Een lichtend voorbeeld R-2. 6—3. 6—3. 3 bevi s dolt et zwak S Leiden APPIE HAPPIE UNIEKSAMENSPEL VAN ZLC, ORANJE GROEN, LEIDSE BOYS EN VNA EDERLAAG VAN 105-85 MAAKT EINDE AAN DROOM Fin Makinen en 15. Liddon winnen rally van Groot Brittannië Schaakmeester Bert Enklaar boekte winst Blessure van Jeuring geneest voorspoedig WIM CUYPERS VOORLOPIG DERDE WK SCHIETEN i jUDERDAG 22 NOVEMBER 1973 SPORT PAGINA 19 LEIDEN Het zou zo kunnen dienstdoen als onderwerp voor de wekelijkse tv-serie "Waar ge beurd". In de Leidse voetbalwe reld met zijn vele onderhuidse te genstellingen, lijkt een gladverlo- Door Paul de Tombe pen samenwerking van vier buur- clubs een welhaast ongeloofwaar dig verhaal. Toch zijn Leidse Boys, VNA, Oranje Groen en ZLC gekomen tot een uniek stukje sa menspel bij de aanschaf van een aantal lichtmasten. Een idee van de Leidse Sportstichting leidde tot een inmiddels glad verlopen coö peratie en sinds september gloren de vier velden van de afdelings tweedeklassers in het volle (trai nings) licht. "De vuilnisbelt aan de Boshuizerkade", een typering die ex-sportstichtingsvoorzitter Van der Reyden ooit bedacht, is daarmee defenitief herschapen in een meer dan redelijk onderko men voor zo'n 1600 voetballief hebbers. En - wat voor velen nog ongeloof waardiger klinkt - dat is klaarge speeld zonder vette subsidie. Eerst dankzij intensieve arbeid van de clubs alleen, gericht op het verbe teren van kantines en kleedka mers, later dankzij hecht samen spel van het kwartet, toen een maal was besloten tot aanleg van een lichtinstallatie. Als een lich tend voorbeeld. ZLC-voorzitter Wim de Koning en zijn Leidse Boys-collega De Haas, draaien de film van gebeurtenissen terug. Hoe lang is het nu geleden? "Het is allemaal begonnen op uit nodiging van de Sportstichting. Die liep aan te hikken tegen de provisorische verlichting. Dat wa ren schemerlampjes, achterlich ten van de Karei Doorman, die overal konden worden opgehan gen. Levensgevaarlijk in ieder geval, want we hadden die gammele lichtjes zelf gemaakt." Dat licht werd bovendien zwakker van ZLC naar Leidse Boys toe, omdat de stroomtoevoer naar de kantines te klein was. Als bvoor- beeld bij Leidse Boys het licht werd aangedaan, kom het gebeu ren, dat im de andere kantines de stoppen doorsloegen. Vaak was het zo: wiie het eerst kwam, haid licht. Vervelend ads je bijvoorbeeld te gelijk een karatavonidje had ge organiseerd.". Wat gebeurde er toen? "De Sportstichting zei: er moet toch een nieuwe stroomtoevoer komen, waarom zouden juliie niet gelijk een nieuwe verlichting aanschaf fen? Bestuursdelegaties van de vier clubs werden uitgenodigd en de Sportstichting kwam met het idee om dat met z'n vieren te doen (zo met op de achtergrond, als er één niet meedoet, zal het niet haalbaar zijn) Er was ook al iemand van een firma die veei lichtinstallaties levert, die vroeg wat de financiële mogelijkheden waren. Die waren nul komma nul. Die man heeft toch een offerte gedaan en toen konden we niet geloven dat we voor zo weinig geld, zoveel licht konden krijgen. Zes masten met contra schijnen de lampen, kwamen op 34000 gul den. Dat wilden we wel: dat zou intern wel zorgen geven, maar dan moesten er maar driftig spaarvarkentjes worden kapotge slagen. Want het was een moder ne verlichting: met de nieuwste lampen bevestigd in bakken die zo groot zijn dat zo'n bak met vier wielen als kruiwagen