tenzine weer duurder Enka jp 1 januari 4.5 cent per liter 3decemt>er OPEN HUIS bij de nieuwe LIAM-vestiging te Ri jnsburg BV LIAM CÏ) RUNSBURG Kamer dreigt gat in begroting te slaan FLINKE WINST VVD Ziekenfonds moet kosten van hartoperatie betalen Hallo, hallo. Denkeven mee, win1000gulden in onze november-ronde. eigend gastekord? Pomp 'savonds dicht? ek cel f500 ite voor ndags- ler AG 22 NOVEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 Als gevolg kunnen er deze winter jkheden ontstaan bij de itring. De Nederlandse jemaatschappij (NAM) normaal voldoende capaci- aan de vraag naar gas te Als echter de elektrici- ntrales (zij krijgen hun gas ^Gasunie van de NAM) winter niet kunnen over- op het gebruik van olie, bij vorst gebruikelijk is, zou Dterse piek in die olievraag de oliecrisis wel eens te kunnen oplopen, aldus de het Nederlandse volk zich wat weet te beperken in het gebruik van gas voor het huishou den en voor verwarming, zullen bovengenoemde moeilijkheden be slist wegblijven". De Gasunie en de NAM deelden desgevraagd mee, zonder meer te rekenen op de medewerking van het Neder landse volk. De Gasunie heeft in de contrac ten met de centrales de clausule opgenomen, dat de centrales overschakelen van gas op olie, zodra de temperatuur onder het vriespunt is gedaald. Dit moet 'n plotselinge te grote vraag naar gas voorkomen. DEN HAAG De mogelijkheid zit erin, dat pompstations na 8 uur 's avonds gaan sluiten. Vrijwel geen enkele Nederlandse pomp houder is er op tegen, omdat het toch weinig zin heeft langer open te zijn. Het merendeel van de pomphouders heeft nu een omzet- vermindering van circa 15 pro cent, maar ook de vraag is onge veer 15 procent gedaald. Dit komt enerzijds door de autoloze zondag (bijna 10 procent) en anderzijds doordat de Nederlandse automo bilist zuiniger is gaan rijden na de vrijwillige oproep van maximum 100 km/uur. Deze besparing be draagt ongeveer 5 procent. Dit heeft gisteravond een woord voerder van de Bond van Automo biel-, Garage- en Aanverwante bedrijven (BOVAG) in Den Haag verklaard. De Nederlandse olie maatschappijen hebben deze week hun dealers gevraagd op basis van vrijwilligheid de pompen 's avonds na acht uur te sluiten. Volgens de BOVAG is er al maanden lang overleg gaande om de openstelling van de pompen onder de winkel sluitingswet te brengen. ADVERTENTIE N HAAG Met ingang van I januari wordt de ie weer 4,5 cent per liter duurder. De meerderheid e Tweede Kamer gaat akkoord met het regerings- el om met ingang van die datum de benzine-accijns logen van 53,7 cent tot 58,2 cent per liiter. ÏAAG De economische iiter mevrouw mr. J. E. Oos- n Den Haag heeft gisteren eerst een vrijheidsstraf op- m een overtreder van het jverbod. de 22-jarige vloerenlegger H. uit Rijswijk wegens het van hert zondagsrijverbod segeren van een stopteken ontrolerende politie een ge- traf van een week en een f 500. De officier van Jus- f. A. J. van der Bruggen, weken cel en verbeurdver- in de aiuito van de vloeren- lOrderd. erenlegger had op de eerste rndag per auto een aantal cht in Voorburg, Den Haag Om vier uur 's morgens Rijswijk aangehouden. Hij pt, maar direct daarna J^ien. De politie achtervolgde hem kilometers verder Van der H. reed tegen gen op en wist opnieuw Hij reed bovendien zon- orrytuigenbelasting, omdat deur vindt. november had hij moeten dat zijn auto in beslag was De politierechter bepaalde, tin van de officier van Jus- fct de vloerenlegger zijn wa- ïrijgt. en in de ii terdamse eenteraad ^RDAM Bewoners van de Steenstraat te Amster- gisteren in de Amster- ,,lad voor een incident ge- ir vanaf de publieke tribu is te protesteren tegen het van maatregelen ter be- lan de mierenoverlast in igen. Burgemeester Sam- rzocht hen herhaalde ma- e zijn. Tenslotte werden zij Ihuisbodes uit de zaal ver- Een van de protesterenden in, voordat hij werd weg- potje mieren op de tribu- schudden. De maatregel is