lerstel 11a rust irengt Oranje- mateurs winst Caballero filter Van Abe tot Zoetemelk: een humoristische tocht Waarsch u voor Twente en Feyenoord anders f dan andere ositie versterkt door 1-3 zege op Sehotland Chili toch op veld JERDAG 22 NOVEMBER 1973 PAGINA 17 UNFERMLINE De Nederlandse amateurs hebben hun positie in groep 1 van het cooi om het Europese voetbalkampioenschap voor landenteams door een zege op itland wel opnieuw versterkt, maar nog niet vrijwel onaantastbaar gemaakt. Voor geen 250 toeschouwers zegevierde het Oranjeteam ïn een uitermate grauw Dun- line met 31. De ploeg van Arie de Vroet, die in drie ontmoetingen ongeslagen is iven, heeft op 13 maart in de slotwed strijd voor de voorronden aan een gelijk- tegen Frankrijk voldoende om zich voor de kwartfinales te plaatsen. waarschijnlijk kunnen de aiders zich dan zelfs een nederlaag permitteren zon- fforden uitgeschakeld. "Ik ge- i 3—1 voldoende is", zei een ate verheugde De Vroet in de van Dunfermline. "Je plaatst eindtoernooi heb je toch wel ventig procent in handen", snelle treffer van Theo Han- hoop op een ruime zege. viel vervolgens echter sterk Debutant Maup Martens te veel fouten. Bovendien hij eenmaal gevaarlijk 'terug, or doelman Bobby Hoogen- nog juist redding kon i een enkel werd geraakt. Baiten,, sterk bij aanvallen [rond, was heel duidelijk de bij duels in de lucht. "We inderdaad aanvankelijk ver- .d", gaf De Vroet rui- "Evenals de Schotten op kracht. En bij tegen kracht bleken zij ons In de rust heb ik dan ook ons sterke punt is dat wij ïoetballen. De Schotten waren VVS-'-*.1 ees Karstens 'apen met de hal" keihard, wel fair, onze spelers gin gen er niet 'in en er heerste een gro te nervositeit. In de tweede helft liep het beter. Toen gingen we voet ballen en controleerden we de wed strijd". Beter De verdediging, op papier het sterkste deel van de ploeg, gat Vreemd genoeg de meeste zorgen. De aanval daarentegen, waarvan min der werd verwacht, kwam tot een aantal zeer goede combinaties. Kees Karstens, de tweede debutant, heer ste op het middenveld en bood zich steeds weer aan bij de opbouw van de aanval. De Vroet zelf was even wel met geheel tevreden over de kleine Noordwij'ker. "Hij wil graag kort spelen", betoogde de bondscoach "omdat hij geen lange pass heeft. Daarom gaat hij lopen met de bal. In de tweede helft vond ik hem veel beter". Bevrediging schonk het tweede treffen met de Schotten lang niet volledig. Een aanmerkelijk beter Ne derlands elftal verzuimde de kans te grijpen om duidelijk afstand van de tegenstander te nemen. Als goed excuus mag Oranje daar tegen aan voeren dat de ploeg na rust bij schoten van Ad van den Broek tot tweemaal toe en Janssen be slist geen geluk heetf gehad. Bijzonder fraai was de openings treffer van de Limburger Theo Han sen. Een voorzet van de sterk opge komen Koos van Dullemen be reikte Ad van den Broek, die het ver rassingselement in de aanval bracht door de bal met een lichte hoofdbe weging door te spelen naar Han sen, die onhoudbaar voor doelman Wilson inkopte. De Nederlanders misten daarna het vertrouwen in eigen kracht. Voor een belangrijk deel was het aan de doelmatige spel wijze de aanvoerder Thimo Meertens en Kees Karstens te danken dat Oranje daarna niet werd over speeld. Verder dan een volkomen onnodige tegentreffer van Matassa kwamen de Schotten niet. Eerst ver dedigde Koppendraaier slecht uit. Tot overmaat van ramp schoof Rudy Janssen de bal daarna voor de voe ten van de Schot die op drie meter afstand van hem stond. De wat ver uit zijn doel gekomen Hoogenboom had geen verweer. Voor het eerst in dit toernooi was de Amsterdamse doel man gepasseerd. „Ik verwachtte geen schot", verdedigde hij zich, „dat kon ook eigenlijk niet. Maar toen zeilde die bal naar de verste hoek. Boven- Stand in groep I: 1. Nederland 3 3 0 0 6 71 2. Frankrijk 2 10 12 32 3. Schotland 3 0 0 3 0 18 Nog te spelen: Frankrijk—Schotland en NederlandFrankrijk. dien werd ik nog vastgehouden ook. Daar waren de Schotten toch heel sterk in". Zoals