zou kunnen dienstdoen. Het ging om drie masten bij Oranje Groen en Leidse Boys en om drie bij ZLC en VNA. We hebben toen met de vier besturen vergadert of het wel een verantwoorde uitgave was We vonden van wel. vooral om dat we nog wat zelf konden doen". Wat dan? "We hebben alle kabelsleuven en betonfunderingen zelf gegraven, en we hebben de lichtmasten ge monteerd. Het aanleggen van een nieuwe waterleiding (die ook te weinig toevoerde) hebben we bo vendien aangenomen van de Sportstichting. Door al die zelf werkzaamheid verdienden we zo'n 6000 gulden. Bleef over 28000 gul den en dat betekent 7000 gulden, per vereniging. Maar daarvoor hebben we dan ook een trainings verlichting die in heel Leiden niet op een grasmat is te vin den. Die lampen met een ga rantie van 2000 branduren ge ven in ieder geval voldoende licht voor de training en de trainings wedstrijdjes. We zijn er erg over tevreden. Ze zijn zo afgesteld dat ze het hele veld bestrijken: daar door gebruiken we de velden ook beter dan vroeger, toen Je alleen in de buurt van de kantine iets zag. In de tijd van Van der Rey den was het ook eigenlijk wel een rotzooi, in een periode van een Jaar of zeven hebben we dit be reikt. Brandende vraag in deze zuini ge tijd: hoe zit het met het ener gie-verbruik van die lampen? „Dat is minimaal. Als ze alle twaalf tegelijk zouden branden, kost dat minder dan wanneer je thuis het licht aanlaat, koffie zet en naar de tv kijkt". „En nogmaals, wij hebben geen vette subsidie gehad. We hebben wat terugverdiend met zelfwerk zaamheid: met 16 man hebben we gemiddeld gewerkt, die zijn er minst en sanderhalve week per man aan bezig geweest. Alleen om maar zoveel mogelijk terug te verdienen. Wat overblijft moeten we met z'n vieren betalen. Dus benadruk het: we hebben geen subsidie gehad. Anders zouden wij als voorzitters toch niet zijn gaan grawen? Desondanks zym er veel verenigingen die het niet kunnen geloven Daar is meer gewerkt aan de Boshuizerkade, vriend voetbal ler, dan waarvan uw (eigen) wijs heid dromen kan ADVERTENTIE ARLEM Met de 10585 nederlaag waarmee BS Leiden [ravond van het veld stapte kwam een (voorlopig?) einde Leidse droom om dit seizoen een belangrijke rol in de P om de bovenste plaats in de basketbalcompetitie te gaan Waar geen einde aan kwam was de hopeloze inzinking nee BS Leiden op het ogenblik te kampen heeft; behalve jerste minuten heeft de Leidse ploeg geen schijn van kans tegen het op alle fronten stukken betere Levi's Fla- »rste d'rie minuten waren dus j bijna 300 Leidse supporters pop vol. Zeer attent spelend I Leiden Levi's tot 1012 P raag deze prestatie ook aan :uts alleen toegekend worden, Ihij scoorde alle tien Leidse S ging toen wat georganiseer- iel Twente- d \renoor vervroegd IDE In verband met de ig zal de competitiewed- ere-divisie tussen PC Feyenoord reeds za- 15 december gespeeld De ontmoeting begint in het stadion om 19.30 uur. Het van de Enschedese voetbal- 3 rekent erop dat het thuis- op zondag voorlopig als onmo- moet worden beschouwd. Dit vervoersproblemen voor po-club als FC Twente op dit tte groot zijn. edstrijd tussen Ipswich Town Twente, in het toernooi om PA Cup, zal woensdag 28 no- op het aanvankelijk geplan- itip van 19.30 uur beginnen, tand met de energiecrisis in nd, met als uitvloeisel daar- regeringsverbod dat er geen 'tetrijden gespeeld mochten bestonden er plannen de tting