bedoeld om te ko men tot een meer selectief autoge bruik. Tegenstanders zijn de WD, CHU en DS'70. CHU-woord voerder Wisselink meende dat zolang er sprake is van autoloze zondagen het selectieve pri vé-autogebruik al voldoende tot uiting komt. Hij was er dan ook voorstander van om deze accijns verhoging pas na het verdwijnen van deze autoloze zondagen in te voeren. Een ander tegenargument vond hij dat de benzinepomphouders op dit moment toch al zwaar genoeg wor den getroffen. DS'70-fractieleider Drees vroeg zich af waarom er nu een verhoging wordt voorgesteld met als argument een gelijktrekking van de benzine accijns met België en Luxemburg. Deze bedoeling is volgens hem gro tendeels doorkruist door de revalua tie. Thans is de Belgische accijns per liter 5S£ cent. Een verhoging van 2,5 cent in Nederland zou volgens Drees Juister zijn geweest. Hij geloofde niet dat door deze ver hoging het selectieve autogebruik zal worden bevorderd. Volgens hem zal eerder het parkeerbeleid moeten wor den aangepast. Hij vroeg ontheffing van de accijnsverhoging voor diesel olie omdat het vrachtvervoer door de oliecrisis al zwaar wordt getroffen. De KVP-er Van Amelsvoort toonde wel enige bezwaren tegen het rege ringsvoorstel, maar bleek toch voor stander omdat de regering het geld zo nodig heeft. 619e Staatsloterij 21 NOVEMBER 1973 DERDE TREKKING 25 zijn gevallen op num mers eindigende op: 8 50 zfjn gevallen op num mers eindigende op: 26 50 zijn gevallen op num mers eindigende op: 04 50 zijn gevallen op num mers eindigende op: 07 50 zijn gevallen op num mers eindigende op: 8? 100 zijn gevallen op num mers eindigende op: 15 200 zyn gevallen op num mers eindigende op: 910 400 zijn gevallen op num mers eindigende op: 021 1.000 zijn gevallen op num mers eindigende op: 340 2.000 zijn gevallen op num mers eindigende op: 6546 Ook bezwaren tegen nieuwe slotbede een prijs van f 5.000 is gevallen op het f 5.000 is gevallen op het nummer f 5.000 is gevallen op het f 5.000 is gevallen op het f 5.000 is gevallen op het nummer de prijs van f 10.000 is gevallen op het f 25.000 is gevallen op het f 50.000 is gevallen op het f 100.000 is gevallen op het ogende lotenver^oP^ 072445 068907» 024071 031717 080459 076212 023954 039130 052611 001342 001342 008162 008162 DEN HAAG (ANP) In een nog voorlopige reactie heeft minister-pre sident Den üyl. gistermiddag be zwaar gemaakt tegen de "alternatie ve bede" in de troonrede, zoals Is voorgesteld door de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. J. Verkuyl. In de Eerste Kamer zei de premier overigens met alle voorbehoud, dat d^ overwegingen die hebben geleid tot het schrappen van de traditione le bede in de troonrede ook van toe passing zijn op de gesuggereerde Deze "alternatieve slotpassage" luidt als volgt: "Met de bede dat de arbeid van de regering en de Staten-Generaal moge geschieden in verantwoordelijkheid tegenover God, het Nederlandse volk en de volkerensamenleving, verklaar ik deze zitting van de Staten-generaal geopend". Monument voor slachtoffers Ravensbriick AMSTERDAM Op het Museum plein te Amsterdam zal een monu ment worden opgericht ter herden king van de slachtoffers van het concentratiekamp voor vrouwen Ra vensbriick en de vrouwen, die in 't verzet het leven lieten. De Amster damse gemeenteraad heeft er 300.000 gulden voor beschikbaar gesteld. De kunstenaars Guide Eckhardt, Frank Nix en Joost van Santen heb ben een gedenkteken ontworpen, dat bestaat uit een stalen cylinder met een hoogte van vier meter en een doorsnee van tachtig cm. Verkiezingen in Amersfoort: ADVERTENTIE AMERSFOORT De verkiezin gen in de gemeenten Amersfoort en Bunschoten hebben geleid tot een grote winst in Amersfoort voor de WD en een zetel winst voor de pro gressieve groepering Bunschoten '80 in Bunschoten. De vier zetels winst, die de WD in Amersfoort behaalde, gingen vooral ten koste van de Sa menwerkende Christelijke