Oif1 Kirov in Leningrad toen hem en zijn vrouw uitreis- jCjJ^ngevraagd. TEL AVIV Op verzoek van de Likoed-coalitie van vier rechtse op positiepartijen wordt vandaag een spoedzitting van het Israëlische par lement gehouden. Door indiening van een amendement op de huidige kieswet wil de Likoed-oppositie voor komen dat een van haar populairste kandidaten voor de 31 december te houden verkiezingen, generaal buiten dienst Sharon, automatisch van de kieslijst geschrapt wordt. Reservisten in actieve dienst kunnen namelijk volgens de geldende Israëlische wet geving niet op een kieslijst voorko- Nadat het Israëlische opperbevel had bekendgemaakt dat reservisten die voor actieve dienst zijn opge roepen en op de kandidatenlijst voor de parlementsverkiezingen staan aan staande vrijdag zullen afzwaaien verklaarde Sharon dat hij aan het Egyptische front nog onmisbaar is. Als het amendement niet wordt aan genomen geeft Sharon de voorkeur aan zijn reservedienst in het leger. De eigengereide generaal die zich eerder dit jaar na zijn ontslag uit het beroepsleger faam verwierf als voornaamste architect van de recht se coalitie heeft zijn gepeperde kri tiek op het oorlogsbeleid van leger leiding en regering niet onder stoelen of banken gestoken. Generaal Sharon heeft zijn superieuren er van be schuldigd door laksheid de kans op een beslissende overwinning op het Egyptische leger te hebben gemist. Het wordt Sharon, die als reser ve-officier na het uitbreken van de oorlog werd gemobiliseerd, vooral kwalijk genomen dat hij zijn kritiek in de vorm van een vraaggesprek via de' buitenlandse pers gespuid heeft, waarbij de militaire censor doordat het interview vanuit Rome werd verzonden op listige wijze werd omzeild. Censuur Als officier ln actieve dienst mag Sharon niet zonder toestemming in terviews verlenen. Na overleg met minister Dajan heeft opperbevelheb ber Elazar aan de Israëlische procu reur-generaal al advies gevraagd over de maatregelen die tegen gene raal Sharon genomen kunnen wor den. Generaal Sharon, die verant woordelijk was voor de Israëlische doorbraak op de westelijke oever van het Suezkanaal, wordt verweten dat hij in het zicht van de verkiezingen politieke munt uit zijn militaire suc cessen tracht te slaan. In dit ver band sprak de bekende militaire commentator generaal Harzog over „Zuidamerikaanse toestanden," die de laatste tijd vaker in het Israë lische leger de kop opsteken. Opperbevelhebber Elazar heeft ver klaard dat hij alles zal doen wat in zijn vermogen ligt om het proces van politisering van de Israëlische strijd krachten tegen te gaan. Het ligt in de aard en de opbouw van het Israëlische leger dat het de schei ding tussen de civiele en militaire sectoren van de samenleving in Israël vervaagt. De kracht van de strijdkrachten ligt niet op het relatief kleine be roepsleger, maar voornamelijk op de reserve-eenheden die elk Jaar gedu rende twee maanden moeten opko men. De geregelde roulering van de officieren waarbij elke vier Jaar een post aan een Jongere officier wordt overgedragen ~orgt voor mobiliteit in het leger. Bovendien moeten be roepsofficieren meestal op tamelijk Jonge leeftijd wanneer zij de vijftig Jaren nog niet hebben bereikt de dienst verlaten, zodat zij na hun militaire loopbaan nog aan een car rière in de burgermaatschappij kun nen beginnen. Politiek Voor de militairen uit de hogere regionen blijkt de overgang van het leger naar de politiek nogal makke lijk te verlopen. Een recente studie over de civiele loopbaan van 75 ho ge officieren die tussen 1950 en 1972 de dienst hebben verlaten laat zien dat ongeveer een kwart van het to taal een politieke loopbaan volgt Aan de andere kant is de politiek vooral na de zesdaagse oorlog van 1967 in het militaire apparaat geslo pen. Langzamerhand is het Israë lische publiek gewend aan verklarin gen die door militairen in het open baar worden afgelegd. De achttien kolonels en generaals die van 1950 tot 1972 in de politiek doken, zijn meteen aan de partijtop begonnen. Dit komt doordat de politici zoe ken naar populaire figuren die hun kieslijsten verfraaien," zegt onder zoeker Weiss, lector in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Haifa. „Aangezien de vraag gro ter was dan het aanbod," moesten de politieke partijen hoge posities aan bieden om de generaals aan te trek ken". tie tegen de regering het leven ge kost aan 400 mensen. Het aantal gewonden zou volgens haar ln de duizenden lopen. De Griekse regering heeft inmid dels geprobeerd een einde te maken aan deze beweringen door de nahe- staanden van de slachtoffers te verzoeken de namen van hun' om gekomen verwanten op te geven aan het internationale Rode Krius in Athene. De laatste liberaal-democratische voorzitter van het Griekse parle ment. Dimitrios Papaspyroe, heelt in een verklaring aan de pers ge protesteerd tegen het hulsarrest iat de voormalige premier Kanellopoe- los en de politici Mavros en Zlgdis is opgelegd. Hij verklaarde zich so lidair met de eis van Kanellopoelos voor een regering van nationale eenheid. Op grond van haar bevoegdheden volgens de staat van beleg heeft de regering 28 studentenorganisaties verboden. De Jacht op verdache personen wordt onverminderd voort gezet. Familieleden van gearresteer den klagen over mishandelingen door de politie. Zes voormalige leden van do Unie van het Centrumregering van wij len premier George Papandreoe heb ben in een verklaring gevraagd om de terugkeer naar Griekenland van hun vroegere politieke tegenstander oud-premier Constantinos Kara- manlis. Zij dringen er in deze verklaring op aan dat Karamanlis terugkeert om de leiding van het land in han den te nemen. We zijn van mening dat onder de huidige omstandighe den alleen hij de nationaal noodza kelijke verbroedering van het volk met de strijdkrachten tot stand kan brengen, aldus de oud-politici. De in Parijs wonende Karaman lis was een conservatieve politicus die Griekenland van 1955 tot 1963 regeerde als leider van de ere. HIJ verliet het land ln 1963 nadat hij bij verkiezingen het onderspit had moeten delven tegenover Papandreoe.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9