gezegd heerste Nederland na rust. Maar toch lang niet zo volledig als De Vroet deed voorkomen. Na dat de stand snel op 3-1 was ge bracht werd Oranje aanvankelijk nog teruggedrongen. Rudy Janssen tekende in de derde minuut na de hervatting voor de tweede Neder landse treffer, nadat Costello wilde terug spelen. Doelman Wilson dook volkomen over het beslist niet harde schot heen. Aan knap samenspel dankte even later het derde doel punt zijn ontstaan. Hansen zette de aanval in. Janssen nam de bal over en liet hem onverwachts liggen voor Van den Broek, die met een gericht schot scoorde. In handen Toen de invallende duisternis zich in het even kille als stille stadion van FC Dunfermline Atletics steeds dui delijker ging aankondigen kreeg Ne derland de wedstrijd pas volkomen in handen. Vanuit de achterste linie trachtte Oranje openingen te vinden in de Schotse defensie. „Ik had Bob by Hoogenboom opdracht gegeven de bal uit te werpen en niet te schie ten", lichtte De Vroet toe, „ik heb er niets aan als de bal na een ver re hoge trap bij een tegenstander komt en dat gebeurt acht van de tien keer. Kijk maar eens hoeveel kopduels Ad van den Broek heeft gewonnen. Geen één. Daarom heb ik veel liever dat de medespeler op kor te afstand in het spel wordt betrok ken. We hebben getracht de bal in de ploeg te houden door een opbouw vanuit de achterhoede om te komen met een tegenstoot als de pass kon worden gegeven". Die opzet lukte maar zeer ten dele. Toen de Schotten zagen dat hun te- genstnders superieur werden, weiger den ze veelal uit de verdediging te komen. Ook als de Nederlanders zich terugtrokken tot ver op de eigen helft. In zoverre had de ploeg van coach Peter Sweeney succes dat verdere doelpunten uitbleven en Nederland niet verder kwam dan een viertal ge vaarlijke schoten. Een winstpunt mag Van straf commissie UEFA handen' het amper heten, want de derde ne derlaag van de Schotten betekent dat de ploeg definitief is uitgescha keld voor verdere deelneming aan het toernooi. En dat met doelcijfers die er niet om liegen: één enkele treffer voor en maar liefst acht tegen. SPARTA 2-2 TEGEN ADMIRA zeventig procent Nederland: Bob Hoogenbom (Dp Spartaan), Van Dullemen (RVC> Sietze Boiten (Muntendam), Maup Martens DRL)Harry van Buuren (Hermes DVS), Jan Koppendraaier (DWV), Kees Karstens (Noordwijk), Thimo Meertens (Emmen), Rudi Jansen (Heer), Ad van den Broek (RKC) en Theo Hansen (Veritas). ROTTERDAM De Rotterdamse eredivisie club Sparta heeft gister avond in een vriendschappelijke wedstrijd gelijkgespeeld tegen Admi- ren uit Wenen: 22. Bij de rust ston den de Oostenrijkers met 1—0 voor. De verenigingen waren de ontmoe ting, die ondanks de oliecrisis bij kunstlicht werd gespeeld, overeen gekomen bij het sluiten van het drie jarig contract van Willy Kreuz met Sparta. De voormalige poeg van Kreuz, die in de competitie een be scheiden tiende plaats inneemt, wist dankzij Cerny (2) en Swojanowski (52) een verrassende voorsprong van 20 te nemen. Daarna kon Sparta pas aanhoudend druk uitoefenen die uiteindelijk via twee prachtige doel punten van Michielsen (65) en Wal beek (72) in de gelijke eindstand re sulteerde. Kreuz werd door zijn di recte bewaker Nowak in de lucht goed bedwongen, maar over de grond bleek de R'damse spits ster ker, in de vijfde minuut resulteerde dat in een hard schot tegen de lat. Ondanks de d'rukke dagen die Kreuz nog v/achten (met Sparta tegen PSV en met het Oostenrijkse nationale team tegen Zweden) werd hij niet •vervangen. Scheidsrechter Joop Vervoort had na afwezigheid van twee maanden de fluit weer ter hand genomen en deed dat voor 3000 toe schouwers beheerst. nj.mi.H.i DEN HAAG De premie van sport- toto no 14 ten bedrage van bruto f 124.355,02 is ten deel gevallen aa" de houder van het formuliernumm, U. 3132392. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto fl 125.057,52. IJshockeyteam is kansloos OSLO Het Nederlandse ijshockey- team heeft gisteravond in Oslo een kansloze nederlaag geleden tegen Noorwegen: 012. De tussenstanden waren: 0-5, 0-3 en 0-4. Er waren 2.000 toeschouwers. ZÜRICH De controle- en straf - commissie van de UEFA heeft tijdens een zitting in Zürich een groot aan tal schorsingen, boetes en waarschu wingen uitgedeeld naar aanleiding van onregelmatigheden in de tweede ronde van de toernooien om de Euro pese beker voor landskampioenen en bekerwinnaars en de strijd om de UEFA Cup. Feyenoord kreeg een waarschuwing omdat tijdens de wedstrijd Feyenoord Gwardla enkele toeschouwers plas tic flessen op het veld hadden ge worpen. FC Twente werd gewaar schuwd wegens het tweemaal afste ken van vuurwerk en het betreden van het speelveld van twintig a dertig toeschouwers na afloop van de wedstrijd FC TwentePanahaiki Pa tras op 7 november. Het waren enkele van de mkust in grijpende maatregelen die de com missie nam. De strafcommissie, die na de eer ste ronde negen spelers voor drie wedstrijden schorste, verbood nu vier spelers in drie Europa Cupwed strijden deel te nemen. Het zijn: Mc- Calliog (Wolverhampton) wegens be lediging van de scheidsrechter na de wedstrijd Lokomotiv Leipzig—Wol verhampton Wanderers (24/10), Bos- quier (Marseille) wegens belediging van de scheidsrechter in de ontmoe ting FC KölnOlympique Marseille (6/11), Adams (Nice) wegens het wei geren het veld te verlaten in de wed strijd FenerbahceNice (7/11) en Ji- rousek (Banik Ostrava) omdat hij van het veld werd gestuurd in de wedstrijd FC Magdeburg—Banik Os trava. Voor een zware overtreding in dezelfde wedstrijd kreeg Abraham (FC Magdeburg) een schorsing van twee wedstrijden. Ook Bubenko (Pre- sov) werd voor twee wedstrijden ge schorst. Voor één wedstrijd uitgeslo ten zyn: Zubiaga (Atletico Bilbao) wegens gevaarlijk spel. Omdat zij voor de tweede maal dit seizoen een waarschuwing kregen zijn voor één wedstrijd geschorst: Egervari (Hon- ved)Geyer (Dynamo Dresden)Geor- gescu (Dinamo Boekarest), Anders- son Malmöe FF), Denev (CSKA). Decker (FC Magdeburg) en Marx (Ruch Chorzow). De volgende clubs kregen waar- SANTIAGO Het Chileense voet balelftal is gisteren op het tijdstip dat de wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal in het stadion van Santiago tegen Rusland had moeten beginnen, normaal op het speelveld verschenen. Op het moment van het betreden van het speelveld lichtte de volgende tekst op het electronische scorebord in het stadion op: "wereldkampioen schap voetbal, West Duitsland 1974. Chili 0, Rusland 0". Zoals bekend, weigeren de Russen in 't stadion van Santiago te spelen omdat dit door de militaire junta gebruikt is als gevan genis. De ploeg van Chili trapte af waar na aanvoerder Francisco Valdes een symbolisch winnend doelpunt in het lege "Russische" doel schoot. Na deze "ceremonie" speelde het Chi leense team een vriendschappelij ke wedstrijd tegen het Braziliaanse Santos. schuwingen wegens het werpen vajn flessen, afsteken van vuurwerk of het betreden van het speelveld door toe schouwers: Feyenoord. FC Twente, Olympique Lycrn, Bayern München, FC Basel, Atletico Bilbao en Wolver hampton Wanderers, wegens het feit dat er twee maal een hond op het terrein kwam waardoor een opont houd van twee minuten ontstond. De volgende clubs werden beboet: Benfica (3000 francs, wegens werpen van flessen, herhaling), Sporting Lis sabon (3000 fr. wegens betreden van het veld door toeschouwers), dezelfde club kreeg bovendien 2000 fr. boete wegens onsportief gedrag van een ballenjongen. Een boete van 3000 fr. was er voor Glasgow Rangers (wer pen van flessen, herhaling). Ruch Chorzow moet 1000 francs betalen omdat de trainer een aanwijzing van de grensrechter niet opvolgde. Ten slotte zal Lokomotiv Plovdiv de UEFA 500 francs moeten betalen omdat het wedstrijdformulier onjuist was inge vuld. Vorige week had de UEFA al maat regelen genomen tegen Laszio Roma wegens wanordelijkheden in de wed strijd LaszioIpswich Town. De club moet een boete van f 10.000 Zwitserse francs betalen en mag bovendien een jaar niet uitkomen in een door de UEFA georganiseerd toernooi. De