naar de middaguren te ai ven. De return, die veertien later, 12 december in Ensche- ats heeft begint normaal 20.00 Bwich Town verloor gisteren Us met 1-3 van Birmingham vierde ronde van de En- fcgue Cup. is Tom Okker, die als der- laatst is voor de open tennis «schappen van Zuid Afrika, tsteren in Johannesburg de bereikt. De Nederland- in vier sets van de En- ®erald Battrick: 63, 36, Een grote verrassing was takeling van de als nummer Jlaatste Spanjaard Manuel door de Zuidafrikaan Byron De partij vergde vier sets: 1*1 Het Nederlands mili- *al heeft gisteravond in Kam- -G ®en vriendschappelijke wed- itt 41 gewonnen van de eer- •®er zaterdagamateu'rs Go Kampen. Bij de rust was de 00. Voor de militairen, a Verstraten (Club Brugge) tU (FC Amsterdam) en Ze- L™ vïk) de doelpunten. Het te- werd gescoord door Graf- Er waren 1.000 toesch( Door Ad vain den Kommer der spelen en vanaf dat moment er voor BS geen doorkomen aan. Al zeer snel was het duidelijk dat de Leidenaars op het ogenblik toch wel zeer zwak spelen, veel bal verlies, slecht schieten en bijzonder weinig fantasie in de aanval. Het leek wel of de Levi's-bucket onder zware stroom stond, want lange tijd kon men geen enkel Leids been de ze toch zo uiterst belangrijke zone zien betreden. Binnen een paar mi nuten was het 2410, ondanks de wissel Peter Kop voor Peter de Jong, 3012, by Levi's vooral tot stand gebracht door schutter Kees Akerboom, rebounder Hank Smith, en aangever Haïry Leibowitz, die naarmate de wedstrijd vorderde steeds beter ging spelen. Een time-out van BS coach Rob de Wit schudde de Leidse spelers wel wakker, maar het was al te laat. Via een overgang op man-to-man liep BS Leiden in tot 1932, maor ook daarop hadden de Haarlemmers al snel een antwoord gevonden: 21 40. De Leidse punten kwamen nog sbeeds voor het merendeel van de zeer goed spelende Bob Heuts (18 van de 23 punten). Reggie Royals en vooral Butch Webster daarente gen faalden meestal op de meest verschrikkelijke Hierna werd het gat tussen beide ploegen niet veel groter meer Levi's nam duidelijk gas terug, mede daar toe gedwongen door het reeds "op scherp staan" van Smith en Leibo witz. In de rust (53—36) was al de Leidse hoop, zo die er nog was, ge vestigd op het eventuele sneuvelen van deze spelers, die dan ook bij de hervatting niet opgesteld stonden. Een duidelijke verzwakking voor de landskampioenen, BS Leiden snoof eens diep, ook een kleine kans en zeer hard werkend werd een deel van het gat gedicht: 5948. De verschillende speelwijze, vergeleken met die van de eerste helft, bleek ook daaruit dat nu alle in het veld staande spelers (Royals, Webster, YORK De Fin Timo Makinen en de Brit Henry Liddon hebben giste ren met een Ford Escort de inter nationale rally van Groot-Birttannië gewonnen. Het Britse duo Roger Clark en Tony Mason eindigde even eens met een Ford Escort, als twee de voor de Finnen Markku Alen en Ilkka Kivimaki, die ook al in een Ford Escort reden. De Nederlandse equipe Wim en Cees Luybregts bezetten met 'n DAF 66 de 49ste plaats in het eindklasse ment. De gebroeders Luybregts wer den winnaar in de klasse tot 1300 cc. In verband met de heersende olie crisis is het onzeker of de Rally van Monte Carlo volgend Jaar Januari zal kunnen doorgaan. Inmiddels wordt de mogelijkheid bestudeerd de rally alleen op Frans grondgebied te laten verrijden om dat dit land tot nog toe 't minst van alle Westeuropese landen van de cri sis te lijden heeft gehad. In auto sportkringen geeft men deze oplos sing echter weinig kans. een miljoen gulden aan prijzen (Bauknecht ^-ii S weetwat vrouwen wensen Bauknecht weet wat vrouwen wensen. Elke week te winnen in de Nationale Aktie Natuur: Bauknecht-apparaten tot een waarde van 850.