Volkspar tijen, die een zelfde aantal verloren. Zij zakten van 14 naar 10 zetels. De opkomst in Amersfoort bedroeg bij na 69%. De 37 zetels worden als volgt verdeeld: VVD 10 zetels (was 6) BPzetels (gelijk) GPV 2 zetels (was 1)' RKPN 1 zetel (geen) CPN 1 zetel (bleef gelijk) PvdA 9 zetels (was in de com binatie met PSP en PPR 10) D'66 1 zetel (was 2) SCVP 10 zetels (was 14) Hoogland 1 zetel PPR/PSP 2 zetels. Amersfoort had voor de samenvoe ging met Hoogland een gemeente raad met 35 zetels. De uitslag leidde tot een vreugde vol commentaar van WD-fractielei- der Wiegel en een teleurgestelde reactie van André van der Louw, voorzitter van de PvdA. Op de foto boven Wiegel in gesprek met Mar cel van Dam. UTRECHT (ANP) De "Vereni ging Ziekenzorg", een ziekenfonds in Amsterdam, moet de volledige kos ten betalen van de open hartoperatie die de heer Th. G. van Uden (43) uit Amsterdam heeft ondergaan in Houston (V.S.). De centrale raad van beroep in Utrecht heeft dat gisteren bepaald. Het ziekenfonds was bij de centrale raad in beroep gegaan tegen een uit spraak van de raad van beroep, die de heer Van Uden in het gelijk had gesteld. De heer Van Uden is vorig Jaar naar Amerika gegaan op advies van een Nederlandse cardioloog en een hartchirurg die het in Nederland uit voeren van de operatie vervanging van twee hartkleppen nog te ris kant vonden. De reis naar de Verenigde Staten i verpleging in Hous ton kostten f 16.000, evenveel als een open hartoperatie in een particulier ziekenhuis in Nederland zou hebben gekost. Maar het ziekenfonds ver goedde aJlleen het veel lagere tarief dat de academische ziekenhuizen be rekenen, f 4.000, en de heer Van Uden moest f 12.000 zelf betalen. De centrale raad overwoog, dat de behandeling "in voldoende mate no dig was". In dergelijke gevallen kan een ziekenfondsverzekerde zich ook wenden tot artsen of instellingen waarmee het ziekenfonds geen over eenstemming heeft. De vergoeding die 't fonds de heer Van Uden heeft gegeven vond de raad "onaanvaard baar", gelet op de wettelijke keuze vrijheid (onder meer ten aanzien van al of niet academisch ziekenhuis) die de ziekenfondsverzekerden heb ben. Het ziekenfonds Zuidhollandse Eilanden zal de kosten moeten beta len voor het verblijf van de baby Ed win uit Heinenoord in het ziekenhuis. Edwin had een paar maanden in het ziekenhuis gelegen. Omdat hij kerngezond was wilde het zieken fonds de kosten f 12.000) niet betalen. De ouders van Edwin waren het daar niet mee eens en gingen in be roep. De moeder van Edwin kreeg vlak na zijn geboorte een kraamvrouwen- psychose. Ze werd met de baby in het ziekenhuis opgenomen. De centrale raad van beroep was het met het zie kenfonds eens, dat er voor Edwin geen enkele medische indicatie voor opname was en dat hij als zieken fondsverzekerde dan ook geen aan spraak kon maken op een vergoeding. Maar zijn aanwezigheid bij zijn moeder vormde een onderdeel van de behandeling van de moeder. Vleesbonnen in ballonnen DEN HAAG In de december maand zullen 21 Nederlanders gratis vlees kunnen eten. Daar zorgen de slagers en minister Boersma voor. De minister, die maandag in Utrecht de slagersvaktentoonstelling Slavakto zal openen, zal die dag om kwart voor twee 's middags op het Jaarbeurster rein 21 balonnen oplaten. Aan Iede re ballon zit een waardebon voor een maand gratis vlees. Hij, die zich het eerst met zo'n bon bij de organisato ren van Slavakto meldt, krijgt zelfs een half Jaar lang gratis vlees. Meldingsplicht voor reizende ambtenaren DEN HAAG Bepaalde ambtena ren zijn op sommige ministeries ver plicht te melden als zij privé op reis gaan naar Spanje, Portugal, Grie kenland of Zuid-Afrika. Dit antwoordt premier Den Uyl opvragen van de PvdA-Kamerleden Roethof en Voogd. Ambtenaren van het ministerie van buitenlandse za ken vallen niet onder deze meldings plicht. Tot dusver moesten ambtenaren al leen privé-reizen naar Oostbloklan