straf geldt dus niet alleen voor de strijd om de Uefa Cup, maar ook voor de wedstrijdenreeks voor de lands kampioenen en bekerwinnaars. Schaak toernooi EMMEN Gistermiddag zijn in Emmen de partijen voor de eerste ronde van het Danlon schaaktoer nooi gespeeld. De uitslagen zijn: Ada v. d. Giessen (Ned.)Ruth Cordoso (Braz) 01, Carla Bruinen berg (Ned)Hanoelore Weichert (W- Dld.) Milunka Lazarevic (Z.sl.)Vlasta Kalchbrenner (Z. sl.) liEva Karakas (Hong.)Rie Timmer (Ned) 10. Gisteravond is in Amsterdam de schaokvierkamp in het Literaire Ca fe voortgezet. De uitslagen zijn: Vierde ronde: DonnerTimman 10, Sosonko— Reo!£li, afgebroken partij twee de ronde DonnerSosonko 01. Na vier ronden leidt de nationale kampioen Sosonko met 2 punten en een afgebroken partij. Waterpolo Voor het finaletoer- nooi van de Europa Cup Waterpolo dat van 7 tot en met 9 december a.s. in Moskou wordt gehouden is als ar biter aangewezen de Arnhemmer, George Geurtsen. De ploegen die zich voor deze finale kwalificeerden zijn MGU Moskou Partdzan Belgra do, OSC Boedapest en Cannotieri Napels. Dik Bruyiiestein 25 jaar sportkarikaturist ADVERTENTIE Ed.Laurens Continental AMSTERDAM Karikaturisten zijn bepaald niet de meest compli menteuze tekenaars. Grote neuzen roepen voor hen associaties op met het reukorgaan van Cyrano de Ber gerac, dikbuikige types worden gelijk geschakeld met Romeinse smulpa pen, terwijl juist bij de minder be deelde figuren sprake is van een to tale vleesboycot. Door al die tekort komingen extra aan te dikken, spot de tekenaar op een goedmoedige ma nier met zijn "slachtoffers", daarbij de belangrijkste karaktertrekken in het beeld verwerkend. Een feno meen op dat terrein is Dik Bruyne- steyn. Gistermiddag werd diens nieuwe bundel "Van Abe tot Zoetemelk" ge presenteerd in de sociëteit van het Olympisch Stadion. Uit de portret tengalerij werden door gastsprekex Luc Lutz o.m. Jacques Hogewoning, de voorzitter van de sectie betaald voetbal ("Meteen te herkennen met zijn speciale huurproblemen")en Zoetemelk ("Jij bent met kaas en eieren een heel belangrijk exportar tikel geworden") gelicht. Het zijn overigens niet Bruynesteyns opval lendste creaties. Veel geïnspireer- der is hij geweest bij het op papier zetten van Fanny Blankers Koen die met kind, bakpan en boodschappen mand over de hord snelt, bij scha ker Bobby Fischer, die zich over de tafel buigt om te zien of zijn tegen stander er nog is en bij het uitbeel den van "Dolle" Dries van Wijhe, die achter zijn fiets een koe meetrekt Heeft Bruynesteyn zich over deze sportsterren in de door hem ge schreven karakteristieken lovend uit gelaten, het "optreden" van Jackie Stewart heeft hij aangegrepen, om zich uitermate kritisch op te stellen tegenover de autosport: "Stewart stapte tijdig uit de rondracende ben zinebedden. Het is Jammer dat niet al zijn collega-coureurs dit voorbeeld volgden en verder alleen met hun dinky-toys gingen spelen". Overigens had Bruynesteyn al veel eerder met deze verzameling karikaturen willen verschijnen. Dat "Van Abe-Lenstra tot Zoetemelk", een humoristische tocht door de sporttijd, samenvalt met het feit dat hij Juist dit Jaar 25 jaar sporttekenaar is, noemt hij "toevallig". "Ik had geen slot voor mijn album. Zatopek had ik kunnen nemen, maar die is uit dezelfde tijd als Abe Lenstra. Ik wilde een sport man van dit moment. Ik had al zo lang het oog laten vallen op Zoete melk, maar het duurde zo lang voor hij echt een sportster kon wor den genoemd". Tussen al de groot heden van de sport ontbreekt in ieder geval één man: Biesbrouck, de voormalige aanvoerder van het Ne derlands elftal. Dirk "Appie Happie Bruynesteyn: "HIJ had niets om te overdrijven. Steeds als ik hem gete kend had dacht ik, nee. dat is hem niet. Ik kon het niet. Tegenwoordig is het veel gemakkelijker met Jon gens als Cruijff en Hulshoff, die lang haar hebben en hun shirtje uit hun broek hebben hangen. Die geven Je alle gelegenheid Je uit te leven". JAN PREENEN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17