- naar keuze, bijvoorbeeld dit schoonblijvend elektrisch fornuis. Een geschenk van Bauknecht Nederland BV, Tramsingel 88, Breda, m.i.v. jan. '74 Karolusstraat 14, Oosterhout (NB). ENSCHEDE De spitsspeler van de FC Twente, Jan Jeuring zal waar schijnlijk begin volgende maand zijn rentree maken in de voetbalcompe titie. De centrumspeler van FC Twente werd vrijdag 9 november J.l. door dr. Strikwerda geopereerd aan een liesblessure, een ingreep, die naar het leek, de Enschedeër hooguit twee weken op non-actief zou houden. Vo rige week verslechterde de situatie, aangezien zich als nevenverschijnsel een ontsteking in de buik manifes teerde. Dinsdag bracht Jeuring an dermaal een bezoek aan dr. Strikwer da die de infectie behandelde. De sportarts deelde mee dat de Twentse aanvalsleider zich eind deze week als volledig genezen kan beschouwen en dat hij in de loop van de vol gende week de training kan hervat ten. Iets anders liggen de zaken ten aanzien van Epi Drost, FC Twen te's aanvoerder en ausputzer, die te gelijk met Jeuring geopereerd werd aan een dijbeenblessure. Drost, wiens been dinsdag ontdaan werd van het loopgips, zal het de eerste 14 dagen uiterst kalm aan moeten doen. Het is dan ook niet aannemelijk dat hij voor half Januari weer zal kunnen spelen. Heuts. Wallaart en Verhoek) punten maakten. Het man-to-man-sy- steem kostte BS Leiden wel veel P's, waardoor o.a. Heuts voor de veiligheid naar de kant werd ge haald, maar de Leidse spelers knok ten door ook toen Leibowitz en Smith weer snel in het veld kwa- Keerpunt Het keerpunt kwam echter toen Reggie Royals weer eens volkomen ten onrechte een (vierde) persoon lijke fout opliep (stand toen 6856). Hiermee hielpen de scheidsrechters Levi's over het dode punt heen. De Leidse machine werd geheel dolge draaid, waarbij bleek dat heel BS de man-to-man tactiek nog hele maal niet beheerst. Deze tactiek moest echter wel ge volgd worden, anders zou Levi's BS Leiden helemaal aan flarden schie ten, zoals in de eerste tien minuten Levi's kon dus verder dollen met BS, dat, voorafgegaan door Hank Smit van Levi's, achtereenvolgens Rob Wallaart, Har Stol (die na de schorsing geen schim meer is van wat hij daarvoor was) Bob Heuts, en Peter de Jong met 5 P's voortijdig zag vertrekken. Bij 9171 legde BS Leiden 't hoofd definitief in de schoot en nu werd de wedstrijd eigenlijk alleen nog een show van Barry Leibowitz, die liet zien over een onwaarschijnlijke bal behandeling te beschikken: dribbels, blinde passes, schoten en flitsende schijnbewegingen brachten meerma len de handen van het publiek op elkaar. Het was erg jammer dat de Jarige Butch Webster (voor de wedstrijd bloemen, en "Happy Birthday" van de supporters) zyn verlies zo slecht kon verkroppen, dat hij vier secon den voor tijd tot een klein handge meen met Leibowitz kwam. Eind stand 10585 met voor de volledig heid nog de aantekening dat Frank Kales voor het honderdste Haarlem se punt zorgde. Scores BS Leiden Bob Heuts 24 (186); Butch Webster 19 (811); Reggie Royals 17 (5—12); Wim Pe- trici 10 (010)Rob