den melden. In zijn antwoord zegt Den Uyl dat deze meldingsplicht geen reisbeperking inhoudt. De be doeling van de maatregel is vooral om de betrokken ambtenaar erop te wij zen dat de inlichtingendienst van het land dat hij gaat bezoeken even tueel belangstelling voor hem zou kunnen tonen. Opgelet, 't gaat deze keer om uw kleurgevoel. Als ik Enka zeg, zegt u zeem, of spons, kan ook. Sponsdoekje? Is ook goed natuurlijk. Maar denk nu eens in 't oranje. Oranje boven, maar hij doet z'n werk onder, op de vloer haha. Hoe heet die vochtslurpende oranje Enka doek die alle dweilen de loef afsteekt? Neenee, niet Enka Wissewas, die is trouwens blauw. Nou? Nooit over de vloer gehad thuis? Jammerjammer. Tot de volgende keer dan maar weer, in deze krantDagdag. Weet u 't? Dan voor i december uw antwoord opsturen in gesloten envelop plus één Enka-verpakkings- merk met®. Precies als hieronder. Merken zonder® tellen niet meeBij uw antwoord ook een Enka slag zinnetje bedenken. Een deskundige jury honoreert de beste oplossing met iooo gulden. De overige inzenders/sters ontvangen allen een kleurige Enka-sticker. Enka Postbus 6o Arnhem. Mej. W. J. Stapel, r°' ADVERTENTIE Jarenlang moest u naar Leiden voor service en onderhoud aan uw Mercedes. Dat is nu voorbij. Want LIAM heeft nu ook een vestiging geopend in Rijnsburg. Ter gelegenheid van deze opening houden wij op vrijdag 23 november en zaterdag 24 november „open huis". Kom gerust ons nieuwe pand bekijken En maak bij die gelegenheid bovendien kennis met het Mercedes-Benz personenauto programma en een selectie uit het bedrijfs autoprogramma. U bent van harte welkom op: vrijdag 23 november van 10.00-22.00 uur, zaterdag 24 november van 10.00-18.00 uur. Er is royale parkeergelegenheid op het Floraterrein. Rijnsburgerweg 132, Rijnsburg, tel. 01718-73141. Filiaal van B.V. LIAM, Leiden. DEN HAAG De Tweede Kamer dreigt een gat van enkele tientallen miljoenen guldens te slaan in de begroting voor volgend jaar van mi nister van financiën, dr. W. F. Dui- senberg. Als een meerderheid in de Kamer vandaag voet bij 6tuk houdt halen tenminste twee belastingvoorstellen de eindstreep niet: de verhoging van de huurwaarde voor de eigen woning met zestig procent en de verhoging van de vermogensbelasting. De regeringsgezinde christen-demo cratische fracties van ARP en KVP hebben een tussenvoorstel over de huurwaarde ingediend, dat bij aan vaarding de schatkist ruim dertig miljoen gulden kost. Samen met de CHU hebben deze fracties bovendien een geringere ver hoging van de vermogensbelasting voorgesteld. ZIJ willen een drempel inbouwen bij een vermogen van een kwart miljoen gulden. Alleen voor vermogens boven deze drempel zou de verhoging tot 8 (is 7 promille), moeten gelden. Over een breed front toonde de Ka mer zich ongerust over de gevolgen voor de landbouw van de opwaarde ring van de gulden. Grote twijfel, koesterde men over de compensatie via de omzetbelasting. Deze compen satie zou te grof werken en Juist de zwakke broeders onder de agrariërs onvoldoende helpen. Een Kamermeerderheid voelt er voor in elk geval een verhoogde be lastingaftrek toe te staan, voor ondernemers die vee slachten of uit moet komen voor de sterk gestegen ziektekosten. Naar zijn mening biedt de aftrekmogelijkheid \i& de post buitengewone lasten te weinig soe laas. Hij stelt daarom voor de be lastingvrije voet over de gehele linie met 2,5 procent te verhogen. Via deze omweg zou de Kamer kun nen bereiken, dat voor de laagste in komens toch de inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting door gaat. Tegen het over de hele linie achter wege laten van deze correctie protes teerde de oppositie heftig. Van de PvdA-fractie kwam de sug gestie om de horeca, getroffen door de autoloze zondag, fiscaal tegemoet te komen door een bijzonder tarief in te stellen bij de omzetbelasting.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7