Wallaart 6 (2 4)Peter Kop 4 (04)Ane van Dijk 2 (02); Chris Verhoekx 2 (20); Har Stol 1 (1—0). Levi's Flamingo's: Kees Akerboom 39 (1821); Barry Leibowitz 23 (15—8); Hank Smith 16 (11—5); Frank Kalles 13 (67)Ruud Harre wijn 13 (2—11)Harry Kip 1 (1—0). Gerard de Lange BC won met 87— 80 van Raak Punch. RIJNSBURG Binnen drieëneen half uur reikte schaker Bert En klaar dinsdagavond in Rynsburg naar een score van honderd procent. Tij dens 'n door de Rynsburgse schaak club georganiseerde schaaksimul- taan «waarvoor burgemeester Koo- mans de eerste zet verrichtte in het gezondheidscentrum) streed Enklaar tegen dertig tegenstanders. Hij won al zijn partijen. Wielrennen De stand in de zes daagse van Gent opgemaakt gister avond om tien uur was: 1. Sercu/ Gilmore (Belg—Austr) 114 punten; Op een ronde: Pijnen/Duyndam (Ned) 68 punten. De stand in de zes daagse van Munster na de vijfde dag is: 1. Peffgen/Fritz <WDld> 260 pnt. op een ronde: Bugdahl Kemper (WDld) 271 pnt. Voetbal Het Franse voetbalelftal heeft gisteravond in Parys met 30 gewonnen van Denemarken. De stand was bij de rust nog 00. Er waren 20.000 bezoekers. Hongarije, verloor in Boedapest met 01 van Oost-Duitsland. Er waren 10.000 toe schouwers. ADVERTENTIE Erwordt gefluisterd dat astronauten op de maan een bos bloemen aantroffen. Tja, Fleurop is een actieve organisatie... Niemand v/oont te ver weg.om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. Weet u dat Iris, de koerierster, volgens de oude Grieken, berichten van de Goden naar de mensen overbracht en dat ze reisde via de regenboog? U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop-bloemist. (3AAN NU OMER TOT HET BEKEND MAKEN VAN DE WINNAAR T K^M M£ 1 NIET VLOG> GENOEG 6 AAN APRE MOET Vf?Oe3 MAAR è£D, MORDEN SP&LEM IAJE N ~7\jJ£xOC= êm HIB? nu PAM.- ctr ssrsr SFO&TArtW i/AN #£.r,JAA/P MELBOURNE - Wim Cuypers uit Weert heeft tijdens de wereldkampi oenschappen schieten in Lilydale «bij Melbourne) goede uitzichten op een medaille in het skeetonderdeel. Cuy pers, die vorige maand 22 Jaar werd, deelt met een score van 145 punten uit een mogelijk totaal van 150 de derde plaats met een drietal concur renten. De Rus Andrejev is eerste met 148 punten voor de Brit Sea- brooke, die 146 punten heeft. Van daag volgen de laatste twee ronden van de in totaal 50 kleiduiven. Cuypers, vorig Jaar reeds winnaar van de nationale Gyttorpbokaal had gisteren in de drie series slechts één misser (74 punten). Dinsdag was de Limburger tot 71 punten gekomen. Eric Swinkels stelt teleur. De schut ter uit Best, die eerder dit ajar met een totaal van 199 punten het we reldrecord evenaarde (dit record is inmiddels op het maximum van 200 punten gebracht), bleef de eerste dag met 70 punten nog wel in de buurt, maar miste gisteren maar liefst ne gen keer i66>. zodat hy met 136 pun ten in de achterhoede belandde. De derde Nederlander. Martien van de Manakker, heeft een totaal van 135 punten 66-69». Swinkels en Van de Manakker blijven met hun presta ties nog achter bij de enige vrouwe lijke deelnemer, de knappe Mexi caanse Nuria Ortiz (139). Het team van de Sowjet Unie ein digde als eerste in het landenklasse- ment met in totaal 580 punten. Zwe den werd tweede met 569 punten en Groot-Brittannië kreeg brons met eveneens 569 punten, maar een slech ter resultaat in de laatste ronde.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19